Verhelderend ZEEUWSE Straatverlichting in Serooskerke (W.): „een fluitje van een cent!" Oordeel over financiële regeling moeilijk Bestedingsbeperking en welbestede vakantie Druiven plukken in Frankrijk aaró ZEEUWSCH DAGBLAD Raad tot loco*burgemeester: Padvinders per huifkar door Nederland Dinsdagsmiddags winkels gesloten Maandagsmiddags niet knippen Landbouwschap over Deltawet Gunstig financieel jaar voor K.N.V.B. afd. Zeeland Schepen door het kanaal van Zuid-Beveland De vrolijke avonturen van Paste Pelle e.i Ping* o De ongewisse augustusmaand Loco-Artemis Dinsdag 20 augustus 1957 Pagina 2 De HEER A. VIRULY, bekend als piloot en literator, heeft op uitnodi ging van de Russische regering met zijn vrouw, een bekend toneelspeel ster, een gratis reis naar Moskou ge maakt ter gelegenheid van het zgn. Jeugdfestival, een communistische propagandastunt, waarvoor jeugd uit heel de wereld is uitgenodigd geweest. „De Telegraaf" heeft hem gelegenheid gegeven, zijn reiservaringen te ver tellen. Uiteraard is er kritiek gekomen op dit optreden., zowel van de piloot- schrijver als van genoemd dagblad. De heer Viruly, die bekend is ook in de kringen van de „derde-weg"-men- sen, die menen, dat een vreedzaam samenleven met de communisten het best is, verdedigt zich tegen deze kri tiek door te schrijven: „dat er moei lijk bezwaar kan bestaan tegen het op vrije wijze kennis nemen van het le ven achter het IJzeren Gordijn". Wij laten dit alles nu daar, doch wijzen op één zacht woord van kri tiek, dat de heer Viruly heeft neer geschreven in een samenvatting van zijn ervaringen. Het is het volgende: „De discussies op dat schip (waarop de heer Viruly de Wolga opvoer met een aantal schrijvers) waren vrij en verhelderend; ik heb er de indruk uit overgehouden, dat in 1957 iedere mas sa in Nederland nog een beter lot heeft dan een massa in Moskou en een véél beter dan volk op het Russische platteland". Een andere notitie is, dat het in dividu, de vrije, onafhankelijke per soon, in Rusland niet meer bestaat. Waarvan acte. Gisteren is een groep verkenners uit Hierden nabij Harderwijk ver trokken voor een trektocht door Ne derland, die ongeveer 14 dagen zal duren. De bijzonderheid van deze tocht is, dat het traditionele vervoer middel, de fiets, er ditmaal niet aan te pas komt. De ongeveer 300 km lan ge tocht zal naar Zuid Afrikaans ge bruik, worden gemaakt met een door de verkenners zelf vervaardigde huif kar, getrokken door een paard. Deze tocht wordt gemaakt in verband met het 50-jarig bestaan van de groep Hierden. Als eerste reisdoel staat Epe op het programma. Leden van lande- delijke rijverenigingen zullen de „viervoeters" gedurende de reis on derdak verschaffen. De vroede vaderen van het Walcherse Serooskerke zijn tijdens hun vergadering van maandagmiddag een drietal uurtjes allergenoeglijkst bijeen geweest. Eén punt van bespreking, dat niet eens op de agenda vermeld stond, vormde echter voor korte tijd een bedreiging van de eensgezindheid, waarvan dit college vaak blijk geeft. De raad was namelijk unaniem de mening toegedaan, dat het met de straatver lichting in de gemeente droevig gesteld is, terwijl de voorzitter, loco burgemeester A. Goedbloed dit bestreed. Aanleiding tot dit debat was het voorstel van het dagelijks bestuur om het contract voor de openbare straatverlichting met de P.Z.E.M. te vernieuwen. Tegen het bestaande contract hadden verschillende gemeenten, o.a. Serooskerke, bezwaren geopperd, waarna de P.Z.E.M. een nieuwe regeling ontwierp. Met deze vernieuwing ging de raad akkoord. Wethouder H. Janse (C. H.) vroeg hierna of het niet mogelijk zou zijn er in de gemeente enkele lantaarns bij te plaatsen. Vooral de bewoners van de Oude Noordweg hadden naar hij zei geklaagd over een te grote hoeveel heid duisternis, terwijl het volgens de heer J. Louwerse (C.H.) 's avonds ook niet eenvoudig is in het Smidswegje tussen de beide wegbermen te lopen. Veeleisend Loco-burgemeester Goedbloed zag het niet zo somber in. Hij vond, dat de bevolking ten aanzien van de straatverlichting nog al veeleisend is. „Of zijn er soms mensen, die 's avonds de krant moeten lezen op straat?" Geen der raadsleden wist een ant woord op deze vraag, die vermoede lijk wel ontkennend beantwoord kan worden. De heer J. de Visser (S.G.) vond echter, dat het hier en daar be hoorlijk donker is in het dorp. „Wat wij hebben, is geen straatverlichting", meende de heer M. Izebout (A. R.). Wethouder Jansen zei het nog kern achtiger: „In vergelijking met andere gemeenten is het bij ons een fluitje van een cent". Tegen zoveel agressie was de heer Goedbloed niet opgewas sen en hij zegde toe één en ander in de vergadering van b. en w. te zullen bespreken. Sportperikelen Het zal niet zo heel lang meer du ren of het gloednieuwe sportveld kan in gebruik genomen worden. Om het terrein rendabel te maken het werd tenslotte niet voor niets aangelegd wil de gemeente het aan de plaatse lijke sportvereniging verhuren voor f 300 per jaar. Nu is evenwel geble ken, zo deelde de voorzitter mede, dat de sportmensen niet hoger kunnen gaan dan f 150. De heer Goedbloed stond evenwel op het standpunt, dat de gemeente niet beneden het door b. en w. voorgestelde bedrag kan gaan, om de doodeenvoudige reden, dat dan de exploitatie veel te duur wordt. (Vervolg van pagina 1) Het concept betreurt het, dat vroeger door de Landbouw bepleite wettelijke regeling van de financiering van de „zwakke plekken" wordt afgewezen. Terwille van de rechtszekerheid ware ,het beter, als deze materie bijv. in de Bij dragen wet geregeld werd en dat aan de waterschappen recht van be roep op de Kroon werd toegekend. Niet alleen, dat het vaststellen van het subsidiepercentage dikwijls zeer lang uitblijft, doch criteria, aan de hand waarvan dit percentage bepaald wordt, ontbreken geheel. Het achterland De instelling van een Deltaraad acht het concept-adres niet beslist vereist. De Raad van Waterstaat, de Plancommissie Zuid-West en de pla nologische instanties van Rijk, provin cie en lagere overheden vervullen de ze plaats. Een wijziging van de sa menstelling van de Raad van Water staat zal deze wellicht nog beter aan het gestelde doel kunnen doen beant woorden. In dit verband bepleit het concept adres, dat de leden van de Raad de vrijheid krijgen, om overleg te plegen met hun „natuurlijke achterland". Waar, blijkens een woord van de minister van waterstaat bij de be handeling van de begroting van het Zuiderzeefonds, het zitting hebben in de landbouworganisaties een in vloedrijke factor is bij de benoeming in de Raad, omdat mede in die or ganisaties de vereiste deskundigheid voor het lidmaatschap wordt ver worven, zou het een voor de hand liggende consequentie zijn, de leden het recht te geven, hun organisaties, voor zover zij dit nuttig en nodig oordelen, te raadplegen. Het ver trouwelijk karakter van de opstel ling van het advies hoeft daardoor niet te worden geschaad. De uitein delijk door de Raad uit te brengen adviezen kunnen bij deze gang van zaken slechts aan waarde winnen. Na de wijze, waarop bij de voorbe reiding van het Drie-eilandenplan in een vroegtijdig stadium overleg is ge- het concept-adres, dat de plannen voor pleegd, te hebben toegejuicht, bepleit de afsluitingswerken bijv. gedurende een maand voor de vaststelling door de Kroon ter visie worden gelegd, ter wijl dan nog een maand daarna be zwaren zouden kunnen worden inge diend. Tenslotte vermelden we nog, dat 't concept-adres erop wijst, dat de aan- De aanleg van het veld en. :_de bouw van een kleedgelegenheid heeft een flinke schep geld gekost en bovendien vergt het terrein jaarlijks nog f 1500 aan onderhoud. Voorts is gebleken, dat in vele Walcherse dorpen de huur- som aanmerkelijk hoger ligt. Hierdoor geleid waren b. en w. tot de slotsom gekomen, dat zij beslist niet beneden het aanvankelijk voorgestelde bedrag kunnen gaan. Tijdens de vergadering van maandagmiddag heeft de raad de ze kwestie in den brede besproken. Het bleek een moeilijke zaak, temeer daar het veld onbespeeld zal blijven, wanneer de sportvereniging niet aan de wensen van de gemeente tegemoet komt. En dan is er heel veel geld weggegooid. Desondanks besloot de raad zijn steun aan b. en w. te geven, waarbij men van de gedachte uitging, dat de sportvereniging de contributie dan maar moet verhogen. Verzoeken Het grootste deel van de zitting werd in beslag genomen door de be sprekingen over een viertal verzoeken van de winkeliersvereniging. Aller eerst werd gevraagd een week ver plichte vakantie in te voeren voor de bij de vereniging aangesloten winke liers. „Er wordt tegenwoordig veel over geklaagd, dat de mens zijn vrij heid verliest", aldus loco-burgemees ter Goedbloed, „maar de winkeliers vragen nu om aan banden gelegd te worden". Nadat de heren De Visser en Izebout zich bij de woorden van de voorzitter hadden aangesloten, werd het verzoek verworpen. Ook het verzoek van de winkeliers om een verplichte vrije middag in te voeren, vond aanvankelijk weirijg weerklank. Uit het schrijven kwam vast te staan, dat 13 van de 17 leden vóór hadden gestemd. Dit ontlokte de heer Izebout de opmerking, dat de minderheid zich in deze vereniging niet bij de meerderheid schijnt te kun nen neerleggen. Ook de heer De Vis ser vond deze manier van werken wei nig sympathiek. Tenslotte werd met vijf tegen twee stemmen, die van de heren Jongepier en De Visser, beslo ten de dinsdagmiddag als verplichte sluitingsmiddag voor de winkeliers aan te wijzen. De kapper zal op maan dagmiddagen gesloten zijn. Tijdens de winkelweek mogen de zaken tot 11 uur in de avond geopend zijn. Voor het venten zullen in het vervolg ver gunningen uitgegeven worden. Tot tweede waarnemend gemeen te-secretaris werd benoemd de heer J. Reinhoud, eerste ambtenaar ter secretarie en ontvanger van de ge meente Sint Laurens. Tegen de be noeming van de heer E. Sturm als tweede ambtenaar had de raad al evenmin bezwaar. Nederlandse bergbeklimmer in Oostenrijk spoorloos Een reddingsploeg van 50 man heeft vergeefs een speurtocht gemaakt door de bergen rondom de Achsensee in het westen van Oostenrijk, waar sedert 5 augustus de Nederlandse student Ja cob Geerlings uit Bussum wordt ver mist. De 23-jarige student vertoefde met zijn moeder en zuster te Jenbach in Tirol. Op 5 augustus vertrok hij al leen voor een trektocht van een week het laatste wat men van hem weet is, dat op 7 augustus wilde proberen de 2100 meter hoge stanser joch te be klimmen. Sedertdien ontbreekt elk spoor van hem. leg van nieuwe tweede keringen ten behoeve van de defensie gefinanceerd moet worden volgens de Wet Be scherming Waterstaatswerken in Oor logstijd, zodat de waterschappen hier van gevrijwaard worden. Defensie is immers rijkstaak. Het ledental van de afdeling Zeeland van de KNVB steeg in het afgelopen jaar van 8230 tot 10.342, dus met ruim 25 Het invoeren van de voetbalpool is aan deze staging zeker niet vreemd, maar er valt ook een aanmerkelijke groei waar te nemen bij de junioren en bij het bedrijfs- en zomeravondvoetbal. Ook financieel was het afgelopen jaar bijzonder gunstig, want er is een voor delig resultaat van ruim ƒ8400, De verdeling van de leden is als volgt: senioren zaterdag- en zondagvoetbal 6120; junioren 2693; bedrijfs- en zomer avondvoetbal 1263; ereleden, consuls, scheidsrechters en commissieleden 266. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het keurig verzorgde jaarverslag van de afdeling. Secretaris de heer Allaart noemt het afgelopen jaar het meest dramatische uit de geschiedenis van de afdeling. Hij brengt de moeilijkheden die tenslotte leidden tot de ernstige en geruchtmaken de bestuurscrisis in herinnering. De na sleep van deze onverkwikkelijke affaire heeft er toe geleid, dat er nog steeds geen volledig bestuur is, want de ver kiezing van drie bestuursleden leverde zo veel moeilijkheden op, dat deze werd uitgesteld tot de jaarvergadering, die in september wordt gehouden. Aangezien een aantal jonge Neder landers in augustus, september en ok tober naar Frankrijk trekt om deel te nemen aan de druivenpluk bij wijze van vakantie, heeft het nationaal Frans verkeersbureau te Den Haag gegevens over de mogelijkheden daar toe verzameld. Men kan zich als vrij williger bij een druivenplukkerskamp laten inschrijven. Ook is het mogelijk zich als tijdelijk werknemer bij een wijnbouwer te laten inschrijven. Vol gens het bureau zijn de kampen voor jongelui van 18 tot 30 jaar betrouw baar. Legering en voeding zijn goed. Niet in alle gevallen worden de werk zaamheden vergoed. In de kampen van de vereniging „Jeunesse en Re- construction" te Parijs ontvangt men de vergoeding, vastgesteld door de vakbond van wijnbouwers. In de kam pen van „Concordia" zustervereniging van de stichting int. werkkampen te Utrecht worden de vergoedingen ge bruikt voor het maken van excursies. In de maand, juli 1957 passeerden er in totaal door het kanaal van Zuid Beve land 6746 schepen welke.een inhoud had den van 3145.563 ton. Van deze schepen whren 4487 schepen van 2240.419 ton ge laden en 2259 schepen van 905.144 ton 4025 geladen motorschepen van 1716.941 ton en 1913 ledige van 680.076 ton en 441 geladen sleepschepen van 516.811 ton en 118 ledige van 210.807 ton. Verder pas seerden er 615 sleepboten en 53 coasters van welke laatste er 19 geladen waren en 34 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden er 150 ge laden sleepschepen van 189.942 ton en 15 ledige van 17.441 ton en 758 geladen motorschepen van 400.454 ton en 110 le dige van 100.672 ton naar België en 113 geladen sleepschepen van 139.629 ton en 1 ledig van 1247 ton en 536 geladen mo torschepen van 375.943 ton en 68 ledige van 29.731 ton van België. In totaal passeerden er 2348 geladen motorschepen van 998.955 ton en 697 le dige van 238.316 ton en 244 geladen sleepschepen van 300.312 ton en 99 ledige van 74.436 ton naar België en 1677 gela den motorschepen van 717.986 ton en 1216 ledige van 441.760 ton en 197 geladen sleepschepen van 216.499 ton en 119 ledi ge van 136.371 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 4299 Nederlandse, 1556 Bel gische, 298 Franse, 266 Zwitserse, 11 En gelse, 301 Duitse, 11 Luxemburgse en 4 Oostenrijkse. Bij vergelijking van de cijfers met de maand juni zien we dat er in juli 396 schepen van 229.665 ton meer zijn ge passeerd. Konijnenziekte in Axel Door de heer J. Versluys, boswach ter in de gemeente Axel werd een ko nijn geschoten, bij welk dier de ge vreesde konijnenziekte werd geconsta teerd. Het moet niet uitgesloten wor den geacht dat er meer wilde konijnen door deze ziekte zijn aangetast. Hou ders van konijnen is daarom voorzich tigheid geboden bij het zoeken naar voedsel voor hun dieren. 108) Goeiendag, beste vrienden! Ik heb geboord dat het schip nu zo goed als klaar is. Ik heb wat planken meegebracht om het te water te laten. Ik wil heel graag helpen, als ik mijn handen maar niet uit m'n zakken behoef te halen! Ik heb mijn broertje ook meegebracht. Hoewel hij nog ta melijk klein is, is hij zo sterk als een reus! De vorige week heeft weer eens bewezen wij hebben het aan den lijver ervaren hoe ongewis augustus als vakantiemaand is. Het begon zo goed: maandag, dinsdag, woensdag.. Maar die laatste dag werd als het ware midden-doorgebroken. Wie geen regenjas bij zich had, moest maar zien, hoe hij nog droog thuis kwam. We zagen net in die dagen een plaatje, hoe men in andere streken, zoals Egypte bijvoorbeeld, zich tegen zonneschijn en regen beveiligen kan, door in de bek van een krokodil zowel schaduw als droogte te zoeken. Natuurlijk moet men die bek goed verzegelen. Niet in die zin, dat hij niet opengemaakt kan (mag) worden, maar juist, dat hij niet dicht kan vallen. Maar ja, in Egypte is nu eenmaal alles anders dan hier. Daar ben je ook in het land van Nasser, wat men, met een kleine verandering kan zien als het Duitse woord voor „natter", terwijl het er over het algemeen droger is dan in ons goede, maar (soms al te) water rijke vaderland. Zo kun je in Egypte tegen zon en regen schuilen. Neen, dat plaatje is geen vakan tiefoto, die wij genomen hebben. Wij hebben onze vakantie maar eenvoudig in Nederland door gebracht, nog nauwer bepaald: in Zeeland. Zelfs zijn we niet ergens gaan logeren in een hotel of pension, of vakantiehuisje, of caravan, of tent, maar hebben het maar heel sim- peltjes gedaan, u weet wel, zo: een dagje hierheen en dan daarheen. Een vriendelijk familielid, die bij ons logeerde, had zijn auto mee gebracht en we hebben daarmee wat getoerd. Als we samvsam de kosten droegen, kwam het toch nog best zover, dat we van het meedragen van onze vakantie bijslag voor het verdere deel van het jaar geen last meer hebben. Het laat ons koud Dat laatste is maar goed ook in onze tijd. We hebben, hoewel we door deze wijze van vakantiehou- den feitelijk ook bestedingsbeper king nastreefden, ons geld totaal besteed en alle geruchten over de valuatie plus de al dan niet offi ciële tegenspraken daarvan laten ons nu koud. Ons geld is op en kan niet meer devalueren. Net zo min als we uit onze provincie zijn gevlucht, kunnen we met ons geld in marken of andere harde munt vluchten, teneinde zo te proberen, een centje voor toekomstige va kantieplannen te verdienen. Dat is dus weer een zorg min der, waarmee we iets voor hebben op mensen, die wél geld overhiel den, of die geld, dat ze toch al hadden, zo veilig mogelijk moeten stellen en die nu elke dag de kranten moeten naspeuren, om daaruit wijzer te worden, of die het nu doen zal, of niet. Ik bedoel dan, die mark, en of die nu reva lueren zal (dat is hogere waarde in centen krijgen) of niet. U merkt wel, dat ik met dia woorden devaluatie en revaluatie goed op de hoogte ben. Dat komt, dat familielid van me heeft nogal wat met geld te maken, zij het dan niet met zijn eigen geld, maar met dat van anderen, omdat hij aan één van die grote instellingen ver bonden is, waar men over tonnen spreekt, zoals een krantendirectie over kilo's, waarmee die laatste dan papier voor de krant bedoelt. (Tussen haakjes, u moet zo voor de aardigheid eens nawegen, hoe veel kilo papier u zo in een jaar van het Zeeuwsch Dagblad ont vangt en dat dan omrekenen tegen 74 cent per kilo, wat mijn directie voor dat papier heeft betaald. We zwijgen dan over hetgeen Artemis en zijn collega's, de pseudo-Arte- missen op dat papier laten druk ken, maar u zult zien, dat ook in dat opzicht het Zeeuwsch Dag blad u waar voor üw geld biedt.) Tonnen gouds Maar dat familielid van me spreekt over tonnen gouds. Enfin, hij heeft me zo onderweg een hele cursusover die materie gegeven, zodat ik voor de komende winter heel wat wijzer geworden hen. Waarvan de lezers natuurlijk weer profijt hebben. Ondanks de gemis te bestedingsbeperking heb ik dus, zoals u merkt (en in de toekomst merken zult) mijn vakantie goed besteed. Wij toerden dan door Zeeland heen. Dat familielid had het nog nooit gezien. En hij stond verwon derd. Zo mooi had hij Zeeland niet gedacht. En ook niet zo levendig. Wat vielen onze steden hem mee (en zijn vrouw de winkels!). En wat zijn er mooie dorpen en mach tige boerderijen. En wat ziet het er alles welverzorgd uit. Toen hij genoeg bewonderd had, hebben we hem ook iets van de moeilijkheden van Zeeland laten zien. We hebben met hem een uur tje gewacht bij de pont in Bres- kens. En we zijn over de Veerweg naar Katscheveer gereden en heb ben hem gewezen op het bordje: Zierikzee 4 km. Toen zeiden we: en nu duurt het nog een uur ruim, eer we in Zierikzee zijn. Hij ge loofde het niet, want hij haalt makkelijk de 100 km. per uur, maar we hebben het hem laten ervaren. Toen steeg zijn bewonde ring voor Zeeland nog meer. Hoe hebben ze hier dit alles onder die omstandigheden zo voor elkaar ge bracht, zei hij. Waarmee we maar zeggen wil len, dat je op die manier toch ook de Zeeuwse zaak kunt dienen. Want ja, die mensen, die met ton nen (gouds dan) omgaan en die dan de tonnen (voor de bebake- ning) in de Zeeuwse wateren heb ben zien liggen, kunnen, als ze hier de problemen gezien hebben, in „Holland" misschien enig begrip wekken voor de Zeeuwse proble matiek. Zodat, achteraf gezien, niet hele maal ontevreden over zijn vakan tiebesteding is uw GROETEN. Juist voor het afdruk ken van de krant ontvingen we 'n kleurige kaart van Artemis, waar- Tivoli te Kopenhagen. Zoiets had den we nu net verwacht. Waar zou op de Chinese toren in het park je hem anders zoeken. Hij schrijft: „Alle® wel aan boord in het land van Hamlet (hij moet toch laten zien, dat hij zijn Shakespeare kent). Goed weer en goed eten (zeker smörrebrod). Natuurlijk heimwee naar de Lange Vorst (die komt van de winter wel), maar dat verkrop pen we wel. Hoe staat het met de Babbelaars? Willen mijn waarne mers de groeten van Artemis doen aan alle lezers. (Toch sympathiek), 'k Heb er wel een beetje heimwee naar (als hij zo twee keer over heimwee schrijft, wordt het ver dacht), maar zo'n zorgeloze vakan tie is toch niet te versmaden. We hebben onze tent in Roshilde staan, aan de oever van 't fjord. Verder trekken we dagelijks het Denenland in en vermaken ons best." We zullen hem op zijn Deens te- rugseinen „Tak" Dat betekent zoveel als „dankjewel" en het is veel korter. De eerste van de twee grote atoomversnellers met groot vermo gen van de Europese organisatie voor kernonderzoek, de Cern, is nu in Ge neve volledig in werking, zo heeft prof. C. J. Bakker, directeur-generaal van de Cern, bekendgemaakt. De syn chro-cyclotron is op twee na de groot ste ter wereld. Britse militairen zijn maandag begonnen de wegen tussen de Ierse republiek en het Britse Ulster te ver sperren om een einde te maken aan de overvallen en aanslagen van het verboden Ierse republikeinse leger in Ulster. Slechts enkele hoofdwegen, die zwaar bewaakt worden, blijven voor het verkeer open.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2