Rebellen in Oman bieden nu krachtige tegenstand Gerestaureerde N. H. Kerk te Biggekerke overgedragen Kwestie in de Veiligheidsraad Westelijke mogendheden rinkelen met de sabel' „Ik ben de aanklager", riep boze verdachte BAAYENS PROT ES1ANTSCHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND JV. Opmars van expeditiemacht onderbroken Poolse duikboten bij Schotse kust iiiiiiiimiiiii Aziatische griep om de wereld Sowjetspionnen in V.S. veroordeeld Chroesen Ulbricht waren het niet eens Chroesjtsjef in massabijeenkomst Hij sprak van een domme politiek ..MAAR DE LORD WAS NIET BANG... Roeiboot sloeg om, echtpaar omgekomen Tijdens bijeenkomst gisteravond: Na twee jaar kunnen diensten weer in „echte" kerk gehouden worden De speciaalzaak voor uw Bril Hoofdkantoor: l. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel! (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3776 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Zaterdag 10 aug. 1957 FOLKLORE IN MIDDELBURG I (Zie pagina 2). Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.17 u., onder 20.12 u. Maan op 20.03 u., onder 6.25 u. Hoogwater zondag 11 aug.: Vlissingen: 2.28 u. 2.10 m., 14.37 u. 2.14 m. Terneuzen: 2.56 u. 2.24 m., 15.08 u. 2.28 m. Wemeldinge: 4.12 u. 1.75 m., 16.30 u. 1.64 m. Zierikzee: 4.03 u. 1.48 m., 16.14 u. 1.37 m. De expeditiemacht van de Engelsen, ongeveer 700 man sterk, is gisteren in de omgeving van de waterbronnen bij het dorp Kersja ge bleven, nadat zij donderdag was teruggetrokken, toen zij bij het vlieg veld van Firk op krachtige tegenstand van de opstandelingen van de Imam van Oman stuitte. De bevelvoerende generaal, Robertson is naar Bahrein gevlogen voor overleg met de Britse resident van het eiland. Aangenomen werd, dat de generaal met het oog op eventuele internationale gevolgen niet heeft willen overgaan tot beschieting van Firk. Een woordvoerder van het Poolse ministerie van marine heeft gisteren in Warschau categorisch geruchten te gengesproken, volgens welke de be manning van twee Poolse duikboten, die bij de Schotse kust zijn waargeno men, politiek asyl in Engeland zou willen vragen. Ir- -onden mededeling (adv.) De militairen ondervinden veel overlast van de hitte. Het water in de radiator van vrachtwagens ging koken, terwijl vele andere wagens bleven staan doordat de benzine verdampte voordat zij in de cilin ders kwam. Tegenstand Bij hun opmars naar Firk hebben de troepen van de Sultan de machtig ste tegenstand der rebellen in de hui dige veldtocht ondervonden. Zij wer den beschoten door sluipschutters, die zich bekwaam hadden verscholen. Vijf militairen zijn hierdoor gesneu veld. De Britse strijdkrachten, die sa men met de troepen van Maskate ope reren leden geen verliezen. In Veiligheidsraad Jordanië heeft de politieke commis sie van de Arabische liga medegedeeld ermee in te stemmen, dat de Liga de kwestie-Oman bij de Veiligheidsraad aanhangig maakt. Jordanië heeft te vens laten weten, dat Jordanië elke resolutie zal steunen, die door de Liga met betrekking tot Oman is goedge keurd. De vertegenwoordiger van de Imam van Oman in Egypte heeft na een ge sprek met de Chinese ambassadeur in Cairo meegedeeld, dat de regering te Peking bereid is Oman te helpen. Zevenjarig meisje door vrachtauto overreden Het zevenjarige dochtertje van de heer J. H. is gistermiddag, toen zij, met een jonger zusje achterop, per fiets op de rijksstraatweg Geldermal- sen-Culemborg reed, vermoedelijk in aanraking gekomen met een in de zelfde richting rijdende en haar pas serende vrachtauto met aanhangwa gen. Het meisje is voor de wielen van de auto gevallen en werd ernstig ge wond. Ze is later in het ziekenhuis Bethesda te Tiel overleden. Haar zus je bleef ongedeerd. Na ongeluk met motor overleden Vrijdag omstreeks twee uur is de 18-jarige R. R. die zijn vakantie te Appingedam doorbracht, in Rottum (gemeente Kantens), in een flauwe bocht van de weg met zijn motor te gen enige bomen gebotst. R. was op slag dood. Eduard van Beinum plotseling ziek Eduard van Beinum, die gister avond in het Festspielhaus te Salzburg het Berlijns Filharmonisch orkest zou dirigeren is, naar radio Wenen in een directe uitzending uit Salzburg meld de, door plotselinge ziekte verhinderd geworden te dirigeren. Hij had last van een acute storing in de bloedsom loop. hazetfabrieken te zevenbergen De Aziatische griep heeft in vijf maanden tijds haar onheilstocht om de aarde gemaakt. Momenteel lijden 200.000 mensen aan deze griep. Er zijn vijf gevallen met dodelijke afloop ge signaleerd, zo meldt de wereldgezond heidsorganisatie in Geneve. Voorts woedt de ziekte nog in Egyp te, Soedan, Korea, India, Zuid-Afrika en de Ver. Staten (vnl. Californië). Ook op Nieuw Zeeland en de Fidzji eilanden is de Aziatische griep gesig naleerd. De 64-jarige handelaar Jacob Al- bam en de 52-jarige mevrouw Myra Soble zijn gisteren in New York we gens spionage voor de Sowjet-Unie ie der tot 5>/z jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De man van mevrouw Soble, zal la ter gevonnist worden. De Sobles en Albam, die schuld hebben bekend, zijn als vluchtelingen naar de V.S. gegaan. Mevr. Soble heeft met de Ameri kaanse autoriteiten samengewerkt en geen belangrijke rol gespeeld in de spionage-organisatie. Wel wist zij dat haar man voortdurend in contact stond met Russische agenten, zo ver klaarde de officier van justitie. De inlichtingen die de Sobles ver strekt hebben, leidden er toe, dat de vroegere officier van de Amerikaanse geheime dienst Zlatowski en diens echtgenote wegens spionage zijn aan geklaagd. „Neues Deutschland", het orgaan van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij, weet de volgende anecdote te vertellen over Chroesjtsjef en Ulbricht. Beide mannen brachten een be zoek aan de bouwtentoonstelling, die op het ogenblik in Oost- Berlijn wordt gehouden. Chroes- tsjef, merkte sarcastisch op: „De Duitse democratische republiek is een land dat gedwongen wordt hout in te voeren. En Finland, dat hout naar Oost-Duitsland ex porteert, maakt stalen meubels". Ulbricht reageerde hierop met de opmerking dat Oost-Duitsland ook voor moeilijkheden staat bij de invoer van staal en nodigde Chroesjtsjef vervolgens uit een van de tentoongestelde armstoe len te proberen. Chroesjtsjef antwoordde: „Ik be grijp heel goed dat u mij in die stoel wil laten plaatsnemen op dat ik u daarna complimenten kan maken". En hierna werd de discussie over de voordelen van houten en ijze ren meubelen tussen de voorma lige slotenmaker Chroesjtsjef en de oud-meubelmaker Ulbricht voortgezet. Toen hij vertrok ver klaarde Chroesjtsjef glimlachend „Dit is de eerste maal dat ik het niet eens ben met kameraad Ul bricht". De Russische delegatie onder leiding van Chroesjtsjef heeft gisteren het bezoek aan Oost-Duitsland voortgezet. Op het programma stond een bezoek aan Leipzig. Op een massabijeenkomst aldaar heeft de Russische partijsecre taris gezegd, dat de westelijke mo gendheden met de sabel rinkelen. HU noemde dit een domme politiek. „Wij hebben alles wat nodig is om ongenode gasten een passende ont vangst te bereiden", aldus zijn rede nering. De Sowjet-Unie zal elke agres sie tegen een land van het socialisti sche blok afslaan. Hij merkte op, dat Rusland geen vijandige bedoelingen heeft tegenover welk ander land dan ook en dat het bereid is de nauwste betrekkingen aan te knopen met een herenigd Duitsland. Tijdens een bezoek aan een landbouwtentoonstelling had Chroesjtsjef een bijzondere belang stelling voor maisplanten, die men liet zien. Ook bracht hjj een bezoek aan een machinefabriek. „Ik ben de aanklager", riep gister ochtend de als verdachte voor de Am sterdamse politierechter terecht staan de 49-jarige Hilversumse zandvormer W. W., die er van werd beschuldigd op 29 maart van dit jaar tijdens een ruzie op straat de 49-jarige Hilver sumse wever B. de woorden te hebben toegevoegd: „Bij mij komt geen poli tieagent voor een gestolen fiets aan de deur". De officier van justitie heeft u als verdachte wegens belediging gedag vaard", merkte de president op, toen W. weigerde als verdachte voor het ht'.cje te verschijnen. „Bewijzen", zei W. „En ik blijf hier staan", zei hij dreigend, zich links van het hekje opstellend en hij nam een afwerende houding aan toen enige wachtmeesters langzaam kwamen aanlopen en hem, zachtjes in de ge wenste richting wilden duwen. „Gaat u er dan maar bij zitten" zei de president. „Nee, ik blijf staan". „U moet doen wat de politierechter zegt, anders moet ik u laten verwij deren". „Dat moet u dan zelf weten, maar," (en hierbij zwaaide verdachte drei gend met zijn vinger), „dan ga ik te gen u in hoger beroep". Tenslotte liet de rechter de ver dachte maar staan waar hij wilde. Twee getuigen zeiden de gewraakte woorden te hebben gehoord. „Ik heb een bewijs van goed gedrag van de politie in Hilversum" over schreeuwde verdachte de opmerkin gen van de president. De officier van justitie hield er in zijn requisitoir rekening mee, dat ver dachte last had van zijn zenuwen en De eerste vaste verbinding tussen de beide IJ-oevers bU Amsterdam, de brug tussen Zeeburg en Schel- lingwoude over Merwedekanaal en Buiten-IJ welke voor een belang rijke verlichting van de verkeers moeilijkheden moet zorgen zolang de IJ-tunnel nog niet aangelegd en klaar is, groeit nu snel uit tot een machtig stuk werk van Neder lands technichi. Aan alle onder delen van het grootse object wordt op volle kracht gewerkt om zo snel mogelUk vrq baan te maken voor het door het IJ zo sterk afgeremde snelverkeer van en naar Amsterdam. De foto toont de oprit naar de op de achtergrond zichtbare brug over het Buiten-IJ, gezien uit de richting Amsterdam. LEGE VAKKEN In het stadion van Leipzig, waar de massabijeenkomst werd gehou den werd hij ingehaald met ritmisch handgeklap en gezang. De televisie liet echter zien, dat hele vakken van het stadion leeg waren. Mikojan heeft een bezoek gebracht aan de vissersplaats Sassnitz in noord- Duitsland. Later bezocht hij de scheepswerven van Stralsund. Een woordvoerder van de Russische ambassade in Oost-BerUjn deelde me de, dat de Russische delegatie waar- schijnlük de volgende week woensdag of donderdag uit Oost-Duitsland zal vertrekken. Nadat de tngelse lord Aurin- cham donderdagavond in Man chester voor de televisie was op getreden in het programma „Youth wants to know", naar aanieiding van zijn kritiek op de Engelse koningin, welke in Enge land zoveel beroering heeft ver wekt, ontmoette hij bq het ver laten van de studio buiten de deuren een woedende menigte, welke geen opwekkende dingen met hem voor bleek te hebben. De lord bleef evenwel, zoals de foto laat zien, onveranderd en stelde tegenover de opgeheven vuisten, waarvan men er links op de foto nog een ziet, niet alleen zUn eigen vuist, maar ook zijn paraplu. In Noord-Frankrijk en het Franse kustgebied zijn vier mensen om het leven gekomen door het slechte weer. Bij de Bretonse haven La Trinite-sur- Mer sloeg in een plotseling opstekende storm, een roeibootje om, waardoor de twee inzittenden, een echtpaar, om het leven kwamen. Bij Brest verdronk een visser toen zijn boot omsloeg. BU Rijsel werd een man door de bliksem getroffen. Voor de Ned. Hervormde gemeente van Biggekerke was het giste ren een vreugdevolle dag. Want in de avonduren, terwijl de scheme ring bezit nam van dit typisch Walcherse dorpje, werd de volledig gerestaureerde kerk op het dorpsplein door de voorzitter van de kerk voogdij, de heer P. Wijkhuys, namens de gemeente aan de voorzitter van de kerkeraad, ds. A. D. H. Roscam Abbing, overgedragen. Dit ge beurde tijdens de bijeenkomst in het gerestaureerde kerkgebouw, waarbij verschillende kerkelijke en burgerlijke autoriteiten aanwezig waren. eiste tien gulden boete of twee dagen hechtenis. „Ik waarschuw u, dat neem ik niet" protesteerde verdachte. Ook na het uitspreken van het vonnis, conform de eis, tien gulden boete of twee da gen hechtenis, nam verdachte het niet en met een „officier, teken direct maar hoger beroep aan", verliet hij hevig mopperend de zaal. Hervormd Biggekerke is dus weer uit de moeiUjkheden. Want die waren er zeer zeker tijdens de restauratie. Het probleem van de huisvesting vormde hier wel het meest ingrüpen- de. Gelukkig konden de diensten in de cantine D.A.C.W.-kamp doorgang vinden gedurende twee jaren, die de kerk in de steigers stond. Veel veranderd Er zijn heel wat veranderingen aan gebracht in het kerkje van weleer. De grootste is wel, dat orgel en preek stoel welke laatste weer tegen het koor werd geplaatst zijn verwisseld. De gemeenteleden, die een dienst bij wonen, kijken nu weer in oostelijke richting. De vroegere consistorie, die tegen de toren was aangebouwd, moest verwijderd, omdat de herstel lingen aan de toren dit vereisten. Er verrees een geheel nieuwe consistorie. De muren, die voorheen aan de bui tenkant bepleisterd waren hetgeen vermoedelijk eens werd gedaan om de slechte plekken in de muren aan het oog te onttrekken zijn voor een belangrijk gedeelte van nieuwe steen voorzien. Bijzonder goed werk is er, naar ds. Roscam Abbing vertelde, ver richt bij het vervaardigen van de boogjes boven de ramen, waarvan de uitvoering in vakkringen bijzonder hoog wordt aangeslagen. Voor wat het interieur van dit fraaie kerkje, vermoedelijk nog het enige op Walcheren met een echte koorafsluiting, betreft de luifel- balken langs de muren van voor heen zijn verdwenen. Alle zitplaat sen zijn nu in één blok samenge bracht, de stoelen in het midden, de paden opzij. De toren, die het eigen dom is van de burgerlijke gemeente, werd eveneens grondig onder han den genomen. Dit bouwsel werd zelfs tot beneden de galmgaten af gebroken. Het werk aan de toren werd door de gemeente, die boven dien een nieuwe klok in de toren liet hangen de oude werd door de Duitsers gestolen gefinancierd. Overdracht Het eerste deel van de bijeenkomst werd geleid door de heer P. Wijkhuys, de voorzitter van de kerkvoogdij. De ze memoreerde o.m. de voorbereiden de werkzaamheden, die aan de restau ratie voorafgingen. Aan wijlen de heer J. M. Sturm, werd opgedragen een plan te maken. Deze kwam er met verschillende voor dc dag. „Het bleek", zo zei de heer Wijkhuys, „dat de ge meenteleden unaniem voor een alge hele restauratie waren, met verwisse- Ingezonden mededeling (adv.) ling van preekstoel en orgel". De heer J. M. Geuze, aannemer te Middelburg, voerde het werk uit. „We zijn er dank baar voor, dat we nu het resultaat van de restauratie kunnen zien", al dus de heer Wijkhuys, die er op wees dat door de steeds stijgende materiaal kosten en lonen het eindcijfer steeds hoger werdDoor verschillende subsidies werd men evenwel ver op weg geholpen. Naar de heer Wijkhuys zei, heeft men van de gemeente veel medewerking ondervonden en hij be tuigde hiervoor zijn erkentelijkheid. „Maar de meeste dank zijn wij ver schuldigd aan God", zo besloot de voorzitter der kerkvoogdij, die hierna voorging in dankgebed. Gelukwensen Na het zingen van Gez. 135, vers 1 en 3, voerden verschillende sprekers het woord, ds. F. S. Kloosterman, voorzitter van de provinciale kerkver gadering, ds. E. Durkstra uit naam van de classis Walcheren en mede namens de ring Vlissingen, en ds. J. Wage-> ner van Zoutelande. Verder spraken nog burgemeester J. L. Dregmans, de heer Geuze Sr., en mevrouw M. Caljé-Wijkhuys, vice- presidente der Chr. Vrouwenvereni ging. Nadat de gemeente Gez. 272, vs. 1 en 2 gezongen had, droeg de heer Wijkhuys de gerestaureerde kerk aan ds. Roscam Abbing over. Deze sprak vervolgens een wijdingswoord, waarin hij o.m. zei, verheugd te zijn over het feit, dat men nu zondags weer naar de „echte", fraaie herstelde kerk kan gaan. „Maar", zo zei ds. Roscam Ab bing, „het is goed de vorm mooi te restaureren, daarbij mag echter de in houd niet vergeten worden!" Nadat de predikant was voorgegaan in gebed, werd de bijeenkomst met het zingen van Psalm 119 53 besloten. DE BILT ZEGT: Opklaringen. Enkele buien, somtnige met onweer, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuid-westelijke wind. Iets koe ler.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1