Westen wacht op reactie van Sow jet-Unie Rusland beschuldigt V.S. Engeland en Frankrijk Er bestaan inderdaadpunten van overeenstemming Einde van bijeenkomsten inzicht Gesprek over schrapping van huwelijksbelemmeri ngen KA AT MOSSEL ZETTE VOET OP ZEEUWSE BODEM Feestelijke ontvangsten te Bruinisse, Bergen, Tholen PRO-REGE KRIJGT ER NEGEN MILITAIRE TEHUIZEN BIJ PROl ESIANTS^CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontwapeningsbesprekingen in impasse geraakt Aantal doden op Jamaica 173 VUURZEE IN VLAARDINGEN Acht doden in Franse mijn Lening bij Nederlandse volk Nieuw B. W. in Tweede Kamer Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289 Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskensti 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad YOUTH FOR CHRIST in Zeeland zie pagina 2. 13e Jaargang No. 3798 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de Smit Donderdag 5 sept. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.59 u., onder 19.16 u. Maan op 17.46 u., onder 3.13 u. Hoogwater vrijdag 6 sept.: Vlissingen: 0.16 u. 1.74 m., 12.33 u. 1.69 m. Terneuzen: 0.44 u. 1.90 m., 13.02 u. 1.85 m. Wemeldinge: 1.44 u. 1.49 m., 14.09 u. 1.40 m. Zierikzee: 1.29 u. 1.30 m., 13.50 u. 1.20 m. Het is niet onmogelijk, dat de Russische afgevaardigde op de ont wapeningsbesprekingen in Londen, Zorin, binnenkort alsnog zal ant woorden op de vragen, die de Amerikaan Stassen hem heeft gesteld. Volgens een Russische woordvoerder bestaan er inderdaad punten van overeenstemming tussen het westerse standpunt en dat van de Sowjt-Unie, met name wat de klassieke bewapening betreft. Het ministerie van openbaar wel zijn van Jamaica heeft medegedeeld, dat 173 personen bij de treinramp van zondagavond j.l. om het leven zijn ge komen. Er zijn 700 gewonden. Een aantal der laatstgenoemden zal voor hun verdere leven verminkt zijn. De regeringscommissie van onder zoek is haar werk begonnen. Overigens schijnt het, dat het ontwapeningsoverleg, dat nu ruim vijf maan den bezig is, duidelijk in een impasse is geraakt. Hoewel er geen aanwijzigin- gen zijn, dat een van de deelnemers zal voorstellen de besprekingen te ver dagen, verwacht men in doorgaans goedingelichte kringen, dat er deze week in feite een eind zal komen aan de bijeenkomsten van de subcommissie. Vaccin tegen Aziatische griep Een afdeling van het Instituut- Pasteur heeft een vaccin tegen Azia tische griep bereid, maar er is voor elke dosis één bevrucht ei nodig en er zullen miljoenen van zulke eieren beschikbaar moeten zijn om de fa- brikage nut te doen hebben. President Eisenhower heeft dinsdag verklaard, dat de Russen aan de beurt zijn om de volgende stap te doen om uit de impasse te geraken. Hij zag geen enkele mogelijkheid, dat het wes ten thans een opbouwende stap zou kunnen doen. De Amerikaan Stassen blijkt nog steeds optimistisch te zijn. Bij zijn aankomst uit Washington op 't vlieg veld van Londen zei hij, dat een ba sis voor het stopzetten van de ver vaardiging van kernbommen in het bereik ligt. Wederzijds moet 'n weg naar het vertrouwen worden ge baand door inspectie van bewape ning en strijdkrachten. Hij is van mening, dat de Russen het laatste woord nog niet gesproken hebben. Hij verklaarde, dat men had laten doorschemeren, dat de Sowjet-Unie de besprekingen misschien liever in het kader van de Verenigde Naties zou voeren. Hij noemde de westelijke voor ttellen praktisch en uitvoerbaar. In een gang in een mijn bij de Franse stad Decazeville heeft zich •woensdag een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan acht van de 33 arbeiders om het leven kwamen. Van de arbeiders, die zich hebben kunnen redden, is er één zwaar gewond. Op de begraafplaats „VestbeGrav- lund" in Oslo is dinsdag een Ne derlands oorlogskerkhof geopend. 35 Nederlandse militairen en bur gers, die in de tweede wereld oorlog zijn omgekomen, hebben hier hun laatste rustplaats ge vonden. Op de foto zien we hoe de wedu we van een Nederlands militair het bronzen gedenkteken op de begraafplaats onthult. (Van een onzer verslaggeefsters) De Koninklijke Nederlandse Militai re Bond Pro Rege is van plan het aan tal protestantse militaire tehuizen uit te breiden van 54 tot 63. De nieuwe te huizen zullen verrijzen in Amsterdam, Enschede, Grave, 's-Gravenhage, Hil versum, Rotterdam, Schalkhaar, Til burg en Wezep. Voor de bouw en de inrichting zal ongeveer een bedrag van 800.000 gulden nodig zijn. Pro Rege hoopt, dat de overheid zich garant zal stellen voor 400.000 gulden aan rente en aflossing. De an dere helft van het bedrag wil men op een zeer originele wijze bij elkaar brengen, namelijk door een lening te sluiten bij het Nederlandse volk. De renteloze obligaties worden uit gegeven in de coupures van f 2,50, f 10 f25 en f100. Voor iedere provincie is een bepaald bedrag gepland, waarvan een van de nieuwe tehuizen gebouwd zal kunnen worden. Uit Zeeland verwacht men bijv. in schrijvingen tot een bedrag van f 15.000. En uit Noord-Brabant en Lim burg samen tot een bedrag van 10.000 gulden. Als deze verwachtingen wor den verwezenlijkt zullen de drie pro vincies samen genoeg geld opbrengen om in Hilversum een nieuw christelijk militair tehuis te bouwen bij het Ma rine-opleidingskamp. Pro Rege hoopt de lening in 20 jaar te kunnen aflossen. Ieder jaar zal dus 5 procent van de obligaties worden uitgeloot. Onder het motto „Neem een aan deel in zijn thuis!" zal aan alle 60.000 leden, die Pro Rege telt, worden ver zocht, mee te werken aan het plaatsen van de aandelen. De bond heeft gratis een aantal prachtige prijzen ontvan gen, die bestemd zijn voor degenen, die voor het hoogste bedrag aan aan delen weet te verkopen. Op 31 decem ber wordt de wedstrijd afgesloten en op 21 januari zullen de gelukkigen worden bekend gemaakt, die het huis te waarde van f20.000,of een van de duizend andere prijzen (waarbij ook een varken en drie schapen!) hebben verdiend. Woensdagochtend is in Vlaardin- gen brand uitgebroken in een fa briek voor de verwerking van zuidvruchten e.d. „De Hollandse Pelmolen". Op de foto ziet u enkele van de dertig stralen, waarmee de brand weer de vuurzee bestreed. De fa briek werd door het vuur zwaar geteisterd. De schade is nog niet te schatten. Freuchen overleden De Noordpoolonderzoeker, schrijver en winnaar van een prijsvraag voor de televisie, Peter Freuchen, is op de luchtmachtbasis Elmendorf in Alaska tengevolge van een hartaanval over leden. De 71-jarige Deen was zaterdag met een groep poolvorsers uit New York nauj; het Noordpoolgebied vertrokken. De Sowjet-regering heeft de V.S., Engeland en Frankrijk er van be schuldigd, dat zij hun zenuwoorlog tegen Syrië versterken en een geza menlijke actie tegen dat land voor bereiden. In de nota's, die dinsdag door mi nister Gromyko aan de drie ambas sadeurs werden overhandigd, wordt opnieuw de suggestie gedaan, dat de vier grote mogendheden, die perma nent lid van de Veiligheidsraad zijn, verklaren dat zij het gebruik van ge weld als middel om bestaande ge schillen in het Midden-Oosten te re gelen, veroordelen en zich verplich ten om zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de landen in dat gebied. In de nota aan Engeland zegt de Sowjet-regering, dat Londen zich niet aan de Russische suggestie heeft gestoord en is over gegaan tot gewapende acties in Oman en Jemen. In de nota aan de V.S. wordt de Amerikaanse regering er van beschuldigd, dat zij de staatsgreep van Syrië en Egypte heeft voorbereid. Ook wordt de V.S. verweten, dat zij de Britse politiek in het Midden- Oosten steunen, omdat zij daardoor hopen de Britse posities daar te kun nen overnemen. Ernstig Henderson, deskundige voor het Midden-Oosten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft woensdag, na terugkeer van zijn reis naar enige landen van het Mid den-Oosten, te Washington verklaard, dat de toestand in Syrië uiterst ern stig is. Deze toestand heeft niet alleen invloed op de situatie in het Midden- Oosten, maar zou ook ernstige gevol gen voor de veiligheid van de gehele wereld kunnen hebben. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren, na het antwoord van minister Sam- kalden en regeringscommissaris Drion op de algemene beschouwingen van dinsdagmiddag, nog een begin gemaakt met de artikelsgewijze behandeling van het eerste boek van het nieuwe B.W. Daarbij is ook uitvoerig gespro ken over het belangrijke amendement van de K.V.P.-er Van Rijckevorsel om de door de regering voorgestelde schrapping van een drietal huwelijks belemmeringen uit het oude B.W. on gedaan te maken. Tot dusverre heeft steeds een ver bod gegolden (dat door dispensatie kon worden opgeheven) voor: huwe lijken tussen overspeligen met mede plichtigen aan overspel, huwelijken tussen zwagers en schoonzusters (wan neer de echtgenoot, die het zwager schap deed ontstaan, nog in leven is) en huwelijken tussen oom en nicht en tante en neef. De opheffing van deze bepalingen wil de regering de wetstekst aan de praktijk aanpassen; zulks tot zeer mis noegen van een groot aantal leden der rechtse fracties, wier scherpzinnige woordvoerder de heer Van Rijckevor sel was. Dit misnoegen had vooral be trekking op de voorgestelde opheffing van overspel als huwelijksbeletsel. Bij de toelichting op zijn amende ment wees mr. Van Rijckevorsel er met nadruk op, dat schrapping van dit huwelijksbeletsel (nog) niet strookt met de rechtsopvatting van de meer derheid van het Nederlandse volk. De minister heeft dit zelf erkend, maar de consekwenties er niet uit willen trekken. Volgens de katholieke woord voerder ligt aan de schrapping van dit artikel 89 van het oude B.W. de ge vaarlijke tendenz ten grondslag, dat men zich door de feiten de wet laat KAAT MOSSEL, de historische visvrouw, heeft haar intrede giste ren in Zeeland gedaan. Met het nodige ceremonieel is zij uit Rotter dam afgehaald, waarna de stoet, compleet met dertig dames in Zeeuwse dracht en de Yersékse harmonie „Mozart", met een mossel boot naar Bruinisse voer, om tegenwoordig te zijn bij de opvoering van het openluchtspel „Het Mosseloproer"Haar tijdgenoot Pieter Cornélisz, de waard uit Yerséke, deed gisteravond zijn feestelijke intrede in Bergen op Zoom en Tholen. Vandaag zal het oesterfeest zijn hoogtepunt bereiken in de festiviteiten te Yerséke. Nagewuifd door honderden Rotter dammers vertrok Kaat Mossel met haar zes joffers in de „Bru 8" uit de Maasstad. In Bruinisse was het feest inmid dels in volle gang. De schoolkinderen hadden daar al van de vele traktaties genoten en meetten hun krachten bij de diverse spelen. De ouderen genoten van de Ronde van Bru, een wedstrijd op gewone fietsen, die gewonnen werd door de 19 jarige Jaap van den Ouden. Mosseloproer Omstreeks zes uur arriveerde Kaat Mossel op Zijpe, waar zij op een boe renwagen een rondgang door het dorp maakte. Burgemeester Michaelis en voorzitter D. de Koning van de visse rijvereniging, riepen haar hartelijke welkomstwoorden toe, waarna het ge zelschap getuige was van de herleving van het historische „Mosseloproer", ontleend aan stukken uit het gemeen tearchief. Tot laat in de avond duurde het feest voort. Erewijn Pieter Cornélisz kwam gisteravond met vrouw en gevolg in Bergen op Zoom aan, waar de waard een zilveren krab in ontvangst mocht nemen. Op het stadhuis volgde een officiële ont vangst, waarbij de erewijn werd ge schonken. Na Bergen op Zoom bezocht P. C. Tholen, waar hem eveneens vele verrassingen te beurt vielen. Het was al diep in de nacht, toen Kaat Mossel in Bruinisse en Pieter Cornélisz in Tholen hun moede hoofd ter ruste legden. Vandaag wacht hun een nieuwe dag vol verrassingen en festiviteiten, waarvoor vele duizenden naar Yerseke komen. De kaars van Kaat Toen Kaat Mossel het einde van de achttiende eeuw in de gevangenis zat te Rotterdam, omdat ze het niet eens was met de Fransen, kreeg zij elke avond een kaars voor de verlichting. Zjj gebruikte de kaars niet geheel op, doch bewaarde de lange eindjes. Toen Kaat bericht kreeg, dat de Fransen verdwenen waren, had zij van al die eindjes kaars één nieuwe kaars ge maakt en ontstak die, ten teken dat men aan het begin stond van een nieu we periode. Ook nu zal Kaat Mossel, als ze in Yerseke gearriveerd is en haar toe spraak samen met Pieter CorneUszoon houdt, de kaars aansteken. Nu te1' te ken, dat het oester- en mosselseizoen geopend is. Kaat Mossel zal bij zich hebben haar oude rarabiesje waar een karakteristieke Kaat Mosselverrassing in zal zitten. De volgende maand zal de N.V. Philips een tweele fabriek is India in gebruik nemen. Het bedrijf wordt ge bouwd in Poona in de staat Bombay. voorschrijven. Minister Samkalden had immers in eerste termijn ver klaard, dat de ontwikkeling van da rechtspraak over artikel 80 aantoont, dat dit artikel niet meer als een stuk waarlijk levend recht kan worden be schouwd. Men heeft allerwege het vertrouwen in het preventieve huwe- Mr. Van Rijckevorsel stelt hier te genover, dat er normen zijn, die, ook al wordt er zeven maal zeven-en-ze ventig maal tegen gezondigd, veran kerd behoren te blijven in de w;et. Tot deze normen behoort ook overspel als huwelijksbeletsel. Men mag artikel 89 niet opheffen, omdat er zoveel tegen gezondigd wordt. „Overspel" moet „echtbreuk" blijven en de personen, die zich er aan schuldig maken die nen er de volle verantwoordelijkheid voor te blijven dragen. Minister Samkalden, die gesecon deerd door de regeringscommissaris, prof. Drion, het amendement van mr. Van Rijckevorsel met dezelfde hard nekkigheid bestreed als waarmee de indiener het verdedigde, bleef erop hameren, dat de opheffing van over spel als huwelijksbeletsel aan de waar heid in de menselijke verhoudingen ten goede komt. Er is geen sprake van dat de regering t.a.v. de laakbaarheid van overspel een ander standpunt zou hebben ingenomen. Op twijfel van die laakbaarheid is schrapping van artikel 89 bepaald niet gebaseerd. Neen, de vraag is hier in het geding, of een tot dode letter geworden wetsbepaling mag nopen tot concubinaat. Want het niet legaliseren van een overspelige verhouding leidt bijna vanzelfspre kend tot concubinaat, met alle ellen dige gevolgen van dien voor de onwet tige kinderen, die uit deze verhouding worden geboren. Dat deze kinderen 't slachtoffer worden van het niet-lega- liseren van de overspelige relatie, vond de heer Van Rijckevorsel geen argu ment, want het nieuwe B.W. opent juist voor deze kinderen de mogelijk heid tot erkenning. Het belangrijke amendement van de V.V.D.-er Berkhouwer betreffende de wederinvoering van de onderhouds plicht tussen grootouders en klein kinderen is gisteren nog niet aan de orde gekomen. Tijdens de algemene beschouwingen heeft minister Sam kalden het echter reeds bestreden. Hij erkende dat met betrekking tot de onderhoudsplicht de zedelijke begin selen een zeer belangrijke rol spelen. Het is echter de vraag of men deze allemaal maar onder een civiele rech telijke sanctie in het B.W. moet op nemen. De vele sociale voorzieningen van vandaag vangen voor een zeer groot deel de onderhoudsplicht op. Des te pijnlijker wordt het voor de man met de smalle beurs, wanneer hij door omstandigheden toch moet bijdragen in het onderhoud van verwanten. In de huidige fase waarin de maatschap pelijke ontwikkeling, is een beperking van de alimentatie in de vorm van een opheffing van die plicht tot grootouders en kleinkinderen redelijk en verantwoord, aldus de minister. Daarmee wordt niet tekort gedaan aan de redelijke plichten. Het amendement van de socialisti sche afgevaardigde mej. Zeelenberg om ook de onderhoudsplicht van meerderjarige kinderen jegens hun ouders te schrappen, ging de minister vooralsnog te ver. DE BILT MELDT: Plaatselijk regen Aanvankelijk hier en daar enige re gen of motregen. Later verspreide op klaringen maar ook enkele buien. Matige nu en dan krachtige wind ruimend naar zuidwest tot west. De zelfde temperaturen als woensdag of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1