SOCIALE ZAKEN BEZUINIGT ruim één miljoen Westen moet steun aan Israël intrekken Minister Suurhoff kondigt aan: Westelijke voorstellen brengen geen verandering in de zaak Atoomproef in Siberië Ringdijk in Haringvliet nadert voltooiing Auto reed kanaal in BOER VOLGT DE LESSEPS OP PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND FRUITCORSO IN GOES Radio-Moskou over ontwapeningsconferentie Twee personen verdronken jet-Unie nam er tot nu toe 24 Sowje Pond sterling nog niet aan devaluatie toe Subsidies plaatselijke gezondheidszorg worden meest besnoeid Wij kverpleegsters Tuberculose Kinderverlamming m Kanaalrace President Koewatli van Syrië Syrië niet bezig communistisch te worden EERSTE DELTADIJK BIJNA GEREED 1500 meter lange, 150 meter brede bouwput Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes TeL (01100) 2438; bü geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Coxntre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per tn-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad (Zie pag. 2) 13e Jaargang No. 3788 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Zaterdag 24 aug. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.40 u., onder 19.44 u. Maan op 5.45 u., onder 19.15 u. Hoogwater zondag 25 aug.: Vlissingen: 1.16 u. 2.16 m., 13.36 u. 2.26 m. Terneuzen: 1.45 u. 2.31 m., 14.06 u. 2.40 m. Wemeldinge: 3.03 u. 1.87 m., 15.31 u. 1.79 m. Zierikzee: 2.52 u, 1.62 m., 15.15 u. 1.53 m. De 16-jarige Duitse jongen Hel- muth Dieckmeyer uit Ibbenhorn, is gisteren bij Bloemendaal te ver in zee gegaan en verdronken. Hij was op een luchtkussen van het Bloemendaalse strand de zee ingedreven en onmid dellijk nadat bleek, dat er geen spoor van de jongen te vinden was is men gaan zoeken. De Zandvoortse red dingsbrigade stelde direct pogingen in het werk, maar men heeft de jongen niet meer kunnen vinden. Gisteravond is het stoffelijk overschot bij laag wa ter aangespoeld. Gistermorgen om elf uur is aan het Noorderstrand te Scheveningen 'n Duitse badgast in zee verdronken. Het was de 54-jarige Duitser A. S. uit Iserlohn, die zich met kennissen in zee had begeven. Op het noordelijkste deel van het Zandvoortse strand waagde zich gis termiddag het 15-jarig meisje Arlette Wolff uit Laugwey te ver in zee. Zij werd door de sterke stroom meege nomen, maar een Duitse jongeman, die bemerkte dat zij in moeilijkheden ver keerde, wist haar in bewusteloze toe stand op het strand terug te brengen. Haar toestand was gisteravond in het St. Elisabeth gasthuis redelijk. In de Sowjet-Unie is donderdag een kernontploffing teweeg ge bracht. De atoomproef vond, vol gens de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, plaats in Si berië. De laatst bekend geworden atoom ontploffing in Rusland dateert van 18 april. Tot op heden zouden er in de Sowjet-Unie 24 kernproeven hebben plaats gevonden. De Amerikaanse kernproeven in de woestijn van Nevada zijn vrijdagoch tend voortgezet met de ontploffing van een kernwapen „Doppler- genaamd. De lichtflits was op een afstand van 130 kilometer zichtbaar. Het was de dertien de proef in deze serie. Later is bekend gemaakt, dat het wapen de halve sterkte had van de bom, die in 1945 boven Hirosjima werd uitgegooid. Volgens de „Economist" is de En gelse regering bereid het pond ster ling „tot de laatste schans" te verde digen tegen devaluatie en, zo voegt het blad hier aan toe, de laatste schans is nog drie en een half miljard dollar verwijderd. De oorzaak van de huidige moeilijk heden is volgens de „Economist" dat Duitsland een groot betalingsover schot met de rest van de wereld heeft. Dit overschot zal blijven bestaan, ten zij er tegenmaatregelen worden ge nomen. Het slokt meer deviezen op dan de andere Europese landen zich kunnen veroorloven. Een herwaardering van de Duitse mark is volgens het blad een van de maatregelen die genomen kunnen worden om verbetering in de toestand te brengen. VEROORDELING IN KEMPTEN De rechtbank van de Westduitse plaats Kempten heeft vrijdagmiddag sergeant Julitz tot acht maanden voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van vijf jaar veroordeeld wegens doodslag door nalatigheid op 15 rekruten van het bondsleger, die in juni j.l. bij het doorwaden van de rivier de Iller verdronken zijn. Ser geant Schaeffler en eerste luitenant Sommer kregen vrijspraak. Het departement van sociale zaken en volksgezondheid heeft voor dit jaar de bestedingen beperkt met 1.018.800 gulden. En de begrotingspost die het meest is besnoeid is die voor subsidies aan de plaatselijke verenigingen voor de gezond heidszorg. Dit heeft minister J. G. Suurhoff meegedeeld in een nota, die hij aan de Tweede Kamer heeft overhandigd. Het aantal in de begroting 1957 op genomen wijkverpleegsters van ge middeld 2700 worden teruggebracht, hetgeen een besparing van 275.000 gul den oplevert. Bij de subsidiëring van de sociale lasten zal rekening wor den gehouden met de toepassing van de z.g. coördinatietabel, hetgeen 50.000 gulden oplevert. De tuberculosebestrijding zal het dit jaar met 198.600 gulden minder moe ten doen. Het voor de aanschaffing van röntgenapparatuur opgestelde programma zal worden beperkt be sparing 120.000 gulden het subsidie aan de Koninklijke Nederlandse Cen trale Vereniging tot bestrijding der t.b.c. zal worlen verlaagd bespa ring 40.000 gulden en het aantal de subsidiëren huisbezoeksters bij de plaatselijke verenenigingen voor t.b.c. -bestrijding zal met tien worden ver minderd besparing 37.600 gulden, minderd besparing 38.600 gulden. De posten inzake de bestrijding van de kinderverlamming zullen met 180.000 gulden worden vermin derd. De regering wil een bedrag uittrekken van 1.309.600 gulden. Verreweg het grootste deel van dit bedrag is bestemd voor de aankoop van vaccin in het buitenland: 1.100.000 gulden. Nu na de epidemie van 1956 een duidelijker beeld betreffende de nood zaak van rijkssteun ten behoeve van de polio-be- strijding is verkregen, is het mogelijk gebleken ;rvan uitgaan de dat de ont wikkeling in 1957 niet on gunstiger zal zijn dan thans wordt aange nomen het onderdeel „subsidiëring in de perso neelskosten van het ver van de erkende centrale te verlagen met 80.000 gul den en het onderdeel „aanschaffing aparatuur" met 100.000 gulden. Andere beperkingsposten zijn: sub sidiëring van verschillende vormen van verpleegstersopleidingen 75.000 gulden, subsidies bevordering kinder- hygiëne 24.000 gulden, subsidiëring gffffe Suurhoff plegend peisoneel" van astmatische kinderen 65.000 gul den, subsidies en kosten verband hou dende met de bestrijding van ge slachtsziekten 25.000 gulden, beper king voorgenomen uitbreiding aantal schoolartsen 35.000 gulden en subsi dies voor geestelijke volksgezondheid 16.000 gulden. Drie zwemmers zijn gistermorgen vroeg, onder gunstige weersomstan digheden bij Kaap Gris Nez (Frahk- rijk) te water gegaan om te trachten Het Kanaal over te zwemmen. Inmiddels heeft de 34-jarige Para- guees Luis Ruiz, die een poging heeft gedaan Het Kanaal van Frankrijk naar Engeland over te zwemmen de strijd gestaakt. Toen hij in de volg boot werd gehesen had hij tien uur en drie kwartier in het water gelegen. Een woelige zee en een sterke stro ming hadden hem uit de koers gedre- van het sociaal plan voor de ontwil:- ven. Ruiz was ongeveer 9 mijl van de kelingsgebieden 75.000 gulden, sübsi-: Tkust van Kent verwijderd teren hij uit dies ten behoeve van de verpleging het water kwam. Donderda? Is te Raalte in de Achterhoek een driedaags oogst- festijn begonnen onder de naam Stoppelhaene. Alvorens de dors- wedstrijden begonnen, werd het graan voorgedorst door (v.l.n.r.) de burgemeester van Raalte, de heer A. J. Ganzeboom, pastoor J. H. Oderkerk en dominee J. van der Molen. De eerste-minister van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman, heeft ver klaard dat zijn regering niet zal toe staan dat er atoomwapens in het land worden opgeslagen. Radio-Moskou heeft donderdag avond in een commentaar op de nieu we westelijke ontwapeningsvoorstel len gezegd, dat deze niets veranderen aan de niet opbouwende houding van de westelijke mogendheden in de kwestie van de ontwapening. Het feit, dat de westelijken bereid zijn de proe ven met atoomwapens voor de tijd van twee jaar te staken, betekent niet in het minst, dat deze landen bereid zijn onvoorwaardelijk een einde te maken aan de proeven. Onmogelijk In een interview met het Britse communistische blad „Daily Worker" heeft de Russische afgevaardigde naar de Londense ontwapeningsconferentie Zorin verklaard, dat de conferentie met overeenstemming over de kern proeven, een verbod van kernwapens en vermindering der strijdkrachten had kunnen eindigen als de westelij ke landen niet een standpunt innamen dat het bereiken van een akkoord vol komen onmogelijk maakte. Zorin zegt dat de voorwaarde die door het westen wordt verbonden aan een stopzetting van de kernproeven namelijk dat de produktie van kern materiaal voor militaire doeleinden wordt gestaakt geheel onaanvaard baar is. Het Britse voornemen om een nieu we reeks proeven met waterstofwa pens te nemen, bewijst volgens Zorin dat het westen geen staking van de proeven wil. Ongegrond De Britse afgevaardigde Ormsby- Gore, heeft vrijdag te Londen de be schuldiging van de Russische afge vaardigde, Zorin, dat het westen niet bereid is ook maar het minste te doen om tot beëindiging van de wedloop op het gebied van de kernwapens te komen, ongegrond genoemd. President Koewatli van Syrië, die voor een geneeskundige behandeling in Egypte is, heeft verklaard, dat het westen zijn steun aan Israël dient in te trekken. Het Arabische nationalis me- is minder gevaarlijk dan de ex pansiedrang van de Israëlische lei ders", zo zei hij. De president ontkende, dat Syrië bezig is een communistisch land te worden. „Syrië heeft zich niet bij het Rus sische blok aangesloten. Men moet Een luchtopname van de grote bouwput bij het Haringvliet, die in snel tempo de voltooiing na dert. Deze luchtopname laat dui delijk de afmetingen van het pro ject zien, waarover men in onder staand artikel iets meer kan lezen. (Luchtopname A.N.P.-foto) In Nederlandse vrouw in Soerabaja vermoord Lawang, ten zuiden van Soera baja, is mevrouw W. C. Willemse, een Nederlandse weduwe van 76 jaar, ver moord. De politie meent, dat zij door een inbreker om het leven is gebracht. 0 In Zuid-Afrika zijn tot op heden ze ven mensen overleden als gevolg van Aziatische griep. Vier van de sterfge vallen deden zich in Pretoria voor. Een monumentaal standbeeld van een Egyptische fellah met echt genote zal in de plaats komen van dat van Ferdinand de Lesseps. De Egyptenaren hadden dit laatste in december j.l. na de ontruiming van Port Said door de Frans-Britse strijdkrachten in de lucht laten vliegen. Op het voetstuk, dat intact was gebleven, zal nu het nieuwe beeld worden opgericht. President Nasser had in juli 1956 een eerbewijs voor de Egyptische boer voorgesteld. Hij zei toen, dat tienduizenden boeren bij het graven van het Suezkanaal waren gestorven. De oude Suezkanaalmaatschap- pij heeft dit echter tegengesproken, Koningin en Prinses naar Markelo Het ligt in het voornemen van de Koningin, vergezeld van Prinses Bea trix op donderdag 29 augustus de her denkingsbijeenkomst ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Plat telands Jongeren Gemeenschap Ne derland (P.J.G.N.) te Markelo bij te wonen. Na een bezoek aan de land bouwtentoonstelling „Gouden Aren" zullen de Koningin en de Prinses het spel „Eenheid" bijwonen, dat opge voerd wordt door leden van de P.J. G.N. en verschillende Nederlandse en internationale folkloristische groepen. Zonder dat het gros van de Nederlanders daar nu bepaald veel van merkt, wordt door het dijkleger, onder leiding van Ne derlands meest vooraanstaande waterbouwkundigen, met voort varendheid gewerkt aan een van de stoutste ondernemingen in de historie van de Nederlandse land aanwinningen. Maart 1958 De eerste Deltadijk, die bestemd is te worden afgebroken, is bijna gereed. Ofschoon de aannemers iets achter zijn op het schema en daardoor een flinke premie hebben misgelopen, is men er van overtuigd, dat de ringdijk in het Haringvliet voor de daar te bouwen uitwateringssluizen begin maart 1958 klaar zal zijn. Dan zal tevens, midden in deze zee arm een werkhaven liggen onder be- scherming van de 1500 meter lange en 150 meter brede bouwput, die moet worden leeggepompt om de bouw van een sluisbrug met 17 uitwateringsslui zen van ruim 56 meter lengte ieder, mogelijk te maken. De Rijkswaterstaat neemt geen risico, want de sluizen krijgen dubbele klapdeuren. De gehele afsluiting van het Ha ringvliet is op 300 miljoen gulden be rekend. Alleen het ringdijkcomplex zal ruim 17 miljoen kosten. De dijk zal op een hoogte van 8 me ter boven N.A.P. gebracht worden om de te vormen en leeg te pompen bouwput geheel te kunnen bescher men. Aangezien de put slibvrij op een bepaalde diepte moet worden opgele verd, wordt het zand voor de dijk- lichamen voornamelijk van deze plaats weggezogen en via drijvende leidingen opgespoten. Men heeft berekend, dat uit deze put 2,5 miljoen kubieke meter zand en slib verwijderd moeten worden, het geen in het „natte" met zuigers tegen ongeveer 40 cent per kubieke meter kan gebeuren, maar in het „droge" met graafmachines enige guldens per kubieke meter zou kosten. Gezien de naderende najaarsstor men zal met aanbrengen van zandas- falt en asfaltbeton op de dijken nog meer haast worden betracht, dan op het ogenblik reeds het geval is. Al leen bij laag tij kan men namelijk as- falt-deklagen aanbrengen. Tijdens ru we week-ends vernielde onbeschermde dijkstukken hebben de aannemers reeds voor honderdduizenden guldens schade berokkend. verschil maken tussen communisme en Arabische nationalisme. Geen enkel Arabisch land zal de vestiging van Russische bases op zijn gebied toela ten", aldus de president. Syrië heeft vrijdag het cordon vei ligheidspolitie, dat een wakend oog hield op de Amerikaanse ambassade in Damascus, teruggetrokken en er drie wachtposten voor in de plaats ge steld, die niet langer de bezoekers van de ambassade lastig vallen. Asiel voor attaché Uit gezaghebbende Italiaanse bron in Rome is vernomen, dat de Syrische kolonel Ibrahim Hoesseini, die vorige week ontslagen is als militair attaché in Rome, politiek asiel in Italië heeft gevraagd. Hij is door zijn regering terugge roepen, omdat hij verdacht wordt van deelneming aan een samenzwering te gen de huidige Syrische regering. De 35-jarige mevr. G. G. Beugel Mulder is gistermiddag met haar auto, waarin ook haar 3-jarig zoontje zat, in het Roswinkelerkanaal gereden. Beiden zijn verdronken. Mevr. Beugel was op weg naar het land om thee te brengen aan haar man en het perso neel. Zjj moest voor een haar tege moet komende wielrijder op de smalle weg uitwijken en kwam daarbij ver moedelijk in de rulle zandberm te recht en slipte. Bij haar poging om weer op het wegdek te komen heeft zij waarschijnlijk teveel naar links uitgehaald, waardoor de wagen over de weg heen in het kanaal schoot. Hoewel haar man en anderen snel ter plaatse waren slaagden zij er niet in de vrouw en het kind uit de gezonken auto te bevrijden. (Tno«"nn(tpn mededeling adv.) HAZET FA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN DE BILT MELDT Wisselend bewolkt Aanvankelijk in het oosten van het land tijdelijk regen. Daarna opklarin gen afgewisseld met enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1