Eenheid des geloofs of eenheid der Kerken? De aardbeving in Mexico Televisie, een Godonterend kwaad Gevolgen minder ernstig dan gevreesd werd 2), f^adio Proces in Egypte maandag begonnen Groeiende gemeenten van buitenlanders Een ongezond leven? Scandinavische Evangelische Conferentie Iedere Christen moet blijven getuigen van het Evangelie Padvinders weer door regenval getroffen OLIE GEVONDEN IN GOLF VAN SUEZ QUO VADIS? Egypte levert katoen aan Frankrijk Twaalf doden tijdens weekeinde in de bergen BRENGT U... Dertien beschuldigingen Familiefeest DE KERK VANDAAG Dominees geen rijksambtenaren mom Meer aansluitingen op waterleiding in Driewegen Dinsdag 13 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Wanneer de Heiland in het Hogepriesterlijk gebed bidt, dat zij allen één zijn, dan voegt Hij daaraan toe: gelijk Wij één zijn. Deze eenheid van de Vader en de Zoon is echter niet een zichtbare eenheid, hun goddelijke eenheid is inwendig en geestelijk, en kan slechts door de geestelijke mens worden verstaan, wanneer wij hierop letten, dan blijkt dat het in het hogepriesterlijk gebed niet allereerst gaat om iets uiterlijks, dat voor het lichamelijke oog waarneembaar is, maar dat de eenheid der Christenen ook een geestelijke eenheid is. Aldus Bishop Thomson uit Engeland, die op de Scandinavische Evangelische Conferentie sprak over de eenheid der Christenen in het licht van de Bijbel. Maar dit wil niet zevgen, zo vervolg de hij, dat wy onverschillig mogen staan tegenover de verdeeldheid van het Chris tendom. Alle onnodige verdeeldheid is smartelijk en iedere poging moet worden ondernomen om dit kwaad te herstellen. De gezonde Evangelische kerken en Bijbelgelovige groepen KUNNEN samen werken, verbroederen, en indien moge lijk verenigen, voor de zaak des Heren. Maar voorop moet staan, dat ieder waar achtig Christen van nature één is met zijn medechristenen, zij zijn één in het verlangen om de wil Gods te doen. Dc Ware Kerk De eenheid der Christenen bestaat in het lid zijn van die ene Kerk, die ene ware Kerk des Heren, die echter on zichtbaar is. Deze eenheid is een een- leid des geloofs. Deze eenheid zal ech- ler in de dagen der dagen zichtbaar zijn. Dan, wanneer de kerken zouden te rugkeren tot hun eerste geloof, dan zou er opleving en zegen zijn, dan zouden kerkgrenzen vervagen en dan zou een gezegende gemeenschap worden ge smaakt en dan zou de lofzang rijzen: Ziet hoe goed het is dat broeders ook samenwonen. Dan zou het geen menselijke band zijn, zonder respect voor de waarheid, maar een door de Geest des Heren ge wrochte eenheid, waarin het dogma zo als God het in Zijn Woord openbaarde werd ontvangen en geolofd. En als leden van het lichaam van Christus, zijn wij leden van elkaar, la ten wij daarom zoals onze zaligmaker en zijn apostelen ons vermanen, elkan der liefhebben, voor elkaar zorgen, voor elkander pidden en zo onze eenheid in Christus manifesteren. Anti-christelijk Met deze toespraak van Bishop Thom son begon de laatste dag dezer confe rentie, waarop de organisatoren en ze ker de heer Thorngreen, die het leeu wenaandeel in de voorbereidingen en uitvoeringen had, met vreugde mogen terugzien, maar niet alleen geldt dit voor hen, maar alle deelnemers zijn op getogen over de sfeer die hier heerste en de christelijke broederschap, die men hier mocht beleven. Verder spraken op deze dag nog Ds. J. C. Maris van Bloemendaal, over anti christelijke tendenties in onze tijd en burgemeester Warnaar van Waddinx- Teen over de Christen in de huidige we- feld. Ds. Maris, die anti-christelijk hier nam als adjektief van Anti-Christ, wees op de wetteloosheid en het nihi lisme welke karakteristiek zijn voor de anti-christ. Naar aanleiding van deze lezing werd door de conferentie een resolutie aangenomen waarin werd gewezen op de verantwoordelijkheid van ieder Christen, om te blijven ge tuigen van het Evangelie van Jezus Christus tegen de toenemende ver vlakking en massificatie, een Christen immers is nooit een massamens, daar om moet in zijn getuigenis blijken, Part. Synode Chr. Geref. Kerken: Ter vergadering van de particuliere synode van het zuiden van de Christe lijke Gereformeerde kerken is een in structie van de classis Dordrecht be sproken, waarin van de televisie wordt gesproken als van „een Godonterend kwaad" en waarin de classis haar onte vredenheid uitspreekt over de gang van zaken op de jongste synode van Apel doorn (1956) in deze zaak en de houding van de radiodeputaten van de generale synode. De instructie heeft op de particuliere synode aanleiding gegeven tot een zeer brede bespreking, waarin zowel voor als tegenstanders aan het woord kwa men. De synode heeft zich tenslotte ver enigd met een voorstel van de predikan ten ds. M. Baan te Dordrecht en ds. I. de Bruyne te Rotterdam-C., waarin zij uitspreekt, het met de kern van de in structie eens te zijn, maar het noodzake lijk te achten heel de zaak betreffende de televisie nader te bezien, opdat dui delijk geargumenteerd worde vastgelegd wat de houding der Christelijke Gerefor meerde kerken tegenover de televisie in het algemeen en het gebruik daarvan zoor da dienst des woords in het bijzon der behoort te zijn. De «ynode benoemde een commissie om haar daarover te rapporteren met de opdracht haar rapport aan de kerken in baai- ressort te doen toekomen voor de oorjaarsvergaderingen van 1958 der classis. Tot de leden van deze commissie werden benoemd de predikanten ds. S. van der Molen te Middelburg, ds. B. van Smeden te Rotterdam-Zuid en ds. C. Smits u- Sliedrecht, het bekende s.g. Eerste Kamerlid, alsmede de ouderlingen J. van den Berg, M. Koole en A. A. de Langen. dat zijn persoonlijkheid door de inwo ning van Christus tot volle ontwikke ling gekomen is, zo heeft de Christen te staan hand in hand met alle ware belijders tegen alle anti-christelijke invloeden. Burgemeester Warnaar zeide, dat hoe sterk onze militaire verdediging tegen het communisme ook mag zijn, dit van geen invloed is indien onze geestelijke verdediging faalt. Wij moeten staan voor recht en gerechtigheid en niet onze han delwijze laten bepalen, naar wat voor delig voor ons is. Verder spraken nog afgevaardigden uit verschillende landen een afscheids woord, voor Nederland deed dat Dr. Praamsma, die besloot met in dichtvorm de vreugde der Hollanders over het hier genotene uit te spreken. Resolutie Ook werd een resolutie betreffende de Internationale Zendingsraad en de We reldraad van Kerken aangenomen. Hierin wordt de Scandinavische zen- dingsverenigingen voorgesteld hun ver houding tot de internationale zendings raad opnieuw te overwegen. Vergunning voor bouw kernreactor in Petten Gedeputeerde staten van Noord- Holland hebben aan het gemeentebe stuur van Zijpe medegedeeld, dat krachtens artikel 20 van de wederop- bouwwet vergunning is verleend aan het reactorcentrum Nederland om tot het inrichten van een kernreac tor in Petten over te gaan. NEHROE WIL ANTI-STAKINGSWET AFSCHAFFEN Premier Nehroe van India heeft in het parlement bekend gemaakt,- dat hij president Prasad verzocht heeft, de vorige week afgekondigde wet, vol gens welke de regering stakingen in bepaalde overheidsdiensten onwettig kan verklaren, in te trekken. Zoals bekend had de wet ten doel stakingen bij de P.T.T. en de burger luchtvaart te voorkomen. Deze acties werden na aanvaarding van het des betreffende wetsvoorstel afgelast. De 35.000 padvinders op de Wereld- Jamboree bij Birmingham zijn zon dagavond weer door zware regenbuien overvallen. De hoofdwegen van Sutton Park, waar de Jamboree wordt gehou den, waren veranderd in een modder stroom. De toestand liet zich erger aanzien dan de vorige week, maar de padvin ders werden ditmaal niet verrast door het water, omdat zij greppels rondom hun tenten hadden gegraven. Evacuatie was niet nodig. Dinsdag en woensdag wordt het kamp opge broken en zullen de padvinders naar huis terugkeren. De Nederlandse motortankboot „Leendert-B" (900 ton) van rederij Broere te Dordrecht heeft zondagmid dag op 3 mijl van het vuurschip Texel een storing aan de stuurinrichting ge kregen, die niet met eigen middelen kon worden opgeheven. Prins Berm ard heeft zich bereid verklaard de werken van de N.V. Wa ter Transportmaatschappij Rijn-Ken- nemerland (W.R.K.) op donderdag 12 september a.s. officieel in be drijf te stellen. De attaché van Mexico, Luis Enrique Moreno, schrijft ons: „Met grote belangstelling heb lk ken nis genomen van de ln de Nederlandse dagbladen verschenen berichten naar aanleiding van de aardbeving, die op 28 juli pl. een gedeelte van de Mexi caanse Republiek heeft gekluisterd. Hoewel de aardschokken inderdaad van ongekende hevigheid waren, Is men, na een minutieus onderzoek te hebben Ingesteld naar de verliezen aan mensenlevens en de materiële schade, tot de conclusie gekomen dat deze ver- Ingezonden mededeling (adv.) liezen^ hoewel op zichzelf aanzienlijk, toch als matig beschouwd kunnen wor den, Indien men rekening houdt met de hevigheid van het natuurverschijnsel, dat zich bovendien nog voordeed ln een zo dicht bevolkt gebied als de hoofd stad, die meer dan 4.5 millioen inwo ners telt. Zonder verwijl heeft de President van Mexico persoonlijk de nodige instruc ties gegeven, zowel met betrekking tot de reddingswerkzaamheden die na genoeg beëindigd zijn als met het oog op het voorkomen van eventuele latere Instortingen. Alles bijeengenomen, kan gezegd worden, dat de eerste berichten over de aardbeving overdreven waren, daar ln het gehele land slechts 60 doden geteld werden, terwijl de materiële schade veel minder groot bleek te zjjn dan aanvankelijk werd aangenomen, en slechts aan een zeer gering aantal ge bouwen veroorzaakt werd. Alle hotels en alle openbare diensten functioneren normaal; de wegen zijn overal intact en in de gehele Republiek heerst volledige rust". Krachtige Kost voor het Kind! Het zoeken naar olie, dat reeds ge durende ongeveer vier maanden plaats vond in de Golf van Suez voor de Egyptische kust, zou naar te Beiroet wordt vernomen tot het ontdekken van olie hebben geleid. Het Egyptische ministerie voor de industrie heeft in de pers een korte mededeling laten pu bliceren, waarin het liet doorscheme ren, dat olieberichten van het aller grootste belang gepubliceerd zouden worden. Volgens officieuse inlichtingen be treft het hier het succes van de bo ringen onder de zeebodem tegenover de vroegere concessie van de Anglo Egyptian Oil Fields, die de oliebron nen van Ras Gharib, op de Afrikaanse oever van de Golf van Suez exploi teerde. De bladen te Cairo wijzen er naar aanleiding van het bericht op, dat zuiver-Egyptische maatschappijen toe komstige olielagen zullen exploiteren. Maandag is te Helsinki het con gres geopend van het Europese Land bouw verbond. Het zal tot vrijdag du ren. De ontbrekende schakel in de IJ- oeververbinding, de brug bij Schellingwoude, is zondag ge plaatst. Met behulp van zes drij vende bokken is zondag de boog van 480 ton op zijn plaats gezet. We zien hier het moment waarop de boog geplaatst brug bij Schellingwoude sloten. is de ge- Onder commando van de nieuwe ge zagvoerder, kapitein B. Blok uit Den Haag, is gistermiddag het s.s. „Water man" met 847 emigranten van de Lloydkade te Rotterdam naar Austra lië vertrokken. Aan boord bevinden zich vier gezinnen van 12 personen, een van 11, twee van 10, een van 9 en negen van 8 personen. In totaal der halve 17 gezinnen, tezamen 160 per sonen tellend. In het geheel zijn er 412 kinderen aan boord. De 88-jarige heer E. Verberg, die reeds in de vorige eeuw als jonge man naar Australië vertrok, heeft in de af gelopen maanden voor het eerst een bezoek aan Nederland gebracht, o.a. aan Colijnsplaat, waar hij geboren werd en waar nog familie woont. Hij keert nu naar Australië terug. Er is tussen Frankrijk en Egypte een overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke Frankrijk voor een be drag van 12 miljoen Egyptische pon den aan katoen zal invoeren en aan Egypte goederen zal leveren, welke met dollars betaald moeten worden. De eerste lading katoen is in het kader van deze overeenkomst dinsdag j.l. naar Frankrijk gezonden. Volgens katoenkringen zou de tweede lading op 25 augustus a.s. worden verladen. In het weekeinde zijn twaalf berg beklimmers dodelijk verongelukt. In het Berner Oberland drie Zwitserse broers, bij Grenbwe in Frankrijk een Brit, in de omgeving van Zermatt een Duitsers, op de Nantillons-gletscher in de Franse Alpen twee Fransen, bij Vi- cenza in de Italiaanse Dolomieten een Italiaan, drie Oostenrijkers in de Al pen en op de Sel in Zwitserland de 17- jarige Nederlander Paul George En gels. Op de Eiger in het Berner Oberland zitten al meer dan een week twee Duitsers en een Italiaan. WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35 —9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Boekbe- spr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram.' 10.45 Gevar. progr. 11.30 V. d. jeugd. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Kamerork. 14.45 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 16.55 Lichte muz. 17.15 Vakantie- tips. 17.50 Regeringsuitz. Rijksdelen Overzee: Dr. J. Hartog: Taalverschijnse len op de Bovenwindse Eilanden. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Mr. Dr. R. W. H. Pitlo: Een vergeten beschaving: Het rijk der Groot-Mogols in Voor-Indië in dc 16e en 17e eeuw. 19.00 Gram. 19.10 Oog in oog met de meesters, klankb. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Ork. conc. 21.10 De twee Magdalena's, hoorsp. 22.15 Rep. Tro- feo D'Italia. 22.35 Gram. 22.45 Het In tern. Geofysisch Jaar, caus. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.5024.00 Socia listisch nws. in Esperanto. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Concertork. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.00 Metropoleork. 12.30 Land- en tuin b.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerke lijk Thuisfront. 13.20 Zigeunerkwintet. 13.45 Les Pêcheurs de Perles, opera (gr.). 15.30 Viool en piano. 16.00 V. d. jeugd. 17.15 Amus. muz. 17.40 Beursber. 17.45 Pianorecital. 17.55 Mannenkoor. 18.15 Le ger des Heils-ork. 18.45 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.50 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lich te muz. 20.40 Bariton en piano. 21.15 Muz. luisterwedstrijd. 21.35 Tuinbouw in Hi- machal Pradesh, India, caus. 21.50 Ra dio Filharm. ork. en soliste. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.1524.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA: KRO: 17.00—17.30 V. d. kind. AVROi 20.30 Televizier. 21.0022.30 De Witte Valk, TV-spel. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Imitatio Christi, oratorium. 15.50 Gram. 16.15 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Viool en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.11 Gram. 22.55 23.00 Nws. In Cairo is maandag het proces begon nen tegen 13 personen, onder wie voor malige ministers en een ex-brigade-gene- raal, die beschuldigd worden van een poging de Egyptische regering omver te werpen en president Nasser te vermoor den. Ook worden zij ervan beschuldigd, dat zij de voormalige Egyptische presi dent Naguib weer tot president wilden benoemen en de naasting van het Suez- kanaal ongedaan wilden maken. Zij zouden voorts bekend hebben, dat zij een regering wilden vormen, die zich volkomen met de Amerikaanse regering zou kunnen verstaan. Als zij schuldig worden bevonden, kunnen zij ter dood worden veroordeeld. Zoals men zich herinnert is vorig jaar te Stockholm een Nederlandse gemeente gesticht. Mensen, die in het vaderland tot verschillende kerken behoorden, hebben zich hierbij aan gesloten. De gemeente, die ook aan dacht kreeg van Koningin Juliana en Prins Bernhard, groeit voortdurend doordat de Nederlandse gemeenschap ln de Zweedse hoofdstad in omvang toeneemt. Bij de Duitse gemeente gaat het nog sneller. Er zijn momenteel reeds 6200 personen bij de Duitse kerk van St. Gertrud als lid ingeschreven. Door dit toegenomen ledental is het aantal kerkgangers en de opbrengst der col lecten aanmerkelijk gestegen. Een ander voordeel is, dat men het kerk koor van betaalde krachten die tot de gemeente behoorden, kon afschaf fen, aangezien er uit de jongeren der gemeente een eigen koor is gevormd, dat vrijwillig medewerking verleent bij de eredienst. De remonstrantse predikanten in Nederland houden viermaal per jaar een „convent". Tweemaal te Utrecht, eenmaal te Amsterdam en gedurende twee dagen in het voorjaar op het remonstrantse centrum De Hoorne boeg te Hilversum. Eenmaal in de vtjf jaar worden de dames en de hulsgenoten der remon strantse dominees mede verwacht. Dan houdt men een soort familie feest. Dit jaar is er weer zo'n lustrum en wel op 11 oktober. TOEN HIJ LAATST in gesprek was met een meelevend gemeentelid, waarbij het ging over de wekelijkse collecte voor de kerkvoogdij, deed ds. A. H. Sonnenberg van Kampen een vreemde ontdekking. Bedoeld ge meentelid vroeg zich af, waarvoor het geld van die collecte diende en hij was zeer verbaasd toen hij hoorde dat de kerkvoogdij daaruit de predi- kantstractementen betaalt. Op mijn vraag, waar deze trakte menten dan vandaan moesten komen schrijft ds. Sonnenberg in Her vormd Kampen antwoordde hij: natuurlijk van het rijk! Nu zijn er wel „rijkstraktementen", maar dat is slechts een kleine toelage, in vele ge vallen niet meer dan 900,In Kampen is het zelfs zo, dat ik per soonlijk geen rijkstraktement ontvang maar daarvoor in de plaats is hier een gemeentetoelage gekomen. In vergelijking met onze traktementen zijn die subsidies slechts geringe be dragen. In de Hervormde Kerk is het dus zo ,dat de predikanten feitelijk ten laste van de plaatselijke gemeen te komen. Het stemt tot vreugde, dat hier ter plaatse de offervaardigheid zo groot is, dat de kerkvoogdij ook wat onze salariëring betreft zeker niet achterblijft bij andere gemeen ten. Bijbels op het Stockholmse station MAAKTEN WIJ ER ONLANGS melding van, dat een bekend Zweeds predikant vergeefse moeite had ge daan om bij de met een overvloed van lectuur voorziene stationskiosken een bijbel te bemachtigen, thans komt daarin verandering. De vereniging van Christelijke han delsreizigers in Zweden, die zich al jaren beijvert om elke hotelkamer van een bijbel te voorzien, zal in het vervolg haar bemoeiingen ook uit strekken tot de stationskiosken. „Ook hogere levens standaard is zonde!" Dr. W. Sangster, een der vooraan staande predikanten der Engelse me- thodistenkerk, heeft zich op een pers conferentie te Nottingham nogal kras uitgelaten tegenover het Engelse volk. Naar zijn mening stoot de kerk bij haar verkondiging niet op open lijke tegenstand, maar op een beleefd ontwijken van de beslissende vragen. Daarbij keerde dr. Sangster zich ook tegen de verouderde opvattingen over het begrip zonde. Veel leden der kerk verstaan onder zonde alleen maar het vergrijp tegen de zede, zo als dronkenschap, huwelijksontrouw, kansspel of zondagsontheiliging. Maai voor Christenen is het óók zonde, verklaarde hij, wanneer zij tot een hogere levensstandaard overgaan en daarvan onbekommerd genieten, zon der er aandacht aan te schenken, dat de helft van de wereldbevolking van een minimum moet leven en het der de deel van de mensheid honger lijdt. De leider van het komplot is de voorma lige brigade-generaal Ahmed Atef Nas ser. De beide ex-ministers, die in staat van beschuldiging zijn gesteld, zijn Sa- lah el Din en Abdoel Fatah Hassan. Ingezonden mededeling (adv.) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der orga nen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door onstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee geeft het lichaam zijn natuurlijke werking terug 1 Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden* De N.V. Waterleidingmij „Zuid-Beve land" is voornemens over te gaan tot aansluiting van onrendabele percelen op bet waterleidingnet. De raad van Drie wegen, die vorige week vergaderde, wordt om een jaarlijks subsidie gevraagd gedurende 40 jaar van ƒ267,84 en vast stelling van een verordening, waardoor de zgn. verplichte aansluitingen op het waterleidingnet van kracht wordt. Het betreft de aansluiting van 62 percelen, die als onrendabel aangemerkt worden. Besloten werd de subsidie te verlenen en de verplichte aansluiting voor de ge hele gemeente voor te schrijven. Eeen verzoek van de heer J. van Oosten om ontheffing van het verbod tot aflevering van verse consumptie- melk op zondagmorgen wordt, op ad vies van de Kamer van Koophandel afgewezen. Besloten werd toe te treden tot de ar beid van de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland". Aan de Vereniging Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme werd een jaarlijks sub sidie toegekend van 10, Aan de Hervormde stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzor ging in de ring Borssele werd een sub sidie verleend van tien cent per jaar per hervormde inwoner. Aan het gemeentepersoneel werd 2 pet looncompensatie toegekend in verband met de huurverhoging. De huur van de gemeentewoningen werd met 25 pet ver hoogd. 87.000 ambtenaren gepensioneerd De Indonesische regering heeft, in het kader van haar bezuinigingsplannen, besloten 87.000 burgerlijke ambtenaren te pensioneren. De eerste vice-premier Hardi deelde mede, dat ambtenaren van 55 jaar en ouder op de pensioenlijst zul len worden geplaatst.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 4