Veel aardappelen, doch kwaliteit valt tegen CNV-PROPAGANDA Hulpprojecten in Griekenland en de Soedan Economische hulp tegen communistiche vloedgolf Moeilijkheden bij import uit Frankrijk Aannemers in Westzaan negeren aanbesteding Organisatie voor Int. Bijstand begint grootscheepse actie Ontevredenheid in Franse boerenpartij ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Uitschot 20 tot 30 procent Export oogst 1956 was ongunstig Zwemschool voor kleuters in Hamburg A/og nooit rookte u voor 22 ct Hulpverlening aan achter gebleven gebieden HERDERSON STENT EISENHOWER Produktschap Vee en Vlees Wordt regering omver geworpen Zonder „opzet" geen inschrijving Heraanbesteding Vrijdag 6 september 1957 Ingezonden mededeling (adv.) In de vergadering van het Produkt- schap voor Aardappelen is meegedeeld, dat de uitvoer van aardappelenoogst 1 ;56 buitengewoon ongunstig is ge weest, namelijk 121.400 ton tegen 24 miljoen gulden. In Europa werd slechts 6S.8C0 ton geleverd tegen doorgaans minimaal 200.00 ton. Het thans met aardappelen beplante areaal bedraagt bijna 144.000 hectare. De hoeveelheid consumptieaardappe len is 3 tot 7 procent kleiner, de hoe- Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft dezer dagen in de centra van Zee land een bijzondere propagandamethode toegepast, waardoor het met zijn woord henderden heeft bereikt. Kort geleden was het in Middelburg. Helaas kon door bijzondere omstandig heden een voor Vlissingen voorbereide avond op het laatste moment geen door gang vinden. Maar woensdag was de avond in Goes een groot succes. Ondanks het feit, dat men geen toestemming had kunnen krijgen, om op de Markt te draaien, doch zijn toevlucht had moeten zoeken op het terrein, waar de Hajuto verrijst en dat nogal excentrisch gelegen is hebben toch honderden inwoners van Goes genoten-van een goede voorstelling van de films „Willem Teil", „De remmen los" en „Danny boy". Bij de wisseling van de films werden enkele korte toe spraken gehouden door de districtsbe stuurder van het C.N.V., de heer Been hakker. De filmvertoning had een zeer vlot verloop. Het C.N.V. is voor dit werk uitstekend geoutileerd en beschikt over een filmwagen, die van alle gemakken op het gebied van licht en geluid is voorzien, en die een openluchtprojectie met een beeld van 3 bij 3 meter mo gelijk maakt. In de middag werd ©en rondrit met de geluidswagen door de stad gemaakt, waarbij de voorstelling werd aangekon digd. Er dreigde een ogenblik gevaar, dat de actie van Youth for Christ en de voorstelling van het C.N.V. elkaar zou den doorkruisen. Er werd echter een vlotte samenwerking geïmproviseerd, waarbij het C.N.V. afkondigde, dat Youth for Christ donderdagavond zijn film voorstelling zou geven, wèl op de Markt, terwijl Youth for Christ zijn avondsa menkomst woensdag Iets vroeger be ëindigde, om zo het bezoek aan de CNV-filmvoorstelling niet te schaden. De Duitse maatschappij tot redden van drenkelingen heeft plannen bekend gemaakt om het aantal verdrinkings- gevallen van jonge kinderen, dat momenteel ongeveer 300 per jaar bedraagt, sterk te verminderen. De maatschappij wil een beroep doen op het volk om een fonds te stichten van ongeveer 500.000 mark (ƒ450.000) teneinde een zwemschool op te richten voor kleuters vanaf 12 maanden tot de leeftijd dat zij naar school gaan. Dit zal dan de eerste „kleuter-zwemschool" in Europa zijn. Het is de bedoeling dat de ouders, die de kinderen naar deze zwemschool sturen de eerste zou in Hamburg worden gebouwd daarvoor niets behoeven te betalen. Proeven met kleuters uit een zieken huis te Hamburg hebben geleerd dat kinderen van die leeftijd na 10 tot 12 lesuren al zover zijn dat zij zich drijvende kunnen houden. Volgens de statist leken verdrinken er in Duitsland per jaar gemiddeld 300 kinderen onder de vijf jaar. Er kan slechts één op de vier Duitsers zwemmen. Projectielen met atoomaandrijving De Sowj et-Russische geleerde dr. Iwan Baradin, de voorzitter van de Russische organisatie voor het geophy- sische jaar, heeft te Toronto, waar de elfde algemene vergadering van de in ternationale geodesische en geofysische vereniging wordt gehouden, in een vraaggesprek gezegd dat de Sowjet- Unie proeven neemt met projectielen, die door atoomkracht worden voort gedreven. Meer bevoegdheid voor arbeidsraden in Hongarije Het blad van de Hongaarse commu nistische partij, maakt bekend, dat in de toekomst meer economische en be- heersmacht aan de arbeidsraden ver leend zal worden Deze raden werden in oktober, tij dens de opstand, ingesteld De regering-Kadar hief de meeste op. In de overige drongen aanhangers van Kadar binnen. Minder veilingdagen In verband met de zeer geringe fruitoogst welke er dit jaar is, min dert ook op de Zeeuwse veilingen het aanbod van fruit vroeger dan in nor male jaren. In verband hiermede zal er met ingang van volgende week in Kapelle enkel nog worden geveild op maandag, woensdag en vrijdag, steeds om 1 uur. De industrie- en exportvei ling van dinsdag en donderdag komen dus te vervallen. veelheid fabrieksaardappelen is plm. 10 procent groter, dan in 1956. Aan vroege aardappelen is ca. 55.000 ton ter veiling gebracht tegen ruim f21 per 100 kg. De oogstvooruitzichten van de late aardappelen zijn niet on verdeeld gunstig. Er is door vorst schade aangericht. Warm, droog weer en regenval nadien hebben de groei onregelmatig gemaakt. Kwantitatief zal de opbrengst vrij groot zijn, doch de „doorwas" (misvormde groei), zal de kwaliteit niet onverdeeld gunstig zijn. Vele percelen zijn door de malse regens voor de tweede keer in bloei geraakt en hebben jonge scheuten, die zeer ontvankelijk zijn voor ziekten, gevormd. Men Verwacht een uitschot van 20 tot 30 procent. Handel wacht af In verband met de oogstomstandig- heden heeft de handel een afwachten de houding aangenomen. De uitvoer van aardappelen is met de vroege soor ten goed begonnen. Frankrijk zal waarschijnlijk dit jaar geen uitvoer- oversehot hebben. Italië zal wel moe ten invoeren. In de Oosteuropese lan den zijn de verwachtingen niet gun stig. In Engeland en Ierland heeft de oogst geleden. In Noord-Amerika, Ca nada en West-Duitsland worden de oogstvooruitzichten niet ongunstig be oordeeld. In Zuid-Amerika vreest men voor tegenvallers. Het Produktschap besloot aan de minister van landbouw te verzoeken toe te staan een hoeveelheid van b.v. 200.000 ton voor een bepaalde datum onbelemmerd te mogen exporteren. Deze hoeveelheid zou de binnenlandse voorziening op geen enkele wijze remmen. Voorts werd besloten de be staande heffingsregeling op aardappel meel voor een jaar te handhaven, om dat een nieuw voorstel dienaangaande niet bleek te voldoen. Een bespreking over een in te stellen termijnmarkt in aardappelen werd met het oog op ver dere studie aangehouden. Dodelijk ongeval te Apeldoorn Op de Parallelweg te Apeldoorn is de 27-jarige motorrijder W. de Jong (Dieren) dodelijk verongelukt. Hij reed met geringe snelheid, doch moest "plotseling uitwijken voor een uit een zijstraat komende wielrijder. Daarbij reed hij tegen een langs de weg staan de afrastering en sloeg met zijn hoofd tegen een ijzeren paal. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij reeds te zijn overleden. De wiel rijder moest met een hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. De duopassagier van de motorbestuur der, de heer H. J. Schutte (Apel doorn) kreeg enige lichte verwondin gen. Het helpt toch niet De Haagse hongerstaker de heer G. Besuijen heeft besloten voorzichtig aan weer te gaan eten. Hij meende oorspronkelijk door zijn hongerstaking de aandacht op toestanden, die in zijn ogen wantoestanden zijn, o.a. zijn slechte behuizing, te vestigen. „Ik gevoel mij niet verslagen", zeide de heer Besuijen. „Ik heb echter le ren inzien, dat ik langs deze weg wei nig voor anderen en voor mijzelf tot stand kan brengen, namelijk een wo ning, waarin wij kunnen leven en wer ken." Hij stelt zich voor een effektie- (Van een onzer verslaggeefsters) De Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand, die in maart van het vorig jaar door 60 organisaties werd opgericht, zal in oktober begin nen met een grootscheepse inzame lingsactie ten behoeve van de hulp verlening aan technisch, economisch en sociaal achtergebleven gebieden. Zoals bekend is Z. K. H. Prins Bern- hard algemeen voorzitter van de N.O. V.I.B., die naast de daadwerkelijke hulpverlening ook ten doel heeft, het Nederlandse volk in ruime en objek- tieve zin voor te lichten over de noden van andere volkeren, waar ook ter wereld. Unesco-Centrum Aan de actie van de N.O.V.I.B. zal medewerking morden verleend door het Ned. Comité Unicef en het Unesco- Centrum Nederland, de twee Neder landse afdelingen van de organisaties van de Verenigde Naties, die een taak verrichten op een terrein, dat zeer nauw verwant is aan dat van de N.O. V.I.B. Een gedeelte van de opbrengst zal dan ook aan deze instellingen wor den overgedragen. In de eerste week van oktober wor den huis aan huis kaarten bezorgd, vere weg te zoeken om zijn idealen te waarop een prijsvraag voorkomt. De kunnen verwezenlijken. kaarten moeten voorzien worden van Loy Herderson, de deskundige van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, die een bezoek aan het Midden-Oosten heeft ge bracht, heeft medegedeeld dat de Verenigde Staten de communisten het best de wind uit de zeilen kunnen nemen door vergrote hulp te verlenen aan de landen van het Midden-Oosten. De jongste ontwikke lingen in Syrië, dat steeds nauwere banden vooral economische krijgt met Rusland, wijzen er op, aldus Herderson, dat de Sowjets trachten langs economische weg zich sympathie te verwerven bij de Syrische bevolking. De vertegenwoordiger van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde zelfs dat de Russen in Syrië grote invloed krijgen. Daarom is het dringend noodzakelijk, aldus Herderson, dat Amerika zijn economische hulp aan het buiten land gaat vergroten. Het is dringen gewenst, aldus Her derson voorts, dat Jordanië wordt be schermd tegen de dreiging van onder graving door communistische groepen, die Syrië als bruggehoofd voor hun acties gebruiken. Herderson is van mening dat weinig kan worden gedaan om het getij m Syrië zelf te doen keren. De Verenig de Staten moeten daarom volgens hem trachten de communistische vloedgolf van Syrië een halt toe te roepen. Wij tekenen hierbij aan dat presi dent Eisenhower in de afgelopen maanden ook steeds heeft gehamerd op een uitbreiding van de Amerikaanse economische hulp aan het buitenland, doch dat in de kringen van het congres en het Huis van Afgevaardigden voort durend is getracht het hulpprogram te besnoeien. een gulden extra aan postzegels, wan neer men de oplossing inzendt. Voor de winnaars liggen wereld-, Europa- en Beneluxreizen in het verschiet, of goederen naar keuze, die een gelijke waarde vertegenwoordigen. Radio-uitzendingen Op donderdag 12 september zal de eerste van een vijftal radiouitzendin gen plaats vinden, waaraan N.C.R.V., V.A.R.A., K.R.O. en A.V.R.O. zullen meewerken. In deze uitzendingen zal voorlichting worden gegeven over de situatie in de technisch achtergebleven gebieden, over de N.O.V.I.B. en over de projekten die zij op stapel heeft staan. De voorzitter van het dagelijks be stuur, prof. dr. ir. E. de Vries, prof. dr. W. Banning en pater S. Jelsma zul len via de microfoon een beroep doen op het Nederlandse volk. In een zesde uitzending zal Alfred van Sprang te beluisteren zijn in een klankbeeld over de Soedan. De actie wordt op 25 oktober be sloten met een grote nationale uit zending die door Prins Bernhard zal worden geopend. In dit programma, dat een uur duurt, zullen ook de prijswinnaars bekend gemaakt wor den. De actie zal in ons hele land worden voorbereid door provinciale en plaat selijke commissies en door de afdelin gen van de 60 organisaties die samen de N.O.V.I.B. vormen. In de tweede week van oktober zal ook nog een spe ciaal congres worden belegd over de concrete problemen en vragen die door de actie worden opgeroepen. V oorbereidingen Op het ogenblik wordt door de N.O. V.I.B. gewerkt aan de voorbereiding van een sociaal ontwikkelingsproject in de provincie Gezira van de repu bliek Soedan en aan een plan van co- ordinerende aanvulling voor een pro- jekt in Noord-Griekenland, dat ter plaatse reeds door de U.N.O. is voorbe reid. Tenslotte wordt nog overleg ge pleegd over de mogelijkheden tot hulp verlening in Marokko. Het ligt vooral in de bedoeling steun te bieden bij de opleiding van jonge mensen voor de nieuwe taken waarvoor zij in sociaal en economisch opzicht in hun land zul len komen te staan. Hiervoor worden geen bedragen van honderden miljoe nen gevraagd, terwijl de uitvoering van een dergelijk plan toch een we zenlijke bijdrage vormt tot de ontwik keling van een bepaald land. Aan de actie „Daadwerkelijke Ge rechtigheid", die enige tijd geleden Is gestart, nemen nu al 1225 personen deel, hoogleraren zowel als volksver tegenwoordigers (zeventien), dienst meisjes en arbeiders. De deelnemers aan deze actie, die door middel van een oproep, die o.a. ook was onderte kend door ds. W. Barnard en prof. mr. 1. A. Diepenhorst, staan 1 pet van hun bruto-inkomen af voor het werk van de N.O.V.I.B. Het feit, dat er inmid dels al 1225 mensen mee doen, bete kent dat er jaarlijks reeds zo'n 100.000 gulden binnenkomt. Pedagogische en didactische opleiding van leraren m.o. In het verschenen rapport van de in september 1954 door de staatssecreta ris van onderwijs, kunsten en weten schappen geïnstalleerde commissie pe dagogische en didactische voorberei ding leraren m.o. wordt de staatsse cretaris een „raamontwerp lerarenop leiding" voorgelegd. De commissie geeft daarbij te kennen dat zij van de aanvang af van mening was, dat een instituut in het leven moet worden ge roepen, dat de pedagogisch-didactische opleiding tot leraar doeltreffend zal kunnen verzorgen. De lerarenopleiding zal speciaal be stemd zijn voor bezitters van middel bare akten en kan volgens de com missie het best geschieden in semina rie-verband, waarmee men wil zeggen dat de studiegemeenschap (die maxi maal 30 studenten mag omvatten) meer betekent dan alleen het volgen van cursussen. Voorts zoekt de com missie het in een „assistent-leraar schap" zodat het eerste optreden van de jonge docent in de klasse geschiedt onder verantwoordelijkheid van een oudere leraar, die de functie van men tor vervult. De duur van de studie is twee jaar. (Van een onzer verslaggeefsters) De Nederlandse schapenstapel breidt zich gestadig uit. De export naar Frankrijk is echter door de betalingsmoeilijkheden aanmerkelijk kleiner dan verleden jaar. De enige mogelijkheid om schapen aan Frankrijk kwijt te raken, is het invoeren van voorvoeten uit dat land. Omdat de uitvoer aan de invoer is gekoppeld, zijn de aanvragen van voorvoeten toegenomen, hetgeen tot gevolg had, dat het moeilijker werd aan de gewenste kwaliteit te komen. Het Produktschap voor Vee en Vlees heelt bepaald, dat de Franse voorvoeten alleen geleverd mogen worden aan Neder landse vleeswarenfabrikanien, die hun produkten exporteren. Vorige week maandag is de invoer van voorvoeten uit Frankrijk echter door het Produktschap gestopt, omdat bleek, dat. sommige importeurs zich niet aan de afspraak hielden, en het Franse vlees op de binnenlandse markt brachten. Het invoerverbod betekent echter, dat er nu ook geen uitvoer van Nederlandse koeien en schapen naar Frankrijk meer moge lijk is, waardoor de Nederlandse produ centen tevens de invoer van Engelse Het ls niet onmogelijk, dat de Franse regering spoedig omver geworpen zal worden. Er is namelijk grote politieke spanning ontstaan, doordat de boerenbond, waarin reeds ontevredenheid heerste over de verlaging van de tarweprijs door de regering, er bij de leden van de Nationale Vergadering op heeft aangedrongen de regering ten val te brengen, wanneer men de land bouwpolitiek niet verandert. Woordvoerders van de boeren heb-tionale Vergadering (299) worden ben verklaard, dat reeds de steun is toegezegd door 230 leden. Wanneer het parlement bijeengeroepen wil worden zonder steun van de regering moet dit door de helft van de leden van de Na- Ongeveer twintig aannemers, gisterochtend in het gemeentehuis van Westzaan bijeen, hebben geweigerd hun inschrijvingsbiljetten voor de bouw van een gemeentelijke openbare kleuterschool, te depo neren. Bij monde van de heer J. H. Keijzer uit Den Helder maakten zij bezwaar tegen een clausule in de voorwaarden waarin de aannemer verklaart dat in zijn inschrijvingssom geen bedrag is begrepen dat aan anderen ten goede zou komen. M.a.w. het gemeentebestuur van Westzaan wenste zwart op wit te zien dat de aannemers geen opzet- gelden in hun aanbestedingsgelden zouden calculeren. Toen op de afgesproken tijd gister ochtend burgemeester R. Bakker de bus opende kwam er geen enkel biljet uit. „Voorlopig zal de school wel niet worden gebouwd. Men zal vermoede lijk tot een heraaribesteding moeten overgaan", aldus gemeentesecretaris, de heer Groothand van Westzaan, „al dan niet met of zonder die clausule". verlangd. Er is reeds sprake van een nieuwe coalitie-regering, waarin de oud-pre mier Antione Pinay en Edgar Faure, alsook Francois Mitterand belangrijke posten zouden bekleden. De Franse ministerraad heeft woens dagavond besloten het parlement te gen het einde van deze maand in buitengewone zitting bijeen te roepen, waarschijnlijk op 24 september, ter bespreking van het plan van de re gering voor politieke hervormingen in Algerije. Het einde van het zomer reces was vastgesteld op 2 oktober. Ter nagedachtenis van slachtoffers „Neutron" De klokkengieterij van Gebrs. Van Bergen te Heiligerlee heeft opdracht gekregen voor de vervaardiging van een klok, die bestemd zal zijn voor de protestantse kerk te Biak. De opdracht hiertoe is verleend door een commissie van nabestaanden van de slachtoffers van de Neutron-ramp. De klok zal een diameter krijgen van 45 cm. en zal de volgende week gereed komen. koeien moeten stopzetten, omdat de im port gebonden ls aan de exporthoeveel- heid. Om een einde aan deze moeilijke si tuatie te maken, stelde de voorzitter, de heer Joh. de Veer, op de laatste open bare vergadering voor, de invoer van voorvoeten uit Frankrijk weer toe te staan, mits de importeurs kunnen be wijzen, dat zij het Franse vlees uitslui tend aan exporterende fabrikanten ver kopen. Een vierde deel van het kwan tum zou moeten worden uitgesorteerd en zou wettelijk op de binnenlandse markt gebracht moeten kunnen worden, zodat de fabrikanten uitsluitend de kwaliteiten zouden krijgen die zij nodig hebben. Te genover deze invoer stelde de heer De Veer een minimum export van 25 schapen verplicht, terwijl hij tevens een cautie van één gulden per kilo voor voeten wilde stellen, om zo de niet bo nafide importeurs toch te verplichten zich aan de afspraak te houden. Het voorstel van de voorzitter werd na urenlange discussie verworpen, door dat de stemmen staakten. Tenslotte werd besloten, de invoer van voorvoeten toe te staan, uitsluitend voor de vleeswaren- fabrikanten. Handhaving van deze rege ling zal worden verzekerd door een cautie van een gulden en door het In trekken van de importvergunning van degenen, die toch Franse voorvoeten op de binnenlandse markt brengen. De Ne derlandse exporteurs mogen voor een waarde die gelijk is aan de waarde van het ingevoerde vlees, in Nederland ge slachte koeien en schapen uitvoeren. Het bestuur van het Produktschap verlaagde de prijs voor baconvarkens van f2,25 tot f2,20, terwijl het de ge- wichtsgrens verhoogde van 68 tot 79 kg. Ministers Luns en Mansholt naar Griekenland De Griekse regering heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns en diens ambtgenoot van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, dr. S. L. Mansholt, zijn uitgeno digd voor een officieel bezoek aan Griekenland. De uitnodiging is aanvaard en de twee Nederlandse ministers zullen hun bezoek in november afleggen. Dijkgraaf Thoornpolder Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 19 oktober 1957 benoemd in de provincie Zeeland tot dijkgraaf van de Thoornpolder, G. E. de Jonge, te Wis- senkerke.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3