Martha voor Stern-Dodd spionne de Sow jet-Unie Saoed wil bemiddelen in kwestie Syrië en V.S. Man liet fortuin liggen L Vrouw sloeg groenteman met bijl op het hoofd Laten Russen 1000 Duitsers repatriëren PROT ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V Dochter van gewezen Amerikaans ambassadeur Echtpaar Stern via Mexico achter ijzeren gordijn verdwenen Berisping voor Boelganin Argentijnse officieren willen ontslag Soekarno legde gelofte van trouw af Na bedreiging van moord Britse troepen verlaten Maskat en Oman Gevechten duren nog voort Noors schip niet door Suezkanaal LORD ALTRINCHAM: Ik ben zeer koningsgezind BONN SPREEKT BERICHT TEGEN Geen handelsverdrag of Duitsers moeten teruggestuurd worden V.S. hebben voorsprong met ontwikkeling atoomenergie Tien hoge officieren ontslagen Drie alpinisten niet te vinden Boerguiba dringt aan op zelfbestuur voor Algerije Verkeers' ongelukken Maarschalk Tito naar Indonesië DOOR raó DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e jaargang No. 3783 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Maandag 19 aug. 1957 WILLY DE BRUIN ZWEMKAMPIOEN (zie pagina 2) 3 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.32 u., onder 19.54 u. Maan op u., onder 15.58 u. Hoogwater dinsdag 20 aug.: Vlissingen: 8.29 u. 1.30 m., 20.58 u. 1.37 m. Terneuzen: 8.54 u. 1.48 m., 21.21 u. 1.55 m. Wemeldinge: 9.52 u. 1.38 m., 22.18 u. 1.34 m. Zierikzee: 9.32 u. 1.21 m., 22.01 u. 1.16 m. FRANCIS WALTER, de voorzitter van de commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden tot bestrijding van tegen de V.S. gerichte bedrijvigheid, heeft zaterdag verklaard, dat de dochter van de gewezen Amerikaanse ambassadeur in Duitsland, Martha Dodd-Stern een Sowjetrussische spionne is. Uit verklaringen van beëdigde getuigen is komen vast te staan, dat Alfred Stern en zijn vrouw Martha Dodd voor de Russen hebben gewerkt. BORIS MORROS, die de Russen twaalf jaar in de waan heeft ge laten, dat hij voor hen werkte, maar verleden week bekend maakte, dat hij spioneerde voor de V.S., heeft deze verklaringen bevestigd. Morros heeft ook meegedeeld, dat hij in zijn loopbaan bijna door een „vooraanstaande vrouw" voor zijn Russische meerderen was ontmas kerd. Thans is gebleken, dat Martha Stern-Dodd deze vrouw is ge weest. MEXICO MARTHA STERN-DODD is kort geleden met haar man naar Mexico gevlucht, toen het echtpaar door de Amerikaanse autoriteiten werd ge zocht i.v.m. door Jack Soble c.s. voor de Sowjet-Unie bedreven spionage. Thans vermoed men, dat het echtpaar Stern achter het ijzeren gordijn is ver dwenen. VIER JAAR PROFESSOR DODD, die twee kin deren had Martha en William is van 1933 tot 1937 Amerikaans ambas sadeur in West-Duitsland geweest. In 1940 is hij overleden. Daarna heeft de weduwe Dodd een boek geschreven, Toen Boelganin in Londen op be zoek was stond hij enthousiast met zijn handen de menigte toe te wuiven. Er is een kans, dat hij thans weer met zijn handen „in de lucht" staat, maar dat hangt geheel van Chroesjt- sjef af.... Zaterdag is te Belgrado vernomen, dat de Sowjet-Russische premier maarschalk Boelganin, vermoedelijk een berisping heeft gekregen voor zijn rol in de recente kritieke dagen in het Kremlin toen Chroesjtsjef c.s. stonden tegenover de krachtige oppositiegroep van Molotof, Malenkof en Kagano- witsj. Van dezelfde Zuidslavische zijde wordt nog vernomen dat Boelganins toekomstige positie onzeker schijnt te zijn, ook al zal partijsecretaris Chroesjtsjef het voorlopig mogelijk bij deze berisping laten, omdat afzetting van Boelganin als premier nieuwe be roering in de Sowjetrussische hiërar chie zou verwekken. Boelganin was de voornaamste gast op een receptie, die zaterdag door de Indonesische ambassade in Moskou werd gehouden ter gelegenheid van de herdenking van de Indonesische on afhankelijkheidsdag. Zeven-en-twintig hoge officieren van de Argentijnse luchtmacht hebben ontslag gevraagd uit protest tegen de benoeming van generaal Jorge Lan- daburu tot minister van luchtvaart. De „rebellen" hebben er bezwaar te gen dat Landaburu benoemd is zonder overleg met de bevelhebber van de luchtmacht. Onder hen bevinden zich Landaburu's voorganger als minister, generaal Mcloughlin, en generaal Krause, die eveneens minister van luchtvaart is geweest. DE BILT MELDT .Aanvankelijk opklaringen Aanvankelijk wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Later van het westen uit weer toenemende bewolking met in de na middag kans op regen. Overwegend matige wind tussen n.w. en w. getiteld: „Waargenomen uit een am- bassaderaam" (From an embassy window). Dit boek is in 1947 uitgege ven. De opbrengst was gedeeltelijk bestemd voor slachtoffers van de na zi's. Zaterdagavond, te klokslag midder nacht, heeft president Soekarno tij dens een dramatisch en plechtig cere monieel in het Ikada-stadion in Dja karta met een capaciteit van 50.000 zitplaatsen, de eed van trouw aan de Indonesische onafhankelijkheidspro- klamatie, die hij op 17 augustus 1945 aflegde, herhaald. De president deed dit in het kader van de viering van de Indonesische nationale dagen als eerste stap voor de uitvoering van zijn „nieuw-leven" -beweging. 0 Op het proefterrein van Nevada is zondag opnieuw een kernontploffing teweeg gebracht, de dertiende in de huidige serie, nadat het experiment 'n record aantal malen (twintig keer) was uitgesteld. De 35-jarige huisvrouw G. K.R. S., wonende in Den Haag, heeft vrijdag middag de beneden haar wonende groentehandelaar bij een ruzie met de platte kant van een bijl zo hard op het hoofd geslagen, dat de man met een schedelbeschadiging in de Ursulakliniek moest worden opgenomen. De huisvrouw zegt, dat tengevolge van de zware regenval de bewoners van haar huis aan de Vijzelstraat last van overstroming hadden doordat de dakgoot verstopt was. De huisvrouw stuurde haar 11-jarig zoontje naar het dak om er iets aan te doen. De jongen bekeek het eens, maar kon het euvel niet verhelpen. De benedenbuurvrouw de echtgenote van de 36-jarige groen tehandelaar P. Z. zag dit en begon te gen mevrouw K. te schelden. De ge zinnen leefden al lange tijd in onmin. Mevrouw K. heeft later met een bijltje een gat in de regenpijp onder aan bij het trottoir geslagen waardoor het overstromen afgelopen was. Daar op ging mevrouw K. boodschappen doen. Toen zij weer thuis was werd er plotseling hard gebeld. Het bleek de groentehandelaar te zijn, die mevrouw K. begon uit te schelden en verklaarde -9 Transportvliegtuigen van de R.A.F. zijn zondag begonnen met de evacuatie van de circa 350 Britse militairen, die de sultan van Oman en Maskat hebben ge holpen tegen de opstandige Imam van Oman. De militairen worden naar Cyprus en Bahrein gebracht. De vertegenwoordiger van de op standige Imam verklaarde zondag in Cairo, dat de troepen van de sultan bij Fakkhara een zware nederlaag hebben geleden. De vertegenwoordiger zei, dat het leger van de sultan 2000 man telde, waarvan er reeds 200 gesneuveld zijn. De gevechten duren nog voort, zo voegde hij hieraan toe. Het ruim 2.000 ton metende Noorse vrachtschip „Hubro", geladen met pot- as, dat van Haifa (Israel) op weg is naar Japan, heeft zondag geen ver gunning gekregen om door het Suez kanaal te varen. Vrijdag kreeg een ander Noors vrachtschip, de „Mars" eveneens geen toestemming door het kanaal te varen. Het was op weg van de Philippijnen naar Haifa. haar te zullen vermoorden. Daarop liep hij met uitgestrekte handen lang zaam de trap op naar mevrouw K. Deze greep het bijltje en sloeg met de botte kant toe. De man waggelde de trap af en zakte onderaan in elkaar. Hij werd niet levensgevaarlijk ge wond. Het slachtoffer heeft zaterdag nog niets over de zaak kunnen vertellen. op Lord Altrincham, wiens kritiek Koningin Elizabeth onlangs beroering wekte, heeft in een vraaggesprek met de „Womans Sunday Mirror" ver klaard, dat „niemand meer konings gezind of getrouwer aan de troon kan zijn dan ik". „Maar ik geloof, dat wer kelijk dienen niet gelijk staat met vleierij". „Het betekent eerlijke toe- gewijdheid". „Opbouwende kritiek is geen ver raad. Een vriend is zeer zeker degene die eerlijk tegenover je is", aldus de Lord, die de Koningin „volkomen be minnelijk, zeer goed gekleed en bui tengewoon aantrekkelijk" vond. Hij had echter in het geheel geen spijt van zijn kritiek. „Zij spreekt slechts", zei hij. Slachtoffers van treinramp begraven Op de R.K. begraafplaats Buitenvel- dert te Amsterdam zijn zaterdag de stoffelijke overschotten van de beide verpleegsters, mej. C. J. J. Letschert en mej. W. M. van Amsterdam, die bij cfe treinramp bij Woensel om het le ven zijn gekomen, na elkaar in het zelfde graf ter aarde besteld. De directie der N.S. werd vertegen woordigd door mr. C. A. O. Naudin ten Cate, inspectiebeheerder van het vervoer in de inspectie Amsterdam. Talrijke belangstellenden onder wie vele verpleegsters, volgden de baren. Het Westduitse blad „Frankfurter Allgemeine" heeft zaterdag het uit Moskou ontvangen bericht gepubli ceerd, dat de Sowjet-Unie ermee had ingestemd nog duizend Duitsers te la ten repatriëren uit Rusland. Voor 6000 anderen kon geen toestemming wor den gegeven, omdat deze mensen thans Russische staatsburgers zijn ge worden. Van bevoegde zijde in Bonn is het bericht omtrent de vrijlating echter tegengesproken. Tijdens de onderhandelingen, die op het ogenblik in Moskou worden ge voerd tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie verklaren de West duitse afgevaardigden nog steeds, dat er zich ongeveer 80.000 Duitsers in Rusland bevinden. Tot nu toe hebben de Russen vol gehouden, dat alle Duitsers destijds zijn gerepatri eerd. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Von Brentano, heeft gisteren op een verkiezingsbijeen komst in Bad Hersfeld verklaard, dat De Sowjet-Unie is nog lang niet zo ver als de Ver. Staten met de ontwik keling van atoomenergie voor vreed zaam gebruik, zo heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Strauss, verklaard voor een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden. Hij zei, dat de Russen vooral aan dacht wijden aan grote, dure atoom versnellers. Voorzover wij kunnen na gaan, aldus Strauss, zijn die atoom versnellers „grote kopieën" van Ame rikaanse typen. de Bondsrepubliek geen handelsver drag met Rusland zal sluiten, indien Moskou zijn suidige „negatieve stand punt ten aanzien van de in Rusland verblijvende Duitsers" blijft innemen. De leider van de Westduitse dele gatie, dr. Rolf Lahr is door dr. Von Brentano opnieuw naar Bonn ontbo den, nadat de besprekingen reeds eer der een keer zijn afgebroken. Dr. Lahr verklaarde bij zijn aan komst in Hamburg, dat het klimaat der besprekingen in Moskou „storm achtig" is. Hij zal na overleg met mi nister Von Brentano naar Moskou te rugkeren. Montgomery in Nederland Ter gelegenheid van zijn jaarlijkse inspectietocht langs de Rijn en Waal bezocht veldmaarschalk Montgomery zaterdagmiddag Nijmegen, waarvan hij sinds 1955 ereburger is. Zaterdagavond was Montgomery de gast van de Tilburgse afdeling van het genootschap Nederland-Engeland. Koning Saoed van Saoedi-Arabië zou zijn bemiddeling hebben aangebo den ter oplossing van de crisis tussen Syrië en de V.S. Zoals bekend zijn verleden week drie Amerikaanse di plomaten door Syrië uitgewezen op beschuldiging van een samenzwering tegen de Syrische regering. De V.S. hebben daarna ook enkele Syriërs uit Amerika weggestuurd. Inmiddels zijn zondag tien hoge offi cieren uit het Syrische leger ontsla gen. Een generaal-majoor, twee briga- De leider van de Poolse commu nistische partij, Gomoelka, heeft zater dag in een toespraak te Krakau, uit gesproken ter herdenking van het feit, dat de Poolse boeren twintig jaar ge leden in staking gingen, onder meer verklaard dat slechts enkele groepen Poolse arbeiders in de onmiddellijke toekomst op loonsverhoging kunnen rekenen. Drie Duitse alpinisten zijn vrijdag bij een poging om de 3.342 meter hoge Marmolade in de Italiaanse Dolemie- ten te beklimmen, op de zuidelijke helling blijven steken als gevolg van slecht weer. Twee reddingsplogen zijn er zon dag tot dicht bij de plaats waar de uitgeputte Duitsers kamperen, geko men. Toen konden ook zij niet verder en moesten zij op ongeveer 160 meter onder de gestrande Duitsers in een kleine grot een bivak opslaan. Eén der redders heeft telefonisch meegedeeld, dat aanvankelijk een van de Duitsers nog tekenen van leven gaf, doch dat er zondagavond, toen het donker werd, niet meer geant woord werd op het roepen van de red ders. Er is maar weinig hoop, dat de Duitsers nog gered kunnen worden. de-generaals en zeven kolonels zijn gevallen onder zuivering van officie ren, die door de pro-communistische legerleiders onbetrouwbaar worden geacht. Kolonel Hoesseini, de Syrische mili taire attaché in Rome heeft verklaard, dat hij de beschuldiging als zou hij deel uitgemaakt hebben van de tegen de Syrische regering gerichte groep, van de hand gewezen. Hij zal ook te rugkeren met vast vertrouwen in de Syrische justitie. Hij heeft verklaard, dat hij niemand van de Amerikanen, die bij de samenzwering betrokken zijn, kent. De Syrische president heeft eergis teren de ontslagaanvrage van de staf chef van het Syrische leger, generaal Zinamoeddin aanvaard en kolonel Afif Bizri, die volgens de Syrische pers een communist is, tot diens op volger benoemd. Tevens krijgt hij de rang van generaal. Brigade-generaal Jamal Feisal is benoemd tot hoofd van de militaire politie. Zondag heeft het Syrische kabinet de overeenkomsten, die de waarne mend minister van defensie, Azem de- ze maand in Moskou heeft gesloten, goedgekeurd. Het kabinet heeft het ministerie van economische zaken ge machtigd met de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowakije te onderhandelen over uitbreiding van de handelsbe trekkingen. Het kabinet heeft zelf reeds de overeenkomsten met Rusland bekrachtigd. De president van Tunesië, Boergui ba, heeft er in een zondag te New York uitgezonden en tevoren opgeno men televisieverkla<ing bij Frankrijk op aangedrongen officieel bekend te maken dat het voornemens is Algerije zelfbestuur te verlenen. Boerguiba beschreef de aanwezigheid van Franse troepen in Tunesië als 'niet uitgenodigd, in verlegenheid brengend en een gevaar voor de open bare orde'. In antwoord op een vraag over het smokkelen van wapens uit Tunesië naar de Algerijnse nationalisten zei Boerguiba: „Het is moeilijk, dit te voorkomen, doch ik zal niet, zoals ik al eerder heb gezegd, pogen het te verhinderen". De Tunesische president, die tevens regeringsleider is, verklaarde verder dat hij de totstandkoming van een Noordafrikaanse statenbond voorzag, waarvan Tunesië, Marokko, Algerije en Liberia deel zouden uitmaken. Boerguiba meende dat een derge lijke statenbond het vormen van een federatie van staten in het Middel- landse-Zeegebied zou inluiden. Van deze statenbond zouden ook Italië, Griekenland en Cyprus deel moeten uitmaken. L. het een De De 57-jarige Amsterdammer Openneer heeft zaterdagmiddag leven verloren tengevolge van aanrijding door een bestelauto, man reed op de fiets in de Zaanstraat op de hoek van de Zaandijkstraat, toen hij onvoorzichtig van richting veranderde. De naderende bestelwa gengen kon de wielrijder niet meer ontwijken en reed de man omver. Deze is ernstig gewond overgebracht naar het Wilhelminagasthuis, waar hij later op de dag is overleden. Zaterdagavond is de 21-jarige mili tair J. Kwalm in zijn woonplaats Hel- levoetsluis, toen hij plotseling moest uitwijken voor een oude man over de kop geslagen. Hij is ter plaatse over leden als gevolg van de tuimeling, die hij maakte. De oude man, de 88-jarige H. H. werd tijdens de remmanoeuvre van de bromfietser aangereden en bleef eveneens op straat liggen. Een arts constateerde een hersenschud ding. H. H. is daarna naar zijn huis vervoerd. Bij de ingang van het douanekantoor op de Jan Smutsluchthaven nabij Johannesburg vond een douaneambtenaar een overjas en een actetas. Bij het doorzoeken van de gevonden voorwerpen trof men in een van de zakken van de jas een diamant van 53 karaat aan ter waarde van vele tienduizenden guldens. In de tas bevonden zich bank biljetten, die na telling een klein fortuin vertegenwoordigden, n.l. ruim 100.000 gulden. Van de eigenaar ontbreekt elk spoor. Volgens kringen van het Indone sische ministerie van buitenlandse za ken zal de president van Zuid-Slavië, maarschalk Tito, in december of begin januari van het volgend jaaar een be zoek aan Indonesië brengen. Boodschap van Hammarskjoeld De Ver. Naties zouden het aange zicht van de wereld kunnen verande ren, als zij slechts 20 procent van het geld, dat nu door de bewapening wordt opgeslokt, zouden kunnen ge bruiken voor technische hulp, zo heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld verklaard in een boodschap aan een jeugdconferentie in Kief. „Misschien zullen jullie, de jongere generatie, dat nog beleven", aldus Hammarskjoclds boodschap, „doch dat zal van jezelf afhangen". Hammarskjoeld wees er voorts op, dat de Ver. Naties de morele kracht van de miljoenen mensen, die zij ver tegenwoordigen, kunnen aanwenden om door bemiddeling, verzoening en juridische hulp, conflicten te voorko men. Ook legde hij de nadruk op het be lang van de reeds bestaande econo mische en sociale hulp van de Ver. Naties. Ondanks de beperkte middelen helpen 6.000 deskundigen uit 72 lan den namens de Ver. Naties 120 lan den bij de oplossing van hun proble men. Hulpverlening V.S. aan buitenland President Eisenhower heeft besloten minister van buitenlandse zaken Dul les, de vertrekkende voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs, admiraal Radford, en de even eens vertrekkende directeur van de .international Cooperation admini stration" (I.C.A.), de organisatie voor de Amerikaanse hulpverlening aan liet buitenland, vandaag voor de Se naat te laten verscuijnen, in een po ging een halt toe tt roepen aan de krachtige besnoeiingen door het con gres van de door de regering aange- viaagde gelden voor de buitenlandse hulpverlening. Het congres heeft, als gemeld, thans thans een bedrag van 3.191.810.000 dol lar voor deze hulpverlening toege staan, hetgeen 809.650.000 dollar min der is dan de regering nodig achtte. Bij een bomontploffing in een leegstaand huis bij Coawusland in Ty rone, Noord Ierland, is zaterdagavond een politieman gedood en zijn drie anderen gewond. De mannen verricht ten een huiszoeking. Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit zal op maan dag 9 september in het gebouw van het hoofdproduktschap voor akker- bouwprodukten te Den Haag een open bare vergadering houden. Het bestuur van het Produkt schap voor Vee en Vlees zal op woens dag 21 augustus in Utrecht een open bare vergadering houden. Op deze ver gadering zal onder meer de marktsi tuatie worden besproken. 0 Het bestuur van het Landbouw schap zal op woensdag 21 augustus in het gebouw van het hoofdprodukt schap voor akkerbouwprodukten in Den Haag een openbare vergadering houden.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1