ZWENDEL BEVESTIGD TWEEDE KLAS Weduwe uit Boxmeer met 19 bijlslagen gedood Bankwerker hield er een op na Midden-Sumatra proclameert een eigen staat Schone pasars en sloppen in Djakarta Dodentunnel bij Paderborn (D) vraagt om opheldering wapenmagazijn Dinsdag 20 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het onderzoek vordert Opsporing verzocht van Riek Jansen Sow jetspionnen reisden per K.L.M. Amerikaanse handel met O.-Europa toegenomen Djakarta aansprakelijk voor moeilijkheden Proces in Cairo voortgezet Frans zeeman stal radio en fiets Winkelier kreeg argwaan Montgomery op bezoek bij Staf Beschuldigingen in China Talrijke Nederlandse arbeiders omgekomen „P. H. Ritter-orde" gesticht Zeg maar gewoon Charles HÈT IS EEN LEELIJK WOORD, dat wij boven dit artikel zetten. Maar we kunnen ons verontschuldigen, dat we het, in het verband, waarin we het gebruiken, niet van onszelf heb ben, maar dat het ontleend is aan een artikel in het Amerikaanse week blad „Newsweek", dat zelfs schreef over „de grote zwendel". Daarmee werd bedoeld de ontwaarding van de munt in de verschillende landen. Want het is een verschijnsel van onze tijd, dat overal ter wereld de munt meer en meer ontwaardt. Wie van daag geld heeft en dat geld bewaart, zal over een jaar constateren, dat datzelfde geld minder waard is. Indertijd, op school, leerden we, dat soms de vorsten de munten „snoei den". Dat wil zeggen, dat ze van elke munt een stukje afsneden. De mun ten waren toen puur goud of zilver en een stukje van elke munt af le verde de vorst zo'n hoeveelheid „af val", dat hü zich uit financiële moei lijkheden kon redden. Intussen was de munt in waarde afgenomen tot na deel van iedere burger. Zoiets werd ons toen voorgesteld als een toppunt van verderf bij deze vorsten. De tijd van de vorsten is voorbij We leven nu vrijwel over heel de wereld onder min of meer democra tische regeringen, waarin het volk dus meespreekt via zijn vertegen woordigers. Maar de geldontwaarding is ook over de gehele wereld gekomen als een doorlopend, af en toe in stroom versnelling komend, verschijnsel. „Newsweek" geeft het volgende lijstje voor een aantal landen, waar in zo goed mogelijk het dalingsper centage van 1948 tot eind 1956, dus over 9 jaar. is aangegeven: Egypte 6 Portugal 6 Zwitserland 10 België 15 Ver. Staten 15 India 15 West-Du itsland 18 Canada 25 Zweden 29 Nederland 30 Engeland 34 Australië 52 Frankrijk 52 Japan 55 Bolivia 99 Korea 99 Men ziet uit deze greep uit alle werelddelen, hoe ver dit kwaad om zich heen heeft gewoekerd. Tegen dit kwaad is maar weinig opgewassen. Ieder, die geld bewaart, hetzij als spaargeld, hetzij doordat hij een verzekering in guldens heeft ge sloten, hetzij dat hij obligaties met een nominale waarde heeft gekocht, of ergens hypotheek op heeft ge geven, moet constateren, dat, als hij zijn geld eindelijk in handen krijgt, hij wel eenzelfde aantal guldens heeft als hij indertijd heeft neergeteld of «regelmatig heeft gestort, maar dat d. zelfde guldens een veel geringer waarde hebben. Dit lijstje geeft de achteruitgang te zien over 6 jaar, maar als men een termijn van 30 jaar bijv. neemt, is het verlies nog veel groter. Het is begrijpelijk, dat onder deze omstandigheden de lust tot sparen af neemt en de gedachte: laat ik nu mijn geld maar uitgeven, steeds meer veld wint. Elke propaganda voor bestedings beperking of verhoging van de spaar zin loopt hierop vast. Er zijn er, die „zo'n beetje inflatie" niet zo erg vinden. Maar allereerst is het niet zo'n beetje en in de tweede plaats is het wèl erg, 'want het is in wezen diefstal. Daarom moet de activiteit van de regeerders steeds sterker gericht wor den op het in waarde houden van het geld. Het „snoeien van de munt", ook al geschiedt het nu in andere vorm dan voorheen, is een uiting van ver derf EEN BEVESTIGING van wat we hierboven schreven, vonden we in de uitslag van een opiniepeiling naar het antwoord op de vraag: moeten we versoberen of niet. Slechts 42 der ondervraagden vond versobering nodig, maar 47 was die opvatting niet toegedaan. Dit is een kennelijke achteruitgang, want in 1951 bedroeg het percentage van hen, die versoberen niet nodig vonden, slechts 31. Het blijkt wel, dat er in ons land iets aan de voorlichting en waar schijnlijk nog meer aan het voorbeeld ontbroken heeft. We zijn gekomen in de mentaliteit van: alles kan, laten we er dus maar lustig op los leven. WAT ONS TROF in het wetsont werp tot (nieuwe) regeling van de samenstelling van de burgerlijke ge rechten, is, dat Zeeland als geheel voor de rechtsbedeling niet bepaald in de hoogste klasse is ingedeeld. Een gerechtshof komt er ook nu in Zeeland niet. Voor de arrondisse mentsrechtbanken is Middelburg inge deeld bij de laagste klas. Voor de kantongerechten valt dat te Middel burg pas in de tweede klas, de kan tongerechten te Oostburg, Terneuzen en Zierikzee zelfs in de derde of laag ste klas. Men kan hierin natuurlijk een com pliment aan de Zeeuwen zien. Dit n.l„ dat hier zo weinig ernstigs gebeurt, dat er geen grote rechtbanken voor nodig zijn. Maar toch blijft het een eigen aardige gewaarwording, dat een hele provincie zo laag wordt geklassifi- ceerd. Hoteldiefstal in Den Haag In een hotel in de Molenstraat te Den Haag is ingebroken. Uit het kan toortje van het hotel werden drie geldkistjes gestolen met een gezamen lijke inhoud van f 1500. Het onderzoek in de roofmoord te Beugen door de officier van justitie, mr, A. W. baron van Imhoff te 's-Her- togenbosch heeft ertoe geleid, dat deze de opsporing aanhouding en voorge leiding heeft verzocht van de 36-jarige Hendrika Jansen, een zuster van een schoondochter van het slachtoffer, van wie men vermoedt, dat zij zich in de oude binnenstad van Amsterdam be vindt. Naarmate het onderzoek in deze roofmoord op de 79-jarige weduwe van Vonderen vorderde, gingen de vedenkingen meer en meer in de rich ting van Riek J. Uit het feit, dat het slachtoffer met niet minder dan 19 bijlslagen gedood was, meende men ten eerste te doen te hebben met iemand, die door het slachtoffer her kend was en die haar daarom voor goed het zwijgen heeft opgelegd, wel ke mening gesterkt werd door het feit, dat zonder dat er veel gezocht is twee portemonnaies en een geldkistje ver mist worden. Daarbij meende men uit het zinloos grote aantal slagen met de bijl te kun nen opmaken, dat men hier met een geesteszieke te doen had. De thans gezochte Riek J. beantwoordt aan beide veronderstellingen. Zij is namelijk in het begin van dit jaar uit een inrich ting te Grave ontsnapt. RODE JURK. De verdere gegevens, die beschik baar zijn gekomen, leveren het vol gende beeld: Er is op de middag van de moord bij het slachtoffer een vrouw op be zoek geweest, gekleed in een jurk van een rode kleur, zoals Riek J. er een bezit. De vrouw is daar tegen zes uur, dus kort na het moment van de moord, weggereden. De betreffende Riek J. nu, was op die dag in de streek. Zij was 's mor gens bij familie in Boxmeer geweest, doch was de verdere dag spoorloos, totdat zij 's avonds bjj familie in De Rips aan kwam en daar een verhaal vertelde over haar bezoek aan de we duwe, dat achteraf verzonnen blijkt te zijn. Bij familie in Helmond over nachtte zij en liet daar ook de boven bedoelde jurk achter, die nu door de recherche in beslage is genomen. Dit kledingstuk is chemisch onder zocht en blijkt bloedsporen te bevat ten. Optreden van fanatieke Japanse nationalisten Fanatieke Japanse nationalisten trach ten „giften" los te krijgen van vooraan staande burgers, „die de vaderlandslie vende geest van het Japanse volk kwet sen". Tot hun methoden om als „redders van het vaderland" steun te verkrijgen behoren bedreiging met geweld en spe culeren op de Japanse vrees voor poli- tiege moord. De nationalisten of „rechtsen" zoals zij in Japan worden genoemd maken een betrekkelijk klein deel van de be volking uit. Uit betrouwbare bron is maandag vernomen dat Martha Dodd-Stern en haar man Alfred Stern op 21 juli j.l. met een K.L.M.-toestel uit Mexico naar Praag zijn vertrokken. Op Schip hol was het echtpaar in het lijntoe- stel voor Praag overgestapt. Volgens een bericht van de New York Times uit New York zal het vol gende jaar in de Russische hoofdstad een roman van mevrouw Dodd-Stern verschijnen. De Amerikaanse minister van handel, Sinclair Weeks, heeft in een rapport aan president Eisenhower en het congres medegedeeld, dat de Amerikaanse uit voer naar oost-Europa is toegenomen. In het eerste kwartaal van dit jaar hadden de Amerikaanse verschepingen naar oost-Europa een waarde van 5.718.000 dollar, vergeleken met 2.425.000 dollar in het laatste kwartaal van 1956 en 3.183.000 dollar in het eerste kwartaal van 1956 Deze stijging is volgens minister Weeks hoofdzakelijk het resultaat van een toe nemende -uitvoer naar Polen en van de hulpleveranties aan Hongarije. De uit voer naar Polen maakte 42 uit van de totale Amerikaanse uitvoer naar Oost- Europa in het eerste kwartaal van dit jaar. Ook de Amerikaanse invoer uit oost- Europa geeft een stijging te zien. Sterfte aan longontsteking in Australië In Nieuw-Zuid-Wales zijn de laat ste dagen dertig mensen gestorven aan longontsteking. De artsen zijn van mening, dat de ziekte een com plicatie is, die veroorzaakt is door het virus van de Aziatische griep. Vierde beklaagde herriep bekentenis Gisteren is het proces te Cairo te gen dertien Egyptenaren, die van sa menzwering tegen Nasser worden beschuldigd, voortgezet. Abdel Fattah Hassan, een vroegere Wafdistische minister, die wegens ziekte niet aan wezig was geweest, verscheen weer voor zijn rechters, maar verklaarde niet schuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde. In navolging van drie medebeklaag- den, die de vorige week hun beken tenissen ingetrokken hadden omdat deze afgedwongen zouden zijn, heeft een vierde beklaagde, kapitein Ahmed Kokab, zijn bekentenis herroepen. De 37-jarige Fransman J. G. uit Loriënt, opvarende van een in de Rotterdamse haven liggend schip, is na een achtervolging door de Rotter damse politie aangehouden, omdat hij een draagbare radio en een fiets had gestolen. Gisterennacht zagen twee agenten, die aan de Waalhaven in een radio wagen patrouilleerden, een man op een fiets zonder licht rijden. Zij wil den hem daarop attenderen, maar de man wierp iets weg, sprong van de fiets af en rende er vandoor, een haventerrein op, ondanks twee waar schuwingsschoten, die de achterdoch tig geworden politiemensen losten. Nog enkele politieauto's werden daar op opgeroepen en men zette het ter rein af. In de Eekhoutstraat slaagde de politie erin de man te pakken. Het onderzoek wees uit, dat hij 'n draagbare radio had weggegooid, die hij aan de Charloise Kerksingel uit de etalage van een elektriciteitswinkel had gestolen, nadat hij de winkelruit had laten sneuvelen. Ook de fiets had hij ergens weggenomen. Het in Djakarta verschijnende link se dagblad „Bintang Timur" heeft ge meld, dat de opstandige provincie Midden-Sumatra zich vandaag zou uit roepen tot de „lid-staat" Midden-Su matra. Volgens het blad zouden enige parlementsleden, die een bezoek aan dit gebied hebben gebracht, hebben verklaard dat de „Bantangraad", die sinds december jongstleden in Midden- Sumatra het gezag uitoefent, tot deze stap heeft besloten, omdat de status van „lid-staat" of de proclamatie van een eigen staat Mftlden-Sumatra de betrekkingen met het buitenland zou vergemakkelijken. Volgens een bericht uit Padang, de hoofdstad van Midden-Sumatra, heeft luitenant-kolonel Ahmed Hus sein, de militaire commandant dezer provincie en voorzitter van de Ban- tengraad, de centrale regering in Djakarta opnieuw aansprakelijk ge steld voor de vele moeilijkheden, waarvoor land en volk zich thans zien geplaatst. In een rede, welke hij ter gelegen heid van de viering van de onafhan kelijkheidsdag heeft gehouden, be schuldigde hij vele leidende persoon lijkheden ervan te zijn afgeweken van de idealen van de onafhankelijkheids proclamatie. Hij deed tenslotte een be roep op de centrale regering om door middel van overleg en met inacht neming van de verschillende eisen van de buitengewesten te trachten een op lossing voor de huidige problemen te Vlnden" TOEWIJZING De secretaris-generaal van de Bantengraad, Suleiman, maakte be kend, dat sinds het aan de macht komen van deze raad, 200 miljoen rupiah is toegewezen voor de finan ciering van verschillende opbouw Man nam tassen mee Zaterdagmorgen vervoegde zich 'n man in een winkel van lederwaren in de Keizerstraat te Den Haag. Hij gaf voor een actetas voor zijn zoon te willen kopen, maar toen hem der gelijke tassen werden getoond kon hij maar geen keuze maken. Hij zei- de Jacobs te heten en in de Duin: straat te wonen. Vervolgens vroeg hij twee tassen op zicht te mogen mee nemen alsmede een portemonnaie, hetgeen de winkelier goed vond. Toen de man de winkel verliet kreeg de winkelier argwaan en keek hem na. De winkelier zag toen dat de man zich helemaal niet in de richting van de Duinstraat begaf, maar lijn 8 naar de stad nam. De winkelier riep een passerende politiejeep aan en vertel de de agenten wat er gebeurd was. Deze reden daarop de tram achterna, haalden de man er uit en namen hem mee. Het bleek de 62:jarige ver tegenwoordiger J. R. te zijn, afkom stig uit een psychopathengesticht. R. heeft dergelijke praktijken in ver schillende plaatsen uitgehaald. DOODVONNISSEN IN CHINA Twaalf „contra-revolutionairen" zijn kortgeleden in de Oostchinese provincie Tsjeking ter dood veroordeeld wegens een gewapende aanval op een bureau van de communistische partij, aldus meldt het persbureau „Nieuw China". projecten in de provincie. Van dit bedrag werd slechts dertig miljoen van de centrale regering verkregen. Waar de rest vandaan kwam, zeide Suleiman niet. Jnmiddel» hebben de leiders van Midden-Sumatra verklaard in te stem men met het houden van een inter- Indonesische ronde tafelconferentie ter bespreking van de gespannen verhou dingen tussen de centrale regering en de buitengewesten. Op de laatste dag van zijn bezoek aan Nederland heeft veldmaarschalk Mont gomery gistermorgen een bezoek ge bracht aan de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf. De veldmaarschalk kwam om vijf voor tien op het Plein in Den Haag aan, waar hij een erewacht inspecteerde. Voorts speelde de Koninklijke Mil. Kapel. Veldmaarschalk Montgomery werd be groet door de adjudant van minister Staf, kapitein H. Dieters. Daarna had hij een onderhoud met de minister en het comité verenigde chefs van staven. De veldmaarschalk heeft gistermiddag geluncht op de Britse ambassade, waar na-hij per vliegtuig van Valkenburg naar Parijs is vertrokken. Nieuwe regering in Libanon In Libanon is een nieuwe regering gevormd. Het nieuwe kabinet, dat met uitzondering van de minister van onderwijs en voorlichting bestaat uit politici, die al eens deel van een regering hebben uitgemaakt, zal de pro-westelijke politiek van de vorige regering voortzetten. Volgens leden van het kabinet zal Libanon de leer van president Eisen hower voor het midden-Oosten blij ven steunen. Officier van de Milva verongelukt De 30-jarige mej. M van V., officier bij de Milva, is gistermiddag met haar bromfiets tegen een personenauto ge botst. Het ongeval gebeurde nabij het militaire hospitaal „Oog in Al". Zij verleende geen voorrang aan een uit de Beethovenlaan komende personen auto en werd geschept. Omstreeks acht uur gisteravond is zij aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur in het mili taire hospitaal overleden. Tijdelijk zaakgelastigde te Djakarta Naar wij vernemen zal de heer H. Hagenaar, die momenteel optreedt als tijdelijk zaakgelastigde der Nederlan den te Djakarta en wiens ambts termijn in Indonesië binnenkort ver strijkt, worden opgevolgd door de heer H. Hasselman, die momenteel optreedt als eerste medewerker, cq. plaatsvervanger van Hare Majesteits buitengewoon en gevolmachtigd mi nister te Londen. Het ligt in de be doeling deze mutatie in de loop van het komende najaar te doen hebben. Mej. Marian de Koning, in Ede geboren en thans in Florence wonen de, heeft zaterdag als de heidekonin- gin Cal 1 una XV haar intocht gedaan in haar geboortedorp ter gelegenheid van de opening van de vijftiende Edese heideweek, welke zal duren tot 24 augustus. Reeds op 8 juni was Marian in Florence tot heidekonin- gin uitgeroepen door de voorzitter van het Italiaanse bureau voor toe risme. De foto geeft een beeld van de vrolijke intocht van de zomerse heerseres (midden) met haar hofda mes. Het officiële Chinese persbureau „Nieuw China" heeft twee ministers van communistisch China ervan beschuldigd de „Chinese democratische liga" met „rechtse elementen" te versterken om de communistische partij naar de kroon te steken. De Chinese democratische liga is een niet-communistische organisatie die het communistische bewind steunt. Aziatische griep in Columbia De Aziatische griep heeft in Columbia een grote omvang aangenomen (er zijn op het ogenblik een 50.000 zieken). Tot nogtoe is één patiente overleden. Ver moedens zijn geuit dat de epidemie in verband staat met de terugkeer van het plaats Columbiaanse contingent der V.N.-troe- pen uit het Suezkanaal. Als eerste stap voor de verwezenlijking van zijn „nieuw-leven"-beweging heeft president Soekarno gisteren meegeholpen om de smerige pasars en sloppen in Djakarta schoon te vegen. Hij ruimde afval en rotte groenten op, die op pasar Senen, de grootste marktplaats in het centrum der stad, ver spreid lagen. Ook leden van het kabinet en hun echtgenoten namen aan deze zindelijkheidsactie deel. Na anderhalf uur werken zag de pasar er netjes uit. Regionale autoriteiten hebben een eerste som van 50.000 mark uitgetrok ken om opheldering te brengen om trent het lot van talrijke Nederlandse dwangarbeiders, die in een schuilkel der in een berg bij Altenbeken in de buurt van Paderborn door een Britse Een aantal vrienden van dr. P. H. Rit- ter jr. heeft op 16 augustus (zijn ge boortedatum) te Utrecht opgericht de „P. H. Ritter-orde", die zich ten doel stelt zijn levenswerk te steunen, de her innering aan deze gezaghebbende figuur levendig te houden, zijn lessen uit te dragen en voorts te strijden voor het be houd van historische waarden, goede vormen, stijl, decorum en weldoordachte opbouwende kritiek. Er is een voorlopig kapittel gevormd, waarin o.m. een schrijfster, een uitgever, een hoofdredacteur van een dagblad, een dichter, een journalist en een hoogleraar zitting hebben genomen. Het ligt voorts in de bedoeling jaarlijks een „P. H. Rit- terprijs" uit te loven. Stakers te Londen hervatten het werk Na een staking van vijf weken zijn de sjouwers van de Londense groente-, fruit- en bloemenmarkt gistermorgen weer aan het werk gegaan. Ook de havenarbeiders te Londen, die uit solidariteit met de sjouwers in sta king zijn gegaan, hebben het werk her vat. bomaanval op 22 februari 1945 om 't leven zijn gekomen. Een vijftons bom sloeg destijds door de 17 meter dikke zoldering van de schuiltunnel en ontplofte met fatale gevolgen in het binnenste van de berg, waar zich buiten de Nederlanders waarschijnlijk ook Russische arbeiders, Duitse militairen, dorpelingen en vele reizigers bevonden. Een direct na de ramp geborgen zwaar gewonde Russi sche arbeider, die evenals de Neder landers aan een spoorviaduct bij Al tenbeken had gewerkt, heeft voor zijn dood verteld dat ruim honderd schui lende mensen in de gang door het neerstortende bergpuin waren bedol ven. Elf lijken werden toentertijd ge borgen. Maandagmorgen zijn arbeiders be gonnen een nieuwe gang naar de plaats van de ramp in de bergwand te gra ven. Het werk, dat door het grote in stortingsgevaar van het verweerde kalkgesteente zeer omzichtig moet ge schieden, zal vermoedelijk verscheide ne weken in beslag nemen. Prins Charles van Engeland zal op de kostschool van Cheam, waar hij binnenkort naar toe gaat, door zijn kameraden gewoon met „Charles" worden aangesproken. Koningin Elizabeth en Prins Phi lip hebben hierom speciaal ver zocht. Dit blijkt uit een schrij ven van de directeur van de school aan de ouders van alle leerlingen, waarin mededeling wordt gedaan van dewens van koningin en prins, dat hun zoon precies zoals de anderen behan deld zal worden. De leraren zul len de Hertog van Cornwall, zo als de titel van de kroonprins luidt, echter met „Prins Charles" aanspreken. 400.000e bezoeker op „Het Atoom" De 400.000e bezoeker is de ingang van de tentoonstelling „Het Atoom" gepas seerd. Hij was de in de Kromhout-kazer ne te Utrecht gelegerde 19-jarige militair R. Lukkien, te Amsterdam, die door de 2e secretaris van de stichting „Het atoom", de heer C. P. G. van den Handel, werd begroet en gelukgewenst. De fortuinlijke 400.000e bezoeker, in het dagelijks leven orgelbouwer, werd een radio-gramofooncombinatie aange boden. Belgisch jacht bij Goes binnengebracht De motorsleepboot Sanny onder de ge zagvoerder-eigenaar P. Bouman heeft zondagavond het Belgische jacht Piet Hein uit Oostende, dat in de Ooster- schelde bij het sas van Goes »an lager wal was geraakt, bij Goes binnenge bracht. Het Boliviaanse congres heeft za terdag, na een langdurig debat, met 48 tegen 25 stemmen het ontslag van vice-president Nuflo Chavez Ortiz aanvaard. Chavez Ortiz had 24 juni zijn ontslag ingediend. Gisteravond omstreeks 20 uur kwam de 33-jarige bankwerker P. J. van R. van de Schelpkade in een café aan de Frederilcstraat in Den Haag, waaruit hü tien minuten geleden ver wijderd was, omdat hü reeds genoeg had gedron ken. De caféhoudster be sloot van R. nog één bor reltje te schenken. Toen hü dit ophad vroeg de caféhoudster of de man nu niet meer dan genoeg had gehad. Als antwoord haal de van R. een grote revol ver uit zijn zak, duwde deze tegen de maagstreek van de vro.uw en haalde de trekker over. Gelukkig ketste het wa pen. De bankwerker richt te het wapen daarna naar de grond en haalde we derom de trekker over, doch ook ditmaal ketste de revolver. Van R. ging toen naar buiten en loste twee schoten in de lucht. In het café ving daarop een discussie aan of men de politie van het voorval op de hoogte moest stel len. Na ongeveer twee uur werd besloten zulks te doen. Inmiddels was de bankwerker naar een café "1 de Pieter Bothstraat ge gaan. Bezoekers van dit :afé zagen dat de man een revolver in zijn zak had iitten en waarschuwden de politie, die de man iaarop kwam halen. Van 3. ging zonder verzet mee. Bü een huiszoeking trof 3e politie drie stenguns aan en enige duizenden aatronen. v

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3