STORM BEUKTE NEDERLANDSE KUST geducht Voorproefje van naderende novemberstormen Vis in plastic zakken,,... Syrië gaat klacht bij VN indienen ^J\nó L r Verdere kernproeven kunnen gevaarlijk worden Gomulka naar Belgrado Verkeer eiste dit weekend drie doden en vele gewonden ras PROl ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Loodsdiensten gestaakt Onhandig bedrog van de VX Totaal 65 toeristen gedood in de bergen Commissie voor kernenergie Geen bijzondere hinder van Britse staking Verordeningen van mijnindustrieraad goedgekeurd V rïjlieidstoortsen' op 23 oktober Grens met Libanon wordt versterkt Storm in de Scheveningse haven Jordanië dient klacht in DOOR DE WERELD Bromfietser door trein gegrepen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel, (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per num. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3789 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Maandag 26 aug. 1957 Naar de sawah en sambal (Zie pagina 8), Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.43 u., onder 19.39 u. Maan op 8.33 u., onder 20.08 u. Hoogwater dinsdae 27 aug.: Vlissingen: 2.49 u. 2.51 m., 15.00 u. 2.54 m. Terneuzen: 3.19 u. 2.65 m., 1535 u. 2.68 m. Wemeldinge: 4.43 u. 2.1c m„ 17.01 u. 2.00 m. Zierikzee: 4.33 u. 1.86 m., 16.45 u. 1.74 m. De gehele Nederlandse kust heeft dit weekeinde weer geduch' kennis gemaakt met een vroege novemberstorm. Ook enkele sche pen op zee kwamen in moeilijk heden en in de haven van Rotter dam sloeg een schip los in de Waalhaven. De harde tot stormachtige wind met hier en daar windkrachten van 7 en 8 heeft ook de Zeeuwse stranden gegeseld. Gelukkig werd over het algemeen weinig schade aangericht. Spelbreker Aanvankelijk leek de stormwind een spelbreker te zijn voor de vele vakan tiegangers in Vlissingen. Om en nabij twee uur zondagmiddag hebben de ve le binnen- en buitenlandse toeristen, die zich in de buurt van de Vlissingse boulevards ophielden, intens genoten van het schitterende schouwspel, dat een kolkende zee biedt. Grote water massa's werden over de stranden ge worpen, zodat menigeen het fraaie schouwspel met een nat pak (en wat dies meer zij) moest bekopen. Afgaan de op het dappere volhouden van de vele toeschouwers moet worden ge concludeerd, dat dergelijke tonelen ongekend zijn voor vele mensen. Minder mooi was deze weersveran dering voor de vele schepen, die langs de Nederlandse kust in de ha vens wilden binnenlopen. Bijna over al werden de loodsdiensten, zij het in eerste instantie voor kleine schepen, gestaakt. Naarmate de storm echter aanwakkerde moesten de diensten voor alle schepen worden stilgelegd. Het Noorse vrachtschip Hoyanger (4612 brt.), dat op de rede van Vlis singen ligplaats had genomen heeft zondagmiddag zijn beide ankers ver speeld. Zonder sleepboothulp is het schip naar Antwerpen teruggevaren. De Britse veerboten van Harwich naar Hoek van Holland hebben gis teren eveneens overlast ondervon den van de storm. De boten kwa men met vertragingen van zes tot negen uur op hun bestemming aan. Het Britse vaartuig „Amsterdam" was zo zwaar beschadigd, dat hij uit de vaart genomen moest worden. Het Pekingse volksdagblad heeft ge schreven dat de recente beslissing van de Amerikaanse regering om 24 Ame rikaanse journalisten naar China te laren gaan „een onhandig bedrog" is. Het blad bracht de „onredelijke wei gering om Chinese journalisten visa te geven" in herinnering. Waarnemers in Hongkong geloven dat dit betekent, dat de Chinese rege ring de Amerikaanse journalisten niet zal toelaten tenzij Amerika de Chinese verslaggevers visa geeft. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken verklaarde zondagavond, dat Chi nese journalisten geen toestemming zouden krijgen om de Verenigde Sta ten binnen te komen. In totaal 65 toeristen, onder wie 45 buitenlanders, zijn sedert mei bij het beklimmen van bergen in Oostenrijk om het leven gekomen. Ongeveer 100 personen, onder wie ruim 60 buiten landers, hebben in dezelfde periode verwondingen opgelopen. Een veel voorko mende situatie voor de kust. Een rank vaartuigje in hoog opzwiepende gol ven. Is het wonder, dat verscheidene schepen om assis tentie moeten vra gen. De commissie voor kernenergie van het Amerikaanse congres heeft meegedeeld, dat het schijnt dat de gevolgen van verdere kern proeven als zij in de mate van de afgelopen vijf jaar worden geno men, in de komende generaties een gevaar voor de wereldbevol king kunnen vormen. Als de omvang van de proeven wordt vergroot, kan het gevaar gro ter zijn en zich eerder voordoen, zo wordt gezegd jn een samenvatting van de verklaringen, die een vijftigtal ge- Europeanen in Algerije tegen Franse hervormingsplannen Vijf verenigingen van Europeanen in Algerije hebben een zeker voorber- houd gemaakt voor wat betreft de nieuwe politieke hervormingen in Al gerije, die door de Franse regering zijn voorgesteld. Een woordvoerder van de vereni gingen verklaarde vrijdagavond op een persconferentie te Algiers dat de ze gekant zijn tegen de plannen van de Franse regering om een enkele kieslijst voor Mohammedanen en Euro peanen in Algerije te doen samenstel len. leerden voor de commissie heeft af gelegd naar aanleiding van een onder zoek naar de radioaktieve neerslagen en de gevolgen hiervan voor de mens. Geen Aziatische griep in de Antillen Tot dusver heeft zich geen geval van de zgn. Aziatische griep in de Ned. Antillen voorgedaan. De betrokken in stantie heeft uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen om de ziekte, zo zij zich tot de Antillen mocht uitbrei den, zo doelmatig mogelijk te bestrij den. Het staken der sjouwers op de En gelse groenten -en fruitmarkt Covent Garden te Londen is, blijkens mede delingen uit kringen van exporteurs, niet van grote invloed op de invoer van Nederlandse produkten in Enge land. Hoewel het ontbreken van de markt- sjouwers ongewoon is, hebben de En gelse importeurs zich tot dusverre we ten te redden met transport en afzet van Nederlandse groenten- en fruit- soorten, zodat geen bijzondere hinder van de staking werd ondervonden. Zondagmorgen hebben, naar men vermoedt, leden van het buiten de wet gestelde Ierse republiekeinse le ger bij Strabane in Noord-Ierland een gebouwtje van de douane opgeblazen. Het m.s. „Oranje" is zaterdag in ons land aangekomen met o.a. een grote zending zeldzame koraalvissen. Was vroeger het transport hier van een enorm probleem, thans worden zij vervoerd in speciaal ver vaardigde plastic zakken, gevuld met nauwkeurig op temperatuur gehouden water in airconditioned compartimenten van het schip. Op de kade stonden de automobielen gereed om deze kostbare lading over te brengen naar het nieuwe aguarium in Dierenpark Wassenaar. De ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van economische zaken hebben drie verordeningen, die door de mijnindustrieraad op 31 juli j.l. werden vastgesteld, goedgekeurd. Het betreft hier de verbetering van het verlofloon. Met terugwerkende kracht tot 1 mei 1957 zal het verlof- loon gelijk zijn aan het gemiddelde dagloon. De diensttijdtoeslag zal na tien ondergrondse, respectievelijk vijf tien bovengrondse dienstjaren zestig gulden bedragen. Voor elk volgend dienstjaar wordt de toeslag met zes gulden verhoogd, tot een maximum van 150,per jaar. De arbeidsduur in continudienst zal in de toekomst 44 uur per week bedragen. Over de belangrijkste verordening, die inzake de aanwezigheidspremie voor onder- en bovengrondse mijn werkers, welke in de Mijnindustrie- raadsvergadering van 31 juli met 21 stemmen vóór en één stem tegen werd vastgesteld, is door de ministers nog geen beslissing genomen. Joseph Kovago, de laatste burge meester van Boedapest voordat Hon garije communistisch werd, heeft in een brief aan de internationale unie van plaatselijke autoriteiten erop aan gedrongen, dat op 23 oktober de jaardag van de Hongaarse opstand van vorig jaar in alle steden van de niet-communistische wereld „vrijheids toortsen" zullen worden ontstoken. De unie is een organisatie van bur gemeester uit verscheidene landen, die haar zetel in Den Haag heeft. Verbannen leiders uit Ghana in Nigeria De twee Mohammedaanse leiders, Baba en Lalemie, die vrijdag uit Gha na zijn gezet, hebben zaterdag na hun aankomst in Nigeria verklaard, dat zij tot de leidende kringen behoren van de Mohammedaanse partij in Ghana en aanhangers zjjn van de nationale bevrijdingsbeweging in dat land. ij zeiden voorts tegenstanders te zijn van de partij, die op het ogenblik in Ghana aan het bewind is, omdat zij ervan overtuigd zijn dat de leiders en aanhangers van deze partij er op uit zijn om de inlandse stamhoofden en hun traditionele instellingen te ver nietigen. Prins Bernhard bezoekt H.K.I. te Breda Prins Bernhard zal op maandag 26 augustus een bezoek brengen aan de Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda, ter gelegenheid van de officiële inbedrijfstelling van de cellophaanfa- briek. De Prins zal te 12.00 uur in de grote expeditiehal een etiket bevestigen op de eerste bobine met cellophaan die naar een afnemer in Nederland zal worden verstuurd. Het schip „De Dageraad", een van de schepen, die de dienst onderhoud tussen Den Helder en Oude Schild op Texel, kwam met een defecte schroef de haven binnen. De boot moest uit de vaart worden genomen, nadat vele zeezieken van boord wa ren gestrompeld. Verdronken Zaterdagmorgen heeft schipper J. Tol uit Volendam een omgeslagen jacht gevonden, waarop twee jongens uit Haarlem hadden gezeten. Zij wa ren op weg naar Amsterdam. Vermoe delijk Is het vaartuig 's nachts in een bui terecht gekomen en omgeslagen. Van de beide opvarenden ontbreekt elk spoor. Aangenomen moet worden, dat beide knapen verdronken zijn. Het Duitse vrachtschip „Gerard El- fring" heeft zaterdag ter hoogte van het lichtschip „Texel" om assistentie gevraagd. Er is een sleepboot voor hulpverlening uitgevaren. De Nederlandse kustvaarder „Bap- T* is zaterdagmiddag twee mijl ten westen van de Haaksgronden voor an ker gegaan. Machineschade was de oorzaak. Een Duitse viskotter „Almuth" sein de zaterdagmiddag, dat het schip bij de Doggersbank in nood verkeerde. Twee schepen hebben onmiddellijk koers naar de plaats des onheils gezet. Het Turkse 337 ton metende stoom- schip„Neviye" heeft zondagavond om streeks tien minuten over elf geseind dat het 3 mijl west van Hoek van Hol land, in moeilijkheden verkeert. De sleepboot „Noordzee" is uitgevaren. Over enkele dagen kan een klacht van Syrië bij de Verenigde Naties te gemoet worden gezien. De Syrische regering werkt aan de tekst van het verdrag, waarin staat, dat er inbreuk wordt gemaakt op het handvest van de volkerenorgansatie door de V.S. door inmenging In de binnenlandse aangelegenheden van Syrië. Een Libanees blad heeft dezer da gen het bericht gebracht, dat het Sy rische leger veldartillerie en lucht doelgeschut naar de grens van Liba non brengt. Drie vertegenwoordigers van de Sy rische regering zullen binnenkort naar Moskou gaan om de uitvoering van de tussen Rusland en Syrië gesloten overeenkomsten te bespreken. Vrijdag jl. keerde de minister van openbare werken uit de Russische hoofdstad te rug en hij verklaarde na aankomst te Damascus, dat Syrië erin heeft toege stemd graan aan de Sowjet-Unie te verkopen. De Russen zullen dit graan voor de helft betalen in vreemde valu ta en voor de andere helft in goede ren. Ook zullen aan Syrië installaties en uitrustingsstukken voor ontwikke lingsprojecten worden geleverd. Deze projecten omvatten een dam in de Ti- gris, artesische putten en nieuwe in dustrieën. Koewatli teruggekeerd Inmiddels is president Koewatli uit Egypte in Damascus teruggekeerd. Hij Een wolk van opspattend zee water, nauwelijks aftekenend tegen de donkere lucht waarin de wolken worden voortgejaagd, hangt boven de pier van de Sche veningse haven, afkomstig van de kolkende golven, die zich met hun vernietigende kracht te pletter lopen op de stenen. heeft besprekingen gevoerd met presi dent Nasser en de secretaris-generaal van de Arabische Liga. Koewatli deel de mee, dat Syrië en Egypte „elka druk zouden weerstaan". In Syrië zijn zaterdagavond drie Jor- daniërs gearresteerd, die waren opge stookt bepaalde persoonlijkheden in Syrië te vermoorden. Volgens een woordvoerder in Damascus zouden do mannen ook schuldig zijn aan spiona ge en ondermijnende activiteit. Zij hadden reeds getracht het gebouw van het Syrische blad „Alef Baa" in brand te steken, zo deelde de autoriteit mee. In beginsel is overeenstemming be reikt over een gesprek tussen Gomul ka, leider van de communistische par tij in Polen en president Tito van Zuid-Slavië. Er is geen datum voor deze ontmoe ting vastgesteld, maar het wordt waar schijnlijk geacht, dat zij begin oktober in Zuid-Slavië zal plaatshebben. Een woordvoerder van het Jordaan se leger heeft meegedeeld, dat hij de Jordaans-Israëlische bestandslijn nabij Jenin een landmijn is ontploft, die een vrachtauto vernielde. Jordanië heeft een klacht ingediend bij de gemengde wapenstilstandscommissie. Een V.N.- groep bestudeert de toedracht van het incident. Arrestatie van communisten in Birma In Rangoon zijn vijftien communis ten gearresteerd op beschuldiging van hoogverraad, zo deelt de politie mede. Sommigen hunner zijn in overheids- betrekkingen werkzaam geweest. Vol gens de politie heeft de communisti sche infiltratie bij de overheidsdien sten grote vormen aangenomen. Aanvaring in het Suezkanaal Het Italiaanse vrachtschip „Juwga- na Fassio" is zaterdagavond in het Suezkanaal bü kilometerpaal twaalf in aanvaring gekomen met de Poolse tankboot „Tatry". Geen van de twea schepen werd ernstig beschadigd. Naar thans bekend wordt zijn don derdag 70 mensen in de Ganges ver dronken, doordat de boot waarop zij zich bevonden op ongeveer 300 km ten zuidwesten van Calcutta tijdens een storm omsloeg. Het vaartuig ver voerde 80 mensen. De permanente raad van de NAVO komt vandaag in speciale zitting in Parijs bijeen om te beslissen over de definitieve vorm van het westelijke voorstel Betreffende een eerste ontwa peningsfase. Het hooggerechtshof van de pro vincie Liaoning in communistisch Chi na heeft vier zogenaamde Amerikaan se spionnen tot gevangenisstraffen veroordeeld, variërend tussen acht en levenslang. Milan Ognyenovics, een voormalig aanhanger van de in 1949 geëxecu teerde, maar later „gerehabiliteerde" Hongaarse minister van binnenlandse zaken, Laszlo Rajk, is in het politieke leven van Hongarije teruggekeerd. De ambassadeur van Marokko in Egypte heeft zaterdag meegedeeld, dat zijn land binnenkort lid van de Ara bische liga zal worden. De liga telt op het ogenblik 9 leden. Marokko zal het tiende lid worden. De Perzische senaat heeft zater dag de olie-overeenkomst tussen de Italiaanse genationaliseerde oliamaat- schappij Agip en de nationale Perzi sche oliemaatschappij bekrachtigd. Leidende functionarissen van de Amerikaanse missies voor militaire hulp aan het Midden-Oosten, zullen maandag in Teheran voor een bespre king bijeenkomen. Op de rijksweg van Culemborg naar 's-Hertogenbosch onder de gemeente Beesd is zaterdag een verkeersonge luk gebeurd, dat aan één persoon het leven heeft gekost en waarbij vier personen werden gewond, van wie één ernstig. Een stationcar, bestuurd door de heer J. P. van A. uit Voorthuizen, ver liet een in de richting Den Bosch rij dende file auto's zonder dat de be stuurder opmerkte, dat uit de rich ting Den Bosch een personenauto na derde. De twee auto's botsten op el kaar en werden totaal vernield. Een inzittende dame van de personenauto, mevrouw H. uit Amsterdam, werd ge dood. Haar man J. H. bestuurder van de auto, werd zwaar gewond. De be stuurder van de stationcar en twee in zittende dames van de personenauto de dames A. uit Aken, familie van mevrouw H„ werden gewond. Zaterdagavond zijn onder de ge meente Rhoon twee personenauto's en een autobus met kinderen, van de voetbalvereniging „Albatros" uit Apeldoorn met elkaar in botsing geko men. Toen een van de wagens de Klei- dijk in Rhoon wilde inslaan en voor sorteerde, kwam vanuit de tegenover gestelde richting de autobus met kin deren. Een achter de personenwagen rijdende volkswagen wilde rechts pas seren, waardoor hij in botsing kwam met beide andere wagens. Eén van de personenwagens is totaal vernield. Vier personen moesten in een van de Rotterdamse ziekenhuizen worden op genomen. Twee van hen zijn ernstig gewond. Op het kruispunt de Wereld te Nieu werkerk is de 56-jarige D. van der H. zaterdag door een vrachtauto aange- DE BILT ZEGT: Minder wind. Buiig en koud weer. Aanvankelijk nog krachtige, geleidelijk afnemende wind tussen west en noordwest. reden en op slag gedood. Het slacht offer stak de verkeersweg over zonder op het verkeer te letten. De vrachtau to werd bestuurd door de heer P. uit Zierikzee. Zondagavond is de bromfietser P. G. H. uit Culemborg op de onbewaak te overweg tussen Beesd en Gelder- malsen overreden door de trein in de richting Geldermalsen. De man was onmiddellijk dood. Het treinverkeer op het baanvak Dordrecht-Geldermalsen was een half uur gestremd. Poolse campagne tegen alcoholmisbruik De Poolse regering voert via uers, radio en bioscopen een krachtige cam pagne tegen dronkenschap en haar ge volgen: straatschenderij, misdaden, dodelijke ongelukken en absenteisme. De Warschauwse bladen publice ren deze bijzonderheden over de ge volgen van alcoholmisbruik. In da eerste zes maanden van dit jaar wer den 140.000 personen in hechtenis ge nomen wegens overtredingen welke onder invloed van alcohol waren be gaan. Hieronder vallen niet ongeluk ken op de weg of tijdens het werk. Het plegen van moorden in dron kenschap is een normaal verschijnsel in Polen, in het bijzonder op het plat teland. Vijftig procent der ongelukken op de weg wordt door alcoholismisbrUik veroorzaakt. De krijgsraad te Khartoem heeft zaterdag de leider van een samenzwe ring tot omverwerping van de Soeda- nese regering, majoor Kebeida, ver oordeeld tot twintig jaar gevangenis straf. Drie samenzweerders werden ver der veroordeeld tot gevangenisstraffen van twintig, veertien en tien jaar. Twee anderen kregen zeven jaar ge vangenisstraf. Alle veroordeelden zijn officieren. De samenzwering was in mei van dit jaar ontdekt

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1