L Oost-Duitsland blijft in ets de greep van Sowji Chroesjtsjef wil vriendschap d.w.z, slaafse onderworpenheid Canadees vliegtuig in de lucht ontploft: 79 doden Vier bergbeklimmers op top van Zwitserse berg -J^rió L Dodelijke ongevallen op de wegen en op het water PROT ESTANTS-CHRIST ELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen dienstplicht AANSLAGEN IN FRANKRIJK Twee Algerijnen terechtgesteld Ruim 44 duizend doden in Algerië Tandartsen werken weer voor ziekenfondsen Ontvluchte gevangene op inbrekerspad? Mislukte roofoverval Onrustig Oman Hachelijke positie NIEUWE FRANSE BELASTING VOOR 60 VAN INVOER Arrestaties in Polen T y fus-margarine in West-Duitsland DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg'. Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Verdwijnende klederdracht (Zie pag. 3) 13c Jaargang No. 3777 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Maandag 12 aug. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.20 u., onder 20.08 u. Maan op 20.43 u., onder 8.33 u. Hoogwater dinsdag 13 aug.: Vlissingen: 3.35 u. 2.24 m., 15.41 u. 2.24 m. Terneuzen: 4.02 u. 2.38 m., 16.11 u. 2.38 m. Wemeldinge: 5.21 u. 1.83 m., 17.32 u. 1.66 m. Zierikzee: 5.10 u. 1.57 m., 17.14 u. 1.40 m. Uit niets blijkt, dat de Sowjets van plan zijn zich binnen afzien bare tijd terug te trekken uit Oost-Duitsland. Zij houden dit land zo vast mogelijk in hun communistische greep. In de redevoeringen, die de Russische partijleider Chroesjtsjef bij zijn bezoek aan Oost- Duitsland heeft gehouden heeft men een grimmigheid kunnen con stateren, die men na de jovialiteit, die de Rus in andere Oost- Europese landen heeft laten zien niet zou hebben verwacht. Het Kremlin schijnt echter niet van zins te zijn een herhaling van het geval Polen toe te staan in Oost-Duitsland. Dat de Russen zich zeer intensief met de politiek van de Oostduitse re publiek bemoeien is wel gebleken uit de toespraken van Chroesjtsjef. Hij ging zeer indringend in op allerlei in terne vraagstukken, die de regering Grotewohl moet behandelen. Deze di recte inmenging van de Russen is enkele dagen geleden opnieuw geble ken, toen de Russische ambassadeur zich met kracht heeft verzet tegen het invoeren van de algemene dienstplicht in Oost-Duitsland. De regering Grote wohl bereidde plannen hiertoe voor, doch dergelijke plannen passen niet in het kader van de door de Sowjets gepredikte ontwapeningspolitiek. Dientengevolge werd Grotewohl te kennen gegeven, dat van algemene dienstplicht in zijn land niets kan komen. Is het de Russen dan' toch menens met hun ontwapeningsplannen? Men kan het moeilijk geloven, want hoe wel er geen dienstplicht zal komen in Oost-Duitsland zal de propaganda voor het werven van vrijwilligers voor het Oostduitse leger veel inten siever worden gevoerd, dan tot op heden het geval is geweest. Er zal, heeft de Russische partij leider bij zijn bezoek aan Oost-Duits. land nog gezegd, geen oorlog meer komen als het Russische en het Duit se volk bestendig in vriendschap naast elkaar blijven voortleven. Uit deze woorden van Chroesjtsjef kan wel worden geconclueerd dat de Sowjets de Duitsers onder hun controle willen houden. Immers, vriendschap met De politie van Marseille heeft mede gedeeld, dat twee Noordafrikanen za terdagavond in Marseille een landge noot hebben doodgeschoten. De aan vallers zijn gevlucht. Bij een schiet partij tussen Noordafrikanen in een ander deel van de stad werd een van hen ernstig gewond. In het gebied van Parijs zijn ook weer aanslagen op Noordafrikanen gepleegd. Eén kwam hierbij om het leven en een ander werd ernstig ge wond. Moskou betekent ondergeschikt zijn aan het Kremlin. Geruchten die niet zijn beves tigd hebben de ronde gedaan over een bezoek van Chroesjtsjef aan Egypte. In de gevangenis van Algiers zijn twee Algerijnse verzetslieden, die ter dood veroordeeld waren, terecht gesteld. De Franse autoriteiten hebben uit gebreide voorzorgsmaatregelen geno men, omdat het Algerijnse nationale bevrijdingsfront onlangs gedreigd heeft met represailles als verzetslieden geëëxecuteerd zouden worden. Volgens doorgaans betrouwbare kringen hebben de Fransen sinds het begin van de opstand in Algerië in november 1954 ongeveer 35.000 op standelingen gedood en omstreeks twintigduizend gevangen genomen. Tot één augustus j.l. verloren de Fransen ongeveer 2900 man aan do den, onder wie tweehonderd officie ren, 9000 man aan gewonden en 700 man vermisten. Onder de Mohammedaanse burger bevolking bedroegen de verliezen 6000 doden, 3700 gewonden en 2300 ver misten, terwijl er 945 blanken werden gedood, 2700 gewond en 140 worden vermist. Dat de strijd het afgelopen halve jaar zeer in felheid is toegenomen blijkt uit het feit, dat het aantal ge sneuvelde opstandelingen op 1 augus tus bijna het dubbele was van het aantal, dat op 1 februari j.l. werd genoemd. Partij van Peron nog grootste in Argentinië De partij van ex-president Peron is nog steeds de sterkste partij in Argen tinië. Bij de recente verkiezingen stemden de aanhangers van Peron blanco, t.w. 146.946 personen. De re geringspartij verwierf 105.489 stem men. De algemene vergadering der Ne derlandse Maatschappij tot bevorde ring der Tandeelhkunde heeft het be leid van het hoofdbestuur ten aanzien van het conflict met de ziekenfondsen goedgekeurd. Dit betekent, dat aan de leden van de maatschappij het advies gegeven zal worden de medewerking aan de ziekenfondsen te hervatten, zodra de kwestie van het inroepen van een bindend advies inzake de honorering van de tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden de finitief is geregeld. Tussen de maatschappij en de zie kenfondsorganisaties is overeenstem ming bereikt over de nodige maat regelen in verband met de liquidatie van het conflict. Over een aantal tand heelkundige desiderata zullen partijen na schriftelijke voorbereiding op kor te termijn besprekingen openen. Zaterdagavond laat heeft de Am- stelveense politie tevergeefs gespeurd naar twee mannen, die gestoord wa ren bij een poging om in te breken via een kelderraam aan de achter zijde van een huis aan de Amsteldijk. Omdat er volgens de bewoners, die onmiddellijk de politie alarmeerden, 'n lange man hij was, dacht de politie terstond aan de mogelijkheid, dat dit de 35-jarige beroepsinbreker Willem V. zou kunnen zijn, die op dinsdag morgen 30 juli j.l., toen hij klaar stond om in Haarlem in een gevangenis wagen te stappen, kans zag te ont vluchten. Omdat bekend is, dat hij gebruik maakt van vuurwapens werd de Amsterdamse politie op de hoogte gebracht, die ook in de omgeving ge zocht heeft. DE BILT ZEGT: Later afnemende wind Enkele buien afgewisseld door op klaringen. Krachtige aanvankelijk nog harde zuidwestelijke wind draaiend naar west of noordwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Een Canadees vliegtuig met 79 mensen aan boord is ten zuidwes ten van de stad Quebec in de lucht ontploft. Delen van het ver ongelukte toestel zijn vanuit de lucht waargenomen. Volgens de Canadese luchtmacht is er weinig hoop, dat iemand van de .inzittenden van het neerge storte toestel nog in leven is. Het merendeel van de inzittenden waren waarschijnlijk Canadese mili tairen, die met hun gezinnen uit IJs land terugkeerden. Dank zij het doortastend optreden van een surveillerende agent van Veroordelingen in China In de Chinese provincie Sjansi is een vroegere leider van een religieuze secte ter dood veroordeeld wegens het verspreiden van geruchten. Ook zou hij contact met Tsjiang Kai Sjek op genomen hebben. Achttien leden van de secte werden veroordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van twee tot twintig jaar. In Oman is het nog allerminst rus tig. Infanteristen van de sultan van Moeskat hebben, gesteund door Britse pantserwagens, een fort op de rebel len veroverd. Britse vliegtuigen hebben voorts stellingen -van de opstandelingen ge bombardeerd. Negen Arabische staten hebben be- politie kon in Rotterdam de 29-jarige sloten de Veiligheidsraad te verzoe- koopman J. J. B. uit Rotterdam wor den aangehouden. Enkele uren ervoor had hij in een sigarenwinkel annex postagentschap te Rotterdam een po ging gedaan geld te roven. Doordat de winkelierster begon te gillen nam hij de benen, zodat het inderdaad bij een poging is gebleven. In de winkel vroeg de man naar diverse merken sigaretten en sigaren. De vrouw wilde hem verschillende soorten tonen. Zij moest zich daar voor omkeren en op de tenen gaan staan. Opeens kreeg zij ter hoogte van de schouderbladen een klap in de nek. Zij schrok geweldig en keerde zich terstond om en toen kreeg zij een slag op de .linkeronderarm. De vrouw begon te gillen en bang ge worden nam de knaap de benen. De vrouw waarschuwde de politie. Zij kon een signalement van de dader opgeven. Een agent zag twee uur later een knaap lopen, die aan het signalement beantwoordde. Hij hield de man aan en nam hem mee naar het bureau, waar hij bekende. Tweede boogbrug in Y-oeververbinding geplaatst Als onderdeel van de vaste Y-oever verbinding lopend vanaf de Zee- burgerdijk in Amsterdam (oost) naar Schellingwoude aan de noordkant van het Y is een tweede boogbrug ,nl. die over het Amsterdam-Rijnkanaal, geplaatst. Het 480 ton wegende stalen gevaarte, dat 89 meter lang is, werd door zes grote drijvende bokken van de twee pontons gelicht en op de steunpunten van de brugpeilers neer gelaten. De communistische regering van Polen heeft de strijd aangebonden te gen belastingontduikers en mensen, die speculeren in vreemde valuta, in het bijzonder in dollars. ken de strijd in Oman te behandelen. Storm in Japan eiste veel slachtoffers In berichten uit midden Japan wordt gezegd, dat meer dan tienduizend red ders zich in gevaar bevinden na een verschrikkelijke storm waarin naar men vreest tweehonderd mensen zijn omgekomen. Vele reddingsploegen zijn geïsoleerd en er zouden dertig aardverschuivin gen voorgekomen zijn. De rivier de Wantrase is buiten haar oevers getreden en drie bruggen zijn weggespoeld. Het verplaatsen van een compleet huis is tegenwoordig niet zo'n onzienbaren- de gebeurtenis meer, zeker niet sinds men voor dit werk, dat b.v. in de Ver. Staten nogal vaak voorkomt, over spe ciale grote trucks met oplegger be- rchikt, die van een dergelijke „ver huizing" een gewoon karwei maken. Anders wordt dat echter allemaal wan neer zo'n huis wordt opgenomen door een groep mannen, zoals laatst in N.- Malakka, waar 200 inboorlingen een huis uit Baling overbrachten naar het vijf km verder gelegen Kroh. Dit is toch, dunkt ons, een prestatie om re spect voor te hebben. De foto toont het wonderlijke transport b(j het passeren van een hoofdweg. Op het viaduct nabij het stadion te Utrecht is gisterochtend een auto van de weg geraakt en over de kop gesla gen waarbij een persoon gedood en twee andere licht gewond werden. De auto werd bestuurd door de 28-jarige Amerikaan Joseph Edward Brough. Even voor het viaduct werd de chauf feur afgeleid waardoor de auto in de berm raakte. Bij zijn pogen weer op de rijweg te komen heeft de chauffeur waarschijnlijk te fors het stuur ge wend waardoor de auto over de kop sloeg en op de andere rijbaan terecht kwam. De echtgenote van de bestuur der werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De bestuurder liep lichte verwondingen op. Op de rijksweg 's-Hertogenbosch Eindhoven is onder Liempde een ver keersongeluk gebeurd, waarbij één persoon om het leven kwam en drie personen ernstig werden gewond. Een personenauto met vier uit Amersfoort afkomstige inzittenden reed daar van achteren tegen een stilstaande vracht auto De botsing was zo hevig, dat een van de inzittenden op slag werd ge dood. De drie anderen werden ernstig gewond. Zaterdagmiddag is op de Delftweg te Rotterdam de 35-jarige P. van Baaien onder een bus geraakt en op slag gedood Zaterdagmiddag is de 34-jarige Th. J. S. Andringa uit Oss ongeveer een kilometer voor het dorp Holten op de rijksweg Holten-Rijssen met zijn per sonenauto tegen een boom gereden. De bestuurder werd op slag gedood. Zijn naast hem zittende echtgenote werd zwaar gewond Vier Nederlandse toeristen zijn vrij dag niet ernstig gewond bij een onge luk met een postauto in de omgeving van .Schruns in de Oostenrijkse pro vincie Vorarlberg. De Nederlanders maakten deel uit van een gezelschap van een reisvereniging, dat in Schruns verblijft. Zij hadden een tochtje ge maakt met de postauto, die bij de af daling van de Bielerhöhe in een bocht op het natte wegdek slipte en kantel de. De vier gewonden, de heer en me vrouw Gieben uit Voorburg, mejuf frouw Dijkstra uit Leiden en mevrouw Karssemeyer-Stoel uit Rotterdam zijn opgenomen in een ziekenhuis te Blu- denz. Hun toestand is niet ernstig. Nederlander in Frankrijk ernstig gewond Bij een botsing met een personen auto zijn twee Nederlanders die per motorfiets in Frankrijk een tocht maakten nabij Villefranche sur Saone gewond. De 35-jarige J. V. werd hier bij licht gewond en zijn vader, de 68- jarige S. V. kreeg een dubbele sche- delbasisfractuur. Vier bergbeklimmers, twee Duit sers en twee Italianen, vertoeven nu al negen dagen op de steile helling van de top van de Eiger in Zwitser land. Zij verblijven in een geïmpro viseerde tent en kunnen niet langs de rotswanden naar beneden komen. Gisteren zijn opnieuw pogingen aangewend om de mannen uit hun benarde positie te halen, echter zon der succes. Gonnie Bruys opende luchtvaartexpositie In Den Haag is door het indrukken van een knop, waardoor motoren be gonnen te zoemen, de tentoonstelling van de Kon. Ned. vereniging voor luchtvaart geopend door Gonnie Bruys, de jongste vliegtuigbestuurster van Nederland (15 jaar), die nabij haar woonplaats Bergen op Zoom voor de eerste maal een solo-vlucht in een Piper Cub maakte. Met ingang van gisteren wordt in Frankrijk een uniforme belas ting van 20 procent geheven op de invoer uit het buitenland. Slechts enkele basisprodukten zijn hier van uitgezonderd. De nieuwe be lasting komt in de plaats van een invoerrecht van 15 procent, dat echter slechts op circa 25 procent van de invoer werd geheven. De nieuwe belasting geldt voor circa 60 procent van de invoer. De Franse exporteurs zullen 20 pro cent van hun verkoop aan het buiten land terugkrijgen. Buitenlandse toeristen zullen in het vervolg hun franken kunnen kopen tegen een koers die 20 procent lager is dan de officiële, maar Fransen die naar het buitenland gaan betalen voor hun deviezen 20 procent meer dan de geldende koers. De Franse autoriteiten verwachten dat deze maatregelen de begroting met 40 miljard frank per jaar zullen ver lichten. De Franse minister van financiën verklaarde zaterdagavond, dat de nieuwe maatregelen geen overgangs maatregelen zijn, doch dat zij voor on beperkte duur zijn genomen. De maat regelen moeten het mogelijk maken dat de Franse economie een nieuwe basis voor ontwikkeling vindt. De Poolse politie heeft in het dis trict Olsztyn in Noord-Polen (het voormalige Oost-Pruisen) elf leden van een illegale jeugdorganisatie ge arresteerd, die in de bossen twee for ten hadden gebouwd. De leider van de groep was 27 jaar. Een berggids, die met een stalen kabel van de top was neergelaten, moest worden opgehaald, omdat hij in een verticale spleet van de rots wand was terechtgekomen en van de drie mannen in de tent gescheiden bleef door een bergkam. De gids kreeg echter wel antwoord op zijn geroep van een van de mannen in de tent. Men kon gisterochtend de vier bergbeklimmers van beneden af door kijkers waarnemen. Gistermiddag moest men de red dingswerkzaamheden staken omdat op de bergtop een sneeuwstorm woedde. Moderne denkbeelden aan Britse hof Waarnemers in Londen vragen zich af, of prins Philip gebruik zal maken van het rumoer dat door de kritiek van Lord Altrincham op het Britse hof is veroorzaakt om zijn „moderne" denkbeelden ingevoerd te krijgen. Men wijst er op, dat het vooral aan prins Philip te danken is geweest, dat prins Charles vorig jaar op een par ticuliere school is geplaatst. Plnimveehouders verontrust De monopolieheffingen, als gevolg van de verhoogde voedergraanprijzen, hebben een kostprijsverhogende wer king van VA cent per ei en vormen daardoor een groot probleem voorde pluimveehouderij. Er wordt door de regering in samenwerking met het landbouwschap gedokterd aan een oplossing door middel van een resti tutieregeling. Wanneer er op korte termijn geen oplossing wordt gevon den door een volledige compensatie voor de verhoogde prijzen van de voedergranen, za] dit een grote slag betekenen voor de pluimveehouderij en zal deze haar grote betekenis voor deze nationale economie gaan ver liezen. Dit deelde de voorzitter van de Nederlandse Pluimvee Federatie, de heer A. Dings, mede op de te Utrecht gehouden jaarvergadering van de N.P.F. 0 Japan zal op de bijeenkomst van de algemene vergadering van de V.N., die op 12 september gehouden zal worden, een nieuw voorstel indienen met betrekking tot het verbod van kernwapens. Zaterdagavond omstreeks half elf lg op de verkeersweg van Pindorp naar Huijbergen een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De heer C. Huijgens uit Hoogerheide slipte met zijn auto in de bocht waardoor hij in volle vaart te gen een boom reed. Hij kreeg zulke ernstige verwondingen dat voor zijn leven wordt gevreesd. Duits echtpaar gewond Op de rijksweg nabij Utrecht is een uit Düsseldorf afkomstige personen auto door een rukwind van de weg afgeraakt en over de kop geslagen. Twee van de vier inzittenden zijn ern stig gewond naar een ziekenhuis over gebracht. Verdronken In Den Haag is de 8-jarige jongen K. J. Hoogweg in het Verversings kanaal gevallen en verdronken. Het 6-jarig jongetje A. v. d. Ent uit Berkel en Rodenrijs is van een tuin dersschuit gevallen en verdronken. De rivierpolitie te Rotterdam heeft ter hoogte van de Wiltonhaven te Schiedam het stoffelijk overschot aan getroffen van een 23-jarige Indiase matroos. Hij was opvarende van het Britse s.s. „Border Hunter" en over boord geslagen en verdronken. De 22-jarige matroos M. van den Berg uit Naaldwijk, opvarende van 't Rijnschip „Gurnemanz", die op de avond van de zesde augustus werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Zijn stoffelijk overschot is door de rivier politie gevonden. Een grote Westduitse margarine- fabriek heeft de huisvrouwen drin gend gewaarschuwd, geen van de on geveer 1.200.000 pakjes margarine te gebruiken, die in de afgelopen vier weken door deze fabriek zijn afge leverd. Het is n.l. mogelijk, dat zij met tyfusbacillen zijn besmet. Sabotage in Jordanië Volgens het Israëlische blad „Maa- riv" komen in Jordanië steeds meer sabotagedaden voor van Egyptische en Syrische zelfmoordcommando's. De actie, waarbij bruggen opgebla zen en telefoonlijnen doorgesneden worden, is volgens het blad gericht op het ondermijnen van koning Hoesseins positie. Het Israëlische blad gelooft, dat da zelfmoordcommando's hun instructies krijgen uit Damascus, waar een aan tal Jordaniërs in ballingschap leeft. 0 Naar aanleiding van persberichten uit Buenos Aires, dat president Soekarno in november aanstaande een bezoek aan Argentinië zal brengen, hebben paleis kringen verklaard, dat voorzover hun bekend tot dusver nog niet is gesproken over een bezoek van de president dit jaar aan Argentinië. De najaarsvergadering van de Al gemene Nederlandse Doopsgezinde Predikanten vereniging zal op 9 sept, in de Doopsgezinde kerk aan de West zijde te Zaandam worden gehouden. Als referent zal optreden ds. A. L. Broer van Hilversum, met het onder werp „Christendom en kunst". Het bestaan van Israël kan slechts verzekerd worden door massale im migratie, heeft premier Ben Goerion verklaard. Israël moet ter verzeke ring van zijn toekomst twee miljoen nieuwe immigranten opnemen, zo voegde hij eraan toe. De Sowjet-Unie en de V.S. zul len missies uitwisselen op het gebied van de medische voorlichting. Op dertien augustus gaan vijf art sen van de Amerikaanse dienst voor volksgezondheid naar Rusland voor 'n studiereis van vier weken. In oktober komt een dergelijk Russisch gezel schap naar de V.S. Prinses Beatrix heeft zaterdag tegen half tien vergezeld van haar particu lier secretaresse mej. mr. M. Meurs, een bezoek gebracht aan de interna tionale tentoonstelling „Het Atoom". De Prinses werd bij aankomst begroet door de secretaris van de stichting ,Het Atoom" mr. A. A. Land. Tijdens de rondwandeling gaf dr. E. D. Kunst, lid van de technische afdeling een toe-' lichting. Omstreeks 11 uur vertrok de Prinses. 0 Op 20 augustus zullen te Genève economische besprekingen tussen Frankrijk en Egypte beginnen. Van 19 tot en met 22 augustus a.s. zal in het R.A.I.-gebouw te Amster dam de zesde Nederlandse sportvak- beurs worden gehouden, waaraan waarschijnlijk 60 standhouders zullen deelnemen. Volgens de stichting Ne derlandse Sportvakbeurs worden ook buitenlandse inkopers verwacht. De beurs zal van 10 tot 6 uur ge opend zijn en met uitzondering van de laatste dag ook des avonds van half acht tot 10 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1