Chroesjtsjef zoekt vrienden in Oost-Duitsland MNI Gunstige wending in ontwapeningsbespreking W-Duitsland eist terugkeer van Duitsers in Rusland Koninklijke onderscheidingen aan Papoea's uitgereikt PRO J ESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Het bezoek is begonnen Actie tegen Oman is begonnen Overeenstemming in Frans kabinet Snelle treinen tussen Amsterdam en Brussel Ned. kampeerders in Duitsland beroofd Von Brentano in verkiezingstoespraak Vandaag wordt nota overhandigd Geen nieuwe Amerikaanse gezant in Boedapest NATTE NOOD OP JAMBOREE Onderzoek naar beveiliging in gevangenissen Voor het eerst sedert weken Dollars voor bestrijding Aziatische griep Eisenhower is optimistisch Nederlandse in België omgekomen Aanklacht tegen Russische spion in Amerika Methode om parels te kleuren Weer ontploffing boven Nevada Hoofdkantoor: L. Vorststraat 00, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Temeuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, j 2.40 per maand, ƒ7.— per kwartaal. Losse nummers 13 oent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad It cafébezoek ontspanning (Zie pagina ling I ina t). I 13e Jaargang No. 3774 Hoofdredacteur: R. HAGÖORT Directeur: JACQ DE SMIT Donderdag 8 aug. 1957 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.14 u., onder 20.16 u. Maan op 19.18 u., onder 4.17 u. Hoogwater vrijdag 9 aug.: Vlissingen: 1.18 u. 1.91 m., 13.33 u. 1.91 m. Terneuzen: 1.46 u. 2.06 m., 14.01 u. 2.06 m. Wemeldinge: 2.54 u. 1.61 m., 15.16 u. 1.55 m. Zierikzee: 2.43 u. 1.37 m., 15.01 u. 1.30 m. DE DELEGATIE "VAN regering en communistische partij der Sow- jet-Unie die een bezoek aan Oost-Duitsland gaat brengen, is gister morgen onder leiding van Chroesjtsjef en uitgeleide gedaan door premier Boelganin en maarschalk Zjoekof per vliegtuig uit Moskou naar oost-Berlijn vertrokken. De Oostberlijnse radio-omroep meldde, dat de Russische partijleider „met een snelheid, gelijk aan dien waar mede de aarde om haar as draait" naar oost-Berlijn waren gevlogen. Duizenden Oostberlijners waren samengedromd op het plein buiten het station. De straten waren versierd met rode vlaggen, met het hamer- en sikkelembleem. Toen Chroesjtsjef uit de trein stapte werd hij hartelijk begroet. De Oostduitse premier Grotewohl omarmde Mikojan en kuste hem op beide wangen Onder de tonen van de volksliede ren inspecteerden de Russische leiders een ere-wacht van het volksleger. Daarop namen zij, de armen vol bloe men op het podium plaats. De actie te land tegen de opstande lingen van Oman is gistermorgen vroeg begonnen. Het aan de noordelij ke grens gelegerde regiment van de Sultan gesteund door Britse eenheden rukte op naar het dorp Izz, ongeveer 40 km ten zuiden van Nizwa, het hoofdkwartier van de Imam. Door middel van vlugschriften, die de Britse luchtmacht verspreidde is de bevolking gewaarschuwd voor de komst van de troepen. Hun wordt aangeraden vertegenwoordigers met de rode vlag van de Sultan de troepen tegemoet te sturen. Volgens de laatste berichten is de opmars nog zonder te genstand geschiedt. Nieuwe Amerikaanse minister van defensie President Eisenhower heeft Neil Mcelroy, president van een zeepmaat- schappij benoemd tot minister van de fensie. De huidige minister, Wilson, heeft zijn ontslag ingediend. Mcelroy die 51 jaar oud is, is geen onbekende figuur. In 1955 was hij voorzitter van een conferentie over onderwijsvraag stukken. Premier Bourges-Maunoury heeft gistermorgen na besprekingen met zijn minister van financiën, Gaillard en die van de defensie meegedeeld, dat er volledige overeenstemming is bereikt over het plan voor soberheid en bezuiniging. Gaillard zou aftreden als zijn program niet zou worden aanvaard. De premier zei, dat de moeilijkhe den op een zeer bevredigende wijze zijn geregeld. Voor het eind van het jaar zal er een aanzienlijk aantal militairen naar huis worden gestuurd, zonder dat de krachtsinspanning in Algerië zal worden verzwakt, zo zei de minister van financiën. Zo zal het tekort op de begroting voor 1958 de 328 miljard frank niet te boven gaan. In september zullen de Belgische en de Nederlandse spoorwegen een be gin maken met de snelle frequente dienst met elektrische tremen tussen de hoofdsteden van België en Neder land en de grote bevolkingscentra van beide landen. De bedoeling is per dag dertien treinen te laten rijden. De totale rij tijd Amsterdam-Brussel zal dan drie uur en 13 minuten bedragen. Jongen in het zwembad verdronken Gistermiddag is de 10-jarige B. van K. te Haarlem in het gemeentelijk zwembad verdiken. Na het slui tingsuur vonden de badmeesters in een der hokjes een pakje kleren. Na enige tijd zoeken werd het lichaam van de knaap in het diepe gedeelte gevonden. Men weet niet hoe hij daar terecht is gekomen. Hij kon niet zwemmen en was voor het eerst in het zwembad. DE BILT ZEGT: Warmer Veranderlijke bewolking en hier en daar een bui, mogelijk met onweer. Zwakke tot matige wind, draaiend naar zuidoost. Warmer. Onder het geroep van „Chroesjtsjef, Chroesjtsjef" trad de eerste secretaris der Russische communistische partij voor de microfoon om de oost-Duit sers in het Russisch hartelijk te dan ken voor de prettige ontvangst. „Wij zijn hier om vrienden te zoe ken" verklaarde hij, hieraan toevoe gend, dat hij de vurige wens koestert om de Duits-Russische vriendschap te versterken. Veiligheid Door de ontvangst van de Sowjet- delegatie hadden de oost-Duitse veiligheids- en volkspolitie ingrij pende maatregelen getroffen. Het station was geheel door de politie afgezet en zelfs op het dak van het gebouw stonden politieposten. On danks de dichte rijen politiemannen gelukte het een negerstudent uit Nigeria het cordon te doorbreken en de Russen enkele brieven te overhandigen. Enige Nederlandse kampeerders zijn in Karlsruhe het slachtoffer geworden van (nog onbekende) dieven, die hen van al hun geld, ongeveer 9.000 mark, beroofd hebben. Zij zijn thans ge dwongen om, door te gaan werken wat geld te verdienen. De politie vermoedt, dat de dieven bedwelmende middelen gebruikt heb ben, daar de kampeerders hun geld goed verborgen hadden, deels onder hun hoofdkussen. De eerste besprekingen tussen de partijdelegaties zijn volgens een com munique in een geest van broederlijke saamhorigheid gehouden. In het alge meen heeft men van gedachten ge wisseld over de kwesties van weder zijds belang. Tijdens een receptie bracht Grote wohl een heildronk uit op de „onver brekelijke vriendschap tussen de vol ken van de Sowjet-Unie en de arbei ders in Duitsland", waarna Chroesjt sjef op zijn beurt verklaarde, dat oost- Duitsland vooraan staat in de strijd voor vrede en socialisme. Zuidafrikaanse apartheidspolitiek in V.N. Negen landen hebben de algemene vergadering van de Verenigde Naties verzocht de apartheidspolitiek in Z. Afrika te bespreken. Deze landen Bolivia, Costa Rica, Egypte, India, Indonesië, Liberia, Soe dan, Uruguay en Zuid-Slavië deel den de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, mee, dat zij de kwestie op de agenda van de zitting die in september begint, ge plaatst wensen te zien. Dc kritiek op het Britse Hof De „Daily Mail" houdt een lijst bjj van lezers, die zich voor of tegen Al- trinchams kritiek op Koningin Eliza beth uitspreken. Maandag was 99 pCt van de ingezonden stukken-schrijvers fel tegen Altrincham, dinsdag zakte dit percentagee tot 85 en woensdag tot 55 procent, aldus de „Daily Mail". <Sï De Westduitse minister van buiten landse zaken Von Brentano, heeft gis teravond in een verkiezingstoespraak verklaard, dat zijn regering vandaag een nota aan de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, die op het ogenblik in Oost-Berlijn is, zal overhandigen, waarin de repatriëring van de Duitsers, die nog steeds in de Sowjet-Unie worden vastgehouden, ge- eist wordt. De nota zal overhandigd worden door Rudolf Lahr, de leider van de De Amerikaanse regering zal geen nieuwe gezant in Boedapest benoemen zo is officieel meegedeeld. De laatste gezant" vertrok naar Hongarije tijdens de opstand, toen de regering Nagy aan het bewind was. Toen Kadar de la kens uit ging delen wenste de Ameri kaanse diplomaat van deze verschoond te blijven. Nadien is geen Amerikaan se gezant meer benoemd. In de afgelopen nacht is bij de ju welier v. D. aan de Jutfaasseweg te Utrecht met een straatklinker de eta- horloges weggenomen met een totale waarde van 900, Westduitse delegatie, die kortgeleden in Moskou besprekingen heeft gevoerd. Deze besprekingen zijn, zoals bekend op 31 juli afgebroken, omdat de Rus sen weigerden het vraagstuk van de repatriëring te bespreken. Von Brentano verklaarde voorts dat het lot van de Duitse mannen en vrouwen in de Sowjet-Unie van gro tere betekenis voor de Westduitse regering is dan de handelstransac ties, die de Sowjet-Unie met West- Duitsland hoopt te sluiten. Von Brentano zei verder dat de Westduitse regering een nota zal over handigen aan de subcommissie voor ontwapening van de V.N., die op het ogenblik in Londen bijeen is, waarin het verzoek wordt gedaan de kwestie van de Duitse hereniging bij de be sprekingen aan de orde te stellen, daar de vrede in Europa afhangt van de hereniging van Duitsland. ONRUST IN CHINA De burgemeester van Peking, Peng Tsjen, heeft in Peking verklaard, dat „rechtse elementen" in China een op stand als die in Hongarije willen ont ketenen. Hevige regenval heeft plotseling een nare situatie geschapen in het Sutton Park bij Birmingham, waar op het ogenblik de wereldjam boree wordt gehouden. Het over vloedig vallende hemelwater ver oorzaakte nl. op verschillende plaatsen overstromingen, waar door een duizend padvinders in het holst van de nacht naar een ander onderkomen dan de overspoelde tenten moest trekken. De onderste foto laat zien hoe enige verdreve nen sliepen op wasbanken van een grote tent in het park, welke was drooggebleven. Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Berkhouwer over de ont snappingen uit de strafgevangenis in Scheveningen heeft de minister van justitie a.i. meegedeeld, dat een on derzoek ingesteld zal worden naar de problemen van de beveiliging iri de Nederlandse strafgestichten. Bij de recente ontsnapping van de twee Duit sers is gebleken, dat dit vanuit een ander gebouw is gebeurd en op een andere wijze dan in april is voorge vallen. Dulles kerngezond De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft gisteren in het Walter-Reed-hospitaal in Washington een uitgebreid medisch onderzoek ondergaan, dat heeft aan getoond dat zijn gezondheidstoestand normaal is. In november jl. onderging Dulles een operatie wegens kanker in dit zie kenhuis. President Eisenhower heeft het con gres gevraagd kredieten tot een be drag van 500.000 dollar ter beschik king te stellen van de federale gezond heidsdienst met het oog op de Aziati sche griep. Voorts wenst de president machtiging om over 2 miljoen dollar te beschikken als de griepepidemie zich over de Ver. Staten zou uitbrei den. De hoogste Mohammedaanse reli gieuze leider in west-Algerië is giste ren in zijn woning vermoord. De moordenaar wist te ontsnappen. Deze foto laat zien hoe Nikita Chroesjtsjef (rechts), de eerste secretaris van de Russische com munistische partij, in het Kremlin te Moskou de gezaghebbende In donesische staatsman Ali Sastro- amidjojo (links) ontving, die voor een bezoek aan Rusland naar de Russische hoofdstad was gevlogen. In westelijke kringen te Londen is men van mening, dat de ontwape ningsbesprekingen gisteren voor het eerst sedert weken een gunstige wen-, ding hebben genomen. Na de confe rentie hebben Stassen, Zorin en de Franse gedelegeerde Moch nog een bespreking gehad. Dit onderhoud had ten doel het misverstand uit de weg te ruimen, dat door toedoen van Zorin, die overigens te goeder trouw was, was ontstaan, aldus is meegedeeld. Zorin had nl. gevraagd, welke voor waarden de westelijke mogendheden stellen voor het staken van de kern proeven. De westelijke leiders hadden zich toen ingespannen om aan te tonen, dat stopzetting van de kernproeven vol gens de voorstellen van de westelijke landen niet aan voorwaarden onder worpen is, maar deel uitmaakt van een algemene ontwapeningsovereenkomst. EISENHOWER Op zijn wekelijkse persconferentie heeft pres. Eisenhower de Russen ronduit de eer gegeven, dat er op de Londense besprekingen vooruit gang is geboekt. Hij toonde zich op timistisch inzake de mogelijkheid Gistermorgen heeft de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, te Biak aan de drie moe digste redders bij de ramp van de „Neutron" de koninklijke onderschei dingen uitgereikt. In de kampong waren de Neder landse vlaggen uitgestoken en op het schoolerf stond een erewacht opge steld van de algemene politie. In zijn in het Maleis gehouden toe spraak bracht de gouverneur de moe dige daad van de redders in herinne ring. Hij zeide, dat H.M. de Koningin hem drie onderscheidingen ter uitrei king had toegezonden om daarin haar warme dank voor de betoonde hulp tot uitdrukking te brengen. Dr. van Baal speldde vervolgens de koninklijke onderscheidingen op de borst van de gedecoreerden, waarna hij de bijbehorende oorkonde uit reikte. Namens de president-directeur der K.L.M. overhandigde de vertegen woordiger van de maatschappij arm bandhorloges aan twaalf andere Pa poea's, die zich eveneens verdienste lijk hadden gemaakt bij het red dingswerk. De plechtigheid werd be sloten met het zingen van het Wil helmus. van een overeenkomst, maar dit op timisme zou slechts volkomen ge rechtvaardigd zijn als de Russen de westelijke voorstellen aanvaarden. Volgens waarnemers in Washington doet de regering-Eisenhower na de in diening van de voorstellen een vast beraden poging om de openbare me ning mee te krijgen voor wat betreft het voorstel voor luchtverkenning. Eisenhower verklaarde verder, dat, als Rusland ingaat op het westelijk voorstel voor het grotere inspectiege- bied dit de grootste hoop zou zijn die dit donkere onderwerp sedert zijn en tree in het Witte Huis oplicht. Hij voegde er aan toe, dat Amerika nim mer iets zal doen, dat tegen Japans nationale soevereine rechten indruist. Dit naar aanleiding van een vraag over de Japanse bezorgdheid, dat op neming van de Koerillen in een in spectieschema tot een voortdurende Russische bezetting van deze eilanden zou leiden. Gisteren reed een groep van vijf jonge Nederlandse toeristen uit Beers (Noord-Brabant) in de richting van Jalhay. Drie lieten zich door een vrachtauto voorttrekken. Te Vervifon- taine aangekomen, versnelde het voer tuig zijn vaart en de fietsers lieten het los. De 20-jarige mej. Petronella P. verloor de macht over het stuur van haar fiets en kwam te vallen. Zij liep een schedelbreuk op en bezweek kort daarop. Kraanmachinisten staakten De 22 kraanmachinisten van de Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd, die niet aan het werk willen gaan, voor dat hun baas, tegen wie zij een wrok hadden, was ontslagen en daarom op staande vóet zelf ontslagen werden, hebben zich gistermiddag op advies van hun bond weer aan de poort van de Lloyd gemeld. Hun werd daar evenwel de toegang geweigerd, onder mededeling, dat de directie nog geen aanleiding gevonden had het ontslag in te trekken. Gisteren zijn in Tokio onderhande lingen geopend tussen Nederland en Japan over een herziening van de tus sen beide landen gesloten luchtvaart overeenkomst. Het „State department" heeft be kend gemaakt, dat een aanklacht Jai ingediend tegen de Rus Abel en en kele anderen, die van spionage in de Ver. Staten worden beschuldigd. Een van Abels medeplichtigen, Mik hail Swirin is lid van de Sowjet-dele- gatie bij de Ver. Naties geweest en heeft ook deel uitgemaakt van het V.N.-secretariaat. Swirin heeft in 1956 de V.S. verlaten. Een tweede Russi sche employe, die in de acte van be schuldiging wordt genoemd schijnt nooit in de Ver. Staten geweest te zijn. Als derde medeplichtige wordt ge noemd Vitali Pawlow, die na de oor log de atoomspionage vanuit de Sow- jet-ambassade in Ottawa leidde. Als vierde medeplichtige wordt een zekere Haynen genoemd, die na een confe rentie met Abel en Swirin in Moskou in de zomer van 1952 naar de Ver. Staten zou zijn gekomen. Een professor aan het tand heelkundig instituut van Tokio heeft bekendgemaakt, dat hij een methode heeft ontdekt om parels van een gewenste kleur rose, geel, groen of grijs te kweken. Daartoe moet men in de schelp van de pareloester een klein stukje mineraal brengen, dat met de gewenste kleur correspon deert. Bovendien moeten de oes ters op een speciale wijze wor den gekweekt. De vereniging van parelexpor teurs in Japan heeft intussen meegedeeld, dat zij vier ton ge kweekte parels van „middelmati ge" kwaliteit gaat vernietigen om een daling van de parelprijs op de wereldmarkt te voorkomen. Boven de woestijn van Nevada is gisteren een atoomwapen, dat aan een ballon vijfhonderd meter boven de aarde hing, tot ontploffing gebracht. De explosie had een kracht van 20.000 ton t.n.t. Het was de twaalfde ontplof fing in de huidige reeks proeven. Een onbemande waarnemingsballon van de marine, die boven de woestijn hing, werd van zijn ankers losgesla gen en kwam vijftien km verder brandend neer. De elf betogers, die waren gearresteerd omdat zij getracht hadden het terrein van de proefne ming te betreden, zijn weer vrijgela ten. Aanvaring op de rede van Terneuzen Omstreeks half tien gisteravond heeft op de rede van Terneuzen een aanvaring plaats gehad tussen een Frans en een Engels vrachtschip. Het Franse vrachtschip „Phebe" (brt. 2320) was onderweg van Antwerpen naar de zee, terwijl het Engelse vrachtschip „Hope Ridge" (brt. 5227) juist op weg naar Antwerpen was. De aanvaring is vermoedelijk ontstaan door vrij slecht zicht. De opgelopen averij bleef beperkt. Beide schepen waren geladen. Bomaanslag in Beiroet In de nacht van maandag op dinsdag is in de buurt van het zomerpaleis van de Libanese president een krachtige bom ontploft, die echter geen schade heeft aangericht. Er zijn geen slacht offers gevallen. De daders, die men niet heeft kunnen achterhalen, hadden tevoren de telefoonlijnen bij het pa leis doorgesneden. Naar het communistische persbureau „Nieuw China" meldt, is op de vol tallige bijeenkomst van de vereniging van schrijvers der Chinese communis tische partij te Peking „een antipartij- politiek" ontmaskerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1