Duizend Algerijnen gedood dagen in tien Beklaagde bedreigd in gevangenis Massale Franse actie Ongeval bij Best voor Spoorwegongevallenraad Verklaring Ir, Lohmann was „eerste indruk" Ged. Staten besluiten tot instelling Adviescommissie visserijproblemen ONGELUK MET GOEDE AFLOOP Ulbricht belooft meer vlees en Russen boter Minister Luns naar New York „Bdkentenis" ingetrokken NIEUWE SENSATIE TE CAIRO PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND In totaal 40.000 doden Landhuis afgebrand Gevolg bestedingsbeperking Minder vraag naar personeel Mss, Bestudering van vraagstukken rond uitvoering van de Deltawerken Komplot onthuld in Indonesië Niet achter de feiten aanlopen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e jaargang No. 3780 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Donderdag 15 aug. 1957 Tweemaal zeventien zie pagina 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.25 u., onder 20.02 u. Maan op 21.52 u., onder 11.48 u. Hoogwater vrijdag 16 aug.: Vlissingen: 5.09 u. 2.01 m., 17.20 u. 2.04 m. Terneuzen: 5.35 u. 2.17 m., 17.48 u. 2.20 m. Wemeldinge: 6.50 u. 1.72 m., 19.01 u. 1.54 m. Zierikzee: 6.34 u. 1.48 m., 18.40 u. 1.32 m. De Franse strijdkrachten hebben in de afgelopen tien dagen tijdens operaties in verschillende delen van Algerië ongeveer duizend op standelingen gedood. De operaties hadden ten doel een groot offen sief van de opstandelingen vóór de komende zitting van de Algemene Vergadering der V.N. in de kiem te smoren. Het opperbevel in Algiers heeft bijzonderheden over de massale Franse actie bekendgemaakt. Oorlogsvliegtuigen maakten ter onder steuning van de landstrijdkrachten meer dan 2000 vluchten en oor logsschepen hielpen sterkten van de opstandelingen langs de kust bombarderen en patrouilleerden om de aanvoer van wapens over zee te voorkomen. gen, dat zij een strijdmacht uitscha kelden welke onlangs 21 Franse sol daten doodde. 128 opstandelingen wer den gedood en dertien gevangen geno men. Aan Franse zijde werden elf soldaten gedood en dertien gewond. Woordvoerders van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront hebben in tussen in verscheidene hoofdsteden hun verklaringen herhaald, dat zij met Frankrijk alleen besprekingen willen voeren op basis van erkenning der Al gerijnse onafhankelijkheid. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen zijn sedert het begin van de opstand, 33 maanden geleden, onge veer 36.000 opstandelingen gesneuveld De belangrijkste operatie werd uit gevoerd zeventig kilometer ten zuid oosten van Algiers. De Fransen zeg- Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A H. Luns, de speciale zitting van de V.N. over het Hongaarse vraagstuk in New York zal bijwonen. Deze speciale zitting, die volgens berichten uit New York op 10 september een week dus voor de aanvang van de 12de zitting van de Algemene Vergadering zou be ginnen, zal gewijd worden aan de be spreking van het rapport van de V.N. over Hongarije. let ligt voorts in de bedoeling, dat minister Luns in aansluiting op de speciale bijeenkomst de leiding op Zich zal nemen van de Nederlandse delegatie bij de twaalfde zitting, die op 17 september zal worden geopend. Een schoorsteenveger, die de schoor steen van een landhuis in Holten had geveegd en probeerde of er trek in zat, was er oorzaak van dat het landhuis tot de grond toe is afgebrand. De schoorsteenveger stak een bran dende krant boven in de schoorsteen. „Hij trekt", zei de man verheugd. Toen vloog het papier de schoorsteen uit en kwam op het rieten dak terecht. Enkele minuten later brandde het landhuis als een fakkel. Er waren 38 uit Indonesië gerepatrieerde personen in gehuisvest. Zij zijn praktisch al hun bezittingen kwijt. Een tweede beklaagde van de 12 personen, die momenteel in Cairo terechtstaan op beschuldi ging van een samenzwering tegen Nassers regime, heeft gisteren voor nieuwe sensatie gezorgd en zijn„bekentenis" ingetrokken. Ook hij verklaarde gegeseld te zijn en 36 uur honger en dorst te hebben moeten lijden. „Ik zou een fortuin hebben willen geven voor een glas water", zo verklaarde de vroegere ko lonel Hassan Siam aan zijn rechters. Dinsdag reeds had zijn medebeklaagde Abdel Hamid el Islamboeli zijn beken tenis ingetrokken, die naar zijn zeg gen ook door foltering was afgedwon gen. In een medische rapport, opge maakt op verzoek van het hof, stond dat een wondje op de voetzool van Ismamboeli „de indruk gaf door zweepslagen veroorzaakt te zijn" maar het medisch onderzoek had de oorzaak van de wond niet met zekerheid kun nen vaststellen. Siam vertelde het hof dat men in de militaire gevangenis had gedreigd hem ondanks zijn rang door een sol daat te laten geselen en ook nog an dere middelen te hebben om hem aan het spreken te krijgen. DE BILT ZEGT: Verspreide opklaringen Verspreide opklaringen, maar later hier en daar ook enkele buien. In het noorden van het land vrij krachtige, overigens overwegend matige weste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Met acht passagiers en drie beman ningsleden aan boord schoot het vlieg tuig uit Calais, Frankrijk, tijdens de landing op het vliegveld Southend bij Rochford in het Engelse Graafschap Essex van de baan. Zoals de foto laat zien, kwam het vliegtuig vlak bij een elektriciteitsmast van de nabij ge legen spoorweg tot stilstand. Geen van de inzittenden liepen verwondin gen op. Twee doden bij auto-ongeval Gistermiddag zijn twee personen uit Zaltbommel, de heren A. van Eldik en G. H. Hovensgreve bij een auto-onge luk om het leven gekomen. De auto reed, waarschijnlijk doordat de be stuurder, de heer H onwel werd en de macht over het stuur verloor, in een sloot. H. was onmiddellijk dood. Enige tijd later overleed zijn metgezel even eens. tegen ongeveer 4000 man aan Franse zijde. Hulptroepen De Fransen hebben 400.000 militai ren in Algerië, die vechten tegen on geveer 20.000 man geregelde troepen der opstandelingen in uniform, die dikwijls met de modernste automati sche wapens zijn uitgerust. Uit Franse militaire bron wordt vernomen, dat de opstandelingen voor sommige ope raties hulptroepen op de been bren gen, De invloed van de bestedingsbeper king op de arbeidsmarkt wordt merk baar. Uit een overzicht van de stand van de arbeidsmarkt blijkt dat de vraag naar personeel minder wordt. In de afgelopen maanden was dit reeds het geval in bijv. de water-, spoor- en wegenbouw en metaal- en betonbedrijven. Nu wordt echter de invloed van de bestedingsbeperking ook merkbaar in de kleding- en tex tielindustrie. De op 20 november van het vorig jaar door minister Algera geinstal- leerde spoorwegongevallenraad, waar van de procureur-generaal te Amster dam, mr. H. R. de Zaaijer, voorzitter is, zal een onderzoek instellen naar de spoorwegramp bij Eindhoven. Of dit een openbaar onderzoek zal wor den is nog niet bekend. De raad is sinds november van het vorig jaar ongeveer vijf maal bijeen geweest. In de raad hebben geen autoritei ten van de Nederlandse Spoorwegen zitting. De verklaring, die de chef-exploi tatie, ir. J. Lohmann, heeft gegeven over het spoorwegongeval bij Woen- sel, heeft in brede kring verrassing gewekt. Ir. Lohmann schreef de oorzaak toe aan een lastgeving „Verkeerd spoor rijden", die volgens hem door de treindienstleider te Eindhoven ten onrechte aan de machinist van de trein EindhovenUtrecht is gegeven. De heer Lohmann legde deze verkla ring in eerste instantie af voor het tv-journaal. Later heeft hij des gevraagd nogmaals een bevestiging van deze verklaring gegeven. Toen ir. Lohmann door de verslaggever van de tv verzocht werd iets over de oorzaak van de ramp te vertellen, heeft hij overleg gepleegd met de officier van justitie te Den Bosch, die op de plaats van de ramp aanwezig was. De officier van justitie had geen bezwaar tegen een verklaring, die uiteraard voor rekening van ir. Lohmann bleef. Nader vernemen wij van de zijde der Spoorwegen, dat deze verklaring in het licht gezien moet worden van de eerste indruk, die deze spoorweg autoriteit kreeg over de toedracht van het spoorwegongeval. Het onderzoek, dat inmiddels door de Spoorwegen is ingesteld, zal moeten uitwijzen, of de treindienstleider of treindienstleiders inderdaad in gebreke moet (en) wor den gesteld. Berichten, als zou de treindienstlei der te Eindhoven zijn geschorst, zijn, aldus de Spoorwegen, onjuist. Bij elke onregelmatigheid, waarbij de veilig heidsmensen van de Spoorwegen be trokken zijn, worden deze op non- actief gesteld. 9 In China zijn twee „tegenrevolu- tionairen" terechtgesteld. 9 De sjouwers van de Londense groente- en fruitmarkt hebben beslo ten hun staking, die reeds 31 dagen duurt, te beëindigen. Zowel Londen als het zuidelijk deel van Noorwegen zijn in de afgelopen dagen door zware regenval geteisterd. Ten westen van Oslo liep een gehele streek onder water en de politie moest al het verkeer verbieden. De onder ste foto werd gemaakt vlak voor het verkeer werd stil gelegd. In Londen werd de brandweer verscheidene ma len verzocht assistentie te verlenen bij het leegpompen van huizen, zoals in het hotel, waarvan de bovenste foto een beeld geeft. W **h>: ''m-* ft* 9 De sultan van Marokko heeft be sloten zijn titel te veranderen in koning. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben besloten tot instelling van een adviescommissie voor alle visserijproblemen rond de Delta werken. De commissie zal tot taak krijgen alle problemen en moge lijkheden, die ontstaan tengevolge van de belangrijke werken, die in Zeeland zullen worden uitgevoerd, te bekijken, van de gunstigste tot de ongunstigste toe. De commissie zal adviezen uitbrengen aan het college van Ged. Staten. Het ziet er naar uit dat deze commissie, die uiteraard het volledige vertrouwen van het bedrijfsleven moet hebben en houden, een lang bestaan zal kunnen hebben. Immers, de Deltawerken zullen zich uitstrekken over een lange reeks van jaren ten naar verwacht wordt zullen zich in de loop der jaren, telkens nadat een fase is afgesloten in de uitvoering van de plannen wel nieuwe problemen, nu eens groot, dan weer van minder grote be tekenis, voor doen. Deze commissie zal aan Zeeland grote diensten kunnen bewijzen. De woordvoerder van het mili taire hoofdkwartier in Djakarta heeft gisteren het bestaan onthuld van een illegale, gewapende bewe ging, welke zich ten doel stelde verandering te brengen in de structuur van de Indonesische staat en het stichten van verwar ring. De woordvoerder deelde mede, dat uit documenten, welke kortgeleden in beslag werden genomen is gebleken, dat de beweging van plan was een aantal hoge civiele en militaire auto riteiten te doden of te ontvoeren, en een aantal vitale gebouwen en derge lijke met handgranaten op te blazen. Leden van deze beweging, aldus de woordvoerder verder, hebben wapens en springstoffen uit een legerdepot gestolen en de vorige maand tweemaal handgranaten geworpen in Djakarta. Voorts verspreidde de beweging ille gale pamfletten. De ordeverstoringen zouden op Djakarta en West-Java worden gecon centreerd. De commissie zal bestaan uit leden van het Zeeuwse bedrijfsleven, uit leden van Gedeputeerde Staten, de Provinciale Planologische Dienst, het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland en de Provinciale Water staat. Ter voorbereiding van de instelling van deze visserij commissie is een adviescommissie ingesteld, die bestaat uit personen die geen bedrijfsgenoot zijn. Voorzitter is het lid van Gedepu teerde Staten, de heer M. J. van Poel je, leden zijn verder de burgemeester van Bruinisse, de heer H. K. Michaë- lis, de burgemeester van Yerseke, de heer A. C. Willemsen, de secretaris van „Zevibel", drs. R. Cambier en ir. J. D. Dorst, voorzitter bestuur Visse rij op de Zeeuwse Stromen. Verwacht mag worden dat eind september de installatie van de spe ciale visserijcommissie zal geschieden. Gedachtenwisseling Gisterenmiddag heeft het provin ciaal bestuur van Zeeland, onder voor zitterschap van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, in de Statenzaal te Mid delburg een hearing gehouden inzake de afsluiting van de zeearmen en de hieruit voor de Zeeuwse visserij en de oester- en mosselcultuur voort vloeiende gevolgen. Aan deze haering werd deelgenomen door de gemeente besturen van Tholen, Zierikzee, Yer seke en Bruinisse, alsmede door da Delta-commissie van Provinciale Sta ten van Zeeland, vertegenwoordigers van de Vereniging tot bevordering van de Zeeuwse visserijbelangen „Zevi bel". Niet langer wachten Hoewel er op dit moment nog niets definitiefs bekend is over de juiste afsluiting der zeearmen en de te ne men proeven voor de voortzetting der Zeeuwse oester- en mosselcultuur, zijn Gedeputeerde Staten van Zeeland van mening dat thans niet langer mag worden afgewacht, daar men anders achter de feiten zal aanlopen. Reeds nu zijn problemen voor de Zeeuwse visserij ontstaan, want door de aan leg van de afsluitdam bij Kats, waar men bezig is een bouwput voor de sluizen te maken, zullen enkele mos selpercelen ten gronde gaan en door de afsluitdam bij Flakkee zullen even eens enige oester- en mosselpercelen verloren raken. Deze overwegingen hebben geleid tot het besluitvan een adviescom missie voor vele visserijproblemen. Chroesjtsjef is na zijn bezoek aan Oost-Duitsland in Moskou terugge keerd, waar hij, zoals gebruikelijk is in de Sowjet-Unie, „met geestdrift" werd verwelkomd. De partijleider ver klaarde in Moskou o.m.: „Indien dr. Adenauer (de Westduitse bondskanse lier) zijn hoofd zodanig verliest dat hij ons, om het Duitse probleem op te lossen, in een oorlog wil storten, zal hij niet alleen te maken krijgen met het Duitse volk, maar met alle volken van de landen van het verdrag van Moskou. Van Westduitse zijde is medegedeeld dat, in tegenstelling tot de verklaring van Chroesjtsjef zich nog wel Duit sers in de Sowjet-Unie bevinden. Dit blijkt uit brieven, die bij familie of op de Duitse ambassade in Moskou zijn ontvangen. Voor Chroestsjef uit Berlijn vertrok heeft de Oostduitse communistenlei der Ulbricht een grotere en betere produktie beloofd. Hij zei o.a. dat de Oostduitse maisteelt in overeenstem ming met de kritiek van de Russen verbeterd zal worden en dat Oost- Duitsland in de toekomst meer bacon en boter naar Rusland zal exporteren. Chroestsjef wenste de Oostduitsers succes bij hun pogingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1