Staatssubsidie voor kerkbouw nooit meer dan een bijdrage 4 Provincie en gemeente dient men uit te sluiten voor financiering S.E.R. adviseert gunstig over vakantiewet Pakistaanse beschuldiging Koninklijke onderscheidingen voor Papoea's Gaillard gaat weg als er geen bezuiniging komt aan adres van India Havenstaking in Engeland Chefarine „4" ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 OUD-MINISTER MULDERIJE Van geval tot geval Koninklijke familie op het IJsselmeer Chinese scholieren demonstreren Basis voor speciale projectielen in de V.S. Wereldraad van Kerken neemt resolutie aan Hitier onbekend Negentig doden in Zuid-Korea Geen wettelijke regeling voor vakantiebijslag Na redding van Neutron-slachtoffers Franse minister van financiën Op het Cuba is weef rustig beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen 1 Jemen beschuldigt Engeland weet Nat. Vergadering van Egypte weer bijeen Veiligheidsgor dels in auto's worden te weinig gebruikt Rapport over Eisenhowerleer Woensdag 7 augustus 1957 (Van één onzer redacteuren). Op de tweede dag van de Zo merconferentie der CHU, bereikte de belangstelling het hoogtepunt bij de behandeling van het vraag stuk van de subsidiëring der kerk bouw. De grote zaal van „Woud- schoten" te Zeist moest via open deuren ruimte schaffen voor de vele bezoekers, waaronder we tal van predikanten en burgemeesters uit de omgeving opmerkten. On der hen bevond zich ook de bur gemeester van Utrecht, jhr. De Ranitz. Op zeer deskundige wijze behandelde de spreker: mr. H. Mulderije te Amsterdam, oud-mi nister van Justitie zijn actuele on derwerp, waarop een geanimeerde en vruchtbare gedachtenwisseling volgde. Tegen de steun bij de fi nanciering van de kerkbouw had spr. geen bezwaar, maar hij pleitte wel voor het ontzeggen van de be voegdheid hiertoe aan provincies en gemeente. Dit is, aldus mr. Mul derije, bij uitsluiting een Rijks aangelegenheid. Spr. begon met een historisch over- zicht. Dit onderwerp immers is mei los te behandelen van de in de loop der tijden gegroeide verhouding tussen Kerk en Staat in ons land. Belangrijk achtte hij de toepassing van art. 185 van de Grondwet, die betrekking heeft op de „zilveren koorden", zoals Ruyper dit aanduidde. De naasting van kerkelijke goederen onder Franse overheersing wettigt de handhaving van de financi ële bijdragen. Maar ook het algemeen belang van de staat, betrokken bij de a beid der kerken. Krachtig bepleitte mr. Mulderije voor een HERZIENING van de financiële rijksbijdragen met de veranderde waarde van het ruilmiddel. Grondwettelijke bezwaren tegen subsi diëring door de overheid kon spr. niet onderkennen. Geval voor geval De geschiedenis toont aan, dat tot 1884 de bouw van kerken en pastorieën van staatswe- gesteund. In de periode 1859—1872 verd in totaal daarvoor een half miljoen be schikbaar ge steld. Wel zijn pogingen ge daan om tot afschaffing te komen. In 1884, zo memoreerde mr. Mulderije, a-m 'dde de Tweede Kamer een vo- t dh.t slechts met haar toestemming d n' ster VAN GEVAL. TOT GEVAL ui+ de betreffende begrotingspost mocht p "en tot de financiering van kerk bouw. Sedert dit - gebeuren is het een slepende post gebleven, totdat nu de nieuwe polders het vraagstuk weer ac tueel hebben gemaakt en door het rijk een financiële regeling is vastgesteld In de mijnstreek werden trouwens reeds meermalen bijdragen verleend door p ovincie, gemeenten en de mijnen. Tal van gemeenten hebben dit voorbeeld gevolgd. Het rapport van de commissie-Sas- sea, ingesteld in december 1955, geeft belangwekkend materiaal. Spr. meende dat het veelszins juiste oplossingen aanbeveelt. Als beginsel dient gesteld, dat kerk genootschappen zelf haar kerkenbouw bekostigen. Deze vormen een prachtige graadmeter van haar geestelijk leven. Zo bijzondere omstandigheden dit wettigen, is het geoorloofd een beroep op de overheid te doen. Deze dragen enerzijds een tijdelijk karakter, maar zullen zich anderzijds steeds weef voor doen. Met name doelde spr. hier op con crete plaatselijke situaties als vestiging van nieuwe centra, ontsluiting van nieuwe gebieden etc. Hier zullen dan ook regelingen ontworpen moeten wor den van GEVAL tot GEVAL. Offer blijft Ofschoon financiële steun altijd het aanvaarden van een zeker toezicht mee brengt planonderzoek, verontwaarding van ontvangen gelden) valt geen af- hankelijkwording der Kerk ten opzichte van de landsoverheid te vrezen. Overi gens zag spr. dit echter als een zaak, die ieder kerkgenootschap ter beoorde ling kan worden overgelaten. Sterk accentueerde mr. Mulderije, dat de subsidie nooit meer mag zijn dan een BIJDRAGE, opdat elke kerkbouw een REëEL OFFER VAN DE KER KELIJKE GEMEENTE blijve. De com missie-Sassen heeft deze bijdrage te recht gesteld op een percentage der naar theoretische normen bepaalde kos ten. Een onderzoek naar interne details der kerken als haar levend geld, ker kelijke goederen, ledenaanwas e.d., kun nen zo achterwege blijven. In een subsidie-regeling zullen kun- De Koningin en de Prins en de vier Prinsessen hebben eergisteren op de verjaardag van Prinses Irene, des mid dags met enkele genodigden op de „Piet Hein" een tocht gemaakt over 't IJsselmeer. Naar de communistisch-Chinese pers meldt, hebben 12 en 13 juni in Hanjang (Midden-China) ruim duizend middel bare scholieren tegen het communistisch bewind gedemonstreerd. „Contrarevolutionairen", die intussen allon waren gearresteerd, hadden de jongeren er toe aangezet, om de partij bureaus in de stad te vernielen en voor aanstaande communisten te ontvoeren en af te ranselen. Op de tweede dag van de relletjes hadden de scholieren ge poogd, een munitiedepot stormender hand te bezetten, maar dit mislukte. De gebeurtenissen worden genoemd in een verslag van een bijeenkomst in een nabijgelegen stad, waar contrarevolutio naire leiders werden overvallen, die ge bruik hadden gemaakt van de ontevre denheid van de scholieren. Onder deze leiders bevonden zich de onderdirecteur en verscheidene leraren. In een commissie voor de strijdkrach ten van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is dezer dagen sprake ge weest van een aantal bases voor „spe ciale projectielen" in de V.S. waar het personeel dag en nacht paraat moet zijn en geen verlof krijgt. Het hoofd van de dienst materieel van het leger, generaal Shuler, gaf deze bijzonderheden, toen hem gevraagd werd, waarom er een miljoen dollar werd gevraagd voor de bouw van kantines en bioscopen op het terrein van de bases voor „speciale pro jectielen"., Het is niet uitgesloten, dat er op deze bases kernwapens zijn opge slagen. Generaal Shuler noemde de volgende bases; Clarksville in Tennessee, Fort Campbell in Kentucky, Killeen bij Fort Hood (Texas), Bossier (Louisiana), Me dina (Texas), Lake Nead (Nevada), en Manzano (Nieuw Mexico) Het centrale comité van de Wereld raad van Kerken, dat in New Haven (Amerikaanse staat Connecticut) bijeen is, heeft maandag een resolutie aange nomen, waarin er bij de regeringen van de atoombom bezittende landen op wordt aangedrongen zelfstandig een ein de te maken aan de proeven met atoom bommen. De proeven zouden voorlopig voor een bepaalde periode gestaakt moe ten worden. Jamboreeterrein onder water Het terrein te Sutton Coldfield, nabij de Engelse stad Birmingham, waar de deelnemers aan de'Jamboree hun tenten hebben opgeslagen, staat, als gevolg van hevige regens, onder water. Verscheidene honderden padvinders hebben elders hun tenten moeten op slaan. nen delen de gemeenten of andere for maties van de kerkgenootschappen in ons land, die moeten worden geacht een representatief karakter te dragen. Maar een duidelijk, bijv. aan het leden tal gebonden kriterium, mag niet dubi eus worden gesteld door de minister gevoegd te verklaren een kleiner ge nootschap met een kerkgenootschap in de zin der tot stand te brengen wet ge lijk te stellen. In dit opzicht verschilde mr. Mulderije van mening met het rap port-Sassen. De bezinningsorgamsaties vormen een geheel eigen vraagstuk. Dit is van minder dringend karakter en mag niet aan de subsidiëring van de kerken ge koppeld worden. De Westberlijnse posterijen ont vangen nog vrijwel dagelijks brie ven die voor Adolf Hitler bestemd zijn. Men doet echter geen moeite om de brieven die voornamelijk uit India en de Arabische landen afkomstig zijn, aan de Führer na te zenden. Zij worden voor zien van de aantekening „ge adresseerde onbekend" en aan de afzenders teruggezonden. De overstromingen, die zich in het af gelopen weekeinde in Zuid-Korea heb ben voorgedaan, hebben negentig men sen het leven gekost. 47 personen wor den vermist en 34.000 hebben geen wo ning meer. Alleen in de havenstad Poesan werden 129 personen gewond. Uitgestrekte lan derijen zijn overstroomd. De beide Duitse gevangenen, die enige dagen geleden uit de Scheve- ningse strafgevangenis ontsnapten, zijn weer gevat. Eén van hen, Wilke, werd uitgeput slapend aangetroffen in een hooiberg te Nieuw Vennep. Op deze foto's zien we hiernaast hoe Lies haar zuster Nel de plaats wijst, waar een jas, een paar schoenen en 'n tabaksdoos van Wilke werden ge vonden. Op de andere foto wijst zy de plaats in de hooiberg aan, waar Wilke lag te slapen. (Van één onzer redacteuren) De Sociaal Economische Raad heeft thans zijn advies gepubliceerd over het voorontwerp van wet tot wettelijke regeling van de vakantie met behoud van loon. Dit voorontwerp werd de S.E.R. in september 1955 door de minister van justitie en de staatssecretaris van Sociale- Zaken toegezonden met het verzoek om hierover te adviseren. Het thans vrijgegeven advies is voorbereid door een commissie onder pre sidium van prof. mr. A. van Oven. Er blijkt uit, dat de meerderheid van de Raad zich in grote lijnen met het ontwerp kan verenigen. Het ontwerp bevat slechts mini mum-bepalingen en Iaat aan het ge organiseerde bedrijfsleven de moge lijkheid om vakantieregelingen te ma ken, die boven de hier gestelde mini ma uitgaan. De vakantie dient volgens het ontwerp voor werknemers boven de 18 jaar tenminste twee weken te bedragen, waarvan tenminste één week aaneengesloten. Werknemers beneden de 18 jaar moeten, voor zo ver technisch mogelijk, tenminste drie weken vakantie hebben, waarvan ten minste tweemaal één week of ten minste eenmaal twee weken aaneen gesloten. Tijdens de vakantie blijft de aan spraak op loon behouden, behalve in die bedrijfstakken waar deze zaak met eén systeem van vakantiebonnen geregeld is. In geval van onvolledige dienstbetrekking moet de vakantie naar evenredigheid berekend worden. Het ontwerp wil deze zaak regelen in het Burgerlijk Wetboek en wel door een aantal artikelen toe te voe gen (1638 bb t.e.m. 1638 mm) aan de regeling van de verplichtingen, die uit de arbeidsovereenkomst voortvloeien De Raad stelt voor sommige arti kelen redactionele wijzigingen voor en op sommige onderdelen geeft hij blijk van een afwijkende mening. Zo wordt bij verschillende artikelen door een deel van de Raad de mogelijkheid gewenst om bij c.a.o. of publiekrechte lijke regeling van het voorgeschrevene af te wijken. In het voorontwerp is geen regeling inzake de vakantiebijslag opgenomen en de meerderheid van de Raad acht het juist, dat deze in de sfeer van het loon liggende zaak niet uit het ge organiseerd overleg wordt losgemaakt. Een minderheid zou ook een verplich ting tot het verlenen van vakantie bijslag opgenomen willen zien. Werken bij derden In het advies wordt ook aandacht geschonken aan het algemeen ver oordeelde verschijnsel, dat werk nemers in hun vakantie betaalde ar beid bij derden gaan verrichten. Zij benadelen hierdoor niet alleen zich zelf en hun gezin, maar ook de werk gever die er recht op heeft dat zijn werknemers na de vakantie met ver nieuwde energie hun werkzaamheden hervatten. De Raad wil over deze droeve zaak geen bepalingen in het Gouverneur Van Baal is maan dagavond met het toumeeschip „Oranje" uit Hollandia naar Biak vertrokken, waar hij woensdag koninklijke onderscheidingen zal uitreiken aan drie Papoea's, die 'n aandeel hebben gehad in de red ding van de overlevenden bij de ramp met de „Neutron". De plechtigheid zal worden gehouden Premier Bourges-Maunoury zoekt nog steeds naar nieuwe moge lijkheden tot bezuiniging op de begroting. De minister van financiën, Felix Gaillard, heeft zijn aanblijven daarvan afhankelijk gesteld. Hij wil eind deze week zijn ontslag indienen indien het kabinet er dan nog niet in geslaagd zou zijn mogelijkheden voor bezuiniging van nog vijftig miljard francs te vinden om tot een totale beknotting van de begroting met 600 miljard francs te kunnen komen. Pakistan heeft maandag India ervan beschuldigd, dat het pro beert de Mohammedaanse meer- derderheid in het door India be zette deel van Kasjmir te niet te doen door vestiging van niet-Mo- hammedanen. In een nota aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, die maandag dooi de Pakistaanse vertegenwoordiger bij de yer. Naties is overhandigd, noemt Pakistan dit een schending van de V.N.-resoluties. Volgens de Pakistaan se regering, die zegt inlichtingen te hebben ontvangen over recente vesti ging van een groot aantal niet-Moham- medanen in Nowsjehra, Nawasjehr, Riasi en Radjairi, wil India hiermee de uitslag van eventuele volksstem ming over aansluiting van Kasjmir bij India of Pakistan beïnvloeden. De Pakistaanse vertegenwoordiger b(j de Ver. Naties, Ahred, verzocht de voorzitter van de Veiligheidsraad afschriften van de nota aan de V.N.- leden toe te zenden.. In Pakistaanse kringen verklaarde men dat Pakistan van plan is te vra gen om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad over de kwestie-Kasjmir in het begin van september. Volgens waarnemers is de strijd om de laatste vijftig miljard franc meer van politieke dan van financiële aard. Het zou hier namelijk in wezen gaan om Algerije. De voornaamste tegen kanting tegen Gaillards bezuinigingen komt van volgelingen van Pierre Mendes-France, die van mening zijn dat de economie niet in evenwicht gebracht kan worden zolang er nog in Algerije gevochten wordt. De minister van defensie, Morice, verklaarde echter vorige week dat de militaire inspanning in Algerije niet verminderd zal behoeven te worden door bezuiniging op de defensie-be groting en dat de zich uitbreidende Franse economie de kosten in Alge rije wel kan opbrengen. De gouverneur van de Bank van Frankrijk merkt in het jaarverslag der bank onder meer op, dat Frank rijk de laatste jaren min of meer op illusies heeft geleefd. Volgens de gou verneur is thans de tijd aangebroken om de onvermijdelijke feiten in te zien, die de omstandigheden elk be stuur opleggen. Volgens het verslag is de economi sche vooruitgang van Frankrijk reëel en opvallend groot geweest. De staat, die zonder ophouden zijn toevlucht neemt tot krediet, heeft zijn uitgaven buitensporig laten toenémen. In de stad Santiago op Cuba zijn vier opstandelingen, die een autobus in brand wilden steken, in een ge vecht met een militaire patrouille ge dood. Te Casablanca, dat aan dezelfde baai als Havanna ligt, wierp een man een Molotof-cocktail naar een militai re patrouille. Hij werd neergeschoten. Bij een ontploffing in een huis te Guantanamo werden twee personen gedood en drie gewond. In de puin hopen zijn wapens en munitie gevon den. Afgezien van deze op zichzelf staan de incidenten is het rustig op Cuba. Eenenveertig leden van de Poolse communistische partij, die van zwarte handel zijn beschuldigd, zijn geroy eerd. in een van de dorpen in de omgeving van Biak. Hoogstwaarschijnlijk zullen de leden van de parlementaire missie daarbij aanwezig zijn. De vertegenwoordiger van de K.L.M. in Biak zal aan de redders geschenken overhandigen. Bij Koninklijk Besluit van 31 juli is de bronzen erepenning voor menslievend hulpbetoon verleend aan Barnabas Wakum, dorpshoofd, •Jacob Wafiaj, sectiehoofd in Mok- mer en Junus Simbiak, werkman bij de Amsterdamse Ballast Maatschap pij, allen wonende nabij Biak. De erepenning voor menslievend hulpbetoon, in 1822 ingesteld ter belo ning van moed, beleid en zelfopoffe ring, opnieuw ingesteld in 1946, be staat uit een aan een koninklijke kroon bevestigde ovale draagpenning. Nagegaan wordt of nog anderen, die bij de redding assistentie hebben ver leend, voor een beloning in aanmer king komen." Engelse lening voor Jordanië Volgens een bekendmaking van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken zal Engeland, indien de toe stemming van het parlement wordt verkregen, een rentevrije lening van 1.130.000 pond sterling verstrekken ten behoeve van het ontwikkelings plan van Jordanië. De correspondent van „Belga" in Egypte meldt dat een Griekse rege ringsdelegatie, o.l.v. premier Kara- manlis en minister van buitenlandse zaken Averoff, 17 dezer voor een of ficieel bezoek van vier dagen in Cairo zal aankomen. Een nieuwe politieke partij de Nationale Democratische partij van Zuid-Afrika is te Bloemfontein ge vormd, met dr. Theo Wassenaar als haar leider. (Ingezonden mededeling adv.) Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I ontwerp opnemen, maar acht derge lijke bepalingen in c.a.o.'s en publiek rechtelijke regelingen zeer gewenst. Ongeveer 1.500 Londense boot werkers hebben dinsdagochtend, uit so lidariteit met de stakende sjouwers der Londense groenteumarkten, het werk neergelegd, waardoor het laden en lossen op zeven schepen moest worden stopgezet. De bootwerkers weigerden voor de Londense groentenmarkt bestemde groenten te lossen. De zaakgelastigde van Jemen te Was hington heeft maandagmiddag verklaard dat Britse strijdkrachten vrijdag jL een wilde aanval hebben ondernomen op de Jemenitische dorpen Sjoekair, Rawda en Gahasj en op de buitenwijken van de stad Harieb. Bij de aanval is gebruik gemaakt van artillerie en automatische wapens. Bo vendien vielen zeven Britse vliegtuigen de genoemde plaatsen met bommen en raketten aan. Er werd aanzienlijke schade aangericht en zes personen wer den zwaar gewond. De Egyptische Nationale Vergadering, het eerste gekozen parlement tijdeng het regime van president Nasser, is maan dag voor het eerst sedert 22 juli bijeen geweest. Verscheidene sprekers brachten hulda aan Syrië en eisten aanvaarding van een resolutie waarin het Jordaanse „ultima tum" aan Syrië wordt veroordeeld. In dit „ultimatum" zou Jordanië met ge weld hebben gedreigd indien de Syrische pers haar aanvallen op de Jordaanse koninklijke familie zou voortzetten. Om de vriendschap van Egypte jegens Syrië te onderstrepen nodigde de voor zitter van de vergadering, Boghadi, twee Syrische afgevaardigden die zich op de publieke tribune bevonden, uit tussen de Egyptische parlementsleden te komen zitten, als symbool van het wederzijdse verlangen om een soort federatie tussen Syrië en Egypte tot stand te brengen. De Syrische afgevaardigden namen daar op tussen de Egyptische parlementsleden plaats. „Door dit gebaar", aldus een der Sy- riërs, „toont Egypte dat deze Nationale Vergadering er niet een van Egypte al leen is, maar van de gehele Arabische wereld". Een vertegenwoordiger van de Ford-autofabrieken heeft voor een subcommissie van het congres ver klaard, dat het aantal dodelijke onge vallen, dat zich jaarlijks in de V.S. voordoet, wellicht tot minder dan de helft kan worden teruggebracht, als alle autorijders veiligheidsgordels zou den gebruiken. Hij was van mening dat er in dat geval niet meer dan 19.000 doden per jaar zouden vallen in plaats van de 40.000 duizend slach- offers, die het verkeer nu jaarlijks eist. Het aantal zwaargewonden zou z.i. van een miljoen tot niet meer dan 50.000 kunnen worden terug gebracht. De Ford-vertegenwoordiger achtte het teleurstellend, dat het gebruik van veiligheidsgordels zo langzaam toeneemt. Aan het Amerikaanse congres is een verslag voorgelegd over de toepassing van de leer van Eisenhower in de eer ste helft van dit jaar. In dit verslag wordt opgemerkt dat de politiek van de V.S. er veel heeft toe bijgedragen, dat de toestanden in deze landen van het Midden-Oosten in de laatste tijd verbeterd zijn. In zijn voorwoord legt president Eisenhower de nadruk op de betekenis van de leer en zegt hij dat het een be langrijk feit betekent in de Ameri kaanse politiek tegenover de landen van het Midden-Oosten. Carmelo Jurissevich, de Zuidslavi- sche „Rode Pimpernel", die honderden vluchtelingen uit Zuidslavië over de Italiaanse grens heeft geholpen, is zon dagavond door Zuidslavische grens bewakers doodgeschoten, toen hij trachtte een gezin over de grens te brengen. Over het lot van het betrok ken gezin is niets bekend.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 3