CREGHEL Den Haag in grote moeilijkheden ALBERT HEUN GEEN VINGERAFDRUKKEN, GEEN AFGEVAARDIGDEN Niet verboden, wel ontraden ir Betrekkingen tussen Israël en Rusland verbeterd Knap èp die kale schutting met Cefa Bever Bnitenbijts Septembermaand - Vriendschapsmaand KIJK LINKS... KIJK RECHTS! Cursus Klinisch-analyste Wokherse boerenhoeden ZEEUWSCH DAGBLAD Nieuw projectiel voor Britse luchtmacht Slachtoffer van gastvrijheid Bijeenkomsten van Bond tegen het vloeken Roemeens clandestien radiostation Zesduizend Hongaren keerden terug Dat deden de dominees Evangelisatie onder vrachtautobestuurders Patat eten voor kerkbouw Kabouters Zeeland in de patriottentijd PROFESSOR 't Grote ogenblik nadert Woningbouw komt stil te staan Uw krantzijn dagblad üBHüPiu! Amandel 8 flrot© Ropen 240 gram Butterscotch chocolade 108 3 pak Zilvervloot Margarine voor 100 Belegen Meikaas 100 gram 36 en 33 Sperziebonen per literblik 98 en 89 Kapucijners nieuwe oogst soo gram 45 en 39 maakt u het leven goedkoper GASTHUIS OOSTWAL GOES BEATRIX-SCHOOL ZIERIKZEE Donderdag 5 september 1957 Pagina 5 Volgens een Israëlisch regelingsblad en het onafhankelijke blad „Haaretz" souden de betrekkingen tussen de Sow- jet-Cnie en Israël in de naaste toekomst kunnen verbeteren. Het blad is zelfs van oordeel, dat de regering der Sowjet-Unie aan Israël en Turkije waarschijnlijk economische hulp zal aanbieden. Israël en Turkije zouden de voornaamste doelwitten zijn van het De Britse luchtmacht, die reeds be schikt over het geleide projectiel voor de lange afstand, wordt nu ook voorzien van een projectiel dat een raketmotor heeft en een grote hoogte kan bereiken. Beide wapens worden van de grond af geschoten en zijn bestemd voor de lucht afweer. Een Nederlander die te Le Rouret bij drasse, aan de Franse Rivièra, een villa bewoont, een zekere heer Van Dijck, is bijna het slachtoffer geworden van zjjn gastvrijheid. Hij had twee Secegalezen, die hij te Cannes had leren kennen, uit genodigd. De gasten zochten echter ruzie met de Nederlander en diens tuinman en sisten geld van hen. De tuinman gaf de drieduizend franc (ongeveer ƒ30,die hij bij zich had. De heer Van Dijck Slaagde erin te ontsnappen en ging hulp halen. De twee Secegalezen vielen daar op de tuinman agn, wie zij ernstige ver wondingen toebrachten. D'e politie heeft hen nog niet kunnen achterhalen. In een conferentie met genodigden wil het bestuur van de „Bond tegen het vloeken" bespreken in welk opzicht zijn actie een nationaal karakter heeft. Prof. dr. L. W. G. Scholten, hoogleraar te Leiden, zal in deze conferentie, die op donderdag 19 september te 3 uur in res taurant Hoornwijck te Rijswijk wordt gehouden, spreken over „Het openbaar gelaat van ons volk". Op donderdag 19 september 's avonds te 8 uur zal in de Grote Kerk te 's- Gravenhage een herdenkingssamenkomst van de „Bond tegen het vloeken" worden gehouden. De voorzitter, dr. Joh. H. Scheurer, zal een herdenkingsrede uit spreken. De heer W. Berkhemer uit Arn hem zal declameren uit het evangelie van Johannes, en het Haags kamerkoor onder leiding van de heer Cor Backers heeft medewerking toegezegd. .0 Een vertegenwoordiger van de regering van Cambodja heeft op 30 augustus te Saigon de eretekens, ver bonden aan het commandeurschap in de koninklijke orde van Monisaraphon de hoogste onderscheiding ver leend aan de Nederlandse consul- generaal in Cambodja, de heer J. Ceulen. 0 Communistisch China heeft besloten de regering van het onafhankelijke Ma- lakka te erkennen. Russische diplomatieke offensief in het Midden-Oosten. De Sowjet-Unie zou eco nomische voordelen aan de twee landen bieden in ruil voor een verbetering van de betrekkingen. Israël zou van zijn kant willen ver zoeken om hervatting van de immigratie van joden uit Oost-Europa en de Sow jet-Unie en de instelling van een per manent contactorgaan tussen de autori teiten in Tel Aviv én de joden in ge noemde landen. In Israëlische politieke kringen, aldus het regeringsblad, verheugt men zich er over, dat de anti-Israëlische uitzendin gen van radio-Moskou reeds twee weken lang gestaakt zijn. Een anti-communistisch radiostation, dat zichzelf een clandestiene Roemeense zender noemt, heeft de Roemeense be volking dinsdagavond opgeroepen de plannen en orders van de regering te saboteren. De zender werd zwaar gestoord. De partij en de regering, zo werd verklaard, buiten ons uit naam van de staat op barbaarse wijze uit. Na prijsverlagingen en toewijzing van gelden voor huizen bouw te hebben geëist, sprak het station zich uit voor het tot stand brengen van een „groot, vrij en onafhankelijk Roe menie". Ingezonden mededeling (adv.) De Amerikaan Kingsley, een deskun dige op het gebied van vluchtelingen- kwesties, heeft bij terugkeer van een reis door Oostenrijk, Duitsland, Zwitser land en Frankrijk verklaard, dat onge veer zesduizend Hongaren die tijdens en na de opstand uit hun land waren ge vlucht, naar Hongarije zijn teruggekeerd. Kingsley zei, dat de teruggekeerde Hon garen de hoop hadden opgegeven, dat zij de tijdelijke kampen in Oostenrijk en andere landen zouden kunnen verlaten, De Lutherse Wereldfederatie zal voortgaan met het zoeken van contact met zusterkerken achter het ijzeren gordijn. Dit verklaarde de nieuwe president van de L.W.F. dr. Fry ter stond na zijn verkiezing. Dr. Fry zeide het te betreuren, dat de Bal- tische staten toestemming voor de uitreis wei gerden aan de afgevaardigden uit die landen, welke naar het congres van de L.W.F. in Min neapolis wilden gaan, en wel onder voorwend sel dat zij niet genegen waren vingerafdrukken van deze afgevaardigden in te zenden, hetgeen nodig is wanneer men de U.S.A. wil binnen gaan. Wel waren- de Estlandse, Letlandse en Li- tause vluchtelingenkerken te Minneapolis ver tegenwoordigd, maar dat mocht toch geen ver hindering voor de Baltische staten zijn om af gevaardigden te sturen. De L.W.F. blijft con tact zoeken met alle Lutherse kerken, in welke landen en omstandigheden zij zich ook bevin den, zei dr. Fry. „Als de dominees erbij komen, loopt de zaak in het honderd", pleegt men in Nederland wel eens te zeggen. Voor de radiozenders in Noorwe gen en Zweden gaat dat gelukkig niet op. Sinds enkele jaren zijn in deze landen een paar dominees ge heel vrijgesteld van werk in de ge meente, om zich te geven aan de radio. Het resultaat is, dat men een aanzienlijke kwaliteitsverbetering bij de godsdienstige radio-uitzen dingen heeft kunnen constateren. Uiteraard leidde dit ook tot het nut tige effect, dat deze uitzendingen blijken te hebben. In Canada en de noordelijke sta ten van de U.S.A. heeft men zes jaar geleden evangelisatiewerk on der bestuurders van vrachtwagens opgezet. Initiatiefnemer was een predikant, die vroeger zelf achter het stuur van een vrachtauto zat. De medewerkers van deze evan gelisatie fungeren als een soort bij belse wegenwacht. Zij rijden in kleine auto's, gevuld met bijbels en traktaatjes de grote wegen af en proberen bij tankstations en canti- nes contact te zoeken met de chauf feurs. Het dorp Maarn bij Doorn, dat veel vakantiegangers trekt, bezit 'n Gereformeerd kerkje, dat al voor de tweede keer binnen enkele ja ren te klein gebleken is. Men wil het nu opnieuw uitbreiden, maar beschikt natuurlijk niet over de geldmiddelen. Daarom is iemand op de lumi neuze gedachte gekomen om een patates-frites en warme-worstjes- kraam te stichten in dit dorpje, en wel tot versteviging van de kerk- bouwkas. Verschillende leden van de gemeente nemen de „dienst" waar in de lekkernijenkraam, die de enige instelling van deze aard in Maarn is. Ds. H. Ploeger, baptist predikant te Borne, bespreekt in „De Chris ten" de vraag hoe men tegenover de passiespelen moet staan, die te Hertme bij Borne, worden opge voerd. De bekende bezwaren, al eerder door Twentse predikanten tegen deze spelen gemaakt, onder schrijft hij. Voorts formuleert ds. Ploeger zijn bezwaar betreffende de vermenging van het gewijde en het profane. Dit blijkt b.v. tijdens de repetities. Het klinkt natuurlijk al komisch, wanneer tijdens de repe tities gezegd wordt: „Hé Judas, een beetje listiger kijken". Maar be paald walgelijk is het, als er door de regisseur gezegd wordt: „Hé Christus, hou je niet zo stijf als je op het kruis gelegd wordt!" Ds. Ploeger gelooft overigens, dat deze voorvallen er ook zijn wan neer bijv. bij de repetitie voor de untvoering der Mattheus-Passion de dirigent zijn aanwijzing geeft aan de vertolker van de Christuspartij. Een andere vraag is, of niette genstaande deze bezwaren, het pas siespel in sommige gevallen als ver kondiging toch mensen treft. Ds. Ploeger herinnert aan Paulus' woord tot de Filippenzen „in elk geval, hetzij met een bijoogmerk, hetzij in oprechtheid, wordt Chris tus verkondigd; en daarin verblijd ik mij." Zou Paulus hetzelfde ge zegd hebben als hij een passiespel had gezien, overweegt ds. Ploeger. Of onze levende Heer dit soort ver kondigingen gebruikt om zichzelf als de Opgestane te presenteren aan de moderne ongelovige mens, blijft buiten onze waardering, zegt ds. Ploeger. En toch: wij aanvaarden niet het roomse principe „het doel heiligt de middelen". Aan de vorm van de evangelisatieprediking zijn grenzen gesteld en deze grenzen worden in het passiespel overschre den. Tenslotte vindt ds. Ploeger, dat het rooms zou zijn een bezoek aan het passiespel in Hertme te verbie den. Maar aanraden....? Dat in geen geval. DOEN HET I door A. M. Wessels Gebonden in sterke band ƒ2.50 Verkrijgbaar bij de boek handel en de Uitgeefster OOSTERBAAN LE COINTRE N.V GOES De avond viel snel, en voordat men het wist, was het donker. In het dorp heerste een grote drukte. Alles moest nog klaar gemaakt worden voor het kampvuur en prof, Créghel wilde juist aan Zwarte Piet vragen of het nog lang duurde, toen een knappe neger jongeling, met een staf In de hand, de hut binnentrad en- aan Zwarte Piet vertelde, dat het kampvuur gereed was. „Goed, goed", antwoordde de vorst. „Wij komen!" „Haha", lachte Kits stilletjes voor zich heen, „het grote ogenblik nadert". Het hele gezelschap begaf zich naar buiten en toen de negerkoning met zijnvrienden het kampvuur naderde, begonnen een paar negers uit alle macht op hun trommels te slaan. Dat maakte een oorverdovend lawaai, maar de negers vonden dat het allemaal erg mooi klonk en ze genoten er echt van. In een nota betreffende de bestedings- en investeringsbeperking, die B. en W. van 's-Gravenhage aan de gemeenteraad hebben doen toe komen, wordt het financiële aspect van de gemeente voor het lopende dienstjaar „niet anders dan ongunstig" genoemd. De vooruitzichten voor 1958 zijn zelfs nog aanzienlijk ongunstiger. Het voorontwerp der begroting 1958 vertoonde een zo onrustbarend tekort, dat daarop een beperking zal moeten worden toegepast, die de tot dusver van de gemeente gevraagde bestedingsbeperking ver overtreft. De beperking wordt gevonden in on derhoud gebouwen, publieke werken, en eigendommen, onderhoud en aan schaffing meubilair, personeelskosten en overige materiële .voorzieningen tot een totaalbedrag van f 2.320.541. In het algemeen willen B. en W. de subsidies onaangetast laten, om het door de gesubsidieerde instellingen zorgvuldig opgebouwde werk niet te schaden, het personeelsbeleid zodanig voeren, dat geen overbodig personeel wordt aangetrokken en zo doelmatig mogelijk gebruik wordt gemaakt van de beschikbare menselijke werkkracht, de gezondheidszorg, het maatschappe lijk werk en de maatschappelijke zorg op het bestaande peil handhaven en tenslotte bij de versobering t.a.v. on derwijs en kunsten voorkomen, dat 't peil van het onderwijs wordt aange tast, of dat kunst en kunstenaars het slachtoffer worden. Het terugbrengen van de investerin gen tot het peil van 1955, zoals door de regering wenselijk wordt geacht, is ten eenenmale uitgesloten. Voor de woningbouw ziet het er zeer slecht uit. Zonder verlichting der hui dige maatregelen, zal de woningbouw in 1958 vrijwel stil komen te staan. In het tweede halfjaar van 1951 kan nog opdracht worden verleend voor twee complexen van 264 en 538 wonin gen. De moeilijkheden in de andere sectoren, zoals scholenbouw, kleuter en gymnastiekonderwijs en gemeente lijke produktiebedrijven zijn overigens niet minder groot. U weet het nog wel: sinds vele jaren is de maand septem ber de vriendschapsmaand voor Uw aller „Zeeuwsch Dag blad". Dat is de maand, waarin alle abonné's hun schouder klopje geven aan het „Zeeuwsch Dagblad". En U weet het ook nog wel: het beste schouderklopje is die nieuwe abonné, uit pure vriendschap voor ons aller dagblad aan gebracht. Vandaag starten wij met die schouderklop. En dat doen we dit keer onder het motto: Probeer, dat Uw vriend, Uw buurman, Uw familielid een ^.abonnement op Uw krant neemt. Uw krant wordt dan zijn dagblad. En die krant en dat dagblad, hoe kan het anders, is het „Zeeuwsch Dagblad". We gaan met z'n allen aan de slag voor de Christelijke krant in Zeeland. Over allerlei activiteiten in de maand september hoort U nog wel. Daarbij rekenen wij op de werkzaamheid van al onze abonné's. Als ieder abonné één nieuwe abonné zou aanbrengen, dan is er een oogst, om van te watertanden. Hieronder staat de bekende bon. Zodra Uw bijdrage in de vorm van een nieuwe abonné klaar is, wil dan deze bon, goed ingevuld, direct toesturen aan het „Zeeuwsch Dagblad" in Goes. In Goes wachten wij op de ontvangst van Uw bon. Hierlangs afknippen en direct opsturen naar Goes II li M Uit pure vriendschap voor onze dagelijkse vriend, het D v 11 „Zeeuwsch Dagblad", volgt hieronder mijn nieuwe abonné: Naam: Adres: Woonplaats: Deze nieuwe abonné wil het liefst betalen: Per week per maand per kwartaal. Doorhalen wat niet wordt gewenst. Opgegeven door Uw abonné: te Speculaas halve prijs! Tot en met 11 september bij ELK pak AH koffie (10 goedkoper dan elk ander kwaliteitsmerk) 250 gram Amandelspeculaas van 65 ct voor halve prijs. Let op 1 Volgende week bij Albert Hejjn wéér zo'n extra aanbieding. Kijk waar u wilt, vergelijk met wie u wilt - bij Albert Heijn ziet u altijd de laagste prijs, de béste kwaliteit! Enrente winstaandeel! volledig gevitamineerd iSöiii De inschrijving voor bovengenoemde cursus sluit maandag 9 september a.s. Inlichtingen over deze cursus kunnen verkregen worden op maandag 9 september a.s. 's avonds om 7 uur in het Gasthuis te Goes. Gelegenheid tot opgeven van kinderen met leer moeilijkheden voor testonderzoek vóór 7 september a.s. aan: Hoofd Beatrixschool, L. Blokweg 22, Zierikzee. Tel. van 94 uur 404. Na 4 uur 527. Na 17 jaar ontvingen wij weer de originele msr FIRMA WIJTMAN Lange Delft 38 Middelburg

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5