„Om te vieren..." KABOUTERS a l^adt Wordt levensduur bepaald door omvang der hersenen Abbé Pierre roept op tot leniging van vele nood koffie en Nutroma horen bij elkaar..,. NAJAARSHOEDEN TELEVISIE G. A. van Bockel P. J. BOM Wek de gal in uw lever op Prijs f 2. WAARSCHUWING VLISSINGEN Onderwijzer Zeeuwsch Dagblad voor stad en land Nog 12 dagen 15 sept. laatste dag Ook 's avonds in vol bedrijf SECRETARESSE to en Pijperdag te Kamperland Dinsdag 3 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Wie oesters eegt, denkt aan Zeeland Wie aan koffie denkt, - eegt Nutroma Wie aan koffie denkt, eegt Nutroma! Nog vóór Uw eerste fles Nutroma leeg is, staat het ook voor U, Zeeuwse huisvrouw, onomstotelijk vast: deze edele, zuivere koffiemelk maakt Uw verrukkelijk kopje koffie nog lekkerder. ARTS OOST-SOUBURG AFWEZIG van 623 september Waarneming: Dr. Bloos. ARTS OOSTKAPELLE afw. van 6 t/m 20 sept. Waarneming G. Schep, arts, Serooskerke. Spr. Grijpskerke onge wijzigd. Spr. Oostkapelle 's av. 0—7 u. beh. zaterdags. I zonderschadelijkelaxeermiddelen - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u nddr en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CAR TERS LEVERPILLETJES - on schadelijk. plantaardig en zacht- om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. DIVERSEN Bijverdienste! U hangt biljet voor 't raam en geeft aanvragers een boekje. Wij doen de rest en betalen goed voor Uw bemiddeling. Alleen be nedenwoningen. Ned. Ta len Instituut, Rotterdam (nader adres overbodig). H.H. Landbouwers! Wij bieden ons wederom be leefd aan voor het rooien van uw aardappelen met 2 moderne voorraadrooiers. Gebr. Karelse, Koudeker- ke, tel. K 1180—4039 Voor een goede wand versiering in de billijke prijsklasseKunsthandel Atelier Den Boer, Lange Vorststraat 110, Goes, Nieuwediepstr. 36, Terneu- zen Verschenen door Dr. C. STAM, Geref. Predikant te Goes Er valt in onze dagen een vernieuwde belangstelling op te merken voor de in richting van de eredienst. In verband hiermede is van groot belang de vraag: „Wat gebeurt er werkelijk in de ere dienst?" Het antwoord hierop tracht dit boekje te geven, door heen te wijzen naar de Oudtestamentische ceremoniën Het werk is verdeeld in de volgende hoofdstukken; Inleiding 1. Christus tijdens het Loofhuttenfeest Het Loofhuttenfeest S. Loofhuttenfeest en Nieuwjaar 4. Israels feest en de dag des Heren 5. Israëls feest en de profetie van Immanuël 6. De rijkdom van de vervulling Het is uitgevoerd in iuxe sterk bandje met goudopdruk Verkrijgbaar bij de boekhandel of rechtstreeks bij de uitgeefster OOSTERBAAN LE COIN X RE N.V., GOES Postrekening 36000 Het Bestuur der assur. „Helpt Elkander" te Se rooskerke (W.) adviseert zijn leden, welke een schrikdraadapparaat in bedrijf hebben, deze aan hun schatters in verzeke ring op te geVen, aange zien anders bij schade daaraan door het hemel vuur o£ bij brand, geen vergoeding kan plaats hebben. Het Bestuur v.n. P. KESTELOO, secretaris Het bestuur v. d. Ver. v. Bgz. Lag. Ond. op G.G. vraagt voor de school Kasteelstraat 97 volgens art. 5611 (Geref. of Chr. Geref.). Gaarna z.s.m. Brieven a.h. secretariaat: P. Krugerstr. 46bov. de krant Nutroma, de veredelde koffiemelk zoals alleen Nutricia die kan maken blank en zuiver Het Dagelijks Bestuur van het waterschap „Het Vrije van Sluis" brengt ter algemene kennis, dat bij besluit van het Dage lijks Bestuur van 9 juli 1957, no. 5 D.B., goedge keurd bij besluit van Ge deputeerde Staten van Zeeland d.d. 26 augustus 1957 no. 186 is besloten, ter voldoening aan het bepaalde in art. 12 van de Waterstaatswet 1900, ten behoeve van de ver betering van de water gang als waterlozing, ver andering aan te brengen in de staat van onroeren de goederen met betrek king tot de percelen ka dastraal bekend als ge meente IJzendijke, sectie B, nummers 254, 261, 262 en 554. Oostburg, 31 aug. 1957. Het Dagelijks Bestuur voornoemd, J. B. BECU, Voorzitter. C. H. M. VAN ZUILEN, Griffier. Off. Publikatie Gemeente Middelburg begroting 1958. Burgemeester en Wet houders van Middelburg maken bekend, dat de gemeentebegroting en de bedrijfsbegrotingen voor 1958 op .de gemeente secretarie (afdeling Fi nanciën) voor een ieder ter inzage liggen en tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar wor den gesteld. Middelburg, 29 aug. 1957 S - I9ë7 GOES - /9#7 13 tot 21 september N.V. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE'* SCHEEPSWERF EN MACHINEFABRIEK VLISSINGEN vraagt voor de psychologische dienst. Gegadigden dienen in het bezit te zijn van het diploma Gymnasium of H.B.S. en de di ploma's steno en typen. Leeftijd niet beneden 19 jaar. Sollicitaties te richten aan de afdeling Perso neelszaken, Glacisstraat 165, Vlissingen. lervLce Zonder enige prijsverhoging worden door bemiddeling van de administratie van Zeeuwsch Dagblad al uw advertenties in dag- week- en vakbladen geplaatst Eén scheutje Nutroma - zo uit de fle9 -geeft Uw koffie dat volle aroma. en etaleert in deze moderne tinten en mooie materialen Mooie, chique geklede hoeden, Aardige, sportieve dopjes, Baretten in diverse uitvoering vindt U in Ter gelegenheid van het tiende congres van Wereldfederalisten is in de Kurzaal te Scheveningen een grote openbare vergadering ge houden, waarin o.m. als spreker optrad de bekende Abbé Pierre, de Franse priester, die zulk belangrijk werk deed voor de zwervers in Parijs. Eerste spreker was de heer D. van der Meulen, oud-gezant te Djeddak, die de verarming en de ondervoeding van het grootste deel van de wereldbevol king het grote probleem van onze tijd noemde. In ons land is bezuinigd op het bedrag, dat voor de volken in nood wordt uit gegeven, maar Nederland is het enige land, dat niet bezuinigd heeft op de uit gaven voor oorlogsdoeleinden. Veel is er gedaan door het „point four" programma van Truman. Nog meer kans misschien maakt het programma voor de technische hulpverlening. Maar het meest zal moeten worden verwacht van de zending, van de missie, van de hu manitaire arbeid. Men moet van mens tot mens komen en straks in één grote wereldorganisatie gezamenlijk rondom één tafel zitten. De Zwitser dr. Max Habicht pleitte voor de vorming van een wereldrege ring. Vooreerst een kamer van ongeveer 1000 man, door het volk gekozen. Dan een kamer der naties, bestaande uit on geveer 500 vertegenwoordigers van de 86 naties. En dan een uit ongeveer 500 leden bestaande kamer met personen van bijzondere ervaring, kermis en bekwaam heid. De Brit Clement Davies herinnerde aan het slechte nieuws over de reeds zo lang durende ontwapeningsbesprekingen. Opnieuw zijn de voorstellen van het westen afgewezen. Hij herinnerde aan 'n uitspraak van „d,e grootste Engelsman Winston Churchill", ten aanzien van een wereldregering, een wereldpolltiemaeht, een wereldparlement, eien wereldge rechtshof. Luide toegejuicht heeft Abbé Pierre tenslotte een krachtig betoog gehouden voor een universele mensenliefde en voor het lenigen van de noden van de velen, die in armoede leven. Het leven is ge degradeerd door de ellende, zei hij. De hongersnood in de wereld is veel groter dan 20 jaar geleden: één op de drie mensen sterft van honger. Men zal de oorlog tegen de ellende, tegen de nood moeten aangaan. Men kan zich niet vrij noemen, als men zich niet als mens kan gedragen. Daarom zal een kreet moeten klinken over de wereld, dat wij de oorlog tegen de nood en de armoele in de wereld zullen voortzetten. Het congres werd gisteren ook bezocht door „Wereldburger nr. 1" Garry Davies, die ook deel nam aan de excursie naar Amsterdam en op de receptie in het Rijksmuseum aanwezig was. WOENSDAG 4 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 m.>. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.359.45 Waterst.). VPRO: 10.00 Boek- bespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.50 Het Gouden Jubileum van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, herdenkingsrede." 11.35 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gr. 14.30 Kinderkoor. 14.50 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 Rep. v. h. jubileum-congres v. d. Algemene Be drijfsgroepen Centrale. 17.20 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: W. Joseph: Wat weten wij van Su riname? 18.00 Nws. en comment. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.; Prof. Dr. C. J. Blee- ker: De godsdiensten van het Midden- Oosten in verleden en heden. Eerste le zing. 19.00 Vocaal dubbel kwart, en in- str. ens. 19.15 De avondschool van Ge rard Dou, caus. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Radio Filh. ork. en sol. 21.10 Mijn drie mannen, hoorspel. 22.20 Gram. 22.25 Tussen mensen nevel vlek, caus. 22.40 Viool en piano. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.5024.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM H (298 m.). NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Pianotrio. 9.55 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 Omr.- ork. 12.05 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gr. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Metropole ork. 14.00 Gram. 15.00 Kamerork, en solist. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Pianorecital. 17.40 Beursber. 17.45 Utrechts stedelijk mannenkoor en orkest en declamator. 18.05 Strijkkwartet. 18.45 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en Ver enigingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lich- Zaterdagmiddag maakten de Tam boer- en Pijperkorpsen „Juliana" uit Middelburg, „Exselsior" uit Goes, „Jonge Kracht" uit Kapelle-Biezelinge en „Nicoleen" uit Kamperland een ge- zamelijke stertocht door Kamperland. Op het sportterrein werden figuur marsen uitgevoerd, en op het terrein van de firma Schippers voerden de korpsen een massale taptoe uit. Daarna werd door het muziekgezel schap „Ons Genoegen" een concert ge geven op de muziektent te Kamper land. Veteranen voetballen in Kapelle Het was een aantrekkelijke voetbal wedstrijd, welke zaterdagmiddag voor 'n zeer talrijk publiek werd gespeeld op het gemeentelijk sportterrein in Kapelle tussen een elftal van veteranen van de v.v. „Kapelle" en het tweede elftal van deze vereniging. De opbrengst van deze wedstrijd was voor het Centraal Genoot schap voor kinderherstellingsoorden en vakantiekolonies. Reeds direct werd in een vrij hoog tempo gespeeld en de verteranen bleken nog goed mee te kunnen want na tien minuten spelen namen zij de leiding door een voor doelman Veerhoek onhoudbaar schot van Van Zweden. Het tweede liet het er niet bij zitten en weer tien mi nuten later volgde de gelijkmaker. Het spel bleef op en neer golven en het wa ren vooral de veteranenbacks Sulsters en Van Willegen welke als ware rotsen in de branding stonden en menige aanval van de jongeren lieten stranden. Met 11 stand ging de rust in. Schijnbaar monter liepen de veteranen naar de kleedkamers maar toen zij na de rust weer met het spel begonnen, bleek toch dat zij in de eerste helft te veel van hun krachten hadden gevergd. Het werd nog een keer 22 maar toen was het gebeurd met de oud-voetballers. Zij werden door de jeugd overspeeld en de eindstand kwam met een verdiende 52 overwinning voor Kapelle 2. te muz. 20.45 Boekbespr. 20.55 Geeste lijke liederen. 21.25 Rotterdams Filharm. ork., -koor en solist. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15 Gram. 23.35—24.00 Idem. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. KRO: 20.00 Paris of Spot niet met de liefde, comedie. NTS: 22.1523.00 Eurovisie: Kon. Deens Ballet. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Kamermuziek. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Orkest- conc. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.20 Voordr. 17.45 Gram, 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse lie deren. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gram. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.11 Pianorecital. 22.55—23.00 Nws. De waterpolocompetitie In de kringcompetitie hebben de da mes van Zeehond uit Vlissingen zich uit de competitie teruggetrokken. Hierdoor is de competitie thans geheel afgewerkt en luidt de eindstand als volgt: Luctor 4 4 0 0 8 26— 2 Ganze 4 1 1 2 3 3—11 S.Z.V. 4 0 18 1 2—18 Opvallend is de prestatie van de nog jonge zwemclub Ganze uit Goes, wel ke dit jaar voor het eerst aan de com petitie deelnam en welke kans zag om zowel met haar dames- als met haar herenploeg op de tweede plaats te ein digen. De heren van Zeehond, die nu voor de derde achtereenvolgende maal kam pioen van Zeeland werden, kunnen au tomatisch promoveren naar de derde klasse van de landelijke competitie. Tot nu toe hebben de Vlissingers deze pro motie geweigerd. Het ziet er echter naar uit, dat zij bij hernieuwde weigering ook van de Zeeuwse competitie worden uit gesloten, omdat zij de promotie van de andere Zeeuwse clubs op deze wijze in de weg staan. De levensduur van de mens en van alle zoogdieren wordt waarschijnlijk be paald door de omvang van de hersenen en het vermogen van de hersenen tot het regelen van de lichaamsfuncties, aldus heeft de Amerikaanse bioloog ds Sacher gezegd in een rapport aan het Ameri kaanse Instituut voor biologische weten schappen. Een van de belangrijkste functies van de hersenen is het regelen van de li chaamsfuncties en de grootte van de hersenmassa is een aanwijzing voor het vermogen daartoe. Hij zei de om vang van de hersenen van zestig ver schillende zoogdieren en hun normale levensduur met elkaar te hebben ver geleken. Strijdig Daarbij is gebleken, dat hoe groter de hersenmassa is in vergelijking met het lichaamsgewicht, des te langer de le vensduur is. De theorie van dr Sacher is in strijd met de gangbare mening volgens wel ke de levensduur van de mens en van de zoogdieren afhangt van de snelheid van het energieverbruik. De mens, die zijn energie snel verbruikt, heeft in vergelijking met de meeste zoogdieren een lange levensduur. Dit verschijnsel wordt, aldus dr Sacher, verklaard dooi de omvang van zijn hersenmassa. ons dagelijks vervolgverhaal 41) „Met zulke uitlatingen, die ik ech ter niet als feiten wens aan te nemen, mijnheer Ruthven", merkte Warburton kalm op, „heb ik niets te maken. Miss Dempster heeft in liefdevolle bewoor dingen over haar nicht gesproken eh het enige, dat haar scheen te spijten, was, dat zij haar niet eerder had ont moet." Er werd geklopt en Meikle stak zijn hoofd om de deur. „Miss Harman vraagt, of de heren onmiddellijk in de bibliotheek willen komen." Warburton knikte en verliet het eerst de kamer. Ruthven volgde, terwijl hij het zweet van zijn voorhoofd veegde. In dit ogenblik van zijn verschrikke lijke nederlaag was hij werkelijk te be klagen. Zodra de deur van de aangren zende kamer werd geopend om hen bin nen te laten, zag de jonge Ruthven, die zelf een toonbeeld van ongerustheid was, aan het gezicht van zijn vader, dat er iets onverwachts en onzettends gebeurd was. Zijn eigen gezicht werd eerst vuurrood en daarna spierwit, ter wijl hij voor zijn vader een plaats naast zich op de leren divan inruimde. Mr. en Mrs. King, die zich misschien niet geheel en al op hun plaats vonden, stonden een weinig opzij, hij een van de ramen. Ds. Guthrie, rechtop en ern- tig, stond voor het vuur. De predikant van Miss Dempsters eigen kerk, een klein, zenuwachtig mannetje, zat aan een tafeltje in een boek te bladeren. Al deze mensen, behalve de Kings, waren op het uitdrukkelijk verlangen van Miss Dempster bijeen gekomen. eproevtnff Allee begon het eerst te spreken. „Wij wachten af, wat de heren ons te zeggen hebben", zei ze met een be wonderenswaardige zelfbeheersing. „Sommigen van de aanwezigen heb ben niet veel tijd. Dus wilt u zo vrien delijk zijn te beginnen?" Warburton liep, na een ogenblik te hebben geaarzeld, naar de tafel, waar op hij het document, dat h(| in zgn hand hield, neerlegde. „Wat mgn taak betreft, Miss Mar man", zei hij rustig, „deze is heel gauw afgelopen. Op de acht en twintigste januari jongstleden, om drie uur in de namiddag, heeft wijlen Miss Dempster mg op mijn kantoor ln de Frederick- straat bezocht. Ze was geheel alleen en het was de eerste keer, dat ik haar ont moette, ofschoon lk haar bij naam ken de. Ze stelde mg op de hoogte van haar wens, dat ik een nieuw testament voor haar zou opstellen, dat absoluut als haar laatste wilsbeschikking beschouwd moest worden. Voor dat doel gaf zij mg zeer duldelpke aanwijzingen. Zij dicteer de en ik schreef het volgende document op, dat naar behoren werd getekend en bevestigd, voordat zij mijn kantoor verliet en dat zodoende als laatste wils beschikking volkomen geldig is. Heb ik de toestemming van Miss Harman en degenen, die hier aanwezig zijn, de In houd ervan bekend te maken?" Alice knikte en het kleine gezelschap spande zijn oren in om met verschillen de graden van belangstelling te luiste ren. „De woorden zijn die van Miss Demp ster", legde Warburton uit, terwijl hg het foliopapier openvouwde. „Ik wil u er nog eens op wgzen, dat lk eenvou dig heb opgeschreven, wat zg heeft ge dicteerd en dat lk geen woord heb ver anderd." .Hlerbg verklaar lk, Katherlrve Demp ster, bg mgn volle verstand deze acht en twintigste dag van Januari", hier gaf zg mij de datum „dat ik hier en op dit ogenblik mgn laatste wilsbe schikking maak in tegenwoordigheid van Robert Warburton, S.S.C., uit de Frederickstraat 32, Eidinburg, die ik hierbij opdraag, mijn Instructies in elk detail nauwkeurig uit te voeren. „Ik vermaak aan mijn trouwe vriend en koetsier, Samuel Chisholm, het be drag van duizend pond, ten teken, dat lk een goed koetsier en een man, die zgn mond kon houden, heb weten te waarderen. „Aan Rebecca Dalgleish, die mij ook, tamelijk getrouw, gediend heeït, vgf- honderd pond en zekere kledingstuk ken, die hieronder genoemd zullen wor den. Aan Andrew Melkle, mgn butler, vijf honderd pond. Aan Christina Coldwell, het tweede meisje, vijftig pond, op voorwaarde, dat zij mijn nicht trouw bigft, die al zo veel voor haar heeft gedaan. „Aan de weleerwaarde ds. Guthrie, het bedrag van vijfduizend pond, dat hij naar eigen goeddunken mag gebrui ken, voor zichzelf of voor andere men sen. De enige wederdienst, die ik hem hiervoor vraag is, dat hij voort zal gaan mijn nicht Allee Harman, te hel pen, zolang zij in Edinburg verkiest te blijven. „Aan de weleerwaarde ds. Thomas Gillies, predikant van Greyfriars, hon derd pond, ten teken van mijn dank baarheid, dat hij mij met rust heeft ge laten en me niet heeft gekweld me verzoeken, om zijn diensten bij te wo nen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4