Rusland wil met Syrië samenwerken Opnieuw vijf doden bij verkeersongelukken r Nieuw-Guinea weer in V.N. Rusland stelt vragen over ontwapeningsvoorstellen Dame en twee zoontjes ontsnapt uit te water geraakte auto „Ik ben koningin Elizabeth niet vijandig gezind" Nieuwe huur van woningwet woningen nog niet definitief NVV wil met minister praten over de huurverhoging PROTESTANTS-CHRIS TELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gemeenschappelijk communique Geen binnenlandse inmenging Spaak sprak over kwestie^Cyprus Franse soldaten in hinderlaag De besprekingen in Londen En Stassen antwoordt Brits auteur rookte halve ton tabak Volgt Zjoekof Boelganin op? Engelse Lord voor televisie: DE NLEUWSTE PARLJSE MODE Antwoord van minister: Bergbeklimmers verongelukt Onderhoud met b en w van A'dam Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3773 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Woensdag 7 aug. 1957 r Twee Chr. Technische Scholen in Zeeland (Zie pagina 2) V Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.12 u., onder 20.18 u. Maan op 18.49 u., onder 3.13 u. Hoogwater donderdag 8 aug.: Vlissingen: 0.35 u. 1.79 m., 12.52 u. 1.78 m. Terneuzen: 1.02 u. 1.95 m., 13.21 u. 1.94 m. Wemeldinge: 2.08 u. 1.53 m., 14.32 u. 1.50 m. Zierikzee: 1.54 u. 1.31 m., 14.15 u. 1.26 m. Na veertien dagen in Moskou be sprekingen te hebben gevoerd hebben vertegenwoordigers van de Russische en van de Syrische regering gisteren een gemeenschappelijk communiqué ondertekend. Volgens Tass wordt in dit communiqué gezegd, dat de Rus sische regering, bereid is met Syrië samen te werken bij de aanleg van wegen, spoorlijnen en irrigatiewerken en bij de bouw van waterkrachtcen trales en de realisering van andere in dustriële projecten. De Sowjet-Unie zal het verlenen van kredieten aan Syrië voor de bestrijding van de kosten, verbonden aan het on derzoekingswerk en aan de levering van de benodigde uitrusting, in wel willende overweging nemen. Geen inmenging Rusland zal geen politieke of an dere voorwaarden verbinden aan deze samenwerking, die zal geschie den op basis van gelijkheid en we derzijdse economisch voordeel en zonder inmenging van Russische zij de in de binnenlandse aangelegen heden van Syrië. Hongaren op vrije voeten Drie Hongaren, beschuldigd van sa menzwering tegen het regime, zijn op voorstel van de openbare aanklager, hangende het onderzoek voorlopig op vrije voeten gesteld. Het zijn Albert Lachy, Joszef Burgemeister en Atti- lah Olah, tegen wier gevangenneming het I.V.V.V. onlangs had geprotes teerd. Spaak, de secretaris-generaal van de N.A.V.O., zou in de afgelopen maan den de kwestie-Cyprus hebben bespro ken met Britse, Griekse en Turkse vertegenwoordigers bij de N.A.V.O., zo meent men in welingelichte kringen in Parijs te weten. Spaak zou echter feen nieuw initiatief genomen heb- en na het aanbod van goede diensten, dat in maart door zijn voorganger lord Ismay is gedaan. (Dit aanbod werd door Engeland en Turkije in beginsel aanvaard, maar door Griekenland van de hand gewezen. In Algerije Franse valschermtroepen, leden van het Vreemdelingenlegioen en infante risten achtervolgen, gesteund door vliegtuigen en artillerie, een groep op standelingen, die ten zuidoosten van Algiers 21 Franse militairen hebben gedood; 21 Fransen worden nog ver mist en twintig militairen hebben verwondingen opgelopen. De Franse militairen, die in berg achtig gebied opereerden, zagen een groep van ongeveer honderd opstan delingen, die met khaki-uniformen en helmen waren uitgerust, aan voor bondgenoten De opstandelingen open den direct met automatische wapens het vuur, waardoor vijftien Fransen op slag werden gedood. DE BILT ZEGT: Buien. Onveranderlijke bewolking met plaatselijk buien, sommige met on weer. In de vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. In het noorden lagere middagtemperaturen dan giste ren, elders ongeveer dezelfde tempera turen. Beide partijen zijn verder van me ning, dat het van essentieel belang is, dat er maatregelen worden getroffen, die leiden tot ontwikkeling van de handel tussen beide landen. Met het oog op de wensen van Syrië zal de Sowjet-Unie de verkoop aan Syrië van machinerieën, uitrustingsstukken, grondstoffen en andere goederen in overweging nemen. Rustkuur deed Prinses Wilhelmina veel goed De particulier secretaresse van H.K. H. Prinses Wilhelmina meldt ons, dat de voorgeschreven rustkuur de Prin ses veel goed heeft gedaan. Dit neemt echter niet weg dat de Prinses voor een groot gedeelte deze rust nog moet voortzetten. In goedingelichte kringen in New York is verklaard, dat Indonesië in da komende veertien dagen zal vragen om bespreking van de kwestie Neder lands Nieuw-Guinea door de algemenn vergadering der Ver. Naties. De nieu we Indonesische afgevaardigde bij da Ver. Naties, Ali Sastroamidjojo, die op 13 augustus in New York wordt ver wacht, zal zich met deze kwestie bezig houden. De Indonesische delegatie bij de Ver. Naties heeft op een bijeenkomst van de Aziatische en Afrikaanse V.N.- leden in New York een ontwerp-me- morandum over de kwestie Nieuw- Guinea ingediend. Naar verluidt hoopt Indonesië, dat verscheidene landen zijn verzoek om bespreking van de kwestie in de V.N.- assemblée zullen steunen. Het ontwerp-memorandum, dat bij het verzoek zou worden gevoegd, be schuldigt Nederland van versterking van „onderdrukkende maatregelen in Nederlands Nieuw-Guinea", aldus ge noemde kringen. Volgens Indonesië heeft Nederland militaire versterkin gen naar Nieuw-Guinea gezonden, waardoor de vrede en rust van het ge bied bedreigd worden. De Russische vertegenwoordiger in de subcommissie voor ontwapening, Zorin, heeft gistermiddag te Londen de westelijke vertegenwoordigers drie vragen gesteld over de voorstellen voor inspectie te land en in de lucht om een verrassingsaanval onmogelijk te maken. De vragen waren: 1) Waarom zijn in de gebieden voor inspectie uit de lucht Noord-Afrika, het nabije Oosten, Turkije en Paki stan en andere gebieden, waar de Verenigde Staten, de Navo en de Zoavo bases hebben, niet begrepen? 2) Waarom moet instelling van een inspectiezone in Europa afhangen van aanvaarding door de Sowjet- Unie van een van de voorstellen voor een zone op het westelijk half rond? 3) Moet er overeenstemming over een inspectiestelsel worden bereikt voor het van kracht worden van, een ge deeltelijke ontwapeningsovereen komst of kunnen de besprekingen over een akkoord worden uitgesteld tot na het sluiten van een dergelijke ontwapeningsovereenkomst? ANTWOORD De Amerikaanse vertegenwoordiger, beantwoordde de eerste twee vragen. Hij wees erop, dat het Russische voor stel van 30 april voor inspectiezones niet het gehele noordelijke halfrond betrof. Het westen heeft grote gebie den in Azië, die verbonden zijn met de Sowjet-Unie, niet in de voorstellen opgenomen, omdat zulks misschien aanleiding zou kunnen geven tot COMPTON MACKENZIE, een 74-jarige Britse schrijver, heeft verklaard dat hij tot dusver een halve ton tabak heeft gerookt. Dit was zijn werk zeer ten goede gekomen, terwijl zijn gezondheid er geenszins onder had geleden. Dinsdag is van zijn hand een boek verschenen, getiteld „Subli me Tobacco", een geschiedenis van de kunst van het roken. Hij zegt dit boek geschreven te heb ben „uit dankbaarheid voor het geweldige profijt", dat hij van de tabak heeft getrokken, „in volko men zekerheid" dat hij er niet het minste nadeel van heeft on dervonden. Mackenzie is van mening, dat ais hij niet zou heb ben gerookt, de helft van zijn boeken ongeschreven zou zijn ge bleven. Een dame en haar beide zoontjes zijn gisteravond de verdrinkingsdood ont komen, toen zij er in slaagden bijtijds uit een in de Prinsengracht in Amster dam te water geraakte personenauto te komen. Mevrouw J. Laverge-Ter Wind, die de voor haar woning geparkeerd staande auto startte, maakte daarbij een fout, waardoor het vervoermiddel in het water schoot. Zij slaagde erin de wagen door het open dak te ver laten, terwij] haar beide kinderen, de 15-jarige Henk en de 16-jarige Wim, door het open raam buiten de wagen wisten te komen. Toegeschoten voor bijgangers reikten de drenkelingen de hand en trokken hen op het droge. Zij konden direct in de eigen woning hun natte kleren voor droge verwisselen. Een kraanwagen heeft later de op de bodem van de gracht liggende auto opgetakeld. moeilijke politieke problemen. De Amerikaan zei te verwachten, dat de inspectiezones later zullen kunnen worden uitgebreid. De westelijke landen zijn van oor deel, aldus Stassen, dat in de eerste periode het inspectiestelsel de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie moet omvatten om de andere betrokken landen bescherming te bieden. In antwoord op de derde vraag zei de Franse vertegenwoordiger, Moch, dat het de bedoeling van de westelijke landen is, dat het inspectiestelsel zal gaan werken op het ogenblik, dat een gedeeltelijke ontwapeningsovereen komst van kracht wordt. Dinsuagocntend heeit Z.jy.jcI. Pruis Bernhard op paleis Soestdijk een twintigtal buitenlandse lucht vaartcadetten ontvangen. Nader hand werden de cadetten ook aan H.M. de Koningin voorgesteld. Tijdens het onderhoud toonde Z. K.H. de Prins een van zijn docu menten uit de Verenigde Staten, waarvoor de Amerikaanse cadet ten veel belangstelling hadden. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft op een vergadering van Christen-Democratische vluchte lingen te Bonn gezegd over inlichtin gen te beschikken, volgens welke de Russische minister van defensie, maar schalk Zjoekof, maarschalk Boelganin zal opvolgen als premier van de Sow jet-Unie. De Britse Lord, die kritiek heeft ge leverd op het Engelse Hof heeft in een vraaggesprek voor de televisie gezegd, het erg te betreuren, wanneer iemand gedacht heeft, dat hij de koningin vij andig gezind was. Hij verklaarde, dat de bedoeling van zijn artikel slechts was, de geest aan het Hof te doen veranderen. In de allerlei trekken herinneren creaties uit de nieuwste Parijse modecollectie aan de Egyptische stijl, niet het minst „jungle", een schepping uit het huis Manguin, welke men op deze foto ziet. Voor de afzetting zowel als voor de knopen van dit toilet, waarvan de naam wel zeer toepasselijk is, werd zwarte wol gebruikt. De ceintuur is van zwart herteleer, de bijpassende hoed draagt, hoe kan het anders, de naam „Sphinx". „Wat ik in grote lijnen zei, was dat de woorden, die anderen haar in de mond legden of voor haar geschreven hadden, niet bij haar pasten. Ze waren duidelijk niet van haar en men voelde dat het niet haar persoonlijkheid was, die er achter zat" zo zei hij. Toen de lord de televisiestudio verliet werd hij geslagen door een man, die hem zijn kritiek op konin gin Elizabeth zeer kwalijk nam. Het blad van het Vaticaan verklaar de, dat het Britse volk en de pers niet zonder reden proteste-en tegen de kri tiek van de Lord, omdat het „een aanval is op de prerogatieven van het staatshoofd". Het Belgische socialistische partij orgaan heeft geschreven, dat deze kwestie in hoge mate alle landen, waar nog monarchieën bestaan, aan gaat. Men levert op koning Boudewijn slechts met gedempte stem en in het geheim kritiek" aldus het blad, dat voorts van mening is, dat Engeland aan België een mooi voorbeeld geeft, omdat deze kritiek op het Hof uit de gezondste van alle democratiën ont sproot. Elf betogers tegen atoomproeven zijn gisteren gearresteerd toen zij pro beerden het proefterrein in Nevada binnen te komen. Bewakingspersoneel arresteerde de betogers bij de hoofdingang van het kamp Mercury, dat het hoofdkwartier is voor het doen van proeven met De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Bommer over de aan de gemeentebesturen uitgevaardigde richtlijnen met betrekking tot huur verhoging voor woningwetwoningen, geantwoord, dat de richtlijnen aan de gemeentebesturen, welke hij uitvaar digde met betrekking tot huurverho ging voor woningwetwoningen, ge- b-uwd met steun ingevolge de bijdra geregeling 1950, niet kunnen worden beschouwd als een wettelijk besluit tot nadere vaststelling van een huur prijs. Aan de mededeling, welke de huur ders van een deel der woningwetwo ningen, gebouwd met steun ingevolge de bijdrageregeling 1950 ontvingen, omtrent een voorlopige verhoging van de huurprijs, moet naar de mening van de minister de volgende betekenis worden toegekend: De nadere vaststelling van een huurprijs, voor de betrokken wonin gen zal geruime tijd in beslag nemen. Indien de huurders van de voor huur verhoging in aanmerking komende woningen in de periode van 1 augus tus 1957 tot aan de datum van de de finitieve vaststelling van de nieuwe huur slechts het oude huurbedrag zouden betalen, zouden zij in sommi ge gevallen een aanzienlijke nabeta ling moeten doen, daar de nieuwe hu ren worden vastgesteld met ingang van 1 augustus 1957. Een dergelijke nabetaling zou voor velen der betrok ken huurders een zware en plotselin ge last op het gezinsbudget betekenen. De minister acht het derhalve van jongste weekeinde. wijs beleid getuigen, dat gemeente besturen en woningbouwverenigingen aan de huurders mededeling doen om trent de door de gemeentebesturen voorgestelde huurverhoging en dat'zij deze huurverhoging als een voorschot op de definitief vast te stellen huur innen. De laatste dagen zijn in Europa ten minste twintig mensen bij bergbeklim- mingen om het leven gekomen. Dinsdag zijn de lijken gevonden van drie bergbeklimmers van de Monf Blanc, waardoor het aantal slachtof fers in de Franse bergen tot negen is gestegen. Vrijdag verongelukten vier mensen toen een hefschroefvliegtuig uit elkaar sprong, nadat het lijk van een Franse bergbeklimmer in de Al pen was geborgen. In Zwitserland zijn in het afgelopen weekeinde twee bergbeklimmers om gekomen, in de Italiaanse Alpen even eens twee. De Oostenrijkse politie heeft meege deeld, dat vier mensen in de bergen zijn verongelukt en drie ernstig ge wond. De Beierse bladen maken melding van drie dodelijke ongelukken in het Duitse deel van de Alpen tijdens het Het dagelijks bestuur van het N.V. V. heeft zich opnieuw bezig gehouden met de huurverhoging voor woning wetwoningen, die volgens de bijdrage regeling 1950 zijn gebouwd. In ver band met zijn ongerustheid ten aan zien van de vaststelling van deze huurverhoging heeft het bestuur een bespreking aangevraagd met de minis- rter van volkshuisvesting en bouwnij- kernwapens op Amerikaanse gebied, verheid. Deze bespreking kon in ver- Gisteren heeft het verkeer opnieuw enkele slachtoffers geëist. DOETINGHEM. De 36-jarige echtge note van de landbouwer B. is met haar bromfiets tegen een met paard bespannen melkwagen gebotst, die van links uit een zijweg kwam en juist de weg opreed. Mevr. B„ moe der van twee kinderen is zwaar ge wond naar het ziekenhuis gebracht, waar zij later is overleden. EINDHOVEN. Op de Aalsterweg deed zich een verkeersongeval voor, waarbij de 52-jarige heer F. C. en zijn elfjarig zoontje Frans dodelijk zijn verongelukt. De heer V., werd toen hij met zijn bromfiets, waarop ook zijn zoontje gezeten was, de rij baan overstak gegrepen door een achteropkomende bestelauto. AMSTERDAM. De 22-jarige matroos D. O. uit Oegstgeest slipte met zijn motor bij de centrale Hembrug en verloor de macht over zijn stuur. Hij botste tegen een lichtmast en werd van'zijn motor geslingerd. Het slachtoffer kwam zo hevig tegen een kilometerpaaltje terecht, dat zijn hoofd werd verpletterd en een arm werd afgerukt. ZAANDAM. Een Amsterdamse goo chelaar, met zijn bestelauto op weg naar Heiloo om daar een voorstel ling te geven, slipte met zijn wagen en schoof naar de linkerkant, juist toen uit tegenovergestelde kant een andere bestelauto naderde. De slip pende wagen werd in de flank aan gereden en de goochelaar werd er uit geslingerd. Hij was óp slag dood. band met de afwezigheid van de mi nister wegens vakantie nog niet op korte termijn worden gehouden. Het dagelijks bestuur van het N.V. V. is echter voornemens zo spoedig mogelijk na de terugkomst van de mi nister een audiëntie over deze aange legenheid aan te vragen, omdat het er ernstig bezwaar tegen heeft dat de huurverhoging van deze woningen een vrij grote omvang aanneemt, nadat aanvankelijk in het vooruitzicht was gesteld, dat deze huurverhoging slechts van zeer beperkte betekenis zou zijn. Het bestuur wijst er met nadruk op, dat van de zijde der regering bij de onderhandelingen over de loon- compensatie niet op deze omstandig heid is gewezen, zodat bij deze on derhandelingen met deze factor ook geen rekening kon worden gehou den. Daarnaast heeft het bestuur in sa menwerking met het bestuur van de Amsterdamse bestuurdersbond zich tot het college van b. en w. van Am sterdam gewend met het verzoek tot een onderhoud over de interpretatie van de betreffende ministeriële circu laire door genoemd college. Deze be spreking is gisteren gehouden. Hierin zijn van de zijde van het N.V.V. be zwaren naar voren gebracht tegen de wijze, waarop het gemeentebestuur van Amsterdam het betreffende rond schrijven heeft uitgelegd. Het N.V.V.- bestuur heeft tot zijn genoegen kun nen vaststellen, dat deze aangelegen heid reeds de volle aandacht van het college van b. en w. had en dat ge noemd college doende is herziening te verkrijgen van de voor Amsterdam voor de betreffende woningen voor lopig vastgestelde huurverhogingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1