Frankrijk en Duitsland hebben ruzie «m een boot L Franse havenstad werd een bloedig „voorspel" van geallieerde invasie RADIO EN TELEVISIE Vandaag 15 jaar geleden; Honderden Canadezen offerden hun levens op het strand van Dieppe enótmi Bevolking tegen uitlevering van roemrucht oorlogsschip Olympisch zwemstadion in Rome M teraó DOOR DE WERELD vproewncj, V.N.-debat over de apartheidspolitiek Maandag 19 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Vandaag, maandag 19 augustus, is het precies vijftien jaar geleden, dat door de geallieerden een „proefinvasie" werd uitgevoerd op de havenstad Dieppe in Noord-West-Frankrijk. Deze actie gold als een „prelude", een voorspel, van de grootste en meest gigantische onderneming aller tijden: de invasie van 6 juni 1944. Maar helaas werd de „raid" op Dieppe een totale mislukking. Een mislukking, die voor een belangrijk deel haar oorzaak vond in het feit, dat de autoriteiten in Londen de kracht en de weerbaarheid van de vijand al te zeer hadden onderschat. Van de 5000 Canadezen behoren- houdend, dat er zelfs niet de minste de tot de tweede Canadese divisie, die kans bestond op enig succes. onder andere bij de bevrijding van het oosten van ons land een zo beslissende rol heeft gespeeld zagen er slechts 2200 Engeland terug. Niet minder dan 2000 strijders sneuvelden of vielen als krijgsgevangenen in handen van de Duitsers. Dit is meer dan in de elf maanden na de landing in Normandië en ook meer dan in de twintig maan den gedurende welke de Canadezen in Italië vochten! Onderschat Zoals gezegd, heeft men in Londen destijds, bij het opstellen van deze ge waagde operatie, de eigenlijke toestand te Dieppe te zeer onderschat. Men was optimistisch gestemd, doordat men meen de, dat de stad niet zwaar verdedigd werd. Nu lagen er wel is waar geen Duitse „elite"-troepen in Dieppe en er waren bovendien nog al wat niet-Duit- sers bij de verdediging ingeschakeld. Maar daarentegen waren afweer en be wapening prima in orde. Zo beschikte de vijand over een groot aantal listig gecamoufleerde betonkaze- matten op en in de rotsen, waardoor hij bij het minste onraad de uiterst smalle landingsstroken als bet ware onder een mantel van vuur en staal kon leggen. Verder hadden de Duitsers wegen en straten, inzonderheid in Dieppe zelf, af gesloten door uitstekende tankversper ringen. Neem daarbij nog ter complete ring een drietal kustbatterijen met 17 vuurmonden en vier batterijen van 10,5 cm houwitsers (veldartillerie) en men kan zich een voorstelling maken van de ontzettende „vuurdoop" die onze moedi ge bevrijders te wachten stond. Groot risico Wij merkten reeds op, dat de Duitsers niet hun beste soldaten in de Franse kustplaats hadden gelegd. Maar, de Duitse infanterie mocht gerust wat zwakker zijn, want de gesteldheid van het landingsterrein was zodanig, dat dit voor een mogelijke agressor als een tweede vijand gold. Zo was er bijvoor beeld een angstig steile kust met onbe klimbare kliffen, waardoor landingen alleen konden worden uitgevoerd op smalle gedeelten te Dieppe over een breedte van amper 1500 meter. De bedoeling van de geallieerden was de Duitse defensie op haar sterkte en paraatheid te testen. Dit vanzelfsprekend met het oog op de grote en alles beslis sende onderneming van later. Besloten werd, de aanval op Dieppe volkomen bij verrassing te doen geschie den. Daarbij was het desorganiseren van de vijandelijke verdediging, het maken van krijgsgevangenen en verder het ver nielen van radarstations, haven- en spoorweginstallaties, benzinedepöts en het vliegveld, hoofddoel. Om de vijand niet te alarmeren, mocht aan de overval geen bombardement voorafgaan. De Duitse verdediging bleef dus geheel in tact en dat betekende een niet weg te cijferen gevaar en risico voor de inva sie-troepen. 7500 projectielen... De hoofdaanval zou te Dieppe plaats vinden. Hieraan moesten een half uur eerder landingen voorafgaan te Puys en te Pourville, om zo het veld rondom Dieppe te bezetten. De landing te Puys echter werd al spoedig een catastrofe, aangezien de Duitsers geducht op hun hoede waren en zich niet lieten verrassen. Een mitrailleur, die halfweg de rot sen stond opgesteld in een betonkaze- mat gelegen in een villatuin be stookte het Canadese bataljon op het enge strand zo hevig en zo effectief, dat het ten onder móést gaan. Ook an dere mitrailleurs en verder helse bom menwerpers en zware kanonnen, brachten de met ware doodsverachting strijdende Canadezen in een zee van vuur, waaruit ontsnapping bijna niet mogelijk was. Slechts 20 van hen slaagden er dan ook in, het dorp te be reiken. Een weg terug was er niet, zo dat het hele bataljon tenslotte genade loos in Duitse handen viel. Op het strand lagen meer dan 150 gesneuvelde Canadezen Het bataljon te Pourville strandde eveneens op het moordende vuur van de vijand. Ook hier waren de verliezen er barmelijk en velen zagen zich tot over gave gedwongen. Te Dieppe werd de landing voorafge gaan door vuur van zes torpedojagers en een aanval op geringe hoogte van vijf squadrons met kanonnen bewapende Hurricanes. De eerste negen tanks land den helaas een kwartier te laat en de in fanterie miste elke steun. De Duitsers kregen hierdoor gelegenheid, zich te her stellen. Niettemin lukte het de Canade zen, in het westen het Casino te bereiken en dit geheel te zuiveren; in het oosten ging het eveneens voorwaarts, doch, van wege het hevige vuur, slechts uiterst langzaam. Verloren..... Van de dertig tanks, die al bij het ontschepen de volle laag kregen, kwa- men er 27 op de wal. De zware beton- versperringen die de pioniers niet konden opruimen verhinderden ech ter, dat de tanks in de stad kwamen. Het strand was overvol met troepen en oorlogstuig, maar de beschieting van de Duitsers was zo hevig en aan- Hoe verbeten de Duitsers de gealli eerden te lijf gingen blijkt uit het feit dat hun batterijen niet minder dan 7500 projectielen verschoten Om negen uur reeds werd het duide lijk, dat de strijd verloren was. Om elf uur begon de herinscheping. Zes Britse squadrons jagers vochten op leven en dood met de vijandelijke bommenwer pers boven Dieppe. Torpedojagers kwa men naar voren om de Duitse mitrail leurs het zwijgen op te leggen. De ene groep infanteristen stortte zich in het vuur om de andere gelegenheid te geven in de boten te komen. Heldendaden werden verricht. Maar desondanks konden van het ene batal jon slechts 220 van de 580 man worden gered; van het andere bereikten maar 52 van de 550 Engeland; 28 van deze 52 waren bovendien nog gewondZware luchtgevechten hadden tijdens de thuis vaart plaats. De geallieerden verloren daarbij 106, de Duitsers 72 vliegtuigen. Deze proefinvasie op het vaste- lande van Europa, waarbij ruim 900 man sneuvelden, vormt een treurige episode uit de geschiede nis van de afgelopen oorlog. Te veel Canadezen hebben in Dieppe hun kostbare levens moe ten laten. Maar hoezeer deze gedurfde krachtmeting met de vijand tot een bloedige nederlaag werd, zij hield tevens een keiharde les in. Een les, die men in Londen aller minst heeft misverstaan en alles zins ter harte heeft genomen. Dat bleek op 6 juni 1944, de dag van de werkelijke en grote inva sie, waarbij de vesting West-Euro pa op een ontzagwekkende manier werd opengebroken. Voor Nazi- Duitsland: Het begin van het eindArle van Pas Leeftijd 12 - 14 16 jaar Materiaal: 350 gram Scheepjes Kompas kl. 1292, beige, voor 12 jaar. 50 gram Scheepjes Kompas kl. 1267, donker groen. 20 gram Scheepjes Kompas kl. 1222, wit en kl. 1290, rood. Breinaalden no. 2X. 44 naalden zijn 10 cm hoog, 30 steken zijn 10 cm breed. Eug. Opzetten met beige wol 109-1115- 121) st., hierop in tricotsteek 32 naalden breien, beginnen met 1 naald averecht. Dan de volgende naald recht breien op de averechte kant van het werk als zoomvouw. Daarna nog 32 naalden in tricotsteek. In de volgende heengaande naald de opzetlussen met de steken van de naald samenbreien voor een zoom. In de daarop volgende averechte naald als volgt meerderen, hiervoor het dwars- lusje op de naald nemen en averecht verdraaid breien, 5 St. averecht ver draaid breien, 5 st. averecht, 1 st. meer deren, 2 st. averecht, nu met groen de volgende 23 st. averecht breien, daarna weer met beige 3 st. averecht, 1 st. meer deren, X 8 st. averecht, 1 st. meerderen, vanaf X nog 3 x herhalen, 4 st. averecht - (met beige 4 st. averecht, 1 st. meerde ren, X 9 st. averecht, 1 st. meerderen, vanaf X nog 3 x herhalen, 5 st. averecht) - (met beige 5 st. averecht, 1 st. meerde ren, 10 st. averecht, 1 st. meerderen, van af X nog 3 x herhalen, 6 st. averecht), zodat er dan voor het middenstuk 44- (50-56) st. zijn. Hierna met groen weer de volgende 23 st. averecht breien, daar na met beige 2 st. averecht, 1 st. meer deren, 5 st. averecht, 1 st. meerderen, 5 st. averecht. Vervolgens gaat men nu iedere baan afzonderlijk afbreien. Begin nen met de le baan aan de zijkant en boven deze 14 st. met beige in tricot steek breien. Aan het begin van de heen gaande naalden, iedere 354 cm, 1 st. meer deren. Als de totale hoogte 28-(32-36) cm is, alles wordt gemeten vanaf de ribbel waarop de zoom wordt gevouwen, dan voor bet armsgat aan het begin van de heengaande naalden 1x5, 1x2, 4x1 st. afkanten. Als de totale hoogte 40-(44- 47) cm is, aan de armsgatzijde 1 st. meer deren en dit nog 4 x herhalen iedere 4e naald, dan zijn er 12-(13-14) st. Bij een totale hoogte van 47-(52-58) cm deze steken afkanten in 2 x 6-(l x 6, 1 x 7)- (2 x 7) st. Nu boven de 23 groene steken de motiefbaan in gaan breien volgens telpatroon. Bij het wisselen van de kleu ren, de draden steeds om elkaar heen slaan, ter voorkoming van gaatjes en de draden niet te strak achter het werk la ten lopen. In patroon breien tot de totale hoogte 47-(52-58) cm is, dan de steken in 3 x 6, 1 x 5 st. af kanten. Vervolgens boven de middelste 44-(50-56) st. door gaan met beige wol in tricotsteek. Als de totale hoogte 12 cm is, dit is weer vanaf de ribbel gemeten, dan aan beide zijden 1 st. meerderen en dit iedere 4 cm aan beide kanten herhalen tot er 60-(66-72) st. zijn. Als de totale hoogte 47-(52-58) cm is voor de schouders aan beide kanten 1 x 5, 1 x 6-(2 x 6)-(1 x 6, x 7) st. afkanten. De overige 38-(42- 46) st. voor de hals op een draad rijgen. Nu weer boven de 23 st. de 2e motief- baan in spiegelbeeld van de le breien en boven de laatste 14 st. in spiegelbeeld breien van de le zijbaan. Voorpand. De zoom, de zijbanen en de motiefbanden geheel in spiegelbeeld breien van de rug. Boven de midden- baan tot een totale hoogte van 42-(47- 53) cm hetzelfde breien, dan voor de hals de middelste 16 st. op een draad rijgen en iedere helft afzonderlijk ver der breien. Aan de halszijde nog afkan ten 2 x 3, 1 x 2 st., daarna nog 3-(5-7) x elke 3e naald 1 st. minderen-. Als de to tale hoogte 47-(52-58) cm is, de overige 11-(12-13) st. in 1 x 5, 1 x 6-(2 x 6)- (1 x 6, 1 x 7) st. afkanten. Op de steken aan de andere zijde in spiegelbeeld brei en. Mouwen. Opzetten 45-(49-53) st. met beige en hierboven op dezelfde wijze een zoom breien als onderaan de rug en het voorpand. In de le averechte naald na de zoom over alle steken verdeeld 10 st. meerderen, zodat er dan 55-(59-63) st. zijn. Men breit nu verder in tricot steek en meerdert aan elke kant iedere ■VA cm 20 x 1 st., dan zijn er 95-(99-103) st. Als de totale hoogte 42-(46-50) cm is, dan voor de kop aan het begin van de volgende 2 naalden 1 x 3 st. afkanten en verder steeds aan het begin van iedere naald 1 st. tot een totale hoogte van 56- (59-62) cm, dan de overige steken in 1 x afkanten. Halsboord. Rondom de hals over 8 naalden zonder knop verdeeld breiend de steken opnemen en hierop 2 cm in tricotsteek breien daarna 1 toer averecht en nog 2 cm in tricotsteek, dan de ste ken losjes afkanten. Afwerken. Het werk aan de verkeerde kant onder een vochtige doek zeer luch tig persen. De motiefranden met smalle naden tussen het tricotgedeelte van de trui naaien. De overige naden met een stiksteek dichtnaaien. De halsboord op de ribbel naar binnen vouwen en on zichtbaar tegenzomen. De mouwen glad inzetten. Ten slotte de naden wat bij persen. Hervormde stichting voor maatschappelijk werk Tot directeur van de Hervormde stichting voor maatschappelijk werk der diaconieën te Amsterdam en rand gemeenten is met ingang van 1 sep tember a.s. benoemd ds. R. J. W. Nij- kamp, thans directeur van het Prinses Marijkehuis en w.n. directeur van de Vereniging Hulp voor Onbehuisden te Amsterdam. Het maatschappelijk werk, dat van de verschillende diaco nieën uitgaat, is in deze stichting on dergebracht. De stichting voor maat schappelijke zorg van de Hervormde gemeente en de stichting Hervormde gezinsverzorging houden op te bestaan. Tegen wrijvingshitte geleide projectielen De punt van een geleid projectiel, dat enige dagen geleden in Florida werd gelanceerd, is, na een reis van meer dan 1.900 km en na weerstand geboden te hebben aan een geweldige wrijvingshitte, in de oceaan terugge vonden op korte afstand van de plaats welke door de technici was berekend, aldus is gisteren te Washington ver nomen. De proef maakte deel uit van expe rimenten, welke ten doel hebben een alliage te vinden, dat weerstand kan bieden aan de buitengewone hitte, waardoor tot dusver de algehele ver dwijning werd veroorzaakt van pro jectielen die in soortgelijke omstan digheden werden gelanceerd. De gro te hitte werd voornamelijk bereikt wanneer het projectiel bij zijn val in de atmosfeer van de aarde terecht kwam. (Van onze Parijse correspondent) FRANKRIJK. EN DUITSLAND hebben weer hooglopende ruzie met als inzet eenschip, de beroemde „Pasteur", die destijds ooh vele duizenden Nederlandse soldaten uit Indonesië terug bracht. De 30.000 ton metende Franse boot werd door de regering Mollet te koop aangeboden, maar in Frankrijk bleken geen gegadigden te zijn. Het beste bod (24 miljoen Mark) kwam van de Norddeutsche Lloyd. Men kwam tot roerende overeenstemming en de Lloyd betaalde op ver zoek per kerende post 2.4 miljoen Mark vooruit, waarna werd bepaald, dat de „Pasteur" maandag 29 juli zou worden opgeleverd. De directie van de deftige Norddeut sche Lloyd heeft tevergeefs op de ka de gestaan, want de „Pasteur" kwam niet. Wel arriveerde er een vertraagd telefoontje, waarbij verteld werd, dat het schip wegens binnenlandse moei lijkheden wat later zou worden afgele verd. De verkoop geschiedde tijdens het bewind van Mollet. Maar nu Bourgés- Maunoury de lakens uitdeelt, blijken plotseling de nationale gevoelens in opstand te komen. Kan men de trots van de Franse vloot verkopen aan Duitsland? En hiermee kreeg men een De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, is onderscheiden met het Groot kruis van de orde van Duarts, de hoogste onderscheiding van de Domi nicaanse republiek. De volgende wereldjamboree van de padvinders zal in 1959 op de Phi- lippijnen worden gehouden. De 16de vergadering van het internationale padvindersbureau, welke in Engeland is gehouden te Cambridge, heeft dit besluit genomen. 0 Gistermiddag is nabij de onbe waakte overweg te De Hulk (gemeen te Berghout) de 29-jarige mevrouw L. van der V. uit Hoorn door een passerende trein aangereden en ge dood. Het slachtoffer had drie kin deren. Ex-Koning Leopold van België, die voorzitter van een Belgische na tionale commissie voor de bestude ring van de atoomwetenschap en haar economische en sociale gevolgen is, zal binnenkort een particulier bezoek aan de V.S. brengen, aldus meldt het Witte Huis te Washington. Hij zal problemen bestuderen welke verband houden met vreedzaam gebruik der kernenergie. Zweden zal voor een nieuwe pe riode van zes maanden een detache ment van 368 man ter beschikking van de politiemacht der V.N. stellen. In de Sow jet-republiek Georgie zijn drie misdadigers terechtgesteld, die in mei jL in de bergen nabij Tiflis een autobus hadden aangehou den, waarna zij twee inzittenden dood schoten. Te Rome worden op het ogenblik uit gebreide voorbereidingen getroffen voor de Olympische Spelen 1960. Tot een van de grote projecten behoort een uniek zwemstadion, dat men in 1959 in gebruik hoopt te nemen en een onderdeel is van het 8 miljoen dollar kostende Olympische dorp. Het stadion heeft een zwem- en wa- terpolobad van 25 bij 50 meter, een duikbad middenen twee trainings baden, resp. 25 en 20 meter lang. De capaciteit van de zitplaatsen is be rekend op 20.000. De foto geeft een beeld van de plastic maquette van het Olympische zwem stadion, die onlangs gereed is geko men. voorproefje van hetgeen de gemeen schappelijke markt te wachten staat. De Franse senator Lachèvre herin nerde er dezer dagen de minister aan, dat de regering volgens het bestaande recht voor een dergelijke transactie toestemming moet vragen aan de Op perste Raad voor de Handelsmarine. De Fransen voelen zich door de ver koop van hun „Pasteur" aan de Duitsers danig in hun nationale eer getast en herinneren er aan, dat juist de „Pasteur" in de laatste oorlog de Duitse onderzeeërs te vlug af was en zelfs werd vereerd met het kruis van het ere-legioen. Moet men deze boot dan nu vrijwillig uitleveren? De commentaren in som- sige bladen zijn lang niet mis. De „Pasteur" het moet gezegd wor den heeft nu eenmaal naam ge kregen. In de oorlogsjaren diende de boot als troepentransportschip. Men kon er 5000 manschappen mee ver voeren. Na de oorlog bleef de schuit nog zes jaar onder Engelse vlag va ren. De „Pasteur" loopt nog 24 knopen (on geveer 46 kilometer) en hoewel de ombouw tot passagiersschip onge veer zes miljoen mark zal kosten, meende de Lloyd toch een goede zaak te hebben afgesloten. Andere oorzaakt Waarschijnlijk is het Franse verlan gen om de transactie ongedaan te ma ken, niet uitsluitend op nationale trots gebaseerd. De twee grootste Franse boten op de Noord-Atlantisclie Lijn, „Liberté" en „Ile de France", moeten vermoedelijk over vier jaar uit de vaart genomen worden. Daarna hebben de Franse reders nog slechts de be schikking over de „Flandra". Vandaar, dat men een nieuw passagiersschip wilde bouwen, de „France", die 55.000 ton zou meten en die de wereld weer eens zou tonen, waartoe Frankrijk wel in staat is MaarGaillard heeft de bouw op de zwarte lijst der bezuinigingen ge plaatst. Onder die omstandigheden gaat men de „Pasteur" plotseling met heel andere ogen bekijken. Ze kan nog dienst doen als passagiersschip, want als ze de Duitsers de ombouwkosten waard is, dan moeten ook de Fransen er nog mee kunnen verdienen. De Lloyd had al besloten om de „Pasteur" in de vaart te brengen als de „Bremen V".... DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.05 Gram. 9.15 Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Enschede? 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuin- b.meded. 12.33 Zang en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Tenor en piano. 14.30 Opvoeding der intuitie, eaus. 14.45 Kinderkoor. 15.00 Land voor de boeg!, klankb. 15.30 Gram. 16.00 Omr. ork. 16.45 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Paris vous parle. 18.35 La Fille de Madame Angot, opera. 19.40 Hammondorgel. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.00 Indrukken en ontmoetingen, caus. 21.25 De muziek, waarvan wij hou den. 21.55 Journ. 22.05 Dansmuz. 22.35 Holland Festival: Tenor en luit. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM H (298 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele door ANNIE SWAN ons dagelijks vervolgverhaal 29) Ze ging onmiddellijk weg en liep dit keer door de kleedkamer, zodat haar stijve rokken langs het scherm ritsel den, op nog geen centimeter afstand van de hurkende gestalte. Zodra hij alleen was gelaten, liep de dokter naar het tafeltje, dat tussen de ramen stond. Christina zag, hoe hij uit zijn zak een klein pakje te voorschijn haalde, dat hij voorzichtig open maak te. Hij loste een gedeelte van een wit poeder in het water op en gaf dat blijkbaar met grote moeite Miss Demp ster in. Christina bewoog zich gevaar lijk dicht naar le deur toe, om het hem te zien doen. Toen liep hij naar de kast terug, vouwde iets in een stukje blauw pa pier en stopte dat in een van de la tjes van het medicijn-kistje. Christina sloeg hem nauwkeurig gade en niets ontging haar. Ze zag, dat hij niets uit het kistje haalde, maar er iets vanuit zijn eigen zak instopte, een feit, dat zij zich goed in het geheugen prentte. Toen Dalgleish moeizaam met haar kruiken de trappen was opgeklommen, stond de dokter netjes bij het vuur, met zijn handen op zijn rug. „Dat is uitstekend. Het zal haar goed doen", zei hij hartelijk, terwijl hij er een van Dalgleish aannam en de de kens terugsloeg. „Ik zal haar alles geven, wat ze vannacht nog nodig heeft en als u zin hebt in een luie stoel een dutje te doen, kunt u gerust uw gang gaan. Als u vannacht zoveel rust kreeg, dat u morgen niet behoeft te slapen, zou het misschien in ons belang zijn." „Ik zal morgen niet slapen, dokter, daar kunt u op rekenen. Ik zal die toverheks wel in de gaten houden". „Ik weet, dat u uw plicht in het belang van uw meesteres zult doen, maar u moet vooral niet onvoorzicht- tig zijn. Als Miss Harman weet, dat wij ook maar de minste verdenking tegen haar koesteren, zal ze onmid dellijk op haar hoede zijn en dan ko men we misschien niets verder." Dalgleish schudde haar hoofd. De dokter deed zijn overjas aan en ging door de kleedkamer naar buiten, ge volgd door Dalgleish. Zodra ze de eer ste helft van de trap af waren, sprong Christina op en snelde het portaal over, de trap op naar haar eigen do mein. Daar kroop ze huiverend onder de dekens en bleef op fluisterende toon, nog lange tijd herhalen: „Wat vreselijk, wat vreselijk!" De volgende ochtend zag Christina er gewoon bleek uit en er lag een zenuwachtige, bezorgde uitdrukking in haar ogen. Dit ontging Alice niet en één keer vroeg ze het meisje, of ze zich wel goed voelde. Christina keek alleen maar verschrikt en zei: „Ja". Ongeveer drie uur die middag kwam Christina boven met het bericht, dat er een dame in de salon was, Mrs. Marshall King. Alice aarzelde een ogenblik. Ze was vreemd verlangend, haar te zien, maar durfde de kamer niet te verlaten, uit vrees, dat Dal gleish haar plaats zou innemen. Dal gleish was de gehele dag zeer opdrin gerig geweest, was onder allerlei voor wendsels herhaaldelijk de kamer in en uit gelopen en had zich niet in het minst gestoord aan de scherpe opmer king van Alice, dat haar diensten niet nodig waren. 9 Gisteren is mr. G. J. G. Becht geïnstalleerd als burgemeester van Tilburg. luistert, caus. 12.00 Middagkloknood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Metropole ork. 13.50 Gram. 14.00 Omr. ork. 14.30 V. d. vrouwen v. h. land. 14.40 Gram. 15.30 Idem. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Het aanpassingsprobleem in Nieuw- Guinea, door pater J, M. Wempe O.F.M. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Orgelconc. 18.55 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Commentaar op het nws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 Radio Filh. ork. en sol. (21.25 21.45 In de pauze: Voordr.). 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIESPROGRAMMA: NTS: 20.30 Journ. en weerber. 20.45 22.30 Filmprogr. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12,30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 15.00 Kamermuz. 15.38 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Kamerork. en solist. 16.50 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Zang en piano. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.15 Cosi Fan tutte, opera. 23.45—23.55 Nws. Nederlandse toerist in Oostenrijk gewond De in Eindhoven wonende J. K. is met een personenauto, waarin vier personen zaten, in de omgeving van Zeili am See, geslipt en tegen een langs de weg staande muur gereden. Als gevolg van de botsing werd de 23-jarige G. V„ eveneens uit Eindho ven, zwaar gewond. De overige in zittenden 'liepen geen letsel op. India en Pakistan hebben de secre taris-generaal der Ver. Naties Ham- marskjoeld verzocht de Algemene Ver gadering te verzoeken het punt „de apartheidspolitiek der Zuidafrikaanse regering" opnieuw in behandeling te nemen. Beide landen hebben verklaard dat zij er niet in zijn geslaagd de instem ming der Zuidafrikaanse regering te verkrijgen voor het voeren van bespre kingen over deze aangelegenheid. Een klein observatieluchtschip van de Amerikaanse marine is giste ren nabij Elizabeth City (Noord-Caro- lina) in zee gestort. De zestien be manningsleden werden door een vis sersboot gered.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4