DE KOK EN DE KEUKEN OP DE „IDA-JACOBA" Per briefje Democratisch Ford presenteert totaal nieuwe creatie EDSEL Kwaliteit en fantasie bij de maaltijden Gereformeerde gezinsverzorgsters (middenklasse) Neergeschoten Nederlander uit ziekenhuis ontslagen HET LEVEN VAN DE ZEEMAN (3) L'enfant terrible Grensincident nog niet opgehelderd Chr. Huishoudschool te Bruinisse start in Herv. Ver, gebouw 4 „dramatisch bewijs levert van de nieuwe stijlopvattingen die deze wagen maken tot de meest op- zienbarende en gemakkelijkst herkenbare middenklasse-wagen" o-iag 28 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD WIJ SCHREVEN GISTEREN over het gevaar van aantasting der gemeentelijke autonomie doordat wijzelf niet altijd oog hebben voor de hoogheid van het ge meentelijk zelfbestuur. Nadat we dat geschreven hadden, kre gen we een artikel onder de ogen in het „Friesch Dagblad", waarin de hoofdredacteur, het bekwame lid van de eerste kamer, H. Algra, erop wijst, dat briefjes uit Den Haag vaak de naleving van de wettelijke voorschriften in de weg staan. Hij zet dit uiteen naar aanleiding van de opmerking, dat de gemeenten auto matisch moeten meewerken aan de stichting van Christelijke scholen voor lager- en kleuteronderwijs, wanneer bij die aanvraag aan de wettelijke eisen is voldaan. Hij vraagt dan: „Wat zien we nu evenwel gebeuren? Een schoolbestuur dient een aanvrage in en aan alle wettelijke eisen is vol daan. Het gemeentebestuur moet dus medewerking verlenen. Maar de kans is niet uitgesloten, als het een kleuter school betreft, dat de inspectrice ter stond al zegt: u hebt toch geen kans, om voor deze school op de urgentielijst te komen, want er komt ook nog een aan vrage van de kleuterschool van het Nut, en die moet m.i. voorrang hebben. Maar stel, dat dit obstakel wordt overwonnen, dan zijn we er nög lang niet. Want tenslotte zegt het gemeentebestuur in vele gevallen: wij zijn bereid, de mede werking te verlenen, die de wet ons op legt, maar de regering belet het ons. Er zijn briefjes uit Den Haag, die het ons onmogelijk maken. Wij mogen het niet doen met kasgeld, wij mogen geen geld lenen dan tegen een rentegamma, waar voor geen geld te krijgen is, wij worden door Gedeputeerden nagereden, want ook vandaar moeten wij weer een brief je hebben, kortom, de hogere instanties beletten ons door middel van gestencil de briefjes, om datgene te doen, waartoe de wet ons verplicht. En het is reeds voor gekomen, dat een burgemeester in de raad mededeelde: er komt daar en daar géén Christelijke kleuterschool, hoewel aan alle wettelijke eisen is voldaan, want wij hebben andere bestedingsobjecten, b v. in verband met rioleringsplannen, die wij urgenter achten. En wij weten reeds lang, dat het een wonder zou zijn wanneer ergens een raadslid opstond, om te zeggen: ik stel voor, om naar de wet te leven en daar dan maar voor te vech ten. Want iedereen gelooft, dat briefjes uit Den Haag meer waard zijn dan Ne derlandse wetten". De hoofdredacteur van het „Friesch Dagblad" schrijft aan het slot: „Wanneer de regering meent, dat de strikte naleving van de wet momenteel met het oog op de bestedingsbeperking eenvoudig onmogelijk is, dan moet zij eennieuwe wet voorstellen, een noodwet b.v., die voor een bepaalde tijd geldt. Maar zoals het nu gaat, mag niet langer worden verdragen. Het is je reinste willekeur. En alleen doordat in dé gemeentebesturen door het circulaire systeem, dat al jaren geldt, een soort défaitisme is gekweekt, en als gevolg daarvan de raad, die aan het hoofd der gemeente staat, zich in een berustend zwijgen hult, zodra hij uit de burge- meesterlijke mond verneemt, dat er een briefje is, is het mogelijk geworden.dat de regering door haar briefjes over alle w e 11 e 1 ij k e bepalingen heen kan lopen, zonder dat er een sterk verzet rijst. Dat weten ze in Den Haag heel best. Daar ontvangen ambtenaren burge meesters op genadige wijze. Maar in het sterke besef: wij hier maken de dienst uit". Wij zijn het hier hartgrondig mee eens. HET GEMEENTEBESTUUR in handen van de gemeenteraad is uit uitvloeisel van de zuiver democratische opvattingen die in ons land heersen. Het is daarom van belang, dat de ge meenteraden ook zuiver democratisch optreden. In bepaalde opzichten kan men zeggen, dat de regeling bij lager en kleuteron derwijs, waarbij de gemeenteraad mede werking moet verlenen aan de stichting van een school, waarom een bepaalde groep der bevolking vraagt, voldoet aan onze democratische opvattingen. Het Friesch Dagblad besprak dit punt naar aanleiding van de opening van een R.K. lagere school in de gemeente Smal- lingerland (centrale plaats Drachten), waaraan de raad medewerking verleen de, hoewel er geen enkele R.K. in de raad zit. Dat is niet zo'n wonder, vindt het Friesch Dagblad, want de wet ver plicht tot die medewerking. Het herinnert er echter aan, dat, toen in dezelfde gemeente een aanvraag in kwam voor medewerking aan de stich ting van een Christelijke technische school, waartoe de wet niet ver plicht, de medewerking niet werd gegeven. Toen was men dus niet demo cratisch. Het argument is de vrees, „dat het neutrale onderwijs, dat de scholen zonder Bijbel, nu of in de toekomst schade zouden kunnen ondervinden en daarom zeggen zij dan: géén Christelijke nijverheidsscholen in onze gemeente". „Deze opmerking", zegt de hoofdre dacteur van het Friesch Dagblad, „zou ook passen in tal van andere gemeenten, zo in Friesland als elders. Groningen en Middelburg hebben het pas weer be wezen". PRINSES IRENE BEHAALT AUTO- RIJBEWIJS Prinses Irene heeft gisterenmorgen met goed gevolg het examen voor het autorijbewijs afgelegd. (Van één onzer medewerkers) De kok van de „Ida-Jacoba" is het enfant terrible onder de bemanning. Hij is een man van stemmingen. Zo davert zijn stem door de kombuis en zingt hij de hoogste aria's, even later raast hij bepaald niet scrupuleus tegen de personen en omstandigheden, die hem tegen zijn. Hij heeft een bewogen levensloop, ofschoon eerst dertig jaar, die hij niet verzwijgt, maar waarover het beter is, niet te schrijven. Hij is het levende element onder de negen. Elk uur openbaren zich in en om hem weer nieuwe situaties. Hij acht de komst van de nieuwe matroos Hein, uit Almelo, een aanwinst. Deze dikkerd van achttien jaar lust hem. De flegmatische Sakser trekt zich van al zijn gevatte opmerkingen niet veel aan, maar als het nodig is zingt hij met de kok een duet. „Als ik een cafétaria wilde beginnen, zou ik hetwel met je willen proberen", zegt de kok tegen Hein, „maar dan in de gehaktmolen, want als je in de zaak kwam, at je (hij gebruikte een minder parlementair woord) me arm". Hein lacht wat en draait zich van de magere kok af en verorbert een met kop geladen diep bord gebakken aardappelen met doperwten en een stevig stuk worst. Even later zingt Hein met de kok een duet uit weet ik welk stuk. „We gaan samen op de planken, als een duo", meent de kok, „als het duo „D. en D.", dik en dun, het kan ook zijn „D.D. en D.D., dikke donder en dunne donder". De taal van de kok is niet altijd ge polijst. Weer later heeft de kok Anne, de lange Friese binnenschipper uit Blij a op de korrel. Als de „Ida-Jacoba" bij een windkracht zes nogal wat deint en Anne wat teruggetrokken wordt, zet hij een emmer bij hem neer en houdt een enorm relaas over allerlei glibbe rige dingen als vet spek en kikkerdril. Die kok, die kok, ja hij is liet enfant terrible van de negen. DE KOST AAN BOORD Maar met de kok, met al zijn merk waardigheden en eigenaardigheden heb ik een onderwerp aangesneden, •- --„.or koffie zoals trouwens heel de dag door. Om twaalf uur is het eten. Al tijd drie gangen, samengesteld vol gens de fantasie van de kok en veel al met door hem origineel gevonden benamingen. Een „baltic-fantasie" noemde hij een heel gewone huza rensla. Toch is er steeds soep, aard appelen, vlees en groenten en een dessert, dat bestaat uit fruit of pud ding of vla. Eerlijk gezegd, is het bij mjj thuis nimmer beter. In een burgergezin is vlees nu bepaald niet meer een dagelijks gebruik. Op de „Ida-Jacoba" wel. De avondboter ham is navenant, 's Middags is er thee en om vijf uur weer koffie. EEN VAKMAN! Nog eens, de kok verstaat zijn vak. Hij bakt elke dag heel goed vers brood. Zijn gebak is voortreffelijk. De sprits van de zondag doet voor die van de bakker niet onder en zijn gebakjes van de woensdag om de week te breken zijn bepaald heerlijk. Neen, het was niet, omdat er een gast aan boord was. Eerder was het minder, want de scheepsverzorger te Kiel had bepaalde bestellingen niet punctueel uitgevoerd. Er ontbrak heel wat en de kok pute zich met zijn over dreven woordenschat uit in het maken van excuses. „Zo slecht Is het hier nooit!" dein met de ko... en D. in een duo. de scheepvaart: de kost aan boord. De kok van de „Ida-Jacoba" ver staat zijn vak wel. Hij heeft een on gekende fantasie en hij weet de me nu's elke dag aantrekkelijk samen te stellen. Ik heb achttien dagen aan boord ge geten en daarbij het dagelijkse menu genoten, dat heel de bemanning, van het ketelbinkje tot de kapitein toe, precies gelijk krijgt. Niet één dag heb ik een zelfde menu gehad; elke dag was er variatie. De thee is 's morgens om zeven uur klaar. Ze wordt met beschuit genoten. De ochtendboterham om acht uur is overvloedig, met geva rieerde belegging. Om tien uur is er Verkeersomlegging voor bloemencorso te Zundert De A.N.WJB. herinnert automobilisten aan de bijzondere verkeersmaatregelen die a.s. zondag, 1 september, zullen wor den getroffen ter gelegenheid van het bloemencorso te Zundert. De belangrijkste maatregel is dat in verband met de te verwachten verkeers drukte de rijksweg Breda—Antwerpen zal worden afgesloten. Alle doorgaand verkeer tussen Breda en Antwerpen zal via Roosendaal en de grenspost Essen moeten rijden. De A.N.W.B. raadt het rechtstreekse verkeer naar en van Brus sel aan de oostelijke route, via de grens post Strflbeek, te kiezen. Nurenberg versterking voor Luxemburgs elftal Het Luxemb'irgs elftal, dat woensdag 11 september in Rotterdam in de voor ronde van het toernooi om het wereld kampioenschap tegen Nederland speelt, zal de beschikking hebben over Nuren berg. Nurenberg, een voorwaarts, die op elke plaats in de aanval kan spelen, is voor die wedstrijd vrijgegeven door zijn club Nice. De Luxemburgse voetbalbond tracht ook Suitz Kohn, de 23-jarige Luxem burgse midvoor van de sportklub Karls ruhe, voor de wedstrijd tegen Oranje vrij te krijgen. De Duitsers hebben er echter nog geen toestemming voor ge geven. Op uitnodiging van de regering der Sowjet-Unie zal de Pakistaanse minis ter van landbouw, Ahmed, zich 1 sep tember naar Rusland begeven voor een bezoek van tien dagen. Het fourageren op de terugweg te Kielerhaven, toen ik van boord ging, was dan ook zo overvloedig, dat de lust mij bekroop, nog maai' een week of langer aan boord te blijven. Maar ja, de keuken bij moeder thuis is ook de journalist toch altijd het liefst. TIJD IS GELD! Deze voortreffelijke kost sluit zich aan bij een gerechtvaardigde eis, die men voo het leven van een zeeman stellen mag. De mannen missen veel. De eerste meester mag dan zijn uit Winschoten, ook zijn vaderplaats, afkomstige vrouw en driejarig dochtertje op zijn reizen meevoeren, de mannen moeten hun ge zelligheid onderling aan boord zoeken. Zij zijn altijd thuis en nimmer thuis. Bij de kustvaart weet geen beman ningslid, wanneer hij weer eens in zijn vaderland zal zijn, om het levend con tact met zijn familie te onderhouden. De „Ida-Jacoba" vaart in time-char ter, hetgeen zeggen wil, dat in dit ge val een Franse firma de vrachten be paalt. Van haven tot haven weet zelfs de kapitein vaak niet, waarheen de volgende reis zal zijn. Dat hangt van veel factoren af, vooral van de vracht mogelijkheden en van de prijzen. Er is ook haast bij deze vaart. Het komt voor, dat de grijpers al in de lading slaan, nog voor het schip is ge meerd. Men gooit in de moderne ha vens een schip van 700 ton in enkele uren leeg en men laadt het soms al voor de bemanning de gelegenheid heeft gehad, de ruimen te vegen. En kele uren later is het ruim weer vol en onmiddellijk gaat het schip weer in de vaart. Hier geldt ten volle: tijd is geld. Elk stilliggend uur kost de firma geld en dat is het punt, dat voorkomen moet worden. Varen is de .eis. Soms is men na een halve dag weer in open zee. Dat vraagt inspanning en dat eist van een bemanning veel. Wat kan men dan minder vragen, dan dat het eten daarmede in overeenstemming is? Ten slotte moeten de „jongens" aan boord hun thuis vinden. Daarom eindigt dit artikel met een loflied op de kok van de „Ida- Jacoba", zijn kookkunst en zijn kombuis. Ik neem al zijn dwaas heden. dan graag op de koop toe. Of hij echter het begin is van het „culturele element" op de „Ida- Jacoba", zoals hij zich in een over moedige bui tegenover ons uitliet, waag ik te betwijfelen. Maar ja, daarom begint de cultuur voor mij ook op een ander punt dan bij de kok. We liggen nog ver uiteen, zo als bleek uit de gesprekken die ik met hem voerde. Franz Duschak, de 24-jarige Schinveldse dragline-machinist, die de vorige week dinsdagavond gewond werd door een pistool schot van de Duitse douanier Lösch is maandagmiddag uit het ziekenhuis te Bardenberg in Duits land ontslagen. Maandagavond laat is hij thuis bij zijn vader aan gekomen. Hij deelde mede dat hij nog gedurende 3Va uur door de Duitse politie is ondervraagd. De behandelende geneesheer van het ziekenhuis in Bardenberg had Duschak een brief meegegeven voor de arts in Schinveld. Burgemeester Adams van Schinveld is Duschak vanmorgen thuis gaan ophalen en heeft hem naar dr. Breukers in Schinveld gebracht. Ver moedelijk is de kogel nog niet uit de kaak verwijderd. Op de lange baan Naar aanleiding van het uitblijven van officiële reacties inzake het grens incident te Schinveld deelde mr. Ro- singh, subsituut-officier van justitie te Maastricht ons mede, dat het politie onderzoek in Duitsland nog geruime tijd zal duren. Het is daar nu in han den van de autoriteiten van Nord- rhein-Westfalen. Daarna komt het ge rechtelijk onderzoek op hondsniveau waarna de verschillende ministeries worden ingeschakeld. Zowel Bonn als Morgenavond kampvuur in Westkapelle Bij gunstig weer zal donderdag a.s. op het strand te Westkapelle kampvuur worden gehouden. Medewerking verleent de onderafdeling van de Chr. mondorgel club De Krekels. Geslaagd strandfeest te Westkapelle Het strandfeest georganiseerd door de „V.V.V. Westkapelle", wat zaterdag ge houden werd, was ondanks het minder mooie weer een groot succes. Een 150-tal kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 15 jaar beproefden hun kunnen en krachten in de diverse spelen, zoals ver springen, poortjesspel, touwtrekken, schatgraven en niet te vergeten zand- figuren maken. Prachtige prijzen werden aan het eind van de middag uitgereikt en de V.V.V. kan op een mooie middag terugzien. Den Haag zullen dus moeten wachten op alle gegevens van het onderzoek, waarbij verschillende instanties be trokken zijn. 4 Zoals ieder jaar wordt ook in J- 1 1957 in het Olympïa-stadion j te Berlijn een groots politie- j sportfeest gehouden. Het j" T feest dat in september is T 4 vastgesteld, zal ook dit jaar f ongetwijfeld spannende mo- c menten kennen, getuige deze j. T foto van een zevental trai- I nende politiemannen tijdens c een halsbrekende stunt op 'n f motorrijwiel. j. ufo De Chr. Landbouwhuishoudschool te Bruinisse zal op dinsdag S september beginnen, ondanks het feit dat de ge bouwen waarin deze school de eerste jaren zal worden ondergebracht nog niet klaar zijn. De verbouwing daar van is nu echter in volle gang. Dat ambtelijke molens slechts lang zaam malen bleek ook nu weer daar het de bedoeling was geweest, dat de verbouwing voor 1 september 1957 ge reed zou zijn, maar de benodigde „pa pieren" arriveerden niet op tijd om dit gestelde doel te verwezenlijken. Gelukkig is er op Bruinisse nog een gebouw, waarin tijdelijk de huishoud school een onderkomen kan vinden en het bestuur van dit gebouw (het Ned. Herv. Verenigingsgebouw) was bereid dit gebouw tijdelijk beschikbaar te stellen. Er zal naar worden gestreefd de an dere samenkomsten in het Ned. Herv. Ver. gebouw, verenigingswerk, brui loften enz., zoveel mogelijk doorgang te doen vinden. En zodoende kan ook de huishoudschool starten. Vele Gereformeerde Gezinsverzorg sters uit alle delen van het land kwa men het afgelopen weekend in het Conferentieoord „Woudschoten" bij een. De leiding berustte bij mej. L. Rosenboom (Amsterdam). Zaterdagavond sprak mej. E. C. v. d. Meulen (Rotterdam) over het onder werp: Wat verwacht de maatschappe lijke werkster en de leidster van de gezinsverzorgster, en mej. M. Mout- haan (Rotterdam) over: Wat verwacht de gezinsverzorgster van de maat schappelijke werkster en leidster. Een vruchtbare bespreking volgde. Nadat men zondagmorgen gezamen lijk de kerkdienst in de Oosterkerk te Zeist had bijgewoond, luisterde men 's middags naar een lezing van dr. J. G. Fernhout (Den Haag) over zijn werk als leider van de bureau^ voor levensmoeilijkheden, met "tós onder werp: Huwelijksmoeilijkheden. De kerkdienst in de kapel van Woud- schoten werd geleid door mej. E. G. van Egmond, evangeliste te Zuidlaren. 's Avonds verzorgde de heer W. Vo gel (Nieuwer-Amstel) een muziek avond met een causerie over „Ons zingen", toegelicht met gramofoonop- namen. Aansluitend aan deze conferentie werd maandag de jaarvergadering van de Bond van Gezinsverzorgsters op G. G. gehouden. Deze bond, die zich in een gestadige groei mag verheugen, bedoelt te zijn een stimulans ter be vordering van het Gezinsverzorgsters- werk in ons land. Op deze vergade ring hield mej. E. G. van Egmond een boeiend referaat: „De eigen proble matiek van de Gezinsverzorgster". In discussiegroepen werd deze lezing ver der uitgewerkt. ■f DIT IS DE EDSEL van voren en van achteren. De Edsel is een totaal nieuwe auto, waarmee het Fordconcern wil binnendringen in wat in Amerika genoemd wordt de middenklasse. Hij is bedoeld i t als een directe concurrent van de Buick van General Motors. Zijn naam is een herinnering aan Edsel Ford, de vroeg gestorven vader van Henry Ford II, die sinds '48 de scepter zwaait over de nalatenschap van de eerste Henry. De fabrikant zelf zegt van zijn nieuwe creatie, dat zij een T Van voren wordt de nieuwe stijl opvatting gedemonstreerd door een deels horizontale deels verticale vlakverdeling, die enigszins aan het front van de BMW doet denken. De geschulpte flanken en horizontale stoplichtpartijen maken de achter zijde al even opvallend. In totaal zijn er van de Edsel vier series de Ranger, Uacer, Corsair en Cita tion en achttien modellen. De Ranger en de Pacer zijn uitgerust met de achtcilinder motor die een inhoud heeft van 5.9 liter en een topvermogen van 303 pk, de duur dere Corsair en Citation met een 6.2 liter achtcilinder die een top vermogen heeft van 345 pk. Beide motoren hebben vier carburateurs. De wagens uit de twee topseries zijn ruim 5.5 meter lang, de Ran ger en de Pacer iets korter. Alle modellen zijn voorzien van remmen die tijdens het bedrijf automatisch •worden bijgesteld. De Ranger en de Pacer worden alleen tegen bijbeta ling geleverd met een automatische versnellingsbak. De beide andere series worden uitsluitend met een automatische bak verkocht. De automatiek wordt gecommandeerd' door middel van drukknoppen wel ke boven op de stuurkoloin in het hart van het stuurwiel zijn ge plaatst. Natuurlijk is de Edsel een zes-persoons-wagen. De chauffeur zit op een afzonderlijke stoel. Op 4 september komen de Edsels als eerste 1958-modellen in Ameri ka in de showrooms van de Ford dealers, bijna negen jaar nadat Henry II de eerste stootgaf tot de ontwikkeling van deze nieuwe wa gen. Op 15 juli jongstleden werd met -de serieproduktie begonnen, nadat prototypes over 2'/2 miljoen kilometer aan zware beproevingen onderworpen waren. tzf*» ofv (Sfrv ufo Oj-u CAjO trfcj Itfrv Ufró Csfrv tzfts} tefv tsfrü o OJAI cAfrsi tefl-O

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3