DDD CRÉGKEL KABOUTERS De dure suikerimport Rusland nam reeds vier proeven met raketten Tweede recordpoging van Jan Dirkse faalde TELEGRAM WERD OPGEHOUDEN Levenslang voor gevangenen die celgenoot worgden 469.- Adverteert in dit blad ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 NIEUWS I ,(Santtirto> Gpott" rHulp en Heil" wacht UI Hoofdleidster Tandarts VAN LAER TERGENDE JEUK PROFESSOR Meisje Zeeuwsch Dagblad voor stad en land oSSUdïïd U zoekt geld L. A. van Opstal Zn. LIKDOORNS verwijderd met WONDEROLIE Min, Mansholt geeft zijn visie Twee alpinisten in Zwitserland gered Laatste drie maanden VERBODEN GEBIEDEN IN RUSLAND ZONNE-ENERGIE Onderlinge zwemwedstrijden JA MESON-RAID HAD VOORKOMEN KUNNEN WORDEN Portugezen onderzochten dorp op Timor Rijwielhandelaar maakte „antieke" tegels Alg. Vergadering stelde agenda vast I~--"dag 2 september 1957 1 e van haar klasse door haar J.L.O.-motor léger van prijs dan de anderen! $ft 500 dealers over 'i hele land waarschijnlijk nog déze maand wacht u 'n nationale sensatie: de 1e Nederlandse auto! een volwaardige automobiel voor I. 3500- JW Bij de Ned. Herv. Psychiatrische Inrichting „HULP EN HEIL" te Leidschendam kunnen direct geplaatst worden a. LEERLING-VERPLEEGSTERS EN VERPLEGERS Volledige opleiding diploma B b. ADSPIRANT LEERLING-VERPLEEGSTERS vanaf 16 jaar Zij die zich nu aanmelden kunnen nog deelnemen aan de cursus die in september a.s. aanvangt. Bij eerste kennismaking worden reiskosten vergoed (ook voor begeleidende ouders) en ontvangt U uit voerige inlichtingen over vakantie, gratis dienst kleding, vergoeding reiskosten voor familiebezoek enz. Sollicitanten van christelijke beginselen wordt ver zocht hun sollicitaties te richten aan de Genees heer-Directeur van bovengenoemde inrichting. Het Bestuur van de Ver eniging Chr. Kleuter school te Middelburg vraagt voor haar school aan het Smidsbolwerk te Middelburg een in het bezit van de ak ten A en B, van positief Chr. beginselen. Salaris volgens Rijksregeling. Ie klasse gemeente. Indiensttreding zo moge lijk per 1 nov. a.s. Sollicitaties te richten vóór 15 september aan de secretaris van de Vereni ging B. HOGENDORF - Rouaanse Kaai 111, Mid delburg. Het bestuur van het wa terschap „De Breede Wa tering bewesten Yerseke" maakt bekend, dat een vergadering van ingelan den gehouden zal wor den op dinsdag 10 sep tember 1957, des namid dags om 15.00 uur, in de „Prins van Oranje" te Goes. P. J. J. DEKKER, Dijkgraaf A. MOL, Ontvanger-Griffier Goes, 2 september 1957 Kruiningen AFWEZIG 317 september brengt wanhoop nabij U kunt die aandrang tot krabben direct wegnemen. Het helder Vloeibare D.D.D. Geneesmiddel dringt in twee tellen door tot de haard der ontsteking - diep in de huidporiën. Het doodt de ziekte kiemen, bedwingt het gevaar van infectie. Verrassend snel ge neest uw huid - wordt weer gaaf en kerngezond. D.D.D. is héérlijk om uw huid geregeld intens te zuiveren en op te frissen. Kleine flacon f. 1.20. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Verzorg uw overgevoelige huid met luchtige D.D.D. BALSEM en desinfecterende D.D.D. ZEEP. Daar komt een kogel gevlogen „Weet je wat" zei Kits tegen zijn broer, „hier heb je een mes", en hij gaf hem 't mes van Knots. „Wij zullen proberen of wij je vanavond kunnen bevrijden, maar als we niet kunnen, dan moet je Uit deze kooi vluchten en aan boord van ons schip zien te komen". Krats lachte begrijpend. „Goed zo, broer Kits", antwoordde hij, „Ik wist wel dat je me zou helpen. Ga nu maar weg, anders zien de negers nog, dat je bij mijn kooi staat. Tot vanavond". Voorzichtig slopen Knots en Kits bij de kooi van Krats vandaan en toen ze weer midden in het dorp waren hoorden ze het gebrom van een vliegtuig motor. „Daar komt een kogel gevlogen", zong Knots en ja, de twee schelmen zagen in de lucht een stipje dat snel groter werd. Het was de kogel van Piekhaar. „Haha, net op tijd", grijnsde Kits. TE KOOP Biggen. A. Kodde, Biggekerke DIVERSEN EEN SCHIP VOL van ongewoon fijne Virginia tabak kwam in mei in Ne derland aan. Daar wordt nu Sterling Shag van ge maakt. En nu ligt Sterling in kwaliteit ver aan de kop. Profiteer daarvan; vergeet niet de volgende keer Sterling shag te vra gen GOES - 1957 13 tot 21 september Elke middag speeltuin met bezichtiging van de dieren. Entree 25 ct., kin deren 10 ct. Vogelpark- Speeltuin, Veerseweg, Middelburg. In Terminus, Station straat 26, Middelburg, bent u thuis. Volledig pension v.a. 35,— p. week. Prima keuken. Vrije kamer voor 1 en 2 pers. Voor direct gevraagd: voor halve dagen. Mevrouw VAN DIJKE Bergweg 91, Goes de krant Oók 's avonds fn vol bedrijf. op hypotheek of op an dere objekten? Wij hebben altijd een aantrekkelijke aanbie ding voor U. Makelaarskantoor Jacoba van Beierenstr. 1 te Goes - Telefoon 2584 Weg met onhandige lik- doornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXA- CORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplek- i;en en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzooaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. Coöp. Boerenleenbank „Ritthem" In plaats van a.s. dinsdag 3 sept. wordt zitting ge houden woensdag 4 sept., 's avonds van 7 tot 9 uur Het Bestuur Gevraagd: NET MEISJE voor dag en nacht. Leef tijd 2030 jaar. Hoog loon. Mevr. R. SCHOP, Prins Hendrikstraat Tussen oktober 1956 en juli 1957 heeft Nederland ruim 130.000 ton ruwsuiker geïmporteerd voor binnenlandse consumptie. De gemid delde prijs voor deze ingevoerde suiker heeft f 65.08 per 100 kg be dragen, dat is gemiddeld f 14 per 10 kg meer dan de prijs van in Nederland geproduceerde witsuiker. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer Biesheuvel (AR). Er ia nogal verschil geweest in de internationale suikerprijzen in de ver schillende maanden gedurende de im portperiode. In oktober 1956 was de prijs per 100 kg gemiddeld f34,60, in april j.l. was ze gestegen tot f 60,70, de afgelopen maand juü beliep de ge middelde prijs f49,35. De minister zegt, dat het, gezien de grote aan te kopen hoeveelheid en 'n niet van te voren vast te stellen prijs verloop op de wereldmarkt noodzake lijk was, de aankoop te spreiden. Dit was bovendien ook reeds nodig, daar eerst in de loop van 1957 kon worden vastgesteld, welke hoeveelheid totaal moest worden aangek cht. Achteraf beoordeeld, zijn vanzelf sprekend aankopen gedaan op bijzon der gunstige momenten en op minder gunstige tijdstippen. Vooraf is moei lijk te bepalen, welk tijdstip voor het verrichten van een aankoop, respec tievelijk het verlenen van een invoer vergunning, het meest geschikt is. Wel is, toen in november 1956 de wereld marktprijs voor suiker sterk opliep, terstond toestemming verleend voor de invoer van 50.000 ton ruwsuiker. De kosten van de importsuiker, ex clusief invoerrechten en inclusief de kosten tot en met de raffinage, waren voor het jaar 1956/57 gemiddeld f 14 per 100 kg witsuiker hoger dan de prijs voor de in Nederland geprodu ceerde suiker af fabriek. Ter vergelijking mogen ook de cij fers gegeven worden van de belde voorafgaande jaren, waarin voor 1954/ 55 en 1955/56 de importprijzen, om gerekend tot geraffineerde witsuiker, respectievelijk f 44,50 en f 44 bedroe gen, tegenover garantieprijzen van respectievelijk f 48,55 en f 52,40. Voorts moge worden opgemerkt, dat de termijnnoteringen van dit moment (voor oktober 1957) 20 aug. 1957 per 100 kg witsuiker exclusief Invoerrecht neerkomen op f 50,06 tegenover een garantneprijs voor de oogst 1957 van f58,70. Tandartsen hervatten 4 september praktijk Van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid wordt medegedeeld, dat het hoofdbe stuur van de Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering der Tandheelkun de heeft besloten zijn leden te advi seren met ingang van woensdag 4 sep tember 1957 de medewerking aan de ziekenfondsen, georganiseerd in het gemeenschappelijk overleg van zieken- fondsorganisaties te hervatten. Met een vliegtuig op ski's en een helikopter zijn vrijdag twee zwaarge wonde Britse bergbeklimmers uit hun benarde positie op de Dent Blanche nabij Sion in Zwitserland bevrijd. Het vliegtuig op ski's werd bestuurd door de bekende Zwitserse vlieger Geiger. De beide Britten zijn, naar aangenomen wordt, uitgegleden toen zij nabij de top van de Dent Blanche over de harde sneeuw naar beneden waren. Zij moeten tientallen meters zijn gegleden. De twee mannen zijn in een zieken huis te Sion opgenomen. Amerikaanse deskundigen zijn er zo goed als zeker van, dat de Sowjet-Unie in de loop van de laatste drie maanden minstens vier en misschien wel zes ballis tische raketten heeft beproefd in Noord-Rusland en Siberle. De projectielen zonden met een snelheid van 6000 a 7000 km op een bepaald doel zijn afgeschoten. Het Westduitse blad Die Welt heeft gepubliceerd, dat Duitse geleerden heb ben meegeholpen aan een intercontinen taal projectiel. De laatste Duitse deskun digen zijn in 1954 uit Rusland terugge keerd. Volgens de geleerden Is het wapen Het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft wijziging bekend gemaakt in de lijst van plaatsen, die voor buitenlandse bezoekers verboden zijn. Enkele plaatsen met culturele waar de in het gebied van Moskou en het westelijke deel van de Oekraine zijn voor buitenlanders opengesteld, als mede Riga en Irkoetsk. Delen in het gebied van Leningrad en Kazakstan zijn daarentegen gesloten. De verbo den zones rondom Moskou zijn ver groot. Natuurkundigen van de Ameri kaanse luchtmacht zeggen, dat het mogelijk moet zijn door de bovenste stratosfeer te vliegen met gebruikma king van de zonnekracht. De raketproef van 20 augustus had hun stelling bewezen, dat er tussen 80 en 400 km boven het aardoppervlak een enorm reservoir aan zonnekracht bestaat, die zou kunnen worden ge bruikt als men er de juiste raketmo toren voor heeft. Men zou dan nage noeg onbeperkte vluchten op die hoog te kunnen maken. ontwikkeld uit een geheim Duits project dat In de laatste dagen van de tweede wereldoorlog in de V.S. terecht hal moe ten komen. Dit is evenwel door de Rus sen verhinderd en zij namen de plannen mee. De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten, .generaal Norstad, heeft verklaard, dat ondanks de Russische proef met de raket het overwicht on omstotelijk bij de NAVO-landen ligt. Bovendien werkt het Westen ook aan lange-aïstandsraketten. Na zijn geslaagde poging om het record op de 400 meter vrije slag te verbeteren, had Jan Dirkse van het Middelburgse Luctor tijdens de tweede avond van de onderlinge zwemwedstrijden bij kunst licht minder succes op de 100 meter vrije slag. Doordat hij in de touwen zwom verspeelde hU ro veel tijd, dat hij ruim twee seconden boven het Zeeuwse re cord bleef. Dit staat reeds sinds 1936 met 1.05,op naam van P. Neeteson van Luctor. Ook op deze tweede avond was er volop belangstelling. Ditmaal waren de dames aan de beurt voor het autoband- zwemmen en zij maakten er een leuke show van. De polowedstrijd na afloop, tussen Luctor en SZV, had een zeer rommelig verloop. De Souburgers won nen verdiend met 23. Uitslagen De voornaamste uitslagen waren: Bordje happen jongens t/m 9 jaar (niet-leden)1 Han Looten 39.7; 2 Jan kees Hooftman 40; 50 meter vrije slag jongens 10 en 11 jaar: 1 Lodewijk Bou- wense 46.5; 2 Freddie Stevens 57.9; 50 meter vrije slag meisjes 10 en 11 jaar: 1 Ineke van Dalen 43.5; 2 Jopie Hacken- berg 54.2; 50 meter vrije slag meisjes 12 en 13 jaar: 1 R, Rijkse 44; 2 E. de Visser 46; 50 meter vrije slag jongens 12 en 13 jaar (niet-leden): 1 Koos Splun- ter 39.1; 2 Chris van Wezel 59.3; 100 roeter rugslag dames: 1 Annie Cornelis- se 1.42.2; 2 B. de Nood 1.47.1; 100 meter rugslag heren: 1 K. de Rijk 1.25.2; 2 P. Rotte 128.6; 50 meter schoolslag meisjes De inval in 1896 van Jameson in Transvaal, de zgn. Jameson-raid, die de aanleiding was voor de Boerenoor log, had voorkomen kunnen worden, als een telegram van Jameson aan de toenmalige premier van de Kaapkolo nie, Cecil Rhodes, tijdig was afgele verd. Dit heeft de 80-jarige vroegere tele grafist van een postkantoor in Kaap stad, Rivers, verklaard. Jameszon zond op 31 december 1895 een telegram aan Rhodes, waarin hij hem mededeelde, dat hij, als hij bin nen 24 uur geen bericht van Rhodes ontving, Transvaal vanuit Brits Beet- sjoeanaland zou binnentrekken, om zich aan te sluiten bij de „uitlander" (Britten), die in Johannesburg in op stand waren tegen de regering van de Transvaalse republiek. Het codetelegram arriveerde na slui tingstijd van de kantoren in Kaapstad, aldus Rivers. Het werd gedecodeerd door een zekere Jack Stevens en dr, Rutherford Harris. Stevens wilde het telegram direct naar Rhodes brengen, maar Harris, die kennelijk in het com plot zat, zei, dat er geen haast bij was. Toen Rhodes het telegram uren te laat ontving, zond hij nog een drin gend telegram aan Jameson, waarin hij hem verbood, op te trekken, maar Jameson was toen al vertrokken, aldus Rivers. 12 en 13 jaar (niet-leden): 1 Frida Hoos- se 49.4; 2 Ella Houmes 58.4; 50 meter rugslag meisjes 12 en 13 jaar: 1 L. Jan sen 57.8; 2 R. Rijkse 59.1; 100 meter vrije slag dames; 1 C. Voogd 1.30.4; 2 J. van Loo 1.38; 100 meter vrije slag heren: 1 J. Dirkse 1.07.9; 2 W. Wondergem 1.16.9; 50 meter schoolslag meisjes 14 en 15 jaar: 1 R. Delmotte 47.7; 2 J. ter Bals 50; 50 meter rugslag meisjes 14 en 15 jaar (niet leden): 1 A. Prinse 1.02.8; 2 Tjitske Dol fing 1.05; 100 meter schoolslag dames: 1 Annie Cornelisse 1.40.3; 2 mevrouw H. de Vries 1.46.1; 100 meter schoolslag he ren: 1 Kees de Rijk 1.25.6; 2 C. van Her wijnen 1.36.6; 50 meter vrije slag meisjes 16 en 17 jaar: 1 A. Camper 42.1; 50 meter schoolslag jongens 16 en 17 jaar: 1 H. Keulemans 43.2; 2 C. van Herwijnen 44; 50 meter vlinderslag dames: 1 Corrie Voogd 48.5; 2 Annie Cornelisse 53.4; 50 meter vlinderslag heren: 1 Kees de Rijk .8; 2 A. Booy 42.7; autoband zwemmen dames: 1 mej. De Nood. Vier gewapende Portugese militai ren in gezelschap van een groep dor pelingen, die waren gewapend met zwaarden en dolken, zijn de vorige week de grens tussen het Portugese en Indonesische deel van het eiland Timor overgetrokken. De militairen begaven zich naar het dorp Patimala- kahaain de Indonesische kant van de grens, waar zij huizen doorzochten en de bewoners ondervroegen. Daarna keerden de militairen en de burgers naar Portugees Timor terug. In Egmond aan Zee is een geraffi neerde vervalsingsaffaire aan het licht gekomen. De rijwielhandelaar B., die zich ook voor antiqair uitgeeft, ver kocht in zijn zaak aan de Voorstraat tegels, waarvan hij beweerde, dat het oude tegels waren uit de jaren 1580 1600, die na het bombardement van Rotterdam in de ruïnes van kelders zouden zijn gevonden en vandaar via Antwerpen in de handel waren ge bracht. Hij verkocht deze tegels voor f25,per stuk. Herhaaldelijk kwamen er van ko perszijde klachten, hetgeen voor bur gemeester M. Niele aanleiding was, een politieonderzoek te doen instel len. Dit onderzoek wees uit, dat B. de tegels gloednieuw betrok bij een tichelaar uit Makkum in Friesland en een fabriek in Nijmegen. Deze decoreerde de tegels met motieven, zoals op oud gepolygromeerde tegels van rond 1600 voorkomen, zoals figu ren van dieren en soldaten. De rij- wielhandelaar-antiqair maakte van deze gloednieuwe produkten zoge naamde antieke tegels. Hij besmeerde ze met oude kalk, kookte ze in stoom, om de craquele erop te brengen, liet ze enige tijd in een bad met cigorei liggen, om vervolgens nog de gave zij kanten te beschadigen en ook deze beschadigde kanten weer te bewer ken. Iemand, die vooraf 200 tegels had gekocht voor een museum bemerkte het bedrog en zo kwam het aan het licht. De „antiqair" bleek enkele hon derden van deze door hem bewerkte tegels in voorraad te hebben. In zijn winkel had hij tussen de vervalste exemplaren ook enkele ech te oude tegels gelegd. B. zal zich zeer waarschijnlijk voor de rechtbank ter zake van bedrog en oplichting moe ten verantwoorden. gen, opdat de bewakers de kreten van De achttienjarige Dan Lee Howard het siachtoffer niet zouden horen, en de negentienjarige Joseph Veiten- heimer, die In de gevangenis van Red wood City (Californië) een medege vangene worgden, omdat hij hun vra gen niet beantwoordde de ongeluk kige was doof en de politie had hem zijn gehoorapparaat afgenomen zijn woensdag j.l. tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. „Het doodvonnis zou een te zachte straf voor jullie zijn", aldus de rech ter. De veroordeelden hadden, alvo rens hun medegevangene te wurgen, een soort „rechtzitting", onder voor zitterschap van een derde gevangene gehouden, waarop de vermoorde z.g. ter dood was veroordeeld. Toen het „vonnis" voltrokken werd, werd door medegevangênen, op ver zoek van de moordenaars, luid gezon- Het secretariaat van de organisatie der V.N. heeft vrijdag de voorlopige agenda van de twaalfde zitting van de Algemene Vergadering, die 17 septem ber in New York begint, bekend ge maakt. Op deze agenda komen 65 onder werpen voor maar er kunnen nog an dere bijkomen zoals Algerië, Cyprus, Togo, herziening van het handvest en de financiering van de internationale noodstrij dmacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 6