Stier Amadeus onbetwist kampioen te Poortvliet UIT ^ELANDS STEDEN B. en w. van Kortgene willen sportverenigingen helpen MAGGI3 verrukkelijke ibeitUkni 10 cent VOOPDEEi Nieuwe bluseenheid voor brandweer van Koudekerke Vandalisme van de jeugd (en ouderen) in Tholen Vrijdag 6 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 ZEER GESLAAGDE CENTRALE FOKVEEDAG THOLEN Rundveeteelt valt mee Drie kleedlokalen voor 15.000 gulden GOES MIDDELBURG VLLSSLNGEN GOES GOES Wordt U gekweld Bejaarde dame door vrachtauto overreden Molen wordt verhuurd ZEEUWSE ARBEIDSMARKT KLEIN OVERSCHOT AAN ARBEIDSKRACHT Muziekfestival te Wolphaartsdijk raó Nagekomen advertenties Over het eiland 1 holen beginnen zich de laatste tijd, landbouwkundig bezien, grote veranderingen ten goede te voltrekken. Dit manifesteerde zich donder dag weer eens tijdens de eerste centrale fokveedag in de geschiedenis van het eiland, die in Poortvliet werd gehouden en waar een groot aantal vee houders met een bevredigend aantal dieren acte de présance gaf. De grote verrassing van de dag was ongetwijfeld dat geconstateerd kon worden, dat het met de rundveeteelt op Tholen lang niet zo slecht gesteld is, als aan vankelijk werd verondersteld. „De Tholenaren hebben vandaag getoond in alle klassen over behoorlijke dieren te beschikken", zo deelde ons ir. W. L. Harmsen, rijksveeteeltconsulent voor Zeeland, desgevraagd mee. Deskundigen zijn van mening, dat de uniformiteit over het algemeen nog wel voor verbetering vatbaar is. Het is evenwel zeer goed mogelijk, dat de KG.I.-stier Amadis Hollander, die de Vereniging voor K.I. „Naar produktief vee op Tholen en St. Philipsland" se dert enige tijd in „bedrijf" heeft, na verloop van tijd het rundvee op deze eilanden naar een hogere trap van uniformiteit zal voeren. Deze stier, die in de morgenuren reeds de eerste prijs in zijn rubriek behaalde, werd tijdens de show in de middaguren onbetwist kampioen in rubriek IV, stieren van drie jaar en ouder. Een opmerkelijk groot aantal veehouders heeft donder dag geprofiteerd van de mogelijkheid om het exterieur en de voortreffelijke kwaliteit van hun K.I.-stier te bekij ken. Het dier werd in uitstekende con ditie voorgebracht; hij zit „vast" in el kaar, beschikt over goede maatverhou dingen en is bovendien goed gebeend. De verwachting is alleszins gerecht vaardigd, dat Amadis zeer goede af- Ïtammelingen zal voortbrengen. Enke- e hiervan namen reeds aan de keu ring deel en zij brachten het tot be hoorlijke plaatsen. Het zijn goed ontwikkelde dieren, waarbij de lange dijen in het oog val len, de bovenlijn is correct, alleen de behangenheid moet nog wat ontwik keld worden. De eerste prijs, die Ama dis van Dijkzieht in de rubriek „stie ren jonger dan één jaar" verwierf, was alleszinds verdiend. Bij de éénjarige stieren verkregen Emma's Adema en Horman een eerste prijs. Van uitzonderlijke kwaliteit was het aangevoerde handels- en vetvee. De concurrentie was hier groot en er was sprake van een geweldige strijd. De jury had een uiterst moeilijke taak, vooral bij het toekennen van de prij- zen bij de ossen en de vaarzen, rood bont vee, die werkelijk een klasse apart vormden en landelijk gezien de top dicht benaderen. Naar wij verna men maakt de kampioensos van de heer J. L. M. Geluk uit St. Maartens dijk zelfs een goede kans op het kam pioenschap van de paasveetentoonstel- ling in het komende jaar. De heer Ge luk had trouwens een buitengewone dag, want behalve het kampioenschap bij het mestvee, ging ook het reserve kampioenschap naar één van zijn die ren benevens de prijs voor de beste vaars. in Poortvliet. Het aantal inzendingen was groot, de kwaliteit van de dieren mocht er zijn, de belangstelling voor de keuring was behoorlijk en het weer had men zich niet beter kunnen den ken. De organisator, dokter A. Rinses nit Scherpenisse, kreeg zodoende loon naar werken. Deze dag heeft geleerd, dat het eiland Tholen, als fokgebied, tot nu toe na genoeg onbekend, beschikt over een flinke veestapel, die in zijn geheel een belofte inhoudt voor de toekomst. De veehouders hebben uit deze eerste fok veedag goede lering kunnen trekken, zodat op de jaarlijkse rundveetentoon stellingen, die ongetwijfeld zullen vol gen, langzamerhand de allerbeste col lecties getoond kunnen worden. Wel licht zal dit reeds kunnen gebeuren tijdens de landbouwtentoonstelling van de Z.L.M., die volgend jaar op Tholen Het is een prachtige dag geworden gehouden wordt! De raad der gemeente Kortgene zal op donderdag 12 september a.s. 's nam. 2 uur vergaderen. Op de agenda, die 28 punten omvat, staan o.m. de volgende voorstellen: voorstel van b. en w. tot het verkopen aan de heer C. de Regt te Colijnsplaat van een stuk grond ter grootte van 1350 m2 tegen de prijs van f 2,50 per m2. voor de bouw van een opslagruim te voor aardappelen. Het stuk grond is een onrendabel gedeelte vap een perceel, gekocht voor de bouw van wo ningen te Colijnsplaat en wordt thans verhuurd in de vorm van volkstuin tjes. B. en w. stellen voor te besluiten tot het verlenen van een bijdrage aan de Nederlands Hervormde Jeugdraad te Kortgene In de kosten van het ge ven van een aantal cultuerele avonden EHBO -examens In het Medisch Centrum is door dokter Griep het examen E.H.B.O. af genomen. Aan zeven deelnemers aan de door het Rode Kruis gegeven cur sus kon het diploma worden uitgereikt, t.w. aan mevr. G. J. van Haaren, mej. J. van Boven, mej. M. Gunst en aan de heren A. de Koning, P. Smeurs, Q. v. d. Linde en D. G. Kloosterman. Afscheid en installatie Chr. school aan 't Zand In een gezamenlijke vergadering van bestuur en personeel der Vereniging „Chr. School aan het Zand" te Middel burg is maandag afscheid genomen van de heren J. Schipper en G. de Ru, ter wijl de heer H. 3. Boom verwelkomd werd. De voorzitter, ds. Durkstra bracht de heer Schipper dank voor de vele activiteiten door hem in zijn functie als hoofd aan de Lagere School bewe zen gedurende een periode van ruim 28 jaar. Nu hij de school met ver vroegd pensioen, om gezondheidsrede nen, gaat verlaten, is het Bestuur toch dankbaar dat de heer Schipper op het Zand blijft wonen zodat zijn rijke er varing het bestuur en het opvolgend hoofd ter beschikking blijft. Ds. Durk stra deed zijn waarderende woorden vergezeld gaan van enkele boekwer ken, aangeboden als aandenken. Ook van de heer de Ru werd af scheid genomen nu hij een functie van leraar A.V.O. aan de Technische School alhier aanvaardde. Het bestuur ziet ook hem node gaan, maar is eveneens dankbaar gestemd dat de heer de Ru actief zal blijven ten bate van de jeugd op het Zand. TeT herinnering aan zijn 10-jarige werkzaamheid aan de School werd ook hem een boekwerk aange boden. De voorzitter richtte ook enkele woorden van dank tot mevr. de Ru, die de school ook al herhaalde malen gediend heeft. Vervolgens ging de voorzitter over tot de installatie van de heer Boom als opvolger van de heer Schipper. De heer Boom is overgekomen uit Nieuw en St. Joosland. Ook mevr. Boom werd met enkele woorden welkom geheten. Nadat een verversing was aangebo den, kregen de heer Schipper en de Ru gelegenheid een woord van dank en afscheid uit te spreken. Afscheid bij de P.Z.E.M. Dinsdagmorgen heeft de heer G. W. van der Welle te Vlissingen, technicus (machinist) in de Elektrische Centrale der P.Z.E.M. alhier, wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd, afscheid genomen van het bedrijf en het personeel. De heer van der Welle werd met zijn echtgenote en kinderen ontvangen in de Conferentiezaal der centrale Zeeland, waar hij in aanwezigheid van het gehele centrale-personeel werd toegesproken door de Hoofdopzichter der Centrales de heer A. F. Linse, die de scheidende namens Bestuur en Di rectie in hartelijke bewoordingen dank bracht voor de toewijding en ijver ge durende ruim 41 jaar aan het bedrijf bewezen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de Personeelschef, de heer J. H. W. van Beuzekom, «n door de heer G. Sanderse, technicus In de centrale, welke laatste namens het centrale-personeel dank bracht voor de zeer prettige wijze van samenwer king en de heer van der Welle een af scheidsgeschenk aanbood en aan me vrouw van der Welle een bloemstuk. Namens de Personeelsvereniging sprak de heer J. J. de Kok woorden van af scheid, eveneens onder aanbieding van een aandenken. De heer van der Welle dankte ten slotte alle sprekers voor hun prettige woord en goede wensen. Tuinbouw en Plantkunde De afdeling Goes van de Kon. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkun de heeft donderdagavond tijdens haar eerste ledenvergadering in dit seizoen uitvoerig het programma voor deze winter besproken. In principe werd besloten vijf avon den te beleggen, waarvoor onder meer sprekers zullen worden uitgenodigd. De voorzitter, de heer Kr. Goud zwaard, deed enige mededelingen om trent de fruitwagen, die zal meerijden met het fruitcorso. De wagen zal een bijenkoningin met zich meevoeren. Voorts zullen een bijenkorf, twee bijen en een bloem, alles uitgebeeld door appels, op de wagen worden aan gebracht. De fruitkoningin en haar ge volg zal op de bloemententoonstelling welke door de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde wordt geor ganiseerd, bloemen worden aangebo den door enkele meisjes. Tenslotte werd besloten om voor de bloembollenwedstrijd weer bollen en potten aan te schaffen. Voor de cursus in materialenkennis hebben zich reeds 8 leden uit Walche ren opgegeven, indien hiervoor in Goes ook belangstelling bestaat zal deze cursus hetzij in Middelburg of wel in Goes worden gehouden, maar mocht de belangstelling hiervóór verder nihil blijven dan moet worden aangenomen dat deze geen doorgang kan vinden. in de wintermaanden 1957 en wel de helft van het tekort op die avonden tot een maximum van f 150. BRANDPUTTEN Voorgesteld wordt mede te werken aan het voorstel van de Bescherming Bevolking Kring Zeeland tot het ver beteren respectievelijk aanleggen van brandputten in de gemeente Kortgene. Een en ander betreft verbetering van de brandput bij de molen en aan de Wilhelminastraat te Kortgene, van de brandput achter de kerk te Kats, de brandput achter de school te Kats en de brandput onder de zeedijk te Co lijnsplaat. Aan de Ringweg te Colijns plaat zal een nieuwe brandput worden gemaakt. De uitvoering van de werk zaamheden zal geschieden in D.A.CW. -verband. SPORT Voorgesteld wordt aan de sportvereni gingen een bedrag van 3 x f5000, beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van materialen voor de houw van 3 kleedlokalen. De tekeningen van de te bouwen lokalen zullen door de gemeente worden verstrekt. Op- en toezicht zal geschieden door het tech nisch districtshoofd, de heer Warren. Winterprogramma Herv. Jeugdraad wordt ingeluid Zondagmorgen wordt het winter werk van de Herv. Jeugdraad te Goes ingeleid met een bijzondere Jeugd dienst. Ds. W. J. Coenraad, voorzitter van de .Herv. Jeugdraad, hoopt dan de spreken over het onderwerp „Publiek of Spelers?" Mej. Wika G. Best zal tijdens deze dienst bevestigd worden. Zij is de tweede wika in Goes, die verbonden is aan de Vakschool voor Godsdienst onderwijs, Zonnebloemwerk en ge deeltelijk aan het Jeugdwerk in de gemeente Goes. De dienst vangt aan om 10 uur, ter wijl om kwart voor tien de samenzang reeds begint. Aan het eind van de bijeenkomst zal een overzicht van het winterwerk worden uitgereikt. Ingezonden mededeling (adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (Ingezonden mededeling adv.) Twéé doosjes met dubbel-tablet nu slechts 46 in plaats van 56 ct Deze aanbieding ia niet geldig In N.-Holland, Z.-Holland en Utrecht Donderdagmorgen omstreeks tien uur is in de Burgstraat te Tholen een ernstig ongeluk gebeurd, wat het le ven heeft gekost van de 70-jarige mej. A. den Ouden uit de Molenvlietsweg. Mej. den O. stond voor een winkel in deze straat op het smalle trottoir toen een grote vrachtwagen van de graan handel Van T. uit Halsteren passeerde. De kleren van de vrouw werden door de auto gegrepen, waardoor ze mee werd gesleurd en zij onder de wagen geraakte, waarbij ze met beide benen onder de achterwielen terechtkwam. Deze werden verbrijzeld. In ernstige toestand werd de vrouw met een am bulance naar het Algemeen Burgerlijk Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd, waar zij in de loop van de middag is overleden. Bij de Thoolsebrug vond met dezelf de wagen nog een'ongeluk plaats. De vrachtwagen kwam daar in aanrijding met een autobus van de Fa. Krijger uit Stavenisse. De bus werd gedeelte lijk opengescheurd en aan de achter zijde vernield. Geen van de vele pas sagiers kreeg letsel, doch de reis moest in een andere bus worden vervolgd. De gemeenteraad van Koudekerke is lang niet kinderachtig als het er om gaat belangrijke besluiten te nemen, waarmee het gemeentebelang gediend is. Dat bleek woensdagavond weer eens tijdens de zitting van de raad, toen een voorstel van b. en w. in behandeling kwam tot aankoop van een lichte bluseenheid voor de brandweer, waarvoor het dagelijks bestuur een krediet van 14.000,beschikbaar gesteld wilde zien. De raad vond het uitstekend en gaf bovendien nog zijn fiat aan een voorstel, gelanceerd door de heer J. W. Christiaanse (gem. bel.), om een tank van 500 liter aan te schaffen voor het vervoer van water, zodat men dan kan vernevelen. De oorspronkelijk geraamde kosten zullen dus nog met enkele hon derden guldens stijgen. B. en w. hadden het betreffende voor stel ingediend, omdat de toestand, waar in het huidige materiëel verkeert, zor gen baart. De districtsinspecteur voor het brandweerwezen heeft er ook reeds meermalen de aandacht op gevestigd, dat de oude motorspuit niet bedrijfs- vaardig is. Het ding is al meer dan 20 jaar oud èn moet als versleten worden beschouwd. De nieuw aan te schaffen bluseenheid één van een lichte soort zal be staan uit een bestelauto, waarin de spuit gasten vervoerd kunnen worden, met daarachter op een aparte wagen een pompinstallatie en een ladderrek, bene vens de motorspuit. Burgemeester J. L. Dregmans deelde nog mee, dat b. en w. met de oude spuit zullen gaan „mazze len", zodat de aanschaffingskosten van De raad van Tholen hield woensdag middag voor de laatste maal zijn ver gadering in het verenigingsgebouw, een gelegenheid, eigenlijk voor een raad on waardig, zoals de voorzitter Mr. A, J. v. d. Hoeven aan het slot zei. De bestedingsbeperking stak ook hier het hoofd achter de deur, want zo kon het aanbrengen van de verlichting aan de haven geen fiat krijgen van G.S. De straatverlichting kon wel doorgang vin den, zij het dan maar voor 33 lichtpun ten. De aankoop van gronden ging niet zo vlot. Verschillende leden waren er niet voor. Men kon deze aankoop niet erg aanmoedigen, want straks wordt het Deltaplan uitgevoerd en men weet niet of dit een vooruitgang of achteruitgang voor Tholen gaat betekenen. Andere leden meenden, dat men nooit teveel grond kon bezitten, omdat later als er grond nodig is, de onteigenings procedure met veel haken en ogen ge paard gaat. Met 5—3 stemmen werd het voorstel toch aangenomen. Het betrof een stuk grond van Hè 12000 m2 in het uitbreidingsplan achter de Rondweg. Bij de wijziging van de begroting dienst 1957 werd meegedeeld, dat dit de 7e en 8e wijziging waren. Hierbij werd o.m. toegestaan een krediet van f400, voor de klokken die in de grote toren komen. Eerst lag het in de bedoeling deze bij het carillon te voegen. De raad hoorde dat er toch nog twee wijzerplaten op het torentje van het ge meentehuis komen, echter van beschei den afmetingen. Een krediet' van f 10.000 werd verleend voor het aanschaffen van aen nieuwe motorbrandspuit. Tot hoofd van de Openbare Lagere school werd met alle stemmen benoemd de heer P. A. Beun. De aftredende leden van de woonruimtecommissie werden herkozen. Eind augustus stonden bij de Gewestelijke Arbeidsbureaus in Zee land 1377 mannelijke en 125 vrouwelijke werkzoekenden ingeschre ven. Van de mannelijke waren er 824 geheel werkloos en 146 werk zaam op objecten voor aanvullende en 407 op gemeentelijke werk voorzieningen. Van de vrouwen waren er 80 geheel werkloos. Het aantal aanvragen van personeel door -werkgevers bedroeg voor de man nen slechts 469, voor de vrouwen 358. Een attractief programma is de in zet van de feestelijkheden die op za terdag 7 september a.s. in Wolfaarts- dijk gehouden worden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de plaat selijke muziekvereniging „Advendo". Vrijdagavond wordt een kleine pre miere gegeven in de vorm van een openingsconcert op het Dorpsplein voor het raadhuis. De eigenlijke feestvie ring begint zaterdagmiddag met een ontvangst door het gemeentebestuur ten stadhuize waar de bestuursleden van de deelnemende muziekverenigin gen aan het te houden festival door de burgemeester zullen worden toege sproken. Tegen drie uur zullen de korpsen zich voor het gemeentehuis opstellen waarna de burgemeester namens een comité uit da burgerij een geschenk gene. aan de jubilerende muziekverening zal overhandigen. Na dit onderdeel van het program ma zal gezamenlijk door de deelne mende verenigingen voor het raadhuis de Feestmars van Van der Glas ge speeld worden. Het overige deel van de middag zal worden besteed aan muzikale rond gangen en concerten in de beide dor pen van de gemeente. Vooral des avonds zal de te geven taptoe op het Dorpsplein door „Een dracht maakt Macht" uit Kortgene 'n waardig slot van het feestprogramma vormen. De Kerkstraat wordt geïllumi neerd. De aan het festival deelnemende mu ziekkorpsen komen uit Heinkenszand, Wilhelminadorp, Kattendijke en Kort- Bij de laatste was er dus nog een over schot van aanvragen. Nog altijd is er voor de mannen vraag naar: grondwerkers, timmerlie den, huisschilders, chemische fabr.arb., ijzerwerkers, machinebankwerkers, 1.1. verwarmingsmonteurs, leerjongens (scheepsb.), lood- en zinkwerkers, vor mers, plaatwerkers, elektrisch lassers, pijpenmonteurs, metaalsjouwers, 1.1. breiers, landarbeiders, handpakkers, loopknechten, chauffeurs, kantoorbe dienden, losse arbeiders en magazijn- personeel, maar anderzijds staan er toch ook weer grondwerkers, timmer lieden, metselaars, opperlieden, stei germakers, straatmakers, steenzetters, .wevers, landarbeiders, schippers, trans portarbeiders, kantoorbedienden en losse arbeiders als werklozen inge schreven. Voor de vrouwen is er vraag naar: afwerkster, strijksters, wasmeisjes, linksters, stopsters, stiksters, kette- laarsters, knipsters, breisters,winkel bedienden, werksters, dienstmeisjes, metaalponsters, terwijl anderzijds landarbeidsters, winkelbedienden, kan toorbedienden, dienstmeisjes zich aan bieden. Natuurlijk vallen vraag en aanbod niet altijd op dezelfde plaats..... Dat de elektrificatie van de schuur van de heer Deurloo nog grote consequenties met zich mee kan brengen bleek uit het toegevoegde voorstel om hier aanslui ting op het net te geven. Dit hield in, dat de gemeente dan ook bij andere ge vallen een lijn moet leggen. Dit ging de gemeente nog f940,— kosten. Wethouder Jansen vond het niet billijk de een wel en de ander niet deze te gemoetkoming te verlenen, maar wat zullen de gevolgen ervan zijn? Er werd over gestemd en met 43 en een ont houding werd het voorstel aangenomen. De molen wilde men inrichten en daarna verhuren, doch om deze daar voor geschikt te maken moeten er ver schillende verbeteringen in worden aan gebracht. Hiervoor is een krediet nodig van f 13.000,Dit werd na rijp beraad goedgevonden. Bij dit punt kwam ook het ergerlijke vandalisme van de jeugd ter sprake; een vandalisme dat niet alleen door de jeugd maar ook door ouderen wordt gepleegd. De voorzitter haalde enkele gevallen aan die te vèr gingen. Hij heeft opdracht aan de politie gegeven er strenger op toe te zien. In de rondvraag werd gevraagd, of de bouw van de 32 woningen doorgaat. Of dit vlug zal gaan is nog niet bekend, aldus de voorzitter, daar dit van de fi nanciën afhangt. ST. ANN ALAND Zilveren jubileum. Op 1 september j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer M. van Dijke in dienst trad als ontvanger der gemeente St. Annaland. In de raadsvergadering van 30 juli '32 werd de heer Van Dijke m.i.v. boven genoemde datum als zodanig benoemd. De heer Van Dijke werd te Poort vliet (Weihoek) geboren op 20 okto ber 1908. Na het bezoeken van de la gere school te St. Annaland ontving hij nog enkele privaatlessen. Van 11 juni 1924 tot 23 mei 1954 was hij no taris-klerk bij wijlen notaris Bierens te St. Annaland en na het overlijden van notaris Bierens tot november 1955 bij de waarnemend notaris Loof. Van af november 1955 tot heden is hij in gelijke functie werkzaam ten kantore van notaris Van der Velde te Tholen. Met ingang van 1 juli 1932 werd de heer Van Dijke tevens benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van de bur gerlijke stand. Toen in 1951 een vaca ture ontstond van ontvanger te Sta venisse, werd de heer Van Dijke ge vraagd of hij zich met de waarneming van deze functie wilde belasten. Op 29 juni 1951 werd hij benoemd tot ont vanger der gemeente Stavenisse, zodat de heer Van Dijke thans de functie vervult van districtsontvanger der ge meenten St. Annaland en Stavenisse. In het maatschappelijk leven (vooral op het gebied van onderwijs) vervult de beer Van Dijke ook een aantal func ties. O.a. is hij lid van de raad van toezicht van de kweekschool „De Drie star" voorheen te Krabbendijke, thans te Gouda, bestuurslid van Bijzondere lagere school en van de Chr. kleuter school te St. Annaland. Op verzoek van de jubilaris is de gedenkdag in alle stilte gepasseerd. Collecte. De te St. Annaland gehou den collecte ten bate van de Inwendi ge Zending op Geref. Grondslag heeft f 150 opgebracht.' KRABBENDIJKE Show. Door de Nederlandse Huis vrouwen voorlichtingsdienst is in de zaal van de heer Verburg een interes sante show gegeven, aangeboden door «en 3-tal middenstanders. de nieuwe eenheid verlaagd zullen wor den. Belangrijk besluit De aankoop van gronden en opstallen In plan-west, waarvoor de raad even eens haar toestemming gaf, noemde de heer Dregmans een zeer belangrijk be sluit. „De zaak loopt nu al ongeveer een jaar en wjj zijn blij, dat het nu zover gekomen is". Overigens hadden verschillende raads leden nog op- en aanmerkingen over het feit, dat de commissie-Van Nooten op nieuw een taxatie had ingediend. „Dit verzwakt de positie der commissie da nig", aldus merkte de heer K. v. Spar- rentak (a.r.) op. Hij juichte het evenwel ten zeerste toe, dat b. en w. erin ge slaagd waren een verlaging van d« grondkosten in plan-west te bewerk stelligen. In de bebouwingsvoorschriften kan thans de mogelijkheid worden op genomen van verdiepingsbouw, waar door de onrendabele kosten met f30.000 kunnen worden verlaagd. Ook de heer P. Flipse (gem. bel.) be treurde het, dat er een her-taxatie van de gronden had plaats gevonden. Hij kon niet begrijpen, dat er op een per ceel van 680 vierkante meter f 615, bijgekomen was. „Dat vind ik jammer, meer wil ik er niet van zeggen „De heren weten, dat b. en w. aan vankelijk ook teleurgesteld waren", merkte burgemeester Dregmans op, „maar het valt ons uiteindelijk niet te gen". Hiermee had de zaak haar beslag gekregen en was 0.64 ha grond en een drietal woningen voor f ƒ59.974 in han den van de gemeente overgegaan. - Reinigingsrechten Een voorstel tot het opnieuw vaststel len van de verordening op de heffing van reinigingsrechten bracht de heer Van Sparrentak in het geweer. Op 1 ja nuari a.s. loopt de koninklijke goedkeu ring op deze verordening af en hij waa van oordeel, dat nu de verordening op nieuw vastgesteld dient te worden, men van de gelegenheid gebruik moet maken de heffing in overeenstemming te bren gen met de kosten. Een bedrag van f 2,60 per jaar voor het ophalen van het huis vuil kwam hem veel te laag voor en omdat op dit gebied in de toekomst sa menwerking van kracht wordt met de gemeente Vlissingen en dan de heffing aanmerkelijk hoger zal worden, achtte de heer Van Sparrentak het aanbevelens waardig nu een soort overbruggingsbe drag vast te stellen. De voorzitter voelde alles voor dit plan. Hij stelde voor eerst na te gaan in welk stadium de voorbereiding ver keert voor de samenwerking met de ge meente Vlissingen en als het er dan naar uitziet, dat dit nog wel enige tijd zal vergen, zal worden geadviseerd de hef fing te verhogen. Het bestuur van de chr. kleuter» school had een verlanglijstje inge diend, waarop de volgende wensen stonden: aanschaf van nieuwe leer middelen, verandering van het toilet, verharden van de speelplaats met te gels en aankoop van twee oliestook- kachels. Met dit alles is een bedrag van bijna f4000,gemoeid, maar de raad had geen enkel bezwaar. Het ge vraagde bedrag werd beschikbaar ge steld. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Raadsvergadering. De Raad der ge meente. Nieuw- en Sint Joosland hoopt in openbare vergadering bijeen te komen op maandag 9 september 1957, des avonds te 8 uur. De agenda vermeld o.m. onderstaande punten: wijziging verorde ning op de heffing van begraafrechten; vernieuwing straatverlichtingscontract; verhoging woninghuren; herbenoeming leden adviescommissie woonruimtewet. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosthuizen-Beets (toez.): J. de Zwaan te Enkhuizen. Bedankt voor Leerbroek: J. Bakker te Giessendam-Neder-Hardinxveld. Geref. Kerken Beroepen te Hasselt: G. J. Heer- sink, kand. te Aalten. De Provinciale Afzetcommissie voor Zeeland maakt aan de Fruittelers be kend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en geveild, vanaf: Maandag 9 september 1957: Cox's Orange Pippin, 55 mm en op, op 5 mm sorteren. Allington Pippin, 60 mm en op. Beurré Hardy, alle maten, op 5 mm sorteren. Spaanse Wijnpeer, alle maten. Donderdag 12 september 1957: Sterappels, alle maten rood ge kleurd. Bonne Louise, alle maten, op 5 mm sorteren. Maagdepeer, alle maten. Conference, 55 mm en op.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2