Elektrische rozen en dubbele koffiekannen „Kijkende buren en kennissen- probleem" opgelost PROTESTANTISME IN CEYION Emigratie heeft zich op bevredigende wijze ontwikkeld Kerken aan de eredienst onttrokken ZWEDEN BEREIDT ZICH VOOR OP WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Bruinvis blijft tweede klasser Zeeuwse zwem* kampioenschappen in Middelburg Luctor verloor eerste promotie* wedstrijd Sjaak Sinke won in Namen Nieuwtjes op de komende Najaarsbeurs haag j/e&U- Minister Suurhoff in jaarverslag Cijfers spreken Demonstratief congres van belasting mensen vproevmc^ DE KERK VANDAAG FIFA -commissie op inspectiereis Beslissingswedstrijd Nederland—Oostenrijk De waterpolocompetitie Diaedag 20 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van één onzer verslaggeefsters) Zoals ieder jaar, zullen we ook deze keer voor U een greep doen uit de diverse nieuwigheidjes, die op de Najaarsbeurs (van 3 tot 12 september in Utrecht) te aanschouwen zullen zijn. Een er van is het automatisch telefoonbeantwoordapparaat, dat door de importeur „the voice that is in, when you are out" de stem die thuis is als U uit bent wordt genoemd. Er komt een bandrecorder aan te pas, waarop de eigenaar kan vertellen dat hij in bad zit of uit is, dat hij op een bepaald adres bereikt kan worden en dat hij zo en zo laat weer thuis zal zijn. Degene die opbelt kan eveneens een mededeling aan de bandrecorder dicteren en enige seconden nadat de „opbeller" het laatste woord heeft gesproken, wordt de verbinding automatisch ver broken. Het complete apparaat is niet bepaald goedkoop, maar het is in ieder geval voordeliger dan het in dienst nemen van een telefoniste. Voor grote mensen die graag met geld spelen, is er een bankbiljettenmschine en voor de kleintjes zijn er dubbeltjes, kwartjes, stuivers, centen en guldens van plastic, die het winkeltje spelen alleen maar nóg aantrekkelijker maken. Een bekende firma komt met een dub belwandige koffiekan. De laag lucht tus sen de twee wanden werkt Isolerend, zo dat de koffie zonder muts, beurs of licht je anderhalf a twee uur op temperatuur blijft. Bovendien wordt de buitenste wand niet heet. TELEVISIE „Zeer decoratief en uitermate geschikt als televisieverlichting" noemde een fa brikant zijn bloemenvazen met elektrisch verlichte rozëh. Hmmm Over televisie gesproken, hier is de oplossing van het „kijkende buren en kennissen-probleem": op de najaars beurs staat een muntschakelaar, die aan de achterkant van het t.v.toestel bevestigd kan worden. Men krijgt al leen ontvangst van het beeld, als men een gulden in het apparaat gooit. De optimistische fabrikant veronder stelt, dat de familie, buren en vrienden, die naar het programma komen kijken, zo nu en dan graag een gulden ln de gleuf zullen duwen, om iets terug te doen voor de „kijkgastvrijheid". Het ap paraat kost overigens bijna vijftig gul den, zodat er wel heel wat dankbare mensen op bezoek dienen te komen, als het geval financiële voordelen op moet leveren. MUZIEK Een bekende fabrikant van mond harmonica's exposeert dit jaar een elektrisch tafelorgeltje met een om- Ingezonden mededeling (adv.) Na ruim een jaar verlof hier te lande te hebben doorgebracht, is ds. Th. B. W. G. Gramberg met zijn echtgenote weer naar Ceylon teruggekeerd, waar zij se dert 1952 werkzaam zijn. Ds. Gramberg werd destijds beroepen door de Presb. Church in Kandy, een onafhankelijke kerk, die in 1848 ontstond door samenwerking van Dutch Burghers zoals de nazaten van de Hollanders, die in de 17e eeuw daar kwamen, wor den genoemd met de Schotten. Ds. Gramberg is werkzaam onder de stu denten van de universiteit bij Kandy, waarvan 15 procent protestant is, in te genstelling tot de bevolking die maar voor één procent tot deze religie behoort. De arbeid van ds. Gramberg vormt te vens een contact tussen Christendom en boedhisme, omdat aan de universiteit tal van boedhistische hoogleraren en stu denten werkzaam zijn. In Ceylon valt daarnaast een duide lijke groei van de kerken naar elkander te constateren, zodat men in 1959 of 1960 hoopt te komen tot stichting van één kerk, de kerk van Lanka. Waarschijnlijk wordt in 1960 de derde assemblee van de Wereldraad van Ker ken op Ceylon gehouden. Volgend jaar gaat een tweede hervormde predikant naar Ceylon. Jubileumtentoonstelling „Het Nederlandsche Trekpaard" De jubileumtentoonstelling van de Ko ninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", welke op dinsdag 10 en woensdag 11 september te 's-Hertogen- bosch wordt gehouden, zal een feestelijk karakter dragen. Uiteraard zal dit tot uitdrukking komen op de eigenlijke ten toonstelling van dinsdag en woensdag morgen. In de middag, van woensdag 11 sep tember zullen o.a. enkele honderden ver tegenwoordigers van de plattelands jeugd in Nederland een massale demon stratie geven. Voor deze gelegenheid is een samenwerking van de plattelandsjon gerenorganisaties van alle gezindten tot stand gekomen. De middag zal worden besloten met een taptoe door de Koninklijke Militaire Kapel in ceremonieel tenue onder leiding van Majoor Rocus van Yperen. vang van vier oktaven, dat maar 12 kilo weegt. Een andere muziekliefheb ber fabriceerde een foto-album met een ingebouwde muziekdoos.... Als de omslag opgetild wordt, weerklinkt er een vrolijk wijsje, dat hopelijk de sombere herinneringen zal verdrijven bij het bekijken van de foto's van een verregende vakantie. Een horloge-fabrikant is begonnen met de produktie van horloges met twee ver wisselbare kasten. De één is van chroom en de ander van doublé, zodat de geluk kige bezitter zich bij alle gelegenheden en in alle costuums met een passend uur werk kan vertonen. Een aardewerkfabriek verzamelde hon derd kinderen van 2 tot 12 jaar en liet hen zelf uit een collectie ontwerpen van verschillende kunstenaars de decoraties voor kinderkoppen en -schotels uitzoe ken. Het resultaat van dit massa-onder zoek is eveneens op de Najaarsbeurs aanwezig. Nieuw is ook de uiterst lichte ronde babybox met een netwerk van plastic, die gemakkelijk schoongemaakt en ver plaatst kan worden. Tenslotte dé nouveauté van de beurs: een Nederlandse firma importeerde uit Oost-Duitsland kunstleren regenjassen, capuchons en laarsjes voorhonden. Buitengewoon geschikt voor ons klimaat want deze hondse regenkleding is nog gevoerd ook! In het jaarverslag over 1956 van de werkzaamheden van de organen voor de emigratie, een boekwerk getiteld „Emi gratie 1956", schrijft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, in een voorwoord dat de emigratie uit ons land zich op bevredi gende wflze verder heeft ontwikkeld. Omtrent de uitslag van het Ameri kaanse migratieprogramma stelt het verslag, dat deze geheel onverwacht kwam, en behoort tot enige belangrijke en deels niet verwachte ontwikkelin gen die zich in de loop van 1956 in de emigratie hebben voorgedaan. Aangenomen mag worden, dat tn 1957 de spreiding van de Nederlandse emi granten over de belangrijkste ontvan gende landen wederom in vrij sterke mate het traditionele beeld zal benade ren. CIJFERS De emigratiecijfers naar Canada ver toonden een stijging, 7.651, v.j. 6654 (in 1952 20.653), de emigratie naar Australië (10.959, v.j. 13.731, Zuid-Afrika (1.819, v.j. 2.839) en Brazilië (288, v.j. 47) ver minderde en wordt als constant be schouwd voor Nieuw-Zeeland (1.335, v.j. 1.266), en Rhodesia (356, v.j. 449). Het totaal aantal emigranten dat sinds 1946 tot einde 1956 uit Nederland ver trok, bedraagt voor Argentinië 944, Au stralië 81.603, Brazilië 3.418, Canada 112.674, Nieuw-Zeeland 14.413, Rhodesia 1.175, de Verenigde Staten 35.575, Zuid- Afrika 24.722, en overige landen (excl. Europa) 2.367. De agrarische emigratie vertoont een sterke teruggang sinds 1952, na tot die tijd van 1948 af gestegen te zijn van 2.384 tot 4.067. Het aantal geëmigreerde agrarische beroepsbeoefenaren was in 1953 3.487, in 1954 2.110, ln 1955 1.169 en in 1956 993. De Bond van personeel bij 's Rijks Be lastingen heeft aan haar leden een .brief gezonden, waarin de ontstemming wordt uitgesproken over de salarissen van de lagere en middelbare ambtenaren. Op zaterdag 7 september zal te Den Haag in het gebouw van Kunsten en Weten schappen een demonstratief congres ge houden worden, waarin aangedrongen zal worden op de herziening van de sala rissen van deze groep ambtenaren. door ANNIE SWAN ons dagelijh vervolgverhaal 30) „Ik zou Miss MarshaM King graag even spreken", zei ze. „Blijf jij hier, Christina, en verlaat onder geen voor waarde de kamer". „Nee, Miss Allee. Maakt u zich daar over maar niet bezorgd. Ik zal hier als een kilt blijven hangen, wat Dalgleish ook doet of zegt". Alice vond Mrs. King alleen, een keurige, innemende gestalte in een lan ge, nauwsluitende mantel en een aller aardigst hoedje. Ze stond glimlachend op, om het meisje te begroeten en het viel haar onmiddellijk op, hoe bleek en uitgeput deze er uit zag. „Lieve, je ziet er uit, alsof je weken in een ziekenkamer opgesloten hebt ge zeten". „Dat heb Ik ook, Mrs. King. Sinds de dag, dat wij elkaar ontmoet hebben, heeft mt|n tante haar kamer moeten houden. Ze heeft een soort beroerte gehad, toen wij thuis kwamen en ls heel ziek geworden". „Maar nu is ze toch, hoop Ik, weer herstellende?" Allee schudde haar hoofd. „O nee. Ik ben bang, dat haar geval hopeloos is. Gisteren ls er een profes sor bij geweest en die heeft ons geen hoop meer gegeven." „Wie heb je gehad?" „Professor Gardiner." „Gardiner! Ik dacht, dat die in Egyp te was deze winter, voor zijn slechte gezondheid", zei Mrs. King op verbaas de toon. „Hij is zeker weer beter, dat hij weer aan het werk is. Dat moet ik aan Tom vertellen, dat zal hij prettig vinden. Hij heeft grote eerbied voor Professor Gardiner. Wij zijn hem spe ciale dank verschuldigd, want hij heeft mijn man door een gevaarlijke ziekte heen gehaald, nadat alle andere dok toren hem al hadden opgegeven. Je vond hem zeker wel aardig?" „O ja, hr| is heel vriendelijk geweest" zei Alice. „Ik ben eigenlijk hierheen gekomen, om te vertellen, wat er met ons ls ge beurd", zei het kleine vrouwtje. „Toen wij elkaar die dag hadden ontmoet, zul je waarschijnlijk wel hebben gedacht, dat we niets liever wilden, dan je zo spoedig mogelijk weer te zien. En in derdaad was dat ook het geval. Maar vreemde dingen zijn tussenbeide geko men. Gauw, nadat we je hadden ver laten, is er een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Twee kinderen werden bijna overreden door een grote sleperskar, waarvan de paarden op hol waren ge slagen. Mijn broer, Jack, heeft de kin deren nog weten te redden, maar ls daarbij onder de paarden gekomen en heeft ernstige verwondingen opgelopen" „O, wat spijt het me, dat te moeten horen!" riep Alice op een toon van op rechte deelneming uit. „Ik dacht eigenlijk, dat je het wel in de krant zoudt hebben gelezen, anders had ik het je wel eerder geschreven." „Ik heb sinds die dag bijna geen krant ingezien, Mrs. King. Ik ben dag en nacht met mijn tante bezig ge weest." „Dan heb je waarschijnlijk ook geen tijd gehad, om je er over te verbazen, dat wij niets meer van ons lieten ho ren. Dat is misschien maar beter ook. Jack ls nu weer herstellende en mag elke dag een uurtje opzitten. Eigenlijk ben ik vandaag gekomen, om te vra gen, of je morgen bij ons thee wilt komen drinken. Hij heeft nog niet veel bezoek gekregen, maar is erg verlan gend, je weer te zien." Het meisje bloosde zelfs niet bp het horen van Jacks naam en dit verbaas de Mrs. King en kwetste haar zelfs een beetje. Haar broer had veel over Alice Harman gesproken gedurende de dagen, dat hij herstellende was en zij vreesde, dat het hem deze keer ernst was. Ze was naar Alice toegegaan op zijn uitdrukkelijk verlangen, ofschoon ze het zelf liever niet had gedaan. Ze hield dolveel van haar jongere broer en wilde graag, dat hjj met een speci ale vriendin van haar trouwde, die daar niet afkerig van zou zijn. Maar haar koppelarij zouwaarschijnlijk wel geen succes hebben. Hij had er helemaal geen behoefte aan gehad, het meisje, dat zij hem zo warm aanbevolen had, te ont vangen, terwijl hij wel heftig verlan gend was geweest, Allee Harman weer te zien. En toch was er iets In het meisje, dat haar beviel en aantrok een zekere charme, die zij niet kon de finiëren. Ze was zo onmiskenbaar een dame, die met natuurlijke wellevend heid, die niet aangeleerd kan worden. En het feit, dat zjj zich niet van Jacks genegenheid bewust was en weinig be lang ln hem stelde, maakte haar des te interessanter. „U bent erg vriendelijk", zei Alice vlug, maar ik ben bang, dat Ik mor gen onmogelijk kan komen. Ik kan mijn tante niet alleen laten. Zij is op het ogenblik niet in staat te spreken, maar ik geloof, dat ze me mist, als ik de kamer uit ben". „Maar het zou je goed doen, er eens een uurtje uit te komen. Ik zal je met mijn rijtuig laten halen en brengen", drong Mrs. King aan, te meer verlan gend, haar zin door te zetten, nu het bleek, niet zo gemakkeljjk te gaan, als ze had verwacht. „Als je eens even iets anders gedaan hebt, zul je weer beter tegen het verplegen kunnen." (Wordt vervolgd) Uit Oost-Duitsland komen geregeld berichten door, die men in de jaren rond 1925 ook uit Rusland hoorde, namelijk dat successievelijk de kerkgebouwen aan haar bestemming worden onttrokken. Het Hamburgse Sonntagsblatt komt met de ontstellende mededeling, dat in heel het gebied van Koningsbergen geen enkele kerk meer voor de eredienst gebruikt wordt. Voor zover ze niet in de oorlog verwoest zijn, dienen deze kerken thans als graanpakhuizen, cultuur centra, bergplaats voor landbouwwerktuigen of magazijn. Het klinkt haast ongelooflijk, dat in heel noordelijk Oostpruisen geen kerk meer ter be schikking van de gemeenten zou staan. In een stad als Koningsbergen, die meer dan een half miljoen inwoners telt, zullen toch zeker duizen den praktiserende christenen wonen. Zij moeten zich nu in noodlokaliteiten en met huisgods dienstoefeningen behelpen. In 1945 hebben de Russen zuidelijk Oostprui sen bij Polen gevoegd en het noordelijk deel, inclusief Koningsbergen, bij Rusland ingelijfd. Terwijl in Rusland zelf ruimere mogelijkheden voor de uitoefening van de godsdienst zijn ge komen, en men reeds jaren voor profane doel einden gebezigde kerkgebouwen aan de ge meenten teruggaf, gaat het in het Koningbergse gebied dus juist andersom. Ook vanuit Polen komen verontrustende be richten. Het tegenwoordig tot Polen gerekende Opper-Silezië ondervindt een gelijke behande ling. Vluchtelingen, in West-Duitsland gearri veerd, verklaarden, dat de evangelische kerk in Ratibor, een stad van ongeveer 60.000 inwoners, al sedert 1945 als trainingszaal voor boksers wordt gebruikt. De protestanten in Ratibor hebben voor hun godsdienstoefeningen slechts de beschikking over de kapel van een kerkhof. Gcref. Kerken in Indonesië toegelaten tot de Wereldraad Als nieuwe leden van de Wereld raad van Kerken zijn in de te New Haven gehouden vergadering van het centraal comité van deze Raad, toe gelaten de ev. lutherse kerk in de U.S.A., een kerk van Noorse her komst met een miljoen leden; de presbyteriaanse kerk van Oost-Afrlka een kerk van Schotse oorsprong met 20.000 leden; de baptistengemeenten van Birma, 200.000 leden en de gere formeerde kerken ln Indonesië, 2500 leden. Tegen toelating van laatstgenoemde kerkformatie bestonden wel bezwa ren omdat zij zo klein is. De secreta ris-generaal van de Wereldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft, bepleitte toela ting, waarbij hij de aandacht van de vergadering bepaalde bij het geschrift dat deze kerkgemeenschap in Indone sië aan haar zusterkerken in Neder land heeft voorgelegd tot motivering van haar aansluiting. Dit gehoord hebbende besloot het centraal comité de gereformeerde kerken van Indo nesië van harte welkom te heten binnen de gemeenschap van de We reldraad. Basis Wereldraad ln het geding Omdat verschillende orthodoxe ker ken de Wereldraad nog wantrouwen, daar haars inziens de basisformule van de Wereldraad voor verschillende uitlag vatbaar is, heeft men een nieu we en meer uitgebreide formulering voorgesteld. Deze ls door het centraal comité in zijn vergadering te New Haven besproken. De Nederlandse vertaling luidt al dus: „De Wereldraad van Kerken ls een gemeenschap van kerken, die overeenkomstig de Heilige Schrift, onze Heer Jezus Christus belijden als de Zoon van God, die mens geworden is tot onze verlossing, in Wie de Va- dei' zich heeft geopenbaard en van Wie de Heilige Geest getuigt, die ons in alle waarheid leidt". Blijkens het verslag der zitting, door dr. H. Berkhof aan het persbure au der Ned. Herv. kerk gezonden, hebben 25 personen het woord ge voerd over deze voorgestelde basis formule. Sommigen waren dankbaar voor de uitbreiding, maar de meesten kwamen met bezwaren. Niet over de Inhoud, want daarvoor had men una niem lof. Maar over de vraag of men, wanneer eenmaal de basisformule wordt uitgebreid, dan niet veel méér zou moeten zeggen. Moeten verzoe ning en opstanding er niet ln? Dit Is toch een basisformule en geen belij denisgeschrift. Andere sprekers von den, dat een uitbreiding na het ne genjarig bestaan van de Wereldraad een gevoel van onzekerheid schept. Weer anderen zeiden, dat men de formulering zo kort mogelijk dient te houden; de huidige basis bevat het eigenlijke waarom het in het geloof gaat (1 Joh. 4:13). Besloten werd de behandeling van deze zaak een jaar uit te stellen. In die tussentijd moeten de leden van het centraal comité hierover met hun kerken ruggespraak houden. Waar blijft de gehoorzaamheid? In De Saambinder, het orgaan van de gereformeerde gemeenten, stelt ds. C. Hegeman van Genemuiden de vraag hoe het in deze gemeenten met de daadwerkelijke zending staat. Christus heeft aan zijn kerk opdracht gegeven het evangelie te prediken aan alle creaturen, zegt ds. Hegeman en na vijftig jaar (de geref. gemeen ten vormden in 1907 een kerkver band) zijn wij nog geen zendingskerk. En hebben wij ook geen taak ten op zichte van de buitenkerkelijke men sen in Nederland, vraagt hij verder. Als wij de durf hebben om te spreken van activiteit der 'gemeenten voor evangelisatiewerk onder de roomsen in Nederland en België, dan krijgt men de naam van een „oppervlakkig mannetje". Gelukkig niet bij allen, maar helaas is het werkelijkheid. Wissiaanse toverformule Ds. Chr. W. J. Teeuwen van Die- men heeft in het Gereformeerde Weekblad (Kok, Kampen) een eresa luut gebracht aan de oud-hoogleraar der chr. gereformeerden, prof. G. Wisse. Hij is vol waardering en be wondering voor deze populaire kan selredenaar en diens publicaties. Tenslotte hanteert ds. Teeuwen een soort toverspreuk. Hij zegt: „Spreek de naam Wisse uit.en er gaat van zelf iets warms in je gloeien". Pro- h"»rt u het ook eens? Bij ons lukte het. In verband met de Wereldkam pioenschappen voetbal, die in 1958 in Zweden gehouden zullen wor den, heeft een speciale FIFA-com- missie een inspectiereis langs de stadions gemaakt. De leden van de commissie, waarin ook de Neder lander Karei Lotsy zitting heeft, heeft zaterdag de reis beëindigd. Over het algemeen was men zeer tevreden over de werkzaamheden, die in Zweden zijn verricht en men had slechts opmerkingen over kleinere zaken. De vroegere voorzitter van de K.N.V. B., de heer K. J, J. Lotsy heeft in een interview meegedeeld, dat de FIFA de gebeurtenissen bij de wedstrijd Oosten rijk—Nederland ernstig betreurt. Niette min hoopt de Internationale voetbalor ganisatie, dat de returnwedstrijd Neder landOostenrijk in Amsterdam in goede harmonie zal worden gespeeld. Zaterdagmiddag worden te Middelburg de Zeeuwse senlorenzwemkampioenschap- pen georganiseerd door Luctor. Het pro gramma luidt zowel voor de dames als de heren: 100 meter rugslag, 200 meter schoolslag, 100 meter vrije slag, 100 me ter vlinderslag en 5 x 50 meter vrije slag. Voorts voor de dames 4 x 50 meter wis selslag estafette (met vlinderslag) en voor de heren 4 x 100 meter wisselslag estafette (met vlinderslag). Op de 100 meter vrije slag heren heeft Jan Dirkse van Luctor tijdens zijn trai ning 1.6.8 gezwommen, beneden het Zeeuwse record dus. Hij zal op deze kampioenschappen trachten het Zeeuw se record te verbeteren. H. v. d. Horst won wielrennen in Sluiskil In Sluiskil werd zaterdag een wieler koers voor amateurs verreden. De uitslag luidt: 1 H. v. d. Horst (Stan daardbuiten) 100 km in 3 uur 5 min.; 2. J. Huissoon (Heinkenszand)3. P. Rent meester (Yerseke); 4, H. Nijdam (Gro ningen); 5. J. van de Klunder (De Heer)6. C. van Amsterdam (Ooster hout); 7. J. Duinkerke (Borssele); 8. F. Stevens (Dussen); 9. J. Welzinga (Roo sendaal); 10. M. Dominicus (Nieuwdorp). Beslissingswedstrijd In Den Haag is bekendgemaakt, dat een eventuele beslissingswedstrijd tussen het Nederlands elftal en Oostenrijk op woensdag 23 oktober ln het stadion te Hannover zal worden gespeeld. De mogelijkheid bestaat, dat Neder land en Oostenrijk in groep 5 (Europese zone) van de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap voet bal 1958 met een gelijk aantal punten eindigen. Dan zou Nederland op 11 sep tember te Rotterdam van Luxemburg en op 25 september te Amsterdam van Oos tenrijk moeten winnen. De heer Lotsy heeft voorts in Stock holm verklaard, dat men verwacht, dat ongeveer 800 verslaggevers de wedstrij den van de eindronde zullen bijwonen. Wat de ontmoetingen tussen Israël en Indonesië betreft deelde de heer Lotsy mede, dat de FIFA heeft besloten, dat deze wedstrijden moeten worden ge speeld. Als Indonesië blijft weigeren naar Israël te komen, zal het worden geschrapt. Mocht Indonesië zijn wedstrijd echter elders willen spelen, b.v. in Hong kong, dan heeft de FIFA hiertegen geen bezwaar, mits Israël ermee akkoord ging. Straffen Tenslotte werd meegedeeld, dat voor de eerste maal in de competitie om het wereldkampioenschap twee landen wa ren bestraft en wel Griekenland en Zuid- Sla vië. Het geval betrof de vervanging van een speler tijdens een wedstrijd in de voorronden van het kampioenschap. Het zevental van Bruinvis uit Sas van Gent, dat in de 2de klas K van de lan delijke waterpolocompetitie op de on derste plaats eindigde en te Tilburg een beslissingswedstrijd moest spelen tegen Eszet uit Swalmen, blijft tweede klasser, Zwemmen Zes Zeeuwse zwemmers en zwemsters, vijf van het Middelburgse Luctor en een van De Zeehond uit Vlissingen, namen deel aan de Traversé de Namur, een zwemwedstrijd in de Maas, dwars door de Belgische stad Namen. De beste prestatie leverde de Vlissin- ger Sjaak Sinke, die op de 1500 meter schoolslag voor jongens, derde werd. Hij was daarmede tweede Nederlander, want W. Vink van De Robben uit Hilversum werd winnaar. Jan Dirkse van Luctor werd zevende op de 3000 meter vrije slag met 150 me ter achterstand op de winnaar Herman Willemse. Zijn clubgenoten Piet Rotte en Freddy van Giezen werden respectieve lijk 9de en 26ste op de 1500 meter vrije slag jongens. De beide Luctor-dames Corrie Voogd en Jannie van Loo werden op de 3000 meter vrije slag respectieve lijk 12de en 14de. doordat de Limburgers van het spelen van de wedstrijd af zagen. Luctor uit Middelburg, kampioen van de 3de klasse N, speelde te Eindhoven haar eerste promotiewedstrijd om een plaatsje in de tweede klasse tegen PSV 2. De mensen uit de lichtstad waren technisch beter dan de Zeeuwse hoofd stedelingen, die reeds na twee minuten tegen een 20 achterstand aankeken. Weliswaar kon middenvoor Bakker uit een vrije worp deze achterstand verklei nen tot 21, doch nog voor de rust was het 3—1. In de tweede helft was Luctor sterk in de aanval, echter zonder succes. De thuisclub wist echter uit een goede door braak de stand op 41 te brengen. PSV 2 verloor op haar beurt van ZIJV uit Den Bosch, dat dus de leiding in deze promotiecompetitie heeft genomen. Voor de Zeeuwse kringcompetitie speelde Bruinvis 2 bij de heren tegen Luctor 2. De Sassenaren kregen in eigen bad met 01 de kous op de kop, waar door de stand als volgt werd; Zeehond 5 5 0 0 Ganze 6 3 12 SZV2 7 3 0 4 Luctor 2 7 2 1 4 Bruinvis 2 7 2 0 5 10 7 6 5 4 43— 2 12—15 15—25 9—30 10—17 Dc Kanaal-zwemtocht 24 uur uitgesteld De zwemtocht over Het Kanaal, waarin 24 deelnemers uit 15 landen zullen uitkomen, is wegens de slechte weersomstandigheden 24 uur uitge steld. Aanvankelijk zou men voor de tocht van Cap Griz Nez (Fr.) naar Engeland gistermorgen zijn gestart. 9 Premier Nehroe van India heeft Hongaarse diplomaten verteld, dat hij tegen een bespreking van het verslag van de V.N.-commissie voor Honga rije op de komende zitting van de Al gemene Vergadering is.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4