Weer roofoverval op benzinestation Concept-statuten Stichting sociale opleidingen" Geref. goedgekeurd o PECCAVI Ruwbouw Nederlandse afdeling te Brussel in oktober gereed Ontevredenheid in Indonesië heeft veel oorzaken Journalisten bezorgd over kamerpubliciteit Generale Synode Geref, Kerken VRAGEN OVER VARKENSVLEES Schoorvoetend Veel arbeidsverzuim in Tsjecho-Slowakije Economische toestand in Polen gespannen Export naar Israël dalende Toegi enomen na winst van communisten Russisch vliegtuig naar Ver. Staten })Geef me je geld" Buit slechts 670 gulden Druivenprinses in het Westland Beperk aantal avondvergaderingen Vader poogde zoon te doden Eisenhower over Russische intercontinentale raket WERELDTENTOONSTELLING Hét verst gevorderd Donderdag 5 sept«mber 1957 i -F" i ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 DE VPRO HEEFT in zijn heden ver schenen orgaan, een peccavi, een rouwmoedige schuldbekentenis uitge- sproken voor de televisie-ontsporing op Prinsessedag. We citeren slechts enkele zinnen, die volgen op een uiteenzetting over „de goede bedoeling", n.l. „dat neemt niet weg, dat er op enkele plaatsen onvoldoende doordacht en onverant woord gewerkt is. U ziet, wij winden er geen doekjes om. Wy hebben fou ten gemaakt, ook als VPRO. En voor ons geldt evenzeer, wat het NTS-dage- lijks bestuur in zijn communiquée mee deelde: wij zullen maatregelen nemen om deze fouten in het vervolg te voor komen." De voorz'tter van de vereniging, dr. J. A. de Koning, die dit schrijft deelt ook mee, dat de uitspraak van het NTS-bestuur zijn volle instemming had, zodat hij aan de publikatie ervan als lid van dit bestuur ten volle mee werkte. Wjj hebben altijd respect voor wie een publieke fout eerlijk en publie kelijk erkent. Het Tweede Kamerlid de heer Von deling heeft aan de minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening gevraagd of de veronderstelling juist is, dat het aanbod van varkensvlees in het komende halfjaar aanzienlijk zal toenemen, terwijl de markt op dit ogenblik al overvoerd lijkt? Hij vraagt of de regering een over zicht kan geven van de kostprijzen en marktprijzen van varkensvlees in de laatste jaren. Welke betekenis moet met het oog op de huidige situatie en de verwachte ontwikkeling aan eén prijsgarantie van z.g. bacon worden gehecht? aldus een volgende vraag. De heer Vonde ling wil voorts weten wat de regering heeft gedaan en wat zij nog denkt te doen om meer evenwicht te brengen in de verhouding van aanbod van en vraag naar varkensvlees. (Van één onzer verslaggevers) Bij heropening van haar publieke zittingen te Assen, heeft de gene rale synode van de Gereformeerde Kerken de draad harer bespre kingen aan het eind van de eerste zittingsweek opgevat. Men was ermee geëindigd zijn goedkeuring te hechten aan de totstandkoming van de Stichting Gereformeerde Sociale Opleidingen. Nu ging het erom de concept-statuten voor de nieuwe stichting te aanvaarden. Na het aanbrengen van enige kleine wijzigingen heeft de synode daartoe besloten. De synode ging akkoord met een amendement van de predikanten H. van der Veen uit Donderbroek en M. Kamper uit Wierden, waarin bepaald werd, dat de commissie van toezicht in het bijzonder haar attentie zal ge ven aan alles wat betrekking heeft op de opleiding tot evangelist. Het Is duidelijk, dat de bindingen met de kerk vooral op dat terrein lig gen. Profa dr. Nic. H. Ridderbos uit Amsterdam verklaarde (ook uit naam van anderen), dat hij zijn stem schoor voetend er aan gegeven had, dat de kerk zich bezig houdt met werkers in maatschappelijke arbeid. Daarom stel de hij er prijs op, dat de synode dui delijk onderscheid zou maken tussen haar toezicht op de opleiding tot evan gelist en haar bemoeiing met de op leidingen voor het maatschappelijke werk. Blijkens het aanvaarde amende ment heeft de synode hier gevolg aan gegeven. Woensdag hebben de door de syno de gevormde commissies vergaderd. Donderdag komt de emigratie in open bare behandeling. De zitting van dins dag werd bijgewoond door rev. S. Terpstra van de Christian Reformed Church in Canada, die als geestelijk verzorger van emigranten korte tijd Nederland aandoet. 9 Het Engelse ministerie van han del heeft dinsdag bekend gemaakt, dat het met ingang van 1 oktober on beperkt de invoer van eieren en eier- produkten zal toelaten uit alle landen, met uitzondering van het dollargebied en de landen van het Sowjetblok. Met-dit werk ging een hele morgen heen, kennelijk omdat men hier in ze kere zin met iets geheel nieuws te doen heeft. Kerkrechtelijk is de zaak van de kerkelijke stichtingen nog niet geregeld, maar volgens prof. dr. D. Nauta, die over deze dingen rappor teerde, behoort de nieuwe kerkorde aangaande kerkelijke stichtingen be palingen te bevatten. Zoals men weet komt op deze synode het ontwerp- kerkorde eveneens in bespreking. Kerkelijke stichtingen worden in 't leven geroepen wanneer de door deze instanties te verrichten werkzaamhe den niet geheel en al voor rekening van de kerk komen. Zuiver kerke- werk gaat rechtstreeks van de kerk uit; daarvoor is geen stichting nodig. Maar zoals in het „Baarns" geval de Nijenburgh en de Jelburg ook mensen opleiden, wier taak niet onder het eigenlijke kerkewerk zal vallen, zo kan men zich andere instanties indenken, die wel nauw aan de kerk zijn ver bonden, maar voor wier optreden de kerk slechts ten dele verantwoorde lijkheid draagt, ook in financiële zin. De vorm van een kerkelijke stich ting is gekozen, omdat de band met de kerk dan duidelijk wordt geaccen tueerd. Blijkens de nu vastgestelde statuten voor de Stichting Gerefor meerde Sociale Opleidingen (deze naam wordt nog herzien) oefent de sy node toezicht uit op de stichting, in die zin, dat degenen, die daarvoor door haar worden aangewezen, verkla ren, dat door een handeling of besluit van het bestuur het welzijn der ker ken geschaad wordt, het bestuur ge houden is, die handeling ongedaan te maken of dat besluit in de trekken, zulks met appèl op de generale synode. Deze commissie van toezicht zal be staan uit drie personen, van wie er tenminste één geacht mag worden des kundig te zijn op het gebied van de evangelisatie. Hun toezicht betreft niet enkel de handelingen van het bestuur, blijkende in vergaderingen en uitgaan de stukken, maar ook de besteding der gelden, voor zover deze door de ker ken ten behoeve van de stichting zijn verstrekt. Meer dan 175.000 werkdagen zijn in de eerste helft van dit jaar in het rijk ste mijngebied van Tsjecho-Slowakije, Ostrava, door absenteïsme verloren gegaan, aldus meldt het regionale blad van de communistische partij „Nova Svoboda". Het arbeidsverzuim neemt nog gestadig toe. Een ander communistisch blad zegt, dat het verzuim in Bohemen en Mo- ravië in het eerste kwartaal van het jaar met ruim negen procent is toege nomen en in Slowakije met bijna acht tien procent. Het vorig jaar gingen 74.328.000 werkuren verloren. Het secretariaat van de Poolse commu nistische partij heeft, naar verluidt, de afdelingen van de partij een brief ge zonden, waarin verklaard wordt dat de economische toestand „zeer gespannen" is en dat het land zich geen loonsver hogingen of stakingen meer kan veroor loven. Gezegd wordt, dat de arbeiders weliswaar het recht tot staken behouden maar dat zij hierdoor hun positie niet kunnen verbeteren. De export van Israël is in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk gestegen. Alleen reeds in de maand juli lag de export 54 procent boven het bedrag van juli 1956. Dok de uitvoer naar Nederland steeg, nl. met 37 procent tot ƒ12.633.000 in de eerste helft van 1957. Omgekeerd daalde echter de uitvoer van Nederland naar Israël in niet onbelangrijke mate. In een verklaring voor het par lement, heeft de Indonesische mi nister-president Djuanda Karta- widjaja gezegd ervan overtuigd te zijn, dat het voorgestelde nationale overleg tussen de regering en de buitengewesten de beste manier is voor het bereiken van een inte grale oplossing van de verschillen de vraagstukken, waarvoor land en volk zich thans zien gesteld. Niettemin gaf de premier toe, dat een mislukking van de confe rentie niet uitgesloten is. De rege ring is echter van oordeel, dat deze methode moet worden ge volgd. Als oorzaken van de ontevredenheid ln de buitengewesten noemde de eerste minister onder meer het centralisme van de centrale regering in het verle den, de breuk in de samenwerking tussen Soekarno en Hatta, de omvang rijke corruptie en het misbruik maken van hun positie door tal van ambtena ren, het gevoel in de buitengewesten bij de opbouw ten achter te worden gesteld, de langzame verwezenlijking van het financieel evenwicht tussen de centrale regering en de provincies, en de traagheid bij het toekennen van autonomie aan de provincies. Premier Djuanda voegde hier nog aan toe, dat de ontevredenheid na de jongste regionale verkiezingen op Ja va, welke de communisten zoveel tri omfen hebben gebracht, nog is toege nomen. Hij beloofde, dat de regering zal trachten vriendschappelijke betrekkin gen te onderhouden met alle groepen ln en buiten het parlement, of zij zijn regering steunen of niet. Tevens zal Gistermorgen vroeg is een Russisch passagiersvliegtuig met straalaandrij ving van het type TU 104 uit Moskou naar de Verenigde Staten vertrokken met zestig leden van de Russische de legatie naar de Verenigde Naties aan boord. Het Russische persbureau voegt er aan toe, dat dit het eerste Russisch passagiersvliegtuig zal zijn, dat in de V.S. landt, maar het is niet de eerste keer, dat een Russisch vliegtuig naar de V.S. is gevlogen. Twintig jaar gele den vloog een toestel, bestuurd door Valery Tsjkalof en MichailGromof in zestig uur naar de V.S. de regering alles doen wat in haar macht ligt om een goede sfeer te scheppen voor het herstel van de sa menwerking tussen president Soekar no en oud-vice-president Hatta. Verder zal de regering de burecratie uitroei en, de strijd tegen de corruptie inten siveren en het verlenen van autono mie aan de provincies, zowel op het gebied van bestuur als op dat van de financiën, versnellen. 0 De Amerikaanse speciale afgezant naar het Midden-Oosten, Henderson, is per vliegtuig uit Instanbul naar Washongton teruggekeerd. Gistermorgen omstreeks vier uur heeft een circa 25-jarige jonge* man, gewapend met een pistool, een roofoverval gepleegd op een benzinepompstation aan de Haagseweg te Amsterdam, gelegen bij de afsplitsing RijkswegSloterweg. De 23-jarige pompbediende B. Brou wers gaf onder bedreiging met het pistool zijn geldtas, waarin slechts 670 gulden zat, af. Dit is de derde overval op een benzinepompstation binnen twee maanden tijds. Volgens de politie komt het signalement van de dader niet overeen met dat van de twee eerder eveneens in de vroege morgen gepleegde overvallen, resp. in de nacht van 7 op juli op het station aan de rijksweg AmsterdamUtrecht (buit ruim negen mille) en in de nacht van 25 op 26 augustus op het benzinepompstation aan het verkeersplein Oude Rijn te Utrecht (buiten 300 gulden). Tegenover de politie deed de pomp bediende het volgende verhaal: Hij bevond zich in het kantoortje toen een man binnenkwam die zei benzine te willen hebben. De pompbediende keek naar buiten, want hij had geen wagen horen voorrijden en dacht, geen auto ziend, daarom met een bromfietser te doen te hebben. „Geef me je geld", zei de onbekende toen de pompbedien de met hem naar buiten wilde gaan. Hij hield daarbij vermoedelijk een pistool in zijn hand. „Wat moet je nou eigenlijk", vroeg de geschrokken pompbediende. „Ik wil het geld heb ben", herhaalde de overvaller en daar bij zag de pompbediende, dat de man de haanpal achter op het wapen over haalde. Daarop ging Brouwers naar een stoel waar onder zijn jasje de geldtas over de rugleuning hing en gaf de tas af. Denk er om, geen alarm maken", waarschuwde de overvaller, die ver dween. De pompbediende keek uit een raam en zag hoe de overvaller vlug aan de linkerzijde instapte van een auto, die onverlicht aan kwam rijden. RECHERCHEUR KORT TEVOREN NOG TER PLAATSE Opmerkelijk bij deze overval is, dat nog kort tevoren een rechercheur met de pompbediende had gesproken en daarna nog geruime tijd buiten het ge bouwtje had geobserveerd. Kort na drie uur maakte hij een piïatje met de pompbediende en vroeg hem wat hij zou doen als hij overvallen werd, en of hij een stok of een stuk ijzer bij de hand had. Dit was niet het ge val en de pompbediende zei, als hij overvallen zou worden: „Dan geef ik mijn tas wel Het gehele Westland heeft druiven- prinses Tootje Delfgauw enthousiast ontvangen toen zij tegen het naderen van de avond haar residentie Naald wijk binnentrok, temidden van een stoet praalwagens. Hierbij waren vrij wel alle burgemeesters van het West land en de naaste omtrek, de Commis saris der Koningin in de provincie Z.- Holland, mr. J. Klaasesz en diens echt genote wethouder C. P. van den Oever uit 's-Gravenhage en vele leden van het corps diplomatique aanwezig. In afwachting van de komst der druivenprlnses werden de gasten rond geleid over de tentoonstelling, „Bloe men en druiven" van de veilingen- bond Westland. Burgemeester S. Hoo- genboom van Naaldwijk installeerde de druivenprinses en bracht haar nog maals haar taak, de roem van de West- landse produkten en met name die van de druif tot over de landgrenzen uit te dragen, onder het oog. De drui venprinses richtte zich met charmante begroetingswoorden tot de genodigden, waaronder de Rijnlandse druivenheks. Vervolgens opende zij een enorme druivenkas, waarin gedurende de feestweek een druivenrestaurant is ge vestigd. De Commissaris van de Koningin werd verrast met een grote fruitmand en werd benoemd tot eregast eerste klas in de orde van de blauwe druif. Nu ben ik dus een ere-druif, zei de Commissaris. Het bestuur van de federatie van Nederlandse Journalisten om vattende de Nederlandse Journalisten-Kring, de Katholieke Neder landse Journalisten-Kring en de Protestants-Christelijk^ Journalisten- Kring heeft zich beraden omtrent het voornemen, dat de voorzitter van de Tweede Kamer op 9 juli j.l. heeft aangekondigd, inhoudende een beperking van het aantal dagen, waarop de Tweede Kamer per week zal vergaderen van vier tot drie. Het federatiebestuur heeft in een brief aan de leden der Tweede Kamer er de aandacht op gevestigd, dat de beperking van het aantal vergaderda- gen zal moeten leiden tot schade aan de openbaarheid van het werk der ka mer, voorzover deze beperking ge paard zou gaan met een vergroting van het aantal avondvergaderingen en voorzover de avondvergaderingen niet meer ,als voorheen, zo nodig op dins dag en donderdag, doch op dinsdag en woensdag zouden worden vastgesteld. De mate, waarin het Nederlandse volk meeleeft met het gebeuren in de vertegenwoordigende lichamen, wordt sterk bepaald door de publiciteit, die, buiten de officiële „Handelingen" om, aan dit werk wordt gegeven. De aan dacht, die de pers in het algemeen aan de parlementaire debatten pleegt te besteden, is zeker niet onbevredigend. De ervaring heeft geleerd, dat aan deze belangstelling bezwaarlijk geheel kan worden voldaan in die maanden, waarin de kamer week na week ver gadert en waarin veel avondvergade ringen vallen, n.l. de maanden waarin de rijksbegroting aan de orde is. Het verwerken van deze avondvergaderin gen blijkt dan voor tal van bladen bij zondere problemen met zich te bren gen, die worden bepaald door de tech nische mogelijkheden, de uren van 't ter perse gaan en de afweging, welke ruimte te midden van het overige zoon Fransciscus van het leven te heb- nieuws aan het parlementaire nieuws ben willen beroven. en de becommentariëring daarvan kan worden toegekend. Het is te verwachten, dat deze pro blemen zich nog veel ernstiger zullen laten gelden, indien het aantal mid dagvergaderingen in de toekomst een beperking zou ondergaan, die alleen door een opvoering van het aantal avondvergaderingen zou kunnen wor den opgevangen. Het federatiebestuur vreest, dat door een en ander noodzakelijkerwijs te kortkomingen in de parlementaire be richtgeving zullen moeten ontstaan, die geenszins in het belang van de pu blieke zaak geacht kunnen worden. Het doet een beroep op de Kamer, om gebruik te maken van de uitwijk mogelijkheid, die op maandag nog voorhanden is. Daarnaast ware te overwegen, het aantal avondvergade ringen binnen redelijke grenzen te houden door de vergaderingen over meer weken te spreiden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de 48-jarige los werkman G. H. uit Bleiswijk veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis. De recht bank te Rotterdam had hem veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek, doch beklaagde was hiertegen in hoger beroep gegaan. H. werd ten laste gelegd, toen hij dronken was, zijn zoon Antonius zwaar te hebben mishandeld en zijn andere Met een nieuwe DC 7 C heeft de K.L.M. een nieuwe luchtverbinding Amsterdam- Houston v.v. geopend. De foto toont v.l.n.r. voor het vliegtuig waarmee zij als genodigden naar Hous ton zouden vertrekken: J. B. G. M. de Ridder van der Schueren, commissaris der Koningin in de provincie Overijssel; Dr. F. J. M. A. H. Houben, commissaris der Koningin in Limburg; Dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State; Minister mr. J. Algera; Ir. A. Aler, president-directeur van de K.L.M.; Jhr. dr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht; en U. F. M. Dellaert, directeur van de luchthaven Schiphol Volgens Nationalistisch China zijn door het geschut op Quemoy in da afgelopen drie jaar 2400 communisti sche artilleristen gedood, en talrijke artilleriestellingen en militaire instal laties vernietigd. President Eisenhower is van mening, dat de verklaring van de Russen, dat zij met succes proeven hebben genomen met een intercontinentaal ballistisch projec tiel opmerkelijker is om wat er in ver zwegen dan om wat er in 'gezegd wordt. Hij zei dat de Russische verklaring zeer vaag is voor wat betreft de toekomst van het projectiel en voegde hieraan toe dat hem geen reden bekend is waarom men aan deze verklaring meer geloof moet hechten dan aan vroegere verkla ringen van de Russen, die evenmin vol komen betrouwbaar zijn gebleken. Volgens hem is er een groot verschil tussen het bewijs dat er proef met een dergelijk projectiel genomen kan worden en het maken van deze projectielen in een hoeveelheid die voldoende is om ze tactisch te gebruiken. Eisenhouwer merkte op dat het nog lang zal duren voordat het projectiel voor lange afstand het beste middel is om een explosieve lading naar een vij andelijk doel te brengen. De V.S. blijven echter aan dit projectiel werker) en ge ven het de grootst mogelijke voorrang. RUSSISCHE BIJZONDERHEDEN Het blad „Goedok", het orgaan van het Russische ministerie van verbindin gen, schrijft, dat het nieuwe intercon tinentale projectiel een vleugelloze raket met een lengte van ongeveer dertig me ter is. Volgens de schrijver van het be trokken artikel kan de raket een snel heid van meer dan 20.000 km per uur bereiken. 0 Een Frans militair konvooi is op de weg van Perregaux naar Ain Fares, 70 km ten zuidwesten van Oran, in een hinderlaag geraakt. Zeven man van het konvooi sneuvelden en zes werden ge wond. Nederland behoort tot de landen, die het verst zijn gevorderd met de opbouw van hun inzendingen op de aanstaande wereldtentoon stelling te Brussel. De ruwbouw van de Nederlandse afdeling zal in oktober voltooid zijn. Begin september gaan de graszoden op de zeven meter hoge dijk, die dwars over het terrein loopt. Met de bestrating van het grote voorplein wordt een dezer dagen een aanvang gemaakt. De fundatie van het cariHon is gereed en de volgende maand zullen de bollen worden geplant. Op de dag van de opening 17 april 1958 zullen duizenden bloemen het terrein sieren. Er werken op het ogenblik ongeveer 150 arbeiders op de Nederlandse afdeling. Het interieur-ontwerp voor het ont vangsteen trum en het paviljoen wordt gemaakt door de Haagse binnenhuis architect S. Aardewerk. Wie de hoofdingang betreedt, komt in een ruimte van ongeveer 225 vier kante meter. Rechts van zich ziet hij een collectie Nederlandse bol- en snij bloemen, door een glazen wand ge scheiden van het bloemperk dat zich buiten bevindt. In deze entree-ruimte bevindt zich een negen meter lange ba lie, waar bezoekers inlichtingen kun nen krijgen. Op de achtergrond ver rijst een ruim vier meter hoge en zes meter lange, gedecoreerde muur. Links van de ingang, achter een wand van naturel-hout, komen werk ruimten voor de Nederlandse commis saris-generaal, het secretariaat van de afdeling en een speciale kamer voor de pers. Rechts bevindt zich het eigen- Israël spreekt over Russische wapenleveranties met Ver. Staten De Israëlische ambassadeur in Was hington, Abba Eban, heeft in Jeruza lem gezegd, dat Israël de kwestie van de westelijke en Russische wapenleve ranties aan Arabische landen met de Verenigde Staten zal bespreken. lijke ontvangstcentrum, waar vooraan staande bezoekers worden ontvangen. Van luxe zal hier geen sprake zijn. Hei wordt een gezellig-ingericht zaaltja met een bakstenen vloer, waarop een groot tapijt. Symboliek Hal A, waar de inzending betreffen de het Koninkrijk der Nederlanden een plaats krijgt, sluit aan op het ont vangstcentrum. Deze inzending is er een vol symboliek. Ze wordt beheerst door drie verticale elementen die van het plafond afhangen, Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen voorstellend. Op deze pylonen zullen toepasselijke afbeeldingen worden aan gebracht. Verder zijn er ruimen in uitgespaard waarin voorwerpen zullen worden tentoongesteld, die kenmerkend zijn voor de verschillende rijksdelen. De pylonen hangen boven een vijver van ongeveer 27 vierkante meter en wor den in het oppervlak daarvan als een eenheid gereflecteerd. Op een der hoe ken van de vijver komt een marme ren blok met een bovenvlak van ne gen meter in het vierkant. Een we reldkaart die op het bovenvlak wordt aangebracht geeft de geografische po sitie van het Koninkrijk der Nederlan den weer. Op de achterwand van deze hal wordt een bewegende typisch-Neder- landse wolkenlucht geprojecteerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3