Onwaardige uitzending van televisie op Prinsessedag Nationaal programma was volstrekt onaanvaardbaar Oude mannetjes werden kwieke jonge knapen NATIONAAL PR Misvorming van historie en belediging van volksgroepen Nieuw-Guinea ontwikkelt zich (langzaamj ingoede richting HAMEA Prachf handen Dinsdag 3 september 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Schot in Egyptisch- Franse besprekingen 20 procent van Japanners heeft Aziatische griep Staatssecretaris gelast onderzoek DAGELIJKS BESTUUR NTS. Eerste vrouwelijke rechter in Den Haag Garantiebeleid varkens(vlees) K.L.M. vliegt op Texas Lifters bestalen autobestuurder Leden parlementaire missie terug Tweeduizend jaar achter NA GEBRUIK VAN VERDOVINGSMIDDEL 433 resoluties op Labourcongres 97 Indonesiërs verdronken Dodelijke botsing tussen bromfietsen Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van financiën heeft meegedeeld, dat Egypte en Frankrijk bij hun besprekingen in Genève over de door Egypte geëiste vergoeding voor de schade, die door de aanval van Egypte in de afgelopen herfst werd ver oorzaakt, in beginsel overeenstemming hebben bereikt. De woordvoerder zei, dat de onder handelingen „bevredigend verlopen" en dat spoedig een Franse delegatie in Cairo verwacht wordt om een onder zoek in te stellen naar de door de Egyp tische regering in beslag genomen Franse bezittingen. Een Egyptische woordvoerder zeide niets te weten van principiële overeen stemming. Functionarissen van de Japanse ge zondheidsdienst hebben een algemene waarschuwing tegen een nieuwe epide mie van de Aziatische griep geuit. Een woordvoerder van het ministerie van openbaar welzijn verklaarde, dat meer dan twintig procent van Japans totale bevolking naar schatting meer dan negentig miljoen mensen door de huidige epidemie zijn getroffen. lijk van Prinses Juliana slechts vier jaar heeft behoeven uit te zitten. Deze man gaf volkomen van de feiten af wijkende verklaringen over dit gebeu ren, waarhij uiteraard de muiters on schuldig werden verklaard. Hij paste nog wel enige reserve toe, maar zijn interviewer poogde hem tot een veel sterker veroordeling van het toenma lige regeer- en justitieel beleid te brengen. V erontwaardiging Jhr. mr. Th. Roëll, die als bestuurs lid van de Ned. Televisiestichting, de uitzending in de studio volgde, heeft tijdens deze uitzending de zaal, waar de uitzending doorkwam, verlaten. De televisie-uitzending, die zaterdagavond nog wel als „nationaal programma" ter gelegenheid van de 77e verjaardag van Prinses Wil- helmina verzorgd werd door de V.P.R.O., is een aanfluiting geworden voor ons nationaal besef, een historische mystificatie en een verheer lijking van opstand en revolutie, die voor tal van kijkers en ook voor vooraanstaande mannen, die bij deze uitzending betrokken waren, aan leiding is geweest tot een ernstige klacht, waardoor de staatssecreta ris, onder wie de televisie ressorteert, mr. R. G. A. Höppener, een onderzoek heeft gelast, om officieel vast te stellen, wat er gebeurd en gezegd is. Het is merkwaardig, dat de V.P.R.O. ook voor een dergelijke uitzending vrijwel uitsluitend gebruik maakt van journalisten, die aan socialistische bla den verbonden zijn en die bovendien door hun jeugd en de kring, waarin zij werken, bepaald geen objectieve historiebeschrijving kunnen waarbor gen. Het betreffende programma was sa mengesteld door de journalist me dewerker van „Vrij Nederland" Jan Vrijman (die al eerder opspraak ver wekt heeft door zijn gebrek aan juiste kijk) en de jonge V.P.R.O.-regisseur Joes Odufré. Als interviewer hadden deze zich de medewerking verzekerd van een 23-jarige medewerker van „Vrij Nederland", een zekere Tom Pauka. Geschiedvervalsing De gehele uitzending, zogenaamd bedoeld als „herdehkingsprogramma van een tijdperk", was een misvorming van de historie van dit tijdperk en een poging, om aan te tonen, dat de so cialisten in dat tijdperk het gelijk aan hun zijde hebben gehad. Het begon al met een interview met de heer K. ter Laan, indertijd de eer ste socialistische burgemeester in ons land, die vertelde van de moeilijkhe den, die hij van de bevolking had on dervonden, omdat hij „socialist" was. Zo was op een Koninginnefeest zijn woning helemaal oranje beschilderd en waren voor de deur van zijn huis drie dagen lang oranjelieden gezongen. Een oud-koloniaal vertelde over de strijd op Lombok op een wijze, die nationaal-onwaardig was. Toppunt Het toppunt was echter het inter view met een oud-muiter hij de Ne derlandse marine, die om zijn deelna me aan de muiterij op de „Zeven Pro vinciën", in 1933 het vlaggeschip der Nederlandse Marine in Indonesië, tot 9 jaar gevangenisstraf veroordeeld is, waarvan hij door gratie bij het huwe- Ook jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, die aan het begin van de uitzending een waardig woord van gelukwens had gesproken en die voor het eerst een televisie-uit zending bijwoonde, zou zijn veront waardiging direct hebben geuit. De oorzaak? Het is inmiddels reeds gebleken, dat men zich er bij de NTS te laat van be wust is geweest, dat op 31 augustus een nationale uitzending gewenst was. Deze uitzendingen worden door één der omroepverenigingen verzorgd. Om dat de beurt jeust was aan de V.P.R.O. en deze toch reeds 'n uitzending „Ko ninginnedag" in voorbereiding had, heeft men deze maar zonder veel con trole aanvaard. Het is begrijpelijk, dat er thans in de televisiekringen veel verontwaar diging heerst over het misbruik, dat hiervan gemaakt is. O.m. zouden met name de Staat kundig Gereformeerde en de A.R. volksgroepen en een aantal personen in deze uitzending op beledigende wijze zijn voorgesteld, terwijl ook de militaire rechtspraak en de ver zorging van de gevangen muiters op een onoirbare wijze werden geci teerd. Daartegenover werden de socialis ten als kloeke mannen aangewezen en werd de revolutiepoging van Troelstra in 1918 op vergoelijkende wijze op het scherm gebracht. Gisteren is deze kwestie naar vo ren gekomen in een bestuursverga dering van 'de NTS. Tijdens een speciale zitting van de Haagse rechtbank heeft de voorzitter, jhr. mr. G. Witsen Elias, gistermorgen de eerste vrouwelijke rechter in Den Haag, mej. mr. dr. A. A. L. Minken- hof, geïnstalleerd, tegelijk met twee nieuwe mannelijke rechters, mr. A. H. Lijcklama en mr. J. M. Polak. De voorzitter herinnerde eraan dat in de 150 jaar, die de rechtbank be staat, tot nu toe uitsluitend manne lijke rechters werden geïnstalleerd. TRIBUNE AFGEBRAND In de nacht van zondag op maan dag is een 150 meter lange tribune bij het AFC-voetbalterrein te Amsterdam afgebrand. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat de brand is ont staan door het wegwerpen van een brandend sigarettenpeukje, dat voed sel heeft gevonden in het droge afval, dat onder de tribune lag. Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting betreurt ten zeerste, dat onder zijn verantwoordelijkheid op 31 augus tus 1957 een volstrekt onaanvaard baar nationaal programma is uit gezonden. Maatregelen zullen worden ge troffen teneinde herhaling van dergelijke fouten te voorkomen. Zo deelt het hoofd van de pro- grammadienst N.T.S. mede. „Punt achter de kwestie" „Wij hebben vanmiddag, nadat de Nederlandse Televisie-stichting haar communiqué naar aanleiding van de televisie-uitzending op zaterdagavond 31 augustus had uitgegeven, in een onderhoud met enige vertegenwoordi gers van dg N.T.S. nadere verklarin gen omtrent deze uitzending en in lichtingen gekregen en zetten nu voor lopig een punt achter deze kwestie". Dit verklaarde gisteravond de staats secretaris van O., K. en W„ mr. R. G. A. Höppener in een telefonisch onderhoud met het A.N.P. De staatssecretaris verwees verder naar het door de N.T.S. uitgegeven communiqué, waarin verklaard wordt dat het dagelijks bestuur van de stich ting dit „volstrekt onaanvaardbare nationale programma", dat onder ver antwoordelijkheid van de N.T.S. is uit gezonden, ten zeerste betreurt. „Ik heb hiervan akte genomen", zeide mr. Höppener. Hij wilde voorts vooral de aandacht vestigen op de laatste zin van dit communiqué, waar in maatregelen worden aangekondigd, teneinde herhaling van dergelijke fou ten te voorkomen. „Aangezien geen misdrijf aan de orde is gekomen als bedreiging van de veiligheid van de staat, de open bare orde of de goede zeden", aldus de staatssecretaris, „beschouw ik de zaak voorlopig als afgehandeld". Het onderhoud over de bewuste televisie-uitzending is gisteren ge voerd tussen de staatssecretaris, de vice-voorzitter van het N.T.S.-bestuur mr. A. B. Roosjes, plaatsvervanger van de buitenslands vertoevende voor zitter, prof. dr. J. B. Kors o. p., de heer J. W. Rengelink, commissaris voor de programma's van de N.T.S. en de regeringscommissaris voor het ra diowezen, prof. dr. L. J. M. Bee.. De heer Rengelink verklaarde des gevraagd, na dit onderhoud niets te hebben toe te voegen aan het com- Het bestuur van het Landbouwschap heeft in een schrijven aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening gewezen op de noodzaak van een spoedige beslissing inzake het voor de naaste toekomst te voeren garantle- beleid voor varkens(vlees) en het be leid voor de periode van 1 oktober 1956 tot heden. Aldus, zo meent het Landbouwschap, zal een eind gemaakt worden aan de onzekerheid, waarvoor de varkenshou der zich sedert genoemd tijdstip ge plaatst ziet, terwijl daarnaast een de finitieve afrekening van de kostprijs- verhogende gevolgen van het thans toegepaste stelsel van monopolieheffin gen mogelijk wordt. """doline (adv Het is deBamaroelis die Vm doet muniqué van de N.T.S. „Wat is er verder ook te doen?" zo zei hij, „er is een fout gemaakt, de fout is toe gegeven en het zal niet meer voor komen." Bijna nóg erger Naar wij nader vernemen, is het besluit van de N.T.S. tot publikatie van het bovenvermelde communiqué met algemene stemmen genomen. Ook de vertegenwoordiger van de VPRO stemde dus voor, waaruit kan blijken, dat deze omroepvereniging erkent, dat er een ernstige fout gemaakt is. Met name de uitlatingen, die ge daan zijn in het interview over de „Zeven Provinciën" worden ernstig afgekeurd. Intussen is thans ook gebleken, dat de fout nóg ernstiger had kunnen zijn, indien niet tevoren al iets over de voornemens van de VPRO voor deze uitzending was bekend gewor den. De bedoeling was nl., om nog een heel ander figuur uit de kring der vroegere muiters te interviewen, n.l. een korporaal, die thans êen grote rol speelt in de communistische partij en de eenheidsvakbeweging. De heer- Rengelink, secretaris der N.T.S., werd door het departement hiervan op de hoogte gesteld en wendde zich tot de VPRO. Daar werd hem meegedeeld, dat het niet doorging. De heer Ren gelink begreep dit zo, dat heel de passage over de „Zeven Provinciën" vervallen was en leefde in die waan totdat de uitzending zelf hem bewees, dat men alleen van het erger tot een minder kwaad vervallen was. Hedenavond om elf uur zal van Schiphol 't eerste vliegtuig vertrekken van de K.L.M.-dienst Amsterdam-Mon- treol-Houston (Texas). De vlucht wordt o.a. medegemaakt door de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera. ir. J. B. G. M. Ridder van der Schueren, Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijssel, dr. F. J. M. A. H. Hou- ben, Commissaris der Koningin in ae provincie Limburg, dr. A. A. L. Rut gers, vice-voorzitter van de Raad van State, de president-directeur der K.L.M. de heer I. A. Aler, en de directeur dier maatschappij, mr. L. H. Slotemaker. De dienst wordt voorlopig eenmaai per week uitgevoerd. Het ligt in de be doeling het aantal vluchten met ingang van de winterdienst (6 oktober a.s.) uit te breiden tot twee per week in beide richtingen. Minister Algera zal o.a. naar de Ne derlandse Antillen gaan en vandaar uit, na een kort verblijf aldaar, per vlieg tuig naar Nederland terugkeren. Een vakantievierder, die in Den Haag logeert, gaf een lift aan twee mannen. Hij was uit geweest in de stad en de mannen moesten toch zrjn kant op. Toen de autobestuurder in de buurt van de Valkenboslaan was en de „he ren", die achterin zaten, vertelde, dat hij bij zijn logeeradres was aangekomen en dus niet verder ging, greep de ene lifter hem bij de keel en pakte de an dere hem zijn portemonnaie af. Er zat ongeveer f 500 in. „Als je lawaai maakt of de politie waarschuwt steken we een mes in je ribben", zel den de boosdoeners tegen hun slacht offer. De vakantieganger waarschuwde natuurlijk toch onmiddellijk de politie, maar deze heeft de mannen niet kun nen vinden. Dit is de 20-jarige Jenny den Ambtman, die, werkzaam als receptioniste in een Utrechts hotel, argwaan kreeg ten aan zien van een buitenlandse gast, die Travellers cheques wisselde, die waar schijnlijk vals waren Dank zij deze vrouwelijke intuitie kon de Amsterdamse politie later de hand leggen op de man, die deel uitmaakt van een internationale bende, die reeds geruime tijd door „Interpol" wordt ge zocht Overval op trein in Noord-Sumatra Een goedbewapende bende van twin tig man heeft gedurende het afgelopen weekeinde in Noord-Sumatra een pas- sagierstrein aangehouden en zich ver volgens met een bedrag van 1.4 mil joen rupiah uit de voeten gemaakt. Deze gelden waren bestemd voor uit betaling van de lonen der arbeiders van een tweetal Nederlandse onder nemingen in het regentschap Langkat. De treinrovers hadden zich vermomd als spoorwegwerkers en brachten de trein door zwaaien met een rode vlag tot stilstand. „Drie spelers vechten om een bal, doch de vierde heeft hem al!" Deze variant op het bekende spreekwoord kan van toepassing zijn op dit moment uit de zaterdag in Londen gespeelde voetbal- "'«dstrijd ChelseaBirmingham „Wij hebben kunnen constateren, dat de afgelopen vier jaar wel veel is verricht bij de opbouw van de stedelijke centra in Nieuw Guinea. In andere opzichten hebben wij dit weer niet kunnen constateren". Dit zeiden de Tweede Kamerleden, de heren De Graaf (KVP) en De Kadt (PvdA), die met het Eerste Kamerlid Derksen (KVP) en Van Meel (KVP) als eersten van de parlementaire missie naar Nieuw- Guinea, per vliegtuig in Nederland terugkeerden. Op een vraag of de ervaringen mee- of tegengevallen zijn, zei de heer De Kadt, dat een antwoord hierop moei lijk is. „In een aantal opzichten is het meegevallen, in een aantal andere op zichten is het tegengevallen". De vier Nederlands vee naar Philippijnen Voor zover bekend is voor de eerste maal Nederlands stamboekvee, te we ten vijftig drachtige vaarzen en een stier, onderweg naar Manilla op de Philippijnen. De dieren zijn de afgelopen dagen aan boord gebracht van het m.s. „An des Maru" van de „Osaka Shosen kk" te Osaka (Japan), dat de haven van Rotterdam heeft verlaten. Wjjn maakt de tongen los. Dit is algemeen be- Deze ondernemende Roe kend en behoeft verder geen betoog. Of de tongen meense heeft namelijk echter los worden wanneer men aan wijn denkt, of proeven genomen met no- als men in een omgeving zit waar veel over wijn vocaïne, het verdovings gesproken wordt, is nog niet medisch bewezen, zo middel dat door tandart- lezen we in een interessant artikeltje in De Chris- sen wordt gebruikt voor telijke Kruidenier. Op het congres voor gerontolo- plaatselijke verdovingen, gie (kennis van het menselijk lichaam op ver ge- Uit het schrijven van de vorderde leeftijd) dat onlangs te Meran is gehou- dokteres blijkt, dat novo- den, zijn de tongen wel losgekomen, toen door drie caïne, indien juist toege- Milanese medici het onderwerp wijn werd aange- past, het verjongingsmid- roerd. del bij uitstek is. De con- Het edele drietal had verhoogd moeten wor- gresserende medici wer- jarenlang geëxperimen- den. den vergast op beelden teerd met alcohol om vast De Russische delegatie van de film voor en na te stellen of het 'n slech- verdedigde het serum de toepassing van noco- te of goede invloed op 't van Bogomolez, waarmee caïne. Versleten oude menselijk lichaam heeft, mensen tussen de 70 en mannen werden atleti- Zij zijn toen tot de ont- 100 jaar aanmerkelijk sche knapen, zieke rim- dekking gekomen, dat verjongd kunnen wor- pelige moedertjes wer- wijn gezond is ongeacht den. Deze ontdekking van den jonge vrouwen, de leeftijd. Bogomolez is door de Debatteren met de dok- Op hetzelfde congres Russen wetenschappelijk teres was niet mogelijk, betoogde men voorts, dat gedocumenteerd. De heren congressisten over enkele generaties Veel bijval ondervond hebben echter toch een de gemiddelde leeftijd ook de Roemeense dok- vraag naar Roemenië ge- van de mens honderd jaar teres, die helaas niet aan- stuurd; deze luidde: en meer zal bedragen. De wezig was, maar een fil- „Hoe oud is deze dokte- pensioengerechtigde leef- mische en schriftelijke res en heeft ze de kuur tijd zal dus aanmerkelijk bijdrage had gestuurd. op zichzelf toegepast?" Het jaarlijkse congres van de Britse Labourpartij, dat begin oktober in Brighton bijeenkomt, zal ongeveer 443 resoluties, welke door verschillende af delingen zijn ingediend, behandelen. Velen betreffen het ontwapenings- vraagstuk en eisen de onmiddellijke stopzetting van de proeven met kern wapens in alle landen. In 46 resoluties wordt de partij ver zocht haar actie op het gebied van het nationaüsatievraagstuk voort te zetten. Een afdeling eist de uitzetting van de Franse socialistische partij uit de socialistische internationale wegens haar houding tegenover het Algerijnse probleem. Kamerleden zeiden wel, dat de faci liteiten, waarover het gouvernement van Nieuw-Guinea thans beschikt om het beheer over dit gebied te voeren, zijn meegevallen, en belangrijk verbe terd. Er is thans sprake van een be heer, dat kan worden gevoerd, terwijl in 1953 toen voor het eerst een parlementaire missie Nieuw-Guinea bezocht dit beheer met horten en stoten moest gebeuren. Langzaam Op vragen antwoordde de heer De Kadt voorts, dat de economische op bouw in een aantal aspecten zeer lang zaam gaat en van zeer bescheiden aard is. Ook in andere gevallen is de ver wachtte ophouw niet tot stand geko men. De heer De Graaf voegde hier aan toe, dat men in Nieuw Guinea niet precies weet, langs welk patroon men moet werken. „Maar ook in Nederland zelf is nooit een plan ontwikkeld", zeide hij. De heer Derksen bestreed dit, doch de heer De Graaf werd bijgevallen door dhr De Kadt: „De grote moei lijkheid is, aan te geven waar de fou ten en gebreken liggen en of het be leidsfouten zijn. Dit laatste is op som mige gebieden wel het geval. Daar naast is er de algemene weerbarstig heid van de natuur en de achterlijk heid van de autotochtone bevolking. Onverschillig wie er is, zal moeilijk heden ondervinden en langzaam voor uit kunnen gaan en ook met een ge weldig kapitaal en een zeer groot aan tal deskundigen blijft er deze weer barstigheid en de achterlijkheid". De heer Van Meel merkte hierbij op, dat het onmogelijk is in een land, dat 2000 jaar ten achter is, in vijf jaar tevreden te zijn over de resultaten. Prauwen omgeslagen 97 personen zijn verdronken nadat vier prauwen, die van Tarakan op weg waren naar Brits Borneo, door een storm werden overvallen en omsloe gen. Van alle opvarenden werden er slechts vier gered. Deze werden, na dat zij twee dagen lang op zee hadden rondgedreven, opgepikt door een In donesische vissersvaartuig. De meeste slachtoffers waren af komstig van Celehes en waren op weg naar Brits Borneo om werk te zoeken. Half december van vasteland over dijk naar Marken Over ongeveer twee maanden zal de dijk tussen de zuidwestpunt van het eiland Marken en de Nespolder tot stand zijn gekomen. Omstreeks helf de cember zal het verkeer van de dijk ge bruik kunnen maken. Nabij het eiland Marken ligt thans een grote perszuiger, die uit de richting van het eiland de dijk opspuit, zodat beide einden van de dijk naar elkaar toegroeien. In totaal werken daar 250 man aan. De 41-jarige mevr. J. Bouwknecht- Oosting uit Haarlem is bij een botsing tussen twee bromfietsen dodelijk ver ongelukt. Zij reed met haar bromfiets op het rijwielpad langs de Haarlemmerweg en botste in volle vaart tegen een man op, die per bromfiets uit de tegen overgestelde richting kwam en juist enkele wielrijders passeerde. Voor zo ver bekend zou deze bromfietser daar bij zover hebben moeten uitwijken, dat hij op het linkerdeel van het rij wielpad terecht kwam, waar hij tegen mevr. Bouwknecht opbotste. Zij kwam ten val en overleed ter plaatse aan 'n hersenbloeding.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3