l Nieuw type KLM-toestel mui bij Biak neergestort; beide vliegers gedood Maleise federatie onafhankelijk Westen en Sowjet-Unie .dichter bij elkaar" Vlissingse raad teleurgesteld over nota inzake stadhuisbouw Besloten zitting over verbetering en verzwaring zeeweringen Verjaardag Prinses Wilhelmina s PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Twin Pioneer was pas in gebruik Antraciet gestolen uit de Ena Fietser door auto overreden Malakka 466 jaar onder Europees bestuur Na 12 jaar akkoord mogelijk Vragen van raadslid van Rooyen Gary Davis in Amsterdam gearresteerd Italië zendt 70 Zuid'Slaviërs terug Molotof ambassadeur in Mongolië Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goea Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, f7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3794 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Zaterdag 31 aug, 1957 Dame liftte in pyama (Zie pagina 2). Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.51 u., onder 19.27 u. Maan op 14.40 u., onder 23.15 u. Hoogwater zondag 1 sept.: Vlissingen: 6.49 u. 1.91 m., 19.15 u. 1.79 m. Terneuzen: 7.19 u. 2.09 m., 19.41 u. 1.97 m. Wemeldinge: 8.25 u. 1.56 m., 20.43 u. 1.46 m. Zierikzee: 8.04 u. 1.37 m., 20.25 u. 1.28 m. GISTEROCHTEND om 10.08 (plaatselijke tijd) is bij Biak in de Geelvinkbaai (Nieuw-Guinea) tijdens een lesvlucht een der pas door de KLM in gebruik genomen Twin-Pioneers verongelukt. Aangenomen moet worden, dat de beide vliegers, J. Weekhout en B. Gottschalk het ongeluk niet hebben overleefd. Op de foto zien we een toestel van het type Twin-Pioneer en in de inzet de inzittenden: links de heer B. Gott schalk en rechts de heer J. Weekhout. Voor de openlegging van Ned. Nieuw- Guinea heeft de Nederlands-Nieuw- Gninea Luchtvaartmaatschappij „De Kroonduif" (een met de K.LJVI. geaffi lieerd bedrijf, waarvan de directie wordt gevoerd door de K.L.M.), enige tijd ge leden in Schotland, drie vliegtuigen van het type „Twin Pioneer" besteld. De be doeling van deze aankoop was, acht plaatsen op Nieuw-Guinea in een vast luchtnet op te nemen in aanvulling op de Dakotadiensten. De „Twin Pioneers" zijn namelijk bij londer geschikt voor gebruik op kleine „strips", daar zij slechts een landings baan van maximaal 350 meter nodig hebben. Het toestel kan een kruissnel heid van 200 km per uur bereiken; 16 passagiers kunnen een plaats in de „Twin Pioneer" vinden. De bemanning bestaat uit twee vliegers. De eerste „Twin Pioneer" maakte in juni 1955 de eerste vlucht. Zes weken oud Zes weken geleden kwamen de drie bestelde „Twin Pioneers" op Schiphol aan, waar verscheidene proefvluchten zijn gemaakt. Tijdens een van deze vluchten bevonden zich o.m. de mi nisters Helders en Staf, de president directeur van de K.L.M., de heer Aler en verscheidene andere hoge autori teiten aan boord. De aankoopsprijs van een „Twin Pio neer" bedraagt een half miljoen gulden, met reservedelen mede ƒ625.000, Jonge vliegers Over de beide vliegers deelt de K.L.M. het volgende mede: Johannes Week hout werd 34 jaar oud, was gehuwd en had twee kinderen. Benjamin Gott schalk werd 35 jaar oud, was gehuwd en had drie kinderen. Vier inwoners uit Yerseke, de gebr. K. en vader en zoon P. waren ver moedelijk bang, dat zij het deze win ter zonder kolen moesten doen. Daar om trokken zij er gisternacht op uit om een grote hoeveelheid van dit arti kel in de wacht te slepen. Het doel was het wrak van de „Ena", bij Sta- venisse, waarvan de schipper, zoals bekend, deze week diefstal pleegde in hotel Smits te Wemeldinge. Met twee sloepen voeren ze uit naai de Ena. Een sloep bleef echter zitten, maar met de andere wisten de Yerse- kenaren een flinke hoeveelheid, 3.500 kg antraciet in te laden. Vol goede moed aanvaarden zij de terugtocht, maar toen kwam de rijkspolitie met de RP 18 aanstuiven. De politieman nen waren op patrouille, toen zij bij het wrak het silhouet van een sloep ontdekten. Onmiddellijk zette de po litie een sloep uit en ging op onder zoek. De buit was niet mals. De politie nam de kolen in beslag en bracht de mannen naar Wemeldin ge, waar zij aan een nader onderzoek werden onderworpen. Dat dit muisje ongetwijfeld een staartje zal hebben behoeft geen betoog, temeer daar de diefstal gepleegd is onder verzwaren de omstandigheden (ten tijde van een stranding). DE BILT ZEGT: Plaatselijk enkele buien. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige, maar langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind, in hoofdzaak tus sen west en,noordwest. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. Gisteravond stak per fiets de 55-ja- rlge arbeider J. E. op onvoorzichtige wijze de rijksweg te Rilland-Bath over. Hij werd gegrepen door een auto, be stuurd door de wielrenner Wim van Est, en was op slag dood. Bij zijn poging, de man nog te ont wijken, raakte van E. met zijn auto in de greppel tussen de rijksweg en de spoordijk. Hijzelf werd licht gewond. Een passagier, de landbouwer P. uit Woensdrecht, brak een sleutelbeen en moest naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom worden overgebracht. Een zoontje van de heer P. en een derde passagier bleven ongedeerd. Amerikaanse hulp aan het buitenland Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft vrijdag zijn goed keuring gehecht aan het wetsvoorstel om aan het buitenland hulp ter waar de van hoogstens 3.435.810.000 dollar te verlenen in het belastingjaar, dat op 1 juli jl. is begonnen. Aangezien de Senaat het voorstel al heeft aan vaard, moet het alleen nog door pre sident Eisenhower worden getekend om kracht van wet te krijgen. Het be drag is een miljard dollar minder dan president Eisenhower had gevraagd. Het wetsontwerp was een van de meest omstreden kwesties van deze zitting van het congres. Professor Otto Suhr, burgemees ter van West-Berlijn, is vrijdagavond overleden. l Ter gelegenheid van de verjaar dag van H. K. H. Prinses Wilhel- mina zal jhr. mr. A. W. L. Tjarda l van Starkenborgh Stachouwer in 't nationaal programma van de N.T.S. hedenavond 21.00 uur een korte gelukwens uitspreken. - De Libanese kamer van afgevaar- digdendigden heeft vrijdag met 38 te gen 17 stemmen zijn vertrouwen uit gesproken in de binnenlandse en bui tenlandse politiek van premier Sami el Sohl. Militairen zijn te hulp geroepen bij het herstellen van de orde in het gebied der diamantmijnen van Kono, in ,de Britse Westafrikaanse kolonie Sierra 'Leone. De Maleise federatie is vrijdag te middernacht een onafhankelijke staat in het Britse gemenebest geworden. De nieuwe staat is het tiende lid. Onmiddellijk na middernacht werd de Britse vlag voor het regeringsge bouw te Koeala Loempoer onder het spelen van het „God save the Queen" gestreken en de vlag van de nieuwe onafhankelijke staat onder het spelen van het „Negarakoe" (mjjn land) ge hesen. Een menigte van 40.000 men sen sloeg deze plechtigheid gade. Vanochtend zal te Koeala Loempoer de officiële uitroeping van de onaf- Stassen, de Amerikaanse afgevaar digde bij het ontwapeningsoverleg te Londen, heeft verklaard, dat de wes telijke mogendheden en de Sowjet- Unie nooit in de afgelopen twaalf jaar dichter bij een akkoord over een eer ste stap tot ontwapening zijn geweest dan thans. De krachtige aanval, welke de Rus Zorin donderdag op de jongste voor stellen van het westen heeft gedaan, noemde Stassen „slechts een onderdeel van vinnige onderhandelingen". Zo rin had weliswaar enige negatieve commentaren geleverd, maar dat was te verwachten. Op de vraag, hoe het kwam dat hij zo optimistisch was, antwoordde Stas sen, dat hij nooit een optimistisch, maar steeds een realistisch standpunt had ingenomen. Hij zei er van over tuigd te zijn, dat de westelijke voor stellen te Moskou op hoog niveau zul len worden bestudeerd. Hoewel de V.S.-en de Sowjet-Unie over ongeveer elk onderwerp zeer verschillend den- De nota van burgemeester en wethouders van Vlissingen betref fende het nieuwe stadhuis waarvoor de minister voorlopig nog geen toestemming kan verlenen heeft een groot deel van de be sprekingen der gisteren gehouden raadszitting in beslag genomen, evenals de door Rijkswaterstaat ontworpen plannen ten aanzien van de verbetering en verzwaring der zeeweringen ten aanzien van de verzwaring der zeeweringen van de Boulevard De Ruyter, Oranjedijk en het Eiland. Aan het eind van deze raadsvergadering ging men over tot een besloten zitting, waarin de door Rijkswaterstaat ontworpen kaart betreffende de verbeteringen ter tafel kwam terwijl men even eens de op handen zijnde grenswijziging heeft besproken. afwijzende antwoord ded minister. Eén lichtpunt zag hij in de ministe riële brief en wel, dat men overtuigd was van de noodzakelijkheid van een nieuw stadhuis voor Vlissingen. Hij achtte dit een waarborg, dat wanneer het financieel evenwicht hersteld is, de voorgenomen bouw zal doorgaan. En aan dit herstel van rijks financiën kan iedere gemeente, hoe klein ook, meewerken door bezuinigingen toe te passen waar zulks wenselijk is. DE BURGEMEESTER De nota over de stadhuisbouw werd door alle raadsleden met grote belang stelling ontvangen en de teleurstelling doordat deze noodzakelijke bouw voorlopig moet worden uitgesteld, was merkbaar. Raadslid J. L. Verhagen was niet alleen teleurgesteld doordat de rijksgoedkeuring nog niet werd verleend, doch ook door het feit, dat b. en w. zelfs nog niet in uitzicht kon den stellen, wanneer deze urgente bouw wél door kon gaan. Hij stelde met nadruk dat er een on houdbare situatie is ontstaan, want niet alleen heeft Vlissingen, dat meer dan 150 jaar al sukkelt met zijn stad huis, grote behoefte aan een verant woord gebouw, doch er staan ook zeer grote economische belangen op het spel, doordat de Kon. Mij. „De Schel de" de gronden dringend behoeft voor noodzakelijke uitbreidingen. Raadslid Verhagen vroeg b. en w. derhalve ernstig te pogen alsnog een weg te vinden om uit deze impasse te raken. Raadslid H. van Rooyen (c.h.) achtte het juist, dat in deze zitting een woord van protest werd ge hoord en zag de voorlopige niet- realisering van het stadhuis in gro ter verband. Hij achtte de aanleg van het stadhuisplein en de ontwor pen winkelgalerij nauw verbonden met het stadhuis, hoewel niet onlos makelijk en drong met klem aan, dat de voorgenomen bouwplannen zouden worlen uitgevoerd, temeer, daar reeds verschillende gegadigden zich voor deze winkelgalerij gemeld zouden hebben. Het P.v.d.A. raadslid F. G. Smit ver- daarde niet verrast te zijn door het over het verkrijgen van de Engelse kerk die eveneens gesloopt moet worden zijn reeds geruime tijd be zig en het ziet er naar uit, dat er spoe dig een beslissing wordt genomen. Na een debat, dat ruim een half uur duur de, werd de nota van b. en w. voor kennisgeving aangenomen. ANDERE PUNTEN Dat b. en w. van Vlissingen reeds geruime tijd bezig zijn, met het door voeren van bezuinigingen blijkt wel uit het feit, dat er sinds lange tijd geen hoge kredieten meer worden ge vraagd en wanneer er kredieten wor den gevraagd zijn zij altijd bestemd voor zeer urgente doeleinden. Zoals een krediet van f 19.502,verhoogd met f 6.129,50 voor herverkavelings rente voor de aankoop van ruim 5% hectare grond ten oosten van de bui tenhaven. Deze grond ligt in het ge bied dat volgens de in voorbereiding zijnde grenswijzigingsplannen bij Vlis singen zal worden gevoegd en b. en w. achten deze koop zeer belangrijk met het oog op een industriële ontwikke ling en havenuitbreiding. Burgemeester Kolff gaf enkele al gemene, doch zéér reeële beschou wingen en verklaarde, dat b. en w. niet minder teleurgesteld was dan de raadsleden. Doch ook hij was, evenals raadslid Smit, ervan over tuigd dat de belangen van Vlissin gen bij de minister een open oog vinden, en had de indruk, dat afge- zien van een slechte financiële ont wikkeling de plannen spoedig ver wezenlijkt zullen worden. Waaruit blijkt, dat b. en w. hun op timisme zeer zeker behouden als is het door de laatste ervaring wél iets ge temperd. Wethouder Van Popering, die de rest van de gestelde vragen voor zijn rekening nam, verklaarde, dat nage gaan zal worden welke mogelijkheden aanwezig zijn voor de uitvoering van de plannen der winkelgalerij. Inder daad zijn hiervoor reeds enige kandi daten, doch ongetwijfeld zullen zij eveneens de terugslag van de minder gunstige financiële ontwikkeling on dergaan. Het verkrijgen van de belendende percelen noodzakelijk om de stadhuis bouw etc. te kunnen volvoeren loopt zeer bevredigend zodat ook op dat punt vrijwel geen moeilijkheden zijn te verwachten. De onderhandelingen INENTING Een krediet van f2.075,werd ver leend voor de vaccinatie tegen polio myelitis en de vrijwillige bijdrage door de ouders per injectie werd vast gesteld op f 0,75. Een krediet van f 5000,werd verleend voor de repa ratie van tandwielen van de compos- van beveiligingsvoorzieningen, terwijl de raad f3500,beschikbaar stelde voor het speelklaar maken van twee nieuwe sportvelden door het plaatsen van doelen en afrastering. Deze laat ste kredietverlening ontlokte bij de heer H. van Rooyen (c.h.) de op merking, dat hij niet tegen de krediet verlening zou stemmen, doch getrof fen was door het feit, dat men wél gelden vroeg voor het aanbrengen van een- afrastering rond een sportveld, doch niet voor het aanbrengen van een omheining rond de speelplaats der chr. kleuterschool aan de WilheUni- nastraat. Uit de ontstane discussie bleek, dat een aannemer destijds met het aanbrengen van deze omheining rond de speelplaats was begonnen zonder dat b. en w. opdracht hadden gegeven zodat het werk werd stilge legd. De aannemer is toen later opnieuw begonnen en opnieuw heeft men het werk stopgezet, doch de omheining was toen grotendeels gereed. Het speelterrein zelf is niet verhard en omdat er tot op heden nog geen op dracht was gegeven voor het werk wacht de aannemer nog steeds op geld. B. en w. zullen in ieder geval trachten alsnog een oplossing te vinden. (Vervolg op pagina 5). ken, hebben zij beide belang bij vrede. Daarom was Stassen van mening dat men geduld moest hebben. GARY DAVIS, die zich wereldbur ger no. één noemt, is gistermiddag door rechercheurs van vreemdelingen politie te Amsterdam gearresteerd, na dat hij onder het wakend oog van de ze politiemannen in alle rust een or gelconcert had bijgewoond in de Wes- terkerk, dat gegeven werd ter gele genheid van het bezoek van de We reldfederalisten, De politie liet Davis rustig de gele genheid zijn idealen nog weer eens kenbaar te maken aan vertegenwoor digers van de pers. Eerst toen hij zich te kwart over zes naar een restaurant wilde begeven, waar hij besprekingen zou voeren met enkele vertegenwoordigers van zijn bond van wereldburgers, greep de po litie in. Op de Prinsengracht, dat door de Wereldfederalisten werd bezocht vroeg de politie naar zijn paspoort. Hij toon de zijn wereldpaspoort no. één doch aangezien dit geen geldigheid heeft voor Nederland greep men hem vast en trachtte hem in de auto te krijgen. Hij verzette zich onder uitroepen: „Is dit nu een vrij land" en „Wij zijn al len wereldburgers", bijgestaan door enkele van zijn aanhangers. Eerst toen de politiemannen krachtdadiger ingre pen werd hij op de achterbank van de auto gezet en overgebracht naar het politiebureau. De Italiaanse autoriteiten hebben donderdag 70 Zuidslaviërs, die illegaal Italië waren binnengekomen, aan de Zuidslavische autoriteiten overgele verd. Sinds 15 augustus zijn ongeveer 650 lar Italië 'uitgeweken Zuidslaviërs, die daar politiek asiel gevraagd had den eveneens zijn teruggezonden. De ze mensen waren allen bij hun terug komst vrijgelaten en vervolgens naar hun woonplaatsen teruggekeerd. hankelijkheid plaats vinden, wanneer de Hertog van Gloucester als verte genwoordiger van Koningin Elizabeth het document van de soevereiniteits overdracht overhandigt aan Toenkoe (Prins) Abdoel Rahman, die minister president van de Maleise federatie zal worden. De eerste minister Toenkoe Abdoel Rahman zei tot zijn volk: „Een nieu we ster komt op aan de oostelijke he mel, een ster van de vrijheid van een Aziatisch volk". Hij zei, dat er in de nieuwe staat vrijheid van godsdienst, meningsuiting, vergadering, vereni ging en reizen zal zijn. De Britse vestingen aan de kust van het Maleise schiereiland, Penang met de provincie Wellesley en Malakka, hebben vrijdag aan de vooravond van de onafhankelijkheid afscheid geno men van de Britse vlag. De stad Ma lakka heeft 466 jaar onder het bestuur van Europese landen gestaan. Doden op Cuba Zes opstandelingen zijn gesneuveld en verscheidene gewond bij twee ge vechten, die in de Sierra Maestra zijn geleverd. De Cubaanse strijdkrachten, die geen verliezen leden, achtervolgen de opstandelingen. "(Ingezonden mededeling adv.) hazetfabrieken te zevenbergen Molotof is benoemd tot ambassadeur in Mongolië. De benoeming is gescheid door het presidium van de opperste Sowjet van Rusland. Molotof, eertijds minister van bui tenlandse zaken, is vorige maand, te zamen met Malenkof en Kaganowits, uit zijn regerings- en partijfuncties ge zet. Hij en Kaganowitsj waren eerste vice-premiers. Malenkof was vice- premier en minister van elektrische energiebedrijven. Vrijdagochtend is uit Amerika op Schiphol aangekomen het door de gemeente Amsterdam aangekochte Salk-vaccin tegen de kinderver lamming. De foto geeft een beeld van de overdracht op Schiphol van de zending aan de directeur van de Amsterdamse gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst, dr. K. Ittmann (rechts) vertegen woordiger van de fabrikant van het serum.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1