KONINGIN OP SCHOUWEN-DUIVELAND voor werkbezoek Onvergetelijke dag voor Zeeuwse bevolkingen vakantiegangers -«-«-a-s?-»:-»- Communisme heeft geen invloed in Syrië Drie Israëliërs gedood bij grensincident NKris L Geheimzinnige duikboot bij Zuid-Af rik a TERUG OP DE AARDE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KONINGIN JULIANA IN ZEELAND Enthousiaste menigte bereidde vorstin uitbundige ontvangst BUITENLANDSE INTERVENTIE ZAL KANS OP WERELDOORLOG STERK VERGROTEN Gevangenisstraffen tegen nalatige militairen Klachten in Lodz bleken juist te zijn Klein gevolg Nieuwerkerk Te laat weg VN,-waarnemers genegeerd Patrouille over Jordaanse grens Minister Staf in Fontainebleau Bij wij2e van proef Journalisten uit VS naar China raS DOOR DE WERELD ZESTIEN POLEN VRAGEN ASIEL zxovrcpnrxTTOun vurswra-Hax 51% CRJCS Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad (Zie pag. 1 en 2) 13e Jaargang No. 3787 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Vrijdag 23 aug. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan? Zaterdag: Zon op 5.38 u., onder 19.43 u. Maan op 4.20 u., onder 18.46 u. Hoogwater zaterdag 24 aug.: Vlissingen: 0.30 u. 1.90 m., 12.49 u. 2.01 m. Terneuzen: 0.58 u. 2.06 m., 13.17 u. 2.16 m. Wemeldinge: 2.10 u. 1.72 m.» 14.37 u. 1.67 m. Zierikzee: 1.59 u. 1.43 m., 14.22 u. 1.42 m. Koningin Juliana en burgemeester Mlchaelis van Bruinisse lopen langs een haag enthousiaste inwo ners van het plaatsje naar het wijkgebouw President Tito van Zuid-Slavië heeft de leider van de Britse La- bour-partij, Hugh Gaitskell, ont vangen op het eiland Brioni. De Syrische minister van voorlich ting, Salih Akil heeft verklaard, dat zijn land zal vasthouden aan zijn anti- imperialistische politiek, omdat het imperialisme, daardoor geen kans zou krijgen de omsingeling van de Sowjet Unie te versterken. Hij ontkende, dat de regering en de legerofficieren com munistische neigingen zouden hebben. In een officiële verklaring werd ge zegd, dat de minister of geringste bui tenlandse interventie de kans op een wereldoorlog zou vergroten. ,,De politiek van Syrië, die door de medewerkers van president Eisenho wer verkeerd is uitgelegd, is werke lijk gegrondvest op positieve neutra liteit, voortvloeiend uit de beginselen van samenleving van de conferentie van Bandoeng", aldus heeft de secre taris-generaal van het Syrische mini sterie van buitenlandse zaken gisteren bekend gemaakt. Hij noemde het „on toelaatbaar", dat de politiek van Syrië door president Eisenhower als een linkse politiek werd gekwalificeerd en verklaarde, dat de Syrische politiek niet is veranderd en niet zal veran deren. Hoessein naar Turkije Intussen is koning Hoessein van Jor danië per vliegtuig in Istanboel in Turkije aangekomen om overleg te plegen met de Turkse regering en ko ning FeisaI van Irak over Syrië. In het proces te Kempten tegen twee Westduitse sergeants en een lui tenant, door wie nalatigheid vijftien Duitse soldaten bij het doorwaden van de rivier de Iller om het leven zijn gekomen, heeft de openbare aanklager tegen de 24-jarige sergeant Josef Schaeffler een jaar gevangenisstraf geëist, in beide gevallen met aftrek van voorarrest. Tegen de 36-jarige compagniecom- mhandant, luitenant Sommer, eiste hij drie maanden strafarrest. Geëist wordt voorts, dat de beschuldigden de kos ten va n het proces betalen. Twintig doden door bende-overval Een uit dertig man bestaande en goed bewapende bende van de Darul Islam heeft woensdagavond een over val gepleegd op de dessa Mantjana, ten zuid-oosten van Bandoeng. Hier bij werden twintig dessa-bewoners ge dood, terwijl vijf ernstig gewond wer den. Na dit bloedbad werd het dorp je geplunderd. President Eisenhower heeft don derdag een bespreking gevoerd met de nationale veiligheidsraad, het voornaamste lichaam in de V.S. voor het ontwerpen van plannen voor de militaire veiligheid, over de toestand in Syrië. Ook minister Dulles en de voorzitters van de generale staven waren bij de bespreking, die strikt geheim was, aanwezig. Arrestaties Kranten in Beiroet meldden giste ren, dat enige officieren van het Sy rische leger zijn gearresteerd in ver band met een samenzwering tegen de regering, die volgens de Syrische auto riteiten door de V.S. werd gesteund. De regeringscommissie die in de Poolse stad Lodz bezig is de klachten van he t gemeentelijke vervoersperso- neel tegen de leiding van het bedrijf te onderzoeken, heeft deze voor een groot deel gerechtvaardigd bevonden. De commissie blijft evenwel van me ning, dat een staking niet het juiste middel was om de eisen ingewilligd te krijgen. Volgens de commissie is er veel bu reaucratie bij de gemeentelijke ver- verkleint. De arbeiders waren er voor al ontevreden over, dat de directie de hangende problemen niet met hen be sprak. Daardoor waren allerlei mis verstanden ontstaan. Negentig pro cent van alle problemen had dadelijk kunnen worden opgelost. De voorzitter van de regeringscom missie heeft beloofd, dat de arbeiders voortaan schriftelijk antwoord op al hun vragen krijgen. De gemeenteraad heeft een vaste vertegenwoordiger in de directie van het vervoersbedrijf benoeml, die er op zal toezien dat men zich aan de richtlijnen va n de regeringscommis sie houdt. ZELDEN HEEFT ZEELAND onze Vorstin een spontaner en uitbundiger ontvangst bereid dan donderdag, tijdens haar werkbezoek aan Schouwen-Duiveland. Van vrijwel ieder huis wapperde het rood-wit-blauw en langs de route, die de Ko ningin zou volgens stonden reeds vele uren van te voren drom men toeschouwers, zowel bewoners van het eiland als de vele honderden vakantiegangers. In de gemeenten, die de Koningin tijdens dit bezoek aandeed, werd zij stormachtig ontvangen en om dit feest nog mooier te maken: het was een zon-overgoten dag. Alles werkte mee om dit gebeuren tot een onvergetelijke belevenis^ te maken en dit is het ook geworden. Onvergetelijk door de grootse ontvangst die de bevolking van Schouwen- Duiveland onze Vorstin bereidde, maar bovenal ook door de spontane eenvoud en hartelijkheid, die Koningin Juliana tijdens haar vele en langdurige gesprekken met de bevolking toonde. Om elf uur des morgens was zij in Anna Jacoba aan boord gegaan van het rijkspolitievaartuig R.P. 18. Op uitdrukkelijk verzoek van de Konin gin werd haar gevolg zo klein moge lijk gehouden en daarom bestond het slechts uit drie personen en wel haar hofdame jonkvrouwe C. E. B. Roëll, haar adjudant kapt.-lut.-ter-zee P. J. S. de Jong en haar kamerheer in bui tengewone dienst H. A. A. baron Col- lot d'Escury. Om aan haar verzoek ge volg te geven was ook het college van Provinciale Staten, dat haar begroette zo klein mogelijk gehouden en bestond het slechts uit de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. A. F. C. de Casembroot en het lid van G.S., de heer A. Schout. Om kwart over elf loeiden in de haven van Bruinisse de scheeps- fluiten van alle in de haven liggen de rijk gepavoiseerde vissers schepen ten teken dat het politie- vaartuig met aan boord de Konin gin de haven binnenkwam. Korte tijd later vond de debarkatie plaats en werd de hoge gaste verwelkomd door de burgemeester van Bruinisse, de heer H. K. Michaëlis, die ver vervolgens zijn wethouders en raadsleden voorstelde, waarna het gezelschap zich op weg begaf voor de rondwandeling door Bruinisse. Aan het eind van het havenülateau werd Hare Majesteit echter bloemen aangeboden door de oudste inwoon ster van Bruinisse, de 97-jarige wed. Van Gilst-Okkerse, gekleed in de oude Schouwse klederdracht Ongedwongen onderhield de Konin gin zich met deze hoogbejaarde doch nog zeer vitale vrouw, die er niet aan dacht, zelfs bij aandringen door de Koningin, tijdens dit gesprek op een gereedstaande stoel plaats te nemen. Toen de wandeling werd voortgezet en het werkbezoek aan Schouwen- Duiveland dus eerst recht begon bleek hoezeer de bevolking van Schouwen gehecht is aan het vorsten huis. Omstuwd door honderden inwo ners van „Bru" jong en oud be gaf de Koningin zich te voet van de haven naar het wijkgebouw van het Groene Kruis, dat na de stormramp In de eerste twee weken van augustus zijn, volgens een donderdag gepubliceerde niet-officiële raming, 60 mensen gedood en 141 gewond bij gewelddaden tussen Noord-Afrikanen in Frankrijk. Dinsdag is dr. David Simons, de majoor van de Amerikaanse lucht macht die in een aluminium gon del bevestigd aan een gigantische plastic ballon tot ongeveer 35 kilo meter boven de aarde is gestegen, veilig geland. Vermoeid en slape rig, maar wel voldaan, begaf ma joor Simons zich van de ballon naar de gereedstaande helikopter, waarmee hij met onbekende be stemming vertrok. Hij liep tussen de piloot van de helikopter en de directeur van de fabriek, waar de enorme ballon met toebehoren werd vervaardigd. door Zwitserland werd geschonken. Het bestuur van het Groene Kruis werd voorgesteld en vervolgens be zichtigde de Koningin het fraaie wijk gebouw waarbij zij zich gedegen liet voorlichten door dr. P. Quaak. Zij bezichtigde nauwgezet de boxen kamers voor de baby's, de dokter-, hoogtezon- en operatiekamer en ge bruikte vervolgens in de hall de kof fie. Hierna werd de tocht voortgezet naar Nieuwerkerk, waar de burge meester A. A. van Eeten zijn hoge gaste begroette. In Nieuwerkerk werd gereden langs de na de stormramp nieuw gebouwde woningen, waarvan een groot deel door Denemarken en Noorwegen werd geschonken. Ook in deze gemeente legde de bevolking een uitermate grote belangstelling voor de Koningin aan de dag. In deze gemeente bracht de Konin gin een kort bezoek aan één der ge meentewoningen, gebouwd door de World Federation of United Nations Association, bij welke bouw vele bui tenlandse studenten waren betrokken. Zij bezocht de woning van de 75-jari- ge mej. Krina Lemson en haar wer den bloemen aangeboden door het achternichtje van de bewoonster, Elly de Braai. Daarna begaf het gezelschap zich ook nu weer omstuwd door honderden bewoners naar „Het Dorpshuis", waar de lunch werd gebruikt en waar ook de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevrouw S. C. de Casem broot—baronesse van der Feltz en de echtgenote van de burgemeester, me vrouw E. van Eetende Vries werden voorgesteld alsmede de echtgenoten van de burgemeesters van de gemeen ten op Schouwen-Duiveland, evenals de wethouders en raadsleden van Nieuwerkerk. H.M. gebruikte de lunch met aan tafel uitsluitend de vrouwe lijke aanwezigen en de Commissaris der Koningin lunchte met het manne lijk deel op het daarvoor speciaal in gerichte.... toneel van „Ons Dorps huis". Tijdens deze lunch heeft H.M. een dermate ongedwongen en diepgaand gesprek gevoerd over het maatschap pelijk welzijn in de gemeenten, dat men twintig minuten later dan ge pland was vertrok naar Haamstede, waar een bezoek op het programma stond aan het in de duinen gelegen kamp voor de jeugd van Katendrecht. (Vervolg op pagina 2) Menado „weigerde" Russisch schip Volgens een bericht van radio Me nado zijn aan het Russische schip „Chidkov", dat de haven van Menado, de hoofdstad van de provincie Noord- Celebes, wilde aanlopen, de gebruike lijke havenfaciliteiten geweigerd. De gezagvoerder van het Russische vaartuig, dat, naar werd gemeld, on derzoekingen in de wateren rondom Rabaul, ten oosten van Nieuw-Guinea, verricht, had toestemming gevraagd om de haven van Menado binnen te lopen voor het aanvullen van de brandstof- en levensmiddelenvoor- raad. Dit verzoek werd geweigerd door luitenant-kolonel Ventje Samual, de voormalige militaire commandant van Oost-Indonesië, en een van de leiders die kortgeleden de zelfstandige provincie Noord-Celebes in het leven riepen. Éen woordvoerder van het Jor daanse leger heeft donderdag avond te Amman meegedeeld, dat drie Israëlische soldaten bij bot singen met Jordaanse strijd krachten zijn gedood. De Is raëliërs waren op Jordaans gebied doorgedrongen. Volgens de woordvoerder was bij het dorp Gear Azoen een Israëlische Minister Staf heeft donderdag een bezoek gebracht aan de generale staf van de centrale Europese sector der NAVO te Fontainebleau. Vice-admi- raal H. Bos, commandant der zee- strijdkrachten in dez e sector, heette de Nederlandse minister welkom, waarna beiden werden ontvangen door generaal Valluy, opperbevelheb ber van de NAVO-strijdkrachten voor de centrale sector van Europa. Minis ter Staf onderhield zich tijdens zijn bezoek met Nederlandse officieren, die aan het hoofdkwartier zijn verbonden. DE BILT MELDT Opklaringen Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvan kelijk zwakke, later matige zuidelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen patrouille over de grens gekomen, die het vuur opende op een Jordaanse af deling. De Jordaniërs schoten terug. Later werd de Israëlische patrouil le, die naar schatting uit zes man be stond, versterkt met een peloton. Jor daanse militairen omsingelden de Is raëliërs om hun de terugkeer naar Is raëlisch gebied te beletten, aldus de woordvoerder. De gemengde bestands commissie, die door de Jordaniërs was gewaarschuwd, gaf bevel het vuren te staken. De Jordaniërs gaven gehoor aan het bevel, maar de Israëliërs scho ten door. Dit leidde ertoe, dat drie Is raëlische soldaten werden gedood. De Jordaniërs leden geen verliezen. Volgens de woordvoerder versterk ten de Israëliërs de troepen met nog een peloton, ondanks het bevel tot het staken van het vuren en aanwijzingen van waarnemers van de Verenigde Naties. De Amerikaanse regering heeft don» derdag bij wijze van proef toegestaan, dat 24 Amerikaanse journalisten naar communistisch China gaan. In de bekendmaking van het mi nisterie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat dit besluit geen verande ring betekent van de Amerikaanse po litiek jegens het communisme in Chi na. In 1949, toen de communisten de nationalisten op het vasteland hadden verslagen, heeft de regering te Wash ington Amerikaanse staatsburgers ver boden naar communistisch China te reizen. Het Griekse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat Grieken voortaan voor reizen naar Nederland geen visa mee r nodig hebben. De tiende Femina, beurs voor da mode en huishouding te Rotterdam, zal dit jaar van 27 september tot en met 9 oktober weer in het Ahoyge- bouw te Rotterdam worden gehouden. Het bestuur van het Produkt- schap voor Vee en Vlees zal op woens dag 4 september in hotel Smits te Utrecht een openbare vergadering houden. Johann en Anna Rohrer, een echt paar te Wenen, hebben het feit her dacht dat zij zeventig jaar geleden zijn gehuwd. Hij is 99 jaar, zij 98. Van hun dertien kinderen zijn er negen nog in leven. „Monike" in Hanswecrt gelicht Het op 11 augustus, na een aanva ring met het Belgische motorschip Margiane, in de vluchthaven te Hans- weert gezonken Belgische motorschip Monike is gisteren door het bergings bedrijf Van der Graaf en Mulder (Rotterdam) met behulp van twee drijvende bokken gelicht en door de pompboot Zeearend leeggepompt. Hoewel het schip ook gebroken is, meent men het drijvende te kunnen houden en voor reparatie naar een werf te kunnen slepen. Zestien Poolse toeristen, die met het passagiersschip 'Batory' in Kopenha gen waren aangekomen, hebben asiel gevraagd. De Deense autoriteiten wil len niets meedelen voordat de 'Bato ry' een Pools schip, weer vertrokken is. Een tot dusverre niet geïdentificeerde duikboot is volgens mededelingen van de Zuidafrikaanse militaire autoriteiten herhaalde malen in de territoriale wateren van de Unie gesignaleerd. De duikboot behoorde niet tot een van de grote westelijke zeemachten, aangezien het vaartuig zich niet stoorde aan de internationale marinecode, die voorschrijft, dat een schip zich kenbaar moet maken wanneer het binnen de territoriale wateren van een land vertoeft. Bovendien trachtte zij haar aanwezigheid zo geheim mogelijk te houden. De duikboot heeft, volgens verklaringen van ooggetuigen, op verschillende plaatsen aan de kust, personen aan boord genomen of aan wal gezet. De Zuidafrikaanse minister van defensie heeft verscherpte patrouilleactiviteit in deze kuststreek en de aangrenzende wateren bevolen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1