Drie van de vier alpinisten op de Eiger omgekomen ZEEUWSE Ut, Redders: hoop opgegeven en pogingen gestaakt Hedendaagse wandversiering Belgische trawler raakte in moeilijkheden Coöp. Boerenleenbank te Grijpskerke in nieuw gebouw Beide Duitsers spoorloos Angstige ogenblikken voor bemanning Botsing met lichtschip Westhindet; geen opvarende verdronken Aannemers in Terneuzen willen woningen bouwen Aziatische griep in Zuid-Afrika Mao voorlopig niet naar Polen Minister Staf op „Het Atoom" Arrestaties in Hongarije Op 20 augustus officiële opening door burgemeester H. U. Bouwman Leider van reddingsploegen meent: e laars Waarom geen tekst aan de muur? Loco-Artemis Dinsdag 1.3 augustus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De bemanning van de Belgische trawler ROCKALL heeft in de nacht van zondag op maandag tij dens het ruwe stormachtige weer enkele angstige ogenblikken be leefd, nadat hun schip in aanra king was geweest met het licht schip Westhinder. Wonder boven wonder liep alles goed voor hen af. De trawler Rockall, afkomstig uit Oostende kreeg omstreeks twee uur, terwijl men ongeveer drie mijl van het lichtschip Westhinder verwij derd was, machineschade. Het schip raakte stuurloos en werd een speel bal van de ruwe zee en felle wind. Uit alle richtingen snelde hulp toe en uit Vlissingen vertrokken de Belgi sche loodsboot Antares en de sleep boot Scaldis. Toen bleek, dat er reeds voldoende hulp bij het in nood ver kerende vissersscheepje aanwezig was, keerden deze schepen naar Vlissingen terug. „In lij" Bij de trawler was ondertussen de mailboot „Roal Leopold" van de lijn Dover-Oostende aangekomen evenals de Belgische staatssleepboot Zeetijger uit Oostende en een reddingsboot van het lichtschip Westhinder. Door de ruwe zee kon men echter niet langszij komen of vastmaken en de Royal Leo pold moest haar activiteiten beperken tot het „in lij" houden van het scheep je om het beschutting tegen de ele menten te bieden. Groot gat Door de hoge zee en felle wind werd de stuurloze trawler in korte tijd naar het lichtschip gedreven, waardoor bei de schepen met elkaar in botsing kwa men. Het lichtschip Westhinder liep ter hoogte van het roer een groot gat op, dat zich uitstrekte van de railing tot onder de waterlijn. Met inspanning van alle krachten slaagde de beman ning erin het grote gat te dichten met dekens en stukken zeil, waardoor er ger kon worden voorkomen. De trawler was door deze aanvaring in zinkende toestand geraakt en dreef in nog geen half uur tijds weer 114 mijl van het lichtschip af. Omstreeks half vijf slaagde de Zeetijger erin een lijn over te brengen naar de trawler én omdat men toen reeds dicht onder de Belgische kust zat werd besloten Het college van b. en w. in Terneu zen heeft verscheidene verzoeken van aannemers bereikt om percelen grond te kopen voor de bouw van woningen. Zo heeft de firma gebrs. Simons een verzoek ingediend om te mogen beschik ken over een perceel bouwgrond aan de Nassaustraat, groot ongeveer 3806 vier kante meter voor de prijs van 10 per vierkante meter. Deze firma wil daar tien woningen bouwen. Ook is er een verzoek van de N.V. Handelmaatschap pij „Terneuzen" om bouwgrond te kopen aan het Wilgenplantsoen en de Esdoorn laan ter grootte van 3700 vierkante me ter voor een bedrag van 9,50 per vier kante meter om daarop 20 woningen te bouwen. Het aannemingsbedrijf gebr. Van der Poel N.V. wil grond kopen in de Lievenspolder voor de bouw van 30 woningen. Tenslotte heeft de stikstoffabriek in Sluiskil een verzoek ingediend om aan haar personeel grond te verkopen voor de bouw van vier woningen aan de Spoorstraat. De raad zal over deze ver zoeken woensdagavond een beslissing nemen. In Zuid-Afrika is de eerste dode als gevolg van de Aziatische griep geval len door het overlijden van een neger baby in East-Londen in de Kaap provincie. In Durban zijn thans meer dan 75.000 gevallen van Aziatische griep gecontateerd. Het bezoek, dat Mao Tse Toeng, de president van communistisch China, aan Polen zou brengen, is tot het eind van dit jaar of nog later uit gesteld. Welingelichte kringen in War schau verwachten dat Mao enige tijd na afloop van het congres van de Poolse communistische parten, dat vermoedelijk in december wordt ge houden, zal komen. Burgerlijke stand HEINKENSZAND Geboren: Wilhelm, z.v. J. van der Does en M. van Damme; Angela C. A., d.v. M. van de Velde en C. C. van der Lippe. Gehuwd: C. Boonman, te Baarland en N. Traas; J. van Damme te 's Heer Arendskerke en C. van Liere. koers te zetten naar de haven van Oostende, waar men omstreeks zes uur behouden aankwam. Uit veiligheidsoverwegingen besloot men aan boord van het lichtschip Westhinder ook de haven van Oosten de op te zoeken- en het lichtschip kwam korte tijd na de trawler even eens behouden in de haven aan. Aan boord van het lichtschip bevonden zich bovendien de kapitein en een matroos van de trawler, die tijdens de aan varing waren overgesprongen. De minister van defensie, ir. C. Staf, heeft gistermiddag een onofficieel be zoek gebracht aan de tentoonstelling „Het Atoom". Een van de rondleiders ontdekte de minister, die in gezelschap was van zijn echtgenote en dochter met haar man, in de historische afde ling. Gedurende de rondgang, die meer dan twee uur duurde, toonde de mi nister zich zeer geïnteresseerd. „Mijn interesse ging speciaal uit naar de toe passing van de radioactieve isotopen", aldus minister Staf. Nederlanders bezoeken Duitsland Onder alle bezoekers aan West- Duitsland in 1956 waren de Nederlan ders het sterkst vertegenwoordigd: 8,1 miljoen van de 30,3 miljoen. Daarna volgen 5,2 miljoen Zwitsers en 3,1 miljoen Fransen. De Hongaarse politie heeft een aan tal razzia's ondernomen in vakantie oorden rondom het Balatonmeer ten zuidwesten van de hoofdstad, aldus meldt radio-Boedapest. Een groot aantal „elementen, die ge vaarlijk zijn voor de openbare veilig heid", is gearresteerd. Syrische president naar Tsjecho-Slowakije Te Damascus wordt officieel mee gedeeld, dat president Tsjoekry el Koewatly op uitnodiging van de Tsjechoslowaakse president in de loop van september met een ministeriële delegatie een bezoek aan Tsjechoslo- wakije zal brengen. Geslaagd. Bij de examens Nijver heidsonderwijs slaagde o.m. voor de akte N B (timmeren) de heer N. Verhulst te Westkapelle. In het hartje van Walcheren ligt Grijpskerke. En in het hartje van dit bij uitstek agrarische dorp staat, aan een voor dit dorp belangrijk knooppunt van wegen, sinds enige tijd een voor Grijpskerke en om streken belangrijk gebouw: de coöperatieve boerenleenbank. Een alleraardigst bouwwerkje, dat hypermodern is ingericht en waarin licht en ruimte volop aanwezig zijn. Het gebouw zal 20 augustus a.s. in gebruik worden genomen; burgemeester H. U. Bouwman verricht 's middags om twee uur de officiële opening. Met de bouw werd begin oktober van het vorige jaar begonnen. De firma Jobse te Oostkapelie voerde het werk uit naar een ontwerp van de heer C. Geldof, architect te Domburg. Er bestond reeds geruime tijd het plan een nieuw gebouw neer te zetten; nu is het dan zo ver gekomen. Modern Wanneer de bezoeker zijn entree doet, komt deze via de wachtkamer in het kantoor, het domein van de heer J. A. Risseeuw, die kassier is sinds het overlijden van de heer W. de Wolf. De muren van het kantoor zijn gestucadoord en, evenals die in de wachtkamer, afgedekt met een laagje saus; de plafonds werden voorzien van geluiddempend materiaal en de vloer is bedekt met colovinyl. De ruime kluis is ook hier afgesloten door een stevige, wel 25 centimeter dikke deur. Woning De kassierswoning, die zich aan de rechterzijde van het complex bevindt, is vanuit het kantoor te bereiken via een hal. Het huis van de kassier is voorwaar een juweeltje! Boven het kantoor, op de zolder, heeft men ten slotte de beschikking over de nodige archiefruimte. De kosten van het ge heel? f45.000. Maar ach, de bank is ook al aan zijn 48ste boekjaar bezig! ZOUTELANDE Ongeval. De tienjarige Pieter de Jong kwam van het voetballen met een zere arm thuis. Na onderzoek in het zieken huis bleek, dat de pols gebroken was. Alle hoop is verloren. De berg heeft weer eens de mensen, die hem wilden bedwingen, overwonnen, zo hebben gistermiddag leden van de reddingsploegen op de Eiger in Eigergletscher verklaard. Het iot van de gewonde Italiaan Stefano Longhi, die door zijn ka meraden aan de bergwand vastgebonden was, is bezegeld, zo zei men. De piloot van een reddingsvliegtuig heeft gisteren gezien, dat Longhi in de touwen hing waarmee hij zondag nog tegen de bergwand was bevestigd. De deken die hem beschermde was weggewaaid. van de Eiger naar beneden heeft meer dan 24 uur geduurd. Zijn gezondheids toestand is bevredigend, doch hij zal De Franse gids Lionel Terray, die er zondag bijna in slaagde Longhi te be reiken (hij moest terugkeren omdat zijn mobilifoon defect raakte) zei gis termiddag, dat geen mens negen da gen lang de beproevingen waaraan Longhi blootgestaan heeft, kan over leven. Vooral de laatste 72 uur zijn verschrikkelijk geweest. Terray is er van overtuigd, dat ook de twee Duitsers die verdwenen zijn, om het leven zijn gekomen. Pogingen gestaakt Gidsen die gistermiddag uit Eiger gletscher naar de top van de Eiger vertrokken, moesten door het slechte weer terugkeren. Zij hebben de hoop opgegeven en zullen geen poging meer wagen om Longhi te redden. Het ziet er dus naar uit dat de Zwitserse, Franse, Italiaanse, Duit se en Poolse vrijwilligers, die met gevaar voor eigen leven zich tot het uiterste ingespannen hebben, slechts een der vier gestrande alpinisten, de Italiaan Claudio Corti, hebben kunnen redden. Zeldzame redding Terray noemde de redding van Cor ti een zeer zeldzaam geval. Tot op heden was men er nog nooit in ge slaagd een man over een afstand van 400 meter op te trekken, zoals bij Corti's redding gebeurd is. Bovendien hadden zich bij het reddingswerk, doordat er redders van verschillende nationaliteit aan deelnamen, taalmoei lijkheden voorgedaan. Onvoldoende ervaring Wat de verongelukte alpinisten aan gaat geloofde Terray, dat zij niet ge noeg ervaring hadden voor de gevaar lijke beklimming van Eiger. Terray had niets dan lof voor de leden der reddingsploegen. Gistermiddag is een reddingsploeg met Corti, in Eigergletscher aangeko men. Hij werd, dik ingepakt, op een slee vervoerd. Het transport van de top direct naar het ziekenhuis te Interla ken overgebracht worden. Hij heeft enkele bevroren tenen en vingers en lichte verwondingen, door vallende stenen veroorzaakt. Duitser spoorloos Een reddingsploeg die maandag naar de Mittelegi hut, niet ver van de top van de Eiger, is geklommen, op zoek naar de twee vermiste Duitsers, Guen- ther Nothdurft en Goetz Meier, is maandagnamiddag aan de voet van de Eigergletscher teruggekeerd zonder 'n spoor van de vermisten gevonden te hebben. Sinds de bedwinging van de Eiger in 1938 hebben ongeveer 20 alpi nisten de noordelijke helling be klommen. Ongeveer eenzelfde aan tal vond bij soortgelijke pogingen de dood. IN DEZE RUBRIEK praten wij in de regel in luchtige trant met elkaar. Zware problemen snijden wij op deze plaats niet aan. Dat hoeft ook niet, want daarvoor is in andere kolommen volop gelegenheid. Hebben onze Zeeuwse Babbelaars doorgaans geen andere strekking, dan u losjesweg een paar leuke voorvalletjes in ons gewest te vertellen, het kan misschien geen kwaad daar eens een enkele keer van af te wijken. Wij hebben een paar dagen geleden U verteld dat wij een hele dag op Noord-Beveland zijn geweest. Daar hebben wij tijdens een regenbui gast vrij onderdak gekregen bij een in woonster van Kamperland. Over die gastvrijheid, over dat spontane: kom maar binnen, zouden we wel een ver haaltje kunnen plegen, maar dat is hoezeer ook dit menselijk hulpbetoon op prijs wordt gesteld, de bedoeling van dit babbeltje niet. Het huis, waarin wij schuilden tijdens de re genbui, werd bewoond door mensen, die de leeftijd der sterken reeds ach ter zich hebben. Tenminste, dat den ken wij. SPANNING 0 Het is voor ons altijd iets heel aparts, iets met een zekere spanning, om plotseling in een huis te komen, waarvan wij de bewoners niet ken nen. Dan vragen wij ons af, in welk gezelschap wij beland zijn, hoe de mensen, wier pad wij kruisen leven en wat zij van ons denken dat laat ons, eerlijk gezegd, vrij koud maar wij proberen ons voor te stellen, waaruit de gedachtenwereld van deze mensen bestaat. Dan vellen wij, na observering van deze lieden in hun eigen omgeving, voorzichtig een soort oordeel over hen. Wij weten wel, dat wij daarmee moeten oppassen en dat doen wij dan ook. Maar toch, bekijk uw medemens in zijn eigen milieu en ge leert hem een tikkeltje kennen. 0 Op gevaar af, dat U onze maat staven radicaal verwerpt, zullen wij U er toch een paar noemen. Ze gaan natuurlijk nooit in alle gevallen op. 0 Komen wij bijv. in een huiskamer waar een Christelijke scheurkalender hangt, dan denken wij in de woning van een bejaard echtpaar te zijn. In een eenvoudig Christelijk gezin. Hebt ge enige routine in het bekijken van kalenders, dan kunt ge aan de hand van deze wandversiering gissen tot welke kerkelijke groepering de be woners van het huis behoren. 9 In huizen, bewoond door oudere gezinnen treft ge ook wel een niet kunstzinnige, maar naar ons gevoel wel zeer zinvolle tekst aan. En wij ruilen dan de kunstzin voor het zin volle in. Zoals enkele dagen geleden in Kamperland, waar aan de muur de Bijbelwoorden: „Aangaande mij en mijn huis, wij zullen de Here dienen", hingen. Vraag ons niet, of dit een kunstzinnige plaat was. Neen, naar het uiterlijk te oordelen, is er betere wandversiering. Maar de zin van zo'n wandversiering spreekt ons enorm toe. Wij denken, bij het zien van der gelijke teksten, aan de huisvaders, in deze woningen. Zij hebben deze Bij belwoorden centraal gesteld in hun gezin. Nu weten wij wel dat het niet beslist nodig is Bijbelteksten aan de muur te hangen om te laten zien dat men Christelijk is. Maar zou het kwaad kunnen als wij het wel deden. WAAROM NIET? Vijftien jaar geleden hebben wij op een zondagavond in een dorpskerk een preek gehoord van ds. B. C. Vis ser, nu Hervormd predikant in Oegst- geest. Laat, zo zei deze begaafde pre diker, in uw huis iets zien van de rijkdom, die de Here God u in de Bijbel geeft. Hang in elke kamer één wandtekst met een Bijbelwoord, dat U bijzonder aanspreekt en waarvan U graag wilt, dat het ook de bezoe kers van Uw huis zal verrijken. Kijk, dat hebben wij een zinvolle gedachte gevonden. Wij geven dit stukje van de preek graag door. Het is nog ac tueel. 0 In onze moderne woninginrich ting passen wandteksten blijkbaar niet meer. Waarschijnlijk hebben de hedendaagse kunstenaars ook wel verstek laten gaan op dit gebied. Het zou aanbeveling verdienen als wand- teksten werden ontworpen, die naar het uiterlijk tegemoet komen aan het artistieke gevoel van de hedendaagse mens. En wij geloven, dat boekhandelaren er goed aan doen om van tijd tot tijd eens enkele wandteksten in hun eta lages te plaatsen. A. J. Smits: Stavenisse door storm en vloed verwoest. Uitg.: Uitge verij en Boekhandel J. P. van den Tol Jzn., Dordrecht. Prijs: 3,25 gebonden, 2,50 ingenaaid. Verschillende plaatselijke schrijvers hebben in de grote stormvloed van fe bruari 1953 aanleiding gevonden voor 'n verhandeling, welke in vele gevallen meer dan de al of niet geromanti seerde feiten geeft. A. J. Smits is er één van. Meer dan feiten alleen: de schrijver laat door zijn pennevrucht als een zwarte draad het religieuze aspect heenlopen. Kort samengevat wil hij po neren, dat de verschrikkelijke ramp, die ook Stavenisse trof, een oordeel Gods was vanwege de grove zonden van de mensen. En hij ziet in de boetepredi katie van de voorganger op de aan de ramp voorafgaande zondag een duide lijke vingerwijzing des Heren naar het grote onheil, dat aanstaande was. Wat toen gebeurde, was de straf op de zon de, zo mag de tendens van dit boekje zonder bezwaar worden gekenschetst. Wij moesten bij het lezen denken aan het woord van Jezus tot Zijn discipelen: „Of meent gij, dat die achttien, op wie de toren bij Siloam viel, en die erdoor gedood werden, schuldiger waren dan alle andere mensen, die in Jeruzalem wonen? Neen, zeg Ik u, maar als gij u niet bekeert, zult gij allen evenzo om komen". Dit laatste herhaaldelijk te hebben onderstreept is de verdienste van dit werkje. Er heerste op onze eilanden kort voor de stormramp een niet-verklaarbare spanning bij velen. Ook bij de dieren De verhalen, die daarover de ronde doen, stemmen vrijwel overeen. Van on verdachte zijde is de aanwezigheid van deze spanningen bevestigd. De schrijver van het boekje over Stavenisse levert op dit punt ook zijn bijdrage. Het zal heel moeilijk zijn, te pogen hiervoor een verklaring te vinden. Dit speelde zich al in het diepst van de menselijke ziel. Het leek, maar dat is achteraf gezien, een waarschuwing uit de hemel. Die door de meesten in de wind werd geslagen. A. J. Smits schreef vanuit een zeer be paalde theologische visie, een gedachten- constructie. die een al dan niet bewuste subjectiviteit in zich droeg. Men ver wachte dan ook geen authentieke ge schiedschrijving, en geen wetenschappe- De Duitse berggids Alfred Hell- part, is er zondag in geslaagd één van de vier Alpinisten, die op een vrijwel onbereikbare plaats op de 4000 meter hoge Eigerberg in de Zwitserse Alpen zitten, te redden. Nadat de eerste poging was mis lukt, gelukte het hem de Italiaan Corti een touw om het middel te binden, zodat deze naar boven kon worden gehaald. De foto geeft een beeld van de moeizame tocht. De geredde Corti (tweede van links) wankelt achter zijn redder Heli- part aan. lijke behandeling van de stof. Dat ls geen kritiek op deze schrijver, die gaf hetgeen in zijn hart leefde. Maar wel zal het moeilijk vallen, dit boekje in de toekomst te gebruiken, om na te gaan hoe alles zich precies heeft voorgedaan. Wij geloven, dat „dit eenvoudig en be knopt verhaal", zoals de schrijver het zelf aanduidt, met name voor die van Stavenisse een oorzaak kan zijn van stille meditatie, van herinnering aan om gekomen dierbaren en van dank voor eigen levensbehoud. Dr. Marcel Junod: Van Abessinië tot Hiroshima. Uitg. Succes, Den Haag. No 31 reeks Nederlandse Boekenclub. Wie een inzicht wil ontvangen in het werk van het Internationale Rode Kruis gedurende de tweede wereldoorlog kan hier terecht. De Zwitserse arts Junod heeft in dit pocketbook zijn belevenissen neergelegd. Hij deed dit op een wijze, welk het boek als een roman doet le zen. Dr. Junod had contacten met prak tisch alle leiders der volkeren, die in een strijd op leven en dood waren ge wikkeld, ook met die van de as-mogend- heden. Hij zag heel wat meer dan hij mocht zien. Vaak stond hij voor schier onoplosbare vraagstukken en ook leek het soms, of aan zijn activiteiten door de fascistische barbaren een eind zou worden gemaakt, omdat zij wel wisten, dat deze man ook al liet hij het nimmer ook maar in het minst blijken niet aan hun zijde stqnd en later zijn felle beschuldigingen hen naar het hoofd zou kunnen slingeren. Dit relaas van eenvoudige en warme menselijkheid is onopgesmukt. Grote woorden gebruikt dr. Junod nergens. Hij vertelt alleen maar van zijn werk in het belang van de lijdende mensheid. Zo is dit boekje geworden tot een document humain, een striemende aanklacht tegen het godde loze stelsel van mensontrechting en mensvernietiging, maar tegelijk een door zijn objectiviteit en eerlijkheid ieder aansprekend pleidooi voor een op de normen van christelijke naastenliefde gebaseerd recht. Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. 3. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; 3. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R. Zuidema, Goes,

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2