Rusland streeft oprecht naar vriendschap met alle Duitsers Trein Eindhoven- Helmond ontspoord Adenauer moest het ontgelden Oorzaak nog niet bekend Opmars in Oman duurt voort Kamerlid stelt vragen over de invoer van suiker PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND s Goede bedoelingen van Chroesjtsjef TUNNELBOUW IN VELSEN NADERT VOLTOOIING Weinig tegenstand RadioCairo Arrestaties in China Jordaniëmikpunt van leugens ^muiterij Tram grijpt auto; dame gedood Algerije zucht onder de terreur Zeven gewondengeen doden Limonade en worden duurder gazeuse Zwaar onweer boven Brussel en Maastricht Ierse mantelpakjes Amerikaanse zaakgelastigde in Boedapest Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 pér maand, ƒ7per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3775 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Vrijdag 9 aug. 1957 Tante sloeg op de vlucht (Zie pagina 5). Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag; Zon op 5.16 u., onder 20.14 u. Maan op 19.41 u., onder 5.21 u. Hoogwater zaterdag 10 aug.: Vlissingen: 1.52 u. 2.00 m., 14.05 u. 2.06 m. Terneuzen: 2.20 u. 2.14 m., 14.35 u. 2.20 m. Wemeldinge: 3.33 u. 1.69 m., 15.54 u. 1.60 m. Zierikzee: 3.22 u. 1.44 m., 15.38 u. 1.34 m. IN EEN GEEST van kameraadschap heeft Chroesjtsjef c.s. gisteren zijn bezoek aan Oost-Duitsland voortgezet. Overal werd hij hartelijk toegejuicht, waar hij ook kwam. De toespraken droegen eveneens een hartelijk karakter met natuurlijk een verwerking van het bekende recept: beschuldigingen aan de westelijke mogendheden. Vooral Adenauer moest het dit keer ontgelden. De jongste westelijke voor stellen tot hereniging van Duitsland waren onderwerp van een nadere beschouwing. Het begon met de Oostduitse pre mier Grotewohl, die in zijn toespraak tijdens een officiële ontvangst ver klaarde, dat dr. Adenauer geen bo vennationale, doch antinationale poli tiek voert. Grotewohl meende, dat Adenauer het recht mist om over de wettige sta tus van Oost-Duitsland te spreken. Er zijn thans twee Duitse staten: het militaristische west-Duitsland en de vredelievende Duitse democratische republiek. Hij verklaarde verder, dat het vol komen uitgesloten is, dat een Duitse hereniging op gewelddadige wijze tot stand zal worden gebracht. Grotewohl zei nog, dat oost-Duits- land een verbod wenst op het ne men van proeven met kernwapens, terwijl Adenauer voorbereidingen treft om op Duitse bodem een atoomoorlog te doen ontbranden. Tot slot stelde hij voor, alle buiten landse troepen uit Duitsland terug te trekken. Chroesjtsjef Na Grotewohl las Chroesjtsjef een op schrift gestelde verklaring voor. Hij zei, dat de Sowjet-Russische-Oost- duitse b trekkingen steeds beter wor den. Het Sowjet-volk streeft oprecht naar vriendschap met alle Duitsers. Wij zien geen onoverkomelijke moei lijkheden bij het uitbreiden van onze betrekkingen met de Westduitse repu bliek. Hij vervolgde: „De Duitse arbeiders stellen terecht de eis, dat een vere nigd Duitsland, een vredelievende en democratische staat moet zijn. Sommi gen in West-Duitsland menen, dat Duitsland kan worden verenigd door samenwerking der vier grote mogend heden met troepen in Duitsland. Wij zien dit anders. Wij menen, dat het onze plicht is de Duitsers te helpen de hereniging op vreedzame wijze tot stand te brengen". De weg, waarop Adenauer het Duitse volk wil voorgaan is een zeer gevaarlijke. Daarom keren alle vre delievende personen in Duitsland zich tegen Adenauer. Chroesjtsjef besloot: „U kunt er ze ker van zijn, dat de Sowjet-Unie en de andere landen, die het verdrag van Warschau hebben ondertekend, in ge val van nood de Duitse democratische republiek en hetgeen zij tot stand heeft gebracht zullen beschermen en verdedigen. De Russische bezoekers hebben gis teravond een bezoek gebracht aan het Oostberlijnse sportpaleis. In de Lek verdronken Gistermiddag omstreeks twee uur is de 26-jarige H. van der Z. uit Kerk- rade te Culemborg in de Lek verdron ken. Hij kon niet zwemmen. Hij was met vakantie in Culemborg en speel de bjj de oever in de rivier met zijn verloofde en zuster een balspel. Bij pogingen om een bal, die in de rivier terecht gekomen was, op te halen, waagde hij zich te ver en verdween in de diepte. 10-jarig jongetje dodelijk verongeluk Donderdagavond is te Amsterdam omstreeks half zeven de 10-jarige Ro ger P., toen hij in de burgemeester Vening Meineszlaan dicht bij de krui sing burgemeester Fockstraat per fiets plotseling de weg wilde oversteken, tegen een hem tegemoetkomende be stelauto opgereden. Ernstig gewond werd het kind naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Hongarije-debat in dc V.N. Volgens welingelichte kringen te New York is het „tamelijk zeker", dat de algemene vergadering der V.N. op 10 september bijeenkomt om het rap port over Hongarije te bespreken. 0 Op hoge hakken lopen is uitste kend voor vrouwen. Zij kunnen daar door beter ademhalen en krijgen er een trotse gang door. Dat is de mening van de Schotse arts Drowen Macdo- nagh, die hij uiteenzette in het Britse medische tijdschrift. Het persbureau Nieuw China meldt dat een groep „landeigenaars, rijke boeren en handelaren" in de provin cie Kiangsoe is gearresteerd wegens sabotage van het regeringsbeleid met betrekking tot de levensmiddelen voorziening en de aankoop van voed sel. De gearresteerden hadden geruch ten verspreid volgens welke de heer sende hongersnood toe te schrijven is aan beleidsfouten van de regering. Bo vendien had de groep grote hoeveel heden graan gestolen uit de staats- graanschuren en gespeculeerd. Koning Hoessein: Koning Hoessein van Jordanië heeft de uitlatingen, dat Jordanië van plan zou zijn Syrië aan te vallen, als „onbe schaamd" bestempeld. In een toespraak tot officieren te Zerka zei koning Hoessein donderdag: „Wij zijn het mikpunt van onvrien delijke campagnes, leugen en bedrog. Elk goedkoop propagandawapen is te gen ons gebruikt." DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen Veranderlijke bewolking en tijdelijk regen, plaatselijk vergezeld van on weer. Overwegend matige wind tus sen zuid en oost. Weinig verandering in temperatuur. De opmars van de troepen van de Sultan met steun van de Engelsen te gen de opstandelingen van de Imam van Oman duurt voort. Het hoofd kwartier Nizwa is tot acht»km gena derd. De sterkte van de naar Nizwa op rukkende legermacht wordt geschat op 700 man. Volgens een schatting be schikken de opstandelingen over een sterkte van totaal 1.500 man. Er wordt weinig tegenstand geboden. Tankauto's met water en benzine volgen de oprukkende troepen. Het gebrek aan water in dit woestijngebied maakt het noodzake lijk dat de militaire voertuigen op de hoofdweg blijven of in konvooi rijden. De inzittenden van motor voertuigen, die in deze rotsachtige boomloze woestijn het contact met andere auto's zouden verliezen, zou den een grote kans lopen jammer lijk om te komen. WATERSNOOD IN BULGARIJE De Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft een oproep gedaan voor hulp aan veertigduizend slachtoffers van overstromingen in Bulgarije. Het Bulgaarse Rode Kruis heeft dringend verzocht om geneesmiddelen, ontsmettingsmiddelen, lakens, dekens en geld. Door de overstromingen wa ren 3.160 huizen verwoest en 8.000 on bewoonbaar geworden. In het noorden van Engeland zijn donderdag vier vliegers omgekomen door het neerstorten van twee straal vliegtuigen, een „Meteor" en een „Vampire". 0 In een hotel te Indianapolis is een gast bij een vuurgevecht met de poli tie doodgeschoten, nadat er ruzie was ontstaan over de rekening die hij moest betalen. Twee politiemannen en een jonge vrouw werden bij het ge vecht gewond. Radio-Cairo meldde gisteravond, dat soldaten van de Sultan van Maskat en Oman aan het muiten zijn geslagen en weigeren te vertrekken naar het ge bied, waar zij tegen de opstandige Imam moeten vechten. Het bestuur van de Schotse Natio nale Partij heeft eenstemmig een re solutie aanvaard, waarin geprotes teerd wordt tegen het gebruik van Schotse militairen in de veldtocht te gen de opstandelingen in Omam. Een dame uit 's Gravenhage is gis teravond omstreeks tien over zes om het leven gekomen, toen de door haar echtgenoot bestuurde auto op de Sche- veningseweg te Den Haag ter hoogte van de Helmstraat werd gegrepen door een tram van lijn acht. De auto reed, komende uit de rich ting van het stadscentrum, de tussen de bomen door en over de dubbelef trambaan naar de daar staan de gebouwen leidende weg op, juist toen uit de richting van het strand de tram naderde. Het is absurd om te spreken van een Algerijnse opstand, zo heeft dr. Georges Andre, de Belgische voorzit ter van de delegatie van het internati onale comité tegen het regime van concentratiekampen, die onlangs een bezoek aan Algerië heeft gebracht, op een persconferentie in Brussel ver klaard. Op negen miljoen Algerijnen zijn er niet meer dan 100.000 opstandelingen. De rest van de bevolking wil alleen maar met rust gelaten worden, maar zij zuchten onder de terreur, aldus dr. Andre. Hij zei, dat de delegatie erg onder de indruk is gekomen van de gruwe lijke geweldpleging der Algerijnse verzetslieden. Op 28 september a.s. zal H.M. Koningin Juliana het tunnelcom plex onder het Noordzeekanaal te Velsen officieel in gebruik stellen. Op het ogenblik wordt op het bouwterrein nog allerwegen hard gewerkt om op deze hoogtijdag voor Nederlandse technici alles tot in de puntjes in orde te hebben. Deze foto toont het luchtverver singsgebouw voor de tunnels aan de Alkmaarse zijde van het ka naal. Op de voorgrond een met zand volgestort terrein waaronder de autotunnel loopt. Wasserijen mogen prijzen verhogen Het ministerie van economische za ken heeft een verzoek van de organi satie van directies van wasserijen om de prijzen te mogen verhogen goed gekeurd. Wasserijen die haar prijzen niet hebben verhoogd sedert 31 dec. 1955 mogen nu hogere prijzen in reke ning brengen Op ongeveer 500 meter van het station Helmond, even voor de brug over de Zuidwillemsvaart is de trein, die om 13.26 uit Eind hoven naar Venlo is vertrokken, ontspoord. Bij dit ongeluk liepen zeven personen verwondingen op. Niemand werd gedood. Het baan vak is geheel versperd, de dienst wordt onderhouden met autobus- De gewonden zijn naar het zieken huis te Helmond overgebracht. Op de plaats van het ongeluk waren 25 wegwerkers van de N.S. bezig met reparatiewerkzaamheden aan de lijn. Door nog onbekende oorzaak is het achterste treinstel van de trein ont spoord. Het was de postwagen, waarin twee postbeambten werkzaam waren, die lichte verwondingen opliepen. De wagen kwam dwars over de spoor baan te staan. De meer ernstige ge wonden vielen onder de wegwerkers, die voor de naderende trein van de rails af waren gegaan, doch door het ontsporende treinstel werden geraakt. De dwars schietende trein naderde op enkele meters de naast de spoorlijn lopende parallelweg. Een zich daar bevincrende dame schrok zo erg van de trein, dat zij een shock kreeg en met de gewonden naar het ziekenhuis werd overgebracht. MATIG BEZET Onder de inzittenden van de trein zijn geen persoonlijke ongevallen beurd daar alle wagens, waarin pas sagiers zaten, in de rails zijn geble ven. De trein was slechts matig be zet. De elektrische bovenleiding van de spoorbaan is omlaag gekomen daar 't postrijtuig tegen een staander is ge botst, die is afgeknapt. De minister van economische zaken heeft toestemming verleend de prijzen van limonade en gazeuse te verhogen. De flessen tot een inhoud van 700 cc mogen met 0,5 cent worden verhoogd, tussen 700 en 800 cc met 1,5 cent en die met een inhoud tussen 900 en 1000 cc met 2 cent. Voor de speciale vruchten-gazeuse bedraagt de prijsverhoging van de flessen tot een inhoud van 700 cc 1 cent. De flessen met een inhoud tus sen 700'"en 1000 cc mogen 2 cent per fles worden verhoogd. Voor tonic be draagt de prijsverhoging 1 cent. Het bedrijfsleven pleegt op het ogenblik nog overleg met het minis terie van economische zaken over de mogelijkheid van prijsverhoging van andere artikelen, waarin suiker wordt verwerkt. Het betreft hier on der meer jam, vruchtensappen en vruchtenwijnen, siropen en bessen jenever. i. Het A.R. Tweede Kamerlid, mr. B. W. Biesheuvel, heeft aan de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening, dr. Mansholt, een vijftal schriftelijke vragen gesteld over de in voer van suiker. Men zal zich herinne ren, dat wij in ons blad van 3 aug. jl. een kritisch geluid hebben laten ho ren over het tijdstip waarop dit depar tement de invoervergunningen voor suiker heeft afgegeven. De vragen luiden als volgt: Is de veronderstelling juist, dat het omstreeks 1 november 1956 aan het ministerie van landbouw bekend was of kon zijn, dat de binnenland se suikeroogst 1956 niet kon voor zien in de binnenlandse behoefte en dat omstreeks vermelde datum het ministerie tevens een globaal in zicht had of kon hebben in de hoe veelheid suiker, die moest worden geïmporteerd? Indien de minister vraag 1 ontken nend zou beantwoorden, wil hij dan uiteenzetten op grond waarvan hij op 1 november 1.1. geen inzicht in de sub 1 vermelde feiten had of kon hebben en kan de minister te vens mededelen, wanneer hij dat inzicht wel had? "Wanneer en voor welke hoeveelhe den werden sedert 1 oktober 1956 2. 3. invoervergunningen voor suiker door het ministerie van landbouw verstrekt teneinde in het tekort van de binnenlandse produktie voor de binnenlandse behoefte te voorzien en tegen welke prijzen moest wor den aangekocht (inclusief vracht en assurantie) Hoe is de ontwikkeling van de in ternationale suikerprijzen (inclu sief vracht en assurantie) geweest sedert medio vorig jaar en is de minister van oordeel, dat, in het licht van het internationaal prijs verloop en gelet op de vroegtijdige gegevens of betrouwbare ramingen omtrent de binnenlandse suiker- oogst 1956, het ministerie van landbouw in het afgelopen jaar steeds op het meest geëigende tijd stip invoervergunningen heeft ver strekt om met name aankoop tegen voor ons land zo voordelig mogelij ke prijs te bewerkstelligen? Beschikt de minister thans over de finitieve cijfers, waaruit blijkt hoe veel duurder de hoeveelheid ge- importeerde suiker in het afgelopen jaar is geweest dan indien 't zelfde kwantum in eigen land zou zijn ge produceerd tegen de voor oogst 1956 geldende garantieprijzen, en zo ja wil de minister deze cijfers dan verstrekken? Volgens de Helmondse politie mag men zich gelukkig prijzen, dat het on geluk betrekkelijk goed is afgelopen. Daar de trein het station naderde en bovendien de brug over de Zuidwil lemsvaart moest passeren had hij aan zienlijk vaart geminderd. Ware hij op volle snelheid geweest, dan was het ongeluk waarschijnlijk veel ernstiger geweest, aldus de politie. Behalve het treinverkeer is ook het scheepvaartverkeer door de Zuidwil lemsvaart gestremd. De president-directeur van de N.S., dr. ir. F. Q. den Hollander, was spoe dig ter plaatse. Over de oorzaak valt niets mede te delen. Het onderzoek duurt voort. Nader vernemen wij, dat de toestand van vier wegwerkers ern stig ls. Boven Brussel en Maastricht heeft zich donderdagmiddag een zware onweersbui ontlast. In Brussel werd het verkeer op verscheidene plaatsen ontwricht. Veel straten kwamen onder water te staan en bus- en tramdiensten moesten worden stopgezet. Ook het spoorwegverkeer naar en van Brussel werd gestremd. In Maastricht deed het onweer een avondlijke schemering ontstaan. De straatverlichting werd ontstoken. In sommige stadsgedeelten liepen vele kelders onder water. Persoonlijke ongelukken deden zich, voor zover be kend is, niet voor. Op deze foto ziet men twee man telpakjes van Iers tweed naar ont werpen van Raymond Kenner, die te Dublin zijn Ierse herfstcollectie heeft getoond. Links Joyce Irving in een blauw-zwart pakje van ruim geweven stof en Sydney Stamp (rechts), die een pakje in een purperzwarte kersenrode tint op een diep violet-ondergrond draagt. Twee knaapjes door auto gegrepen Vlak voor de ouderlijke woning in de Sint Willibrordusstraat te Amster dam, waaruit onmiddellijk na het on geval de moeder naar buiten snelde, zijn gisterochtend omstreeks half elf twee knaapjes van 11 en 5 jaar, die samen op een kinderfietsje door de straat reden, door een passerende vrachtwagen overreden. Beide jongetjes werden in een zie kenauto naar het ziekenhuis gebracht, waar de 5-jarige Jantje de Lange al spoedig overleed. Zijn 11-jarige broer tje Nico werd hier in ernstige toe stand opgenomen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De officiële woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat het niet waar is, dat zij de Hongaarse regering heeft meege deeld, dat er geen nieuwe Amerikaan se gezant in Boedapest zal worden be- noemd. Dit had een woordvoerder van het Hongaarse ministerie van buiten landse zaken op een persconferentie gezegd. De taak van de gezant wordt op het ogenblik waargenomen door een zaak gelastigde. Er is nog geen beslissing genomen ten aanzien van de benoe ming van een gezant, aldus de Ame rikaanse woordvoerder.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1