West-Duitsland wil overleg met Moskou hervatten Aan repatrieringskwestie moet goede aandacht worden besteed Overal in Europa wordt veel regen gemeld Het menselijk kunnen nog steeds begrensd Slachtoffers te Merauke begraven hJM Weduwe in haar woning vermoord aangetroffen V.N OP DE WERELDTENTOONSTELLING IN BR USSEL Beklaagde heeft bekentenis ingetrokkken Misdrijf in Zandvoort ZEEUWSCH DAGBLAD Besprekingen waren eind juli afgebroken Ramp te Merauke Aantal doden tot negen gestegen Door bestedingsbeperking zijn 400 wegenobjecten uitgesteld of verschoven Spoorwegverkeer Eindhoven-Best weer hervat Londense wegen onder water Proces tegen 12 Egyptenaren Archeoloog in Cairo veroordeeld Mihaly Kiss thans teleurgesteld NA NIEUW-GUINEA EN WOENSEL Techniek biedt geen volkomen veiligheid Mensenwerk is onvolkomen Vraag naar een PRISMA gvAS cs'V si GELD VERDWENEN! Uitdaging, resultaten en doel Speciale serie VN'postzegels Woensdag 14 augustus 1957 Pagina 3 In de nota van de Westduitse regering, die maandag te Moskou is overhandigd en waarvan de inhoud nu te Bonn is bekend gemaakt, wordt aangedrongen op een voortzetting van de besprekingen tussen de bondsrepubliek en de Sowjet-Unie, die eind juli werden opge schort. De bondsregering is van mening, dat er aan de kwestie van de repatriëring van Duitsers uit de Sowjet-Unie evenveel aandacht moet worden besteed als aan de ander punten van de agenda, waar onder het aanknopen van officiële handelsbetrekkingen tussen de twee landen. Bonn riep de leider van de West duitse delegatie, Kolf Lahr, terug toen de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko, eind juli verklaarde, dat de Westduitsers op kunstmatige wijze de door hen bedachte kwestie van de z.g. repatriëring aan de orde stellen. Lahr is inmiddels naar Mos kou teruggekeerd. In de Westduitse nota wordt gezegd, dat de uitlating van Gromyko niet bij draagt tot het welslagen van de onder handelingen. Voorts wordt herinnerd aan het feit, dat premier Boelganin op vijf februari van dit jaar in een brief aan bondskanselier Adenauer als zijn mening te kennen heeft gegevendat het bespreken van kwesties betreffen de de repatriëring van de Duitsers ver gemakkelijkt zou worden als er tege- Sergeant A. Moens uit Katwijk aan Zee, een van de twee overlevenden van het ongeluk met de mariner van de Ko ninklijke marine in Merauke, is dinsdag middag overleden. Eergisteren werd ge meld, dat hij levensgevaarlijk was ge wond. De A.N.W.B. heelt de resultaten van de door de bond bij de gemeentebestu ren en waterschappen ingestelde enque- te naar de gevolgen van de bestedings beperking op verkeersgebied ter kennis van de minister van verkeer en water staat gebracht. Uit deze enquete, waarvoor de ANWB van ruim 500 aangeschreven instanties opgaven heeft ontvangen, blijkt dat ruim 400 wegenobjecten voor onbepaalde tijd zijn uitgesteld of naar volgende jaren zijn verschoven. Daaronder zijn tal van volstrekt noodzakelijk te achten weg- verbeteringen, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat vele gevaarlijke situaties, die vaak voor zeer geringe bedragen afdoen de te verbeteren zouden zijn geweest, nu voor onbepaalde tijd zullen blijven voortbestaan. lijk andere zaken toerden besproken. De Westduitse regering zegt, dat er zich nog ongeveer tachtigduizend Duitsers in de Sowjet-Unie bevinden, die naar huis terug willen. De „menselijke vraagstukken" gaan, aldus de nota, de bondsregering meer ter harte dan de economische kwesties. De Westduitsers willen echter niet het repatriëringsvraagstuk bij het overleg centraal stellen. Uitbreiding staking in Londen Het aantal havenarbeiders in Londen, dat uit sympathie met de reeds enige weken stakende sjouwers van de groen te- en fruitmarkten het werk heeft neer gelegd, is dinsdag van vijf- tot achtdui zend man gestegen. Op 56 schepen lag het werk stil. Gistermorgen om 5.46 uur kon het spoorwegverkeer op de lijn Eindhoven- Best over enkelspoor, zij het met ver traging, weer worden hervat. Om 10.10 uur kwam ook het tweede spoor vrij, waarover thans met een snel heid van 30 km wordt gereden. dat Russisch-Oostduits communique Radio-Moskou heeft medegedeeld, er dinsdag in Oost-Berlijn een gemeen schappelijk Oostduits-Russisch communi que is ondertekend. Voor de Sowjet- Unie tekenden Chroesjtsjef en Mikojan, voor Oost-Duitsland Ulbricht en Grote- wohl. Radio Moskou gaf geen nadere bij zonderheden. Oostenrjjk is maandag geteisterd door zware regen- en hagelbuien. In Wenen werden twee kranen van 150 ton omvergeworpen en in Neder-Oos- tenrijk werd aan een kasteel schade Hei. centrum van de opstandelin gen onder leiding van de Imam van Oman, de stad Nizwa, is thans in handen van de troepen van de Sul tan van Oman en Muscate, die geleid en ondersteund worden door Engelse legereenheden. De foto geeft een beeld van de oprukkende landstrijdkrachten he- Een der twaalf Egyptenaren, die in Cairo terecht staan wegens samenzwering tegen president Nasser heeft dinsdag zijn bekente nis, waarop de aanklacht voor een groot deel is gebaseerd, ingetrok ken. Deze beklaagde, Abdel Hamid el Islamboeli, een vroegere hoge ambtenaar van het ministerie van voorlichting, zei, dat men hem ge marteld had tot hij bekende. De rechter heeft een medisch onder zoek gelast om na te gaan of Is lamboeli werkelijk mishandeld is. Islamboeli verklaarde, dat hij in de militaire gevangenis in de woestijn bij Abassia naakt in een cel was gezet. Twee dagen kreeg hij niet te eten of te drinken. Hij werd met een zweep geslagen en moest de hele dag staan, hoewel hij een beenverwonding had. Men had gedreigd, dat zijn vrouw en kinderen honger zouden moeten lij den als hij niet bekende, zo zei hij. Ook hadden zijn bewakers hem ge zegd, dat er nog andere middelen wa ren dan de zweep om hem tot beken nen te brengen. Er werd een glas water voor hem neergezet, doch hij mocht het niet aan raken voor hij hekend had. Toen men hem nog zei, dat zijn vrouw gearres teerd was, brak zijn weerstand. Hij ondertekende een bekentenis op voor waarde dat men zijn vrouw ongemoeid zou laten en haar 200 gulden per maand zou betalen. De man die hem ondervraagd had, majoor Sjentihawi, bezocht hem maan dag nog in zijn cel en zei dat hij zich bij zijn verklaring moest houden, dan zou hij vrijgesproken worden, aldus de verklaring van Islamboeli. De openbare aanklagen las dinsdag een brief voor, die Islamboeli naar hij zei aan zijn vrouw geschreven had en waarin hij haar vroeg een andere be klaagde over te halen zijn bekentenis in te trekken met de mededeling dot hij gemarteld was. Radio-Cairo gaf dinsdagmiddag een verslag van de rechtzitting, waarin echter gezegd werd dat Islamboeli de echtheid van zijn bekentenis bevestigd heeft. staande uit Engelse „Cameron High landers" en huzaren aangevuld met troepen van de Sultan, de „verken ners van de bestandslijn". De Amerikaanse archeoloog Cbajles Muses, die door de Egyptische autoritei ten beschuldigd werd van zwarte handel in dollars en diefstal van antiquiteiten is dinsdag veroordeeld tot 13 maanden voorwaardelijk en een boete van ruim 2 ton. Men verwacht dat Muses, die sinds 3 augustus id de gevangenis vertoeft, dinsdag op vrije voeten zal worden ge steld. Muses verklaarde dat hij in beroep zal gaan tegen het vonnis, waarbij hem ge noemde boete werd opgelegd. toegebracht van naar schating tien duizenden guldens. In het gebied van Oslo veroorzaak ten zware slagregens maandag over stromingen, ook het verkeey werd ont wricht. De brandweer van Oslo ont ving circa 500 verzoeken om hulp van mensen in wier huizen de kelders on der water stonden. Grote stukken bouwland zijn overstroomd. In de afgelopen nacht heeft het in het gebied van Londen zo hevig ge regend, dat twee stations in de bui tenwijken en verscheidene hoofdwe gen onder water kwamen te staan. Ook het verkeer met elektrische trei nen werd in het vroege spitsuur ont wricht. Op sommige plaatsen moest de brandweer het tegenwater uit de hui zen pompen. Naar radio-Boedapest meedeelt, is de 9-jarige Mihaly Franzia Kiss terecht gesteld. Hij was in 1947 bij verstek ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord en beroving tijdens de „witte ter reur" na de omverwerping van het kort stondige communistische bewind in Hon garije in 1919. Kiss had zich in het land schuil weten te houden, totdat hij enige maanden veleden werd gearresteerd. Bij een nieuw proces verklaarde hij onschul dig te zijn aan het oorspronkelijk ten laste gelegde. IN DE VROEGTE VAN DE MAANDAGOCHTEND, toen voor velen nog maar nauwelijks de vakantieweek was begonnen, zijn bij Woensel twee treinen met elkaar in botsing gekomen. In onze krant van gisteren hebben wij van dit ontstellende gebeuren ver slag gegeven. In vijf gezinnen heerst nu diepe rouw. In dezelfde krant hebben wij melding gemaakt van het neer storten van een vliegboot op Nederlands Nieuw-Guinea. Acht per sonen, waaronder zeven militairen, werden plotseling uit dit leven gerukt en moesten verschijnen op het hemels appèl. De publikatie van deze twee ernstige ongevallen hebben wij in de krant vergezeld doen gaan van een regel uit het Psalmboek: „De dood wenkt ieder uur". Deze twintigste eeuw is het tijd perk van techniek. Het menselijk kunnen is groot, de mensheid aan schouwt in stomme verbazing de eigen prestaties. De machines, ver nuftig resultaat naar wij vaak denken van de voortschrijdende wetenschap en het bedwingen van sluimerende krachten, hebben ons tot ongekende prestaties in staat ge steld. Er zijn geen afstanden meer, zeg gen wij en vol-trots zien wij naar onze moderne snelle treinen en naar Nederlands vliegtuigen, die vaste verbindingen scheppen tussen con tinenten. En dan En dan vliegen op een vakantie morgen vol beloften en vol plannen twee van die moderne treinen, rij dend over spoorlijnen, die door een vernuftig stelsel de hoogste veilig heid moeten waarborgen, tegen el kaar op. Dan kraakt het resultaat van de techniek in elkaar en in plaats van onze woorden van trots zij kunnen gerechtvaardigd zijn horen wij het laatste snikken van hen, die tussen verwrongen ijzer en staal gaan sterven en het kermen van gewonden, die de ave rechtse uitwerking der techniek aan en in den lijve ondervinden. Over de grens Op Nieuw Guinea zijn, kort na elkaar, twee vliegtuigen neerge stort. Van twee trotse vogels, resul taat van menselijk vernuft naar wij vaak denken is de allumi- nium huid versplinterd en verpul verd. En met de snelheid van straal jagers zijn mensenlevens over de grens van heden en eeuwigheid ge gaan. Wisten de slachtoffers vn« dr Het gesprek de dag van uuacii v„ii uiciiv en vuil i.iciaUi.c de naam van het eerste station na het passeren van de grens van heden en toekomst De mens is groot in zijn tech nisch kunnen. Dat menen wij vaak. Wij hebben dankbaar de zegen van de techniek te aanvaarden. Maar dan moeten wij de techniek ook zien als een gave van God. Wij weten niet waarom bij Woen sel en op Nieuw Guinea ongeluk ken moesten plaats vinden. Wij zullen er ook niet naar vragen. Wel zullen wij ons -c~- trotse hoofd buigen, wij zullen minder hoog van de toren blazen over het vernuft van de mens der twintigste eeuw. De krant van gisteren doet ons beseffen dat alles, wat mensen ma ken, zelfs het werk der grootste ge nieën, onvolmaakt, onvolkomen is. Dit is de harde les van Nieuw Guinea en van Woensel. Nadat in de r.k. kerk in Merauke vlootaalmoezenier pater E. An- dreoli een mis van requim heeft opgedragen zijn de slachtoffers van het ongeluk met de mariner van het ziekenhuis uit begraven. Bij de mis waren o.a. aanwezig de Gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea, dr. J. van Baal, en de commandant zeemacht in dit gebieds deel, schout bij nacht A. M. Valkenburg. Een gewapend escorte van de algeme ne politie ging aan de baren, die werden gedragen door politiepersoneel, vooraf. Er was grote belangstelling. De weg van het ziekenhuis naar de begraafplaats werd te voet afgelegd. Aan de groeve werden de slachtoffers in gebed herdacht door de vlootaalmoe zenier, pater Andreoli, de vlootpredi- kant, ds. Kwakkelstein, en de pendita lopula. Kransen werden gelegd door gouver neur Van Baal, schout-bij-nacht Valken burg, namens het binnenlands bestuur, de algemene politie en de burgerij. Tenslote werd op de begraafplaats het woord gevoerd door de commandant van de M.L.D. in Nederlands Nieuw-Guinea, ltn. vlieger 1 a. Bruinsma, de comman dant zeemacht en de gouverneur. In de ochtenduren bracht dr. Van Baal een condoleancebezoek aan de weduwe van de verongelukte veldwachter Jaay in Merauke, De gouverneur ontving telegrammen van deelneming van minister Staf en le- Ingezonden mededeling (adv den van de parlementaire missie, thans in Manokwari verblijven. die Het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal heeft dinsdag bekend gemaakt, dat het verkeer door het ka naal de komende drie dagen vertra gingen tot een etmaal kan ondervin den ten gevolge van herstelwerkzaam heden aan de brug bij Ferdan, die bij de vijandelijkheden in oktober van het vorige jaar werd vernield. De Zandvoortse politie heeft het on derzoek naar de herkomst van de romp van het zondagmiddag in een van de be- vloeiingsvelden gevonden lijk van het mannelijk geslacht op uitgebreide schaal voortgezet. Verschillende opgravingen zijn verricht, terwijl urenlang naar even tuele overige lichaamsdelen is gedregd, echter zonder resultaat. Het onderzoek stond onder persoonlijke leiding van de officier van justitie te Haarlem, mr. G. W. F. van der Valk Bonman. Uit een onderzoek is verder komen vast te staan, dat zeker van misdrijf moet worden gesproken. Een veronder stelling, die door dr. Hulst uit Leiden volkomen wordt onderschreven. Men meent, dat de man minstens een half jaar, misschien een jaar of zelfs twee jaar geleden om het leven moet zijn ge komen. Het is een volwassen man, van wie de leeftijd zelfs niet bij benadering kan worden vastgesteld. De 79-jarige weduwe A. van Vonderen-Jillesen is maandag in haar woning te Beugen nabij Boxmeer vermoord. Haar kleinzoon trof haar omstreeks zes uur dood in de keuken aan met zware wonden in voor- en achterhoofd. In de woning waren alle kasten en laden opengetrok ken en geforceerd. De politie neemt aan dat roofmoord het motief is voor deze misdaad. Omtrent de dader of daders tast de politie nog in het duister. Chroom v.a. f 49.75 Doublé v.a. f 59.- Goud v.a. f 120.- De officier van justitie uit 's-Her- tobenbosch, baron mr. A. W. van Im- hoff, verscheen spoedig op de plaats van de moord om het onderzoek te leiden. Ook de politiedeskundige dr. Zeldenrust uit Den Haag was spoedig De V.N. zullen deelnemen aan de Wereldtentoonstelling te Brus sel. Het werk van de internatio nale organisatie zal in een pavil joen met 3 afdelingen gestalte krijgen. In de eerste zal de „uit daging" van de wereld aan de V. N. worden getoond, in de tweede de tot heden bereikte resultaten en in de derde het uiteindelijke doel. Samenwerking De uitdaging, ontstaan door talrijke factoren zoals het hoge tempo van de technische ontwikkeling in een deel van de wereld en de eisen, die de be volking van dit deel tengevolge hier van stelt, met daartegenover de on mogelijkheid om de eerste levensbe hoeften van grote delen van de we reldbevolking op basis van de huidige produktiviteit te bevredigen, legt de V.N. en zijn speciale bureau's de taak op de samenwerking tussen mensen en volkeren aan te moedigen en te ont wikkelen. In het paviljoen van de V.N. zal voorts getoond worden hoe men tot in ternationale samenwerking is gekomen via de V.N., de Algemene Vergade ring van de V.N. en de Veiligheids raad. Vanzelfsprekend zullen hier ook de pogingen van de V.N. om conflic ten op vreedzame wijze op te lossen en een ontwapeningsovereenkomst te realiseren tot hun recht komen. Als voorbeelden van bereikte resultaten zal men laten zien boe het einde van de gewapende conflicten in Korea, Kasjmier en Palestina tot stand is ge komen. In het paviljoen zal veel fotomate riaal te zien zijn. Daarnaast zal men een miniatuur van een stuwdam in vol bedrijf, een model van de zaal van de Algemene Vergadering, een voorbeeld van de wederzijdse beïnvloeding van de Oosterse en Westerse cultuur en vele andere voorbeelden uit de „prak tijk" kunnen bewonderen. Voorts zal er een speciale serie V.N - postzegels van 15 of 16 stuks worden uitgegeven (.totale waarde: ongeveer 2 dollar). Deze zegels kan men in het paviljoen van de V.N. kopen en plak ken op brieven die vanuit het pavil joen worden verzonden. Filatelisten zullen waarschijnlijk de gelegenheid krijgen om deze postzegels van febr- 1958 af per brief te kopen. ter plaatse. De woning van de verslagene ligt aan de verkeersweg van Cuyk naar Boxmeer. Het is een vrij groot boe renhuis, dat zij bewoont met haar zoon W. van Vonderen, die weduwnaar is. Zijn 17-jarige zoon Tonny, die zijn vakantie in he ouderlijk huis door bracht en het drama ontdekte, rende, daar zijn vader niet thuis was, naar de woning van zijn tante, de dochter van de vermoorde vrouw, die slechts op enkele meters afstand woont. Zij alarmeerde direct de politie, een gees telijke en de dokter. Uit het onderzoek bleek, dat twee portemonnaies verdwenen waren en dat een trommeltje met geld, dat de oude vrouw in een omslagdoek had ge wikkeld en verstopt, nergens te vin den was. Het is niet bekend, hoeveel geld zich hierin bevond. Het is de buurtbewoners, die van 't doen en laten van de vrouw op de hoogte zijn, opgevallen, dat een vrouw van vermoedelijk middelbare leeftijd, gekleed in een rode mantel, 's mid dags de vrouw heeft bezocht en dat zij samen gewandeld hebben. Ook hebben zij een oude damesfiets met een vreemsoortig stuur tegen de gevel zien staan. De opinie is, dat de dader (s) goed op de hoogte moeten zijn geweest van de toestand omdat juist in de uren, dat de vrouw alleen placht te zijn, het misdrijf is gepleegd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3