Grote hoeveelheid wapens van V.S. naar Jordanië Zeeland presenteerde zich voortreffelijk Volgende week wordt luchtbrug met Amman geopend Historische verloving bij haven van Yerseke Commissaris en minister smulden van eerste oesters Tweede Kamer nam eerste deel nieuwe B.W. aan ^J\nó L PROJESIANTSCHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ter beveiliging tegen Syrië SHELL NEEMT MAATREGELEN Heb vertrouwen" zei min, Mansholt rt Engeland verwerpt klacht van Jemen Amendementen ingetrokken of verworpen DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, >_oes Tel (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per ta-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaarggang No. 3799 Hoofdredacteur: ft. hagourt Directeur: jacq de Smit Vrijdag 6 sept. 1957 Voetbalcompetitie begint zaterdag zie pagina 5 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.01 u., onder 19.14 u. Maan op 18.09 u., onder 4.17 u. Hoogwater zaterdag 7 sept.: Vlissingen: 1.01 u. 1.88 m., 13.13 u. 1.88 in. Terneuzen: 1.28 u. 2.03 m., 13.42 u. 2.03 m. Wemeldinge: 2.33 u. 1.59 m., 14.53 u. 1.48 m. Zierikzee: 2.20 u. 1.38 m., 14.35 u. 1.26 m. Het verontrustend aantal inbraken en overvallen op des nachts geopende benzinestations langs de grote wegen heeft tot gevolg gehad, dat Shell Nederland een aantal extra beveili gingsmaatregelen heeft genomen. De nachtbezetting van deze stations is verdubbeld, terwijl speciale alarm installaties zijn of worden aange bracht. Belangrijker is evenwel, dat de ontvangsten geregeld bij de sta tions worden opgehaald, ook tijdens het weekeinde, zodat er slechts wat wisselgeld in kas blijft. AZIATISCHE GRIEP BIJ MILITAIREN In de afgelopen weken hebben zich op negentien plaatsen in militaire ka zernes en kampementen gevallen van Aziatische griep voorgedaan. De ziekte verloopt goedaardig. In de week van 27 augustus tot 2 september waren er 863 gevallen. Venezoleaans vliegtuig vermist Een Venezoleaans vliegtuig met ne gen mensen aan boord wordt op een binnenlandse vlucht van Maiquetia naar Barinas sinds woensdag vermist. Veiligheidsraad accoord toelating Malakka De Veiligheidsraad der V.N. heeft donderdag eenstemmig besloten de al gemene vergadering aan te bevelen de nieuwe onafhankelijke federatie van Malakka als 82ste lid van de wereld organisatie toe te laten. De V.S. zullen begin volgende week per vliegtuig een grote hoeveel heid wapens en militaire uitrustingsstukken naar Jordanië over brengen, ter ondersteuning van koning Hoessein. Deze actie, waar voor een rechtstreekse luchtbrug tussen de V.S. en Amman zal wor den ingesteld, zou op opzienbarende wijze een campagne inluiden om in versnelde mate militaire hulp aan de buurlanden van Syrië te verlenen. Vorige week werd gemeld, dat Was hington had besloten, een aantal Pat- ton-tanks naar Jordanië te zenden, zulks naar aanleiding van een verzoek van de regering om een opzienbaren de demonstratie van de Amerikaanse steun te geven. Henderson Het instellen van een luchtbrug tus sen Amerika en Jordanië geschiedt op advies van Loy Henderson, de deskun dige van het „State Department" voor het Midden-Oosten die woensdag te Washington terugkeerde, nadat hij de gebeurtenissen in Syrië besproken had met leiders van Turkije, Jordanië, Irak en Libanon. Henderson kwam in zijn rapport voor minister Dulles tot de slotsom, dat het westen weinig kan doen om de pro-Russische stroming in Syrië om te buigen. Wel bepleitte hij met kracht het onmiddellijk sturen van wapens naar Jordanië en hij gaf als zijn mening te kennen, dat het verlenen van militaire bijstand in de spec taculaire vorm van een luchtbrug wezenlijk betekenis zou geven aan Washingtons campagne om een uit breiding van de Russische invloed in het Midden-Oosten tegen te gaan. HET NIEUWE element in de repri se van „Zeeland Presenteert" was wel, de ontmoeting van Kaat Mossel met Pieter Corneliszoon geweest op het havenplateau. Met een klinkende zoen begroetten beide historische figuren elkaar. Naast dit historische element werd ook de blik naar de toekomst gericht. Daarvoor zorgden minister Mansholt en Commissaris De Casembroot in hun toespraken tot Kaat en P.C., en over hun hoofden heen tot heel de Zeeuw se visserij. Minister Mansholt sneed in zijn toe spraak hoeewei het woord Delta plan deze dag nog niet gevallen was de toekomst van de Zeeuwse schelpdiercultures aan, die door de tot standkoming van de Deltawerken zo ernstig word enbedreigd. De naam van de boot, waarmee Kaat Mossel was gearriveerd, de „Vertrouwen", koos hij als motto om de Zeeuwse vissers gerust te stellen, dat het ministerie al het mogelijke doet om een redelijke oplossing te vinden. „Als het wetenschappelijk mogelijk blijkt", aldus de minister, „om deze cultures in het leven te houden, dan zal daarnaar worden ge streefd". Het gemengd koor Excelsior, ge kleed in de Bevelandse dracht, zong hierna het treffende „Gebed voor Zee land". Ectcouvert Toen de nicht van Kaat en Pieter Corneliszoons neef het eens waren ge worden, kwam ook de commissaris der Koningin hen complimenteren, onder aanbieding van een eetcouvert. In een zeer geestige speech sprak de commissaris Kaat en de jongelui toe, waarna hij zijn toespraak besloot met de woorden „Als het volgend jaar trouwen wordt, Kaat, nodig mij dan alsjeblieft uit voor het feest op de kaai". Spoorwegramp op Jamaica De machinist van de zondagavond j.l. met rampzalige gevolgen nabij Kendal, op Jamaica, ontspoorde trein heeft verklaard dat het ongeluk is ver oorzaakt door gebrekkige remwerking. Hij voegde hieraan toe de remmen nog kort voor het ongeluk te hebben beproefd en hij meende, dat er met het remmachinisme was geknoeid. Vol gens de machinist was een luchtlei- ding tussen twee wagons verbroken. Veiligheidsraad Jordanië heeft woensdag verzocht om een spoedbijeenkomst van de vei ligheidsraad van de V.N. ter bespre king van „de ernstige toestand die is ontstaan door inbreuken op de alge mene bestandsovereenkomst door Is raël". De raad komt vrijdagmiddag bij een om te onderzoeken of de kwes tie op de agenda dient te worden ge plaatst. Egypïe Ali Sabri, Egyptisch minister van staat en adviseur van president Nas ser, heeft verklaard, dat iedere aan slag op de veiligheid en onafhanke lijkheid van Syrië door Egypte zal worden beschouwd als een aanslag op zijn eigen veiligheid en onafhankelijk heid. Prinses Irene bekijkt Tijdens haar bezoek aan het Garde Regiment Fuseliers „Prinses Irene" in Vught een in de kazerne opgestelde mi niatuurgardist in de ceremoniële tenue. Naast haar staat de com mandant, luitenant-kolonel B. F. M. Wijtenburg. Engeland heeft bij de V.N. gepro testeerd tegen bepaalde beweringen van Jemen inzake Britse aanvallen op Jemenitisch gebied. In een brief aan secretaris-generaal Hammarskjoeld verklaarde Sir Pierson Dixon, de per manente vertegenwoordiger bij da V.N., donderdag, dat het gebied waar het protest van Jemen betrekking op heeft, binnen de grenzen van het pro tectoraat Aden ligt. De Britse opera ties tegen Jemenitische troepen in dat gebied zullen gestaakt worden zodra deze troepen zich op eigen terrein te ruggetrokken hebben. Egyptische parlementsleden, naar Londen Tien Egyptische parlementsleden onder leiding van de plaatsvervangen de voorzitter van de nationale verga dering, Foead Galal, zullen naar Lon den vertrekken voor het bijwonen van een internationale conferentie van parlementsleden op 12 september. 0 Twee links georiënteerde partijen op Malakka hebben een „nationaal socialis tisch front" tegen de regering gevormd. Het zijn de volkspartij, een overwegend Maleise organisatie, en de arbeiderspar tij van Malakka, die hoofdzakelijk Chi nezen als leden heeft. Een woordvoerder van de coalitie zei, dat het front Malak ka met de kolonie Singapore wil vereni- 1 gen. lIlÉÉÉlÉli Op het internationale concours hip- pique te Rotterdam heeft de Duitse ruiter Hans G. Winkler woensdag het Europees kampioenschap voor spring ruiters gewonnen. De bovenste foto laat zien hoe Z. K. H. Prins Bernhard de heer Winkler zijn prijs overhandigde. De onterste foto toont de kampioen in actie tijdens een van de ritten welka hem de titel zouden opleveren. Wink ler rijdt hier zijn verplichte rit op het paard „Pagoro" van de Italiaanse ka pitein S. Oppes, het enige paard, dat een foutloos parcours aflegde. De Indiase Tweede Kamer heeft een wetsyqgrstel aanvaard, volgens hetwelk de rijkste mensen het land belasting moeten betalen overeenkom stig het bedrag dat zij per jaar uit geven. „Zeeland Presenteert" was het motto, waaronder donderdag het nieuwe oester- en mosselseizoen te Yerseke voor de tweede maal met veel festiviteiten is ingeluid. En Zeeland heeft zich in deze tak van visserij, voortreffelijk gepresenteerd. Minister Mansholt en de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, waren de eersten, die 's middags aan boord van een der schepen op de Oosterschelde de juist gekorde oesters met een glunderend gezicht door hun keelgaten lieten glijden, op welk moment de sirenes en fluiten van al de honderd schepen hun vreugde lieten weerklinken en was het seizoen 1957-58 officieel ge opend. S. L. Mansholt Aan de spectaculaire vlootschouw, die hieraan voorafging, namen vloten uit Zierikzee, Bruinisse, Tholen, Ber gen op Zoom en Yerseke deel. Voor de duizenden toeschouwers was dit een fantastisch schouwspel. Het hoogtepunt in het feestprogram ma was wel de komst van Kaat Mos sel, de befaamde Rotterdamse vis vrouw uit vroeger dagen. Woensdag avond had zij al voet op Zeeuwse bo dem gezet, waar zij te Bruinisse ge tuige was van de herleving van het 18e eenwse mosseloproer. Met een daverend gejuich van de menigte rond de haven werd zij te Yerseke met haar zes joffers begroet door Pieter Corneliszoon, de waard uit de Drie Haringen, die eveneens uit de geschiedboeken was weggelopen. Deze kennismaking eindigde tenslotte met een vrolijke verloving van Kaats lief tallige nichtje met de eenzame neef van de Yersekse herbergier. (Zie ook elders op deze pagina). De festiviteiten in Yerseke waren al vroeg begonnen. Met optochten van de schoolkinderen, pavoiseren van de schepen en een muzikale rondgang door „Concordia" uit Tholen en „Mo zart" uit Yerseke. Première De veie genodigden, o.w. de Com missaris der Koningin, minister Mans holt, de secretaris van zijn Belgische collega, Gedeputeerde C. Philipse en vele andere autoriteiten, waren des morgens in zaal Van Oeveren verwel komd door de heer De Leeuw Geluk, voorzitter van het comité, waarne de premiere plaats had van de nieuwe film van het ministerie, „Verse Mos selen". Het applaus was een welver diende voortreffelijke rolprent, die weliswaar een documentaire is maar daardoor niet aan doeltreffendheid en artisticiteit heeft geleden. Om half twee voeren de rijkelijk versierde schepen uit voor de vloot schouw op de Oosterschelde. Aan boord van de YE „De Tijd" (schipper D. Paauwe) lieten minister en com missaris zich de eerste oesters goed smaken, waarna over de zonovergoten Oosterschelde de tocht naar Yerseke werd teruggemaakt. Gezellig 's Avonds is er nog volop gefeest. Bij de haven, in de straten en op de muziektent, en het was een echt ge zellig feest. De muziekkorpsen uit Bruinisse, Yerseke, Zierikzee en Tho len bliezen dat het een lust was en ook de boerenkapel van „Kolpings Zonen" te Bergen op Zoom trok veel belang stelling. Met een groot vuurwerk werd het feest afgesloten, maar vele honderden wisten van geen ophouden en genoten tot na middernacht nog van de grote gezelligheid. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteravond aan bet eind van het driedaagse debat, zonder hoofdelijke stemming het eerste boek van het nieuwe Burgerlijk Wet boek aangenomen. Dat was voor de voorzitter van de kamer-commissie van justitie, prof. Oud, aanleiding om namens de commissie zijn grote voldoening uit te spreken over de voltooiing van het eerste stuk van een zo uiterst be langrijk werk. Vele parlementariërs complimenteerden na afloop minister Samkalden en de regeringscommissaris prof. Drion, die dit deel met grote bekwaamheid hebben verdedigd. De amendementen, die de regering had ontraden, werden of ingetrokken of verworpen. Verworpen werden on der meer van mr. Van Rijckevorsel (Kath.) tot handhaving van een drie tal huwelijksbeletsels, het amende ment Berkhouwer (Lib.) over hand having van de wederzijdse onder houdsplicht tussen grootouders en kleinkinderen, en het amendement Zeelenberg (Soc.) tot afschaffing van de onderhoudsplicht tussen ouders en meerderjarige kinderen. Het amendement Van Rijckevorsel tot handhaving van de bepaling uit het huidige B.W., dat het huwelijk tussen een overspelige en een medeplichtige aan het overspel verboden is, werd met 78 stemmen tegen 38 verworpen. Even voor de stemming over dit amendement legde de a.r. afgevaar digde mr. Versteeg een korte verkla ring af ter motivering van zijn stem. In de a.r. fractie, zo zeide mr. Ver steeg, is bij dit amendement een aar zeling geweest. De wederinvoering van de bepaling, dat overspel een hu welijksbeletsel is, heeft gevoelsmatig inderdaad iets voor. Artikel 89 brengt namelijk duidelijk tot uitdrukking het maken van een fout, het als zondig beschouwen van overspel. Aan de an dere kant is het zo, dat onze wet geving en ook de a.r. partij de moge lijkheid aanvaardt van echtscheiding op grond van overspel. Heeft men deze mogelijkheid eenmaal geaccep teerd, dan dient men er ook alle ge volgen van te aanvaarden. Men be denke voorts, dat de door overspel beledigde echtgenoot door echtschei ding te eisen zelf de consekwenties van het overspel aanvaardt. De over heid moet er dan niet meer gevolgen aan willen verbinden dan het slacht offer zelf. Op grond van dit alles is de a.r. voor opheffing van overspel als huwelijksbeletsel. De socialistische woordvoerdster ISRAEL BERISPT De gemengde Israëliseh-Jordaanse bestandscommissie heeft Israël berispt voor twee grensincidenten in augus tus. Israël was op de vergadering niet vertegenwoordigd. De uitspraak is vastgesteld door de voorzitter en de Jordaanse vertegenwoordiger. Het betrof een incident op 22 aug., waarin een Israëlische patrouille de demarcatielijn had overschreden en 't vuur had geopend op een Jordaanse patrouille. Het andere incident was een ontploffing van een mijn op 25 augustus, waarbij een meisje werd ge wond en een vrachtauto werd ver nield. mej. Zeelenberg, die niet slechts stern- motivering gaf, merkte op dat arti kel 89 een betrekkelijke en willekeu rige werking heeft. De kinderen uit een overspelige verhouding geboren, worden in de eerste plaats het slacht offer van deze bepaling. Schrapping van artikel 89 is in overeenstemming met de in ons volk levende rechts- gevoelens, zo zeide mej. Zeelenberg, en zij dekte de leden van de katholie ke fractie door er op te wijzen, dat, blijkens uitlatingen van katholieke rechtskundigen, opheffing van het ar tikel ook strookt met de rechtsopvat ting van het katholieke volksdeel. In communistisch China werkt men aan topografische kaarten, die gebruikt zullen worden voor de aan leg van een spoorlijn tussen Lantsjou in de-Chinese provincie Tsjinghai en Lhasa, de hoofdstad van Tibet. Op 4800 meter hoogte zal er een tunnel worden gemaakt. De spoorlijn zal on geveer 1250 km lang zijn. In Zwolle is een commissie in het leven geroepen, die zich zal beijveren voor het doen stichten van een uni versiteit in de Overijsselse hoofdstad. 0 De Nederlandse spoorwegen zijn be gonnen met de bouw van een nieuw station voor Rotterdam-zuid, dat het oude houten gebouwtje-aan de 2e Rose- straat zal gaan vervangen. 0 De bereden Haagse politie krijgt gala-uniformen. 0 In Rotterdam is een ernstig tekort aan onderwijskrachten. Er zijn veertig onderwijzers tekort bij het gewoon lager onderwijs en 20 bij het u.l.o. De Australische minister van finan ciën heeft in zijn begroting belasting verlagingen aangekondigd voor maat schappijen en voor belastingplichtigen die gezinnen moeten onderhouden. Dinsdagavond is de DC 7c „Zuider zee" van Schiphol naar Houston in Texas vertrokken, waarmede de K. L. M.-ver binding met Texas is geopend. DE BILT MELDT: Toenemende bewolking Toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind krimpend naar 1 zuid. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1