AMERIKA WIL OPNIEUW HULP AAN BUITENLAND BEKNOTTEN ■BW Conferentie over ontwapening boekt geen resultaten Eisenhower nog nooit zo boos geweest als gisteren Koe zwom zes kilometer „Zilveren"trein in Engeland WÈÊm ■■Mi Aantal personenauto's nam met twintig procent toe NEDERLANDSE BANK VERHOOGT RENTE Westen doet concessie - R ussen stellen nog meer voorwaarden Padvinders op Soestdijk I POLITIEKE NEDERLAAG ANGST VOOR STRAALJAGERS BIJ DE DIEREN? PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ■Y Zes immigranten omgekomen Kwestie Oman in Veiligheidsraad RUSSISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT Twee doodvonnissen in Hongarije Levensonderhoud weer duurder Prijs baconvarkens verlaagd Cyprische verzetsman begenadigd KLM wil via pool naar Tokio Boelganiti nog in het zadel Syriër aangehouden in Libanon Recorddag voor „Het Atoom President Nasser naar Griekenland Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-ra. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3781 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Vrijdag 16 aug. 1957 ,Wij vissen door" (zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.27 u., onder 20.00 u. Maan op 22.22 u., onder 12.53 u. Hoogwater zaterdag 17 aug.: Vlissingen: 5.44 u. 1.85 m., 17.58 u. 1.87 m. Terneuzen: 6.10 u. 2.02 m., 18.25 u. 2.04 m. Wemeldinge: 7.22 u. 1.66 m., 19.35 u. 1.48 m. Zierikzee: 7.05 u. 1.44 m., 19.15 u. 1.26 m. President Eisenhower van de V.S. heeft zijn bezorgdheid uitge sproken over een nieuwe beknotting van de hulp aan het buitenland, zoals is voorgesteld door een subcommissie van het Huis van Afge vaardigden. De president heeft een beroep gedaan op de commissie voor de toewijzingen om de bezuinigingen ongedaan te maken, daar anders de strijdkrachten der vrije wereld niet voldoende gemoderni seerd kunnen worden. Eisenhower wees op het gevaar hiervan en heeft geprotesteerd tegen beknotting van de financiële en technische hulp aan de bondgenoten van de Ver. Staten. De commissie heeft, ook na dit beroep van Eisenhower, de aanbe volen beknotting goedgekeurd. Een koe heeft in N.-Italië een merk waardige en waarschijnlijk unieke zwemprestatie geleverd toen ze dezer dagen in de „Giglio" gleed, een waterweg in de buurt van Vol ta Mantovana, en een wereldrecord in haar categorie vestigde over 'n afstand van zes kilometer. Toen de koe door een misstap in het water terecht was gekomen ging ze uit alle macht met de stroom mee- zwemmen, tot consternatie van een aantal boeren op de oever die het ergste vreesden in verband met 'n half open staande sluis. Maar tien meter voor de sluis dook de koe, zwom onder de deuren door, en herhaalde deze krachttoer nog twee In congreskringen verklaarde men, dat het voor president Eisenhower 'n grote politieke nederlaag zal zijn,--als het Huis en de Senaat de nieuwe ver mindering van het bedrag voor hulp aan het buitenland- goedkeuren. Inderdaad heeft gisteravond 't Huis van -Afgevaardigden de beknotting Païrvaard. De Senaat moet nu nog be slissen. Volgens waarnemers is Eisenhower in de vier-en-een-half jaar dat hij president is, nog niet zo boos geweest als nu. Hij schijnt vastbesloten te zijn het congres in speciale zitting bijeen te roepen als de beknotting niet onge daan wordt gemaakt. De tegenslag van gisteren is de jong ste van een hele serie nederlagen die Eisenhower in het congres heeft ge leden. Men begint zich af te vragen, in hoeverre zijn invloed ondermijnd is door het feit, dat hij als eerste presi dent valt onder de nieuwe bepaling van de Amerikaanse grondwet, die een derde ambtstermijn uitsluit, zodat hij niet meer herkiesbaar is. Volgens berekeningen van de K.N.A.C. bedroeg het totaal aantal motorrijtuigen in Nederland (exclu sief de bromfietsen) op 1 juli j.l. 713.050. Dit was ongeveer 16,4 pro cent meer dan een jaar tevoren. In dezelfde periode nam het aantal personenauto's naar schatting met 80 pet toe. De afgelopen jaren heb ben steeds het beeld te zien gegeven, dat het aantal personenauto's per centsgewijs sneller toenam dan het totaal aantal motorrijtuigen. Het Nederlandse personenwagen- Ïiark groeit procentsgewijs zelfs be- angrijk sterker dan in het algemeen ln West-Europa het geval is. Het aantal personenauto's was vol gens deze berekening op 1 juli 378.400 (dus 20 procent meer dan op 1 juli 1956); het aantal vracht- en bestel auto's was 128.000 (18 pet meer dan een jaar tevoren), het aantal auto bussen 7900 (11,2 pet meer), het aan tal motorrijwielen en scooters 176.900 (10,8 pet meer). Het aantal bromfiet sen bereikte volgens K.N.A.C.-schat- Zes arbeiders, immigranten uit Ne derland, zijn woensdag in Canada om het leven gekomen, toen de wanden van een 10 meter diepe bouwput, waarin zij werkten, instortten en zij bedolven werden onder ongeveer 150 ton klei. Zij werkten aan de bouw van een pompstation nabij Dresden in de provincie Ontario. De mannen, die allen vijf tot zeven jaar geleden naar Canada zijn geëmi greerd en de Canadese nationaliteit hebben, zijn de 45-jarige Jan Older- vening uit Aylmar, vroeger gewoond hebbend in Zuidlaren (Gr.), de 46- jarige Dick Rijksen uit Byron, die vroeger in Wageningen woonde, de 42-jarige Jan Bremer uit Aylmar, de 50-jarige Henrij Drenth uit Spring field, de 45-jarige Nenne Hovius uit Hajrietsville en diens zoon, de 18ja- rige Wulfred. De stoffelijke overschotten van drie der zes slachtoffers zijn geborgen. Er zal op korte termijn een gerech telijk onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk worden ingesteld. Nenne Hovius was vader van acht kinderen, waarvan er één ook is om gekomen. DE BILT ZEGT: Koel weer Koel weer met veel bewolking en enige buien. Matige tot krachtige wind overwegend tussen zuid en west. ting tegen half 1957 een totaal van 760.000 (20 pet meer dan half 1956). Deze cijfers wijzen o.a. op het ver snelde tempo van aanschaffing van autobussen. Van half 1954 op half 1955 steeg hun aantal met 6 pet, van half 1955 op half 1956 met 10 pet en van half 1956 op half 1957 met 11,2 pet. Verder ziet men de scooters steeds meer veld winnen. De Londense transport maatschap pij heeft gebroken met de traditionele rode kleur van de voertuigen voor de „underground", want het nieuwe mo del, dat heeft proefgereden en het standaardmodel voor de toekomst is, was geheel zilver van kleur. Deze ma teriaalverandering, die de nieuwe kleur heeft veroorzaakt, brengt enor me financiële voordelen met zich mee, want de uiterst lichte aluminium al liage behoeft niet geschilderd te wor den en het gewicht is met een ton per wagon verminderd. Tevens is het de eerste trein in Engeland, die voorzien is van een geheel rubberen vering in plaats van stalen veren, nieuwe „zilveren" trein op het station De foto geeft een beeld van de Northfield te Londen. Het aantal geboorten in het dierenpark te Rhenen is de laatste jaren teleur stellend en het aantal jonge dieren, dat slechts een kort leven beschoren is, is groter dan vroeger. Men neemt aan dat er verband gezocht moet worden tussen dit ver schijnsel en het steeds groeiende aantal straal jagers, dat regelmatig over het park giert. Vast staat in elk geval dat vele diersoorten uiterma te zenuwachtig op het ge- Luid der vliegtuigen rea geren. De twee reuze kangeroes rennen met enorme sprongen het nachthok in zodra zij een een straaljager horen en ook de zebra's reageren bijzonder schichtig. In de afgelopen maan den heeft een pinquin volkomen onverwacht het nest verlaten, waarop zij zat te broeden. Bij de panters en de zeeleeuwen blijft het jonge leven weg, waarop men meen de te kunnen rekenen. Op net wolventerras werden slechts twee welpen ge boren en zelfs de vogels vertonen een veel kleine re gezinsuitbreiding dan normaal. De jonge zebra die en kele weken geleden in het dierenpark werd ge boren en in de afgelopen dagen is overleden, kon bij zijn zenuwachtige moeder geen melk meer vinden, hetgeen zeer wel ien gevolg van hetzelfde verschijnsel kan zijn, al dus de directeur. keer voor ze een geschikte plaats vond om op de oever te klauteren. Dat was bij een wei met sappig gras waaraan de recordhoudster zich prompt te goed ging doen. Tien Arabische landen hebben offi cieel gevraagd om een spoedbijeen- komst van de Veiligheidsraad der Ver. Naties ter bespreking van de toestand in Oman. In een nota aan de voorzitter van de raad hebben de tien landen er op gewezen dat de Britse agressie in de afgelopen weken de omvang van een volslagen oorlog heeft aangenomen, met gebruik van moderne vernieti gingswapens zoals raketten, straalja gers en pantserwagens en operaties van de Britse land-, zee- en lucht macht. Dinsdagmorgen zal de Veiligheids raad vergaderen om zich te beraden over het plaatsen van de kwestie- Oman op de agenda. Van Britse zijde is medegedeeld dat de orde in Oman nagenoeg is hersteld en dat de Engelse militairen worden teruggetrokken. Het hooggerechtshof in Boedapest heeft gisteren Zsigmond Sipos en Jozsef Erdesz, die ervan beschuldigd worden in november een Hongaarse politie-commissaris vermoord te heb ben, ter dood veroordeeld. Het von nis is onmiddellijk voltrokken. De kosten van het levensonderhoud zijn in juli, zoals uit officiële cijfers blijkt, opnieuw gestegen. In prijsindex cijfer toonde van 15 juni tot 15 juli een stijging van één punt. Deze stijging deed zich in hoofdzaak voor in de voedingssector, waarvoor 't indexcijfer van 124 opliep tot 126. Binnen deze sector traden verschil lende prijswijzigingen op. Zo daalde de aardappelprijs vrij sterk, terwijl voorts prijsdalingen werden geconsta teerd voor thee, vlees en vis (in hoofd zaak een prijsdaling van zoute ha ring) en voor margarine. Daarentegen stom' evenwel een belangrijke stijging van de prijs voor melk en melkpro- dukten en voor eieren, terwijl ook voor groenten en fruit het indexcijfer opliep. Bij de niet-voedingsmiddelen steeg het indexcijfer voor verwarming en verlichting als gevolg van een prijs stijging voor vaste brandstoffen. Bij de kleding werd een prijsdaling waar genomen. De Nederlandse Bank heeft met ingang van vandaag haar rente tarieven verhoogd. Voor geldkrin- gen in de hoofdstad kwam deze verhoging niet als een verrassing. De laatste weekstaat van de Ned. Aangezien door havenstakingen in Engeland de afzet van bacon ernstig wordt belemmerd en de varkensvlees- prijzen op de binnenlandse markt een daling hebben ondergaan heeft het Produktschap voor Vee en Vlees be slóten de prijs voor baconvarkens waarvan bij de berekening van de toe slag op uitgevoerde bacon wordt uit gegaan met ingang van maandag 19 augustus 1957 met 5 cent per kg te verlagen. Met ingang van de genoemde datum zal de prijs voor baconvarkens binnen de gewichtsgrenzen van 63 t.m. 68 kg in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 resp. f2,29, f2,25, f2,21 en f2,17 per kg koud geslacht gewicht bedragen. Gouverneur Harding heeft de acht tienjarige Nicos Sophocleus begena digd, die toen de noodtoestand nog van kracht was, ter dood veroordeeld was wegens moord op een Cyprische advocaat. Het doodvonnis is veran derd in levenslang. De westelijke afgevaardigden op de ontwapeningsbesprekingen te Londen blijven bereid in te stem men met een vermindering van de strijdkrachten van de V.S. en de Sowjet-Unie tot 2.500.000 man en van die van Engeland en Frank rijk tot 750.000 man, zonder hier aan de voorwaarde te verbinden voor de oplossing van internatio nale problemen. Een dergelijke inkrimping zou deel moeten uit maken van een gedeeltelijke ont wapeningsovereenkomst. Verdere beperkingen zouden echter afhan kelijk moeten zijn van vorderin gen bij de oplossing van interna tionale problemen. Dit hebben zij gisteren medege deeld aan de Rus Zorin, die ervoor had gepleit geen politieke voorwaar den aan de vermindering der strijd krachten te verbinden. Andere voorwaarden Gisteren heeft Zorin echter weer medegedeeld dat voor het sluiten van een gedeeltelijke ontwapeningover eenkomst het een absolute voorwaar de van zijn land is, dat de buitenland se troepen (de Amerikaanse dus) in Europa worden teruggetrokken en de buitenlandse bases worden opgeheven. Het blijkt dus dat men in feite nog ver van een overeenstemming is ver wijderd. Het Westen zal deze Russische voor waarden stellig niet slikken.. Bank gaf reeds een aanzienlijke vermindering te zien van de goud en deviezenreserve en men rekent op een nog verder deviezenverlies. De nieuwe rentetarieven luiden: Wisseldisconto 5 pet., promessendis- conto 5,5 pet., rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen 6,5 pet. voor particulieren en 5,5 pet. voor anderen. Van de zijde van het ministerie van verkeer is gisteren medegedeeld, dat Japanse en Nederlandse lucht vaartdelegaties besprekingen voeren over een Nederlands voorstel om ver gunning te verkrijgen om van Am sterdam uit over de Noordpool naar Tokio te vliegen. Van de zijde van de K.L.M. in Den Haag deelde men mede, dat inderdaad gevraagd is ook om via de poolroute naar Tokio en terug te mogen vliegen. Organisatie kernenergie De Verenigde Staten hebben de voorwaarden aanvaard, waaronder de Sowjet-Unie bereid is in te stemmen met de benoeming van een Ameri kaan tot directeur-generaal van de internationale organisatie voor de kernenergie. De Sowjet-Unie heeft als prijs voor haar instemming bedongen dat twee directeurs-posten door Russen zullen worden bezet. De Rotterdamse politie te water heeft uit de Maashaven het stoffelijk overschot opgehaald van de 32-jarige boekhouder J. de Laat uit Rotterdam, die sinds maandag werd vermist. Donderdagochtend is in het zuide lijke deel van de haven van Kopen hagen, Denemarken, een vliegtuig neergestort, nadat het tijdens het lan den tegen een fabrieksschoorsteen ge vlogen was. Het was een passagiers vliegtuig van de Russische luchtvaart maatschappij „Aeroflot" en was op weg van Riga naar Kopenhagen. Er waren 18 passagiers en vijf beman ningsleden aan boord; men heeft de hoop opgegeven, dat nog een van de inzittenden gered kan worden. De foto geeft een beeld van een van de wrakstukken die men uit het wa ter heeft gehaald. Zie ook pag. 3 (Telefoto). Een woordvoerder van het Centrale Comité van de communistische partij in de Sowjet-Unie heeft de geruchten over verwijdering van Boelganin uit het persidium van de partij gisteren tegengesproken. In Beiroet is een zekere Mohammed Jasser Abdoelghani aangehouden, dia verklaarde uit Syrië te zijn gekomen met de opdracht van de Egyptische ambassade te Damascus om geweld daden te plegen tegen de Amerikaan se ambassade in de Libanese hoofd stad. Hij zei, dat hij in gezelschap van nog een Syriër over de grens was gekomen. Naar deze man wordt gezocht. De bewaking van de Ameri kaanse ambassade is versterkt. De tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol heeft gisteren een record aantal bezoekers geboekt, namelijk 15.257. Tot nu toe was het hoogste cijfers ruim 12.000. Zaterdag hoopt men de 400.000ste op de tentoonstel ling te kunnen verwelkomen. President Nasser van Egypte zal be gin november op uitnodiging van ko ning Paul een officieel bezoek aan Griekenland brengen. Koning Paul en koningin Frederika zullen Egypte in de herfst bezoeken. De leden van het Antilliaanse con tingent padividers, die de Jamboree in Engeland hebben bijgewoond, zijn gis teren door H.M. de Koningin op paleis Soestdijk ontvangen. Foto: De Konin gin begroet een van de padvinders.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1