Ontwapeningsplan door Zorin resoluut afgewezen WJ een moeilijke keuze Straaljager verongelukt Dit papier biedt niets van werkelijke waarde" Voorstellen niet te scheiden Boelganin en Chroesjtsjef niet naar Syrië? .Koningin Juliana en prinses Beatrix op landdag P.J.G.N Zes doden in de bergen Spionage in T s j eclio-Slowakij e Piloot omgekomen TERREIN VOOR BALLISTISCH PROJECTIEL IN DE MAAK Nieuwe Britse bom in Jemen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Westelijk voorstel gisteren ter tafel gebracht in Londen MOTORSTORING BOVEN DEN HAAG Officiële tegenspraak loosstelling v. Nederland Nog zes bergbeklimmers worden vermist Met koffiepotten terug naar Soestdijk Engeland verder dan Amerika Kemproeven in Australië Bedrijfskernen van „De Schelde" namen afscheid Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438: b(j geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren; Middelburg: Kor te Noordstraat 35. TeL (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwseh Dagblad Prinses Margaretha kon genieten (Zie pagina 2) 13c Jaargang No. 3793 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Vrijdag 30 aug. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.49 u., onder 19.30 u. Maan op 13.40 u., onder 22.27 u. Hoogwater zaterdag 31 aug.: Vlissingen 5.57 u. 2.18 m., 18.16 u. 2.07 m. Terneuzen: 6.26 u. 2.35 m., 18.46 u. 2.25 m. Wemeldinge: 7.39 u. 1.75 m., 19.56 u. 1.60 m. Zierikzee: 7.22 u. 1.52 m., 19.36 u. 1.38 m. Het donderdag door de westelijke mogendheden op de ont wapeningsconferentie te Londen ingediende ontwapenings plan is door de Russische afgevaardigde verworpen. Nadat de N.A.V.O.-raad het voorstel te Parijs had goedgekeurd, is het plan gisteren aan Zorin voorgelegd. Nadat Zorin een rede van vijftig minuten had gehouden tijdens de bijeenkomst van gisteren was zijn conclusie: „Dit papier biedt niets van werkelijke waarde." het voorstel niet wordt gesproken over een verbod van atoomwapens, opheffing van buitenlandse bases en het verminderen van de strijdkrach ten in Duitsland en de rest van het NAVO-gebied en in de landen van het Verdrag van Warschau. Motie verworpen De Westduitse Bondsdag heeft giste ren een motie van de socialistische op positie verworpen om de Westduitse wetgeving op het gebied van de atoomenergie te beperken tot het ge bruik van atoomenergie voor vreed zame doeleinden. De secretaris van de C.D.U.-fractie verklaarde, dat men een beslissing tracht te forceren over een zaak, die bij de ontwapeningsbespre kingen in Londen nog aan de orde is. „•Een dergelijke beslissing zou de Rus sische positie in Londen versterken", aldus de woordvoerder. Deze foto toont de Koningin en de Prinses onder bogen van koren aren, vastgehouden door de Mar- kelose meisjes, op weg naar de grote jubileumtent, waar 7.000 le den van de P.J.G.N. bijeen waren gekomen om hun Vorstin te ont moeten. roodkoperen „koffiesmore" aangebo den en de voorzitter van de P.J.G.N., de heer H. J. Roerink, overhandigde Prinses Beatrix een miniatuur eiken houten „tuugkistje". Drie leden van de kindergroep van de folkloristische ver eniging „Markelo", de 7-jarige Gert Hendrik Kottelenberg, de 8-jarige Hennie Slot en de 8-jarige Riekie Stoelhorst gaven tenslotte de konink lijke gasten een drietal „koffiesmor- retjes" voor de prinsessen Irene, Mar griet en Marijke mee. Een straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is gisterochtend bij het maken van een noodlanding op de vliegbasis Ypenburg verongelukt. De bestuurder is om het leven gekomen. Het toestel was afkomstig van de vliegbasis Eindhoven. Bij het naderen van Ypenburg gaf de bestuurder noodseinen, omdat hij motorstoring had. Hij trachtte een noodlanding te maken, doch het toestel kwam te ver op de baan binnen en bovendien te snel. Daardoor schoot het van de lan dingsbaan af en verongelukte. De bestuurder heeft nog de kans gehad zich met zijn schietstoel te red den. Hij heeft er echter de voorkeur aan gegeven te proberen een nood- Van twee zijden is het gisteren door ons gemelde bezoek van de Russische leiders Boelganin en Chroesjtsjef aan Syrië, tegengesproken. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft dergelijke berichten ontkend. Ook het persbureau Tass heeft ver klaard geen enkele mededeling van een bezoek aan Syrië te hebben. „Het is volkomen onjuist, dat van officiële Syrische zijde is meegedeeld, dat Boelganin en Chroesjtsjef, Syrië nog dit jaar zullen bezoeken", aldus heeft de Syrische minister van bui tenlandse zaken, Bittar verklaard. Hij voegde hier nog aan toe: „Mij is niets bekend". landing te maken. Hij vloog namelijk, toen de motorstoring optrad, boven Den Haag en wilde niet het risico lopen, dat zijn toestel zou neerstorten in de dichtbevolkte stad. Daarom ver liet hij het toestel niet en probeerde hij een noodlanding te maken, welke poging hij met zijn leven heeft moe ten betalen. De verongelukte bestuurder is de 23-jarige sergeant-vlieger J. C. J. Kemmer uit Schiedam. Hij was on gehuwd. De foto geeft een beeld van de blussingswerkzaamheden bij het wrak van het vliegtuig door de brandweer van de vliegbases Ypenburg. Tijdens eerder gehouden vergaderingen zijn onderdelen van dit plan reeds door de Russische afgevaardigde verworpen. Maar de westelijken hebben bij de indiening bepaald, dat de voorstellen niet van elkaar gescheiden kunnen worden. De westelijke afgevaardigden hebben gisteren verklaard, dat het plan, dat grotendeels van Amerikaanse oorsprong is, praktisch is. Het is in gediend om er ernstig over te onderhandelen. Zorin vroeg na zijn redevoering geen tijd om het voorstel te bestuderen. Inkrimoina tie van kernwapens in de tijd dat de proeven worden gestaakt, met de Het westelijke plan bevat voorstel- voorgestelde inspectiezones en met len tot tijdelijke staking van de kern- het afhankelijk stellen van de ont- proeven, gekoppeld aan een staking wapening in de tweede fase van de van de produktie van kernwapens. oplossing van politieke problemen. Voorts wil men de instelling van zo- Voorts keurt hij het af, dat er in nes voor luchtinspectie ter voorko ming van een verrassingsaanval, in krimping van het aantal militairen van de V.S., de Sowjet-Unie, Enge land en Frankrijk tot bepaalde ma xima. Het westen stelt voor, dat drie maanden na het van kracht worden van de overeenkomst begonnen wordt aan een stelsel tot voorkoming van het lanceren van militaire apparaten in de wereldruimte. Regeling van in- en uitvoer van wapens zal worden be studeerd door een internationale raad van beheer. De Indonesische regering is van plan schadeloosstelling te eisen van Nederland voor de verliezen, die het Indonesische volk tijdens de strijd voor de onafhankelijkheid heeft gele den. Tijdens de behandeling van een wetsontwerp, waarin de kwestie van de oudstrijders wordt geregeld, werd gezegd, dat deze verliezen zijn ont staan tijdens de Nederlandse agressie. De Fransman Moch herinnerde er aan, dat Gromyko in juni 1954 op soortgelijke bondige wijze het Brits- Franse ontwapeningsplan verwierp. Niettemin was het in september van dat jaar toch als basis van bespreking door Moskou aanvaard. Moch hoopte, dat dit nu weer het geval zou zijn. Zorin herhaalde zijn kritiek op het westelijk plan. Hij is het niet eens met een staken van de produk- Van een groep van acht beklimmers van de Wisenbackhorn in Oostenrijk zijn er donderdag drie dood aangetrof fen. Een vierde overleed later van uitputting. De groep was door een sneeuwstorm overvallen. Drie zijn er gered, maar het achtste lid van de groep wordt nog vermist. Het zijn al len Oostenrijkers. In de Zillertaler Alpen, eveneens in Oostenrijk, is een Britse vrouw in el kaar gezakt en overleden. Op de Marmolada in de Italiaanse Alpen is een Duitser doodgevallen. Zijn beide tochtgenoten zijn gestrand. Men is er nog niet in geslaagd hen te bereiken. In Zwitserland worden twee Duitse vrouwen en een Zwitser vermist. iit'i, t-o.ii mei mee een yoeae i keuze te makenDeze ver- i zuchting valt te lezen op het gezicht van de Russische 1 discuswerpster Ina Beglva- kova, die door de fotograaf in een schoenenwinkel in het i Londense West-End gesnapt 1 werd, toen zij een deel van haar zakgeld in schoeisel om- i zette. Documenten over Speidel vervalst Het lid van de Tweede Kamer de heer Bakker had de minister-president gevraagd of deze kennis had genomen van de publikatie van documenten, die aantonen, dat generaal Speidel in 1934 de moord op Frankrijks minister van buitenlandse zaken Barthou en op ko ning Alexander van Joegoslavië heeft georganiseerd. De minister-president heeft hierop geantwoord uit de pers kennis te heb ben genomen van afbeeldingen van bedoelde documenten. Hij vestigt naar aanleiding hiervan echter de aandacht op publikaties in Duitse en Neder landse persorganen, waaruit is af te leiden, dat deze documenten vervalst zijn. Hij ziet dan ook geen reden waarom de regering zich niet zou moeten aansluiten bij de keuze van generaal Speidel als commandant landmacht Midden-Europa van de NAVO. Aan tafel hield de directeur van de maatschappij, de heer J. W. Hupkes, een rede, waarin hij zei, dat er alle aanleiding is nu het overleg tussen werkgevers en werknemers in een nieuwe fase is gekomen met erkente lijkheid te memoreren hetgeen in het voorgaande stadium tot stand is ge komen. Hij gaf een terugblik tot 1906 toen het eerste georganiseerde overleg bij „De Schelde" zijn intrede deed. Hij sprak de wens uit, dat het overleg, goeddeels met dezelfde mensen, op de nieuwe wijze zou kunnen worden voortgezet tot heil van het bedrijf en de mensen, die erin werkzaam zijn. Volgens de eerste berichten zijn negentien personen verdronken en verscheidene gewond tengevolge van overstromingen die zich deze week in Djammoe en Kasjmier hebben voor gedaan. Aan het einde van Zorins toespraak vroeg de Britse afgevaardigde, Noble of dit Russische antwoord het laatste woord was of dat er nog iets anders verwacht kon worden. Zorin ging hier echter niet op in. De Tsjech Robert Nettl heeft in Praag twaalf jaar gevangenisstraf gekregen wegens spionage voor Groot-Brittannië. Hij zou de Britse regeringsvertegen woordigers in West-Duitsland inlichtin gen hebben verstrekt over de organisa tie van het verkeer op de rivieren in Tsjecho-Slowakije. Nettle zou dit hebben gedaan toen hij in dienst was van het Hamburgse kan toor van een Tsjechische scheepvaart maatschappij. Onrust in Zuid-Sumatra Een militaire woordvoerder in Pa- lembang heeft donderdag medege deeld, dat een „zekere groepering" in de provincie Zuid-Sumatra systema tisch het bestuur omver wenst te wer pen door het verstoren van de econo mische toestand. Hij verklaarde, dat de laatste dagen „ongezonde tekenen" zijn opgemerkt, die zouden kunnen leiden tot ongeregeldheden op grote schaal. Radio-uitzending over huurblokkering In de regeringsuitzending van vrij dagavond 19.10 uur, over de zender Hilversum 2, zal de directeur van het grootboek woningverbetering, de heer II. J. Lakenman, vragen beantwoor den over de huurblokkering. DE BILT ZEGT: Weinig verandering Veranderlijke bewolking, in het noorden van het land enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot ma tige wind tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. Koningin Juliana heeft gisteren, ver gezeld van Prinses Beatrix een bezoek gebracht aan Markelo en de herden kingsbijeenkomst ter gelegenheid van 't lOjarig bestaan van de Plattelands- jongerengemeenschap bijgewoond. De Koningin bezocht voorts een land bouwtentoonstelling en was getuige van de opvoering van het spel: „Naar de eenheid". In een grote tent, gevuld met on geveer 7.000 leden van de P.J.G.N., werden verschillende functionarissen van de organisatie aan de Vorstin en aan Prinses Beatrix voorgesteld. Mi nister Mansholt hield een korte toe spraak, waarna dr. J. van der Grient, inspecteur van het gevangeniswezen, refereerde over het onderwerp: „De toekomst is reeds begonnen. Welke?" In de landbouwhuishoudschool wer den de leden van het Markelose ge meentebestuur aan de Koningin voor gesteld. Op het tentoonstellingsterrein be zichtigden de Koningin en Prinses de stands, waarin zij gistermiddag de op voering van het spel: „Naar de een heid" bijwoonden. Dit spel werd uit gevoerd door folkloristische groepen uit België, Duitsland, Estland, Frank rijk, Ierland, Italië, Letland, Spanje, Wales, Zweden, Zwitserland en Neder land. Na afloop van het spel vormden de 300 leden van de internationale folklo ristische groepen een ere-haag, waar langs Koningin Juliana en Prinses Bea trix zich naar de hofauto's begaven. Tot afscheid werd de Koningin een Bij Hatfield ten noorden van Lon den wordt een proefterrein voor een ballistisch projectiel ingericht. Het is een terrein van de Havilland vlieg tuigfabrieken. Naar vernomen wordt zal het pro jectiel, dat de minister van defensie onlangs „meer gevorderd dan de Ame rikaanse projecten" noemde, een reik wijdte hebben van meer dan 3.200 km. Verwacht wordt, dat het projectiel in 1960 zal worden gelanceerd op de ra- ketbaan in Australië. De Australische minister van bevoor rading Howard Beale, heeft meegedeeld dat Groot-Brittannië begin september a.s. met een nieuwe reeks proefnemingen met kernwapens op het proefterrein van J Binnen 48 uur wordt de Sowjet- Russische ambassadeur bij de Egypti sche regering Kisselef, die bijna drie maanden, voor overleg met zijn rege ring, in de Sowjet-Unie heeft vertoefd, terug verwacht. Maraginga, in Australië zal beginnen. Minister Beale zei, dat de kracht van de wapens in de orde van kilotonnen ligt. (Eén kiloton is gelijk aan een ontploffingskracht van 1.000 ton t.n.t.). Volgens andere berichten is de kracht van alle tot ontploffing te brengen wapens minder dan 20 kiloton, da kracht van de atoombom van Hirosji- ma. Donderdag heeft men bij de Kon. Mij „De Schelde" N.V. te Vlissingen de oude bedrijfskernen uitgeluid. Of ficiéél heilden de arbeiders- en be- ambtenvertegenwoordigingen op te bestaan toen enige tijd geleden de on dernemingsraad bij ,De Schelde' werd geïnstalleerd. De directie had er even wel prijs op gesteld aan dit afscheid nog een apart cachet te geven. Dat nu geschiedde donderdag met een bus tocht, gevolgd door een afscheidsdiner te Breda. Het Jemenitische gezantschap te Lon den heeft woensdagochtend een verkla ring uitgegeven, volgens welke Britse vliegtuigen op 25 augustus brandbom men van een nieuw type in het gebied van Sjoekair in Jemen hebben gebruikt. Mensen, die de rook die deze bommen verspreidden, hadden ingeademd, spuw den bloed en stierven. Alle militaire posten in het gebied van Sjoekair zijn door deze bommen vernie tigd en een deel van de bezettingstroe pen is aan de gevolgen van het inademen van de rook overleden, zo wordt in de verklaring gezegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1