Moskou laat onderhandeling met Duitsland stranden Rusland wil niet wachten tot Duitse verkiezingen Eerste Kamer keurde verdrag met V.S. goed Tweede Kamer behandelde herziening B.W. Instrumentarium TV -toren gaat weldra proefdraaien PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND BRIEFWISSELING OPENBAAR GEMAAKT Prinses Irene bezoekt Vught Bonn boos over :atie publiki Met 42 stemmen voor en 3 tegen Fransen moeten zich in Algerie voorbereiden op verrassingen Inflatie grootste probleem in V.S. Gigantisch werk In totaal negen hoeken Goud- en dollarreserves van Engeland met 225 miljoen dollar gedaald Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3797 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit .Woensdag 4 sept. 1957 Zilveren „trekpaard" zie pagina 2. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.58 u., onder 19.19 u. Maan op 17.21 u., onder 2.09 u. Hoogwater donderdag 5 sept.: Vlissingen: 11.46 u. 1.50 m., u. m. Terneuzen: 12.14 u. 1.67 m. u. m. Wemeldinge: 0.39 u. 1.35 m., 13.15 u. 1.30 m. Zierikzee: 0.25 u. 1.18 m., 12.56 u. 1.12 m. Prinses Irene zal op 5 september 'n bezoek brengen aan het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" te Vught. Om tien uur zal zij de aangetreden onderdelen van het garderegiment, waaraan toegevoegd de Koninklijke Militaire Kapel, inspecteren. Daarna brengt zij een bezoek aan het museum van het regiment en zal enige lessen o.a. in exercitie, bijwonen, en de le geringsgebouwen bezichtigen. Van Westduitse zijde in Moskou verluidt, dat de Sowjet-Unie een Westduits voorstel van de hand heeft gewezen om de Moskouse be sprekingen tussen beide landen te schorsen tot na de verkiezingen in West-Duitsland. Het bondskabinet zal op zijn volgende bijeenkomst beslissen in welke vorm de onderhandelingen in Moskou over een handelsakkoord en de repatriëring zullen worden voortgezet. Dit is in Bonn bekendgemaakt kort nadat de Rus sen aangekondigd hadden, dat de briefwisseling tussen de Russische plv. mi nister van buitenlandse zaken Semjonof en het hoofd van de Duitse delegatie, Lahr, nog in de loop van dinsdag zou worden gepubliceerd. In Bonn is men van mening, dat deze mededeling de kans op een succesvol einde van de onderhandelingen opnieuw slechter heeft gemaakt. Het van Russische zijde publiceren van de tussen Semjonof en Lahr ge wisselde brieven wordt in Bonn als een schending van vertrouwen be schouwd. De afspraak was, dat er slechts gemeenschappelijke eommuni- qué's zouden worden uitgegeven. Lahr wacht nu in Moskou nadere instructies uit Bonn af. „Belofte maakt schuld" De beide brieven zijn inmiddels ook ln Bonn gepubliceerd. Op 26 augustus schreef Lahr aan Semjonof, dat zijn regering er kennis van had genomen, dat de Sowjet-Unie de kwestie der repatriëring van Duitsers uit de Sow jet-Unie als afgedaan beschouwt. Hij wijst er echter op, dat premier Boel- ganin in februari verklaard heeft, dat de door hem voorgestelde onderhan delingen over een consulair en handelsverdrag de oplossing van de met de repatriëring samenhangende vraagstukken zou vergemakkelijken. Ook in juli verklaarde de Sowjet- regering zich nog bereid de repatrië ring te bespreken, terwijl de op de eerste dag der onderhandelingen vast gestelde agenda ook de repatriërings kwestie vermeldde. Lahr stelde voor de conferentie enige tijd te schorsen, opdat de Russen zich nader op hun houding zouden kunnen beraden. „Geen enkel bezwaar" Semjonof antwoordde op Lahrs brief, dat een mislukken van de onderhan delingen geheel aan Duitsland te wij ten zou zijn. Het zou worden be schouwd als een uiting van de on vriendschappelijke politiek van de bondsrepubliek jegens de Sowjet- Unie. Volgens de Russen bestaat er geen enkel bezwaar tegen voortzetting van de besprekingen over de andere agendapunten. Het is gebleken, schrijft Semjonof, dat de bondsrepubliek niet wenst te spreken over „praktische kwesties die zich zouden kunnen voordoen bij de repatriëring van individuele Duitse burgers uit de Sowjet-Unie, maar doet alsof zij zeggenschap heeft over Rus sische burgers van Duitse nationali teit. De Sowjet-Unie weigert daarover te onderhandelen, daardat een interne Russische aangelegenheid is". Een plaatje v.ni een mo:ie>now in Parijs, terwijl een mannequin een creatie van Dior toont, kijken (v.'.n.r.) de Hertogin van Wind sor, mevrouw Norstad, de echt genote van de N.A.T.O.-Generaal en de filmster Gloria Swanson met belangstelling toe. Met 42 stemmen voor en drie tegen (1 S.G.P. en 2 C.P..) heeft de Eerste Kamer gistermiddag het op 27 maart 1956 gesloten verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart met de V.S. goedgekeurd. Evenals in de behande ling door de Tweede Kamer werd In de nacht van maanuag op dins dag is de Amsterdamse „Du Midi" bioscoop uitgebrand. In iets meer dan een uur veranderde het mo derne theater, dat ingebouwd is ln de Apollohal, in een trieste ruïne van verkoolde balken en verwrongen ijzer. Veiligheidsraad bijeen De Veiligheidsraad komt donderdag bijeen ter bespreking van Malakka's aanvraag om het lidmaatschap van de Verenigde Naties. Polen krijgen asiel in Denemarken De 69 Polen, die onlangs in Kopen hagen van boord zijn gegaan van het passagiesschip „Batory" en zich niet weer hebben willen inschepen, is po litiek asiel in Denemarken toegekend. De meesten van hen hopen naar Canada of de V.S. te emigreren. DE BILT MELDT: Zelfde temperaturen Veranderlijke bewolking met hoofd zakelijk in de kuststreken plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Op de bijeenkomst van een commis sie voor politieke zaken van de Arabi sche Liga heeft een vertegenwoordi ger van de Algerijnse nationalisten, Ahmed Tewfik Elmedani, verklaard, dat de nationalisten sterker en beter zijn uitgerust dan ooit tevoren. De Fransen konden spoedig grote militai re verrassingen verwachten. De Fransen hebben een half miljoen Algerijnen gedood, zei hij, een even groot aantal heeft een toevlucht in Marokko en Tunesië gezocht, maar wij zijn bereid nog meer slachtoffers en martelaren aan te bieden om onze onafhankelijkheid te verwerven. De Franse veiligheidsdienst en de Franse politie zijn er in geslaagd een einde te maken aan de wapenleveran ties, die ten doel hadden de Algerijn se nationalisten in het gebied van Pa- vrij uitvoerig gesproken over de mo gelijkheid, die volgens sommige leden door het verdrag wordt geopend, dat r.k. Amerikanen in Nederland proces sies houden, waar dit aan Nederlan ders niet is toegestaan. De heer Anema (A.R.) noemde deze veronderstelling echter een woorden spel. De bedoeling van het tracaat is slechts zoveel mogelijk dezelfde rech ten te verlenen aan de wederzijdse staatsburgers, zo zeide hij. De heer De Gou (kath. v.) zag er echter de mogelijkheid in, dat het de weg zal openen voor Nederlandse wensen en verlangens. Hij meende dan ook dat het wenselijk is de grond wet aan te passen, daar het verdrag met de grondwet in strijd zou zijn. Daarmee was de heer De Grooth (lib.) het niet eens. De heer Kolff (c.h.) deelde diens mening. De heer Commelbeeck (soc.) liet deze kwes tie in het midden, maar meende dat voor hem als katholiek een processie geen essentiële godsdienstuiting is. Hij bepleitte daarom van r.k.-zijde een door liefde gedragen verdraagzaam heid, resulterende in het afzien van processies. De heer Smits (s.g.) liet dit nieuwe gezichtspunt onbesproken, maar zei- de tegen te zullen stemmen, omdat zijns inziens de kans bestaat dat de r.k. Amerikanen in Nederland nu over al processies zullen gaan houden. De staatssecretaris van buitenland se zaken, de heer Van der Beugel, wees er ten overvloede op, dat de regering geen afwijking van de grond wet ziet. Hij legde er nog de nadruk op, dat het verdrag ook van beteke nis is voor Suriname en de Antillen, reden waarom de rijksministers Pos en Lampe met de staatssecretaris ach ter de regeringstafel hadden plaats genomen. Over de economische toestand in de V.S. heeft Eisenhower verklaard, dat de inflatie het voornaamste binnen landse probleem in de V.S. is. Hij wilde geen pleidooi houden voor een kopersstaking, maar deed wel een be roep op het Amerikaanse volk om voorzichtigheid te betrachten bij het kopen en niet alleen te kopen, omdat het op het ogenblik het grootste inko men geniet dat het ooit heeft gehad. Prinses Marijke naar bloemencorso Ook Prinses Marijke zal op 7 sep tember in het Olympisch stadion te Amsterdam het Aalsmeerse bloemen corso „Bloem en Operette" bezoeken. Zij zal namelijk Koningin Juliana naar dit bloemenfestijn vergezellen. Een slaapkamer in de Cheam- school in Engeland, waar Prins Charles binnenkort naar toe gaat. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer is gistermiddag, na een voorbereiding van 10 jaar, be gonnen aan de behandeling van een gigantisch stuk wetgevende arbeid: de herziening van het Burgerlijk Wetboek. Gigantisch, want het nieuwe B.W. zal in totaal negen boeken omvatten (het eerste boek bevat al 400 a 500 arti kelen), terwijl de parlementaire behandeling van het geheel ongeveer 10 jaar in beslag zal nemen. Het was overigens niet de eerste maal, dat de Kamer over de herziening sprak. In 1953 heeft zij namelijk reeds, met minister Donker en de ontwerper van het nieuwe B.W., prof. Meijers, gediscussieerd over grondslagen van de vernieuwing. Professor Meijers trad toen als re geringscommissaris op. Het initiatief tot het debat ging uit van de regering, die wilde weten hoe de kaarten lagen, voordat prof. Meijers over zou gaan tot de eindredactie van zijn ontwerp. In 1954 is prof. Meijers overleden. Zijn taak is overgenomen door een driemanschap bestaande uit de hoog leraren mr. J. Drion, mr. J. Eggens en mr. F. J. de Jong. In 1956 overleed de tweede grote kampioen voor de her ziening van het B.W., minister Donker. Vertraging Dit alles bracht een aanmerkelijke vertraging teweeg in de behandeling van de materie. Van de negen boeken zijn er nu vijf verschenen. Aan de tot standkoming van de resterende vier wordt door het driemanschap hard ge werkt. Het eerste boek, dat de Kamer deze week hoopt goed te keuren, heeft uit sluitend 'betrekking op het personen- en familierecht. Het regelt o.a. het recht op de naam, woonplaats, het huwelijk en het hu welijk goederenrecht, de ontbinding van het huwelijk, de scheiding van ta fel en bed, de adoptie, de ouderlijke macht en de voogdij, de curatele, de verplichting inzake levensonderhoud van verwanten enz. Revolutionaire veranderingen t.o.v. het oude B.W. vertoont dit eerste boek niet. Veel is vrijwel ongewijzigd overgenomen zo als de bepalingen betreffende het echt scheidingsrecht. Tijdens het debat zijn drie punten sterk naar voren gekomen: a. De alimentatie of onderhouds plicht van de verwanten; b. De huwe lijksbelemmering; c. Het echtschei dingsrecht. Achter de regeringstafel hadden be halve de minister van justitie, prof. Samkalden (die geen civilist is!) ook de regeringscommissaris prof. mr. J. Drion plaats genomen. Een achttal sprekers hebben het woord gevoerd. De eerste, de socialistische afgevaar digde mej. Zeelenberg had veel lof voor de door de regering voorgestelde wijzigingen, maar zij achtte sommige titels van het wetboek (o.a. die betr. levensonderhoud en de ouderlijke macht) nog niet ingrijpend genoeg ge wijzigd. Ter verbetering daarvan dien de zij een aantal amendementen in. De 85 meter hoge televisietoren met zijn mast van 45 meter te Goes nadert nu met rasse schreden zijn voltooiing. Nadat de lift gereed gekomen is, is de P.T.T. met spoed begonnen om de instrumenten te plaatsen. De P.T.T. zal naar alle waarschijnlijkheid nog ongeveer drie weken nodig hebben, waarna men kan beginnen met het proefdraaien. Met het uitwendige van de toren is men thans bijna aan het eind der werkzaamheden gekomen, alleen moet het bordes aan de vierde verdieping, waarop ongeveer een gewicht van 1 ton kan worden geplaatst, nog wor den afgewerkt. Rondom de televisietoren zal een weg worden aangelegd, waardoor het publiek in de gelegenheid wordt ge steld de toren van dichtbij te bezich tigen. De directieketen zijn en worden daarvoor reeds opgebroken. De op zichter gaat zich nu op de derde ver dieping installeren, terwijl op de vijf- rijs van lichte wapens en munitie te tiende verdieping de keuken, waarin voorzien. zich een bar bevindt, zal worden in gericht, waar de werklieden voortaan hun kopje koffie kunnen nuttigen. Het gehele bouwwerk bestaat uit 21 verdiepingen, waarvan er 19 met de lift zijn te bereiken. Met een snelheid van 1 meter per seconde, dus in 80 tellen, is men met deze lift van de begaande grond op de 19e verdieping. Men kan echter ook de trap nemen, welke maar liefst ruim 400 treden telt. Het draagver mogen van de lift is voor goederen 600 kilo, terwijl 8 personen tegelijk vervoerd kunnen worden. De bouw van het huis met garage van de portier-congierge is uitgesteld, pond sterling. De goud- en dollarreserves van het sterlinggebied zijn in augustus volgens het Engelse ministerie van financiën met 225 miljoen dollar gedaald tot 2.142 miljoen dollar. In juli waren de reserves met 14 miljoen dollar ge daald. Engeland had over augustus en ver rekeningstekort van 63,5 miljoen pond sterling in de Europese betalingsunie, vergeleken met een tekort van 18 mil joen pond sterling in juli j.l. Volgens het persbureau Reuter weer spiegelen zich hierin de kosten voor Engeland van de omvangrijke specula tie in de Duitse mark van de afgelo pen maand en de algemene valuta-on zekerheid, die ontstond na de Franse valutavoorschriften van 10 augustus jl. Een Britse woordvoerder heeft er de nadruk op gelegd dat de gepubliceer de gegevens geen wijziging zouden veroorzaken in de reeds eerder aange kondigde politiek tot handhaving van de huidige pariteit en marges van het Wat het echtscheidingsrecht betreft wees zij er op, dat het huwelijk wel iswaar als een zeer duurzame instel ling moet worden beschouwd, maar dat echtscheiding bepaald niet onder alle omstandigheden kan worden te gengegaan. Dat overspel als huwelijks belemmering uit de wet zal verdwij nen achtte mej. Zeelenberg juist. Aan het slot van haar betoog hield de socialistitsche afgevaardigde een pleidooi voor de afschaffing van de onderhoudsplicht van kinderen van (bejaarde) ouders. Zij erkende, dat de kinderen de redelijke plicht hebben bejaarde ouders te onderhouden in dien dit nodig is, maar zij wenste dit niet in de wet opgenomen te zien. Zij wees er op, dat thans de tijden minder hard zijn dan vroeger. Sociale voor zieningen van tegenwoordig vormen ook voor de bejaarden behoeftig ge worden ouders redelijke bestaansbesis. Berkhouwer De tweede spreker, mr. Berkhouwer diende een amendement in, dat be oogt een onderhoudsplicht tussen grootouders en kleinkinderen in de wet op te nemen, gelijk dit in het ont- werp-Meijers was voorzien, maar door de regering niet is overgenomen. Dat de regering t.a.v. het echtschei dingsrecht heeft willen volstaan met het overnemen van het bestaande recht, voor wat de materiële gronden betreft, betreurde de liberale afge- vaardigde. De bestaande toestand is zeer onbevredigend. Ter verbetering van enkele onderdelen van het be staande echtscheidingsrecht diende hij enkele amendementen in. De K.V.P.-afgevaardigde mr. Bachg behandelde het echtscheidingsrecht en de alimentatieplicht, er daarbij op wij zend, dat het echtscheidingsgesprek, waarop de voorgaande sprekers had den gedoeld en waartoe prof. Gerbran- dy in 1955 het initiatief heeft genomen nog niet heeft kunnen plaats vinden. Sprekende over de onderhoudsplicht achtte de heer Bachg het gelukkig, dat de regering de suggesties van het rap port Langemeyer niet heeft aanvaard. In dit rapport werd namelijk de af schaffing van de alimentatie van da kinderen tegenover de bejaarde ouders bepleit. De schrapping van de weder kerige onderhoudsplicht werd voorts door de K.V.P. betreurt. Geen indruk Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) be treurde ten zeerste het vervallen van overspel als huwelijksbeletsel. De ar gumenten van de voorstanders van schrapping (o.w. de minister van ju stitie), hadden op mr. Van Rijckevor sel niet de minste indruk gemaakt. Spreker drong er bij de regering krachtig op aan, het ingenomen stand punt te herzien. De A.R. afgevaardigde, mr. Versteeg gaf een uitvoerig historisch overzicht van de burgerlijke wetgeving. Hij sloot zich aan bij de hulde, gebracht bij de nagedachtenis van prof. Meyers en de minister Van Maarseveen en Donker, maar wel wilde hij er op wijzen, dat men de vernieuwing, die door deze herziening tot stand komen, niet moet overschatten. De laatste spreker mr. Meulink (a.r.) zeide het zeer te betreuren, dat de regering de zedelijke verplichting tot onderhoud van bloedverwanten zou gaan ondermijnen door beperking van de alimentatieplicht. Gods gebod leert ons, dat wij onze ouders hebben te eren. Dat „eren" sluit ook in, dat wij onze ouders in hun behoeften voorzien, wanneer zij daaraan behoef te hebben. Verklaring V.P.R.O.-bestuur Het bestuur van de V.P.R.O. stelt er prijs op, naar aanleiding van verschil lende persuitingen als zouden er te genstellingen gerezen zijn in zijn mid den en in de leiding van het bedrijf in verband met de televisie-uitzen ding der N.T.S. op 31 augustus, te ver klaren dat deze uitingen van iedere grond ontbloot zijn. Zoeken naar studenten opgegeven Het zoeken naar de twee Hilversdm- se studenten Van Midden en Schaffer, die in het gebied van de Groszvene- diger in Oostenrijk worden vermist, is thans definitief gestaakt. Het wordt onmogelijk geacht dat de jonge mannen nog in leven zouden zijn en het zoeken naar hun stoffe lijke overschotten wordt hopeloos ge acht. Aantal doden op Jamaica thans 205 Het aantal doden tengevolge van 't treinongeluk, dat zich zondag op Ja maica heeft voorgedaan, stijgt nog steeds. Het laatst opgegeven totaal is 205. Het aantal gewonden is opgelo pen tot ongeveer 700.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1