MEER DAN 2 MILJARD INVOEROVERSCHOT GROTE VERLEIDING Absolute achteruitgang van de export Honderden huizen leeg in centrum van Brussel BAAYENS Hollands en Belgisch echtpaar bij auto-botsing gedood Ongelukken in de Alpen Stel niet uit Frankrijk en Egypte gaan in Geneve onderhandelen y- Amerikaans verzoek aan Sowjet-Unie De speciaalzaak voor uw Bril Communisten ondermijnen gezag in Singapore Resolutie van Lutherse Wereldfederatie Ongezonde lucht verjaagt bewoners Woesteling kreeg anderhalf jaar Over het heslagleggen op Frans bezit Meisje (14) redde driejarige kleuter Prinses Wilhelmina wenst rustige verjaardag Arrestaties van Algerijnen in Parijs Zaterdag 24 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 WIJ MOETEN NOG EEI^S terug keren tot de Cultuur met een grote C, waarover we enkele weken ge leden reeds schreven. Dat is in feite die groep van uitingen in het men selijk leven, die boven de stof, de materie uitgaat en zich beweegt op geestelijk terrein. Niet voor niets houden de woor den cultus eredienst, log aan de Schepper van de natuur, maar ook van de mens, die Zijn beelddrager is en cultuur verband met elkaar. Juist waar de mens zijn geest ontplooit dooi de natuur te bewerken waarvoor altijd de werking van de geest nodig is juist daar, waar de mens creatief, scheppend werk doet, dat is in wezen:- geïnspireerd wordt, is hij de beeld drager Gods. Een volk, dat zich alleen met het stoffelijke verzadigt, zal nimmer een hoog cultureel peil bereiken. Een mens, die leeft uit het „laat ons eten en drinken en vrolijk zijn", evenmin Cultuur is immers, zoals wij ergens lazen, het geheel van functies, die uit gaan boven de primaire bescherming van mens en samenleving en hun ont wikkeling. INDIEN HET NIET Zö WARE, dat Godsdienst staat boven alle Cultuur, zou men de Godsdienst de hoogste vorm van Cultuur kunnen noemen. Maar aan de dienst van God moet alle Cultuur zijn onderworpen. Ware Cultuur is alleen wat God verheer lijkt. De taal en dus de dichters- en schrijverskunst, de klank en dus de muziek, de vormgeving en dus de schilder- en de bouwkunst, de uit beelding en dus toneel en filmkunst moeten, zal het goed zijn, alle ge richt zijn op de dienst, de verheer lijking van God. Nu liggen juist op het terrein van het beoefenen van deze kunsten de grote gevaren. Wie op dit gebied treedt, wie de kunst beoefent, is creatief bezig. De schrijver en de dichter, de architect en de schilder, de componist, maar ook de vertolker, de toneelspeler en de speler met licht en voorstelling, die een film maakt ze doen, naar menselijke begrippen, in hun beste uitingen „scheppend" werk. Daarin zit een groot gevaar. Dit gevaar namelijk, dat zij, die deze kunsten beoefenen, vergeten, dat zij werken met het hun gegevene van de Schepper en menen, dat het uit hen zelf komt. Juist daarom zit in de be oefening van de Kunst de grote ver leiding van het „als God willen zijn", de zonde, die bij de val van de mens in het paradijs vooraan stond. HIER DOET DE SATAN nog altijd zijn verleidend werk. In die Cultuur fluistert hij de mens toe: gij kunt als God zijn, gij hebt God niet nodig. De mens, die aan deze influistering gehoor geeft, zal, terwijl hij meent, zichzelf te zijn, zichzelf in wezen tot god maken en daardoor want hij kan dat niet zijn en heeft toch zich zelf van God losgemaakt in wezen ten prooi vallen aan de Satan, op wiens dienst zijn kunst zich gaat richten. Wij moeten in dit verband altijd denken aan het woord van één onzer grote dichters uit het laatst der vorige en het begin van deze eeuw, Kloos, die schreef: Ik ben een god in 't diepst van mijn gedachten. HIER ZIT DE GROTE VERLEI DING van de Cultuur, waardoor be grijpelijk is, dat het vrome volk de neiging_fieeft, zich van de Cultuur af te wenden. Maar, hoe begrijpelijk ook, het mag de houding van de Christen niet zijn. Want daardoor berooft hij zichzelf van de schoonste middelen om zijn Schep per te verheerlijken. En daardoor ook laat hij die Cultuur los en geeft haar de gelegenheid, om nog verder van God af te glijden, ja, om zich te ge voelen als een zelfstandige macht, die los van God en Godsdienst kan staan, waardoor zij juist haar adeldom verliest en te verder vervalt op het pad der ontaarding. De Christen heeft te staan in de Cultuur. Hij mag van haar genieten, omdat ze als ze juist beoefend wordt God verheerlijkt. Hij heeft ze zelf te beoefenen naar de mate van de talenten, die God hem gaf, omdat hij, als hij die talenten ten volle ge bruikt, als bij scheppend werkzaam is met het materiaal, dat God hem toe- betrouwde, daarin juist het hoogst zijn Beelddrager-Gods-zijn beleeft. Verzuimt hij dit gebied dan ook, dan kan hem het verwijt treffen, dat hij althans één zijner talenten in een zweetdoek verborg en in de aarde begroef. Het invoeroverschot over het tweede kwartaal, resulterende in een zij het in afnemend tempo stijgende invoer en een in absolute cijfers gedaalde uitvoer, heeft opnieuw een zeer grote omvang be reikt en wel van f 1133 miljoen, wat, vergeleken bij dat van de over eenkomstige periode van 1956, een toeneming betekent van bijna f 400 miljoen. Over het gehele eerste halfjaar bedraagt het invoer overschot thans reeds f 2328 miljoen, of rond f 900 miljoen meer dan in 1956 over het eerste halfjaar het geval was. Dit wordt meegedeeld in het verslag van het Centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland over het tweede kwartaal van 1957. De gang van zaken met betrekking tot de handelsbalans is volgens het orgaan in twee opzichten bepaald on gunstig. In de eerste plaats bleef het invoer overschot ook in het tweede kwartaal van een dusdanige omvang, dat hier van ernstige consequenties te duchten zijn voor de lopende rekening van de betalingsbalans, aangezien niet valt aan te nemen, dat het zo sterk ver grote dekkingstekort uit de goederen sector zal kunnen worden opgevangen door een even grote toename van de inkomsten uit het dienstenverkeer. Dit moet, tenzij zich in de kapitaal- sector zeer bijzondere omstandigheden zouden voordoen, onvermijdelijk resul teren in een verdere vermindering van onze deviezenreserve. EXPORTVERLIES In de tweede en zeker niet minst belangrijke plaats geven de achter uitgang van de export-expansie en vooral de in het tweede kwartaal op getreden absolute acheruitgang van de export, aanleiding tot grote veront rusting. De sterke zuigkracht van de binnenlandse markt tengevolge van overbesteding, het doorwerken van het proces der achtereenvolgende kos tenverhogingen in onze concurrentie positie, èn de vertraagde inkomens ontwikkeling in het buitenland, heb ben waarschijnlijk gezamenlijk dit ex port-beeld beïnvloed. De huidige kapitaalschaarste (welke samenhangt met de door verschillende omstandigheden te geringe besparin gen, resp. de te grote consumptie) èn het weinig gunstige fiscale klimaat, hebben er zeker niet toe bijgedragen, om het voor een krachtige produktivi- teitsverhoging noodzakelijke investe ren te bevorderen. Daarnaast ver zwaart de kapitaalschaarste de Neder landse concurrentiepositie nog zeer in het bijzonder in al die gevallen, waar in, naast kwaliteit en prijzen, in de internationale concurrentie ook de be reidheid van de leverancier, om op krediet te leveren, een belangrijke rol speelt. CONCURRENTIEPOSITIE Onder deze omstandigheden is het duidelijk dat de volle aandacht thans meer dan ooit gericht dient te zijn niet alleen op handhaving, doch ook op verbetering van onze concurrentie positie. Een situatie waarin in drie jaar tijds de arbeidskosten-index hier te lande met 13 pet. is gestegen, tegenover een stijging der arbeidskosten in geheel Europa van ongeveer 5 pet. (in West- Duitsland zelfs maar 3 pet.) eist, al dus het centraal orgaan, de grootst mo gelijke zorg, zeker nu de harde cijfers zo duidelijk aantonen, dat wij met on ze uitvoer in de gevaren-zone zijn ge- ENERGIEVOORZIENING In het verslag wordt in verband met de ontwikkeling van onze handelsba lans nog gewezen op de voortdurende toeneming van de invoerbehoefte aan grondstoffen voor de energievoorzie- ing. Hoewel men toeneming van deze behoefte zeker niet als een voor de Nederlandse economie ongunstig ele ment mag zien, daar 'deze ten nauwste samenhangt met vergroting van de zo nodige produktiviteit, valt niet te ont kennen, dat hier voor de structuur van de handelsbalans een vraagstuk ligt. Zo nam het invoeroverschot van minerale oliën en steenkool tussen 1952 en 1956 toe van f382 miljoen tot f797 miljoen. Maakt dit bedrag op het totaal van het momenteel abnormaal hoge dek kingstekort slechts een beperkt per centage uit, in tijden dat de handels balans een minder abnormaal karak ter bezit, kunnen zij wel degelijk ge wicht in de schaal leggen. In dit verband is het dan ook vol gens het centraal orgaan van het aller hoogste belang, dat nu algemeen wordt aangenomen dat de energievoor ziening in de komende tijden nog zeer grote extra eisen zal stellen een structurele verbetering van de handels ten betalings-) balans wordt bereikt, door voor de aanvullende energievoor ziening een beroep te doen op kern energie. De Verenigde Staten hebben de Sow- jet-Unie gevraagd, de jurisdictie van het internationale gerechtshof in Den Haag te aanvaarden in een geschil over een Amerikaans patrouillevliegtuig, dat 4 september 1954 boven de Japanse zee werd neergeschoten. Het Amerikaans verzoek is 19 augustus verzonden. Vorig jaar hebben de Verenigde Staten in een nota aan Moskou 1.355.650 dollar schadevergoeding geëist voor het ver lies van het vliegtuig en de dood van een lid van de bemanning. De Sowjet- Unie heeft het neerschieten van het vliegtuig toegegeven, maar over de po sitie van het toestel op het tijdstip van de aanval verschillen beide landen van mening. Ingezonden mededeling (adv.) De regering van Singapore heeft vrijdag in 'n witboek bekendgemaakt, dat zij een nieuw soort communisti sche ondermijning met al doel ge weldpleging en gewapende opstand heeft ontdekt. Het witboek werd gepubliceerd eni ge uren nadat bij een grootscheepse actie van de politie, waarbij kantoren van linkse organisaties in Singapore werden doorzocht, 35 mensen waren aangehouden. In de afgelopen maanden was steeds duidelijker geworden, aldus het wit boek, dat er een geheime communis tische samenzwering bestond om de macht in Singapore over te nemen. De verboden communistische partij van Malakka kreeg steeds meer macht onder de arbeiders en over de linkse „partij voor volksactie" (P.A.P.), die in de oppositie is. Als er geen einde werd gemaakt aan de communistische activiteit, zou het tot relletjes en bloedvergieten komen. Verkiezingscampagne in Honduras begonnen De militaire Junta van de republiek Honduras heeft voor 22 september ver kiezingen uitgeschreven welke de 98 zetels van de grondwetgevende verga dering tot inzet zullen hebben. Door de publikatie van deze bekendmaking is officieel de verkiezingscampagne in geluid. Donderdagavond heeft zich te Beve- ren-Waas in België een zwaar ver keersongeval voorgedaan dat het le ven kostte aan een Nederlands en een Belgisch echtpaar. Een kleine wagen, die uit de rich ting van Antwerpen kwam, poogde in een bocht van de weg Antwerpen- Gent een vrachtauto in te halen, maar kwam daarbij in botsing met een te- genliggende autobus. De kleine wagen werd tegen de De Lutherse wereldfederatie welke thans in Minneapolis in de Ameri kaanse staat Minnesota vergadert, heeft eenstemmig een resolutie aan genomen, waarin er instemming mee wordt betuigd dat opschorting van kernwapenproeven wordt gekoppeld aan een overeenkomst tot het stop zetten van de produktie van splijt baar materiaal voor kernwapenen. Dit werden „doeleinden, die met elkaar verband houden" genoemd. Men beval de leden-kerken aan zich te beraden over een „gepaste actie". vrachtauto geslingerd en totaal ver nield. De bestuurder, de heer de Baere uit Lokeren en zijn echtgenote, die op de weg werd geslingerd, waren op slag dood. De heer en mevrouw Molenaar uit Hellendoorn in Nederland, die ook in de wagen zaten, waren eveneens op slag dood. Het duurde meer dan drie uur alvo rens de slachtoffers uit de hoop ver wrongen ijzer, die van de auto over bleef, jconden worden vrijgemaakt. De autobus en de vrachtauto werden be schadigd, maar de inzittenden bleven ongedeerd. Kon. paar naar „Taptoe-Delft" H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben het voornemen op 30 augustus a.s. de taptoe te Delft bij te wonen. Poolse toeristen vragen asiel in Denemarken Volgens Deense bladen hebben 30 tot 40 passagiers van het Poolse schip .Batory" van een oponthoud ln Ko penhagen gebruik gemaakt om politiek asiel te vragen. (Van een speciale correspondent) De „city" van Brussel begint onbewoonbaar te worden door de luchtverontreiniging. De uittocht is dan ook in volle gang. Iedereen, die het maar even kan betalen, zoekt een woning in de omgeving of aan de rand van de stad tussen wat groen, waar men nog zonder al te grote gevaren diep adem kan halen. Het gevolg ligt natuurlijk voor de hand: behoorlijke appartementen aan de buitenkant van de stad zijn al veel duurder dan in het centrum. en koude novemberdag wezen op 8000 gevaarlijke eenheden in één kubieke meter lucht, genomen op de Boule vard Waterloo een drukke ver- In het centrum staan vele honder den woningen leeg en dat schouw spel vormt voor de Nederlandse toe risten een buitengewone bezienswaar digheid. Overal hangen bordjes met het opschrift: „A Louer" of „Te huur" en gegadigden worden door de eige naar eerbiedig ontvangen. Als hij 3000 fr. per maand huur vraagt, kan de huurder daar rustig nog duizend franken afdingen. In het stadscentrum ruikt het niet bepaald fris en zelfs tegenover de Zuidstatie kunt ge beter de ramen van uw hotelkamer dichthouden, omdat er anders een vies luchtje binnen komt, dat het midden houdt tussen iets, dat ik niet kan en iets, dat ik niet mag noemen. De stad lijdt even als de andere grote steden aan een te druk verkeer, met alle gevolgen van dien. Bovendien ligt het centrum van Brussel in een dal, waardoor de bedorven lucht langer blijft -hangen. Om de ramp volledig te maken, is er in het hele centrum niet één behoor lijk park. Groen zijn hier alleen som mige damesjurkjes en wat raam kozijnen. De rest is grauw, grijs, bruin en stoffig. Het probleem van de ongezonde lucht in Brussel is plotseling actueel geworden, doordat een autorijder een proces is begonnen tegen een taxi onderneming, die alleen wagens met dieselmotoren in dienst heeft. De aan klager beweert, door de verkeers drukte gedwongen te zijn geweest, geruime tijd achter zo'n taxi te blij ven rijden. Tenslotte werd hij onpas selijk, kreeg hoofdpijn en ademnood. Voor het gerecht eist deze heer een schadevergoeding van één frank, waaruit tevens blijkt, dat er meer achter de hele zaak schuilt. En dat is ook inderdaad het geval. De Bond voor Kankerbestrijding heeft de eiser volledige medewerking toegezegd. Moeten daarom de dieselmotoren verdwijnen? Men beweert, dat ze weinig meer luchtverontreinigende eenheden verspreiden dan de ben zinemotoren, als ze tenminste in orde zijn. Andere oorzaken De metingen wijzen echter uit, dat er ook nog andere oorzaken zijn. Tij dens het zondagrijverbod in de vorige herfst mat men ongeveer dezelfde hoeveelheden verontreinigende delen in een kubieke meter lucht in de binnenstad als op rijdagen. Oorzaak: de huiselijke haard. Slecht-trekkende schoorstenen, verkeerd-aangelegde centrale verwarmingen e.d., veroor zaken namelijk, dat vooral bij bepaal de klimatologische omstandigheden het koolmonoxyde niet in hogere lucht wordt afgevoerd, maar terug valt op de bodem. Nadelig voor Brussel is ook, dat de meeste fabrieken niet, zoals bij an dere steden, ten oosten, maar ten westen van de stad liggen. Aangezien de wind negen van de tien dagen uit het westen komt, worden de veront reinigende luchtdelen keurig op het centrum neergelaten. Voor Brussel geldt niet: pompen of verdrinken, maar.... parken aanleg gen of verstikken. Dat groen een be langrijk hulpmiddel is in de strijd voor frisse lucht, is algemeen bekend. Toch kwam men hier dezer dagen voor feiten te staan. keersader en op slechts 420 vieze eenheden in een kubieke meter lucht uit het Koninklijk Park, dat toch vlak bij de boulevard ligt. In juni van dit jaar wezen de cijfers 31.425 tegen 615 aan „Schuif het niet te vlug op een ver koudheid, als u hoesten moet", schreef dezer dagen een Brussels blad, „uw keel zit vol met gore vuiligheidjes"... Maar waar tovert men parken van daan? In het centrum is elke vierkan te meter volgebouwd. Om de stad weer bewoonbaar te maken, zal men huizencomplexen moeten afbreken en in de plaats daarvan groene parken moeten aanleggen. Gidsen hebben de lijken van vier Duitse alpinisten gevonden, die in het weekeinde op de zuidelijke helling van de Bernina om het leven zijn geko men. Te Cervinia aan de voet van de Mat- terhorn is verklaard, dat sedert 7 aug. twee Oostenrijkse alpinisten in dat ge bied vermist worden. Vrachtauto door trein gegrepen Omstreeks kwart voor elf donderdag ochtend Is op de spoorlijn tussen Arn hem en Velp een vrachtauto gegrepen door de trein, die om 10.31 uur uit Arnhem naar Zutphen vertrok. Het ongeluk gebeurde op de onbe waakte overweg in de Remagenlaan, toen de chauffeur, P. W. A„ op het laatste moment trachtte voor de aan komende trein de overweg te passeren. Hij redde zijn leven door uit de cabine te springen en kreeg slechts enige lich te verwondingen. Ook de conducteur en de bestuurder van de trein werden licht gewond. Een voorbijgangster kreeg van de schrik een shock. Een op het ogenblik van de botsing uit Zutphen naderende materlaaltreln kon nog tijdig tot stilstand komen. De materials schade was groot. Na omstreeks een half uur was het trein verkeer weer hersteld. Communistische zwendel Sinds de belangstelling voor het com munisme ln Japan is gedaald door de gebeurtenissen in Hongarije en het ver hogen van de levensstandaard, trach ten de communisten, volgens de Japan se politie, door zwendelpraktijken aan geld te komen. Zij hadden ondernemin gen opgericht, die goederen op credlet kochten, snel verkochten en lieten dan de onderneming bankroet verklaren. Op die wijze hebben zij volgens de politie een aantal maatschappijen en banken voor meer dan vijf miljoen gul den opgelicht. De politie is ln het gehele land een actie begonnen. De communistische partij heeft ver die ieder ver- klaard, niets met deze zwendelpraktlj- stomden. De metingen op een droge ken te maken te hebben. De rechtbank te Dordrecht heeft gistermorgen de 22-jarige classificeer der A. B. uit Nieuw-Lekkerland ver oordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voor arrest en ter beschikking stelling van de regering, omdat deze jongeman op 17 maart met een tafelmes in de vuist op een wachtmeester van de rijks politie was afgestormd, kennelijk met de bedoeling deze van het leven te beroven of zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De wachtmeester, die door de vader van de jongen was ge waarschuwd, had om aan het dreigen de gevaar te ontkomen, een pistoal- schot op de classificeerder moeten afvuren. De jongen, die min of meer beneveld was, werd niet ernstig ge wond. De officier van justitie had tegen A. B. twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering geëist. Op een onbewaakte overweg bij Ira- puato, 350 km ten westen van Mexico Is een autobus door een trein gegrepen. Acht inzittenden van de bus kwamen om het leven, 16 werden er gewond. De chauffeur van de autobus is gearres teerd. Maar toen hij sprak over recht vaardigheid en ingetogenheid en het toekomstig oordeel, werd Felix bevreesd en antwoordde! „Ga voor heden heen, wanneer ik nog eens gelegenheid heb, zal ik u wel weder ontbieden". Hand. 24 25. Stadhouder Felix had geen beste naam. De Romeinse geschiedschrijver Tacitus geeft een zeer ongunstig ge tuigenis over hem. Felix' beleid was vol willekeur en wreedheid. Ook zijn kwaliteiten als stadhouder lieten te wensen over. Op zedelijk gebied valt er ook niet veel goeds van hem te vertellen. Hij was verschillende keren gehuwd. De manier waarop hij aan zijn Joodse vrouw Drusilla kwam, was schandelijk. Wanneer Paulus gevangen genomen is, moet hij ook voor deze Felix ver schijnen. Paulus' verdedigingsrede heeft diepe indruk op Felix gemaakt. De gevangenschap van Paulus wordt aanmerkelijk verlicht. Ook Drusilla wil Paulus wel eens horen en zo ge beurt het dat Paulus voor Felix èn Drusilla getuigt van zijn geloof in Christus. Ook de consequenties van het Chris ten-zijn komen ter sprake. Over de rechtvaardigheid, die men als Chris ten moet betrachten, spreekt Paulus, eveneens over de ingetogenheid (op zedelijk gebied). Jezus Christus zal wederkomen, om de levenden en de doden te oordelen! Wanneer Felix deze dingen hoort, wordt hij bang. Hij vreest het oordeel en hij stuurt Paulus weg. Over die dingen wil hij maar liever niet door gaan. Daarbij komt nog dit: wie weet, biedt Paulus hem nog een losgeld aan. Felix neemt geen beslissing in Paulus' zaak, maar evenmin bepaalt hij zijn houding tegenover Jezus Christus. Is er ook in ons leven misschien veel, dat niet kan bestaan voor Gods aangezicht? Zonden, waardoor wij hoe langer hoe verder van God afdwalen? Of is het zo dat wij ook telkens weer het getuigenis aangaande Jezus Chris tus horen verkondigen en tèch geen beslissing nemen? Of willen wij maar liever niet doordenken over de conse quenties van ons Christen-zijn? Weet dan, dat er Eén is, die onze zonden kan vergeven. Jezus Christus heeft aan het kruis van Golgotha onze zonden gedragen. Hij alleen kan onze schuld verzoenen. Zijn bloed is ver goten tot een volkomen verzoening van al onze zonden. Stel uw beslissing toch niet uit! Nog wekt u de Heiland en nèg ls er raad, sta op uit de doden, 't is spoedig te laat. Het beslag leggen op Frans bezit ln Egypte zal naar Franse officiële kringen te Parijs mededeelden, het voornaamste onderwerp van bespreking vormen van de Frans-Egyptische besprekingen, die volgende week maandag te Geneve zul len beginnen. Deze kringen voegden hieraan toe, dat de schadevergoeding aan de Suezkanaal- maatschappij niet onder het hoofd Frans bezit aan de orde zal komen, daar het vraagstuk van de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte aan de or ganisatie der V.N. werd voorgelegd, welke het enige lichaam is, dat zal kun nen arbitreren. De 14-jarige Maria Boom uit de Bloemenstraat te Rotterdam zag gis termiddag een kinderwagen met een kleuter erin van de berm van de Val- keniersweg ln de daarnaast gelegen singel rijden. Zij bedacht zich geen ogenblik, sprong te water en waadde naar de kinderwagen. Het gelukte haar het driejarige jongste kind van de familie Tegelaar uit de Ridder spoorstraat te Rotterdam ongedeerd op het droge te brengen. Amerikaans pragramma voor atoomenergie De Amerikaanse senaatscommissie voor de toewijzingen heeft haar goed keuring gehecht aan een wetsontwerp, krachtens hetwelk het atoomenergie programma 2.323.632.500 dollar krijgt toegewezen. Dit Is 23.914.000 dollar meer dan het Huis van Afgevaardigden woensdag toekende, maar 132 miljoen minder dan het bedrag dat Eisenhower nodig achtte. Toestand op Londense groentemarkt normaal Alle moeilijkheden met arbeiders op de centrale Londense groente- en fruitmarkt Covent Garden zijn nu ge regeld en de toestand was gisteroch tend, voor het eerst in zes weken, normaal. De 264 sjouwers die sedert vorige week ontslagen waren, omdat zij wei gerden vrachtauto's te lossen die door niet-georganiseerde chauffeurs be stuurd werden, zijn weer in dienst genomen. Men zal nu proberen deze chauffeurs over te halen zich bij een vakvereniging aan te sluiten. Uit Cairo wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Egyptische minis terie van financiën verklaard heeft, dat tot de onderwerpen van bespreking ook zullen behoren de toestemming voor Franse luchtvaartmaatschappijen om in Egypte te werken en de hervatting van de culturele betrekkingen tussen Frank rijk en Egypte. De particulier secretaresse van H. K. H. Prinses Wilhelmina meldt ons: „Prinses Wilhelmina heeft de blij. ken van belangstelling, die zij tijdens haar rustkuur van velen mocht ont vangen, zeer gewaardeerd. Ofschoon de verlenging van deze kuur Prinses Wilhelmina veel goed doet, zal de Prinses toch nog niet in staat zijn om op 31 augustus a.s. haar verjaardag te vieren. Het liefst zou de Prinses deze dag zo onopvallend en rustig mogelijk laten voorbijgaan. Re den waarom Prinses Wilhelmina mij verzocht ailen die het plan hadden haar die dag telegrafisch of schrifte lijk gelukwensen te zenden, te vragen deze ditmaal achterwege te willen la ten". In de eerste drie weken van agus- tus zijn in Parijs 326 Algerijnen ge arresteerd, 67 van hen wegens politie ke misdrijven, de rest voor gewone overtredingen. In de eerste helft van deze maand zijn volgens niet-officiële ramingen meer dan 60 mensen gedood en 140 gewond bij gewelddaden onder de 350.000 Noordafrikanen, die in Frank rijk wonen. Dat is bijna net zoveel als in de gehele maand juli. Volgens de Franse politie is de op leving van de Algerijnse activiteit m Frankrijk een gevolg van rivaliteit tussen organisaties van Algerijnse op standelingen en Intimidatie van Noord- afrikaanse agenten, die hun landgeno ten geld afpersen als bijdrage voor de strijd in Algerië. Sedert begin augustus heeft de poli tie meer dan een miljoen frank, die deze agenten ingezameld hadden, in beslag genomen. 9 In Singapore zijn 35 vakverenigings functionarissen gearresteerd, die van communistische sympathieën verdacht worden. Zij werden aangehouden bij een uitgebreide razzia van de politie op kan toren van Vakverenigingen in Singapore.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3