Storm veroorzaakte doorbraak van dijk op eiland Putten Ringdijk aan het Haringvliet leed geen bijzondere schade NAVO-raad gaf fiat aan ontwapeningsvoorstel Generaal Serof zou in Damascus geweest zijn Ballistische raket in de Sowjet-Unie beproefd 'WJolhen, vuincl en a/aten PROT ESJANTS-CHRISHELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND POLDER SCHUDDEBEURS (40 HA) VOLGELOPEN Russische passagiersvliegtuigen naar New York Vukmanovic vertrokken Zuid-Slavië steunt Indonesië inzake herstelbetalingen Britse markaes betuigt spijt Weer atoomwapens tot ontploffing Twee doden in het verkeer Duits-Nederlands onderhandelingen Mr. J. W. Beyen naar Bonn Hoofd Russische veiligheidsdienst Blijven 90 Polen in Kopenhagen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Strandtenten weggespoeld (Zie pagina D 13e Jaargang No. 3790 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Dinsdag 27 aug. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.44 u., onder 19.36 u. Maan op 9.56 u., onder 20.37 u. Hoogwater woensdag 28 aug.: Vlissingen: 3.34 u. 2.58 m., 15.45 u. 2.61 m. Terneuzen: 4.04 u. 2.72 m., 16.20 u. 2.76 m. Wemeldinge: 5.28 u. 2.16 m., 17.45 u. 1.98 m. Zierikzee: 5.17 u. 1.90 m., 17.27 u. 1.72 m. De Amerikaanse regering heeft do Sowjet-Unie toestemming gegeven om met twee van haar nieuwste passa giersvliegtuigen met straalaandrijving in september leden van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties naar New York te vervoeren. Dit zullen de eerste Russische bur gervliegtuigen zijn die in de Ver. Sta ten landen. In Gander (New Found- land) zullen er Amerikaanse piloten aan boord komen om de toestellen naar hun bestemming te loodsen. Jemen protesteert bij Engeland Jemen heeft bij Engeland geprotes teerd tegen enkele aanvallen die Brit se troepen op Jemenitisch gebied zou den hebben gedaan. Er was daarbij van vliegtuigen en zware wapens ge bruik gemaakt. Aan de kant van Je men waren talrijke doden gevallen. Engeland zegt dat er alleen is opge treden tegen Jemenieten die het pro tectoraat Aden waren binnengekomen. De Zuidslavische vice-president, Svetozar Vukmanovic, is maandagoch tend na een bezoek van twaalf dagen aan Indonesië uit Djakarta naar Bang kok vertrokken. Volgens politieke kringen in Dja karta zal zuid-Slavië Indonesië steu nen in de kwestie met Japan over da herstelbetalingen. De Indonesisch-Ja panse besprekingen over herstelbeta lingen zijn de vorige maand in Dja karta hervat en zouden sinds de vo rige week op grote moeilijkheden stui ten als gevolg van de sterk uiteenlo pende standpunten ten aanzien van het door Japan te betalen bedrag als „zuivere" herstelbetalingen. Vulmanovie zeide: „Het ia-de hoog ste tijd, dat dit volk wordt geholpen zijn industrie, steden, verbindingen en cultuurondernemingen te herstel len. Het Zuidslavische volk begrijpt tenvolle de rechtvaardigheid van het verzoek om schadevergoeding van het Indonesische volk, omdat het Zuid slavische volk zelf in de tweede we reldoorlog grote schade heeft geleden" Naar verluidt zou Indonesië een be drag van 400 miljoen dollar hebben gevraagd en een zelfde bedrag in eco nomische samenwerking. tijds op verzoek van België op Neder lands gebied gegraven om de planten In het Zwin van het nodige zoute zeewater te blijven voorzien, is ver zand, terwijl zich in de plaats hiervan een nieuwe natuurlijke geul heeft ge vormd. Deze nieuwe geul evenwel, loopt niet loodrecht op het strand, zo als de kunstmatige, maar evenwijdig aan de duinenrij, waarvoor zij op Ne derlands gebied een bedreiging vormt. Derhalve is men nu begonnen de reeds gegraven geul met bulldozers open to maken, waarvan deze foto een beell geeft. De 19-jarige Markies van London derry heeft maandag tegenover de pers verklaard, dat hij spijt heeft over da kritiek, die hij onlangs op het Britse koningshuis heeft geuit. Hij maakt ne derig zijn excuus voor zijn „slechte manieren" en zegt volkomen te kun nen begrijpen dat velen hem laf noe men omdat zijn kritiek iemand gold, die niet kan antwoorden. De 33-jarige Lord Altrincham, die begonnen is met de kritiek, heeft daarentegen geen spijt. Hij heeft de pers meegedeeld, dat hij in het vol gende nummer van de „National and English Review" zijn critici zal ant woorden. Hij verklaarde dat hij sinds zijn eerste artikel meer dan duizend brieven heeft ontvangen, waarvan meer dan driekwart het met hem eens is. Zoals gemeld zal in de plaats van het Standbeeld van Ferdinand de Lesseps aan de Ingang van het Suezkanaal een Standbeeld van een Egyptische boer worden opgesteld. De foto toont het beeld van de man met een bijl over de schouder. Naast hem komt een beeld van zijn vrouw te staan. Dit alles naar aanleiding van het feit, dat volgens Nasser tienduizenden boeren bij het graven van 't kanaal zijn omgekomen. In de Sowjet-Unie is als onder deel van een wetenschappelijk program van onderzoek een inter continentale ballistische rakket beproefd en zijn atoom- en water- etofwapens tot ontploffing ge bracht. De raket vloog met grote snelheid op ongekende hoogte. Gebleken is dat het mogelijk is raketten naar elk deel van de wereld te zenden. Verafgele gen gebieden zullen kunnen worden bereikt zonder gebruikmaking van een kwetsbare strategische luchtmacht De defensie wordt er zeer door ver sterkt. De kern- en warmtekernwapens zijn met het oog op de veiligheid op grote hoogte tot ontploffing gebracht. Ook deze proeven zijn geslaagd. Het persbureau Tass zegt dat de Russische regering zal blijven streven naar overeenstemming over het ver bod van atoomwapens en de ontwape ning in haar geheel, maar dat de ne gatieve houding van het westen tot nog toe een akkoord onmogelijk maakte. De 16-jarige Jan van de Berg, wo nende in Amsterdam, werd zaterdag middag op de Soestdijkerstraatweg in de buurt van het Hilversumse sport park op zijn fiets getrokken door een bromfietser. Het tweetal reed achter een bestelauto, die plotseling stopte. Van de Berg reed tegen de auto op, werd op het wegdek geslingerd en na dien overreden door een motorrijwiel, dat van tegenovergestelde richting kwam en werd bestuurd door de 28- jarige H. L. uit Weesp. Met zware verwondingen werd Van de Berg naar de R.K. ziekenverpleging in Hilver sum overgebracht, waar hij aan de ge volgen is overleden. De 70-jarige J. van Dieden te Mete ren is gisteren met zijn bromfiets in botsing gekomen met een autobusje. Hij werd zo ernstig gewond dat hij overleed. Ophet Alkmaardermeer zijn de vier daagse nationale en onderlinge zeil wedstrijden begonnen. Met de onder gaande zon leverde het spel van wol ken, wind en water tijdens de strijd in de Regenboogklasse een machtig schouwspel De permanente N.A.V.O.-raad heeft maandag het westelijke voorstel betreffende een eerste ontwapeningsfase goedgekeurd. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat het voorstel waar schijnlijk binnenkort op de Lon- dense ontwapeningsconferentie aan de Sowjet-Unie zal worden voorgelegd. Het oordeel van de N.A.V.O.-raad is gevraagd door de vier westelijke lan den, die in Londen met de Sowjet- Unie over ontwapening onderhandelen, t.w. Amerika, Canada, Engeland en Frankrijk. DE BILT ZEGT: Plaatselijk regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige westelijke wind. Veranderlijke bewolking met in het zuiden van het land plaatselijk regen, elders enkele buien. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Van Franse zijde verluidt dat de raad het plan in zijn geheel heeft goedgekeurd, maar dat er op bepaalde punten suggesties zijn geuit. Een rap port daarvan zal naar de vertegen woordigers der vier landen in Londen worden gezonden. Oud-minister mr. J. W. Beyen, re geringscommissaris voor Duitse aan gelegenheden, is gisteren naar Bonn vertrokken om met prof. dr. E. Kauf- mann overleg te plegen over de rege ling van de verdere gang der Duits- Nederlandse onderhandelingen. In aansluiting op zijn besprekingen zal mr. Beyen tevens de minister van bui tenlandse zaken van de Duitse bonds regering dr. Von Brentano, bezoeken. DE STORM die het afgelopen weekeinde over West-Europa woedde heeft in de nacht van zondag op maandag 's morgens om ongeveer vijf uur een gat in de damwand in de Schuddebeursdijk (op het eiland Putten) geslagen. De polder Schuddebeurs is hierdoor geheel blank komen te staan. Het watergemaal, dat achter de dijk ligt, werd buiten werking gesteld. In de loop van de middag echter was men bijna zover, dat het vier meter grote gat dicht was. Het water stroomde niet zo snel meer de polder binnen, aangezien het eb was. Omstreeks vijf uur gistermiddag was het opnieuw vloed, maar er is geen verdere schade aangericht. Het gat is gedicht door 1500 zandzakken. Er is thans nog zelfs geen schatting te maken van de schade, die is toegebracht aan de 40 ha ondergelopen land. De schade aan de ringdijk aan het Haringvliet, die nog in aanbouw is, heeft door de storm geen bijzonder grote schade opgelopen. Ongeveer 200 meter van de noordelijke dijk, welk stuk nog bestond uit een kleikade en storting, is overigens voor de vijfde maal in dit tot 8 meter diepe water weggeslagen. Van de dijk voor zover deze onder een asfaltdek lag, is een stuk van 20 meter weggeslagen. Duinen weggeslagen De storm heeft gisternacht bij Haamstede vijf meter duin weggesla gen. Daardoor zijn resten aan de dag gekomen van een oud scheepswrak. Aan het strand, bij de vuurtoren zijn strandtenten, consumptietenten en ca bines door de wind vernield. De scha de loopt in de duizenden guldens. (In dit verband verwijzen wij ook naar het artikel op pagina 2 over de scha de, die is aangericht in Zoutelande). Auto van de weg Om negen uur maandagmorgen is te Beuningen en Wijehen tengevolge van een hevige windstoot een bestelwagen van een bedrijf uit Arnhem van de weg geraakt en na een boom te heb- De eerste Amerikaanse proef met een intercontinentale ballistische ra ket De Atlas is in juni jl. mis lukt doordat het projectiel kort na de start ontplofte. Er is nu weer zo'n ra ket in aanbouw de Titan genaamd die mogelijk dit jaar nog zal wor den beproefd. Ook Engeland werkt aan een bal listische raket. ben ontworteld, zwaar beschadigd in de berm van de weg terecht gekomen. Volgens deskundigen is het moge lijk, dat zodanige windstoten voorko men, dat dergelijke ongevallen zich kunnen voordoen. Verscheidene Britse bladen hebben maandagochtend gemeld, dat het hoofd van de Russische veiligheids dienst, generaal Serof, tussen 19 juli en 1 augustus te Damascus besprekin gen heeft gevoerd met het hoofd van de geheime dienst van het Syrische le ger, kolonel Serradsj, over de moge lijkheid van het voorbereiden van een omwenteling in Jordanië. Volgens de bladen is van gewoon lijk welingelichte zijde vernomen, dat generaal Serof kolonel Serradsj onge veer 300.000 gulden heeft geschonken voor het organiseren van sabotage en moordaanslagen in Jordanië. Generaal Serof zou kolonel Serradsj ook advies hebben gegeven over de benoeming van communistischgezinde officieren op hoge posten in het Syrische leger. Een Syrische economische delegatie, die naar Moskou zal gaan voor het vaststellen van gedetailleerde over eenkomsten inzake Sowjet-Russische hulp aan Syrië, zal dinsdag vertrek ken. Het persbureau voor het Midden- Oosten heeft maandag uit Beiroet ge- meld, dat de koningen van Saoedi- Arabië, Irak en Jordanië de toestand in Syrië bespreken met de president van Libanon, wanneer zij op 10 okto ber te Beiroet zullen aankomen voor bijwoning van het tweede Arabische sporttoernooi. Het hoofd van de Deense vreemde lingendienst, V. Hansen, heeft maan dag verklaard dat mogelijk 90 opva renden van het Poolse passagiersschip „Batory", dat 800 passagiers aan boord had, toen het de haven van Kopenha gen binnen liep, zullen verzoeken als politieke uitgewekenen in Denemar ken te mogen blijven. De Polen zijn voorlopig in een ge vangenis van Kopenhagen onderge bracht. De Deense autoriteiten over wegen hen in een speciaal kamp te doen onderbrengen. Van Deense zijde is maandag ook medegedeeld, dat de Poolse regering tot dusverre geen stappen bij de Deense autoriteiten heeft gedaan i.v. m. het uitwijken der Poolse passagiers. Zes Poolse passagiers van de „Ba tory" hebben gepoogd Via Malmoe Zweden binnen te komen. Zij zijn naar Kopenhagen teruggezonden. Zweedse autoriteiten hebben ver klaard dat de Polen, indien zfj zich in Zweden willen vestigen, visa in Ko penhagen moeten aanvragen, nadat hun het recht is verleend als politieke vluchtelingen in Denemarken te mo gen blijven. Uit Hekelingen zijn ongeveer 150 mannen koortsachtig bezig op het eiland Putten met het dichten van een 4 meter groot gat, dat het opstuwende water van het Spui onder druk van de stormachtige wind heeft geslagen in een damwand in de Schuddebeursdijk, aangebracht voor het bouwen van een schutsluis. De bovenste foto laat zien, dat het water met grote kracht door het gat stroomde. De andere foto laat het dijkleger zien, dat met zandzakken en dergelijke het gat tracht te dichten. Russische oorlogsschepen in Middellandse Zee Volgens het Spaanse persbureau EFE zijn zondagnacht twee Russische oorlogsschepen, de kruiser Michel Koetoesof en een torpedobootjager, de Straat van Gibraltar gepasseerd. De schepen, die zonder licht voeren, kwa men van de Atlantische Oceaan. Zij varen nu langs de Afrikaanse kust en bevinden zich in de nabijheid van vloot, die op het ogenblik op manoeu vre zijn. In het Zwin, het zilte natuurreservaat bij Cadzand, heerst op het ogenblik weer activiteit. De watergeul, des-

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1