Chroesjtsjef prijst regering van Oost-Duitsland Drie gedetineerden ontsnapt uit Veenhuizen Vertegenwoordiger redde mensen uit zinkende auto Atoombomaanval Hirosjima herdacht Slaafs antwoord van Ulbricht Malakka onafhankelijk Nederlandse straaljager in Duitsland neergestort Paultje vroeg om inlichtingen Met gestolen auto op pad PROJ ES1ANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Spionage in Oost-Duitsland Militairen moeten trams en bussen bedienen in Lodz Adenauer:Plomp' Oostduitse leger niet voldoende betrouwbaar Piloot omgekomen Auto in het water geraakt Weer vijf slachtoffers in de bergen Eén uitbreker gevat Communisten tegen herbewapening oud- KNIL-militairen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Be Comtre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord. eeuwsch Dagblad Dominee in overall zie pagina 4 J 13e Jaargang No. 3779 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Woensdag 14 aug. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.24 u., onder 20.04 u. Maan op 21.26 u., onder 10.42 u. Hoogwater donderdag 15 aug.: Vlissingen: 4.35 u. 2.15 m., 16.46 u. 2.14 m. Terneuzen: 5.01 u. 2.30 m., 17.14 u. 2.29 m. Wemeldinge: 6.19 u. 1.77 m., 18.32 u. 1.60 m. Zierikzee: 6.06 u. 1.52 m., 18.12 u. 1.36 m. De Oostduitse autoriteiten zullen 'n nog strenger controle gaan uitoefenen op reizen van partijfunctionarissen en -ambtenaren naar West-Duitsland, om dat aan het licht gekomen is dat vier secretaressen van ministeries en over heidsdiensten in Oost-Berlijn spiona ge voor het westen hebben gepleegd. Dn heeft partijsecretaris TJlbricht verklaard in een artikel in het com- mt nistische partijblad „Neuer Weg". D, vier secretaressen, die gearre steerd zijn, zouden doorslagen van documenten en besluiten inzake de bouwnijverheid en investeringen in Oost-Duitsland aan westelijke geheime diensten verraden hebben. In een gisteren in Oost-Berlijn gehouden grote bijeenkomst heeft de Russische communistische leider Chroesjtsjef een rede gehouden, waarin hij de Oostduitse partijsecretaris Ulbricht prees als „een trou we strijder voor de socialistische klasse". Chroesjtsjef verklaarde dat de Sowjets het volkomen eens zijn met de politiek van Ulbricht en leverde felle kritiek op de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer, die volgens hem de Westduitsers psychologisch op een nieuwe oorlog voorbereidt, door de terugkeer van duizenden Duitsers uit de Sowjet- Unie te eisen, terwijl, volgens Chroesjtsjef, de bondskanselier weet, dat deze mensen zijn gesneuveld. Op 31 augustus a.s. zal ue opperste bestuurder van de federatie Malakka de onafhankelijkheid proclameren van deze statenfederatie in de hoofdstad Koeala Loempoer. Voor de op dat mo ment in werking tredende zelfstandige regering moesten een aantal bureaus in gereedheid worden gebracht. Op de foto boven ziet men de raad zaal van de federale wetgevende raad, die op 3 september door de opperste bestuurder officieel zal worden ge ïnstalleerd. De ambtswoning van de In de Poolse industriestad Lodz heb ben militairen opdracht gekregen de trams en bussen te bedienen, nu 10.000 man vervoerspersoneel het werk neer gelegd heeft om kracht bij te zetten aan de eis tot loonsverhoging en betere ar beidsvoorwaarden. Er vielen maandagavond verscheidene gewonden bij botsingen tussen stakers en politie, die van traangas gebruik maakte. Behalve meer loon eisen de stakers een extra maand loon per jaar zoals vroeger de gewoonte was en een herziening van het loonstelsel, dat zij onrechtvaardig achten. De stakers is meegedeeld, dat een bedrag van vijftig miljoen zloty is uit getrokken om de salarissen van het tram- en autobuspersoneel te verho gen. Dit betekent, dat elk lid van het personeel iets minder dan honderd zloty per maand er bij zou krijgen. De stakers vinden dit echter niet genoeg. Zij zeggen, dat zij nu hoogstens 800 zloty per maand verdienen (ongeveer 120 gulden). (Volgens officiële cijfers variëëren de salarissen van 750 tot 111 zloty per maand, afhankelijk van het aantal dienstjaren). De plaatsvervangende minister voor de openbare diensten Stanislaw Sroka, heeft maandagavond met de stakers onderhandeld. Ook andere vooraan staande functionarissen uit Warschau houden zich met het geschil bezig. On derhen bevinden zich de opperbevel hebber van het korps binnenlandse veiligheid, generaal Komar en de voor zitter van de centrale raad van vak verenigingen, Ignacy Loga-Sowinski, die tevens lid is van het centrale comi té der Poolse communistische partij. opperste bestuurder is een paleis aan de Taylor Road in de hoofdstad, dat men op deze foto onder ziet. De partijsecretaris zei zeer onder dè indruk te zijn gekomen van de harte lijke ontvangst in Oost-Duitsland. Uit waarnemingen is echter wel gebleken dat de ontvangst door de bevolking vrij koel was. Aan het adres van West-Duitsland lanceerde Chroesjtsjef de waarschu wing, dat hereniging alleen kan plaats vinden in de weg van overleg met Oost-Duitsland. Adenauer werd mili tairisme en het streven naar een machtspositie verweten. (De Westduit se republiek erkent Oost-Duitsland niet als zelfstandige staat en wil dus met Ulbricht c.s. ook niet onderhan delen). Chroesjtsjef beschuldigde de weste lijke mogendheden ervan, dat zij „al les in het werk stellen om de ontwa peningsbesprekingen eindeloos te rek ken". Slaafse volgeling De Oostduitse communistenleider Ulbricht heeft daarna Chroesjtsjef be antwoord. Als een trouw volgeling van het Kremlin onderschreef hij het betoog van zijn grote baas en oefende kritiek uit op de westerse politiek. Ulbricht besloot met de mededeling dat alles in het werk zal worden ge steid om „de invloed van Oost-Duits la id op de ontwikkeling van West- Duitsland" te vergroten. Commentaar van Adenauer „De heer Chroesjtsjef heeft zich op de meest plompe wijze met de West duitse binnenlandse aangelegenhe den ingelaten", heeft de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Ade nauer gisteren in een radiotoespraak verklaard. Communiqué Over het Russische bezoek aan Oost- Duitsland is gisteren een communiqué verschenen. Hierin wordt het westen beschuldigd van het scheppen van oorlogsdreiging en wordt betoogd dat het tussen Rusland en Oost-Duitsland alles koek en ei is. Uit gewoonlijk goed ingelichte krin gen wordt echter vernomen dat de Russen met kiem hebben aangedron gen op meer export uit Oost-Duitsland naar de Sowjet-Unie. Het blad van het Oostduitse ieger schrijft dat de betrouwbaarheid van het leger in Oost-Duitsland nog niet voldoende is. Te veel aandacht wordt, volgens het blad, besteed aan de mi litaire opleiding en te weinig aan de ideologische (communistische) opvoe ding. Aziatische griep in Sowjet-Unie Een Russische professor heeft ge waarschuwd voor de mogelijkheid van een ernstige griepepidemie in de komende herfst en winter. Gevallen van griep zijn geconsta teerd onder de 633.000 jongeren die het internationale jeugdfestival in Moskou bijgewoond hebben. De mees te griepgevallen deden zich bij de Nederlandse, Italiaanse en Franse de legaties voor, aldus de professor. Nederland heeft besloten de Tu nesische republiek te erkennen. Gisterochtend omstreeks kwart voor twaalf is een straaljager van de Kon. Luchtmacht ten zuidwes ten van Lahrburg in Duitsland verongelukt. De bestuurder kwam om het leven. Het toestel stortte door onbekende oorzaak in de buurt van de Neder landse grens, ter hoogte van Nijmegen neer. Ooggetuigen zagen het toestel laag overkomen. De bestuurder tracht te de machine op te trekken, doch dat lukte niet. Het stak de neus naar de grond en stortte neer. De piloot heeft nog getracht zich met zijn pa rachute te redden, maar daar hij op geringe hoogte moest springen, had de parachute niet voldoende gelegen heid om de val af te remmen. Op Toen de vertegenwoordiger A. J. de Geest van de Oostzeedijk maandagmid dag met zijn auto van de Molenlaan te Rotterdam komende van links de grind weg opdraaide, zag hij een auto in de Splintersevaart drijven. Hij bedacht zich geen ogenblik, ontdeed zich van enige kledingstukken en dook het water in. Het gelukte hem een portier van de auto open te krijgen en de drie inzitten den, de 54-jarige leraar J. Huizer van de Larixlaan, diens echtgenote en hun negenjarig dochtertje, op het droge te brengen. Even tevoren was de auto bij het nemen van dezelfde bocht tewater geraakt. De 8-jarige A. C. van Idsinga uit de Cliostraat, die zat te vissen, had een klap van de in het water duikende auto gekregen en moest met verwondin gen aan de rug naar het ziekenhuis Bergweg worden overgebracht. De personeelsafdeling van het telegraafkantoor te Amsterdam, dat deze zomer enkele duizenden gedrukte sollicitatiekaarten liet verspreiden in de hoop nieuwe telegrambestellers aan te trekken, heeft de handschoen opgenomen toen één van die kaarten terug kwam en bleek te zijn ingevuld door de 7-jarige Paultje Dijkstra te Amsterdam. „Beste Paul", schreef enkele dagen daarna een der directeuren aan de on dernemende knaap, „we hebben je kaart ontvangen. Op die kaart staat gedrukt, dat je gaarne inlichtingen wilt hebben op welke wijze je kunt worden opgeleid tot telegrambesteller. Welnu, die willen wij je graag ver strekken en dan zullen we je meteen door het hele bedrijf rondleiden. Wil je dan dinsdag 13 augustus bij ons komen?" Dat kon Paultje moeilijk op zich laten zitten, maar intussen had vader Dijkstra de brief ook maar eens gelezen. En tenslotte kwam het dan zover, dat de kleine, blonde Paul gisteren zij het met de geruststellende weten schap, dat pappa door zijn aanwezigheid hem een grote dosis morele steun verleende officieel in de directiekamer werd ontvangen. Er werd een lid van de afdeling personeel gerequireerd en tien minuten later wandelde Paul als belangrijke gast langs al die mysterieuze telegraaf- machines, waarop de telegrammen uit de hele wereld binnen komen en waarop ze door allerlei grote mensen, voor wie Paul veel ontzag had, naar alle landen worden uitgezonden. Zelfs mocht Paultje even een koptelefoon opzetten en luisteren naar morse-, seinen, die van vreselijk ver weg kwamen. Na afloop kreeg hij in de can- tine nog een glas limonade en een boekje met veel foto's over het bedrijf. ongeveer tien meter van het wrak kwam de piloot, tweede luitenant vlieger A. H. Löbker, neer. Hij leefde nog, doch overleed korte tijd na het ongeluk. Het toestel vloog kort na het neerstorten in brand. Het slachtoffer woonde te Rotter dam, was 27 jaar en sinds een half jaar gehuwd. Een Duitse alpiniste, de 34-ja- rige Annelise Lebus, heeft maan dag op de hellingen van de Piz Palue in Graubuenden een dode lijke val gemaakt. Twee Oostenrijkse toeristen vonden de dood bij een val van een rots in het Oostenrijkse berg gebied van Tristachersee. In de afgelopen 24 uur zijn in Italië weer twee bergbeklimmers om het le ven gekomen. De ene, Antonio Perosi- no uit Turijn, maakte bij de top van de 3840 meter hoge Monviso een val van twintig meter. Zijn metgezel, met wie hij door een touw was verbonden, bleef ongedeerd. Het andere slachtof fer, Paolo Saccini, verongelukte, toen hij op de Pizzo Montaldo (2706 meter) edelweisz plukte. Indien de weersomstandigheden het toelaten zal dinsdag een reddingsploeg uit Chamonix vertrekken om op da 4100 meter hoge „Groene Piek" te zoe ken naar drie sedert zondagmiddag vermiste Poolse bergklimmers. Men had hen voor het laatst op een drie honderd meter van de top gezien. Zon dag nacht was een hevige storm los gebroken. De Britse politieke resident in Bahrein, heeft dinsdag verklaard, dat de opstand in Oman „zo goed als af gelopen" is. De Verenigde Staten hebben in een nota bij de Sowjet-Unie gepro testeerd tegen de sluiting van da Peter de Grote baai bij de Sowjet- vlootbasis Wladiwostok. V jtf," In de nacht van maandag op dinsdag zijn drie gedetineerden ontsnapt uit het gebouw van de strafgestichten Esserheem te Veen- huizen. Zij vertoefden in de nachtverblijven en hebben in het duister kans gezien uit te breken. Vermoedelijk heeft een der ont snapte gedetineerden, die overdag in een smederij werkte, gereed schap meegenomen, waarmede hij kans gezien heeft enige sloten te forceren. De ontsnapten zijn H. P. J„ 26 jaar, wonende te Rotterdam, J. J. H. V. H., 29 jaar, wonende te 's-Gravenhage en de 28-jarige S. C. V., wonende te Rot terdam. V. werd gistermiddag te Rot terdam door de recherche aangehou den. Men vermoedt dat de ontsnapten tijdens hun vlucht een kleine perso nenauto (nummer P.D. 07-82) uit 'n garage hebben gestolen. Deze garage ligt op ongeveer 400 meter van de strafgestichten te Veenhuizen. Toen de eigenaar van de auto gistermiddag zijn voertuig wilde halen, kwam hij tot de ontdekking dat de garage was opengebroken en de auto was ver dwenen. De gestolen personenauto is nog niet gevonden, terwijl ook twee der voortvluchtige gedetineerden nog niet zijn aangehouden. De directeur-generaal van het ge vangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers, heeft naar aanleiding van deze ont snapping gisteren een bezoek aan het strafgesticht gebracht. De strafgestichten bij Veenhuizen zijn zogenaamde „open strafgestich ten", waar gedetineerden het laatste deel van hun straf doorbrengen. De weer gearresteerde V. werd in de omgeving van zijn woning te Ka- tendrecht aangetroffen. Hij is een be kend inbreker. Het communistische partijorgaan „Ha- rian Rakjat" heeft er bij de Indonesische regering op aangedrongen onmiddellijke en positieve stappen te nemen tegen de herbewapening van 15.000 voormalige K.N.I.L.-militairen in de onlangs uitge roepen provincie Noord-Celebes, waar van dezer dagen melding is gemaakt. Ministerpresident Djuanda heeft reeds aangekondigd, dat de regering deze be richten onderzoekt. Hij voegde daaraan toe, dat volgens voorlopige inlichtingen de voormalige KNIL-militairen in dit gebied niet opnieuw werden bewapend, maar zich illegale vuurwapenen aan schaften. De Harian Rakjatwaarschuwt in een hoofdartikel, dat niet mag worden toege staan, dat deze ontwikkeling zal leiden tot desintegratie van de Indonesische staat. Te Hirosjima in Japan heeft de jaar lijkse herdenking van de atoombom aanval nu twaalf jaar geleden plaats gevonden. Een menigte van ongeveer 20.000 mensen was tijdens de plechtigheden bijeen in het „Peace Memorial Park". Op de achtergrond ziet men de voormalige Hirosjima's industriële promotiehal, nu bekend onder de naam „Atoomkoepel". DE BILT ZEGT: Zuidelijke wind Half tot zwaar bewolkt met hier of daar een enkele bui. Vannacht plaat selijk mist. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. De Nederlandse deelnemers aan de jamboree in Engeland worden van daag in ons land terugverwacht. In Jemen is een schip met Rus sische wapens aangekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1