Kwestie Nieuw-Guinea weer aanhangig bij V.N. Memorandum gewijzigd Europj zegel Teveel water in Zwitserland Indonesië drijft in de richting van burgeroorlog GEEN DEVALUATIE Jeugd van Tsjecho-Slowakije voelt weinig voor communisme Zorin verwijt Westen onwil Amerika wil uitwisseling radio- en tv-programmas met Rusland GR OENE DRAECK" OP ZEEUWSE WATEREN VERZOEK VAN EENENTWINTIG LANDEN Noors schip mag niet in Suezkanaal OPINIE VAN ENGELS BLAD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NEUROTONIC Drie A.A.-landen tekenden niet Bende-activiteit in West-Java Staking Aruba duurt voort Britten verlaten Oman Stutten in Dresden niet veilig Internationale gevolgen? Japan wil geen kernwapens Hongarij e-zitting V.N. 10 september Prijsbeheersing in Frankrijk? Goede vangst van politie te Apeldoorn Russisch-Duitse besprekingen hervat Algerijnen willen met Frankrijk praten Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tet (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3782 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Zaterdag 17 aug. 1957 "Y Maanstand op kerktoren (zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.28 u., onder 19.58 u. Maan op 22.58 u., onder 13.58 u. Hoogwater zondag 18 aug.: Vlissingen: 6.28 u. 1.64 m., 18.43 u. 1.65 m. Terneuzen: 6.54 u. 1.82 m., 19.09 u. 1.83 m. Wemeldinge: 8.02 u. 1.57 m., 20.13 u. 1.45 m. Zierikzee: 7.43 u. 1.37 m., 19.54 u. 1.26 m. Ingezonden mededeling (adv.) GISTEREN HEBBEN 21 leden van de Afrikaans-Aziatische groep in de "Verenigde Naties besloten om opneming van de kwestie-Nieuw- Guinea op de agenda van de Algemene Vergadering te verzoeken. De Indonesische afgevaardigde heeft het verzoek ingediend. Vooraf schijnt in de groep vrij uitvoerig van gedachten te zijn ge wisseld over een memorandum, dat het verzoek zou vergezellen. Geef Uw zenuwen óók ontspanning 1 Geef ze Niet verdovend, maar genezend! In het kader van de Europese inte gratie is door de P.T.T.-administraties van de zes landen van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal be sloten, dat elk dier landen ook dit jaar weer een Europa-postzegel zal uitge ven. De voorstelling op de zegel zal de volgende gedachte vertolken: Bij drage tot vrede en bron van wel vaart. Elk der landen zal in afwijking van de in 1956 gevolgde gedragslijn ditmaal vrij zijn in de keuze van de voorstelling, mits deze de vorenge noemde gedachte tot uitdrukking brengt. De zegel zal in elk der landen ap dezelfde dag verschijnen, t.w. op 16 september 1957. Nederland In Nederland zal de Europa-post zegel in de waarden van 10 en 30 cent worden uitgegeven. De zegels zullen gedurende het tijdvak van 16 septem ber tot en met 15 november 1957 aan alle postinrichtingen hier te lande verkrijgbaar zijn. Zij zullen in plaats van de postzegels van 10, respectieve lijk 30 cent van de normale uitgifte worden uitgegeven, tenzij bepaaldelijk om zegels van laatstbedoelde uitgifte wordt gevraagd. Na 15 november zullen de zegels worden uitverkocht, echter uiterlijk tot en met 14 december 1957. De Nederlandse zegel is ontwor pen door Dick Elffers, te Amster dam. Het hoofdmotief bestaat uit 'n zespuntige ster. Tegenover elk punt staat een letter van het woord Euro pa. De ster, die gebouw is in de vorm van een schepenrad, stelt voor de activiteit van de aangesloten lan den. Het motief in de rechterboven hoek van de zegel geeft in de vorm van blad en vrucht de groei van üe Europese gedachte. De zegels zijn uitgevoerd in twee kleuren. De kleu ren van de 10 cent-zegel zijn grijs en blauw en van de 30 cent-zegel blauwachtig groen en blauw. In het ontwerp-memorandum was, zo vernamen wij, verwezen naar Ne derlandse „onderdrukkende maatrege len" tegen de bevolking van Nieuw- Guinea en naar het aanvoeren van militaire versterkingen door de Ne derlandse regering. Deze opmerkingen zijn blijkbaar toch niet erg steekhou dend geacht en zijn verschillende afgevaardigden wel wat erg gortig ge bleken. Men heeft tenminste besloten die passages maar door te strepen. Japan, Jordanië en Ghana, die ook in de groep zijn opgenomen, hebben toen echter toch nog besloten het ver zoek niet te steunen. Motieven In het memorandum wordt het ge schil tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea een voortdurende hinderpaal voor de bevordering en verbetering van vriendschappeiijker betrekkingen tussen Nederland en In donesië genoemd. De verwijdering van deze belemme ring zou niet alleen in hoge mate in het belang van de betrokken regerin gen zijn, maar ook van het allergroot ste gewicht voor de versterking van Volgens .gisteren in Djakarta uit Bandung ontvangen berichten, legt de opstandige „Darul Islam" in verschil lende delen van West-Java een ver hoogde activiteit aan de dag. Tjihalu- lu, ten oosten van Bandung, werd door een bende van veertig man aangevallen. De overvallers openden het vuur op de bevolking, waardoor vijf dessa-inwoners werden gedood. Een andere bende deed een inval in Tjikebulan, nabij Garoet, terwijl een derde bende in Tjipinang, in het regentschap Bandung, 23 woonhuizen in brand stak. Volgens een ander bericht heeft 'n bende onder leiding van de Neder lander Van Kleef in het district Tjiamis een aantal woningen in brand gestoken, terwijl de dessa Sukaradja weer door een andere, uit twintig man bestaande bende, werd geplunderd. Hier werden 50 woonhuizen ver brand. De staking, die woensdag wegens een loonsgeschil tussen de haven arbeiders en reders in Oranjestad op Aruba is uitgebroken, duurt voort. Vrijdag werd de „Arbitrator", die goederen aan boord had voor het waterproject, door gevangenen gelost. Het haventerrein is afgesloten. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen, maar de toestand is verder rustig. Het blad van de Tsjechoslowaakse communistische partij schreef giste ren, dat het merendeel van de Tsje choslowaakse jeugd politieke vraag stukken uit de weg gaat, geen belang stelt in belangrijke sociale problemen en verantwoordelijkheid schuwt. De jeugdorganisatie met meer dan een miljoen leden had haar commu nistische karakter verloren en werd door vele jongeren beschouwd als „een loutere formaliteit". Het blad voegde eraan toe, dat het moeilijk is DE BILT ZEGT: Minder buiig Hier en daar opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Iets war mer dan gisteren. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. voor de partij tot de jeugd door te dringen. Leiders van de jeugdorganisatie zeggen, dat naar schatting slechts 5 procent van de 1.200.000 leden lid is van de communistische partij. In Manamah op Bahrein is verno men dat de Britse eenheden gisteren begonnen zijn zich uit centraal-Oman terug te trekken. De troepen zullen zich terugtrekken tot de rand van het omstreden gebied. Op Cyprus verluid de echter dat er geen sprake van terugtrekken is voordat de sultan 'n definitieve regeling voor de vroeger door de Iman bezette gebieden heeft gemaakt. de internationale vrede en samenwer king in het algemeen en in dat be langrijke deel van de wereld in het bijzonder, aldus het memorandum. Het verzoek was ondertekend door Afghanistan, Ceylon, Birma, Egypte, Ethiopië, India, Indonesië, Perzië, Irak, Libanon, Libië, Marokko, Nepal, Pakistan, de Philippijnen, Saoedi- Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië en Yemen. Het Noorse vrachtschip „Mars", dat gisteren te Suez is aangekomen, heeft geen vergunning gekregen het kanaal binnen te varen. De „Mars" is van de Philippijnen op weg naar Haifa (Is- raëël) met 2800 ton stukgoederen. Put wordt gedempt Het ongeluk te Dresden in Ontario, waarbij zes immigranten van Neder landse afkomst om het leven kwamen is waarschijnlijk een gevolg van het niet voldoende veilig zijn van de stut ten in de put, waarin de arbeiders aan het werk waren. Deze put stortte in, voordat de bouwvakarbeiders zich in veiligheid konen brengen. De politie en bouwdeskundigen zijn inmiddels 'n onderzoek naar de oorzaak begonnen. Men heeft gelast de put te dempen. 0 Bij aanslagen in het gebied van Oran (West-Algerije) zijn donderdag negen personen, onder wie vier Europeanen, om het leven gekomen. t. Centraal Zwitserland wordt op het ogenblik zwaar geteisterd door berg water, dat met grote kracht door de dalen stroomt en aanzienlijke schade aanricht. De stroom uit het Madera- nerdal komt o.a. door het dorpje Amsteg nabij Goschenen en sloeg een groot stnk van een woonhuis weg zoals de foto Iaat zien. Het onafhankelijke Engelse week blad „The Economist" schreef gis teren, dat nu Java in steeds grote re mate onder communistische overheersing komt, Indonesië in de richting schijnt te drijven van een burgeroorlog van een soort, welke nauwelijks zonder internationale repercussies kan blijven. „De Sowjet-Unie heeft aan Indone sië al credieten verstrekt en het zou geen verwondering baren, als de stroom van Russische wapens en mili taire technici, welke thans Egypte, Zorin, de Russische gedelegeerde naar de ontwapeningsconferentie in Londen, heeft gisteren op vragen van een correspondent van een Chinees blad gezegd, dat de grootste hinder paal op de weg naar overeenstemming gevormd wordt door de onwil van de westelijke mogendheden werkelijke stappen te doen naar een ontwapening. Zorin verwijt het Westen voorts met allerlei voorwendsels aanvaarding van het Russische voorstel tot staking van de proeven met kernwapens te ver mijden. In gewoonlijk betrouwbare kringen is gezegd, dat de Amerikaanse afge vaardigde Harold Stassen waarschijn lijk dezer dagen informele besprekin gen met Zorin zal voeren. De Japanse premier heeft op een bijeenkomst van een senaatscommis sie verklaard, dat Japan „onder geen enkele voorwaarde" zal toestaan, dat zijn strijdkrachten met kernwapens worden uitgerust. Zijn regering zal ook niet toestaan, dat de V.S. kernwapens naar Japan overbrengen. Syrië en Yemen bereikt, spoedig zal worden uitgebreid tot het oostelijk deel van de Indische Oceaan". „The Economist" wees op het be staan in Azië van twee „zakken" van plaatselijke communistische overheer sing, namelijk in Karala, in Zuid-In- dië, en op Java. In beide gevallen was er sprake van communistische successen in vrije ver kiezingen, als „weerklank van het volk op een goed georganiseerde poli tieke exploitatie van ontstellend slech te economische omstandigheden". De hoofdstad van Indonesië ligt op Java, en de president van de repu bliek die na zijn terugkeer van een bezoek aan de Sowjet-Unie op in het oog vallende wijze de grondslagen van de parlementaire democratie heeft verworpen, leunt steeds meer op de steun van communisten in zijn pogin gen om de ontbinding van de Indone sische staat te voorkomen, aldus „The Economist". x Het wordt thans in kringen der Ver enigde Naties zeker geacht dat de Al gemene Vergadering 10 september a.s. in buitengewone zitting bijeen zal ko men ter bespreking van het door de V.N.-commissie van vijf over Honga rije nitgebrachte rapport. De twaalfde, gewone zitting, begint dan op 17 september a.s. De Eranse minister van financiën en economische zaken Gaillard, zal in het begin van- de volgende week be kend maken, welke besluiten de re gering heeft genomen om de stijging van de prijzen in Frankrijk tegen te gaan. Volgens gewoonlijk goed-ingelichte kringen zal de minister prijsbeheer sing invoeren voor groenten, fruit, eieren en wijn. De Amerikaanse regering heeft gis teren aan de Russen voorgesteld in september over te gaan tot uitwisse len van deskundigen op het gebied van radio en televisie. Naderhand zouden dan, zo heeft de Amerikaan se regering in een brief betoogd, ook niet-gecensureerde radio- en televisie programma's kunnen worden uitge wisseld. Ingezonden mededeling (adv.) HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN „De Groene Draeck", het jacht van Prinses Beatrix, maakte gis teren een tocht over de Zeeuwse wateren. Ook Koningin Juliana heeft gedeeltelijk deze tocht mee gemaakt. Te ongeveer kwart over acht gisteravond meerde men in de vluchthaven te Zijpe, maar de Koningin van boord ging. In een gereedstaande auto werd daarna naar de veerpont Krammer gere den en werd de auto naar Anna Jacobapolder overgezet. Prinses Beatrix bleef aan boord. Het jacht DE GERUCHTEN over deva luatie van het pond sterling schij nen ongegrond te zijn. In Londen- se geldkringen beweerde men gis teren dat de devaluatiegedachte ongerijmd is omdat het pond niet is overgewaardeerd ten opzichte van de dollar. Een weekend-ver andering voor de Duitse mark is slechts iets riinder onwaarschijn lijk, gezien het feit, dat de verkie zingen in Duitsland op handen zijn. De valuta, welke op het ogenblik het meest aan druk bloot staat, is de Nederlandse gulden, meent men in Engelse kringen, maar deze wordt versterkt door de nog steeds grote re serves en door de discontoverhoging van de Nederlandse Bank en de finan ciële beperkingen. Eenzijdige devalua tie van de gulden is op zijn minst ge nomen hoogst onwaarschijnlijk. is te ongeveer vertrokken. half negen weer De Apeldoornse politie heeft de 32- jarige W. V. uit Enschede aangehou den en daarmee een goede vangst ge daan. De man werd door verschillen de politie-instanties gezocht. Hij was met proef-verlof uit een inrichting ontslagen, maar heeft na zijn ontslag heel wat diefstallen, kleine zowel als grote, gepleegd. Hij maakte er met name een gewoonte van om door in sluiping in zomerhuisjes en kampeer- centra geld weg te halen. Dat ge beurde o.a. zes maal in Apeldoorn en voorts te Lunteren, Eerbeek en Mar- kelo. In Lunteren nam hij uit een kampeergebouw een bedrag van meer dan dertienhonderd gulden mee. De man is naar Zutphen overgebracht. Amerikaans schip kreeg in Suez geen voorraden De autoriteiten van Suez hebben ge weigerd het gisteren aldaar aange komen Amerikaanse vrachtschip „Ca therine" voorraden te laten innemen, omdat dit vaartuig verleden jaar tar- w« naar Israël heeft verscheept. Indonesische V.N.-troepen met Nederlands schip huiswaarts De 600 man Indonesische troepen, die deel hebben uitgemaakt van de politiemacht van de Verenigde Naties in Egypte, zullen met het 8.251 brt. metende m.s. „Talisse" van de Stoom vaart mij. Nederland naar hun land terugkeren. De Sowjetrussische-Westduitse be sprekingen zijn gisteren te Moskou hervat met een bijeenkomst van vijf uur, waarop de leider der Westdnltse delegatie een verklaring heeft voor gelezen over het vraagstuk van de terugzending naar Duitsland van nog in de Sowjet-Unie verblijvende Duitse burgers. De verklaring werd beantwoord door het hoofd der Sowj et-delegatie, de onderminister van buitenlandse zaken Semeonof. Daarop werd gespro ken over consulaire kwesties. Er is niet medegedeeld wanneer weer wordt vergaderd. Een lid van de oorlogsraad van het nationale bevrijdingsfront in Algerië, Saad Dahlab, schrijft in het orgaan van deze organisatie, dat de opstan delingen bereid zijn met Frankrijk over de vrede te praten. De Franse onderhandelaars nr oeten echter op treden namens de gehele regering en niet uit naam van een bepaalde minister. Braziliaans vliegtuig neergestort Aan de kust van de Dominicaanse republiek is gisteren een viermotorig toestel van de Braziliaanse „Varig- Airlines" in zee gestort. Het toestel had geen passagiers aan boord. Tien bemanningsleden zijn gered. Een man wordt nog vermist.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1