Opschorting kernproeven voor beginperiode van twee jaar .r Afhankelijk van bevredigende inspectiesystemen Gearresteerde vrouw legt bekentenis af Eisenhower wil nog geen actie t.a.v. Syrië NIEUW STATUUT VOOR ALGERIJE GEREED GRETA ANDERSEN WON DE KANAALRACE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Iets dichter bij het Russische standpunt Kwestie Kasjmir in V eiligheidsraad Kwestie Oman in Alg. Vergadering? Zwingeul wordt uitgediept Lahr weer naar Moskou terug Moord te Beugen opgelost V.S, protesteren bij Syrië GEEN GEHEIM VERDRAG MET RUSLAND STERN VERTROKKEN Rode Kruiszending naaf Oman Commissie bereikte overeenstemming Calais—Dover in bijna 14 uur Achttien uitvallers vier niet gestart Mau-Mau roert zich weer Eisenhower nog steeds teleurgesteld Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 2f4289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad r „THEEPROEVER" IN GOES (zie pagina 2) 13e Jaargang No. 3786 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: jacq de SMIT Donderdag 22 aug. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.36 u., onder 19.48 u. Maan op 3.00 u., onder 18.13 u. Hoogwater vrijdag 23 aug.: Vlissingen: 12.00 u. 1.71 m., u. m. Terneuzen: 0.06 u. 1.81 m., 12.29 u. 1.87 m. Wemeldinge: 1.14 u. 1.57 m., 13.43 u. 1.57 m. Zierikzee: 1.00 u. 1.35 m., 13.26 u. 1.34 m. Pakistan heeft woensdag in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad, dr. Francisco Urrutia, ver zocht om een bijeenkomst van de raad in de eerste week van september ter bespreking van de kwestie-Kasjmier. Ui ut ia betwijfelde, of de raad de kwestie dan in behandeling kan ne men daar de Indische minister van defensie, Krisjna Menon, pas in de derde week van september in New York aankomt. De Arabische landen zullen de kwestie-Oman ook in de Algemene Vergadering der V.N. die 17 septem ber begint, ter sprake brengen. Zij slaagden er dinsdag niet in de kwestie op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst te krijgen. In Londen wordt vernomen, dat En geland zich zal verzetten tegen plaat sing van de kwestie-Oman op de agen da. Het staat op het standpunt, dat het hier uitsluitend gaat om een aangele genheid van de sultan van Maskat en Oman. Voor plaatsing op de agenda is een meerderheid van twee derde vereist. Gisteren is men met Bull-dozers be gonnen de Zwingeul, die de scborre- bloemen op de schorren achter in het <£.vin van zout water voorziet, weer uit te diepen en open te maken. De kunst matige geul, die loodrecht op het strand langs de Belgisch-Nederlandse grens tot achter in het Zwin liep, had zich door verzanding en stroming geheel omge bogen, en loopt thans evenwijdig aan de duinenrij die zich voor in het Zwin had gevormd. De stroming bedreigt op deze wijze de duinenrij op Nederlands grond gebied met afschuring. De geul was des tijds op verzoek van België gegraven. De westelijke mogendheden hebben woensdag tijdens de ontwape ningsbesprekingen in Londen opschorting van kernproeven gedurende een beginperiode van twee jaar voorgesteld en wel in twee trappen. Dit is afhankelijk van het tot stand komen van bevredigende inspec tiesystemen. Hierdoor is men van westelijke zijde wat nader gekomen tot het Russische standpunt. De Sowj et-afgevaardigde Zorin verklaarde echter na kennisneming van de nieuwste ontwapeningsvoorstellen, dat, hoewel de voorgestelde stopzettingsperiode verlengd was Rus land had in juni een onvoorwaardelijke opschorting van twee tot drie jaar geëist het voornaamste struikelblok was gebleven. Tweemaal 12 maanden De beide door de westelijken voorgestelde stadia omvatten elk 12 maanden. De eerste fase zou ingaan na totstandkoming van een gedeel telijk ontwapeningsakkoord, indien althans een akkoord bereikt is over de instelling van met wetenschap pelijke instrumenten uitgeruste con troleposten in de Sowjet-Unie, En geland, de V.S. en het gebied van de Grote Oceaan. Deze periode zou met twaalf maanden verlengd worden indien althans het inspectiesysteem bevre digend zou hebben gewerkt en voortgang was geconstateerd in de totstandkoming van een verder gaand inspectiesysteem om na te gaan of de produktie van splijtbare stoffen voor militaire doeleinden in derdaad is stopgezet. Voortzetting Men zou na de tijd van twee jaar de kernproeven weer voortzetten in dien dit laatste inspectiesysteem voor die tijd niet tot tevredenheid van alle partijen zou zijn gesteld. Zelfs kan men dat doen, zo behelst het voor stel, indien na twaalf maanden reeds blijkt, dat het inspectiesysteem niet voldoet. Een woordvoerder van de NAVO te Parijs heeft gisteren meegedeeld, dat de permanente raad van deze organi satie maandag in bijzondere vergade ring bijeen zal komen om nieuwe wes telijke ontwapeningsvoorstellen te be spreken. De leider van de Westduitse delega tie die besprekingen in Moskou voert, zal donderdag met nieuwe instructies weer naar Moskou gaan. In politieke kringen te Bonn is ge zegd, dat de Westduitse regering de onderhandelingen in Moskou wil voortzetten overeenkomstig de aan vankelijk opgestelde agenda. Deze stelde vast, dat de rëpatriëring van Duitsers en de commerciële en con sulaire kwesties gelijktijdig besproken zullen worden. Het Oostberlijnse blad „Berliner Zeitung" schrijft, dat de Sowjet-Unie Westduitsland een handelsovereen komst heeft voorgesteld voor een goe- derenruil ter waarde van zeven mil jard mark. Dit voorstel was reeds in het begin van de Duits-Russische on derhandelingen gedaan. Oud-president van Honduras overleden Julio Lozano Diaz, die van 1955 tot oktober van het vorige jaar president van Honduras is geweest, is op 72-jarige leeftijd te Miami (Florida) overleden aan de gevolgen van een hersenbloeding. Hij had zijn land verlaten, nadat hij bij een staatsgreep was afgezet. De gisteren te Amsterdam ge arresteerde „vrouw met de rode mantel", de 32-jarige R. J. heeft gisteren tegenover de Eindhoven- se politie bekend, de vorige week te Beugen begane moord op de 79- jarige weduwe Van Vonderen Jilissen te hebben gepleegd. De bekentenis van mej. J. kwam tijdens het eerste verhoor, dat de po litie haar na haar overbrenging uit Amsterdam afnam. Gezien de geeste lijke gesteldheid van de vrouw, die enige maanden geleden uit een psy chiatrische inrichting was ontsnapt en sindsdien was „ondergedoken" was de politie niet geneigd met de bekentenis zonder meer genoegen te nemen. De vrouw heeft echter zoveel bijzonder heden over de moord verteld, die al leen haar bekend kunnen zijn, dat de politie aanneemt dat haar bekentenis op waarheid berust. De politie zal ech ter alle door de verdachte genoemde feiten en omstandigheden nauwkeurig onderzoeken. Volgens de verdachte heeft zij de moord in een plotselinge woede-aan val gepleegd. Zij was op bezoek bij De Amerikaanse zesde vloot Van de zijde van de Amerikaanse marine wordt meegedeeld, dat het grootste deel van de Zesde Vloot oefe ningen in het westelijke deel van de Middellandse Zee houdt, maar zono dig onmiddellijk oostwaarts kan op- stomen. Het plan voor deze oefening was al maanden geleden opgesteld. De vloot telt twee vliegdekschepen, twee kruisers, een aantal torpedoboot- jagers en hulpschepen. Zij wordt de zer dagen tijdelijk versterkt door een eskader torpedobootjagers, dat een overeenkomstige eenheid komt aflos sen. Aan boord van de- oefenende sche pen bevindt zich een bataljon lucht landingstroepen. de oude dame, die de schoonmoeder van haar zuster was en tijdens dit bezoek ontstond een woordenwisse ling. Deze liep zo hoog, dat de bezoek ster een voorwerp pakte en er in wil de drift op los sloeg. De verdachte verblijft thans in op dracht van de officier van justitie in de rijks psychiatrische inrichting te Woensel. Lijken van vier alpinisten gevonden In het Berninamassief aan de Zwit serse grens zijn de lijken van vier al pinisten gevonden, Duitsers afkomstig uit Beieren. PRESIDENT EISENHOWER acht op dit ogenblik geen termen aanwezig om een actie te ondernemen ten aanzien van Syrië, aldus heeft de Ameri kaanse president woensdag verklaard op zijn wekelijkse persconferentie. De V.S. zijn niet goed op de hoogte hoe sterk de Russische indringing is gevorderd. Wel heeft Amerika geprotesteerd tegen de plaatsing van een afdeling veilig heidspolitie rondom de Amerikaanse ambassade in Damascus. Syrië heeft hierop geantwoord, dat deze maatregel diende ter bescherming van het Ame rikaanse personeel. De politie fouilleerde Syrische am bassade employees voor zij het ge bouw ingingen en ook bezoekers van de ambassade moesten zich legitime ren. Een woordvoerder in Washington vergeleek deze toestand met vroegere soortgelijke gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije en andere landen. Rookgordijn Eisenhower gaf gisteren als zijn me ning te kennen, dat de ontwikkeling in Syrië klaarblijkelijk een rookgor dijn is waarachter mensen met linkse sympathieën trachten hun macht op te bouwen. Desgevraagd verklaarde de president, dat de ontwikkeling uit eindelijk een goed bedekte poging of samenzwering betekent om voor de Sowjet-Unie de macht over het land over te nemen. Alfred Stern, zijn echtgenote Mar tha Dodd-Stern en hun zoon zijn woensdag met onbekende bestemming uit hun hotel te Praag vertrokken. Stern en zijn vrouw, dochter van 'n vooroorlogse Amerikaanse diplomaat in Duitsland, zijn de vorige week, op een bijeenkomst van de commissie te gen anti-Amerikaanse activiteit van het huis, agenten van de Russische spionagedienst genoemd. Twee leden van de Amerikaanse militaire politie staan hier in Frankfort op wacht bij de wrak stukken van een tweemotorig Beechcraft Bonanza-vliegtuig van het Amerikaanse leger, waarin twee Amerikaanse officieren, toen het toestel hoogte begon te ver liezen, opzettelijk neerdoken op de binnenplaats van een fabriek, waarbij zij de dood vonden, om te vermijden, dat de machine te pletter zou vallen op de fabrieks gebouwen, waarin op dat moment tweehonderd man aan het werk waren. Nog steeds is niet bekend hoe het kwam dat de Beechcraft kort na de start boven de buiten wijk Bonames naar beneden stortte. De namen van de twee in zittenden, die hun leven gaven om tientallen anderen te redden, zijn niet bekend gemaakt. Het Internationale comité van het Rode Kruis te Geneve heeft de Egypti sche rode halve maan geneesmiddelen ter waarde van 10.000 Zwitserse franken doen overhandigen ten behoeve van de slachtoffers van de strijd in Oman, aldus melden te Beiroet ontvangen Egyptische bladen. Dit bericht is in Britse regeringskrin gen met verwondering ontvangen. Men verklaarde van gezaghebbende zijde te Londen, dat het internationale comité van het Rode Kruis slechts ingelicht moet zijn door de vertegenwoordiger van de Imam van Oman te Cairo, zowel over de aard van het conflict als over de in stantie waarmede het zich in verbinding diende te stellen. Volgens te Londen be schikbare inlichtingen bedraagt het aan tal slachtoffers onder de opstandelingen van Oman niet meer dan vijfendertig en aan burgerwoningen zou slechts zeer weinig schade zijn toegebracht. De commissie voor Noord-Afrika van de Franse regering heeft overeen stemming bereikt over de beginselen van een nieuw statuut voor Algerije. Voordat de tekst aan het kabinet wordt voorgelegd, zullen eerst de voornaamste politieke partijen wor den geraadpleegd. Volgens de gewoonlijk welingelichte Slechts twee van de 24 deelnemers aan de zwemwedstrijd over Het Ka naal zijn in Engeland aan wal gestapt. De overigen moesten zich op vier na zij waren niet gestart in de volgboten laten hijsen. Greta Andersen i30), de in de V.S. woonachtige Deense zwemster, die er o.a. in slaagde in 1948 de Olym pische titel 100 meter vrije slag te ver overen, is gistermiddag om drie mi nuten over vijf als eerste hij Dover aan land gestapt. Zij had de afstand van Kaap Gris Nez naar de Engelse kust, ongeveer 33 kilometer, in 13 uur en 53 minuten afgelegd. Greta Andersen is de eerste vrouw, die de race heeft gewonnen, sedert deze in 1951 voor het eerst werd ge houden. Vrijwel de gehele race heeft zij aan de kop gelegen. Zij zwemt in het opvallend hoge tempo van 74 armslagen per minuut. Tweemaal leek het erop alsof zij de strijd wil de staken, maar steeds hebben haar begeleiders in de volgboot haar kunnen aanmoedigen vol te houden. Door deze prestatie heeft zij een prijs verdient van ruim 5000 gulden alsook de grote „Butlin-beker" een wisselbeker met een waarde van tienduizend gulden. Deze prijs blijft echter eigendom van de organisa toren. Behalve Greta Andersen heeft de 30-jarige Engelsman Kenneth Wray de grote zwemrace volbracht. Toen hij aan land stapte waren er nog vier deelnemers in het water. Maar om kwart over zeven gaven de organisa toren opdracht, dat deze overgebleven zwemmers uit het water moesten, aangezien het te donker werd om hen te bljjven volgen in de sterke stro mingen langs de Engelse kust. Ook Maria Meesters, die vertelde tegen haar wil in de boot te zijn ge stapt, moest het opgeven op aandrang van haar trainer. Zij had op dat ogen blik 13 uur in het water gelegen en was nog zes mijl van de Engelse kust verwijderd. Na deze Kanaalrace zijn er thans 94 personen, die de overtocht hebben vol bracht. De eerste was de legendarische captain Matthew Webb (Eng.), die op 25 augustus 1857 van Dover naar Ca lais zwom. politieke commentator van het con servatieve blad .„Paris-Presse', Paul Charpy, zou het nieuwe statuut het volgende inhouden. 1. Algerije is een integrerend deel van Frankrijk. De Franse regering blijft verantwoordelijk voor de diplo matie, de verdediging, de financiën en de justitie. Het nieuwe Algerije zal in de Franse parlementaire lichamen worden vertegenwoordigd. Het krijgt een dertigtal afgevaardigden in de Na tionale Vergadering. 2. Algerije zou worden verdeeld in zes of zeven zelfbesturende provin cies, elk met een assemblee, die vol gens algemeen kiesrecht wordt geko zen en met een regeringsraad. De ver tegenwoordiging van de minderheden zou op die wijze gewaarborgd zijn. In zeker twee provincies Algiers en Oran zou een Europese minderheid verzekerd zijn. 3. In Algiers zou een coördinerende assemblee zetelen. 4. Een vertegenwoordiger van de Franse regering en een door de Franse president te benoemen en in Parijs gevestigd hof van arbitrage zouden eventuele geschillen tussen de assem blees en tussen de Mohammedaanse en Europese gemeenschappen beslech ten. Besnoeiing op Amerikaans atoomprogramma De toewijzingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft het door de nationale com missie voor atoomenergie gevraagde bedrag van 2.485.625.000 dollar voor lopende kosten en nieuwbouw in het lopende belastingjaar met 215.906.500 dollar besnoeid. De Syrische minister van voorlich ting heeft woensdag verklaard, dat de Sowjet-Unie en Syrië geen geheim verdrag hebben gesloten. Wel is een overeenkomst gesloten over levering van Russische wapens. Er zijn geen juiste cijfers bekend, maar vast staat, dat een zeer groot aantal Russische technici naar Syrië gaat en dat ook vele Syriërs naar de Sowjet-Unie gaan om daar een opleiding te krijgen. Inmiddels heeft de Syrische militai re attaché in Amman ontslag genomen uit protest tegen de jongste gebeurte nissen in zijn land. Met name de be noeming van kolonel Bizri tot stafchef van het leger. De minister van defensie in Kenia, John Cusack, heeft bekendgemaakt, dat politieversterkingen zijn gezonden naar een interneringskamp van leden van de Kau-Mau, waar zaterdagavond twee Afrikaanse bewakers door geïnterneer den zijn doodgeslagen. Twee blanken en verscheidene Afrikaanse leden van het personeel van het kamp alsook achttien geïnterneerden liepen verwondingen op. Wederom journalisten gearresteerd De legerwoordvoerder in Djakarta heeft woensdag meegedeeld, dat twee leden van de redactie van het onaf hankelijke dagblad „Indoneisa Raya" in Djakarta zijn gearresteerd wegens publikatie van berichten over mili taire aangelegenheden zonder de daar voor vereiste officiële toestemming. President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard buitenge woon teleurgesteld te zijn over het feit dat het congres gedeelten van zijn wetsvoorstellen betreffende binnen- en buitenland heeft afgewezen. Wat de hulp aan het buitenland betrof, had hij uitsluitend het belang van het Amerikaanse volk en de bevordering van de veiligheid in de wereld op het oog. De vragen van de journalisten over zijn eerdere mededeling dat hij moge lijk het congres in bijzondere vergade ring bijeen zou moeten roepen als de door het congres gevoteerde gelden voor de hulp aan het buitenland bene den het veiligheidsminimum bleven, behandelde de president zeer voor zichtig. Hij zei dat hij een dergelijke vergadering alleen zou bijeenroepen als het beslist noodzakelijk was. Het zou mede afhangen van de ontwikke ling van de internationale toestand. Moordenaar van onderwijzeres ontoerekenbaar verklaard De 28-jarige Togolander Andreas Goka-Comlan, die op 20 februari de Nederlandse onder-wijzeres aan een internationale school te Fontainebleau M. C. van Steyn heeft doodgestoken, is ontoerekenbaar verklaard. Hij moet de rest van zijn leven doorbrengen in een inrichting voor geestelijk gestoor den. A.N.W.B. gaf honderd duizendste kredietbrief af De ANWB heeft thans de honderd duizendste kredietbrief van dit jaar uit gereikt. Dit betekent, dat de toeristen bond thans voor een bedrag van ruim 45 miljoen gulden garant is voor bijzon dere onkosten, welke kunnen ontstaan, wanneer ANWB-leden in het buitenland ernstige pech met hun auto of motorrij wiel krijgen of bij een ongeval betrokken geraken. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat een poging is verijdeld om een grote brug ten noorden van Bei roet op te blazen. 0 Van 31 augustus tot 3 september wor den dit jaar in Bentheim in Duitsland weer de in 1954 ingestelde Duits-Neder landse cultuurdagen gehouden. DE BILT MELDT Opklaringen Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1