Middelburgse raad stemde tegen chr. technische school Twee ontsnapte Duitsers gepakt AR, SGP en weth. Schorer voor Koninklijk gezin luistert naar aubade voor jarige prinses Irene Nieuwe golf van terrorisme gaat over Algerië Engeland brengt nog steeds legereenheden naar Oman PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Meerderheidsvoorstel verworpen met 11 tegen 6 middag ige voor b en w Boelganin had het druk Overal felle gevechten Demonstraties in India RIJKE VROUW. VROEG GELDELIJKE ONDERSTEUNING z* waren uitgehongerd Chauffeur was attent Koningin Juliana naar Schouwen Kritiek op Britse Hof is overdreven Bemiddeling van Amerika en Rusland Nota van Arabische Liga Overstromingen op Java eisten zestig doden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel. (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per Ei.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3772 Hoofdredacteur: R. HAGOORT Directeur: JACQ DE SMIT Dinsdag 6 aug. 1957 HAJUTO IN GOES (Zie pagina 2).^J Op- en ondergang van Zon en Maanr Woensdag: Zon op 5.11 u., onder 20.20 u. Maan op 18.17 u., onder 2.13 u. Hoogwater woensdag 7 aug.: Vlissingen: 12.03 u. 1.66 m., u. m. Terneuzen: 0.02 u. 1.85 m., 12.33 u. 1.83 m. Wemeldinge 1.01 u. 1.42 m., 13.39 u. 1.45 m. Zierikzee: 0.45 u. 1.22 m., 13.20 u. 1.24 u. enlinnl moon rtQpnonioliooQr/ln HET GROTE PUNT in de discussie van de gisteren gehouden raads vergadering in Middelburg, was de vraag, of de gemeenteraad de noodzakelijkheid zou uitspreken van de Stichting van een Christelijke Technische School. De meerderheid van b. en w. had geadviseerd om dit te doen. Twee leden van het college, n.l. de wethouders Van 't Westende (K.V.P.) en Berenpas (P.v.d.A.), bleken dit standpunt niet te delen. De eerste zette reeds bij de aanvang der discussie uiteen, dat er nu gedurende 75 jaar één school op Walcheren is geweest voor de technische opleiding. De belangstelling daarvoor is groeiende en bovendien zal het regeringsbesluit, om de tweejarige cursus om te zet ten in een vierjarige, tot vergroting van het leerlingental leiden. Daar tegenover betekent de stichting van een Lagere Technische School te Vlissingen een aderlating, welke echter door de genoemde maat regelen wordt opgeheven, zodat het leerlingental thans groter is dan ooit. De minderheid van het college meent echter, dat eerst voor een Christelijke Technische School medewerking kan worden gegeven, als blijkt, dat deze de bestaande school geen afbreuk doet. levensopvatting voldoende tot uiting. Eerste spreker uit de raad was de heer Wattel (A.R.), die het onjuist achtte, de aanvraag voor een Chris telijke TS te baseren op het aantal stemmen van protestantse kiezers. Men had haar moeten motiveren met de handtekeningen van een voldoende aantal ouders. Spr. bracht hulde aan hen, die de huidige Ambachtsschool opgebouwd hebben en meende, dat zij, die de klacht uiten, dat er in Zeeland geen enkele Christelijke TS is, de bijzonde re omstandigheden in Zeeland niet in het oog houden. Hij heeft grote be wondering voor hetgeen hier met ge zamenlijke krachten is tot stand ge bracht en staat daarom huiverig te genover de aanvraag voor een Chris telijke T.S., hoewel hij een warm voorstander is van Christelijk onder wijs. Toch zal spr. voor de aanvraag tot noodzakelijkheidsverklaring stemmen, omdat hij overtuigd is, dat er voldoen de leerlingen komen, waardoor de be staande school er niet onder lijden zal. Wel blijft bij hem de vraag, of het de juiste tijd is, deze school aan te vragen, daar we toch niet weten, wan neer de plannen gerealiseerd kunnen worden. C.H.-stem De heer Kaland zette de mening van de C.H.-fractie uiteen, waarbij hij uit sprak, dat naar zijn oordeel de slot conclusie van de heer Wattel niet pas te op het eerste deel van zijn betoog. Met dat eerste deel kon hij zich ver enigen. Hij staat op het standpunt, dat in Middelburg, gezien de verhoudin gen, een Christelijke T.S. niet nood zakelijk is. De C.H. Unie verklaart in haar be ginselprogram, dat zij is tegen split sing van het volk op grond van de godsdienstige overtuiging. Alleen waar het niet mogelijk is, moeten wij een eigen weg gaan. Op de bestaande school blijkt niets van een anti-chris telijke geest. Integendeel, in bestuur en lerarencorps komt de christelijke Premier Boelganin van de Sowj et- Unie heeft gisteravond met partij secretaris Chroesjtsjef een receptie bijgewoond, die door de leider van de Syrische delegatie die op het ogenblik in Moskou is, gegeven werd. Ook maarschalk Zjoekof woonde de ont vangst bij. Boelganin en Zjoekof waren gisteren voorts aanwezig op een receptie in het Kremlin ter gelegenheid van het jeugdfestival. Boelganin heeft gisteren voorts een delegatie ontvangen van de Japanse raad, die ijvert voor een verbod van kernwapens. Boelganin is de vorige week niet aanwezig geweest bij de besprekin gen, die Chroesjtsjef met president Tito van Zuid-Slavië heeft gevoerd. Hij maakt ook geen deel uit van de Russische delegatie, die deze week Oost-Berlijn bezoekt. Als de christenen zich terugtrekken, een geheel andere richting gaan. Naast dit principiële staan .nog prak tische bezwaren. Spr. meent, dat een grote school meer gespecialiseerde le raren kan aantrekken, terwijl voorts de tijdsomstandigheden niet gunstig zijn. Financieel verkeren we in een moeilijke situatie, waarom het niet verantwoord is, hogere financiële las ten ten gevolge van de splitsing op ons te nemen. Als in de toekomst een tweede school mogelijk zou zijn, zou zeer zeker een Christelijke in aanmer king komen. De heer Hesselink (V.V.D.) wees op liberaal standpunt de stichting van 'n Christelijke school af. De heer Wester hout (P. v. d. A.) zette aan de hand van het program van de P. v. d. A. uiteen, dat deze z.i. voor gelijke rech ten van het bijzonder en het openbaar onderwijs is. De argumenten van de meerderheid van het college zijn hem echter niet duidelijk geworden. Wethouder Schorer (P. v. d. A.) als enig lid van zijn fractie voor stander van de noodzakelijkheids verklaring, sprak uit, dat naar zijn oordeel in de ontwikkeling van Zeeland zeer zeker behoefte aan meer technisch onderwijs bestaat. Tegen deze achtergrond en die van de pacificatie achtte hij instemming gewenst. (Vervolg op pag. 5) Franse autoriteiten hebben mede gedeeld dat in het afgelopen weekein de een honderdtal rebellen is gesneu veld in felle gevechten met Franse troepen; veel opstandelingen werden gewond. Het zwaarste gevecht werd geleverd in het noorden van het district Con- stantine, nabij de Tunesische grens. Hierbij vonden veertig verzetslieden de dood. In west-Algerië werd een bende in het gebergte in de omgeving van Tlemcen door de veiligheidstroepen opgevangen. Er ontstond een gevecht, dat zeven opstandelingen het leven kostte. De bende bestond uit jonge Alge rijnen, die op weg waren naar Ma rokko, om aldaar voor de verzetstrijd in Algerië te worden opgeleid. Zij waren in het bezit van nieuwe lichte machinegeweren van Britse makelij. De Franse regering heeft te Parijs medegedeeld dat alles in het werk wordt gesteld om een einde te ma ken aan de nieuwe „golf van terro risme", die thans over Algerië gaat en die, naar wordt aangenomen, is ontketend i.v.m. het komende debat over Algerië in de algemene verga dering der Ver. Naties. Twee duizend ambtenaren hebben gisteren voor de Indiase regeringsge bouwen gedemonstreerd, terwijl bin nen het Lagerhuis in eerste lezing met overweldigende meerderheid een anti- stakingswet goedkeurde. Het wetsont werp stelt alle stakingen van belang rijke diensten strafbaar. Een dreigen de staking voor loonsverhoging van ruim een half miljoen ambtenaren, maakte de indiening van het wetsont werp urgent. DE BILT ZEGT: Warm en vrij zonnig weer behou dens een kans op onweer voornamelijk in het zuidwesten van het land. Zwakke tot matige oostelijke tot zuid oostelijke wind, later draaiend naar zuidelijke richtingen. Een klein vermogen heeft men aangetroffen in het bezit van de 59- jarige Zwolse koopvrouw van L., die zich van tijd tot tijd vervoegde bij de gemeentelijke dienst van sociale zaken om ondersteuning te vragen. Enkele malen kreeg de vrouwwier man failliet verklaard werd, steun of een lening van sociale zaken omdat iedereen ervan overtuigd was dat zij in behoeftige omstandigheden verkeerde. Daar zij ervan verdacht wordt goederen aan het faillissement te hebben onttrokken en de gemeentelijke dienst van sociale zaken te hebben opgelicht, is proces-verbaal tegen haar opgemaakt en is zij voor de Officier van Justitie geleid. Het vermogen van de vrouw, die door haar man was verlaten voor hij failliet verklaard werd en die geregeld op de markt stond met snoepgoed, was toevertrouwd aan kennissen in Zutphen. Tot haar ver bazing vond de politie daar in een oude kous een bedrag, dat met ver scheidene nullen wordt geschreven. Het college van b. en w. van Middelburg heeft gisteren geen gelukkige middag gehad. Op niet minder dan vier punten werd zijn voorstel tot het innemen van een bepaald standpunt door de raad met meerderheid van stemmen afgewezen. Het betrof allereerst het voor stel van de meerderheid van het college, om de noodzakelijkheids verklaring voor een Christelijke Technische school af te geven. Dit voorstel werd met 116 stemmen verworpen. In de twee de plaats het (overigens gehei me) rapport inzake de hertaxa tie van de gronden van het Grondbedrijf, dat b. en w. her zien hadden en zo wilden door sturen naar Ged. Staten, maar waarvan de Raad met 116 stemmen besloot, het terug te sturen naar de commissie van deskundigen. In de derde plaats werd het krediet voor de inrich ting van een woningkartotheek met 107 stemmen afgewezen en tot slot wees de raad de verho ging van de topsalarissen met 11 6 stemmen af. Het ligt voor de hand, dat deze zomerzitting, die overigens 42 agendapunten telde, nogal enige tijd in beslag nam. Van 2 tot ruim 6 uur duurde de over het algemeen hoog staande discussie. De woordenstroom was, ondanks de indijkingspogingen van loco burgemeester Kögeler, zo groot, dat wij die niet geheel in ons blad van vandaag kunnen ver werken. Wij stellen ons voor, op enkele punten morgen nog nader terug te komen. Volgens berichten uit de Griekse pers heeft de Britse ambassade in Athene de Griekse regering uitgeno digd met Engeland en Turkije deel te nemen aan een bespreking van de kwestie Cyprus. Ludger J. Wilke, de 20-jarige Duitser, die samen met zijn land genoot de 22-jarige Erwin L. Frese vorige week donderdag uit de strafgevangenis te Scheveningen In tweede helft augustus In de tweede helft van augustus hoopt H.M. de Koningin een bezoek te brengen aan Schouwen en Duive- land, teneinde zich met name op de hoogte te stellen van het maatschap pelijk werk op dit eiland. Het programma voor dit Koninklijk bezoek is nog in voorbereiding. Britse perst De meeste Britse bladen, commen taar leverend op de kritiek welke door lord Altrincham, de 33-jarige voormalige garde-officier, in een klein maandblad op Koningin Elizabeth en hel Hof is geleverd, vinden deze kri tiek wel overdreven, doch zeggen dat er waarheid in schuilt in de opmer king dat het Hof niet van het moderne leven moet worden afgesneden. De leuc. riomnKtijK gezin, bruin verbrand door hun verblijf in zuid-Frankrijk, hebben gistermor gen vanaf het bordes van het paleis Soestdijk het optreden gadegeslagen van het uit 24 man bestaande tam boerkorps van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" dat ter ge legenheid van de 18e verjaardag, van H.K.H. Prinses Irene een muzi kale demonstratie gaf. Vele hon derden inwoners en vakantiegan gers woonden deze uitvoering bui ten de hekken bij. De foto laat zien hoe de koninklijke familie vanaf het bordes van het paleis het tamboer- korps gadeslaat. Hierna werd een deputatie van het garderegiment fuseliers Prinses Irene aan het koninklijke gezin voorgesteld. Deze deputatie bood de prinses een fraaie weekend-tas aan uitgevoerd in bordeaux-kleurig lin nen en gebiesd met leder. Doodvonnis in China Het volkstribunaal te Siang-Yang in de provincie Hoepeh heeft een „con trarevolutionaire landeigenaar", een zekere Sjang Ming Tong, ter dood ver oordeeld, zo meldt radio-Peking. Hij zou drie boeren vermoord hebben tij dens het jongste „rechtse antisocialis tische" offensief. Voorts wordt gezegd, dat een golf van arrestaties van en zelfmoord onder „rechtse" studenten over het land gaat. De „contrarevolu tionaire organisaties" is zeer actief. Britse straaljagers hebben gisteren vluchten gemaakt boven het gebied van de opstandelingen in Oman. Naar ln betrouwbare kringen verluidde ko men nog steeds Britse legereenheden in Oman aan. De militaire eenheden maken zich gereed voor een aanval op Nizwa, het hoofdkwartier der op standelingen. De opstandige Imam van Oman heeft, blijkens een bericht van ra dio-Cairo de Ver. Staten en de Sow- jet-Unie om bemiddeling verzocht om tot een bestand in Oman te ko men. NOTA De secretaris-generaal van de Ara bische Liga heeft aan de 29 Afrikaan se en Aziatische landen, die in 1955 de conferentie-Bandoeng hebben ver tegenwoordigd een nota gezonden, waarin hij deze staten aanspoort Oman te helpen in zijn strijd en te bewerkstelligen, dat Engeland zijn agressie beëindigt. Voorts zei hij, dat het Britse optreden in strijd is met het handvest van de V.N. en de beginse len van de conferentie van Bandoeng. De vertegenwoordiger te Cairo van de Imam van Oman heeft meegedeeld dat hij de secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft verzocht een be roep van de Imam ter kennis te bren gen van de secretaris-generaal der V.N. Vrijwel alle Indonesische dagbladen en politieke partijen hebben het Brit se gewapende optreden in Oman ver oordeeld. wist te ontsnappen is gisteren door wachtmeesters van de rijks politie in een schuur van een boerderij te Nieuw-Vennep gear resteerd. Op zijn metgezel is giste ren de gehele dag een klopjacht uitgevoerd, waaraan de vluchte ling zich echter volkomen wist t® onttrekken. Hij wist uit het door de politie gelegde net te ontglip pen maar liep dank zij de waak zaamheid van een vrachtauto- chauffeur toch in de val. Dit gebeurde in Mijdrecht, waar de chauffeur met zijn auto voor het politiebureau reed en meedeelde, dat hij op de weg van Hilversum naar Haarlem een verdachte figuur had zien wandelen. Onmiddellijk reed een wachtmeester in een motor met zijspan naar de aangegeven plek en. trof daar inderdaad Frese aan, die zonder veel tegenstand in het zij span plaats nam en zich naar het politiebureau liet vervoeren. WILKE In de nacht van zondag op maandag surveilleerden twee wachtmeester in Nieuw-Vennep, toen er een wielrijder naderde, die zonder licht reed. Op de bagagedrager reed een andere man mee. Toen de wachtmeesters sommeer den te stoppen sprongen de twee on bekenden van de fiets en renden weg. De ene liep de korenvelden rechts in; de andere verdween in tegenoverge stelde richting door de weilanden. Het lukte de wachtmeesters niet het twee tal te achterhalen. Het rijwiel bleek gestolen te zijn. Het vermoeden, dat men hier bijna de twee Duitse vluchtelingen had gepakt werd ongeveer 12 uur later zekerheid. Toen belde een bejaarde landbou wer, die met zijn twee ongehuwde dochters in een nogal afgelegen "boer derij te Nieuw-Vennep woont de rijks politie op met de mededeling, dat er zich hij zijn hoeve vreemde dingen hadden voorgedaan. Twee wachtmees ters trokken er op uit en vonden na enige tijd de uitgeputte Wilke slapend in een open schuur. Hij was bijzonder zenuwachtig, toen ze hem wekten, maar hij verzette zich niet en ging gewillig mee naar de keuken van de boerderij, waar hij bo terhammen en melk kreeg, die hij als een uitgehongerde verorberde. Sinds zijn ontvluchting had hij zo goed als niets gegeten. Wilke werd eerst nog naar het politiebureau gebracht in Hoofddorp en vandaar is hij naar Scheveningen vervoerd. FRESE Frese kon gepakt worden door de oplettendheid van een vrachtauto chauffeur en diens bijrijder Kees. „Door een lekke band draaiden wij onze wagen een zijpad in. En toen zagen wij een man aan komen wandelen, die er sjofel uitzag. Mijn maat zei: „Dat is vast die uitbreker, want hij kwam ons bekend voor van de foto's uit de krant", vertelde Kees. „Goeiemiddag" zeiden ze nadrukke lijk, toen Frese, want die was het, ge naderd was, maar hij negeerde de groet volkomen en liep door. Zij haalden hun schouders op. Toen de band gemaakt was vervolgden zij hun weg naar Mijdrecht. „Vlak voor het dorp zagen wij die snuiter weer lopen. We reden hem voorbij en waar schuwden de politie. Een wachtmees ter reed met een motor en zijspan naar de weg. „Wij zijn hem achterna gegaan" besloot Kees, „en we zagen hoe de wachtmeester hem aanhield en hem gelaste in het zijspan te stappen. Dat deed hij". Ook Frese bleek op het politiebure au uitgehongerd te zijn. Hij kreeg wat te eten, maar veel tijd werd niet ver loren. Nauwelijks een uur na de ar restatie werd hij naar Scheveningen gebracht. Dertig tot vijftig procent van het personeel van overheidsdiensten en het leger in Peking zal in nieuwe loonklassen ingedeeld en op een mi nimumsalaris in andere bedrijven en overheidsdiensten te werk gesteld wor den. Volgens ambtenaren van de pro vinciale gezondheidsdienst van West- Java zouden de overstromingen in deze provincie aan 61 mensen het le ven hebben gekost. De meesten hier van stierven aan ziekten, welke zich na de overstromingen voordeden. Vol gens deze zegslieden zou meer dan de helft van de 60.000 vluchtelingen lij den aan malaria, influenza of dysen terie. In Oost-Java werden 127 dessa's door de overstromingen getroffen. De regering heeft hulpkrachten beschik baar gesteld om de vele duizenden slachtoffers bij te staan bij het ont ruimen van hun woningen. De schade op Java wordt geraamd op 12 miljoen rupiah.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1