Papegaaien, zeehonden en apen voor de t.v.-camera's Drastische bezuiniging op de subsidies vrije jengdvorming Hogere Landbouwschool van CBTB Gereformeerden in de bioscoop T&ttciX BOUILLON Afgestudeerden krijgen vele toekomstmogelijkheden Nieuwe hobby van Nederlandse mannen Zaterdag 31 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 Vierde pingel... ini Jeugdprogramma's vol afwisseling: alleen maar leukgeen schooltelevisie Amerikaan uit China gezet Paarden op hol koetsier gedood van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 cf per dubbel tablet (Van één onzer verslaggeefsters) Voor het nieuwe mensapenhuis van Artis krioelen ontelbare jon gens en meisjes door elkaar. Ze verdringen zich om de enorme tele visiecamera, die als een eilandje opduikt uit de deinende massa. De lens is gericht op mevrouw Tanja Koen en Han Rensenbrink. Met de moed der wanhoop proberen zij zich een weg te banen door de nieuws gierige jeugd. „Vooruit maar", knikt floormanager Timo de Wit en dan laat Tanja haar liefste glimlachje op de camera los en zegt vrolijk: „Goedemiddag, jongens en meisjes, hier is de N.C.R.V. met een pro gramma voor jullie. Aan de dierengeluiden zullen jullie wel gehoord hebben dat we in Artis zijn Met open monden slaan de toeschou wers de verrichtingen van dit wonder lijke gezelschap gade. Tanja gaat on verstoorbaar verder met haar praatje en intussen geeft Timo de Wit de no dige aanwijzingen: „Een beetje achter uitjaHet wagentje waar camera twee en de cameraman op staan toordt verzet, jongens in blauwe overalls schieten toe om de zware ka bels voorzichtig te verslepen en de lens draait mee met Tanja en Han Rensenbrink, die al babbelend het apenhuis binnenstappen, nog steeds omstuwd door hun gevolg, dat er maar met moeite van weerhouden kan wor den de bevolking van het apenhuis met tientallen gillende mensaapjes uit te breiden Ingewikkeld Camera drie wordt tussen de bedrij ven door naar het kleine weidje ge sjouwd, terwijl camera één al in het apenhuis staat opgesteld. In de grote, verduisterde wagen van de Nederlandse Televisiestichting wordt hard gewerkt. Alle beelden, die de drie camera's bui ten opvangen, zijn zichtbaar op drie schermpjes. Voor ieder scherm zit een technicus, die in de aan zijn koptele foon bevestigd microfoon aanwijzingen geeft aan de betreffende cameraman, die op het strijdtoneel opereert. Tegelij kertijd stelt hij het beeld zo scherp mo gelijk, zorgt voor de juiste belichting en vraagt om de close-ups, long, medi um en close shots, die in het draaiboek staan aangegeven. Op een vierde scherm, de „actual", wordt het beeld opgevangen van de ca mera, die straks „in de lucht" zal zijn. Script-girl Jopie van Ravenswaay, die altijd een paar tellen vooruit moet den ken, bekijkt aandachtig wat er op het scherm gebeurt, maakt aantekeningen ln het draaiboek dat ze voor zich heeft liggen en geeft de mensen ln en bulten de wagen goede raadgevingen en waar schuwingen voor eventuele moeilijke passages die aan de beurt zijn. Achter deze mensen zit de geluids technicus, tussen een radiotoestel, een gramofoon en een voor leken griezelig Ingewikkeld schakelbord. Hij regelt de sterkte en de klank van het geluid en bij speelt het ook nog voor elkaar, om te zorgen voor een paar krassende pa- pagaaienkreten, als de kleurige vogels buiten op het kritieke moment hun sna vels eigenwijs dicht blijven houden. Dat gaat nooit goed! En zo verloopt de camerarepetitie nét als alle andere generale repetities: rom melig, vol geschreeuw, met wanhopige uitroepen, zotte situaties en veel heen en weer geloop. Om vijf uur moet ae uitzending beginnen en om half vier Strijkt de hele ploeg, die uit zo'n man of 25 bestaat, in het restaurant neer, om de hele zaak nog eens grondig na te gaan en zo nodig op bepaalde pun ten te wijzigen. Onder leiding van ae regisseur, Rob Mariauw Smit, worden enkele scènes uit de verschillende items van het programma een half uurtje la ter nog eens herhaald. En als leek op het gebied van regel rechte televisieuitzendingen vragen we ons af, wat er ooit van het programma terecht moet komenHet lijkt on mogelijk, dat alles strak9 op de secon de af precies zal kloppen, dat er geen lacunes ln het programma zullen zitten en dat de cameramannen niet in paniek zullen raken, maar op tjjd op de juiste plaats zullen zijn om de goede momen ten te vangen. Want de afstanden ln Artis z\jn nogal groot en het ls een heel karwei om één zo'n camera vlug te verplaatsen. Iedere camera heeft een kabel van 200 meter, die nergens ln de war mag raken, die niet ln de knoop mag komen en die bovendien nog lood zwaar is. Als er ergens teamwork gevraagd wordt, ls het wel bij de televisie. Men den, die officieel zijn aangesteld als ohauffeur, regisseur of sectiehoofd, schieten als het nodig ls toe om een camera te duwen, een kabel te versie pen of om de opdringende menigte te gen te houden. Iedereen dóet lets, of het nu tot zijn taak hoort of niet. Niet ontmoedigd Het is al half vijf en plotseling be geeft camera drie hetMaar de te levisiemensen laten zich door een beet je pech niet ontmoedigen. Terwijl de grote wijzer van de klok verrassend snel naar de twaalf schiet, wordt er ln Ijltempo wat met mysterieuze draadjes, schroefjes en pietepeuterig kleine on derdeeltjes geprutst, tot de camera nog net op tijd weer voor gebruik gereed is. Om vijf voor vijf stijgt de spanning ln de grote wagen. De beelden flikke ren op de schermen en op het groie televisietoestel verschijnt het visite kaartje" van de N.C.R.V. Om vijf uur stopt de muziek. De regisseur luistert aandachtig en zegt waarschuwend in zun microfoon tegen Tanja, Koen en Han Rensenbrink: „Pingel een..., pin gel tweederde pingelvierde pingel, zwart, ja ln!" En dan is het zo ver. Op het grote scherm verschijnt een schommelende kameel, begeleid door een oppasser die voor deze gelegenheid een complete A.rablerenuitrusting over zijn overall heeft gekregen. Met een zwierige zwaai tilt hij Tanja tussen de kameelbulten vandaan. Tanje lacht vriendelijk en zegt vrolijk: „Goede middag, jongens en meisjes, hier is de N.C.R.V. met een programma voor jullie En het lóópt. Alles klopt precies. Er gebeuren geen rare dingen. Er gaan geen camera's stuk en er valt niemand in de zeehondenvijver. De mensen in de wagen switchen precies op tijd het beeld van camera twee of camera drie op „actual", de geluidsman zet niet per ongeluk een plaat van een zeehond op als het een papegaai moet zijn, de po- litie-agenten spelen het klaar om het legertje opdringende kinderen uit de buurt van de camera's te houden, kortom: al onze sombere voorgevoe lens blijken volkomen overbodig te zijn geweest. Klokslag halfzes zegt Tanja zeker al voor de vierde maal vandaag „Ddg allemaal en tot ziens!" En dan gaan de gordijntjes van de wagen weer open, de 18 meter hoge straalzender kan weer ln elkaar geschoven worden en de camara's wórden naar de auto gereden. V oorbereidingen De kinderen, die ln de huiskamers met gespannen aandacht de jeugduit zendingen volgen, beseffen gelukkig niet, wat er allemaal voor zo'n pro grammatje van een half uur komt kij ken. Een uitzending wordt meestal al maanden van tevoren geplanned. Twee weken voor de bewuste datum vindt de prod uk tlebespre king plaats en daarna wordt er met een viewer ter plaatse poolshoogte genomen. Het ontwerp- draaiboek wordt dan op zjjn mogelijk heden en fouten gecontroleerd, zodat er bij de camerarepetitie voor de meeste technische en artistieke moeilijkheden al een oplossing is gevonden. Twee maal per maand verzorgt ae N.C.R.V. een jeugduitzending. De heer Henk Veenstra heeft de leiding van ae sectie kindertelevisie en al zijn er maar twee uitzendingen per maand, hij heeft zijn nanden meer dan vol. De heer Veenstra is onderwijzer geweest en hij is ook een actieve figuur in de padvin derij, zodat hij wel weet wat de jeuga nodig heeft. Hij vat zijn taak serieus op. „In onze uitzendingen werken we smaakvormend", zegt hij; „kinderen slikken nu eenmaal alles en daarom is het zo belangrijk, dat ze goede pro gramma's voorgeschoteld krijgen. Dat wil niet zeggen, dat iedere uitzending „leerzaam" moet zijn. Het ls de bedoe ling, dat een programma alleen maar leuk is en wat kinderen er van opste ken, is meegenomen. Geen „schooltele visie!" Ennaar de reacties van jeugdig televisiekijkend Nederland te oordelen, is de opzet van de heer Veenstra pracn- tig geslaagd. Duizenden kinderen vol gen en volgden de series „Wie wil er mijn marmotje zien" van Han Rensen brink en het marionetten „vervolgkijk spel" De Gepluimde Eekhoorn" van Feike Bo'sma. Kinderen houden veel van serie-uit zendingen, vandaar dat bepaalde pro gramma's steeds weer terugkeren, af gewisseld met variété-nummertjes, goochelaars, filmpjes, leuke reporta ges en geïllustreerde Bijbelverhalen. Er wordt ook wel eens een t.v.-spel opgevoerd dat speciaal voor jongeren is geschreven. Maar erg vaak gebeurt dat niet, want de heer Veenstra wil voor zijn jongens en meisjes alleen maar het allerbeste en daarom moet zo'n spel door beroepsacteurs worden uitgevoerd en dat is niet bepaald goed koop. Naar wij vernemen, zal bij de komende begroting een dras tische bezuiniging worden toegepast op de subsidies voor het werk der vrije jeugdvorming. Globaal gezegd zullen deze be snoeiingen voor deze organisaties een verlies van 10 pet. van de dekking van hun werkelijke lasten betekenen. Het departement van O.W.K. heeft laten vervallen de toe slag voor de ledenactiviteiten, die een zesde van het basissub sidie uitmaken. Voorts is geschrapt de gehele subsidie voor steun aan de plaatselijke activiteiten, waaruit o.m. de salarissen van de plaatselijke functionarissen werden betaald. Op de subsidies voor het jeugdzorgwerk zal, naar de mening van de regering in het geheel niet bezuinigd moeten worden. Shelby Tucker, een der Ameri kaanse jongeren die aan het jeugdfes- tival te Moskou hebben deelgenomen en op uitnodiging van Peking ngar communistisch China zijn gegaan, zal uit China worden gezet, omdat hij ge weigerd heeft zijn paspoort aan de Chinese autoriteiten te tonen. De 22- jarige Tucker, student in de rechten te Oxford, is afkomstig uit Pass Chris tian in Mississippi. Hij wilde zijn pas poort niet aan de Chinezen in handen geven omdat hij de Amerikaanse wets voorschriften niet wilde overtreden. Gistermorgen was hij aanwezig bij het vertrek van het veertigtal andere leden van de groep uit Peking voor een reis naar het industriegebied in het Noordoosten van China. Hij werd daarna in gezelschap van tolken naar zijn hotel teruggebracht, dat hij niet zonder kennisgeving mag verlaten. Hij verwacht zaterdag a.s. weggebracht te zullen worden. (Van één onzer verslaggeefsters) Op 1 oktober a.s. zal in Ede de cursus beginnen aan de eerste Chris telijke Middelbare Landbouwschool, die van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond uitgaat. Ir. L. Troost, directeur van de Christelijke Landbouwwinterschool in Hoofddorp, zal een jaar lang het directeur schap waarnemen. Daarna wordt deze functie vervuld door ir. H. van Harten, die momenteel nog directeur is van de Christelijke Land bouwwinterschool in Groningen. Zoals bekend, zijn de middelbare land bouwscholen, zoals deze instellingen nu nog heten, toegankelijk voor jongens, die Kortgeleden is van het Vaticaan te Rome een verzoek uitgegaan aan de Italiaanse hoofdstedelijke politie, te willen bevorderen dat de toeristen, vooral, de vrouwe lijke, die deze eeuwige stad bezoe ken, „decenter" gekleed hun wan delingen langs oude gebouwen en monumenten maken dan tot voor kort het geval was, een verzoek waaraan door de politie vlijtig ge volg is gegeven, zodat minder de cent geklede toeristen nu beleefd wordt verzocht, zich eerst terug naarhun hotel te begeven om zich meer passend te kleden. Voor zichzelf sprekend is dan ook deze foto van deze verstoorde geestelijke, die een luchtig gekleed paar in Rome passeerde. De heer G. H. Hoek, voorzitter van de Chr. Film-Centrale, bespreekt ln 't Centraal Week blad van de Gereformeerde kerken het bij het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgekomen rapport naar aanleiding van een enquête over het bioscoopbezoek in Nederland. De heer Hoek zoekt uit deze enquête de Gereformeerde cij fers. Het woord Gereformeerd moet men hier ruim opvatten, want alle soorten van Gerefor meerde kerken worden onder één verzamel naam genomen. Uit het rapport blijkt, dat er verband is tus sen kerkverzuim en bioscoopbezoek. Steekproe ven onder jongeren wezen uit, dat zij, die in drie weken niet naar de kerk waren geweest gemiddeld meer dan driemaal zo vaak naar de bioscoop gingen, dan zij die gedurende dezelfde drie weken wèl naar de kerk waren gegaan. De meest Gereformeerde bioscoopbezoekers vallen in de categorie van 18 tot 28-jarigen. Ge constateerd is, dat de Gereformeerden geringe interesse hebben voor show-, muziek- en mis daadfilms, terwijl religieuze films door hen zeer sterk worden geprefereerd (Gereformeerden 10 pet., landelijk gemiddeld 3 pet.). Men wijt dit hoge cijfer aan de omstandigheden, dat juist tijdens de enquête de film Maarten Luther draaide. De Gereformeerde boer gaat gemiddeld een maal per jaar naar de bioscoop, de Gerefor meerde met een leidinggevende functie komt in diezelfde tijd negenmaal in de bioscoop. Jon geren van 12 tot 17 jaar gaan driemaal per jaar. Het landelijk percentage voor deze leef tijdsgroep is elf. Uit het feit, dat de groep van 18 tot 28 jaar reeds zesmaal per jaar blijkt te gaan (landelijk gemiddeld^ veertien), wil men aflei den, dat de toestand waarin de Gereformeerde bevolking niet of nauwelijks de bioscoop be zoekt, binnen afzienbare tijd tot het verleden behoort. De heer Hoek geeft daar echter als commentaar op: „Bij deze stem uit de bioscoop wereld kan men misschien zeggen, dat in elk geval de wens de vader der gedachte is". Is dc kloof overbrugbaar? Vanuit New Haven, waar dr. H. Berkhof de vergadering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken meemaakte, heeft hij zijn voorlopige bevindingen gemeld aan Woord en Dienst, orgaan voor het Hervormde kerkewerk. Daarin verklaart dr. Berkhof, dat het gesprek tussen de kerken lang zaam maar gestadig voortgaat. „Gun deze zaak veel tijd", zegt hij. „Men overwint geen scheiding van eeuwen in een paar jaar. Maar de bijbels-theologische aanpak der vra gen wordt meer en meer dezelfde in de verschillende landen en ker ken. De verschillen blijven (nog), maar staan duidelijk tegen die ach tergrond. De bereidheid om zich door een ander te laten corrigeren, groeit". Sneller dan men durft hopen, blij ken de kerken naar hereniging te zoeken. Vele herenigingen, die in een ernstig stadium zijn of hun vol tooiing naderen, worden geconsta teerd tussen kerken, die door diepe kloven gescheiden zijn: anglicanen en de schotse kerk, anglicanen en methodisten, baptisten, presbyteria nen e.d. „Het schijnt dat de kloof tussen de drie grote kerktypen (katholiek, reformatorisch, vrije kerken) op de duur overbrugbaar is", merkt dr. Berkhof op. Een protestant op de Amate Nu in Nijmegen de grote r.k. mis sietentoonstelling Amate hebt lief) wordt gehouden, wijst ds. H. C. Touw in het Hervormd Week blad voor de ring Nijmegen op het nuttige van deze expositie. Hij heeft daar namelijk iets bespeurd van de wereldwijdheid der zending. Het protestantse zendingswerk be perkt zich, voor Nederland dan, na genoeg geheel tot Indonesië en Nieuw-Guinea (met daarnaast in West-Indië een enkele post). In de r.k. kerk is dat anders. De missie is daar opgedragen aan orden en congregaties, die niet aan één land zijn gebonden, en welker missie- werk ook niet tot één volk beperkt blijft. Nederlandse missionarissen werken nagenoeg in de hele wereld. „Daarom doet de r.k. missie ons iets ervan zien schrijft ds. Touw dat het ene evangelie inderdaad voor alle volken is. Zo stelt deze mis'sietentoonstelling Amate ook ons, Hervormden, voor de vraag: wordt in onze gemeente genoeg Christus' opdracht verstaan: Hebt ze lief, de mannen en vrouwen van andere volken! Hebt ze lief, dege nen die in onze plaats daar werk zaam zijn. Zo kan de oproep „Ama te" ook als een oproep tot allen verstaan worden." Verkeer langs gouden straten Prof. G. Wisse, oud-hoogleraar van de Theologische School der Chr. Geref. kerken, heeft met Pinkste ren een auto-ongeluk gehad. Zijn eerste preek, die hij na het herstel mocht houden, is in druk uitgeko men. De prediking gaat niet over het ongeval, maar er komt toch deze slotzin in voor: „Daar zal het verkeer horizontaal langs de gou den straten absoluut veilig wezen, omdat het verkeer verticaal met God Drieënig volmaakt zal zijn". Gistermiddag is de 51-jarige koet sier-besteller L. J. B. uit de Minstreel straat te 's-Gravenhage, van de bok van zijn met paarden bespannen wa gen gevallen en overreden. De koetsier wilde met de wagen van het emplacement van een ver voerbedrijf af de Schenk weg oprijden. De wagen raakte daarbij echter het afsluithek, tengevolge waarvan de paarden op hol sloegen. Bij zijn po gingen om de paarden in bedwang te houden, viel hij van de bok en kwam onder de wagen terecht. Hij kreeg de wielen over zijn hoofd en overleed ter plaatse. De paarden kwamen verderop tot stilstand, toen de disselboom van de bestelwagen door de ruit drong van een winkel. Aanpassing Hongaarse spoorwegen aan Russische spoorwegnet? Volgens te Wenen uit Boedapest ontvangen berichten wordt de breed te der spoorwegen in Oost-Hongarije groter gemaakt, opdat zij aansluiting kunnen geven op het Rurrische spoor weg net. Ook de fundering der spoor wegen wordt versterkt, zodat er zwaar beladen treinen over kunnen rijden. Zuidkoreaanse lepralijders gedood Inwoners van het Zuidkoreaanse kustdorp Satsjon, die waren opge schrikt door het bericht, dat in de omgeving van hun dorp een leprozen- kolonie zou worden gebouwd, hebben lepralijders, die bezig waren met de uitvoering van dit werk, aangevallen en tien hunner gedood, aldus een mededeling van de leiding der politie Seoel. 23 Iepralijders werden ernstig ge wond. in het bezit zijn van een diploma Mulo B of 3-jarige H.B.S. en die bovendien een jaar landbouwervaring hebben. Deze laatste voorwaarde geldt natuurlijk niet voor boerenzoons. Een deel van de cur sus, die twee en een half jaar duurt (inclusief 28 weken praktijk op een boe renbedrijf), is gewijd aan algemeen vor mend onderwijs. Zo loopt het onderricht in de moderne talen b.v. parallel met dat in de vierde en vijfde klas van de H.B.S. Het andere deel van de cursus bestaat uit een grondige vaktechnische opleiding. In Nederland staan op het ogenblik vier middelbare landbouwscholentwee rijksscholen, in Groningen en Dordrecht, een rooms-katholieke in Roermond en 'n bijzondere school op Christelijke grond slag (uitgaande van de r.k., de liberale en de Christelijke boerenorganisaties) in Leeuwarden. Na 1 september zullen alle middelbare landbouwscholen hogere landbouwscholen heten, dit geldt dus ook voor de C.B.T.B.-schöol in Ede. Deze wordt voorlopig ondergebracht in enkele lokalen van de nieuwe Christelijke ulo school. Na Kerstmis hoopt men niet ver van het station een noodgebouw te kun nen betrekken, dat over twee a driejaar waarschijnlijkplaats zal maken voor het permanente gebouw. TALRIJKE MOGELIJKHEDEN De toekomstmogelijkheden voor de be zitters van een diploma h. 1. s. worden steeds talrijker. Slechts een betrekkelijk klein percentage van de geslaagden wordt boer. De meeste krijgen een func tie bij de landbouwvoorlichting, bij proefstations, bij de cultuur-technische dienst, of in de commerciële sector, ter wijl er ieder jaar natuurlijk ook een aan tal emigreren. Op het ogenblik is men bezig met de uitbreiding van de leerstof en het aantal lesuren van de lagere landbouwscholen. Dit betekent, dat er meer praktijkleer krachten nodig zijn. Nu kunnen leer lingen van m. 1. s.-en aan het eind van de cursus een speciale opleiding van één jaar volgen, waarna ze les mogen geven op een lagere landbouwschool. Het ligt in de bedoeling, dat de Christelijke m.l.s. in Ede over enige tijd zelfstandig deze leerkrachten gaat opleiden, zodat het ge wone diploma al voldoende is voor een leraarsfunctie aan een I.l.s. Waarschijn lijk zal de dnur van de cursus dan ech ter worden verlengd van Z'A tot 4 jaar. De Veeartsenijkundige faculteit van de Universiteit ln Utrecht en de Landbouw Hogeschool in Wageningen staan even eens open voor degenen, die de h.l.s. hebben gevolgd, terwijl het diploma ook toegang geeft tot de derde klas van een gewone kweekschool voor onderwijzers. De leerlingen, die van een m.l.s. komen, kunnen gemakkelijker hoofd van een I.l.s. worden dan hun klassegenoten, om dat die daarvoor eerst nog een speciale landbouwacte moeten halen. De C.B.T.B. heeft nu acht Landbouw- winterscholen (na 1 september zullen deze middelbare landbouwscholen wor den genoemd), o.a. in Dokkum, Hooge- veen, Middelburg en Groningen. Verder gaan er 55 lagere landbouwscholen en 136 tuinbouwscholen van de C.B.T.B. uit. De officiële opening van de nieuwe m.l.s. (of liever gezegd: h.l.s.) in Ede wordt verricht door ir. N. van Keulen, hoofd van de afdeling Onlerwijs van het Departement van Landbouw. De juiste datum is nog niet precies bekend. Luchtvaartakkoord met West-Duitsland De Westduitse Bondsdag heeft don derdag eenstemmig overeenkomsten betreffende de burgerluchtvaart met Nederland, Noorwegen, Denemarken en Zweden goedgekeurd. In deze bilaterale overeenkomsten zijn de wederzijdse landings-, door reis- en andere rechten neergelegd. Ingezonden mededeling (adv.) Knutselen, voetballen, tuinierenal die mannelijke liefhebberijen vallen in het niet bij deze nieuwe: eten! Nieuw? Een beetje wel. Want al lieten onze mannen zich al graag verwennen de laatste tijd smaakt alles hen beter dan ooit! Dat komt omdat de Nederlandse huisvrouw een nieuwe „smaakverfijner" heeft ontdekt, die soep, saus, ragouts enz. véél lekkerder maakt. De naam? Knorr bouillon uit Zwitserland! Van één zo'n dubbel Knorr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon: door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurige verse groenten; licht ge zouten en gekruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug- klaar recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als „smaakverfijner". U kunt het zó aanvragen; sluit een postzegel van 10 ct. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Am sterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. ZWITSERLAND Vervaardigd onder 'Icenlle en controle von Knorr A.G. Thayngen Zwitserland, door Monda biAL Brunei

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 9