Middenstanders hebben veel belangstelling voor HAJUTO ZEEUWSE ULL Zeeland krijgt weinig uit lening institutionele beleggers Volgend jaar moeilijkheden met veerhaven in Breskens Jeugd Judo Tournooi te te Goes Reeds zeventig standhouders DRIE WEKEN ZONDER AL DAT GEZANIK... aaró Dinsdag 6 augutus 1957 ZEEUWSCH DAGBLAD Duivendijke gelijk bedeeld als Middelburg Daalt het aantal Belgische bussen Zeeuwen slaagden in Bergen op Zoom Minister Struijcken naar Zeeland Geen bijdrage voor electrificatie Na enige discussie Raad Koudekerke stelde grondprijzen in uitbreidingsplan vast Boogschutters - concours te Ellewoutsdijk Ringrijderij te Domburg PRISMA Officiële opening door Commissaris der Koningin Blauwe oog moet even wachten Artemis Pagina 2 Tijdens een gisteren te Middelburg gehouden persconferentie heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, medegedeeld dat Zeeland uit de lening van de institutionele beleggers, welke in totaal 400 miljoen gulden groot was en die bestemd was voor woningbouw, in totaal f 5.579.700 heeft gekregen, dus ruim één procent. Bij de verdeling werd door het rijk als basis genomen de machtigingen tot gunning van de bouw van woningwetwoningen in de jaren 1954, 1955 en 1956. Juist in deze periode viel de herbouw van de rampgebieden en van de 52 Zeeuwse gemeenten die een toe wijzing uit deze lening ontvingen, kregen derhalve de rampgemeen ten in verhouding de hoogste bedragen. Opmerkelijk is dan ook, dat Drei- schor met 914 inwoners een bedrag van f 154.600,kreeg uitgekeerd en de hoofdstad van Zeeland, Middel burg, met 22.158 inwoners gelijk werd gesteld met Duivendijke met zijn 361 inwoners, die beide f 84.300,kregen. Zierikzee kreeg het hoogste bedrag, te weten f 660.500,gevolgd door f505.900,voor Kruiningen, Vlissin- en Goes met f 421.600, gen met f463.800,— en Goes met f421.600,—. De Commissaris achtte deze verde ling niet gelukkig en betreurde het, dat het Provinciaal Bestuur er niet in gekend is, al zou die verdeling een ondankbare taak geweest zijn. Op grond van zijn inwonertal had Zeeland 3 pCt van deze leningen moe ten hebben. In de jaren voor 1956 was aan Zeeland slechts een laag bouw volume toegewezen, waardoor het be drag gedrukt werd, behalve dan in de rampgemeenten. Veerdiensten De moeilijkheden, waarmee de veerdiensten in Zeeland te kampen hebben kwamen eveneens ter sprake. De directeur der provinciale stoom bootdiensten in Zeeland, mr. J. L. Nieuwenhuis, had de stellige mening, dat het thans minder druk is bij de aanlegplaatsen dan in voorgaande jaren. Opmerkelijk is het gering aan tal Belgische autobussen, dat thans wordt overgezet. Enkele jaren geleden hebben de Belgische ondernemers aangekondigd niet meer naar Zeeland te zullen komen in verband met de lange wachttijden bij de veren. Hoogstwaarschijnlijk hebben zij dit seizoen gevolg gegeven aan hun drei gement. De langste wachttijden op het veer VlissingenBreskens bedra gen thans nog twee uur. Nieuwe veerboot Enige verlichting in het vervoers probleem over de Zeeuwse stromen komt er medio volgend jaar door het in bedrijf stellen van 'n nieuwe veer boot, welke thans te Kinderdijk in aanbouw is. In oktober zal deze te water worden gelaten en in mei van het volgend jaar definitief gereed zijn. Na het gereedkomen van de nieuwe aanleginrichtingen te Breskens en Vlissingen kan zij in dienst worden gesteld. Dit zal omstreeks juli van het vol gend jaar het geval zijn, dus juist in het toeristenseizoen. Doordat er nog steeds geen goedkeuring werd verkregen voor de bouw van de tweede dringend noodzakelijke veer boot, zal men op de dienst Vlissingen- Door de jeugdige Judoka's van Goes, Midelburg, Vlissingen, Roosen daal en Bergen op Zoom is een prach tige strijd geleverd om de titels in het Jeugd judo tournooi wat zaterdag j.l. te Goes werd gehouden. Alle jongelui van 9 tot 16 jaar plm. veertig, waren ingedeeld in verschil lende klassen, waarvan de gedetail leerde uitslagen werden: 9 jaar: 1 P. Slimmen, B. op Zoom; 2 C. Trimpe Burger, Goes. 10 jaar: 1 Rob Mulder, B. op Zoom; 2 K. v. d. Weegen, Halsteren; 11 jaar: 1 L. Hen- ning, Vlissingen; 2 Adr. v. Och ten, Vlissingen; 12 jaar: C. van Bavel, Oud Gastel; 2 G. Mulders, Halsteren, 13 jaar 1 J. van Boven, Boes 2 Jos Knap pers, Roosendaal; 14 jaar: 1 J. Rent meester, Ovezande; 2 J. Leijnse, Mid delburg; 15 jaar: 1 R. de Bruijn, St. Willibrord; 2 C. v. d. Vrie, Goes. Gewichtsklasse (lichtgewicht, bene den 35 kg) 1 G. Roose, Vlissingen, 2 J. Knapers, Roosendaal. Gewichtsklas se (middengewicht 36-48 kg) 1 G. Mulders, B. op Zoom; 2 C. Boots, Roo sendaal. Gewichtklasse (zwaargewicht boven 48 kg) 1 R. de Bruijn, St. Wil librord, 2 K. Geelhoed, B. op Zoom. B-klasse (9, 10, 11 en 12 jaar bij el kaar) 1 L. Henning, Vlissingen, 2 G Mulders, Bergen op Zoom. A-klasse (13, 14 en 15 jaar bij el kaar) 1 R. de Bruijn, St. Willibrord, 2 V. v. d. Vree, Goes. Puntenklassement: 1 R. de Bruijn, St. Willibrord, 2 J. Rentmeester, Ove zande, 3 Rob Mulder, Bergen op Zoom Teamwedstrijden. 1 Roosendaal, 2 Goes. Breskens noodgedwongen met twee aanleginrichtingen, voor de bestaande boten als de „Koningin Juliana" en de „Prins Bernhard" en voor de nieu we boot moeten werken. Hierdoor zullen onherroepelijk grote moeilijk heden voor het wegverkeer en voor passagiers ontstaan. Temeer daar deze aanleginrichtingen ruim twee kilo meter van elkaar zijn verwijderd, al dus de directeur der stoombootdien sten. Verdere punten De Commissaris deelde verder nog mee, dat de plannen voor een haven op Oost-Noord-Beveland doorgaan. Die haven moet immers klaar zijn, als de dijk er is. Er komt dan een uurdienst op Schouwen en Duiveland. Het plan voor de Zuid-Sloe is nog niet klaar, maar het zou de Commis saris verbazen, als dat plan niet door ging. De vraag is alleen, of er een open haven moet komen, of één met sluizen. Het laatste heeft echter de voorkeur in verband met mogelijkheid van verzanding. Deze week werd te Bergen op Zoom voor de vierde maal het examen af genomen van de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf, een examen voor leerlingen van de ambachtsschool die daar hun elementaire opleiding had den genoten deelnamen. Na enkele jaren praktijk kunnen zij zich dan als meester bekwamen. De uitreiking van deze diploma's had zaterdag plaats door de voorzitter van de plaatselijke Stichting-Vakopleiding, de heer P. de Kok. Vele Zeeuwse leerlingen behaalden hun diploma o.m. P. van Driel, Tholen; L. van Dijke, idem; W. de Jonge id.; A. Leunis id.; P. Roggeband, Oud- Vossemeer; M. Schot, Tholen; K. P. Sinke, Rilland-Bath; W. A. Vossen, Tholen. Voor de beste cijfers voor praktijk en constructieleer waren prijzen be schikbaar gesteld. H. Schot uit Tholen behaalde de eerste prijs; K. P. Sinke Rilland-Bath de tweede prijs; A. Leu nis, Tholen de derde prijs; R. Rogge band, Oud-Vossemeer de vierde prijs en W. van Vossen, Tholen de vijfde prijs. Er waren 39 leerlingen waarvan er 35 slaagden en de Thoolse leerlin gen met de prijzen gingen strijken. Besmettelijke ziekten Over de week van 21 tot en met 27 juli zijn onder meer aangegeven 11 gevallen van paratyfus b, 81 gevallen van roodvonk, 14 gevallen van difte rie, 16 gevallen van kinderverlam mingsverschijnselen en 1 geval van kinderverlamming zonder verlam mingsverschijnselen. De minister van Binnenlandse Za ken, Zijne Excellentie mr. A. A. M. Struijcken is voornemens eind van deze maand een bezoek aan Walche ren en Schouwen-Duiveland te bren gen om zich op de hoogte te stellen van de grenswijzigingen en concentra ties der gemeenten. Gemeenteraad Heinkenszand De gemeenteraad van Heinkenszand heeft eervol ontslag verleend aan het hoofd der o.l. school, de heer J. D. van Male. Afwijzend werd beschikt om 'n aanvraag tot het verlenen van een ge meentelijke bijdrage in de kosten van elektrificatie van de woningen aan de Boezen dijk. Besloten werd tot wijziging van de begrafenisrechten. Voor het onder houd van alle graven van voor 1 april zal gedurende tien jaar een bijdrage worden gevraagd van drie gulden per jaar. Verzorgen de nabestaanden de graven zelf, dan is geen bijdrage ver schuldigd. Besloten werd de kruising Dorps straat-Van Citterstraat als voorrangs kruising aan te wijzen. Het verkeer uit de Dorpsstraat heeft voorrang. De raad ging akkoord met een voorstel van b. en w. tot het aanschaffen van een motormaaimachine. De burgemees ter van Hoedekenskerke werd gekozen in de commissie van beheer van de schoolartsendienst. De gemeenteraad van Koudekerke heeft zich maandagmiddag in nauwe lijks een half uur tijd door een vrij uitgebreide, zestien punten tellende agenda gewerkt. Nagenoeg alle voor stellen van het dagelijks bestuur gin gen vlot onder de hamer door. Alleen bij de vaststelling van de grondprijs in het uitbreidingsplan ontstond enige discussie, toen de heren Van Sparren- tak en Flipse kritiek bleken te heb ben over de gang van zaken bij het ontwerpen van het uitbreidingsplan in het algemeen. De heer Van Sparrentak zei van me ning te zijn, dat het plan voor de ge meente te duur wordt. Hjj vroeg zich af. of het niet mogelijk zou zijn de bebouwing nog iets meer „in elkaar te drukken". De voorzitter, burgemeester J. L. Dregmans, antwoordde hierop, dat dit eigenlijk al genoeg gebeurd is, hoewel de mogelijkheid om zich van dj c middel in de toekomst nogmaals te bedienen, nog aanwezig is. De heer Dregmans gaf vervolgens zijn visie op de procedure, zoals die tot nu toe ge volgd is bij het vaststellen van de grondprijs in de gemeente, zulks in antwoord op een uitlating van de heer Flipse, die zich er niet geheel mee kon verenigen. De voorzitter had niets dan lof voor de gevolgde werkwijze. De raad keurde tenslotte het voorstel van b en w. goed, nadat het uitbreidings- De handboogsociëteit „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk hield haar jaarlijks con cours, waaraan door 72 schutters van 17 verenigingen werd deelgenomen. Prijzen: 1. G. M. Verheijde van Zorg vliet, 2. G. Verheijke van Zorgvliet, 3. F. van Steenbergen, Willem Teil, Ovezande, hoofdvogel: A. M. Oede, Edele handboog, Oudelande, zijvogels: J. de Vrieze, Ons Genoegen, Oudelan de en P. Verheijke, Zorgvliet, Elle woutsdijk, hoofdkallen resp. L. Goo- sens, Herleving en C. Lous, Edele handboog, Oudelande, kleine kallen resp. J. de Krijger, Herleving en L. de Jager, Doel naar hoger. plan bij een grondprijs van f 11,50 per vierkante meter uitvoerbaar is. Aan de overige punten der agenda hechtte de raad zonder op- of aan merkingen zijn goedkeuring. Zo werd het bezwaarschrift tegen het plan voor wegen en waterlopen ingetrokken, het contract met de P.Z.E.M. betreffende de openbare verlichting werd ver nieuwd, de badmeester werd in vaste dienst benoemd en het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholisme ver kreeg de gevraagde subsidie. Voorts werden de leden van de adviescommis sie woonruimtewet herkozen, zoals voorgesteld in het prae-advies. Bij de rondvraag vroeg en verkreeg de heer Van Sparrentak inlichtingen over de watervoorziening in de onren dabele gebieden. Zaterdag zijn te Domburg wedstrij den ringrijden gehouden. De eerste zes prijswinnaars zijn: 1 W. Provoost 25 r., 2 J. Maas 23 r., 3 L. Dourleijn 22 r., 4 J. v. Eyzeren 20 r., 5 J. Jon- gepier 18 r., 6 J. Provoost 18 r. Meeste volgringen W. Provoost 11 r. Extra prijzen: Jac. van Eijzeren, J. Pro voost, J. Maas en L. Dourleijn. Wis selbekers: W. Provoost, A. Wisse, J. Maas en J. Provoost. Versiering paarden: G. Provoost, L. Provoost en C. Minderhoud. Pollepel: W. Provoost. Diploma Gezel in het timmeren Voor het examen van de Vereniging ter veredeling van het Ambacht, slaag den te 's-Hertogenbosch voor het di ploma „Gezel in het timmeren", de heren: J. Arendse te Souburg; P. Roel- se te Ritthem; J. J. Siereveld te Arne- muiden; L. K. van Vaardighem te Westkapelle; A. J. van der Vliet te Souburg; A. de Wijze te Koudekerke. Allen zijn leerlingen van de Gezellen- cursus, verbonden aan de gemeente lijke avondschool voor Nijverheidson derwijs te Middelburg. (Ingezonden mededeling adv.) manager Onmisbaar vooi Uw afspraken Uur en dag |05»— in een oogopslag! mm De tentoonstelling „HAJUTO", die van 13 tot en met 21 september a.s. te Goes wordt gehouden ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de Goese middenstandsvereniging „Handelsbelangen" belooft een belangwekkende ex positie te worden. Het tentoonstellingscomité heeft in de afgelopen maanden ruim zeventig aanvragen voor het huren van standruimte ontvangen, terwijl nog diverse aanmeldingen worden verwacht. Aan de Westsingel is reeds een grote tent geplaatst, waarin het merendeel der stands zal worden onderge bracht. Het bestuur van de „Hajuto" kon gistermorgen tot zijn vreugde mededelen dat de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casemhroot zich bereid heeft verklaard op donderdagavond 12 september de officiële opening te verrichten. terrein ook gelegenheid zijn voor het inrichten van openluchttheaters. Enke le aanvragen hiervoor zijn reeds ont vangen. Uit de voorlopige lijst 'van stand houders blijkt dat van de zijde van de Goese middenstand van wier kun nen de Hajuto in de eerste plaats een manifestatie moet zijn veel animo bestaat voor het exposeren van wat hun zaken te bieden hebben. Het beloven weer gezellige tentoon- stellingsdagen te worden. Het tentoon stellingscomité heeft er grote verwach tingen van en is nu reeds van mening In de grote tent is plaats voor ruim tachtig standhouders. Er zal op het dat de in september te houden expo sitie die, welke vijf jaar geleden in Goes werd gehouden zal overtreffen, zowel in omvang als in gevarieerd heid. Om het bezoek aantrekkelijker te maken zullen verrassingen worden toegekend aan elke honderdste, dui zendste, vijfduizendste etc. bezoeker (ster). Op het tentoonstellingsterrein zullen des avonds diverse artiesten optreden. Ook zal men met oog en oor kunnen genieten van het waterorgel, dat naar Goes zal komen. Het tentoonstellingscomité deelde ons mede dat het in de bedoeling ligt kinderen beneden 14 jaar voor de helft van de normale prijs toegang te verlenen tot het terrein. De hoofden van de lagere scholen in Goes zal de gelegenheid worden geboden met de leerlingen in groepsverband tegen ge reduceerde prijs het waterorgel te be zoeken. Met de plaatselijke muziekvereni gingen is contact opgenomen betref fende het maken van muzikale wan delingen door de stad van 13 tot en met 21 september. Het ligt in de bedoeling de tentoon stelling open te stellen van 's middags twee tot 's avonds tien uur. Het op treden van de artiesten vindt in een aparte tent plaats, welke na tien uur geopend zal zijn. Ze kunnen me nog veel meer vertellen, maar ik blijf niet langer op dat blauwe oog, dat me beloofd is, wachten. Ik ben er lekker tussenuit gepiept. Zomaar, een flink eind uit de buurt en dus HET KLINKT MISSCHIEN wel wat gek, als ik schrijf, dat ik er niet meer ben. Toch is het zo. Op het moment, dat u dit leest ben ik al uit Zeeland vertrokken. Met vakantie. Drie weken lang. Hebben journalisten dan ook al vakantie nodig, vragen mijn hoog geëerde lezers zich natuurlijk af. Ik meende zelf ook van niet, maar mijn directeur stond erop, dat ik er nu eens helemaal uit ging. U kent dat wel. „Toe nou jongen, neem het er nu maar eens lekker van. Je hebt het zo hard nodig. Hier heb je een stapeltje bankbiljetten en wij knappen in die tijd het werk wel op." Ja, zo gaat dat bij ons. .misschien komen we elkaar nog wel tegen in 't buitenland. Vandaag ben ik dus al op pad. Op weg naar het hoge noorden, dat mij zo lief is. Friesland, zegt u Nee, nog verder de rimboe in, naar Willemina. U kent haar toch wel, dat leuke meis je uit dat pittige liedje: Willemina van Kopenhagen? Nu, die ga ik eens opzoeken. „Lille fru", zoals de Denen hun aller lieveling noemen, die ver steend aan de haven zit. 0 Ik had geen tijd meer, om van u allemaal nog even persoonlijk afscheid te nemen, 'k Had het zo al druk ge noeg om alles te regelen. Enfin, nu is alles voor elkaar: de kanarie bij de bureü, de goudvis bij Joop en Ma rie, een kennisje, Willy, geeft mijn twee garaniums water en mijn 7-jarig vriendinnetje, Beppie, haalt de kran ten en de post uit mijn bus. Neen, dat zit wel goed. Ik mag dan als journa list helemaal mislukt zijn (mijn HBS-leraren hadden het altijd wel gezegd), daar staat tegenover, dat ik reuze ben in het uitbesteden van mijn spullen, als het vakantietfld is. ZAND EROVER Enfin, zand erover. Ik ben nu immers weg. Lekker weg. Aan de ene kant is het natuurlijk een ge mis, dat ik nn niet meer de dage lijkse verrassingen heb, die er aan mijn Babbelaars vastzitten. Bijvoor beeld die gezellige correspondentie, die leuke ansichtkaart die ik laatst van een zekere Ans-die-met vakan tie-was kreeg, en al die aardigheid jes meer. Voorlopig is het dus uit. Geen invitaties meer om recepties en bruiloften te komen bijwonen, niet uieer op jacht naar onderwij zers, kappers of groenteboeren, geen vragen van bezorgde huisvrouwen, geïnteresseerde zakenmensen of nieuwsgierige kantoordames. Niets van dat alles. Alleen maar domweg vakantie honden. EENZAME PLEKJES 0 Maar daar staat ook tegenover: een heerlijke rust. Geen boze mene ren aan de telefoon, geen gezeur, geen gezanik. Eindelijk eens een dag, dat je de zon onder ziet gaan, zonder gemopper te hebben gehad over die Babbelaars. Want ze weten me te vinden. Gelukkig heb ik een vrij brede rug, maar tjongejonge, wat zitten sommige mensen toch gauw op de kast. Maar goed Weet u, wat ook een heerlijk ge voel isDat ik nu drie weken vei lig ben. Ja, want er loert iemand op me, al een hele tijd. O, wist u dat nog niet? Dat wordt dan wel tijd. Dat zat zo: ik heb eens een stuk je geschreven, waardoor een verte genwoordiger van een of andere zaak zich zodanig in zijn wiek ge schoten voelde, dat hij reeds een uur nadat onze krant bij hem in de bus was gevallen, bij mij op de stoep stond om zijn gemoed te luchten. Nu is het wel leuk te we ten, dat de mensen 's morgens het eerst naar het Zeeuwsch Dagblad grijpen en Artemis voelde zich na tuurlijk gevleid, toen aan het licht kwam, dat deze meneer in die kor te spanne tijds de Babbelaar al had gespeld. Minder fraai was evenwel, dat die vertegenwoordiger zijn her haald bezoek vergezeld liet gaan van bedreigingen. Éénmaal regel recht tot ondergetekende toen eens via mijn hoofdredacteur en voor de derde keer via een mijner col.lega's. Nou, dat was niet mis. Die dreige menten van „een blauw oog slaan" tot „eens goed afrossen", vergezeld gaande van de mededeling, dat dit op een afgelegen plekje zou ge schieden, omdat die meneer (ken nelijk niet een van de dappersten) er geen getuigen bij wilde hebben. Sindsdien heb ik veel eenzame plekjes opgezocht, want na deze drievoudige aankondiging wilde onze redactie wel eens daden zien. Dat zou een pracht verhaal worden voor onze krant. Stel je voor. Maar het vervelende voor het slachtoffer was, dat hij ondertussen met zijn blauwe oog zou moeten rondlopen. Ook geen gezicht. Dan wist ieder een meteen, wie Artemis was. „Kijk daar heb je hem, met z'n blauwe oog MIJN PLEZIER En nu ben ik daar dan drie weken van af. Jammer, dat u mjjn adres niet weet in Zeeland. Anders zon lk n aanraden: ga vanmorgen eens by O .'t viel niet mee om uit Zeeland weg te komen me op de stoep kjjken. Dan kunt u daar misschien die vechtlustige me neer aantreffen. Maar dan moet u vroeg zijn, want 's morgens om acht uur heeft hü mijn Babbelaar al ge lezen. En dan stuift hij meteen naar mijn huis, om zich te kannen afrea geren. In elk geval zal hij zijn bauwe oog nog drie weken moeten opzou ten, vóór hij me daarop kail tracto ren. Dat is nn mijn plezier. Tot 27 augustus ben lk onvind baar. En dan zien we wel weer. Voor 't geval u het nog niet hebt gehad: prettige vakantie. Ik hoop, dat u goed weer treft; allicht pik lk er dan ook een graantje van mee. Met de beste groeten van uw op- weg-naar-de-middernachtzon-reizende 0 P.S. Mijn collega's hebben be loofd de honneurs van deze rubriek zolang waar te nemen. Kunnen zij al die jammerklachten eens ln ont- vangs nemen. En de brauwe ogen. Maar ook: die -leuke briefjes van Ans en zo. Nou jaA. 0 Correspondentie: mevr. C. H.-S. te Goes. Pracht verhaal over Keesje. Ik zal er mijn voordeel mee doen. Ja, lk beloof u een kaart te sturen, als ik met vakantie ben. A. RILLAND Serenade. De muziekveren. „Rillan- dia" bracht een serenade aan het zil veren bruidspaar Walraven. De mond- acordeonclub concerteerde in de Scheldestraat. MELISKERKE Hond voor fiets. Een hond sprong plotseling voor de bromfiets, bereden door de landbouwer J. D. uit Melis- kerke. De man viel en werd met een lichte hersenschudding naar het zie kenhuis te Middelburg vervoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 2