Russisch vliegtuig bij Kopenhagen verongelukt Koningin Julianafonds organiseert actie „Bijstand" Vrouw onder auto, toen zij hind wilde opvangen, dat uit raam viel Ook de andere ontsnapten uit Veenhuizen achterhaald Eylon werd afgeranseld voor hij tot bekentenis kwam Tijdelijk Junior-bus van f. 1,43 voor Alle inzittenden omgekomen Britse metaalarbeiders worden onrustig Veroordelingen in Oost-Duitsland Derde beklaagde herroept bekentenis Resultaten met Salk- vaccin in de V.S. Aan 33.452 Hongaren asiel verleend in de V.S. Geen Franse cheques voor benzine voor lichte voertuigen Vijf huizen zijn te verdelen „Handen omhoog'klonk het Bevolking in V.S. nam met 20 miljoen toe Ver, Staten nemen tegenmaatregelen Zmrte ooievaar in Groningen Vragen m Kamer over heffingsaanslagen Landbouwschap Israëlische journalist in Egypte Samenwerking bij onderzoek naar oorzaak van kanker AGFA films voor elke camera, voor elke foto ^Slecht overwogen" besluit van Dulles Vrijdag 16 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ingezonden mededeling (adv.) M NESCAFÉ f.f.2ê Een Russische passagiersvlieg tuig, dat op weg was van Riga naar Kopenhagen, is dinsdag in de zuidelijke haven van Kopenhagen neergestort. Men heeft de hoop opgegeven dat nog een van de in zittenden gered kan worden. Het toestel had 18 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Het stond op het punt te landen op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. Van wege de dichte mist zou het opdracht hebben gekregen boven de haven te blij ven cirkelen. Bij zijn vlucht boven de haven raakte het echter de top van een fabrieksschoorsteen. Het viel toen in het water van de haven, kwam hierbij op zijn neus terecht en bleef, voor het om sloeg en in de diepte verdween, nog enige minuten drijven. Bij de eerste reddingspogingen zijn 5 deerlijk verminkte lijken geborgen. Het waren de lijken van 2 vrouwen, die in dienst zouden treden van de Russische ambassade te Oslo, en 3 mannen. Voorts zijn 3 diplomatieke paspoorten, toebehorend aan vrouwen en een aantal documenten gevonden. De afgevaardigden op het jaarlijkse congres van het Britse Verbond van Vakverenigingen in de scheepsbouw- en machineindustrie, dat in Hastings wordt gehouden, hebben het bestuur opgedragen onmiddellijk een campag ne voor een werkweek van 40 uur te beginnen. Aan deze eis zal eventueel kracht bijgezet kunnen worden door een verbod van overwerk. Voorts drong het congres aan op een derde week vakantie met behoud van loon voor alle arbeiders in de metaal industrie en nog twee vrije dagen ex tra per jaar voor algemeen erkende feestdagen. Het Oostduitse opperste gerechtshof heeft een vroegere secretaresse van de Oostduitse minister van wederop bouw en een secretaresse van de plaatsvervangende minister van ener gievoorziening veroordeeld tot resp. levenslange gevangenisstraf en vijf tien jaar, aldus een bericht van de Westberlijnse commissie van „Vrije juristen". De secretaressen waren in februari gearresteerd wegens spionage voor westelijke geheime diensten. Israël heeft ruim 1 miljoen inwoners Op 30 april j.l. telde Israël 1.915.411 inwoners, onder wie 209.485 niet-Jo- den. Eind 1956 had Israël een bevol king van 1.872.390 zielen. Naar gods dienst was de verdeling als volgt: 1.667.455 Joden, 141.395 Mohammeda nen, 43.760 christenen en 19.794 Dru- zen. Er waren toen dus in totaal 204.935 niet-Joden. Proces in Cairo In het proces te Cairo, waar twaalf mannen terecht staan op beschuldiging van een samenzwering om president Nasser te vermoorden, heeft gisteren opnieuw een beklaagde zijn eerder af gelegde bekentenis herroepen en ge zegd, dat deze hem met geweld en be dreigingen was afgeperst. Deze beklaagde, majoor Amin Faw- zi, is de derde die in dit proces een vroegere verklaring herroept. Speelgoedmaniak op heterdaad betrapt De 33-jarige M. W. F. T. uit Leiden is in een Haags warenhuis betrapt op het stelen van speelgoedautootjes. By huisonderzoek bleek hij in het bezit te zijn van mecanodozen en ander con structiemateriaal voor kinderen ter waarde van vijfhonderd gulden. Sedert de eerste massale inentingen, nu twee jaar geleden, zijn volgens de Amerikaanse medische dienst ruim 68 miljoen Amerikanen met het vaccine behandeld. Dit jaar zijn tot dusver slechts 730 nieuwe poliogevallen gecon stateerd tegen 1.739 in dezelfde neriode van 1956. Kikvorsmannen zijn in het water af gedaald om het wrak te kunnen berei ken. Tot nu toe heeft men het echter nog niet gevonden. Het water op de plaats van het ongeluk is ongeveer 7 meter diep. De Verenigde Staten hebben aan 33.452 Hongaren asyl verleend en deze slachtof fers van de communistische verdrukking in de gelegenheid gesteld een nieuw le ven te beginnen. Het aantal vluchtelin gen, dat na de opstand van oktober in de V.S. is aangekomen is sindsdien weer iets toegenomen, aangezien de door de immigratiedienst verstrekte opgave de toestand per 30 juni weergeeft. De meeste van deze Hongaren zijn jonge mensen de helft van hen zijn mannelijke volwassenen; de Amerikaan se regering is doende nog een aantal le den van gezinnen toe te laten, die ten gevolge van de opstand van elkaar ge scheiden werden. Door de immigratie dienst is nauwlettend toegezien dat geen verkeerde elementen onder de vluchte lingen wérden toegelaten. Van de 192 personen, die werden teruggezonden, wa ren er slechts 16 met een communistisch verleden, aan 29 werd de toegang ge weigerd omdat ze op frauduleuze wijze waren binnen gekomen, 76 verkozen te rug te keren naar hun verwanten in Hongarije, terwijl een klein aantal zich niet aan het nieuwe Leven in de Ver enigde Staten kon aanpassen Het Franse ministerie van financiën heeft het uitgeven van benzinecheques aan buitenlanders, die motorvoertuigen met minder dan 10 liter tankinhoud be rijden, voorlopig verboden. Het betreft hier dus bromfietsen, scooters en lichte motorfietsen. De uitgifte wordt gestaakt, omdat, vooral in het zuiden van Frank rijk, aanzienlijke knoeierijen met deze cheques zijn geconstateerd. Een levendige handel in deze cheques door bezitters van motorvoertuigen met gering benzineverbruik werd gedreven. Houders van cheques voor 11 liter a ƒ6,15 tankten twee liter en incasseerden de rest bij de pomphouders, die er een zoet winstje aan hadden, terwijl ook de verkopers, die voor 550 liter goedkoper benzine in cheques per 14 dagen konden kopen en maar weinig benzine verbrui ken, er „goed" mee waren. Het Franse ministerie van financiën heeft noodgedwongen de bovengenoemde maatregel moeten nemen, ook al treft men daarmee de fatsoenlijke toeristen met lichte motorvoertuigen. Overwogen wordt binnenkort cheques voor 5 liter uit te geven, zodat bromfietsers, scooter- en motorrijders opnieuw van de toeris tische korting kunnen profiteren, zonder er misbruik van te kunnen maken. Hongarije viert 20 augnstus nationale feestdag Naar radio-Boedapest meedeelt, zal Hongarije op twintig augustus de „dag van de grondwet" vieren. Deze feest dag komt in de plaats van de vroe gere nationale feestdag, die volgens de traditie op St. Stefansdag werd ge vierd. Voor het eerst sinds hét aan de macht komen van de communisten zal er een schoonheidskoningin in Boeda pest worden gekozen. Tegen huwelijkszwendelaar anderhalf jaar geëist De officier van justitie bij de recht bank te Zwolle eiste een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering tegen de 61-jarige A. H. uit Zwolle, die beschuldigd werd van oplichting en hu- welijkszwendel. Zo had hij, na via een door hem geplaatste advertentie in ken nis gekomen te zijn met een 64-jarige weduwe te Kampen, van haar 1500 los gekregen ter financiering van de verbou wing van een huis, dat hij in Zwollerker spel gekocht zou hebben. Hij had haar een huwelijk voorgespiegeld. Intussen was hij ook met andere vrouwen, die op zijn advertentie hadden geschreven, in contact getreden. Daar echter niet al zijn slachtoffers even goedgelovig waren, liep H. tenslotte tegen de lamp. In de loop van de tijd is H. 17 keer veroordeeld, waarvan 14 maal wegens vermogensdelicten, verduistering en op lichting. Uitspraak 28 augustus. Het Koningin Julianafonds dat se dert zijn oprichting reeds meer dan f 1.600.000 heeft uitgekeerd ten be hoeve van instellingen van alle gezind ten, welke zich bezig houden met maatschappelijk werk zoals bejaarden zorg, zorg voor lichamelijk en geeste lijk gebrekkigen, jeugdzorg, gezins zorg, reclassering enz., zal, ter aanvul ling van zijn financiële middelen, op 17 augustus de actie „bijstand" begin nen. De 2-jarige Cornelis Glas te Rotterdam, die in een stoel voor het raam van de ouderlijke woning aan de Dordtsestraatweg met een spanjolet van het venster zat te spelen, is, doordat het raam opeens naar buiten open ging, naar buiten gevallen. Het kind kwam van vijf meter hoogte op straat terecht en moest met verwondingen aan hoofd en schouder in het kinderziekenhuis worden opgenomen. Mevrouw C. J. van der Sehoor-Hagestein, die ook aan de Dordt sestraatweg woont, liep aan de overzijde van de straat te wandelen, toen zij het kind naar beneden zag vallen. Zij wilde de straat overhollen om zodoende te trachten het kindje op te vangen. Zy lette daarbij niet op het verkeer en liep tegen een auto op. Met kneuzingen en een bloeduitstorting aan het rech terbeen is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Nadat dinsdagmiddag een ontvluch te gevangene, ie samen met twee an deren uit de strafinrichting Esserheem te Veenhuizen was weggelopen, te Rot terdam was aangehouden, zyn de an dere twee gistermorgen in alle vroeg te ook in de Maasstad gegrepen. De radiosurveillancebrigade van de politie had gisternacht op de Karmel- weg een auto zien staan, die een aan rijding had veroorzaakt en verlaten was. Een rechercheur kreeg een sein tje, ging op onderzoek uit en bracht de wagen, die uit Den Haag afkomstig moest zijn, naar het bureau Westersin gel. Het vreemde van het geval bracht hem er toe opnieuw per politieauto er op uit te trekken en voor alle zeker heid men kon nooit weten stak hij de foto's van de ontvluchte gevan genen uit Esserheem in zijn zak. „HANDEN OMHOOG" Op de Goudsesingel gekomen zag hij twee mannen in marstempo lopen, die sprekend op de foto's geleken. Maar 't tweetal had al lont geroken, liep de Van Galenstraat in en ging daar kwasi huisnummers staan bekijken. „Handen omhoog" klonk het even later, waarna de rechercheur, zich legitimerend, hen sommeerde mee te gaan. De Rotterdammer, de 25-jarige H. P. J., voldeed hieraan, maar de andere, de 29-jarige Hagenaar J J. van H., nam de benen. Volgens een mededeling van het Bure au voor de Statistiek bedroeg de bevol king van de Verenigde Staten per 1 juli 171.200.000 een toename van 3 miljoen ten opzichte van 1 juli 1956 en van 20 miljoen ten opzichte van 1950, 151.100.000. In 1940 telde de Amerikaanse bevol king 132.122.000 zielen, in 1930: 123.188.000 in 1920: 106.466.000, in 1910: 92.407.000 en in 1900: 76.094.000. Na het lossen van waarschuwings schoten, die geen effect sorteerden, stapte de rechercheur met de ene ar restant in de wagen en gaf de chauf feur opdracht nog wat rond te ryden, want de vluchteling kon nooit ver weg zyn. Inderdaad werd hij op de Boe- zemsingel gesnapt. Wel vluchtte hij de tuinen in, maar het was toevallig vlak by een politiebureau, waaruit even la ter op verzoek een heel legertje agen ten kwam. In tirailleurslinie trok men de tui nen af en een kwartier nadat de Rot terdammer was gegrepen, zat ook de Hagenaar weer in de wagen. En daarmee was het avontuur van het drietal vluchtelingen, dat nauwelijks twee dagen had geduurd, weer ten einde. De regering der V.S. heeft woensdag de Syrische ambassadeur in Washington, dr. Farid Zelneddinee tot persona non grata verklaard, evenals de tweede se cretaris van de Syrische ambassade, dr. Vassin Zakaria, wegens onvriendelijke houding van Syrië tegenover de Vere nigde Staten. Voorts heeft de Amerikaanse regering zeer krachtig geprotesteerd tegen de huidige anti-Amerikaanse campagne in Syrië, alsmede tegen de jongste Syrische beschuldigingen volgens welke de V.S. betrokken zijn in een komplot ter om verwerping van de regering in Damas cus. In verband met de op 11 september a.s. te spelen interland voetbal wedstrijd LuxemburgNederland te Rotterdam zijn de leden van de Nederlandse elftalclub woensdag avond voor de eerste centrale trai ning voor het eerst bijeengekomen in het stadion „De Vllert" in Den Bosch. De spelers werden hier meteen door bondscoach Schwartz duchtig aan de tand gevoeld. De foto toont de Oranje-kandida ten in actie: V.i.n.r.r Roel Wiers- ma, Kees Kuijs, Nout van Melis, Jan Klaassens, Jan Notermans, J. Walhout, Bart Cariier, Piet van der Kuil, slechts gedeeltelijk zicht baar achter Frans de Munck, Faas Wilkes en bondstrainer Schwarz. Aan de kust bij Hornhuizen in Groningen is eergisteren een zeldzame vondst gedaan. Daar werd een totaal verzwakte zwar te ooievaar aangetroffen. Het dier is overgebracht naar het Noorder Dierenpark te Emmen, waar het gistermorgen aankwam. De vogel wordt daar nu verpleegd. Zwarte ooievaars komen eigen lijk alleen maar voor in Oost- Duitsland en Denemarken. Aan genomen wordt dat deze zeer zeldzame gast verdwaald is. Het Tweede-Kamerlid de heer Borst heeft aan de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat het Landbouwschap dezer dagen een begin heeft gemaakt met de verzending van de heffingsaanslagen aan de betrokkenen over de jaren 1956 en 1957? 2. Is het juist, dat genoemde aanslagen betrekking hebben op de algemene hef fingen en de zg. bestemmingsheffingen? 3. Is de minister ook niet van oordeel, dat het voor de betrokkenen in deze tijd financieel onmogelijk is deze aanslagen binnen de daarvoor gestelde termijn van 3 maanden te voldoen? 4. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid al zijn invloed by het Landbouwschap aan te wenden om meer soepelheid in dezen te betrachten? Egypte heeft een grootscheepse campagne ter verscherping van de boycot van Israël door de Arabieren op touw gezet. Rafl Eylon, de Israëlische journalist, die zich als matroos op het Deense schip „Brigitte Toft" had laten aanmonsteren, teneinde aldus verslag te kunnen maken van de reis van dit vaartuig door het Suezkanaal naar Israël, doch door de Egyp- tenaren van boord werd gehaald, verklaarde woensdagavond op een persconferentie te Beersjeba, in Israël, dat hij de eerste drie dagen van de drie weken zijner Egyp tische gevangenschap slecht is behandeld, doch dat hij over de rest van deze periode geen klagen had. Eylon deelde mede in deze drie dagen afgeranseld te zijn, o.a. met een zweep, terwijl hij geen eten kreeg en ook niet slapen mocht. Het doei hiervan was hem een „bekentenis" af te dwingen, dat hij officier in het Israëlische leger was. Op de derde dag werd hy door een Egypti sche officier in zyn cel bezocht. Deze liet hem een deken en voedsel brengen. Eylon die, in tegenstelling tot het eerst gemelde, in het gebied van Gaza aan twee officieren van de internationale legermacht der Verenigde Naties werd uitgeleverd, die hem weer ter beschik king van de tsraëlische autoriteiten stelden, deelde nog mede gepoogd te hebben een onderhoud te krijgen met president Nasser. Ook had hij vergun ning verzocht voor een reis naar Cairo en het bezoeken van leden der aldaar gevestigde Joodse gemeenschap. Een Egyptische luitenant-kolonel had hem, een dag na dit verzoek medege deeld dat hij geen onderhoud met presi dent Nasser kon hebben, omdat dit op te korte termijn was aangevraagd. Hij mocht echter wel Cairo bezoeken. Gestoken in nieuwe, hem door de Egyptenaren verschafte kleren had Ey lon daarop, vergezeld door een Egyp tisch officier, Cairo bezocht. (Ingezonden mededeling adv.) Vanaf die datum zal men bij vrijwel alle kiosken, benzinestations, sigaren winkels, kruideniers loten van f 1. per stuk kunnen aanschaffen. Ook kan men deze loten via gironummer 433 ten name van „bijstand" Rotterdam bestellen. Dit gironummer kan ook ge bruikt worden wanneer men een gift wenst te doen toekomen, waarbij dan op de bijstrook aangetekend dient te worden „gift". WOONHUIZEN Ruim f200.000.aan belastingvrije prijzen, waaronder vijf woonhuizen, zullen de beloning vormen voor hen die deze „bijstand"-actie ondersteunen. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft toegezegd de betreffende huizen geheel te zullen installeren., Een der huizen zal worden uitgerust met ieder denkbaar elektrische toestel, van scheerapparaat af tot televisie toe. Sommige winnaars zullen 'n jaar lang gratis sigaren kunnen roken, terwijl anderen een jaar lang gratis koffie zullen kunnen drinken. Naast huizen zullen ook auto's televisietoestellen, koelkasten,stofzuigers enz. ter beschik king gesteld worden van de bezitters van een winnend lot. De trekking zal voor of op 28 september geschieden door notaris mr. M. Meijer te Amster dam en via de radio en waarschijnlijk ook de televisie worden uitgezonden. KRANTEN Tijdens de looptijd van de actie „bij stand" en in het bijzonder tussen 3 en 10 september zullen in het gehele land 3 miljoen kranten worden verspreid. Aan deze krant, is ruim f 25.000. „geheim geld" verbonden in de vorm van waardevolle prijzen. Wanneer men in het bezit Van een dergelijke krant is behoeft men geen slagzin of puzzle op te lossen doch alleen maar op te letten of hierin het „geheim" voorkomt dat door de radio zal worden bekend ge maakt. Beperkingen in de Amerikaanse marine De Amerikaanse marine heeft woens dag aangekondigd dat zij haar burger personeel van 398.171 man met 4,6 (18.000 man) gaat inkrimpen. Tijdens de jongste zitting van de We reldgezondheidsorganisatie in Genèva hebben acht landen 'besloten nauw sa men te werken bij het onderzoek naar de oorzaken van de verschillende vor men van kanker. Deze landen zijn Au stralië, Groot Brittannië, de Sowjet Unie, de Verenigde Staten, Iran, Frankrijk, Po len en Nederland. Een der Russische geleerden, die zich achter dit internationale programma stelde, zeide dat verontreiniging van de lucht door rook, gassen en andere afval stoffen van de industrie vaak in verband wordt gebracht met het ontstaan en de verspreiding van de ziekte; ook de wa terverontreiniging door de industrie wordt als een van de nadelige factoren beschouwd. Men neemt aan dat deze en dergelijke vraagstukken met betrekking tot de toeneming van het aantal gevallen in de laatste decennia de belangrijkste punten zullen zijn, die dank zij deze in ternationale samenwerking grondig zul len worden bestudeerd. *-n°dedelm2 adv.) Een militaire rechtbank zal in Damascus een groep mannen berech ten, die worden beschuldigd van spio nage ten behoeve van Engeland. De Amerikaanse democratische sena tor J. W. Fulbright heeft woensdag in het Amerikaanse Congres verklaard, dat het besluit van minister Dulles, vorig jaar, om het aanbod van Amerikaanse steun voor de bouw van de dam by As- soean in Egypte in te trekken, en waar door Egypte in de armen van de Sowjet- Unie werd gedreven, genomen is „tegen het advies van de Amerikaanse ambas sadeur in Egypte en de directeur van de internationale herstelbank in". Na de in trekking van dit aanbod nationaliseerde president Nasser het Suezkanaal. De redenen voor dit „slecht overwo gen" besluit, die het ministerie van bui tenlandse zaken naar voren heeft ge bracht, waren volgens Fulbright onjuist. Het Amerikaanse aanbod werd niet vóór doch na de Egyptische overeenkomst met Tsjecho-Slowakije voor ruil van katoen tegen wapens, gedaan. Senator Fulbright is voorzitter ge weest van de subcommissie van de Se naat voor onderzoek naar de politiek ten aanzien van het Midden-Oosten. Hij verklaarde woensdag voorts, dat het on derzoek stopgezet is, omdat de commis sie waarin drie democraten en drie republikeinen zitting hadden geen overeenstemming kon bereiken over een verslag „dat kritiek zou leveren op het beleid van minister Dulles"

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3