c J Ruim 170 doden bij treinramp bij Kendal op Jamaica ONTAARD Een van de ergste ongelukken in de geschiedenis Brutale autodiefstal uit te Amsterdam Macmillan doet beroep op Boelganin GEMEENTE FINANCIEEL IN GROTE MOEILIJKHEDEN PROJES1ANTS-CHRISTEL IJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee wagons stortten in ravijn. Man met witte trui^ zocht zich een gloednieuwe slee uit Herbegrafenis van de Duce Wegpiraat rijdt vier personen aan Briefwisseling LondemMoskou hervat Stassen blijft optimistisch Raad kan gemeente zo niet besturen Jongemannen overvielen oude vrouw andere reden te pletter .hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, 2.40 per maand, 7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Raad van Middelburg Zie pagina 1 en 2 13e Jaargang No. 3796 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Dinsdag 3 sept. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.56 u., onder 19.21 u. Maan op 16.51 u., onder 1.07 u. Hoogwater woensdag 4 sept.: Vlissingen: 10.40 u. 1.32 m. 23.19 u. 1.61 m. Terneuzen: 11.09 u. 1.50 m., 23.45 u. 1.78 m. Wemeldinge: 12.03 u. 1.20 m.t u. m. Zierikzee: 11.44 u. 1.04 m.f Op Jamaica is zondag een ern stig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij tot nu toe 173 doden en talloze gewonden te betreuren zijn. Alle rijtuigen van de trein, die zondagmorgen uit Kingston was vertrokken, waren vol, toen de trein na een bocht een brug van 17 meter lengte naderde en rem de. Door het remmen brak een koppeling. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De twee lokomotieven en twee rij tuigen reden door naar het station van Kendal. De volgende twee ruituigen echter reden te pletter tegen de brug. DE WIJZE, WAAROP zaterdag, nog wel ter gelegenheid van de verjaar dag van onze oud-Vorstïn in die ja ren, een vertekend beeld van de ge schiedenis van ons land in de laatste 60 jaar voor de televisie is gebracht, is een uiting van de ontaarding, die op nationaal gebied in bepaalde kringen nog steeds wordt bevorderd en straf feloos kan bevorderd worden. Jongelui, die heel weinig hebben meegemaakt en die de geschiedenis al leen kennen van horen-zeggen-in-be- paalde-kringen, krijgen de opdracht, een dergelijke uitzending te verzor gen. Ze kunnen dat dan blijkbaar doen zonder dat er enig toezicht van des kundigen is. Wij schrijven dit laatste, omdat wij niets tégen jonge mensen hebben. Ook niet tegen hun medewerking aan tele visie, radio of krant. Integendeel. Zij hebben juist ten aanzien van deze me dia een frisse instelling, die we hoog waarderen. Maar bij grote zaken is het toch zeker gewenst, dat een des kundige toeziet, of ze ten aanzien van de gebeurtenissen in het verleden, die ze nog niet kunnen kennen, een juis te visie hebben. Dit is bij deze televisie-uitzending niet het geval geweest. Waardoor er uitlatingen in gekomen zijn, die vol komen in strijd met de feiten waren (en ze bleven ongecorrigeerd, ja, ze zouden nog verder van de werkelijk heid zijn afgeweken, als de intervie wer zijn zin had gekregen) en ook uitlatingen, die als belediging van volksgroepen opgevat kunnen worden. Een oud-muiter van de marine kreeg gelegenheid, zijn visie op de door hem bedreven muiterij en zijn berechting te geven. Een oud-koloniaal om zijn inzicht te geven op de koloniale politiek van ons land. Een oud socialist om te vertellen van de vervolgingen, waaraan hij vroeger had blootgestaan. Het is alles vrij onzinnig. En daar door heel onfris. Er wordt nu een onderzoek inge steld. We hopen, dat daarbij klare taal wordt uitgesproken, als het op een oordeel aankomt. De twee daarop volgende kantelden en vijf wagons stortten in een ravijn. Alleen het laatste rijtuig bleef op de berm staan. Er bevonden zich o.a. 1500 pelgrims in de trein. Treinrampen in het verleden Het treinongeluk behoort tot de erg ste in de geschiedenis en heeft meer doden gekost dan welke andere spoor wegramp op het westelijk halfrond. In 1950 kwamen nabij Rio de Ja neiro 108 mensen om het leven, toen 1918 101 mensen de dood nabij Tenes- see. De ergste ramp gebeurde in 1944 bij Salerno in Italië. 520 mensen kwamen door verstikking om het leven, toen de trein in een tunnel niet verder kon. In hetzelfde jaar stierven in de Spaan se provincie Leon verscheidene hon derden personen bjj een ongeluk in 'n tunnel. In Engeland lieten in 1915 bij Gret na Green 227 mensen het leven door het verongelukken van een trein die militairen vervoerde. In Polen werden in 1949 meer dan 200 mensen gedood door het ontsporen van de sneltrein van Danzig naar Warschau. Vlootmanoeuvres van de NAVO Zeventig Britse en Amerikaanse oorlogsschepen vertrekken de volgen de maand uit Europese havens om deel te nemen aan een Amerikaanse vliegkampschepen-oefening. Twee slagschepen, kruisers, torpedoboot- een trein bij een gebroken brug neer- jagers, duikboten en hulpschepen ne- stortte. In Noord-Amerika vonden in men deel. De Amsterdamse politie ziet uit naar een grote gloednieuwe Amerikaanse personenauto, die in de nacht van zon dag op maandag op wei heel brutale wijze uit een garage aan de N.Z. Voor burgwal in Amsterdam werd gestolen. De garage is dag en nacht geopend, doch 's nachts is er slechts één gara- gebediende aanwezig, die zich uitslui tend bezig houdt met het bedienen van de benzinepomp. Om één uur in de nacht hield een berijder van een scoo ter stil voor de pomp, die aan de rand van hét trottoir staat. Terwijl de be diende de scooter van benzine voor. zag, schoof een man met een witte truin 30 meter verder de neergelaten, maar niet afgesloten zware garage deur omhoog, stapte in een der vele daar gestalde wagens, waarin het con tactsleuteltje aanwezig was, startte de auto en reed de wagen uit de garage. Inmiddels had de bediende de ben zine met de scooterberijder afgerekend en keerde terug naar de garage. Hij hoorde nog juist het geluid van de uit de garage wegrijdende auto, liep er naar toe om poolshoogte te nemen, zag de auto buiten staan en ontwaarde de man met" de witte trui, die de garage deur weer wilde gaan sluiten. Bij de nadering van de bediende liet de man dit voornamen echter varen, DE BILT MELDT: Minder wind Toenemende bewolking met latei- in het zuiden van het land enige regen. Matige, tijdelijk zwakke ver anderlijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. Duizenden Italiaanse zwarthem- den hebben met geheven armen afscheid genomen van hun „Duce" wiens stoffelijke resten aan de weduwe zijn vrijgegeven voor een herbegrafenis. Links de kist met crucifix en Italiaanse vlag. sprong ijlings in de wagen en, vol gas gevend, verdween hij. Terwijl de verblufte bediende de wagen stond na te kijken, kwam de scooterberijder naderbij. De bediende verzocht hem de gestolen auto achter na te gaan en belde daarna onmiddel lijk de politie op. De scooterrijder liet niets meer van zich horen. Luchtmacht Egypte verdubbeld Sedert november van vorig jaar is de sterkte van de Egyptische lucht macht verdubbeld, aldus heeft de Egyptische minister van oorlog, gene raal Amer, maandag in de nationale vergadering te Cairo meegedeeld. Een formatie „Javelin" speer) straaljagers giert over Farnbo- rough ln Engeland, waar gisteren de grote tentoonstelling van de Britse vliegtuigbouwers haar poor ten voor het publiek opent. Iedere dag, zolang de tentoonstelling duurt, zal er een deriie van En- gelands snelste en beste jagers over het tentoonstellingsterrein plaats vinden. Gisteravond heeft M. B. H. uit Ge leen, die niet in het bezit is van een rijbewijs, met een gehuurde personen auto te Geleen een dame en drie kin deren aangereden, met als gevolg dat de dame, mej. H. S. uit Geleen ern stig gewond naar het ziekenhuis moest worden gebracht en de drie kinderen, 5, 6 en 8 jaar oud, een hersenschud ding kregen. De auto. waarin nog een jongeman zat, die evenmin een rijbewijs heeft, kwam uit een straat en reed bij het nemen van de bocht het trottoir op. Hier reed de wagen de drie kinderen aan en schepte vervolgens mej. S., die juist uit een autobus stapte. Zij vloog door de botsing over de motor kap en kwam op het wegdek terecht. De wagen stond tenslotte stil na nog met de autobus en een aan de over zijde van de straat geparkeerde vracht auto in aanraking te zijn geweest. De autobus en de vrachtauto werden zwaar gedeukt. Premier Harold Macmillan van Engeland heeft in een brief aan zijn Russische ambtgenoot, maar schalk Boelganin, verzocht het westelijke plan voor een gedeelte lijke ontwapening in „gunstige overweging" te nemen. Macmillan betreurt het, dat Boelganin bij de vorige briefwisseling niet heeft ge antwoord op vragen over de her eniging van Duitsland. Zoals bekend heeft de Russische af gevaardigde op de ontwapeningsbe sprekingen in Londen onmiddellijk na de officiële indiening van het weste lijke plan verklaard, dat het niets van waarde bevatte. De Britse minister herinnert Boel ganin aan diens verzekering dat de LANGZAMERHAND zijn de gemeenten aan surséance van betaling toe. Dit poneerde gisteren de heer Hesselink (VVD) in de raadszitting van Mid delburg, toen het eerste voorstel ter voorziening in de behoefte aan kasmid delen (het openen van een rekening courant tot een bedrag van f250.000) aan de orde kwam. Loco-burgemeester Kögeler had dit punt voorop gezet bij de behandeling, hoewel het achteraan op de agenda stond, omdat het van daag door Ged. Staten behandeld en dus diezelfde middag nog naar de prov. griffie gebracht moest worden. En de heer Hesselink vond hierin aanleiding, om zijn hart te luchten over het financiële vacuum, waarin de gemeenten zijn terecht gekomen. De heer Hesselink vroeg naar de lo- een, dat de gemeenten opdraaien voor lasten, die ten onrechte op hun schou ders zijn gelegd en voor de verkeerde inzichten van de regering. Wij kun nen langzamerhand de verantwoorde lijkheid niet meer dragen, meende hij. Elke financiële beslissing hangt in de lucht. De heer Hesseling vroeg naar de lo pende schuld en informeerde, of deze opzegbaar is, op welke termijn even tueel en welke rente ze vraagt. Hoe zijn de vooruitzichten verder, vroeg hij. Als die somber zijn, kunnen we net zo goed het departement op bellen en zeggen: wij kunnen niet ver der, u zult met een andere regeling voor de financiering der gemeenten moeten komen. Wethouder Kögeler herinnerde er aan, dat niet alleen Middelburg, maar nagenoeg alle gemeenten in moeilijk heden verkeren. Het enig middel, dat ze kunnen toepassen is: doorgaan met het opnemen van kasgeldleningen. Geruststellend Gelukkig kon hij enkele geruststel lende mededelingen doen. Een lening van een half miljoen, die half septem ber afloopt, zal weer voor drie maan den verlengd worden. Over een twee de lening van dezelfde grootte, bij de zelfde instelling, die 1 oktober af loopt, kon men geen beslissing geven, maar hij is overtuigd, dat men ook ten aanzieD daarvan welwillend zal zijn. Er is geen zekerheid, maar wel principiële bereidheid. Hij was het echter met de heer Hesselink eens, dat de politiek van de regering funest is voor de gemeenten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft de be nauwende positie van de gemeenten uitvoerig aan de regering kenbaar ge maakt en is daarmee steeds bezig. Het is beter, dat de gemeenten in deze weg gezamenlijk optreden, dan dat elke gemeente dat afzonderlijk doet. Doe iets Wethouder Kögeler kwam het voor, dat de regering iets moet doen, bijv. een gedwongen lening uitschrijven of geld opnemen in het buitenland. Als we zo doorgaan, lopen we onherroepe lijk vast. De heer Hesselink had liever Den Haag wakker geschud. De gemeenten moeten thans hoge renten betalen en nog knievallen doen, om geld te krij gen. Ze kunnen feitelijk geen enkel besluit meer nemen, waaraan finan ciële consequenties verbonden zijn. De heer Kögeler deelde mee, dat de gemeente tot dusver nog niet meer dan 6 pet. betaald heeft, maar hoe het in de toekomst zal gaan, weet hij niet. Daarom werd in een tweede voorstel gevraagd om machtiging, dat b. en w. eventueel tot TA pet. kunnen gaan. De heer Hoek (AR) verbaasde zich erover, dat de heer Hesseling als één zijner argumenten had gebruikt, dat deze situatie een gevolg is van de goedkoop-geld-politiek. Daarvan heeft toch ook Middelburg een dankbaar ge bruik gemaakt en kort geld geleend tegen 17,8 pet. Toen verdiende de ge meente eraan. Toen Is door spr. ge zegd: is het niet beter, deze kasgeld lening te consolideren in een gewone lening tegen 3'/? pet. Maar daar wilde men toen niet aan. Zo heeft ook de ge meente zelf schuld, omdat ze profi teerde op een niet geheel verantwoor de wijze. Spr. voelde zich niet geroepen, de politiek van de regering te verdedi gen, maar de moeilijkheden zijn ont staan, omdat het gehele Nederlandse volk aan overbesteding heeft gedaan. Boven de limiet Wethouder Kögeler meende dit betoog op één punt te moeten cor rigeren. Het geld, dat de gemeente indertijd zo goedkoop leende, was twee miljoen, die het Rijk in 1958 zal terugbetalen en waar de gemeen te 4 pet. rente voor krijgt. Ged. Sta ten hadden geadviseerd: neem daar voor geen vaste lening. Want had men dat gedaan, dan zou het weer duurder worden, als men die ver vroegd moest aflossen. Pas in het laatste jaar heeft de gemeente nu hogere rente moeten betalen, nadat ze jaren lang van het goedkoop geld heeft geprofiteerd. De heer Kaland (CH) uitte zijn vrees, dat de regering de twee mil joen, die bestemd zijn voor dekking van de onrendabele top van de wo ningbouw, niet zal terug betalen, vooral nu door de huurverhoging, die er 1 augustus kwam en misschien door andere gevolgd zal worden, de onren dabele top verdwijnt. Wethouder Kö geler1 erkende dat dit het geval is. Nogmaals maande hij aan, de actie bij de regering over te laten aan de Ver. van Gemeenten, die ook door Middel burg maandelijks op de hoogte gehou den wordt van de stand van zaken. De raad ging hierna met beide voor stellen accoord. (Zie ook pagina 2). Sowjet-Unie wenst bij te dragen tot een blijvende vrede in het Midden- Oosten. Het Russische optreden van de laatste tijd was daar niet mee in over eenstemming. Macmillan deelt het standpunt van Boelganin, dat een vergroting van da economische samenwerking een be langrijk element is bij het verstevigen van de betrekkingen. Zolang dé in ternationale spanning echter zo groot blijft, kunnen de door het westen in gestelde handelsbeperkingen niet op geheven worden. Macmillan verzoekt Boelganin ten slotte een einde te maken aan het sto ren van de Russische uitzending van de B.B.C., een van de grootste hinder palen voor een vrije uitwisseling van denkbeelden. Stassen, de Amerikaanse afgevaar digde bij de ontwapeningsbesprekin gen te Londen heeft maandag te Was hington een onderhoud gehad met minister Dulles en met de democrati sche senator Hubert Humphrey, dia voorzitter is van de subcommissie voor ontwapening uit de Senaat. Laatstgenoemde verklaarde, dat Stassen „voorzichtig optimistisch" blijft, omdat de Russen tot dusver hun ontwapeningsvoorstellen, die een aanzienlijke vooruitgang betekenen in vergelijking met hun houding in da afgelopen jaren, niet officieel hebben ingetrokken en anderzijds de voorstel len van het westen niet officieel heb ben verworpen. Stassen was van oor deel, dat men bij het overleg met da Sowjet-Unie veel geduld moet hebben. Thans diende men af te wachten, wat het officiële standpunt van Moskou is. Humphrey zelf was van oordeel, dat de Russen het ontwapeningsoverleg niet willen afbreken, maar wel „een verandering van decor" wensen. Vol gens hem kan men van Russische zijde een groot propagandaoffensief verwachten, wanneer de besprekingen in de V.N. worden voortgezet. Stassen weigerde na zijn bespre king met minister Dulles te zeggen, of hij naar Londen terugkeert met nieuwe instructies. Twee jongemannen, de 22-jarige H. J. van D. en de 25-jarige P. W. T. zijn gistermiddag door de Utrechtse recherche gearresteerd nadat zij ge tracht hadden op een oude vrouw, de 76-jarige mevrouw H. J. van der H., een roofoverval te plegen. De vrouw drijft een klein kruidenierswinkeltje te Utrecht. Om half vijf stapten de beide kna pen de winkel binnen. Toen de vrouw uit een achter het winkeltje gelegen woonvertrek kwam greep een der knapen haar beet en kneep haar de keel dicht. Hij drukte de oude vrouw tegen een schot waarop planken wa ren bevestigd. Op deze planken ston den flessen limonade en andere arti kelen, die door de worsteling naar beneden vielen op de aanvallende jon geman. Hij schrok hiervan dermate, dat hij de vrouw losliet en op de vlucht sloeg. Op het gillen van de vrouw, die volkomen overstuur was en het lawaai van de vallende flessen snelde een buurvrouw te hulp. Zij zag toen juist de knapen weghoden. Later heeft zij samen met een re chercheur de buurt afgezocht en om streeks kwart over vijf konden de beide knapen op het Leidse veer wor den gearresteerd. 0 De New York Times meldt, dat Af ghanistan op grond van een overeen komst ongeveer 9 miljoen dollar aan wapens van de Sowjet-Unie zal ont vangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1