De Woordkunst Aanslag op sneltrein naar Zwolle mislukt Polar: we zullen ze overwinnen DE SCHEEPSRAMP IN ARGENTINIË Indonesische kinderziekten Obstructievoerder in V.S. sprak 24 uur aan een stuk Nog onbekend aantal slachtoffers Prinses Beatrix naar de West Zaterdag 31 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 op de rails Versp erring Kwaj ongenswer k uitgesloten Friesland en Zeeland hebben de meeste korfballers Ziekenhuis* predikanten Hervormde synode veroordeeld K.I. bij de mens ALLE RECORS GEBROKEN Ds. B. ter Haar Romeny viert gouden jubileum EERSTE LIBERAAL*JOODSE SYNAGOGE EEN ANNE FRANK-ZAAL 50.000 Amsterdammertjes krijgen injectie tegen polio ...PAPEGAAI... NIET ALLE UITINGEN van de cul tuur en dus niet alle vormen van kunst liggen ons even na. Niet alleen speelt hierbij persoonlijke aanleg en dus be langstelling en vaardigheid een rol, maar ook de ontwikkeling der kunst en de principiële instelling van de Christelijke bevolking spreekt hier in al haar variatie mee. Toch zijn er op dit punt ook alge mene lijnen aan te wijzen. En verder is het altijd nuttig, na te gaan, of onze instelling ten opzichte van deze din gen altijd juist is geweest en in onze tijd is. Het is goed, te zien, hoe wij ten op zichte van de verschillende terreinen van de kunst staan. Dit als eerste. DAARBIJ TREFT HET, dat wij al tijd aanvaardend gestaan hebben ten opzichte van de woordkunst. Het spreken en het declameren, het schrijven en het dichten zijn vrijwel nimmer en door niemand afgewezen, als niet te passen bij de Christen. In tegendeel: ze hebben in alle tijden sterke beoefening gevonden in die kring en in de loop der geschiedenis is aan te wijzen, dat mee de beste (en de meeste) redenaars, de boeiendste voorlezers (declamatoren), de grootste dichters en prozaïsten de wortel voor hun werk vonden in het Christelijk geloof. Uit de tijd der eerste Christe lijke kerk zijn ze reeds bekend. De Bijbel, met zijn schiterende literaire grootheid, was hun in dat opzicht een voorbeeld en een bron. Dat is zo ook in later eeuwen voortgegaan. Het spreekwoord: hij kan praten als Brugmans, verwijst ons naar een groot Christelijk redenaar uit het laatst der middeleeuwen. Een boek als „de na volging van Christus" is van grote letterkundige waarde. Zelfs onze zo vaak gesmade psalm berijming bevat parelen van dicht kunst. WIJ HADDEN EENS de berijming van psalm 90 voor ons liggen, toen één onzer huidige meest bekende dichters, die deze verzen voor het eerst zag, ook over onze schouder meelas. „Wat is dat rijk van zegging", was zijn uit spraak. Trouwens, onze oude Statenverta ling (hoezeer wij kunnen toegeven, dat voor het verstaan in onze tijd en ook in verband met de voortschrij ding van de wetenschap een nieu we vertaling, die meer de taal van onze tijd spreekt en hier en daar een zuiverder vertaling geeft, gewenst was) bevat een schat van woordkunst en is van een onovertrefbare schoon heid en uitdrukkingskracht. Het was een socialist die overigens als rab- bijnenzoon die het Hebreeuws bijzon der goed beheerste, het recht had: daarover te oordelen die bij het 800-jarig bestaan der Statenvertaling nog wel in een „oproerige krabbel" in „Het Volk" daarop wees. Onze volkstaal is door die Staten vertaling op belangrijke wijze beïn vloed. Maar dat is geschied in een tijd, toen ook de eenvoudige man op zijn boekenplank „Vader Cats en de Bij bel" als zijn voornaamste lectuur had liggen. En hier raken we iets aan. HOE MEER ONS VOLK VER VREEMDDE van de Bijbel, hoe meer er een proza en een dichtkunst ont stonden, die eerst los waren van Chris tenzin, later ontaardden tot „moderne" literatuur, waarvan het schrijven en het lezen en zelfs het bekroond worden, kunnen we uit de recente historie hierbij zeggen feitelijk een blamage is voor de literatuur. Er ont stond een laten we het maar bij de naam noemen een ontaarde litera tuur. Ontaard ook om morele redenen, maar toch vooral, omdat ze afviel van de grote opdracht van alle Kunst, dat ze Godverheerlijkend moet zijn, al houdt dat helemaal niet in, dat elke kunstuiting nu een boek voor de kerk of een psalmodiërend gedicht moet zijn. Het is begrijpelijk, dat het Christen volk zich van die literatuur afkeerde. Begrijpelijk en van goede smaak getui gend, zelfs al uit gewoon-menselijk oogpunt, omdat men, zoals één onzer leraren in de schoone letteren het eens zei, „toch niet voor zijn plezier met zijn neus boven een beerput gaat zit ten". Daar kwam nog iets bij. DE LITERATOREN GINGEN ZICH in hun gedachten ook afkeren van het gewone volk. Zij gingen schrijven voor een elite. Of ook wel, zij sloten zich op in een ivoren toren, waarin ze al leen zichzelf met hun werk konden behagen. Het volk, de domme massa, de „schare, die de wet niet kent", zo als de farizeeërs het aanduidden, was immers niet rijp voor hun kunst? Wie wel die schare met zijn woord benaderde en wie dus niet sprak of schreef in het jargon, het eigen taal tje. van de kunst, werd uitgesloten. Nu was en is natuurlijk niet alles, wat Christelijke schrijvers en dichters voortbrachten van het hoog ste literaire karakter, maar dat deze in Christelijke kringen veel beoefende kunst nimmer momenten heeft gehad, die waard zijn, in de lijsten der lite ratuur opgenomen te worden, ontken nen wij. Toch heeft reeds tientallen jaren de zogenaamd neutrale pers ze stelselmatig genegeerd, of, als ze iets vermeldde, dat gedaan in de stijl van „wat willen die amechtige joden". NU WAS HET ZO en het is nog zo dat degenen onder ons, die zich met deze dingen bezig hielden, hun kunst vaak niet brachten met de pre tentie, „kunst" te brengen. Zij brach ten hun boodschap. Die boodschap lag in de lijn van het enig ware kunste naar-zijn: God verheerlijken. Een an dere pretentie hadden zij niet. Maar zij brachten die boodschap op de schoonste wijze, waarop zij het ver wachten, omdat die boodschap dat ook vraagt. WIJ DURVEN HET AAN, te stellen, dat geen kring groter .redenaars en meer uitnemende sprekers heeft ge bracht dan juist de Christelijke kring. Zelfs vandaag is dat nog zo. Ook nu zijn er predikanten en ande ren, die het goud van het Evangelie brengen op de zilveren, gebeeldhouw de schalen van de zuivere woordkunst. En zo is het ook met de leeskunst. Een aantal jaren geleden hoorden we één onzer bekende toneelspeelsters- declamatrice Psalm 90 zeggen. Haar gehoor, vrijwel geheel onbekend met Dank zij het feit dat de trein, die om 22 uur zaterdagavond uit Zwolle naar Amersfoort was vertrokken, bij Hattemerbroek met slechts geringe snelheid reed, ia een spoorwegongeluk voorkomen dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, zo is eerst thans bekend geworden. (In verband met het onderzoek moest met publi- katie worden gewacht). Vlak buiten Zwolle had de trein een sein met verminderde snelheid moeten passeren en juist was de machinist begonnen de snelheid weer op te voeren, toen hij een hevige schok voelde. Onmiddellijk bracht hij de trein tot stilstand en toen ontdekte hjj dat de rails versperd waren geweest door enkele palen, een dwarslegger en een hek. nog op de spoorlijn ZwolleAlmelo, bij de overweg te Laag-Zuthem bij Zwolle, waar eveneens een hek op de rails was gelegd. Vermoed wordt, dat beide ge vallen verband met elkaar houden. Men acht het uitgesloten dat hier kwajongens aan het werk zijn geweest, gezien de wijze waarop de versperringen waren aangebracht. De houten obstakels waren door de aanrijding, die gebeurde bij de onbe waakte overweg in de Weertweg bij Hattemerbroek, enkele kilometers ten z.w. van Zwolle, totaal versplinterd. De trein, waarvan een koppeling beschadigd was, kon na een oponthoud van 20 mi nuten de reis voortzetten. Bromfietsers? Politie en spoorwegrecherche stellen een nauwgezet onderzoek in. Mensen, die bU de overweg wonen, hebben za terdagavond omstreeks tien uur een of twee bromfietsers horen passeren, wat in deze stille buurt zelden of nooit voorkomt. Men kon echter geen sig nalement geven. Meermalen heeft men bij Zwolle ob stakels op de rails gevonden, laatstelijk Zeeland heeft 8,3 korfballers per 1000 inwoners. Het komt daarbij op de tweede plaats, achter Friesland, dat met 8,8 korfballer per 1000 inwoners aan de kop staat. Friesland en Zeeland steken wel bij zonder gunstig af bij de rest van ons land, want Drente, dat op de derde plaats komt, heeft slechts 4,8 korfbal ler per 1000 inwoners. Voor de overige provincies luiden deze cijfers als volgt: Noord-Holland en Utrecht 3,2; Gro ningen 2,8; Overijsel 2,7; Zuid-Holland 2,6; Gelderland 1,2; Noord-Brabant en Limburg 0,8. Het algemeen gemiddel de voor het gehele land is 2,7. Met uitzondering van Schouwen- Duiveland, dat een eigen korfbalbond heeft, bedroeg het aantal korfballers in Zeeland op 1 maart 1957 in totaal 156, verdeeld als volgt: Walcheren 537, Noord-Beveland 53, Zuid-Beve land 626, Zeeuwsch-Vlaanderen 205 en Tholen 35. Cern-synchro-cyclotron draaide 24 uur proef Naar wij van de directeur van de Nederlandse Organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek, de heer J. H. Bannier, vernemen heeft de cern-synchro-cyclotron dezer dagen 24 uur op volle toeren proefgedraaid. De heer Bannier, die zijn vakantie in Zwitserland heeft doorgebracht, is van deze belangrijke gebeurtenis getuige geweest. De bewuste synchro-cyclotron is één van de twee hoge energieversnellers, die door de Europese organisatie voor kernphysisch onderzoek worden ge bouwd ten dienste van de Europese kernfysici. Predikanten opnieuw naar Canada Donderdag zijn de Geref. predikan ten ds. A. B. C. Hofland te Sarni, On tario (Canada) en ds. G. J. Hoytema te Glinton, Ontario, na een verblijf van een paar maanden in Nederland weer per schip naar hun standplaat sen vertrokken. Dr. Hofland was voor hij emigreerde, predikant bij de Geref. Kerk van Haarlem en ds. Hoitema bij die van Monster. Op 2 en 3 sept. zal in het Eijkman- huis te Driebergen een conferentie van ziekenhuispredikanten worden gehouden onder presidium van ds. A. Hijmans, ziekenhuispredikant te Am sterdam. Zuster A. M. van der Meu- len en ds. Hijmans zullen beiden refe reren over het onderwerp: „Verpleeg sterstekort". Voorts mej. T. Petri, over het onderwerp „Bijdrage van het hedendaags maatschappelijk werk bij de hulpverlening aan de zieke mens", dr. P. J. Roscam Abbing, Herv. pre dikant te Scheveningen, over „Biecht en absolutie", dr. J. J. Groen en dr. J. M. v. d. Vlak, over „Integratie en differentiatie van medische en pasto rale zorg in het moderne ziekenhuis" en mr. A. W. Kist (Driebergen) over „Wat vraagt een patiënt van zijn zie kenhuispredikant?" De conferentie is ook toegankelijk voor andere predikanten, die mët het ziekenpastoraat te maken hebben, als mede voor catecheten, die tenminste de helft van hun tijd aan het werk onder ziekenhuispatiënten geven. BROOD MET RATTENGIF ZOEK Gistermorgen is op het Beursplein te Vlissingen een kistje met pakjes brood, waarop een buitengewoon zwaar rattenvergif is gestreken, zoek ge raakt. De politie te Vlissingen waar schuwt voor het grote gevaar, dat het gebruik van dit brood oplevert en ver zoekt bij aantreffen onmiddellijk con tact met haar-op te nemen. Het kistje is vanmorgen uit een wa gen met bestrijdingsmiddelen, waar mee te Middelburg een demonstratie zal worden gegeven, verdwenen. Indonesische delegatie naar V.N. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Soebrandrio, zal de Indonesische delegatie naar de V.N. leidenleiden. Hij zal medio september naar New York vertrekken. Tot de delegatieleden behoren mr. Ali Sastro- amidjojo, de permanente vertegen woordiger bij de V.N. dr. Aboe Hani- fah, hoofdambtenaar van het ministe rie van buitenlandse z'aken, Moekarto Notowidigdo, ambassadeur in Washing ton en mr. Zain, ambassadeur in Bonn. Nadat de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zich in haar zittingen van juli beraden had over een aan haar voorgelegd rapport over de kunstma tige inseminatie bij de mens, is dit rapport thans ter publikatie vrij gegeven, nadat de in de synode ge maakte opmerkingen bjj het ontwerp daarin zijn verwerkt. De beschouwingen van het rapport, dat opgesteld is door een commissie waarvan de arts dr. A. Hijmans voor zitter was, worden samengevat in een aantal conclusies, die als volgt luiden: 1. In het algemeen is binnen het huwelijk kunstmatige inseminatie met sperma van de echtgenoot niet onge oorloofd. 2. De kunstmatige inseminatie met sperma van een derde moet veroor deeld worden als in strijd met het wezen van het huwelijk naar Gods wil. 3. Deze vorm van inseminatie moet veroordeeld worden omdat de gehoor zaamheid tegenover God en de ver antwoordelijkheid, die de ene mens tegenover de ander draagt, onmoge lijk tot haar recht kunnen komen. 4. Deze vorm van inseminatie moet veroordeeld worden omdat de verhou ding van de gehuwden tot elkander en van de „ouders" tot het kind ver stoord wordt. 5. Deze vorm van inseminatie moet veroordeeld worden, omdat zij bete kent ongehoorzaamheid aan God. 6. Het is gewenst, dat onderzocht wordt of deze vorm van inseminatie door de wet dient te worden verbo den, dan wel anderszins maatregelen moeten worden genomen, opdat het waarachtige menszijn worde be schermd en het zedelijk besef worde gevormd. Met de Djakarta-machine arriveerde op Schiphol de Indonesische ambassadeur in Ottawa, de heer Palar, die op de Amsterdamse lucht haven verwelkomd werd door de heer Maramis, het nieuwe hoofd van de .diplomatieke vertegenwoordiging van Indonesië in Nederland. Palar was op weg naar zijn standplaats van Karachi via Amsterdam en New York. Enige tijd geleden is Palar naar Djakarta gereisd, om als lid van de regeringscommissie besprekingen op Celebes te voeren in verband met de ontstane moeilijkheden tussen Noord-Celebes en de centrale regering te Djakarta. Het bericht, dat overste Ventje Soe- moeal, die twee maanden geleden de autonome prinvincie Noord-Celebes uit riep, in Djakarta was aangekomen, ver baasde de heer Palar geenszins. „Het is juist één van de resultaten van de be sprekingen, welke de regeringscommis sie van vier personen op Celebes heeft gevoerd. Er is geen separistische beweging op Celebes en de leiders daar ontkennen dit dan ook ten stelligste. Wel zijn er moeilijkheden met de centrale regering ontstaan. Men heeft grieven tegen Dja karta, die eerlijk en vaak zeer scherp tegenover de commissie zijn gezegd. Maar tijdens de conferenties op Celebes is de atmosfeer veel verbeterd en tal rijke misverstanden zijn opgehelderd. Drie weken heeft de regeringscommissie daar vertoefd, daarna is zij naar Dja karta teruggekeerd om rapport uit te brengen". Gevraagd naar de spanningen, zoals die thans bestaan tussen Java en de bui tengebieden, antwoordde de heer Palar, dat die gebieden zonder twijfel sterke verwijten hebben gericht aan de cen trale regering. „Men zou in dit verband kunnen spreken van vriendschappelijke rebellie, zonder schieten", aldus de In donesische ambassadeur in Ottawa. „Ons land moet door moeilijke situaties gaan en de kinderziekten overwinnen, maar het kind zal niet doodgaan", zo besloot de heer Palar het gesprek. Bij de behandeling van een compromis-wetsontwerp betreffende de burgerrechten van de Amerikaanse negers heeft een felle tegenstan der van het voorstel, de zuidelijke democraat Thurmond, de senaat een gehele nacht in vergadering gehouden door het voorlezen van een geschiedenis van Angelsaksische jury's. Na zestien uur was zijn stem nog maar nauwelijks hoorbaar. dat de senaat bijeen zou blijven tot het wetsontwerp zou zijn goedgekeurd. Dit besluit is inmiddels om plm. 5 uur (Ned. tijd) vrijdagmorgen gevallen. De langste obstructierede in de ge schiedenis van de senaat was totdusver een „toespraak" van de democratische sgnator Wayne Morse, die in 1953 22 uur en. 26 minuten aan het woord bleef, om zijn bezwaren tegen een wetsontwerp in zake oliewinning kenbaar te maken. In de nacht van donderdag op vrijdag om 21 minuten over 12 Nederlandse tijd (het was toen in Amerika nog donder dag) had Thurmaud dit record gebro ken. Hij was toen 22 uur en 27 minuten onafgebroken aan het woord geweest. In totaal bracht hij zijn „spreektijd" op 24 uur en 19 minuten. Deze „fillibuster", zoals obstructie in het Amerikaans genoemd wordt, was echter tot mislukking gedoemd, omdat Senaatsvoorzitter Knowland verklaarde, Vragen aan ministers over schietpartij aan de grens Het communistische tweede kamerlid Gortzak heeft aan de ministers van jus titie en van buitenlandse zaken schrif telijke vragen gesteld over de schiet partij aan de grens, waarbij de Neder landse draglinemachinist F. Duschak, terwijl hij zich op Nederlands grondge bied bevond, door een Duitse douane beambte is neergeschoten. Hij vraagt om uitlevering te verkrijgen van de beambte, die zich op Nederlands grondgebied aan het schieten op en weg voeren van een Nederlandse staatsburger heeft schuldig gemaakt. de machtige taal van de Statenverta ling, was verrukt over deze kunst. Onze gedachten gingen toen terug naar de eenvoudige timmerman-voor lezer, die wij als jongen zo vaak op Oudejaarsavond die psalm hadden ho ren lezen met zeker niet minder over tuigende kracht en gedragenheid van zegging (waarmee we niet zeggen wil len, dat alle voorlezers het zo deden, want ook dit is een gave) als deze ViifiQtpnaT'pt! ZO IS HÉT OOK met de literatuur. Natuurlijk zijn er boeken geschreven en verzen gemaakt, die de toets van een literaire kritiek niet kunnen door staan. Maar daarnaast zijn er tal van andere, waaraan die literaire kritiek ten onrechte is voorbijgegaan, omdat ze die bijeenvoegde en afdeed met de dooddoener: Christelijke lectuur, wat dan betekende: en dus van onwaarde. Helaas waren er ook velen in onze kring, die dan deemoedig het hoofd bogen en toestemden: ja, de Christe nen brengen geen woordkunst meer voort. En wie zich verzadigde en ver zadigt met de neutrale pers weet ook nu nog niet anders. Maar gelukkig is desondanks onze Christelijke kring de kring gebleven, waarin die kunst nog Naar later bericht werd, zijn toch bij de gisteren door ons reeds ver meldde ramp met het Argentijnse pas sagiersschip een nog onbekend aantal passagiers om het leven gekomen. De Argentijnse autoriteiten hebben verscheidene bemanningsleden van 't Amerikaanse schip „Mormacksurf", dat de „Ciudad Buenos Aires" aanvoer, in arrest gesteld. Onder hen bevindt zich de stuurman, die op het ogenblik van de aanvaring op de brug van het Ame rikaanse schip stond. Ook de Argen tijnse loods op het Amerikaanse schip NIEUWE INDONESISCHE ZAAKGELASTIGDE Woensdag is de nieuwe tijdelijk zaakgelastigde van Indonesië in Den Haag, de heer Max Maramis, in Neder land aangekomen. Hij heeft donderdag een beleefdheidsbezoek gebracht aan de directeur van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, jhr mr. W. E. van Panhuys. Hij werd daar bij vergezeld door de wnd. zaakgelas tigde, de heer Lubis. Gisteren heeft hij, eveneens met de heer Lubis, op het ministerie van bui tenlandse zaken een ontmoeting gehad met minister Luns, waarbij hij zijn in troductiebrief overhandigde. Voorts werd hij ontvangen door de secretaris generaal, mr. S. J. Baron van Tuyll van Serooskerken en mr. N. S. Blom, regeringscommissaris voor Indonesi sche aangelegenheden. INDONESISCHE RTC Overste Ventje Soemoeal heeft mee gedeeld, een uitnodiging te hebben aanvaard, om deel te nemen aan een nationale conferentie in Djakarta, om een oplossing te zoeken voor de ge- naar verhouding het meest beoefend schillen tussen de centrale regering en wordt. de buitengewesten. staat onder arrest. De kapitein, Som- mers, is een verhoor afgenomen. Geredden hebben verklaard, dat de meeste derde klassepassagiers zich op het ogenblik van de aanvaring in de grote slaapzaal onder het voordek ter hoogte van de waterlijn bevonden. Ve len van hen zijn met de „Ciudad Bue nos Aires" onder gegaan. Het juiste aantal passagiers heeft men niet kunnen vaststellen, omdat kinderen beneden zes jaar zonder be taling en dus niet op de passagiers lijst voorkomen. Op verzoek van de rederij van de „Ciudad Buenos Aires" heeft een Ar gentijnse rechtbank bevolen, dat de „Mormacksurf", hangende een onder zoek naar de oorzaak van de aanva ring, in de haven van Buenos Aires moet blijven. Men vreest, dat meer dan 60 men sen bij de ramp om het leven zijn ge komen. Een machinist van de „Mor macksurf" verklaarde, dat de olielei dingen van het schip door de hotsing lek raakten, waardoor de rivier ver anderde in een „dodelijke oliebrand haard". Wij merken hierben op, dat we in het verleden in Nederland ook wel iets der gelijks gekend hebben. Maar de obstruc tie-rede van de socialist Puys tegen de ouderdomsverzekering-Talma haalde toch nog geen 15 uur. Over de resultaten van de jongste ver kiezingen wenste hij geen oordeel uit te spreken. Ds. B. ter Haar Romeny, em. predi kant der Ned. Herv. kerk, woonachtig te Ginneken, zal morgen zijn gouden ambtsjubileum vieren. Ds. ter 1-Iaar Romeny werd 28 dec. 1881 te Ressen (Gld.) geboren. Hij studeerde theologie aan de rijks uni versiteit te Utrecht en werd in 1906 kandidaat in Noord-Holland. In No vember van dat jaar werd hij hulp prediker te Bovenssmilde en op 1 sep tember 1907 te Voorbout in bet pre dikambt bevestigd. In Voorhout nans de jubilaris het initiatief tot restau ratie van het Boerhaave-huis en de kerk. 15 jaar na zijn vertrek benoem de de gemeenteraad van Voorhout een straat naar de jubilaris als een blij vende herinnering aan zijn werft. 19 november 1917 verbond ds. ter Haar zich aan zijn tweede en laatste gemeente te Ginneken, waar hij heeft gearbeid tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1947. In Ginneken is ds. ter Haar op menig gebied de spil geweest waar alles om draaide. Hij was lid van het classicaal bestuur van Breda en quaes tor-scriba van de ring Breda. In 1928 opende hij de dr. J. Th. de Visser- school en in 1929 het alom bekende rusthuis „Te Werve", waarvan hij ook voorzitter was. Hij was tevens voor zitter van het diaconessenhuis te Breda. - Aan de Rijkstuchtschool was ds. ter Haar godsdienstleraar, terwijl hij tal van jaren jeugddiensten heeft geleid. Ds. ter Haar Romeny maakte deel uit van de liturgische kring, idem van de commissie voor kerkopbouw en is tal van jaren leider geweest van de Ne derlandse en Zwitserse studentenkam pen voorts was de jubilaris een jaar tijdelijk predikant te Pematang Sian- tar (Indonesië) en heeft hij tal van bijdragen gepubliceerd in „Overden kingen". Ook de sport had zijn sym pathie. Hij is drager van de gouden NOC-medaille, alsmede van het witte mobilisatiekruis. Bij herhalin gbegaf H.K.H. Prinses Wilhelmina zich onder het gehoor van deze voorganger. De eerste synagoge van de liberaal Joodse gemeente in Amsterdam tevens de eerste in ons land aan de De Lairessestraat in donder dagavond door rabbijn J. Soetendorp ingewijd. De dienst werd o.m. bijgewoond door de gezant van Israël de heer Cidor, de consul de heer R. G. Ginthon, wethouder mr. R. van den Bergh, en rabbijn dr. W. van der Zijl, één der voorzitters van de World Union for progres sive Judaism, uit Londen. De liberaal Joodse gemeente werd 25 jaar geleden gesticht. De synagoge is gevestigd in het daar toe verbouwde parterre-gedeelte van een woonhuis, dat verder leslokalen en de dienstwoning van de rabbijn bevat. Een zaal voor lezingen en bijeenkom sten is gewijd aan de nagedachtenis van Anne Frank. Haar vader, de heer Otto Nu Gedeputeerde Staten van Noord- Holland het raadsbesluit van Amster dam tot het vaccineren van kinderen tegen kinderverlamming hebben goed gekeurd en het door de gemeente in de V.S. aangekochte Salk-vaccin he denochtend op Schiphol in ontvangst kan worden genomen door de direc teur van de gemeentelijke geneeskun dige gezondheidsdienst, kan de inen ting tegen de door velen gevreesde po liomyelitis in de hoofdstad een aan vang nemen. Maandag 30 september a.s. wordt begonnen met een proef- campagne en krijgen 50.000 kinderen, geboren in de jaren 1952, 1953, 1954 en 1955, gedurende twee weken een eer ste prikje, waardoor deze kleuters reeds voor 6 pet. immuun worden. Na een maand krijgen zij een tweede in enting en na ongeveer een half jaar een derde, waarmee men een volledi ge immuniteit hoopt te hebben be reikt. Op uitnodiging van de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen zal H. K. H. Prinses Beatrix in februari van het volgend jaar een bezoek aan deze rijksdelen brengen. De Prinses zal zich eerst naar de Nederlandse Antillen begeven en daarna naar Suriname reizen. Gedurende dit bezoek, dat voor elk der rijksdelen ongeveer twee weken zal duren en dat een eenvoudig karakter zal dragen, zal H. K. H. in de gelegenheid zijn, met de verschillende aspecten van de samenleving in Suriname en in de. Nederlandse Antillen kennis te maken. Frank, oud-bestuurslid van de gemeente, woonde de inwijding bij. Na afloop daarvan spijkerde hij op de deurpost van de Anne Frank-zaal de zgn. „Me- zoesa". Tijdens de dienst werden de in de oorlogsjaren omgekomen bestuurs- en gemeenteleden herdacht. Rabbijn Soetendorp had tot tekstwoord van zijn predikatie Genesis 28 vers 1G „toen Jacob uit zijn slaap ontwaakte, zeide hij, waarlijk, de Here is aan deze plaats, en ik heb het niet geweten". Op een tentoonstelling te Los Angeles is het abstracte werk van de schilder Rajah Chandra verschenen. Nadat sommige kunstcritici met lof hierover had den geschreven, werd door een zékere mej. Chandra Poweriss bekend gemaakt, dat dit afkom stig is van haar papegaai, die deze scheppingen met zijn bek of een van zijn poten vervaar digt. GEEN TERPENTIJN Rajah heeft 759 waterverf schilderijen gemaakt. „Cathay Laos" is zijn eerste doek, dat met olieverf is geschilderd, maar de geur van de terpentijn heeft hem wel gehinderd. Voor zijn artis tieke ontwikkeling had mej. Po weriss hem meermalen naar ten toonstellingen meegenomen, maar een tentoonstelling van werken van Van Gogh moest zij snel verlaten, omdat Rojah in 't Chinees commentaar begon te leveren. NOOIT GEHOLPEN Mej. Poweriss verklaart, dat zij haar papegaai nooit bij zijn werkzaamheden heeft geholpen. Rajah is lid van verscheidene kunstenaarsverenigingen, welker bijeenkomsten hij echter nooit bijwoont.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3