VIJF DODEN BIJ TREINBOTSING Marinevliegtuig neergestort bij Merauke: acht doden Op de lijn Eindhoven—Best, bij Woensel België wil VN- over bewapeningsgevaar Jamboree gesloten „Russische spion" werkte twaalf jaar voor V.S. Ramp op Nieuw-Guinea Enorme ravage, 30 gewonden Dienstleider maakte fout PROT ES1ANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontstellende ontdekking van militair Verschrikkelijk tafereel In elkaar geschoven NS. OVER DE OORZAAK Lastgeving ten onrechte uitgereikt DE SLACHTOFFERS Staking in Polen Vrouw wist van niets Opstandelingen verliezen Matroos verdronken Nog 80.000 Duitsers in Sowjet-Unie Onrust in Cuba Twee overlevenden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3778 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Dinsdag 13 aug. 1957 De dood wenkt ieder uur Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.22 u., onder 20.06 u. Maan op 21.0 4u., onder 9.38 u. Hoogwater woensdag 14 aug.: Vlissingen: 4.06 u. 2.24 m., 16.13 u. 2.21 m. Terneuzen: 4.31 u. 2.38 m., 16.42 u. 2.35 m. Wemeldinge: 5.50 u. 1.82 m., 18.02 u. 1.63 m. Zierikzee: 5.38 u. 1.56 m., 17.43 u. 1.38 m. Op de lijn Eindhoven-Best, nabij Woensel, zijn gistermorgen tegen half acht twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Er ontstond een enorme ravage en na enkele ogenblikken weerklonk gekerm uit de verwrongen treinstellen. Gistermid dag tegen half vier kon de droeve balans worden opgemaakt: vijf doden en dertig gewonden. Acht gewonden hebben in middels de ziekenhuizen weer kunnen verlaten. Van de overi ge 22 verkeren enkelen nog in levensgevaar. Twintig mensen zijn bovendien licht gewond geraakt. Zij konden ter plaatse worden verbonden en hoefden niet in ziekenhuizen te worden opgenomen. Het was omstreeks half acht gistermorgen dat de korporaal eerste klas W. van den Bogaart naar de Constant Rebeckkazerne in Woensel fietste. Uit de bossages die de spoorlijnen markeren, zag hij plotseling tal van mensen ikomen, die luid om hulp riepen. Onmiddellijk sprong korporaal Van den Bogaart over een klein slootje, dat hem nog van de spoorbaan scheidde. Het tafereel dat hij toen zag was verschrikkelijk. Twee treinen zaten volkomen in elkaar. Kermende mensen kropen uit portieren en verwrongen deuren. Over de treinstellen heen lag een enorme portaalkraan, die normaal de elek trische bovenleidingen in het gareel houdt. Onmiddellijk alarmeerde hij de militairen van zijn kazerne, die de centrale post te Eindhoven op de hoogte stelden van het gebeuren. geen juist beeld kan krijgen van de ware toedracht. De compartementen- zijn in en tussen elkaar geschoven. De trein uit Eindhoven reed kort voor het ongeval met een snelheid van plm. 10 km, die van Den Bosch met 110 km per uur. Beide machinisten werden slechts licht gewond. De spoor wegrecherche heeft inmiddels een on derzoek naar de oorzaak van de ramp ingesteld. Gebleken is reeds dat de machinist uit Eindhoven een lastgeving in zijn bezit had, waarin hem instructies wer den gegeven over zijn handelwijze op het baanvak Eindhaven-Best, waarop nabij Woensel een defect was gecon stateerd. De politie te Eindhoven heeft inmiddels deze lastgeving in beslag genomen. De dienst tussen Best en Eindhoven werd na het ongeval met bussen onderhouden. Huilende kinderen liepen langs de spoorbaan. De officier van gezondheid van de Constant Rebeckkazerne was spoedig ter plaatse. Direct daarna ar riveerden ook artsen, ambulance auto's en rode-kruispersoneel uit Eindhoven, Helmond, van de vlieg basis Welschap, Den Bosch en andere omliggende plaatsen. De slachtoffers werd plaatselijk eer ste hulp verleend, waarna zij per am bulance naar de drie Eindhovense zie kenhuizen werden vervoerd. Drie doden, onder wie een postambtenaar uit Amsterdam, werden reeds spoedig geborgen. Twee meisjes zaten toen nog in het verwrongen treinstel be klemd en war enreeds aan de beko men verwondingen overleden. Met snijbranders hebben de mannen van de spoorwegongevallendienst zich toe gang verschaft tot een coupé, waarin zij de stoffelijke resten aantroffen. Het terrein van de ramp ligt be dolven onder stukken verwrongen staal, coupédeuren en glas. De post kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. De beide treinen, één uit de richting Den Bosch en de andere uit Eindhoven, zijn volkomen in elkaar geschoven. In een droge sloot langs de spoorbaan, liggen twee verwrongen treinstellen. Mannen van de spoor weg opruimingsdienst, die juist ge reedgekomen waren met de herstel werkzaamheden te Helmond, waar de vorige week een trein ontspoorde, werden direct geconfronteerd met het tweede ongeluk dat de spoorwegen binnen korte tijd treft. Zij stonden met een werktrein op het baanvak vlak bij de plaats van de ramp. De materiële gevolgen van de bot- e^ig zijn dermate geweest, dat men Hedenochtend zal het treinverkeer op Eindhoven, zij het met enige ver traging, over enkel spoor weer kun nen worden hervat. In de loop van vandaag hoopt men ook het tweede spoor hersteld te hebben. .Met snijbranders werden de in elkaar •gedrukte wagons open gehaald. Omtrent de oorzaak van het onge luk vernamen wij van de zijde der N.S., dat men omstreeks zeven uur gistermorgen op de lijn Eindhoven- Best een onregelmatigheid ontdekte. Men instrueerde het station Eind hoven om de gebruikelijke lastgeving aan de machinisten van binnenkomen de en vertrekkende treinen uit te geven, waaruit deze moesten conclu deren, dat op verkeerd spoor moest worden gereden. Deze opdracht is waarschijnlijk ver keerd begrepen. Er moet althans ver- Temidden van een enorme ravage werd het bergingswerk verricht. warring hebben geheerst. Van de zij de der N.S. deelde men eerst mede, dat het station Eindhoven een last geving aan machinisten moest uitrei ken voor het rijden op verkeerd spoor. Gisteravond deelde de chef exploi tatie van de N.S., ir. J. Lohman te Utrecht, mede, dat de treindienst geleider te Eindhoven ten onrechte aan de machinist van de trein van Eindhoven naar Utrecht 'n lastgeving „vex-keerd spoor rijden" heeft ge geven. Hieruit moet men dus wel conclu deren dat het station Eindhoven niet juist geïnstrrueerd is geweest of de opdracht niet goed heeft begrepen. Voorts vernamen wij dat een wissel verkeerd stond. Vijf passagiers verloren bij het spoorwegongeval het leven: mej. W. M. van Amsterdam, 39 jr., uit Nieuwer-Amstel, mej. C. Let- scheit, 34 jr., uit Amsterdam en de heren J. Cromakker uit Hel mond, P. C. Ruijter uit Amster dam en K. Bruinsma uit Utrecht. België wenst, dat de Ver. Naties een campagne organiseren om „de volken van de wereld in te lich ten over de gevaren van de bewa peningswedloop en in het bijzon der over de vernietigende gevol gen der kernwapens". De Belgische afgevaardigde bij de Ver. Naties heeft gisteren secretaris generaal Hammarskjoeld verzocht de kwestie op de agenda van de komen de Algemene Vergadering te plaatsen. Het verzoek ging vergezeld van een ontwerpresolutie, die Hammarskjoeld opdracht wil geven het volgende jaar een plan voor een collectieve publici teitscampagne bij de Algemene Ver- Tienduizend arbeiders van het tram bedrijf in de textielstad Lodz zijn, naar gemeld wordt, in staking ge gaan Zij eisen hogere lonen. Lodz is de tweede Poolse stad met een bevolking van 674.000 zielen. Brand in psychiatrische inrichting Gistermorgen is brand ontstaan in het verpleegstershuis van de psychia trische inrichting „Brinkgreven" te Deventer. De zolder van het gebouw brandde geheel uit. De jubileum-jamboree bij Sutton- Coldfield in Engeland is gisteravond gesloten. Een groep van 2000 arbei ders zal hedenochtend de grote ten ten neerhalen en het terrein weer in zijn oorspronkelijke staat brengen. Velen van de verkenners, die uiter aard voor het opruimen van hun eigen groepskampen en patrouilletenten zorgen, zullen evenwel Engeland nog niet direct verlaten, maar logeren bij gezinnen van Britse padvinders. Deze jubileum-jamboree is tot nu toe de grootste die ooit is gehouden. Het tentenkamp heeft 34.000 jongens geherbergd op een gebied van 6% vierkante km. Aan toegangskaarten voor het be zoek had men zaterdag de geraamde inkomsten van ca. 400.000 gulden reeds „Ik heb twaalf jaar voor de Ame rikaanse inlichtingendienst gewerkt, terwijl de Russen dachten dat ik voor hen werkte", aldus heeft de 62-jarige, in Rusland geboren vervaardiger van films Boris Morros gisteren op een persconferentie in New York ver klaard. Morros speelde een voorname rol bij het ontmaskeren van Jack Soble, diens echtgenote en Jacob Albam als in de V.S. werkende Sowjet-Russi- sche spionnen. Morros maakte, als agent in dienst van de Amerikaanse tegenspionnage, 68 reizen naar Europa, waarbij hij on der meer Moskou en Oost-Berlijn be zocht. Zelfs zijn vrouw wist niet, dat hij dit werk deed. gadering in te dienen. Via de radio, televisie en de film zou men het pu bliek moeten inlichten over de kosten van de bewapeningswedloop, de geva ren van de kernwapens en de onmoge lijkheid om zich tegen kernwapens te verdedigen, aldus het Belgische ont werp. Kwestie-Oman voor V eiligheidsraad De troepen van de sultan van Oman, die met Britse steun Firk en Nizwa veroverd hebben, zijn gisteren verder opgerukt. De opstandelingen zullen naar de bergen trekken en een guerilla begin nen. Egyptische vrijwilligers hebben zich gemeld voor strijd tegen de Brit ten in Oman. De Arabische Liga heeft gisteren be sloten de kwestie-Oman voor de Vei ligheidsraad te brengen. Dit besluit werd genomen, nadat Irak en Libië zich hiermee akkoord hadden ver klaard. De andere leden van de Liga Egypte, Jordanië, Libanon, Saoedi- Arabië, Soedan en Syrië hadden 't voorstel al eerder goedgekeurd. De 19-jarige matroos G. H. Hofman uit Waskemeer is gisteren van de Gro ningse kustvaarder „Frem" in de Glafsfj orden in west-Zweden over boord geslagen en verdronken. Zijn verdwijning werd gemerkt spoedig na dat de „Frem" de haven van Arvika met een lading ruw-hout met bestem ming Groningen had verlaten. Een lid van de bemanning zag H. in het water liggen, maar voor de „Frem" was gekeerd, was hij onder water ver dwenen. De Westduitse ambassadeur heeft gisteren te Moskou een nota over de repatriëring der nog in de Sowjet- Unie verblijvende Duisters over handigd. Men meent, dat de Russen in de nota wordt verzocht uiteen te zetten welke categorieën Duitsers zij zouden willen repatriëren. Volgens Westduit se cijfers worden 80.000 Duitsers nog tegen hun zin de Sowjet-Unie vast gehouden. Men verwacht, dat de nota vandaag te Bonn zal worden gepubliceerd. Gisteren zijn drie opstandelingen gedood bij een treffen met een pa trouille van het Cubaanse leger in de buurt van Guatanamo in de provincie Oriente, aldus een bekendmaking van het hoofdkwartier van het Cubaanse leger. Onbekenden hebben twee scholen en twee tabaksloodsen in brand ge stoken. Zondagavond ontplofte een bom in een wijk van Havanna. Twee vrouwen liepen hierdoor verwondingen op. De politie heeft verdachte elementen ge arresteerd en wapens in beslag geno men. Gistermorgen is in de omgeving van het vliegveld van Merauke in Nieuw-Guinea een vliegboot van de Kon. Marine neergestort. Van de tien personen aan boord zeven marinemensen en drie leden van de algemene politie zijn er acht om het leven geko men. Een lid van de marine en een politieman hebben het Onge luk overleefd. De marineman is evenwel levensgevaarlijk gewond. De volgende leden van de marine zijn omgekomen: W. H. Asselbergs uit Leiden, G. Smelik uit Katwijk a.d. Rijn, H. C. van Wingerden uit Katwijk a.d. Rijn, A. A. de Bruyn uit Katwijk a.d. Rijn en J. de Ruiter uit Nijverdal. (Eén naam ontbreekt nog). De om het leven gekomen politie mensen zijn de hoofdagent tweede klasse M. van Houten en de veldwach ter eerste klasse I. Jaas. Sergeant Moens uit Katwijk a.d. Rijn werd levensgevaarlijk gewond. In brand Het vliegtuig is vrijwel direct na de start neergestort. Het toestel vloog vrijwel onmiddellijk in brand. Een po litieman heeft nog kans gezien uit het toestel te komen voor het in lichter laaie stond. Een Javaanse chauffeur, die zich op het vliegveld bevond, ren de onmiddellijk naar de brandende toestel. Hij kon de zwaar gewonde ma rinier Moens uit de brandende ravage trekken. Met een extra Dakota is de gouver neur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, met twee doktoren direct naar de plaats van de ramp ver trokken. Ontroering en deelneming In een radiocommunique heeft dr. Van Baal uitdrukking gegeven aan zijn diepe ontroering en zijn medeleven be tuigd met de nabestaanden. „In dit droeve uur gaat", aldus de gouverneur „ons gebed op voor hen, die treuren". Het vliegveld van Merauke, van waar het verongelukte vliegtuig was opgestegen, bestaat uit een niet ver harde baan. Er is slechts weinig ver keer. Een keer per week wordt het aangedaan door het lijntoestel van de Nederlands Nieuw-Guinea luchtvaart maatschappij „Kroonduif". O Het bezoek van de Russische lei ders aan Oost-Duitsland zal heden avond met het grootste vuurwerk dat Berlijn ooit gekend heeft, eindigen. DE BILT ZEGT: Enkele buien Vrij veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen west en noordwest. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1