Sowjet'Ume keurt opnieuw westelijke voorstel af Rusland leverde tanks en straaljagers aan Syrië 'd Westen wil geen akkoord", zo luidt conclusie van Zorin MKBÊÊÊÊÊM ëi ^'9ëwë§i MALENKOF ONDER INVLOED VAN WIJLEN BERIA ^J^ris L Noorse tanher ramde duikboot PROT ESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zorin op Londense ontwapeningsconferentie Ongeval op vliegbasis eist twee doden ONGELUKKEN OP DE WEG Grote hoeveelheden wapens reeds ontvangen Luchtvaartakkoord met Roemenië Chroesjtsjef uit nieuwe beschuldiging Beschuldiging in Kommunist LUCHTVERBINDING LONDEN-MOSKOU ras DOOR DE WERELD Egypte eist schadevergoeding van Frankrijk Wordt er in Oman nog gevochten 5 ra 6 S ra ra ra s ra ra Beleefdheid kost vrijheid Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3791 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Woensdag 28 aug. 1957 DE KOK EN DE KEUKEN (Zie pagina Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.46 u., onder 19.34 u. Maan op 11.15 u., onder 21.09 u. Hoogwater donderdag 29 aug.: Vlissingen: 4.19 u. 2.55 m., 16.34 u. 2.56 m. Terneuzen: 4.48 u. 2.70 m., 17.08 u. 2.72 m. Wemeldinge: 6.10 u. 2.07 m., 18.20 u. 1.87 m. Zierikzee 5.58 u. 1.82 m., 18.10 u. 1.63 m. De Sowj et-afgevaardigde op de Londense bewapeningsbesprekingen, Zorin, heeft gisteren het westelijke voorstel betreffende inspectie uit de lucht en op de grond, ter voorkoming van plotselinge aanvallen, afgekeurd. Volgens hem is het onmogelijk het voorstel tot inspectie- vluchten boven het gehele gebied van de V.S., Canada en de Sowjet- Unie anders te zien dan een methode om de aandacht af te leiden van de dringende problemen bij de ontwapening en om volledige vrijheid van handelen te krijgen bij de luchtverkenning in het belang van de voorbereiding van agressie. Evenmin kan het westelijke voorstel om de Poolgebieden voor lucht- inspectie te openen, ernstig worden genomen, zo verklaarde Zorin. De Russische afgevaardigde leidde uit dit alles af, dat het westen geen ontwapeningsakkoord wenst. Naar zijn mening is de Russische regering nog steeds bereid te onderhandelen over gedeeltelijke maat regelen. In de eerste plaatst stelt zij óf een onmiddellijk en onvoor waardelijk verbod van atoomproeven, óf een tijdelijk staken geduren de twee tot drie jaar, eveneens onvoorwaardelijk. Tijdsverspilling Zorin heeft verklaard, dat de com missie haar tijd verspilt en dat de be wapeningswedloop voortduurt. Onder de dekmantel van vruchteloze bespre kingen had Amerika speciale eenhe den in West-Europa van atoomwapens voorzien. Onler druk van de openbare mening camoufleerde het westen zijn oorlogsvoorbereidingen door over ont wapening te spreken, daarbij trach tend de indruk te wekken, dat er op de ontwapeningsconferentie iets tast baars tot stand werd gebracht, terwijl het in werkelijkheid slechts verknoei de tijd was. Uiteraard besteedt de Sowjet- Unie aanzienlijke bedragen aan de defensie. Men moest dit wel doen omdat de militaire leiders in het westen hun plannen voor een aan val op Rusland niet verhelen. Tenslotte verklaarde Zorin, dat de samenstelling van de ontwapenings commissie te beperkt is. Er zouden ook vertegenwoordigers van Azië Afrika en Latijns-Amerika in moe ten worden opgenomen Chantage Naar aanleiding van de berichten over de door Rusland genomen proe ven met ballistische raketten, hebben Britse diplomaten verklaard, dat dit een poging is om de ontwapeningsbe sprekingen door chantage in de door de Sowjet-Unie gewenste richting te drijven. Er wordt naar hun mening een louter politieke en propagandisti sche betekenis aan toegekend. Zij be schouwen de Russische berichten om een voorwendsel te verkrijgen tot in tensivering van de bewapeningswed- ÏOOD. -Twijfelachtig Minister Dulles heeft naar aanlei ding van de berichten over de proeven met ballistische raketten gezegd, dat Rusland hiermee zeker een politieke bedoeling heeft. Overigens zou de Rus sische bekendmaking door de Ameri kaanse geheime dienst worden bestu deerd om vast te stellen hoe ver de Russen waren gevorderd. Hij achtte het echter twijfelachtig, dat Rusland plotseling een sprong vooruit zou heb ben gemaakt op het gebied van de ra ketwapens. Gistermiddag is tijdens het plaatsen van een schietstoel in een Hawker Hunter straaljager de afvuurinrich- ting door nog onbekende oorzaak in werking getreden. De 20-jarige korpo raal eerste klas P. K. M. uit Sneek, die in de schietstoel had plaats geno men, kwam hierbij om het leven. De 21-jarige korporaal eerste klas E. T. uit Amsterdam werd levensgevaarlijk gewond en is later eveneens overle den. Intussen heeft de democratische se nator Jackson in de Senaat verklaard, dat er een aanzienlijke stagnatie is op getreden bij de ontwikkeling van bal listische projectielen in de V.S., niet tegenstaande de grote voorrang, die aan dit werk wordt verleend. Volgens de senator was deze stag natie een gevolg van een algemene be snoeiing in de defensie programma's. Jackson hoopte, dat het ministerie van defensie er door de Russische bekend making toe zal worden gebracht, weer alle vereiste aandacht te besteden aan het ballistische programma. Positie schatkist is somber De positie van 's lands schatkist is somber, aldus meldt de weekstaat van de Nederlandsche Bank. Er is reeds f 131,6 miljoen voorschotten opgeno men, terwijl het maximum op te ne men bedrag f 150 miljoen is. Op 2 sep tember moet f 250 miljoen betaald worden aan rente en aflossing op vlot tende en gevestigde schuld. Weliswaar heeft de schatkist grote bedragen uit belastingen te wachten, maar het is de vraag of deze tijdig binnen komen. De bankstaat per 26 augustus 1957 laat duidelijk zien hoeveel moeite men allerwege heeft om niet in liquidatie moeilijkheden te komen. In steeds gro tere mate moet de Nederlandsche Bank bijspringen. In totaal verleent de bank een steun van f 530 miljoen. Er blijkt volgens de staat een devie- zenverlies van f 161,5 miljoen te zijn, waarvan f 61,4 miljoen aan goud. De totale goud- en deviezenvoorraad be draagt f 3,2 miljard. Griekenland wil geen Cyprus-conferentie Griekenland heeft het Britse voor stel tot het beleggen van een interna tionale conferentie over Cyprus ver worpen. Op de top van een berg in Noorwegen is men bezig een radio-versterkers station te bouwen. Vele tonnen mate riaal moeten naar een hoogte van 1884 meter gebracht worden. Dit zou haast een onmogelijk karwei zijn, ware het niet, dat men zich kon verzekeren van de hulo van een drietal helikonters. Een auto, bestuurd door burgemees ter A. J. B. Ploegmakers van Asten, is gistermiddag bij sluis negen in de Zuidwillemsvaart gereden. Mevrouw Ploegmakers kwam door verdrinking om het leven. De burgemeester, zijn zoon en zijn dochter konden zich nog in veiligheid stellen. Een 81-jarige man, P. Engelen, die als lifter meereed kon eveneens op het droge gebracht worden maar verkeerde in levensge vaar. Maandagavond is in de nabijheid van Maarheze tijdens een zware re genbui een personenauto met drie mi litairen tegen een tegemoetkomende truck met oplegger gereden. De dienstplichtige soldaat J. J. Gerritsen uit Bargh werd daarbij op slag gedood. Hij was 24 jaar en ongehuwd. Ernstig gewond werd de dienstplichtige sol daat M. A. G. J. van de Rande uit Eindhoven. De derde inzittende van de auto, de 24-jarige dienstplichtige soldaat W. J. A. Bruck, werd licht gewond. Amerikaanse hulp aan het buitenland De Amerikaanse Senaat heeft met 62 tegen 25 stemmen een wetsontwerp voor het verlenen van hulp aan het buitenland tot een bedrag van 3.692. 710.000 dollar goedgekeurd. Hij beves tigde daarmee het besluit van zijn be grotingscommissie om de militaire hulp van 1.250.000.000 op 1.475.000.000 dollar te brengen. DE BILT ZEGT: Nu en dan buien. Nu en dan buien, plaatselijk met on weer. Overwegend matige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken is van mening, dat Syrië van de Sowjet-Unie 200 tanks en 70 straaljagers heeft ont vangen. Verder werd medege deeld, dat Rusland vóór het jong ste bezoek van de Syrische minis ter van defensie aan Moskou, wa pens en militair materiaal ter waarde van 50 miljoen pond aan Syrië heeft geleverd. De „Times" zegt op grond van in- Russisch vlootbezoek aan Albanië Het Albanese persbureau ATA meldt, dat binnenkort eenheden van het Rus sische vlooteskader van de Zwarte Zee in Albanië verwacht worden. Het zijn de kruiser Michael Koetoesof en de torpedobootjager Bezoekoriznenny. Op het ministerie van buitenlandse zaken is gisteren een luchtvaartak koord ondertekend tussen Nederland en Roemenië betreffende het verlenen van wederzijdse landingsrechten. Voor Nederland tekende de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns en voor Roemenië vice-minister van verkeerswegen Gheorghe Safer. Naar aanleiding van het onderteke nen van het luchtvaartakkoord verne men wij van de zijde van de K.L.M., dat vooralsnog geen dienst op Boeka rest zal worden uitgevoerd, aangezien het vliegveld van de Roemeense hoofdstad niet gereed.is voor start en landing van viermotorige vliegtuigen. De uitbreiding zal in de loop van het volgend jaar gereed komen. van de communisti- in de Sowjet-Unie, De leider sche partij Chroesjtsjef, heeft Malenkof, die onlangs uit de regering en de par tijleiding is verwijderd, ervan be schuldigd geheel onder invloed te zijn geweest van Beria, het (te rechtgestelde) gewezen hoofd van de politie. FOUTEN De beschuldiging van Chroesjtsjef is volgens radio-Moskou geuit in een redevoering die hij onlangs heeft uit gesproken. Deze redevoeringen zijn opgenomen in het jongste nummer van kommunist, het officiële blad van het centrale comité van de communis tische partij. Chroesjtsjef beschuldigde Malenkof toen hij sprak over „grove en ernstige fouten" door Stalin begaan. Stalins persoonlijke tekortkomingen waren ten nadele van de partij en het volk uitgebuit door hun gezworen vijand de provocateur Beria aldus Chroesjtsjef. GEREMD Hoewel hij een hoge positie in de partij en in de regering bekleedde, had Malenkof niet alleen Stalin niet ge remd maar zeer handig van Stalins zwakheden en gewoonten in de laatste jaren van diens leven gebruik ge maakt. In vele gevallen had hij (Ma lenkof) Stalin aangezet tot daden die een strenge veroordeling verdienden. Volgens Chroesjtsjef is de geweldi ge betekenis van het werk, dat de par tij gedaan had om de gevolgen van de persoonsverheerlijking te boven te ko men, voor allen duidelijk. Hoewel Stalin grote tekortkomingen had, aldus Chroesjtsjef, was hij de ge dachten van het marxisme-leninisme toegewijd en een onwrikbaar revolu tionair. Chroesjtsjef zei ook nog, dat hij in de Stalinistische periode, toen er fou ten gemaakt werden die te wijten wa ren aan de persoonsverheerlijking, de schrijver Maxim Rylsky, de auteur van het gedicht „Een moeder", tegen „vernietigende kritiek" verdedigd had. De hoofdreden van deze kritiek was, dat in het gedicht de naam Stalin niet was genoemd. Kameraad Kaganowitsj, die kruiperig de verheerlijking van Stalin had gepredikt, had Rylsky een burgerlijk Oekrainse nationalist ge noemd. lichtingen uit betrouwbare bron te kunnen melden, dat Syrië 50 gemoto riseerde kanonnen, 120 stukken veld geschut, 100 luchtdoelkanonnen en een aantal motortorpedoboten heeft ont vangen. Voor hulp bij de behandeling van deze wapens bevinden zich reeds meer dan 350 Russische deskundigen in Syrië. Minister Dulles heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat de V.S. bezig zijn te trachten de jongste ontwikkelingen in Syrië te bepalen. De grote hoeveelheden wapens, die het land zijn binnen gekomen vormen inderdaad een punt van grote bezorgd heid bij de buurlanden van Syrië. De president van de British Europe an Airways, Lord Kirtleside, heeft bekend gemaakt, dat het Britse minis terie van buitenlandse zaken thans po gingen doet om onderhandelingen met de Sowjet-Unie te openen met het oog op de vestiging van een rechtstreekse luchtverbinding van Londen naar Moskou. In oktober hadden de Russische au toriteiten erin toegestemd dergelijke onderhandelingen te beginnen op re- geringsvlak, ..maar door de Suez- affaire was het plan niet doorgegaan. Kortgeleden echter hadden de Russen te verstaan gegeven wel te voelen voor besprekingen. Drie ervaren Italiaanse gidsen hebben maandag de lijken geborgen van twee jonge Duitsers, die elf da gen geleden op een vooruitstekende rand van de Marmolade in Noord- Italië waren gestrand. Twee Russen en een Est hebben om politiek asiel in Zweden verzocht, nadat zij via Finland uit de Sowjet- Unie naar Zweden waren uitgeweken, aldus is dinsdag te Stockholm bekend gemaakt. Het Nederlandse fregat Van Ewijck heeft dinsdag vijf mijl ten zuiden van het lichtschip South Goodwin op de Noordzee vier opvarenden van een zinkend Duits jacht opgepikt. De Franse strijdkrachten hebben 31 opstandelingen gedood en twee ge vangen genomen bij een gevecht in de bergen nabij Soek-Ahras in Oost-Al- gerije. Oud-premier Pierre Mendes-Fran- ce van Frankrijk heeft in Burgen stock, Zwitserland, een onderhoud ge had met president Bourguiba van Tu nesië, die daar met vakantie verblijft. De Franse politicus is voor een bezoek aan Tunesië uitgenodigd. Bij een drukkerij in Amsterdam is men op het ogenblik bezig aan de rechtstreeks van het hoofd kwartier ontvangen order van de N.A.V.O.: 300 wereldkaarten van 2.40 x 1.30 m. De enorme we reldkaarten worden in een keer gedrukt en wel volgens het „Silk Screen"-systeem. Ongeveer 100 1. verf zal voor de oplage gebruikt moeten worden: geel, rood, grijs en blauw. Egypte zal Frankrijk dinsdag na da hervatting van de financiële bespre kingen tussen beide landen te Genèva een nota aanbieden voor vergoeding van de schade tengevolge van da Brits-Franse actie tegen Egypte van het vorige jaar. Deze nota is Egyptes antwoord op een maandagavond door Frankrijk in gediende nota over de kwestie van de in beslag genomen Franse goederen en andere activa in Egypte. Egypte zal ongeveer 330.000.000 gulden schade vergoeding eisen. Het bureau van de Imam van Oman in Cairo heeft dinsdagavond meege deeld, dat Britse straaljagers nog steeds dorpen in Oman met raketwa pens bestoken. Er zijn veel doden en gewonden gevallen in de steden Berin en Tanoeuf. Het bureau zegt dat deze verliezen, hoewel ze zwaar zijn, de na tionalisten van Oman niet ontmoedi gen. Dezen zetten hun strijd voor da onafhankelijkheid voort. K K K K K- „Pardon mjig ik effe vroeg een passagier van een eivolle Haagse lijn vier aan zijn mede passagiers, terwijl hij naar de uitgang van de tram schuifelde. Zijn medepassagiers keken op en schikten in. Een der passagiers echter stak zijn hand uit en sprak plechtig „in naam der wet". En toen mocht de beleefde passagier „effe mee" naar het bureau met een rechercheur in burger, die weliswaar een vrije dag had, maar het toch de moei te waard vond, de beleefde man in te rekenen. De rechercheur herkende hem als de 47-jarige schipper H. V., die voor een hele reeks kleine diefstallen en oplichterijen ge signaleerd stond. Na aflevering hernam de recher cheur zijn eigen vrijheid. In Zuid-Afrika is bekend gemaakt dat met grote zekerheid mag worden aangenomen dat de Noorse tanker „Thorsov" enige tijd geleden in de Kaapse kustwateren een onbekende duikboot heeft geramd. In het rapport van de duiker, die een onderzoek heeft ingesteld naar de schade, die de tanker opliep, wordt vermeld dat het schip getroffen was door een bewegend voorwerp. Zuidafrikaanse scheepvaartsexperts bevestigen dat de schade naar alle waar schijnlijkheid veroorzaakt is door een botsing met een onder water varende duikboot. Op de plek waar de botsing heeft plaatsgevonden op een druk bevaren scheepsroute, is- nog nimmer enig obstakel gesignaleerd. Bovendien blijkt uit de verklaringen van de opvarenden van het Noorse schip dat zich na de bot sing een grote olievlek over het water verspreidde.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1