President Tito confereerde met Chroesjtsjef in Roemenië Pogingen om de goede betrekkingen te herstellen Jordanië is boos op Syrië Overlevenden Neutron danken redding aan de Papoea's Droeve balans: zeven doden bij verkeersongelukken Ontsnapte Duitsers waren in de duinen bij Katwijk PROTESTANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Gelijkheid^ hijstand en samenwerking Boelganins positie is tanende Treinongeluk bij Madrid eiste 22 doden op Kritiek koningin Elizabeth Massale aanval op Oman „Ondergrondse" in Israël Tegen vreemd gedrag van de pers Doodvonnissen in China Nieuwe komeet waargenomen Kano kapseisde jongen verdronken Generaakmajoor de Boer In het afgelopen weekend Echtpaar dood gevonden In zwembad verdronken Verloofd paar was de weg kwijt Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438: by geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per n>-m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3771 Hoofdredacteur: r. hagoort Directeur: jacq de Smit Maandag 5 aug. 1957 c OP DE PLAATS RUST (Zie pagina 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.09 u., onder 20.21 u. Maan op 17.35 u., onder 1.17 u. Hoogwater dinsdag 6 aug.: Vlissingen: 11.03 u. 1.53 m. 23.36 u. 1.68 m. Terneuzen: 11.32 u. 1.70 m., u. m. Wemeldinge: 12.29 u. 1.41 m., u. m. Zierikzee: 12.11 u. 1.22 m., u. m. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat een Zuidslavische dele gatie onder leiding van president Tito en een Sowj et-afvaardiging on der leiding van Chroesjtsjef de afgelopen twee dagen in Roemenië bespi 'kingen hebben gevoerd. Men was het eens geworden over con crete vormen van samenwerking tussen de twee partijen door middel van het uitwisselen van partijdelegaties en het verstrekken van in lichtingen en publikaties aan elkaar. Ook had men besloten te werken aan een verdere algehele ontwikkeling van de onderlinge betrekkin gen en het verwijderen van de hinderpalen die deze ontwikkeling in de weg staan. In diplomatieke kringen te Londen is erop gewezen, dat de Sowjet-pre- mier, maarschalk Boelganin, niet heeft deelgenomen aan de Russisch-Zuidsla vische besprekingen in Roemenië en geen deel uitmaakte van de Russische afvaardiging, die woensdag naar Oost- Duitsland zal gaan. In genoemde kringen herinnerde men aan berichten, die in juli het westen hebben bereikt en volgens welke maarschalk Boelganin als mi nister-president misschien vervan gen zal worden door maarschalk Zjoekof, thans minister van defen sie. Een militaire trein met 800 soldaten is in de vroege ochtenduren van zon dag in volle vaart ingereden op een stilstaande locomotief op het station Ville Verde, zeven kilometer van Ma drid. Tot dusver zijn 22 doden en 51 gewonden in de ravage gevonden. De militaire trein, die door twee lo comotieven werd getrokken, vervoer de soldaten, die hebben deelgenomen aan oefeningen in de Pyreneeën. Bij het overleg werd opnieuw vastgesteld, dat men het over de voornaamste internationale vraag stukken eens was. Er was de na druk gelegd op het „bijzondere be lang van de samenwerking tussen de communistische landen." Voorts hadden de delegaties „de na druk gelegd op het feit, dat de betrek kingen tussen Rusland en Zuid-Slavië zich zullen blijven ontwikkelen op ba sis van gelijkheid, wederzijdse bij stand en samenwerking en eerbied voor eikaars soevereiniteit en onaf hankelijkheid" aldus radio-Moskou. Niets veranderd Volgens buitenlandse waarnemers in Belgrado verwacht men niet dat er zich na de besprekingen in de be trekkingen tussen Zuid-Slavië en de landen van het Sowjetblok opzien barende wijzigingen zullen voor doen. Deze waarnemers verklaren dat men uit het communique, dat na de besprekingen is uitgegeven, kan op maken dat de ideologische verschillen tussen Moskou en Belgrado niet ver dwenen zijn, maar dat er pogingen gedaan zullen worden om de goede betrekkingen, die voor de opstand in De grootste Britse ochtendbladen, Daily Mirror en Daily Express hebben zaterdag gedeelten gepubliceerd van, wat de redacties noemen, „een verba zingwekkende aanval" op Koningin Elizabeth door een jonge conservatie ve edelman. Deze edelman heeft vooral kritiek op het spreken van de koningin in het openbaar, dat hij te veel vindt lij ken op gepraat van een kostschool meisje. Voorts betreurde hij het, dat het „betrekkelijk klasseloze karakter van koning George de vijfde niet in de koningin en prinses Margaret te ruggevonden wordt en hij hoopt, dat de koningin zo verstandig zal zijn haar kinderen een opvoeding te geven, die veel van de hare verschilt. Ook oefent hij ernstige kritiek op de samenstelling van het hof, dat bij na geheel uit adel bestaat, terwijl het „werkelijk klasseloos en representatief voor het gemenebest zou moeten zijn", zo zei hij. Arrestaties in Libanon In Noord-Libanon zijn 24 personen gearresteerd naar aanleiding van de schietpartijen in de plaats Ehden, waar vrijdag twee families een oude vete uitvochten. Britse troepen worden op het ogen blik over land en door de lucht naar het kustgebied van Maskat gebracht voor een aanval op het hoofdkwartier van de opstandige Imam van Oman. De Britse troepen, gesteund door een klein aantal pantserwagens uit Aden zullen als een onafhankelijke strijdmacht opereren. In dit stadium is vooral snelheid een factor van grote betekenis. Als de ope raties voltooid zijn zullen de Britse troepen weer teruggetrokken worden. Volgens in Parijs ontvangen be richten zijn er tijdens het afgelopen weekeinde minstens 17 mensen om het leven gekomen bij ongelukken op de Franse wegen. Tito Een lid van de Israëlische geheime dienst heeft tot een rechtbank te Tel Aviv gezegd, dat een ondergrondse groep plannen beraamde tot het op blazen van de gebouwen van de Rus sische ambassade in Israël om Rus sische gewapende vergelding uit te lokken en daardoor Amerikaanse in menging teweeg te brengen en tot moordaanslagen op de Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd en pre sident Eisenhowers speciale afgezant naar het midden-oosten, Johnson. Volgens de getuige stond deze groep onder leiding van Jaakov Hejmetzi, wiens verzoek om vrijlating tegen storting van een waarborgsom door de rechtbank werd behandeld. Heroetzi wordt beschuldigd van het leiden van een terroristische organisatie. Aanslagen op Noordafrikanen in Frankrijk In verschillende Franse steden zijn zondag weer aanslagen op Noordafri kanen gepleegd, twee kwamen hierbij om het leven en vier werden gewond. DE BILT ZEGT: Zonnige perioden Droog weer met zonnige perioden maar in het zuidwesten van het land later kans op enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. Hongarije tussen de landen van het communistische blok bestonden, weer te herstellen. De plaats waar de conferentie is ge houden, is niet bekendgemaakt. Naar Oost-Duitsland Moskou heeft ook gemeld, dat de leider der Sowjetrussische communis tische partij Chroesjtsjef zeven augus tus aan het hoofd van een delegatie naar oost-Duitsland zal vertrekken. Hij zal o.m. worden vergezeld door vice-premier Mikojan en minister van buitenlandse zaken Gromyko. Koninklijk paar teruggekeerd Het Koninklijk paar en de drie oud ste prinsessen zijn gisteravond om 18.30 uur in het paleis Soestdijk terug gekeerd van hun verblijf aan de Fran se Rivièra. Het vliegtuig, waarmee het Koninklijk gezin van St. Raphael was vertrokken landde omstreeks 18.00 u. op het vliegveld Soesterberg. Gaston Dominici kreeg gratie Gaston Dominici, ter dood veroor deeld wegens moord op het Britse ge zin Drummond, vijf jaar geleden, heeft gratie gekregen. De doodstraf is gewijzigd In levenslange gevangenis straf. De reden voor de gratieverlening is niet genoemd. Men neemt aan, dat president Coty het besluit genomen heeft met het oog op de hoge leeftijd van veroordeelde. Iraakse financiële hulp voor Jordanië Zaterdag is te Bagdad van officiële zijde vernemen dat de Iraakse rege ring Jordanië voor een bedrag van on geveer zestien miljoen gulden finan ciële hulp heeft verleend. „Als de Syrische pers haar campag ne tegen de Jordaanse regering beëin digt, behoudt Jordanië zich het recht voor alle maatregelen te nemen, die het noodzakelijk acht, zelfs met het gevaar, dat deze zullen leiden tot een gewapend treffen tussen de twee lan den", aldus heeft de Jordaanse minis ter van buitenlandse zaken tegenover de Syrische ambassadeur verklaard. Hij verzocht dit aan de Syrische rege ring over te brengen. Een rechtbank te Tsamkong in het zuiden van China heeft negentien personen ter dood veroordeeld, die een opstand tegen de communistische autoriteiten hebben geleid, aldus heeft radio-Peking gemeld. De veroordeelden werden schuldig bevonden aan het doden van zeven mensen, onder wie regeringsambtena ren en aan diefstal van eigendommen van de regering. Nog twee deelnemers aan de op stand werden ter dood veroordeeld, maar hun straf is voor de tijd van twee jaar opgeschort. Een verdachte kreeg levenslang gevangenisstraf en acht verdachten gevangenisstraffen van vijf tot vijftien jaar. Gezagvoerder Collins van de- K.L.M. die zaterdagmiddag om half twee op Schiphol is geland, heeft de meteorologische dienst van de lucht haven meegedeeld, dat hij des och tends een heldere komeet heeft waar genomen. Deze nieuwe komeet is nog niet in ons land waargenomen, zo bleek ons bij navraag. De ontdekker van de nieuwe komeet is de Tsjechische astronoom Mrkos, wiens naam de komeet voortaan zal dragen. Mrkos ontdekte het hemelli chaam zaterdagavond. Het telegram van het internationaal Astronomisch bureau in Kopenhagen, dat in Leiden werd ontvangen, heeft de sterrewacht aanleiding gegeven te veronderstellen dat de komeet even helder zal zijn als de hoofdsterren van het bekende sterrenbeeld grote beer. Hij zal het grootste deel van de nacht boven de horizon staan. Als de komeet in ons land zichtbaar zal zijn, dan zal hij te vinden zijn rond middernacht vlak boven de horizon in het noorden. In een Syrische verklaring wordt gezegd, dat de Syrië-Jordaanse be trekkingen als gevolg van de Jordaan se verklaring thans een kritiek sta dium hebben bereikt. Volgens de Syrische woordvoer der had Jordanië gezegd: „Tot nu toe was Israël onze vijand, doch nu is uw land ook een vijand van ons geworden". De Jordaanse veront waardiging over een Syrische pers campagne dient slechts als dekman tel om geheime Jordaanse bedoelin gen te verheimelijken, die gericht zijn tegen het Arabische nationalis me, dat door Syrië wordt gesteund. Syrië heeft het Jordaanse protest in middels verworpen en heeft zich on verwijld in verbinding gesteld met Egypte en Saoedie-Arabië. „Nog nimmer heeft zich in de ge schiedenis der betrekkingen tussen de Arabische landen iets dergelijks voor gedaan. Wij hebben maatregelen ge troffen om aan elke ontwikkeling der situatie het hoofd te kunnen bieden, zo wordt van Syrische zijde gezegd. De Jordaanse minister van buiten landse zaken heeft gezegd, dat zijn land alleen geprotesteerd heeft tegen het vreemde gedrag van de Syrische pers. Op ue ijuosurecntse puis sen begon vrijdagochtend, het eerste gedeelte van de Internationale Holland Week 1957 met zeilwedstrijden in diverse klassen. Deze foto geeft een fraai beeld van de strijd in de Pampus-klasse. Makarios naar de V.S. Volgens berichten in de Griekse pers gaat aartsbisschop Makarios in september naar de V.S. om onder de bevolking aldaar steun te zoeken voor zijn campagne om voor Cyprus zelfbe schikkingsrecht te krijgen. Blijkens de jongste gegevens heb ben de communisten in 30 van de 37 kiesdistricten van oost-Java 1,9 mil joen stemmen verworven, tegen de Nahdatul Ulama 1,6 miljoen, de nati onalisten 1,3 miljoen en de Masjumi 0,7 miljoen. Zaterdagmorgen omstreeks 9 uur ia de 18-jarige Piet Schrijver uit KRAB- BENDIJKE verdronken, toen de kano waarin hij met zijn 19-jarige broer op de Oosterschelde voer, omsloeg. De broers hadden de kano van een provi sorisch zeil voorzien. De kano kapseisde nabij de zeedijk langs de Oosterschelde. De oudste van de twee broers kon door tijdig ingrij pen van een juist op de zeedijk aan wezige wachtmeester van de rijkspoli tie worden gered, maar de jongste werd door de sterke stroom meege trokken. Zijn stoffelyk overschot is omstreeks elf uur gevonden. Met de Sydney-machine arriveerden K.P.M.-vertegenwoordiger op Neder- zondagavond op Schiphol generaal- majoor M. de Boer, vader van Sieg- brand Michiel de Boer, de 26-jarige De droeve balans van verkeersonge lukken met dodelijke afloop omvat het afgelopen weekeinde een totaal van 7. Bij Gennep vonden drie personen de dood, toen een luxe wagen gegrepen werd door een autobus. De luxe wagen werd ongeveer 15 meter meegesleurd. In de auto bevon den zich behalve de bestuurder, twee dames en een meisje. Twee van de in zittenden werden op straat geslingerd, de andere moesten uit de wrakstukken van de geheel vernielde auto worden bevrijd. De bestuurder, het meisje en een van de dames werden vrijwel op slag gedood. Het vierde slechtoffer is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De bromfietser H. uit Utrecht reed op de rijksweg bij Sittard. Ach terop de duo zat zijn echtgenote. Het echtpaar kwam terug van de huwe lijksreis. Hij kwam in aanraking met een fietser, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor en op de grote weg terecht kwam, waar hij gegrepen werd door een passerende auto. De bromfietser werd zeer ernstig gewond en is later overleden. De twee Duitsers, die donderdag middag uit de gevangenis te Scheve- ningen zijn ontsnapt, hebben, naar thans definitief is gebleken, de nacht doorgebracht in een bouwkeet in de duinen bij Katwijk aan Zee. Toen vrijdagochtend bleek, dat in deze bouwkeet was ingebroken en dat twee jassen waren verdwenen, rees al dadelijk het vermoeden, dat de twee ontsnapte gevangenen de daders wa ren. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het inderdaad de twee Duitsers zijn geweest die zich in de bouwkeet hebben verscholen. Op een fles in de bouwkeet werden vingerafdrukken gevonden, die van één van de twee vluchtelingen bleken te zijn. Ook staat thans vast, dat de twee mannen de volgende ochtend in Kat wijk de auto van een Duitse toerist hebben gestolen en daarmee naar Noordwijk zijn gereden. Op de auto, die verlaten werd aangetroffen, wer den ook vingerafdrukken van hen gevonden. Zaterdagochtend zijn bij de politie te Noordwyk meldingen binnengeko men van personen, die twee verdach te mannen in de duinen hadden ge signaleerd. Er is direct op grote schaal een onderzoek ingesteld, doch er is geen resultaat geboekt. Een Brits toervliegtuig, dat van het vliegveld Croydon bij Londen was opgestegen, is gisteren ter hoogte van Oostende in zee gestort. Twee van de vier inzittenden kwamen om. De twee overigen, onder wie de piloot, zijn ge red en ongedeerd. De 50-jarige bromfietser P. R. uit Delft is tegen een auto gebotst, die hem op de rijbaan wierp, waar hij werd aangereden door de stadsbus. Zwaar gewond werd hij opgenomen. Later is hij overleden. Op de Rijksstraatweg Nijmegen Venlo is de dienstplichtig sergeant Janssen met grote snelheid tegen een boom aangereden en werd op slag ge dood. Daar niemand het ongeluk heeft gezien is de oorzaak onbekend. Een militaire auto, die enkele minuten la ter passeerde heeft het stoffelijk over schot en de resten van de motor ge vonden. De Maastrichtse politie heeft zater dagmiddag omstreeks 12 uur, nadat zij door bovenbewoners was gewaar schuwd, zich toegang verschaft tot de woning van de heer L. C. Men vond de bewoner met zijn 66-jarige echtge note samen zittend op een divan in de voorkamer. De echtelieden waren al enige dagen gemist. Toen de boven bewoners door het voorraam naar binnen keek, ontwaarde hij een glimp van de heer C. in een wat ongewone houding, en dat was aanleiding om de politie te waarschuwen. De eerste in druk is dat hier van een gewelddadi ge dood geen sprake is. Van de zijde van het parket wordt de mogelijkheid van gasvergiftiging niet uitgesloten, aangezien de kraan tjes van het gastoestel niet helemaal dicht waren. Ijskast voor 250.000ste bezoeker van „Het Atoom" De tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol heeft zaterdagochtend de 250.000ste bezoeker ontvangen: een verloofd paartje, dat bij de ingang werd opgewacht door de secretaris mr. A. A. Land, die het stel naar „de keu ken van de toekomst" bracht en het daar een ijskast aanbood. Gistermiddag is het vijfjarige jon getje F. Krens uit 's Gravenhage bij het spelen in de Zoutkeetsingel ge vallen. De politie heeft gedoken en gedregd maar heeft het kind nog niet gevonden. lands Nieuw-Guinea, die als een der tien overlevenden van het ongeluk met de „Neutron" op het ogenblik in het ziekenhuis van Hollandia wordt verpleegd, en de heer F. R. de Vries, schoonvader van de gouvernements arts D. L. Leiker, die eveneens tot de geredden van de ramp behoort. Aan een verslaggever van het A.N. P. vertelde de generaal-majoor dat „alle gewonden het naar omstandig heden goed maken". Zij hebben geen brandwonden gekregen op die plek ken van de huid, welke door onder- kleding waren afgesloten. Bij geen van allen is het haar verbrand. Dit duidt erop, dat de wonden niet door vuur zijn ontstaan, maar op andere wijze, misschien hete stoom. Voortgaande deelde hij mede, dat de 12 drenkelingen door Papoea's aan land zijn gebracht. De marine kon niet zo gauw op de plek van het ongeluk met de „Neutron" komen, omdat de boten van de marine daarvan vrij ver verwijderd lagen. Veertien papoea's zijn geregistreerd, die met hun prau wen hulp hebben geboden en voor een beloning van officiële instanties in aanmerking komen. Daarnaast heb ben de overlevenden en hun familie leden het initiatief genomen om het dorpje Parai, waar deze papoea's le ven, een geschenk aan te bieden, uit dankbaarheid en erkentelijkheid voor hun hulp. Deze papoea's zijn kerks en in dit verband ligt het in onze beroe- ling, aldus generaal-majoor De Boer, om, een kerkklok aan te bieden voor hun kerkje. Gisteravond om kwart over zes it het 16-jarige meisje Maria Aarts uii Gerwen in het zwembad „De IJzeren Man" te Eindhoven na geruime tijd dreggen levenloos uit het water ge haald. Zij werd omstreeks drie uur ver mist door haar zusje en haar vrien dinnetje, met wie zij in het middel- diepe bad had gezwommen. Het meis je kon slechts matig zwemmen. Het Nederlandse verloofde paar, dat tijdens een gezamenlijke kampeer- tocht door Italië met de ouders van het meisje, was vermist, is terecht. Het blijkt, dat de jongelui, die per scooter de auto van de ouders volgden, bij Savona de auto uit het zicht hadden verloren en toen een verkeerde weg ingeslagen waren. Zaterdag zijn zij op het kampeerterrein verschenen, waar het echtpaar de tenten had op geslagen in afwachting van de naspo ringen van de Italiaanse politie.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1