Prijzen van rookartikelen gaan weer omhoog Er moet een meeropbrengst komen van rond 62 miljoen gulden Jordanië wil spoedvergadering van Veiligheidsraad Aan veiligheidspolitiek van V.S. wordt geknaagd Landbouwschap over de Deltawet OORDEEL OVER VOORGESTELDE FINANCIËLE REGELING MOEILIJK Nationale bijdrage vereist PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Overleg tussen ministeries van financiën en economische zaken OVERSTROMING IN NOORWEGEN DOOR SMELTWATER Protest tegen debat in Veiligheidsraad over Oman Israël zeer verrast Geen devaluatie pond sterling Minister Dulles voor Senaatscommissie Geen vermindering van hulp aan buitenland Nasser gaat tiaar Griekenland Syrische minister Bitar: Onafhankelijkheid van M.'Oosten door V.S. in gevaat Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes TeL (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13c Jaargang No. 3784 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: 3ACQ DE SMIT Dinsdag 20 aug. 1957 Bestedingsbeperking en vakantie (zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.33 u., onder 19.52 u. Maan op 0.39 u., onder 16.50 u. Hoogwater woensdag 21 aug.: Vlissingen: 9.45 u. 1.26 m., 22.24 u. 1.41 m. Terneuzen: 10.14 u. 1.44 m., 22.50 u. 1.50 m. Wemeldinge: 11.11 u. 1.35 m., 23.49 u. 1.42 m. Zierikzee: 10.53 u. 1.16 m., 23.33 u. 1.22 m. ER IS WEER een prijsstijging op handen voor de rookartikelen. In verband met de moeilijke toestand van 's lands schatkist achten de ministeries van economische zaken en financiën het noodzakelijk, dat er door een prijsverhoging een meeropbrengst van rond 62 miljoen per jaar binnen komt. Op het ogenblik is er overleg gaande tussen deze instanties hoe men deze verhoging zal uitvoeren. De bedoeling van het ministerie van financiën is de omzetbelasting op de sigaretten met 3 procent te verhogen. Economische zaken wil de fiscale druk verdelen over de sigaren-, kerftabak- en sigaretten industrie. Ongerustheid De voorgenomen plannen tot prijs verhoging heeft in kringen van siga ren-, tabaks- en sigarettenhandel on gerustheid gewekt. Men ging namelijk van de veronderstelling uit, dat, nadat de prijzen van rookartikelen op 1 maart waren verhoogd, men voorlopig gespaard zou worden van verdere fis cale acties. Ook in kringen van de kleinhandel heerst ongerustheid over de plannen. Men ziet de winstmarges al bedreigd, terwijl deze winstmarges reeds een onderwerp van studie uitmaken. Extra opbrengst Door de gestegen grondstofprijzen werd de industrie op 1 maart j.l. toegestaan de prijs van de tabak en sigaretten met 10 cent per pakje te verhogen. Door deze verhoging werd t in de bestedingsnota de extra op brengst aan tabaksaccijns en omzet belasting die aan de staat ten goede zou komen op 44 miljoen gulden ge schat. Inmiddels wordt verwacht dat door de gestegen omzet van sigaret ten en andere tabaksartikelen deze 44 miljoen gulden ruim wordt over schreden. Exclusief de vijf procent omzet belasting bedroeg de meeropbrengst aan accijns in april jl. ongeveer 2 miljoen gulden en in mei jl. bijna 8 miljoen gulden, vergeleken bij de overeenkomstige maanden in 1956. Deze stijging, zo verwacht men, zet zich ook in de komende maanden voort. Minder vraag? In de kringen van de groothandel acht men een prijsstijging van tien cent per pakje te hoog en zelfs ver- Eén Noors schip mag Suez- kanaal door Het Noorse vrachtschip „Hubro", dat met een lading potas op weg is van Haifa (Israël) naar Japan, heeft maandag toestemming gekregen door het Suezkanaal te varen. Het heeft èèn dag oponthoud gehad doordat de ka- aaalautoriteiten instructies aan Cairo moesten vragen. Aan de zuidelijke kanaalingang wacht het Noorse schip „Mars" nog op toestemming. Het is van de Philip- aen op weg naar een Israëlische ha- 'en. Legervliegtuig neergestort in Frankfort Een tweemotorig Amerikaans le gervliegtuig is maandag op een fa brieksterrein in Frankfort neerge stort. De beide inzittenden werden ge dood. Naar de mening van de sultan van Maskat en Oman is het bestrijden van de opstandige Imam van Oman door Britse troepen een zuiver binnenland se aangelegenheid. Derhalve heeft hij geprotesteerd bij de V.N. tegen het verzoek van elf Arabische landen om de Veiligheidsraad de kwestie van „Britse agressie" te laten bespreken. De Arabische staten, die de klacht hebben ingediend, zijn van mening, dat het imanaat van Oman onafhan kelijk is en dat er dus sprake is van agressie tegen „onafhankelijkheid, soevereiniteit en territoriale integri teit". DE BILT MELDT Vrij veel bewolking Half tot zwaar bewolkt met in de noordelijke helft van het land plaat selijk wat regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Iets hogere temperaturen dan gisteren. wacht men een verminderde vraag naar rookartikelen, temeer daar de be stedingsbeperking meer en meer be gint door te dringen bij de consument. Daling van de omzet heeft onmiddel lijk ernstige gevolgen voor de schat kist. Immers een daling van slechts één procent heeft een mindere belas tingopbrengst van rond 50 miljoen gulden tot gevolg. In het uitvoerige advies van de in dustrie aan de regering wordt bere kend, dat bij een huidige prijsverho ging van 5 cent per pakje, gecombi neerd met een tariefsverhoging van eindelijke belrag dat door de sigaret tenindustrie beschikbaar komt, gesteld kan worden op rond 40 miljoen gul den. De overige 22 miljoen zou dan komen uit de sigaren- en kerftabakin dustrie, waardoor men dan aan de 62 miljoen kommt. V .N.-assemblee 10 september bijeen De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is voor 10 september bijeengeroepen een week voor het begin van de eigenlijke zitting ter bespreking van het rapport over Hon garije. Frans schip in Alexandrie Voor het eerst sedert de gebeurte nissen van oktober j.l. heeft een Frans schip, de ruim 7000 ton metende „Grenoble" zijn anker in de haven van Alexandrie uitgeworpen. Het kwam zondagavond aan en zal vrijdag of zaterdag met 8000 balen Egyptische katoen naar Marseille en Duinkerken vertrekken. JORDANIË heeft om een spoed vergadering van de Veiligheids raad gevraagd. Men beschuldigt Israel van agressie in het gebied van Jeruzalem. Voorts is Jordanië van mening, dat de chef-waarne mer van de V.N., kolonel Leary er niet in is geslaagd, de neutraliteit in het betrokken gebied te hand haven. Men heeft in de beschuldiging ver klaard, dat Israël de bestandsovereen komst heeft geschonden door de gede militariseerde zone te bezetten en toe te staan, dat Israëlische boeren er ploegen. De reactie van Israël gaf „ver rassing" weer. Volgens een woord voerder van het Israëlische ministe rie van buitenlandse zaken slaat de klacht op de regering van Amman op het planten van bomen rondom het gebouw, waarin thans het hoofd kwartier van de organisatie voor toezicht op de naleving van het be stand gevestigd is. Het staat in de gedemilitariseerde zone. Dezelfde woordvoerder wees erop, dat Jordanië kort geleden een weg heeft aangelegd, die de oude stad met Bethlehem verbindt. Naar zijn verklaring is het beide landen vrij niet-militaire maatregelen te nemen in het „niemandsland". Een woordvoerder van het Britse ministerie van financiën heeft ver klaard, dat het pond sterling niet zal worden gedevalueerd en dat er even min sprake van is het pond sterling vrij te maken van enige binding aan de pariteit van de dollar of de mar ges voor de koers van het pond ster ling te verruimen. De verklaring van de woordvoerder is een antwoord op de aanhoudende geruchten, die op alle buitenlandse markten de ronde doen sedert de in voering van de nieuwe Franse valuta voorschriften. lettere zomer -s-.ic.l ue ,,..w op de Svartis (zwart ijs)-gletscher in Noord-Noorwegen, vlak bij de Poolcirkel, zo snel, dat de rivieren, die er het water van afvoeren, buiten de oevers treden en grote schade veroorzaken aan de land bouwbedrijven in de dalen. Dit jaar is het peil van de Svartis-ri- vier 2,70 meter boven normaal ge stegen, waardoor 20 vierkante ki lometers vruchtbaar land in de dalen van de Svartis en de Rau- vassz zijn overstroomd. Een der gelijke inundatie is hier nog nim mer voorgekomen. De foto toont een brug over de Svartis-rivier, die door het kol kende water werd vernield. Lijk van vermiste marinier gevonden? Bij Hippolytushoef is zondagmiddag een lijk gevonden, dat gekleed was in het uniform van korporaal der mari niers. Hoewel omtrent de identiteit nog niets met zekerheid kon worden verklaard, vermoedt men dat het het stoffelijk overschot is van de 28-jarige korporaal der mariniers J. van Berkel uti Schipluiden, die sedert 30 juni j.l. spoorloos uit Den Helder is verdwe nen. Ook het op het lijk aangetroffen polshorloge en een ballpoint zouden hierop duiden. Het bestuur van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten zal op dinsdag 27 augustus 1957 in het ge bouw van het hoofdproduktschap voor akkerbouwproducten te 's-Gravenha- ge een openbare vergadering houden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft gisteren voor de senaatscommissie voor de toewijzingen gewaarschuwd, dat vermindering van de door presi- voor hulp aan het buitenland de Ame- dent Eisenhower gevraagde gelden rikaanse veiligheid in gevaar zal brengen. Wat het Huis van Afgevaar digden heeft gedaan komt neer op een gevaarlijk afbrokkelen van de veilig heidspolitiek, die tien jaar lang door de democraten en republikeinen is ge steund. Dulles verklaarde, dat wanneer het congres niet langer bereid is het lei derschap van de president te volgen, het zeer wel mogelijk is, dat de vrije wereld het leiderschap van de V. S. (Van een medewerker) In zijn morgen te houden openbare vergadering zal het bestuur.van het Landbouwschap een door het dagelijks bestuur voorbereid concept-adres aan de leden der tweede kamer behandelen naar aanleiding van de memorie van antwoord der regering inzake de Deltawet. Eén der eerste opmerkingen, welke in dit concept gemaakt worden, is, dat het een ernstig gemis moet worden geacht, dat over de voorgestelde financiële regeling geen oordeel valt te vellen, omdat deze regeling in hoge mate bepaald zal worden door de nog in te dienen Bijdragenwet en een wetsontwerp betreffende een algemene bijdragenregeling voor zee- en rivierkeringen, welk laatste moet dienen ter vervanging van de wet van 1870 voor de calamiteuze polders. Het Landbouw schap dringt er op aan, er naar te streven, deze drie wetsontwerpen tegelijker tijd in behandeling te brengen. Het trekt de aandacht, dat het concept-adres in zijn verdere punten, t.a.v. de verdeling der lasten, de voorfinanciering en de „zwakke plekken" een standpunt verdedigt, dat vooral in Zeeland harte lijke instemming zal vinden. Lastenverdeling Het adres herinnert eraan, dat het financieringssysteem van het ontwerp Deltawet inhoudt, dat het rijk de af- sluitingswerken betaalt behoudens aan anderen op te leggen bijdragen en dat de versterking van de bestaande wa terkeringen voor rekening komt van de beheerders met bijdragen van het Rijk. Het concept-adres onderstreept in dit verband de door de regering toe gezegde „gelijkheid van behande ling" van de verschillende belang hebbende beheerders. Zoals het Landbouwschap in een vroeger adres opmerkte, hangt het immers van buiten deze beheerders gelegen belangen af, of deze zich belast zien met de uitvoering van buitenge woon kostbare werken ter verster king van de dijken, dan wel, dat de door hen beheerde hoogwaterkerin gen achter de afsluitdammen komen te liggen. De Bijdragenwet zal uitsluitsel moe ten geven, in hoeverre deze gelijkheid van behandeling te verwezenlijken zal zijn. Aangezien de wetenschap hier omtrent van groot belang is voor de beoordeling van de thans in art. 5 van het ontwerp omschreven verdeling van de lasten, klemt des te meer de wen selijkheid, dat bij de openbare behan deling van het ontwerp Deltawet de Bijdragenwet zal zijn ingediend. Overigens stelt de memorie van ant woord terecht, dat een bijdragenwet deltawerken niet ten doel mag heb ben, de waterschappen te zwaar te be lasten. Deze wet dient een nationale bijdrage te bieden voor een werk met nationale aspecten. In dit verband wekt het bevreem ding, dat volgens de M.v.A. de bij drage aan de beheerder wordt bepaald op een vast percentage van de kapi taalsuitgaven, waarbij aan zestig pro cent wordt gedacht, behoudens de mo gelijkheid van hogere uitkeringen, in dien daartoe de omstandigheden in 'n bepaald waterschap aanleiding geven. Een dergelijk percentage zou b.v. voor de dijkbeheerders langs de Wes- terschelde een belasting betekenen, welke op een bedrag van f 1500 per ha neerkomt (de lasten van de ver hoging ad f 400 miljoen omgeslagen over de belanghebbende ongebouwde eigendommen). "Voor dit gebied is een dergelijke bijdrage zonder meer on aanvaardbaar. Het genoemde percentage van 60 procent is in het algemeen dan ook bepaald niet in overeenstemming met het erkende feit van het natio nale karakter dezer eenmalige Del tawerken, welke de lasten, voort spruitende uit een normale water- keringszorg van de waterschappen verre overschrijden. Ook hieruit springt duidelijk naar voren, hoe dringend de totstandko ming van een regeling ter vervanging van de wet van 1870 betreffende de calamiteuze polders geboden is, welke een maximumgrens voor het dragen van de kosten van het dijkbeheer door de waterschappen beoogt aan te ge ven. Het behoort tot de taak van Provincia le Staten om 't belastinggebied van de waterschappen zonodig uit te breiden en vast te stellen, welke belangheb benden naar de mate van hun belang in de kosten van het waterschap be horen bij te dragen. Niettemin heeft de ramp van 1953 onomstotelijk aan getoond, welke grote nationale belan gen hierbij op het spel staan. Daar naast zijn, ook na een sterke concen tratie van de waterschappen, geens zins alle in directe zin bij de verho ging van de veiligheid belanghebben de gebieden omslagplichtig in de kos ten van de beheerders. Ook deze ar gumenten pleiten sterk voor een aan zienlijk hogere bijdrage van de rijks middelen dan de geopperde 60 pro cent. Voorfinanciering Het concept-adres dringt er krachtig op aan, dat de werken, voorzover ze niet uitgaan boven de door de Kroon vastgestelde plannen, in eerste aanleg voor het voile pond worden gefinan cierd door de Staat, waarop latere verrekening kan volgen. Als argumen ten hiervoor worden aangevoerd, dat de Kroon de plannen vaststelt zonder mogelijkheid van beroep, dat de voor delen der werken na voltooiing beter beoordeeld zullen kunnen worden en dat het momenteel voor de water schappen praktisch ondoenlijk is zich de benodigde gelden te verschaffen. (Vervolg op pag. 2) niet meer volgt. Maar de senaat kan dit gevaar nog afwenden. Admiraal Radford, de afgetreden voorzitter van de commissie van staf chefs steunde de waarschuwing van Foster Dulles. De Griekse minister-president, Ka- ramanlis, heeft maandagavond te Cairo meegedeeld, dat de Egyptische president Nasser, een uitnodiging heeft aanvaard voor een bezoek aan Griekenland. Een tijdstip is echter nog niet vastgesteld. De minister president verklaarde voorts, dat hij en de Egyptische pre sident het erover eens zijn, dat het Cyprische volk recht op zelfbeschik king heeft. De Syrische minister van buiten landse zaken, Sajjid Salah el Bitar, heeft de V.S. er maandag te Damascus van beschuldigd te trachten de onaf hankelijkheid van de landen in het Midden-Oosten te vernietigen en deze landen stuk voor stuk over te geven aan het zionisme en het imperialisme. De leer van Eisenhower inzake het Midden-Oosten is voor de Arabische landen het grootste gevaar. In de landen, die deze leer aanvaar den, zijn reactionairen begonnen met het onderdrukken van nationalistische elementen onder het mom van bestrij ding van het communisme, aldus mi nister Bitar. Amerika heeft getracht, zo ging de minister voort, de Syrische soeverei niteit in gevaar te brengen door een soort economische blokkade. Grote hoeveelheden Amerikaanse tarwe zijn tegen lage prijs aangeboden aan lan den, die gewoonlijk Syrische tarwe kopen. Over het zogenaamde Amerikaanse complot tegen de Syrische regering zei minister Bitar, dat er feiten en me thoden aan de dag zijn getreden, die niet te verenigen zijn met de begin selen van het volkenrecht en die ge heel en al in strijd zijn met de regels van de diplomatie. Syrië voert een politiek van posi tieve neutraliteit, wat wil zeggen, dat het met geen enkele grote mogend heid een politiek of diplomatiek ver bond aangaat. Minister Bitar wees er op, dat Syrië zijn onpartijdigheid had getoond door de Amerikaanse regering geluk te wensen met haar houding in het geval van de „recente aanval op ons broederland Egypte". Op de vraag of Syrië de diploma tieke betrekkingen met de V. S. zal verbreken, zei minister Bitar, dat dit geheel en al afhangt van de volgende stappen van de Amerikaanse regering.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1