Gigantisch kijkspel voor de jeugd in droomstad" MOSKOU ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 MET 100.000 JONGENS EN MEISJES OP HET RODE PLEIN (I) Russische boer vertroetelde tienduizenden jongeren in zee van festiviteiten MELK IN GLAS OF PAPIER Naar binnen gluren doeTneer met KAAS Vrijstelling van dienst voor leraren Engeland wenst vrijhandelsgebied Nato-opleiding voor monteurs AMERIKAANS PROTECTIONISME Schoolstrijd in India f&a*s#dag 14 augustus \9W Gesprekken met de Noordpool D« wegen van de 51 gloednieuwe, kolossale hotels van de permanente landbouw- en industrietentoonstelling waarin de deelnemers aan het festi val waren ondergebracht, naar het 103,000 zitplaatsen tellende Lenln- stadion, waarin de opening en de sluiting van het festival plaats von den, waren versierd met grote af beeldingen naar verschillende onder werpen Ben stuk .icsiivalzeep" verpakking. in speciale Zo werd bijv. de Jarowlawlboulevard eheewt door het thema „vrede". Van Je Sadowaja-rlngboulevard tot aan het tajakowsklpleln werd de „vriendschap ussen de volkeren" aanschouwelijk ln eeld gebracht, de Sadowo-Koedrinska- Jastraat was veranderd ln een „liefdes nee" met bogen van witte voorjaars bloemen en afbeeldingen uit „Romeo %p Julia" en „Tristan en Isolde". De Uorkistraat, Moskou's hoofdstraat, Weerspiegelde kunstuitingen uit alle Werelddelen en op het Manegeplein, Waarvan de versieringen elke dag ver nieuwd werden en aangepast aan het festivalprogramma, werden de voorbij- angers beschenen door een „vredes- an". Het grote boulevardcircuit was om getoverd tot een „allee van literaire figuren" met beei n uit-sprookjes en Ce!: nde Russische proza- en dichtwer- k« en, om nog één greep te doen: de Tsj stoproednlboulevard was gewijd aan 4e beide polen; een vijver, die de Noor delijke IJszee moest voorstellen, zat vol «eeleeuwen, robben en ijsberen van oaoutehouc en aan de oevers kon men ln een pooltent met volledig toebehoren een radiogesprek voeren met echte poolonderzoekers op de Noordpool. En OP de trappen van de Leninbibliotheek clansten als bloemen geklede meisjes... Soevenirs te duur De Russische staatsmnnt heeft maan denlang uitsluitend gewerkt voor de Vervaardiging van festlvalinslgnes en vele verschillende soorten speldjes van de communistische jeugdpartij, sport verenigingen, technische clubs enz. Enige textielfabrieken hebben gerui me tijd niets anders vervaardigd dan japonstoffen met het festival-embleem en symbolen van „vrede en vriend- Schap", de mode-ontwerpers ontwierpen festlvaljurken, vele kunstenaars werden ingeschakeld voor het ontwerpen van speciale souvenirs, die echter (ondanks de festlvalkoers van 2.60 roebel voor I gulden!) slechts door kapitalisten te be talen waren en waarvan de Sowjet- staatswlnkelg met grote voorraden zijn blijven zitten! Diverse drukkerijen draalden op volle toeren voor alle mogelijke festavalult- faven als woordenboeken, plattegron- en van Moskou en de metro, aanplak biljetten, feestprogramma's, propagan damateriaal, festivalpostpapier en -en veloppen en 6 miljoen speciale postze gels. Ten behoeve van een studie over jeugd en communisme is onze medewerker Klaas van der Veen naar Moskou gereisd, om daar als waarnemer deel te nemen aan het communistische„Wereldfesti- val voor jeugd en studenten". Mede aan de hand van tientallen gesprekken, die hij voerde met communisten uit diverse landen, zal hij een artikelenserie schrij ven voor ons blad. Om u een in druk te geven van de sfeer, waar in de deelnemers aan dit festival veertien dagen achtereen hebben geleefd, handelt dit eerste artikel over het festival zelf. MOSKOU, augustus 1987. De leiders van het internationaal com- Jaunisme hebben in de hoofdstad van het wijde Sowjetrijk een propa gandastunt ten tonele gevoerd, die zijn weerga in de veertigjarige geschiedenis van de „rode revolutie" niet kent. Zij hebben 30.000 Jongens en meisjes (communisten, sympathisanten en jeugdige avon turiers) uit 121 landen van alle werelddelen, 70.000 jonge Russische leiders en studenten uit alle vijftien Sowjetrepublieken en 5 mil- n Moskovieten op kosten van de Russische staatskolos een gigan- ih kijkspel voorgeschoteld, zoals nog nooit achter het „ijzeren gor- n" is vertoond. Op deze monstershow, die met verbluffend pathos Werd geregisseerd door de (communistische) „Wereldfederatie van de democratische jeugd" en de (communistische) „Democratische Inter nationale studentenunie", hebben 100.000 jongeren uit alle delen van Be wereld zich de ogen uitgekeken en nu de meesten van hen al weer Enkele dagen thuis zijn, moet hum het feestgedruis nog in de oren linken Twee jaar lang hebben de Ruisen n Üoete van miljoenen roebels pe eriet aan de voorbereidingen voor dit mmurwst-ische feest. Meer dan 200 irken, pleinen, straten en bruggen aren feestelijk geïllumineerd. Hi er- oor zijn ruim 1 miljoen gloeilampen ii diverse kleuren, 3000 schijnvierpers, 0.000 meter kabel en ruim 1000 kilo- teter lichtleiding gebruikt. Honderden militairen, die radiotele- misch verbonden waren met een cen- 1aie commandopost, lieten tientallen leurige lichtbundels uit enorme leger- oeklichten een fascinerend spel Han en hoog boven de stad. Als ae avond as gedaald en de oevers van de Mos- va en de uitgestrekte cultuurparkcn adden in zeeën van sprookjesachtig tcht, kwamen zeppelins aandrijven, die ften grote witte duif en het festivalem bleem, eveneens gevat in de bundels qer zoeklichten, langzaam over de Rus sische hoofdstad lieten zweven. De Moskouse woningen en gebouwen paren versierd (beter: ontsierd) met biljoenen witpapieren duiven, plakka- en met afbeeldingen van lachende en noederlijk elkaar de hand gevende ongens en meisjes van verschillend ras m huidskleur en met vele soorten leu- Ien voor „vrede en vriendschap" (de Testivalleuze) en oproepen tegen „een Wieede Hirosjima" en het gebruik van atoomwapens. Voor de show was alles, wat maar kon bijdragen tot verhoging van de feestvreugde, ingeschakeld: alle 30 schouwburgen (inclusief het wereld beroemde, uit 1176 daterende Bolsjoi- theater), een paar honderd openlucht theaters, concertzalen en speciaal voor dit doel in parken en op pleinen op getrokken podia, bioscopen (natuurlijk ook de sterioscopische bioscoop aan het Swerdlowplein)stadions en cultuur paleizen, de musea (w.o. de beroemde Tretjakow-galerij met 52 zalen, waarin 40.000 doeken, beeldhouwwerken, te keningen en ikonen zijn onderge bracht), een vijftal circussen, ja, zelfs het Kremlin, waarvan de poorten voor enkele dansfeesten wijd werden open gezet. De beste volksdansgroepen, koren, orkesten, seksten, ballerina's en elrcus- artisten alt het Sowjetrijk (alleen uit Rusland Mtf waren er al 2700 artiesten) gaven op hoog peil staande voorstellin gen en bovendien brachten de deelne mers uit talrijke landen nationale pro gramma's voor het voetlicht. (De Ne derlandse communisten waren er o.m. met een balletgroep, een volksdans groep, een drumband en een draaiorgel, dat met een Russisch schip naar Riga was gebracht). Monstershow De opening van het festival in het stadion op de Leninbergen was een monstershow op zichzelf. Voor het oog van alle Russische regeringsleiders en diverse com munistenleiders uit andere landen voerden ,alle deelnemende landen' een vlaggenparade op, gevolgd door indrukwekkende volksdans- shows uit elk der 15 Sowjetrepu blieken en een massale demon waren carnavals georganiseerd, een kleurrijk waterfeest op de Moskwa, waaraan honderden verlichte en ver sierde boten deelnamen, trok 100.000 toeschouwers; er zijn niet minder aan 700 concerten gehouden; er waren in ternationale sportspelen met 3600 deel nemers uit 46 landen, een watersport- feest, grootse vuurwerken, een enorme postzegeltentoonstelling, een foto-expo sitie met 2000 foto's uit 30 landen; er waren excursies door Moskou en naar fabrieken, radio- en filmstudio's, scho len, bouwwerken, naar coöperatieve modelboerderijen (kolchozen) en model staatsboerderijen (sovchozen), er wa ren 20 studieconferenties voor studen ten, tientallen beroeps-, hobby- en lan- denontmoettngen, viswedstrijden voor hengelaars, rondvaarten over de Mos kwa, ontmoetingen mht bekende Rus sische schrijvers, componisten, dichters, luchtvaartdeskundigen en poolonderzoe kers en met de Sowjetminister van ho ger onderwijs, te veel om volledig te kunnen zijn en alles briljant en feilloos georganiseerd. Volle melk en roomboter Ook met stoffelijke goederen heeft de Russische beer zijn jeugdige gasten rijkelijk bedeeld. Bij aankomst ln de hotels vonden zij op elk bed een doos met festlvalzeep, festivalpasta en een festival tandenborstel. den gratis gewassen en gestreken, schoenen werden op staatskosten gere pareerd en voor een medische behande ling was het helemaal niet nodig aan gesloten te zijn bij een ziekenfonds (de eerste dagen lagen de Moskouse zieken huizen vol met jongelui, die te veel hadden gegeten Voor de festivaldeelnemers waren 1300 autobussen, 600 personenauto's en 700 vrachtauto's (voor het ver voer van bagage) beschikbaar en dan was er nog het festivalkaartje, dat wonderen deed als was het een bewijs van het lidmaatschap van de Opper ste Sowjet. Dit kaartje bood gratis vervoer in trein, metro, tram, bus en trolley en gaf overal voorrang, ook op de tienduizenden Russen, die elke dag in de rij stonden voor het mau- seleum, om de geprepareerde lijken van Lenin en Stalin te bekijken. TU-104 tentoongesteld Hel ontbrak de jongelui aan niets, ook niet aan voldoende vrije t(jd, als ze dit begeerden, om er op eigen houtje op uit te gaan en zich te vergapen aan de l>** ht en praal van de befaamde stad aer paleizen en kahedralen op de 43 meter hoge Borowitskiheuvel aan de Moskwa: het Kremlin, of aan de kost bare schatten uit het Tsjarentydperk, die binnen de ommuring van dit re- geercentrum zijn opgetast, of om be zoeken te brengen aan de permanente landbouwtentoonstellink met zijn tien tallen paviljoens, die stuk voor stuk ware paleizen zijn, en het Russische straalpassagiersvliegtuig TU-104 te be wonderen (zowel van buiten als van binnen), dat ook op het terre'n van de- Een foto van enkele van de duizenden Russische vrouwen, die wekenlang ver sieringen en speciale parasolletjes voor het festival hebben gemaakt. De Mos kouse staatswinkels zijn met grote voorraden van deze parasollen blijven zitten, want ze waren niet te betalen! In 22 speciaal voor hen gebouwde tentrestaurants met 500 zitplaatsen elk konden zij zich laten bedienen door 14.000 man personeel; zij konden zoveel en zo lekker eten en drinken als ze wil den, zoveel liters (volle) melk drinken als de Jonge hartjes begeerden en zo veel vlees, kaviaar, eieren, roomboter, fruit, ijs en andere lekkernijen naar bin nen werken als ze wensten. Op speciale bonnetjes konden ze sigaretten, snoepe rijen, fruit en limonade krijgen, ze kon den zich kosteloos laten knippen (vraag niet hoe!) en scheren, hun kleren wer- ze tentoonstelling stond opgesteld. Of om te dwalen door de 45 van kristal en marmer schitterende metrostations en een bezoek te brengen aan de Lomono- sow-unlversiteit met zijn 48.000 werk zalen, woonkamers, laboratoria en an dere ruimten, met eigen zwembassins sportzalen, theaters en bioscopen, alles bestemd voor de 18.000 studenten van 60 verschillende nationaliteiten en 2000 professoren, doctoren en docenten, die de beschikking hebben over 5'/2 miljoen boeken. Of om een halve dag te verdwalen ln het monstrueuze warenhuis Gum of... om eens binnen te stappen ln één van de duizenden bouwvallige woningen, die óók nog steeds ln Moskou staan en die in de schltterpracht van het festi val nauwelijks opvielen Veertien dagen lang hebben stratie van 7000 sporters. Staats president Klementi Worosjilof hield een toespraak en onder luid gezang van het festivallied wer den 40.000 witte duiven vanuit het machtige stadion, dat getooid was met spandoeken, waarop in het Russisch, Chinees, Engels, Frans, Duits en Spaans „vrede" geschre ven was, opgelaten. In het verlichte Dynamostadion dans ten 600 balletdansers en -danseressen fragmenten uit beroemde balletten, w. o. het Zwanenmeer. Ook gaf het staatscircus der Sowjet- Unie, na een pompeuze optocht door de straten van Moskou, voor 80.000 mensen een gigantische voorstelling. Er l-„„-onden mededeling (adv 1 Dit getekende grapje over het ver schil tussen schjjn en werkelijkheid van het leven achter het „ijzeren gordijn" ls ai enige jaren oud, maar heeft nog steeds niets aan actualiteit ingeboet. Terwijl 100.000 Jonge arbeiders en stu denten zich in Moskou op kosten van de Sowjet-staat te goed deden aan de „gans", staakten de Poolse arbeiders In Lodz voor loonsverhoging, omdat ze aan „twee pietepeuterige gehaktballe tjes" niet genoeg hebben Nederlands schip gestrand By Calais ls gisternacht de Neder landse „Piet Schipper" gestrand. Een reddingsboot en een sleepboot uit Ca lais zijn bij het schip. De bemanning is niet ln gevaar. De „Piet Schipper" ls afkomstig uit Rotterdam. Het schip was met een la ding afvalpapler op weg van Londen naar Grevelingen. Ingezonden mededeling (adv.) Dertig percent van de vijf miljard kilogram melk, die jaarlijks van de Nederlandse boerenbedrij ven komt, wordt als drinkmelk afgeleverd. De helft van de drinkmelk wordt, voornamelijk, in flessen afgeleverd. Elders in de Wereld, bij voorbeeld in Zweden, de Ver. Staten en Canada, is de papierverpakking, in- plaats van de fles, in zwang gekomen. De vraag of deze papierverpakking in Nederland van belang is, werd bestudeerd door een werkgroep van de Kon. Ned. Zuivelbond P.N.Z. De thans zeventigjarige melkfles heeft naast be kende voordelen, het na deel van gewicht, van sta tiegeld, transport en schoonhouden. De melk is bovendien niet be schermd tegen bederfwek- kend licht, temperatuurs wisseling door ventilatie en breuk. Papierverpakking wordt één maal gebruikt. Een nadeel is de hogere prijs in verhouding tot de gla zen fles, die meermalen dienst doet. Afhankelijk van de omzet kost de pa pieren literverpakking on geveer 2 tot 6 cent meer dan de glasverpakking, ongerekend het voordeel van wegvallen van terug- transporteren en reinigen. De koopgewoonten in landen, waar de papier verpakking veld won, zijn is iets, wat we by een glazenwasser en eigenlijk bij iedereen) ten strengste moeten afkeuren. Maar in dit speciale geval vergeven we het hem gaarne, want wie kan z'n ogen afhouden van een zo heerlijke (en voedzame!) lekkernij als KAAS uit eigen land? Vraag meteen even het kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winke lier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Neder lands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk (Z.H.). Publikatle van het Ned. Zuivelbureau 37 30.000 jongens en meisjes, uit 121 landen buiten de Sowjet-Unie, ge leefd als in een droom, een sprook je, een paradijs. Maar zij, die eer lijk en objectief hun ogen en oren even goed de kost hebben gege ven als hun maag driemaal per dag in één van de 22 restaurants, die dwars door de lawine van fes tiviteiten heen hebben gekeken, om ook iets van het gewone, dage lijkse leven in deze communisti sche staat te ontdekken, MOETEN hebben opgemerkt, dat het andere, het dagelijkse Moskou, het gewone Rusland, allerminst een paradijs is! In het volgende artikel: Miljoenen Russen smeekten om „mir i droezjba", de ware bedoelingen van het Moskou se festival, debatten en vechtpartijen. „Jutta Schroeder" heeft machineschade De sleepboot „Tyne" van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst heeft woensdag de haven van Ferrel verla ten, op zoek naar het Duitse m.s. „Jut ta Schroeder", dat ter hoogte van Opor to met machineschade te kampen had. Gisteren heeft de „Tyne" het schip be reikt. Er werd koers gezet naar Lis sabon. De „Jutta Schroeder" meet 1488 brt. en ls eigendom van de rederij H. Schroeder te Hamburg,. De minister voor defensie heeft zich tegenover zijn ambtgenoot van O.K.W. bereid verklaard een regeling te treffen om door het verlenen van faciliteiten op dienstplichtgebied enige verlichting te brengen in het tekort aan bevoegde le raren. Door deze regeling, die voorlopig gedurende een jaar van kracht zal zijn, zal een aantal bevoegde leraren in de vakken Nederlands, Frans, Engels, Duits, Wiskunde en Biologie niet door het ver vullen van hun militaire dienstplicht aan het dagonderwijs worden onttrokken. Vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens aanwezigheid van een bijzonder geval zal worden verleend aan dienstplichtigen die niet in werkelij ke dienst verblijven en die in het tijdvak tussen 31 juli 1957 en 1 augustus 1958 een betrekking als leraar vervullen of gaan vervullen aan dagscholen voor voorbereidend, hoger of middelbaar onderwijs, mits aan zekere voorwaarden wordt voldaan. anders dan in Nederland, waar de melk thuis be zorgd wordt. De behoefte aan lichte, handige ver pakking is hier minder groot. De werkgroep con cludeert, dat de papier verpakking voor leveran ties aan scholen, kantines, stations, sportwedstrijden, tentoonstellingen en zelf bedieningswinkels zeker een toekomst heeft, al was het alleen maar door het wegvallen van statiegel den, het gewicht van het glas en het lawaai, dat bij transport ontstaat. De commissie ziet onder de huidige omstandighelen nog geen grote toekomst voor papierverpakking van melk, die aan huls wordt afgeleverd. „Ik kan beslist bevestigen, dat Enge land een vrijhandelsgebied wenst. De vooruitzichten zouden wel heel somber zijn, wanneer er geen oplossing gevon den zou kunnen worden voor de moei lijkheden, die zich voordoen", zo ver klaarde de Engelse paymaster-general R. Maudling, die door de Engelse regering belast is met het voeren van onderhan delingen over het vrijhandelsgebied met de Franse staatssecretaris Maurice Fauré In kringen van het staatssecretariaat gaf men te kennen, dat het onderhoud een zeer hartelijk verloop had en dat er uit bleek, dat beide regeringen tot een vrijhandelsgebied wensen te komen. De beide ministers hebben de vraagstukken en de moeilijkheden, die zich voordoen, besproken. De werkelijke onderhandelin gen zullen in oktober a.s. beginnen in het verband der organisatie voor Euro pese economische samenwerking (O.E.- E.S.). Van Franse zijde wees men er nog op, dat het bezoek van Maudling gevolgd zal worden door bezoeken aan andere landen van de gemeenschappelijke markt met name aan Italië eg Duitsland. Nieuwe berekening huurverhoging Op vragen van één der raadsleden hebben B. en W. van Amsterdam ge antwoord, dat een nieuwe berekening voor de verschillende complexen zal worden opgezet, waarbij een reductie wordt toegepast, die toeneemt, naar mate het aantal kub. meter groter dan 240. B. en W. zullen de bewindsman voor stellen doen om tot een geringere huur verhoging te komen, op basis der ge noemde gereduceerde verhogingen voor woningen, groter dan 240 kub. meter. Op 30 augustus a.s. zal in de Electrotechnische School van de Koninklijke Luchtmacht een cur sus worden geopend voor mon teurs, die moeten werken met de z.g. TACAN-grondapparatuur. Ta- can is de afkorting van Tactical Air Navigation. Dit is een electro- nisch luchtnavigatie-systeem, dat in de naaste toekomst zal worden ingevoerd in de Europese NATO- landen van Noorwegen tot Tur kije. Door middel van de TACAN-appa- ratuur kan een vlieger zijn positie be palen ten opzichte van een baken, zo wel wat betreft richting als afstand en zodoende zijn weg naar een vlieg basis onder alle weersomstandigheden snel en nauwkeurig vinden. Een ke ten van dergelijke bakens zal in het omschreven gebied worden opgericht. De voor het onderhoud en de bedie ning van de apparatuur op de grond benodigde monteurs dienen een spe ciale opleiding te ontvangen en dit zal in NATO-verband geschieden bij de Electronische School van de Konink lijke Luchtmacht, die daartoe door de NATO is uitverkoren. Aan de eerste cursus, die zes weken zal duren, wordt deelgenomen door twaalf leerlingen, afkomstig uit Frank rijk, Italië, Griekenland, Turkije en Nederland. De coördinatie en de toe wijzing van de plaatsen op de cursus geschiedt in overleg met de Military Assistance Advisory Group in Neder land. De apparatuur is door de Ameri kaanse regering ter beschikking ge steld, terwijl een aantal Amerikaanse technici en instructeurs behulpzaam zal zijn bij het op gang brengen van de cursus, waarna deze aan Neder landse instructeurs zal worden over- Op de Inter-Amerikaanse economi sche conferentie te Buenos Aires heeft de delegatie van Peru een motie inge diend, die beoogt, alle niet-Amerikaan- se landen uit te sluiten van de toepas sing van de clausule van meestbegun- stiging. In deze motie wordt vastge steld, dat de voordelen op het gebied van invoerrechten, commerciële voor delen, die de Amerikaanse landen el kander toestaan voor het organiseren van een continentale produktie- en verbruiksmarkt, automatisch ten goe de zullen moeten komen aan alle Amerikaanse, landen, maar zich niet automatisch moeten kunnen uitstrek ken tot de landen, die niet tot de Pan- Amerikaanse groep behoren. Deze motie, welke zou leiden tot een rigoureus Amerikaans protectionisme tegenover de overige wereld, heeft veel opzien gebaard onder de buiten landse en vooral de Europese waarne mers, die aan de conferentie deelne men. In kringen, welke in contact staan met de conferentie, wordt er evenwel op gewezen, dat deze motie weinig kans maakt, te worden aanvaard, daar aanvaarding met algemene stemmen zal moeten geschieden, terwijl de Ver enigde Staten en Chili zich zeker te gen een dergelijke motie zullen ver klaren. In de Indische staat Kerala, waar de communisten aan het bewind zijn, is een schoolstrijd ontbrand naar aanleiding van een wetsontwerp van de communis tische regering dat nationalisatie van scholen beoogt. De Indische communistische partij heeft haar leden opgeroepen, zondag in het gehele land betogingen en vergade ringen te organiseren met het oog op een rooms-katholieke protestmars naar Tri- vadrum, de hoofdstad van Kerala. Op de negenduizend lagere scholen in Kerala zijn zesduizend particuliere scho len, waarvan de helft rooms-katholieke. De communistische partij heeft de rooms-katholieke bisschoppen, priesters en leken in India beschuldigd van het organiseren van een haatcampagne, om koperij en moord om te verhinderen dat de scholen door de regering van Kerala worden overgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 5