BOELGANIN en CHROESJTSJEF NAAR SYRIË Hoge Russische leiders nog dit jaar naar Damascus Iv Herverkaveling gemeenten niet in werking voor I960 Eisenhower teleurgesteld over Russisch antwoord Datum nog niet vastgesteld BIZRI: Nooit communist geweest Aantal doden treinramp tot 7 gestegen NIEUWE VEERHAVEN IN BRESKENS VORDERT Minister Struycken op Schouwen-Duiveland Londense ontwapeningsconferentie Zeer felle vlam op de zon Na 16 jaar gezichtsvermogen teruggekregen Eigenaar van dagblad onder behandeling van prof. Weve Uitbreiding luchtyerdedigingszóne in Duitsland Marathontocht langs 17 gemeenten Ontwerp tot verhoging luisterbijdrage Gomulka en Worosjilof naar Zuid-Slavië Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosteybaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad protestants-christelijk dagblad voor zeeland 13e Jaargang No. 3792 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Donderdag 29 aug. 1957 J' Landingsoefening op Sardinië. (Zie pagina J Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.48 u., onder 19.32 u. Maan op 12.31 u., onder 21.45 u. Hoogwater vrijdag 30 aug.: Vlissingen: 5.06 u. 2.37 m., 17.24 u. 2.36 m. Terneuzen: 5.37 u. 2.53 m., 17.56 u. 2.53 m. Wemeldinge: 6.54 u. 1.91 m., 19.11 u. 1.74 m. Zierikzee: 6.38 u. 1.67 m., 18.50 u. 1.52 m. Boelganin en Chroesjtsjef zul len nog dit jaar een bezoek bren gen aan Syrië. Zij hebben de uit nodiging van de Syrische minister van defensie aanvaard, maar een juiste datum is echter nog niet vastgesteld. Minister El Azem van Syrië heeft onlangs een bezoek aan de Sowj et-Unie gebracht. De onlangs benoemde stafchef van het Syrische leger, generaal-majoor Bizri heeft gisteren in Damascus ver klaard, dat hij nog nooit communist is geweest en op het ogenblik is hij het ook niet. „Het westen heeft een dergelijke op vatting van het communisme, dat zelfs vurige nationalisten tot de communis ten worden gerekend, zo verklaarde Bizri. De leden van het Syrische leger mo gen zich bij geen enkele partij aan sluiten. „Ik zelf", zo zei de stafchef, „ken geen enkele communistische of ficier in het leger. Het leger wordt dus niet door communistische officieren beheerst." Aangaande de berichten, dat er thans tenminste 6500 Russische tech nici en militaire deskundigen in Syrië zijn, verklaarde Bizri: „Wij hebben hier geen duizenden, geen honderden en zelfs geen twintigtallen Russische deskundigen". Geen wapens van V.S. Bizri verweet de V.S., dat zij wel wapens aan Syrië hadden willen le veren, maar er waren steeds voor waarden aan verbonden. Volgens hem had Syrië er sinds 1945 reeds bij Ame rika om gevraagd. Naar aanleiding van de bewegingen van de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse zee verklaarde Bizri, dat de V.S. het kleine Syrië natuurlijk in een oorlog zouden verslaan. Maar de Amerikanen zouden het land niet ge heel kunnen bezetten, omdat iedere Syriër tot de laatste druppel bloed zou vechten om de aanvallers te ver drijven. Van officiële zijde is in Damascus vernomen, dat president Koewatli wellicht toch nog een ontmoeting zal hebben met president Nasser van Egypte en koning Saoed van Saoedi- Arabië. Zij zullen dan kwesties van wederzijds belang bespreken. Berich ten over een dergelijke conferentie zijn herhaaldelijk tegengesproken. Het aantal doden als gevolg van de op 12 augustus bij Woensel gebeurde treinramp is gestegen tot zeven. Gis termorgen is in het r.k. Binnenzieken- huis te Eindhoven de 60-jarige heer A. Weydeven uit Eindhoven, die bij het ongeluk ernstig werd gewond, overle den. De heer Weydeven was hoofd conducteur van de trein uit Eindhoven naar 's-Hertogenbosch. Op het ogenblik verblijven nog al tijd twintig personen, die bij het on geluk werden gewond, in ziekenhui zen te Eindhoven. Achttien hunner liggen in het r.k. Binnenziekenhuis en twee in het Diaconessenhuis. Geen hunner verkeert meer in levensgevaar. Selwyn Lloyd naar Belgrado Selwyn Lloyd, de Britse minister ran buitenlandse zaken, wordt op 4 september te Belgrado verwacht, waar hij de gast zal zijn van de Zuidsla- vische regering. Lloyd zal vier dagen in Zuid-Slavië blijven. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig. Opklaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid, later weinig wind. Iets hogere middagtemperaturen dan gis teren. Deze luchtopname geeft een beeld van het werk aan de nieuwe veerhaven, die 2 km ten westen van Breskens in aanleg is. In zee lopen de reeds bijna voltooide havendammen, die de invloéden van het ruwe weer dat de Westerschelde hier vaak een ver vaarlijk water doet worden, moeten weren. Op de voorgrond de in aanleg zijnde kom voor de „fuik", de aan legplaats voor de boten met kop- lading, waarvan er voorlopig één wordt gebouwd, maar waarvan er vier kunnen worden aangelegd. De vaartijd vanuit Vlissingen naar de nieuwe haven, welke een diepte krijgt van 9 meter, wordt enkele minuten korter dan die naar de oude haven van Breskens nu plm. 20 minuten welke bovendien moei lijker toegankelijk is. De haven waarvan de streefdatum voor de voltooiing 1 juli 1958 is, is volkomen berekend op de nieuwe veerboten 100 meter, lang, 18 meter breed en i'/2 meter diep waarvan er thans reeds één in aan bouw is. „Luchtopname A.N.P.-foto". „Het zou tragisch zijn als de Russen de belangrijke westelijke voorstellen voor het eerste stadium van de ontwa pening zouden verwerpen, voordat de ze grondig bestudeerd en volledig zijn ingediend", aldus luidt een verklaring van president Eisenhower na een be spreking op het Witte Huis met mi nister Dulles. Eisenhower achtte een dergelijke houding van de Sowjet Unie een gevaar voor de toekomst, een toekomst vol onmetelijke gevaren. Overigens vond de president het op merkelijk, dat de aanval van de Rus sen op de westelijke voorstellen sa men valt met hun blufferige verkla ring, dat zij vooruitgang hebben ge boekt bij de ontwikkeling van de mid delen die verwoesting op grote schaal veroorzaken in elk deel van de wereld. Aan het begin van de vergadering van de ontwapeningscommissie in Lon den van gisteren heeft de Amerikaan se afgevaardigde verklaard, dat de hoofdlijnen van een succesvolle af sluiting van de onderhandelignen over een gedeeltelijke ontwapening zich nu duidelijk begonnen af te steken. Hij was van mening, dat het westelijke voorstel van 21 augustus jl. een ak koord mogelijk maakte. Niet hoopvol Zorin, de Russische afgevaardigde daarentegen heeft gisteren meege deeld, dat zijn delegatie het westelij ke voorstel gèèn basis voor overeen stemming acht. Radio-Moskou heeft Op de sterrewachten te Utrecht en Nederhorst den Berg is gisteren een zeer grote zonnevlam geobserveerd. Nadat de gehele ochtend de zon reeds tekenen van onrust vertoond had in een gestoord gebied, werd omstreeks half elf een zeer felle zonnevlam waargenomen. Naar men ons meedeelde is dit een van de grootste zonnevlammen die dit jaar zijn waargenomen. In omvang en helderheid was hij vrijwel gelijk aan de grote uitbarsting van 3 juli j.l. De uitbarsting van deze morgen echter duurde langer dan normaal is voor zonnevlammen. Een normale zonne vlam heeft n.l. een levensduur van 20 tot 30 minuten, terwijl deze vlam drie uur duurde. gezegd, dat de toestand op de confe rentie er in het huidige stadium niet erg hoopvol uitziet. De impasse is ver oorzaakt door de houding van de wes telijke landen, aldus radio Moskou. In het komende weekeinde zal Ha rold Stassen, de Amerikaanse afge- vaordigde naar Washington vliegen om een bespreking te hebben met mi nister Dulles. Vermoedelijk zal Stas sen ook nog overleg plegen met pre sident Eisenhower. De broeder van de minister president van de Nederlandse An tillen, de heer A. D. Jonckheer, eigenaar van het dagblad „La Prensa" in Willemstad (Curacao), is na een oogbehandeling in de kliniek van prof. Weve te Utrecht thans als genezen ontslagen na 16 jaar blind te zijn geweest. „Wanneer bemerkte U het herstel van Uw gezichtsvermogen het eerst", vroeg onze medewerker. „Dat was tij dens de operatie", zei de heer Jonck heer. „Ik zag opeens in grove trekken de professor zelf, daarna een wit licht en een diep blauw licht daar omheen, maar het diepst bewust ben ik mij ge worden het grote geluk van het terug winnen van mijn volle gezichtsvermo gen, toen ik de trappen afging van het gebouw, waarin de kliniek van prof. Weve gevestigd is. Toen zag ik op de stoep een autoped met twee jongetjes er op zich voortbewegen en ik stond stil en ik dacht kijk, dat zijn nu twee jongetjes op een autoped, die ik zie". De heer Jonckheer, die op voor schrift van prof. Weve nog veel rust moet houden, heeft meegedeeld, dat hij verder niemand zal mogen en kun nen ontvangen. Hij blijft in alle rust nog enige tijd in Nederland voor een nabehandeling onder controle ven prof. Weve. De luchtverdedigings- en herken ningszone in West-Duitsland, die zich thans uitsluitend langs het zuidelijke gedeelte van de oostgrens uitstrekt, zal met ingang van 10 september tot de gehele Westduitse grens met Tsje- cho-Slowakije en Oost-Duitsland wor den verlengd. Vliegtuigen in deze zone moeten ge bruik maken van speciale routes, ten zij zij een speciale vergunning hebben gekregen. Zij moeten van tijd tot tijd him positie opgeven. De zone zal on geveer dertig kilometer breed-zijn. Regering wil Middeneuropese tijd De regering meent dat de Midden- Europese tijd als wettelijke tijd ge handhaafd moet blijven en ziet ver schillende bezwaren tegen wederin voering van de middelbare zonnetijd van Amsterdam en de aparte zomer tijd, zoals ons land die voor de oorlog kende. MIJN BEZOEK HIER hield verband met de voorgenomen indeling van de gemeenten op dit eiland. Ik wilde persoonlijk poolssoogte nemen, hoe het ligt in het land en bij de bevolking, aldus begon minirter ar. A. A. M. Struycken, de minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zijn uiteenzetting, toen hij gisteren na zijn marathon-race in twee dagen langs 17 gemeenten van Schouwen en Duiveland alleen Bruinisse werd niet aangedaan in elk waarvoor hij een bespreking in de gemeenteraad meemaakte in de raadszaal van Zierik zee de pers te woord stond. Zijn bezoek betrof dus in feite de „herverkaveling" van de Schouwse ge meenten, die na de herverkaveling van het land aan de orde komt. Die twee vallen inderdaad samen. Nadat hij zijn indrukken en ervaring op de ze tocht heeft laten bezinken en heeft overdacht, zal de minister binnenkort een beslissing nemen of en in hoe verre de concentratie van gemeenten doorgaat, maar naar hij verwacht, zal het tot 1 januari 1960 duren, eer een herindeling in werking treedt, waarbij de grenzen kunnen samenvallen met die der herverkaveling van het land. De heropbouw na de ramp is voor- trefffelijk geweest en in tal van op zichten, met Groene Kruis-gebouwen, gemeenschapshuizen en raadshuizen is Schouwen en Duiveland nu vóór op het normale gemiddelde in Nederland, zo verklaarde de minister. De her nieuwde kennismaking met Zeeland als jong advocaat heeft hij voor het kantongerecht in Zierikzee gepleit was hem buitengewoon aangenaam geweest. Prettige sfeer In alle gemeenten was men meestal geneigd te zeggen: ons dorp moet ons dorp blijven, of zoals de minister, waarschijnlijk naar aanleiding van zijn laatste bezoek, preciseerde: Dreischor moet Dreischor blijven. Maar ook als er bezwaren waren en verzet, werd dat altijd correct naar voren gebracht, Een wetsontwerp, waarbij de luis terbijdrage wordt verhoogd tot f 15 per jaar, is bij de Tweede Kamer in gediend. Het is de bedoeling, lat de verhoogde luisterbijdrage ingaat op 1 juli 1958. De inkomsten uit de luister bijdrage zullen in 1958 met f4.100.000 omhoog gaan en het jaar daarna met f 8.200.000. De reden tot verhoging van de luisterbijdrage is de stijging van kosten bij de radio-uitzendingen. Woensdagochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklij ke Marine een bezoek gebracht aan het Marine-opkomstcentrum te Voorschoten. Op de foto ziet men de Prins tijdens de inspectie van het centrum. Hij wordt ver gezeld door de commandant van het centrum, kapitein tx. K. M. CrotnmeUo (rechts). Koningin naar Amsterdam Het ligt in de bedoeling van Konin, gin Juliana het tiende bloemencorso „Bloem en Operette" op zaterdag 7 Amsterdam, bij te wonen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woensdagavond meege deeld, dat van de basis in Florida een projectiel is afgeschoten. uiteraard met behoud van de stelling. Toch waren er ook raadsleden, die erkenden: er is wat voor te zeggen, of: we begrijpen, dat het er op de duur toch van komen moet en dan hebben we die of die wensen. Doch ook waar de zaak penibel ligt, was de sfeer openhartig, vriendelijk, bijzonder pret tig. Kerkwerve Kerkwerve voelt bijv. grote moei lijkheden. Men voert er ook de recon- structiedijk aan als argument, maar de minister meent haast, dat men het zelf ook ironisch bedoelt, omdat men het eenmaal als argument gebezigd heeft. Er zit ook wel iets in, maar het is niet absoluut. Dat Serooskerke een kerndorp zal worden, is een zaak, waarvan nu geen sprake meer is. Iets anders is, dat Se rooskerke zowel als Noordwelle, de wenselijkheid heeft uitgesproken, bij het westen te blijven. Men is daarop georiënteerd, heeft er de beste ver keersverbindingen mee en voelt zich deel van dit recreatiegebied. Dat het westen, als recreatiegebied in ontwikkeling één bestuur krijgt, is natuurlijk een duidelijk, concreet ar gument. Eén gemeente In enkele gemeenten is naar voren gekomen, dat men, als er toch con centratie moet komen, hierin één ge meente voor geheel Schouwen en Duiveland zag. Maar daar is ook ern stig verzet tegen. Een meerderheid in enkele raden misschien niet is er zeker niet voor. De minister gelooft, dat de belangensferen te veel intern liggen, om er op dit moment aan te denken. Of er zoals het vroegere plan zes gemeenten zullen komen, weet da minister nog niet. Er zijn bij zijn be zoek inderdaad nieuwe belangwekken de elementen naar voren gekomen. In verscheidene gemeenten werd uiteraard ook de wederopbouw na de ramp aangevoerd als argument voor het feit, dat er toch wel be stuurskracht in de kléine gemeen ten zit. Maar daartegenover staat, dat bij de voortschrijding der tech niek, het feit, dat de gemeenten dichter bij elkaar zijn komen te lig gen niet ontkend kan worden, even min als het feit, dat een grotere ge meente meer efficiëncy kan toepas sen. Uiteraard spelen bjj het bepalen van het standpunt in de gemeenten allerlei elementen een rol. „Wat is trouwens de gemeenschap in een dorp? Dat kan economisch, sociologisch, godsdienstig bepaald worden, terwijl ook gevoels elementen een rol spelen. Natuurlijk kan dat overdreven worden. We heb ben dorpen gekend, waar 98 pCt van de bevolking tegen waterleiding was en toch dankbaar is, dat ze er kwam. Maar men moet met al die argumen ten rekening houden. Het blijkt wel, dat de minister bij zijn bezoek aan alle facetten van da kwestie aandacht heeft besteed. Terecht heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, die met de leden van G.S., C. Philipse, ir. P. M. Dikötter en mr. dr. A. J. J. M. Mes en de griffier mr. J. M. Pilaar de tocht meemaakte, hem hartelijk dank gebracht voor dit be zoek. Hij vertelde nog, hoe in Scharen- dijke vier gemeenteraadsbesturen in het verenigingsgebouw bijeen waren. Ze hebben eerst gezamenlijk gespro ken. Daarna in elk, op het toneel af zonderlijk gehoord: een luisterspel in vier bedrijven. Walcheren Binnen niet al te lange tijd zal waarschijnlijk een bezoek met hetzelf de doel aan Walcheren worden ge bracht. Eén ding wist de minister daarbij te vertellen, dat waarschijnlijk niet het laatste plan van GecL Staten voor dit eiland de gespreksbasis zal zijn. Woensdag is te Belgrado van Zuid- Slavische zijde vernomen dat de Pool se communistische leider Gomulka, aan het hoofd van afvaardigingen van regering en communistische partij van Polen, in de tweede week van septem ber een bezoek aan president Tito van Zuid-Slavië zal brengen. Gomulka zal waarschijnlijk omstreeks 10 september in Belgrado aankomen, waar hij onge veer vijf dagen zou blijven. Hij zal worden vergezeld door premier Cy- rankiewicz. Begin september zal een Oost- Duitse militaire delegatie onder lei ding van de minister van defensie, Willi Stoph, een bezoek aan China brengen. In de provincie Sokoto in Noord- Nigeria zijn 41 personen om het leven gekomen, doordat de vrachtauto, waarmee zij werden vervoerl, van een brug afreed en in de rivier stortte. Het orgaan van de Tsjechoslowaak- se communistische partij, „Rude Pra- vo", heeft erover geklaagd, dat de par tij, vooral op het platteland, steeds meer uit oudere leden bestaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1