Rusland heeft keus tussen twee zones voor inspectie Zorin was verrast Beveiliging in gevangenis dient primair te zijn Verhoging suikerprijs fout van landbouwdepartement Westelijke nota bevordert Duitse hereniging niet Kamerlid stelt vragen over cao-lonen in de landbouw Onlusten in Libanon PROT ES7ANTS.CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND GEBEDSGENEZING Westelijke ontwapeningsvoorstellen ingediend REACTIES Aanslagen op Afrikanen in Frankrijk Strijd in Oman Radiotoespraak van minister Samkalden Ingrijpende maatregelen Inkooppolitiek heeft gefaald Belgische vrouw omgekomen bij verkeersongeval Unie Verklaring van Sowjet- Grasdrogerij uitgebrand NEUROTONIC Engeland verstrekt 'gegevens over geleide wapens Verloofd paar in Italië spoorloos Actie tegen communisten in Java Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes Tel (01100) 2438: bij geen gehoor: Hoofdred. (01100) 2503; Chefred. (01100) 3991; Adv. (01100) 2970; giro 274289. Bijkantoren: Middelburg: Kor te Noordstraat 35. Tel. (01180) 2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, TeL (01184) 3326; Terneuzen: Dijkstr. 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0.56 per week, ƒ2.40 per maand, ƒ7.per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad 13e Jaargang No. 3770 Hoofdredacteur: R. hagoort Directeur: jacq de Smit Zaterdag 3 aug. 1957 c (Zie pagina 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.06 u., onder 20.25 u. Maan op 15.50 u., onder u. Hoogwater zondag 4 aug.: Vlissingen: 8.25 u. 1.71 m., 20.55 u. 1.52 m. Terneuzen: 8.51 u. 1.89 m., 21.20 u. 1.70 m. Wemeldinge: 9.54 u. 1.52 m.f 22.19 u. 1.37 m. Zierikzee: 9.35 u. 1.34 m., 22.00 u. 1.19 m. MINISTER DULLES, die het plan indiende, legde er de nadruk op, dat de toestemming van alle regeringen, die bij de voorgestelde zone in Europa zijn betrokken, noodzakelijk is. DE BRITSE MINISTER van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, noemde de zone in Europa beslissend voor de vrede in de wereld. DE FRANSE AFGEVAARDIGDE Jules Moch verklaarde, dat zijn land bereid is zijn havens en industrieën voor inspectie open te stellen, mits deze inspectie geschiedt op basis van wederkerigheid. DE CANADESE afgevaardigde David Johnson zei te hopen, dat Rus land het plan zal aanvaarden en zal instemmen met zo groot mogelijke ge bieden voor inspectie. ROME: Italië staat er op deel te nemen aan de inspecties te land en in de lucht, ingeval men het eens wordt over een inspectiezone die Italië om vat. NEDERLAND: In regeringskrin gen worden de jongste ontwapenings voorstellen van het westen belangrijk geacht. Bij aanslagen op Noordafrikanen te Parijs en Sedan zijn donderdagavond en in de nacht van donderdag op vrij dag vijf Noordafrikanen gedood en vier gewond. Ook een Franse buffet juffrouw liep verwondingen op. Britse bommenwerpers en straalja gers van de Britse luchtmacht hebben deelgenomen aan operaties in Oman. Tenten en hutten van de aanhangers van de Imam werden verwoest. Van de zijde van het Britse mini sterie van buitenlandse zaken is mee gedeeld, dat de operaties van de Britse luchtmacht „Op dusdanige wijze uit gevoerd zijn en zullen worden, dat zij de grootst mogelijke bescherming bie den aan hen, die niet aan de strijd deelnemen". De vijf Westelijke landen in de subcommissie voor ontwapening hebben gisteren de Sow jet-Unie een uitgebreid plan voorgelegd om grote delen van Europa, Azië en Noord-Amerika te land en van uit de lucht te inspecteren teneinde een verrassingsaanval te voorko men. De eerste reactie van de Sowjet- afgevaardigde, Zorin, was niet gunstig. Hij zei, dat het plan aanleiding geeft tot gevoelens van verrastheid en twij fel. De voorstellen zouden echter, naar zijn zeggen, zorgvuldig worden bestu deerd. Hij maakte er met name be zwaar tegen, dat de voorgestelde in spectiezones niet de Amerikaanse mi litaire bases in enige NAVO- en ZOA- VO-landen, in Noord-Afrika, het Na bije Oosten, Pakistan, Japan en elders omvatten. Volgens Zorin heeft de Sow jet regering er steeds op gewezen, dat de afschaffing van de kernwapens en een aanzienlijke vermindering van de conventionele bewapening en de strijdkrachten de kern vormen van het ontwapeningsvraagstuk. Keus In de Westelijke voorstellen wordt de Sowjet-Unie de keuze gegeven tus sen twee inspectiezones, nl. geheel Noord-Amerika (de V.S. en Canada) en de gehele Sowjet-Unie, of het ge hele gebied binnen de Noordpoolcir- kei. Wanneer Rusland een van de twee zones aanvaardt, boden de Westelijke mogendheden een inspectiezone in Europa aan, die zich van West-Ierland tot de Oeral uitstrekt en in het zuiden reikt tot Noord-Spanje en Turkije. De westelijke mogendheden zijn bereid over een meer beperkte zone in Euro pa te spreken, mits deze een aanzien- Naar aanleiding van de ontsnap pingspoging van vijf personen uit de strafgevangenis te Scheveningen heeft de minister van justitie, prof. mr I. Samkalden gisteravond in een radiotoespraak verklaard, dat bij de tenuitvoerlegging van vrijheids straffen de beveiliging primair moet zijn. Telkens vraagt men zich af: is het met de beveiliging wel in orde en moet die beveiliging niet worden verscherpt? Ook de minister heeft deze vraag herhaaldelijk gesteld en al het nodige wordt gedaan om binnen zekere grenzen tot een be vestigend antwoord te komen. „Als ik spreek over de verhoging van de veiligheid in de gevangenis sen, dan denk ik niet in de eerste plaats aan de materiële beperkin gen, maar vooral aan de geestelijke beperkingen, die wij bij het na streven van de veiligheid in acht (Ingezonden mededeling adv.) HAZET FABRIEK EN TE ZEVENBERGEN DE BILT ZEGT: Droog Droog en zonnig weer met iets ho gere middagtemperaturen. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. moeten nemen", aldus de minister. MAATSCHAPPIJ In de twintigste eeuw is de tenuit voerlegging van de vrijheidsstraf me de dienstbaar gemaakt aan het op nieuw geschikt maken van de gevan gene voor de maatschappij. Dat is een groot belang voor de mens. Zo vraagt de veiligheid van de sa menleving maar dan gezien in bre der verband om een zodanig re giem in de strafgestichten, dat de best mogelijke kansen voor het voorkomen van misdaad daarin mede zijn opge nomen. De veiligheid binnen de ge stichtsmuren en de veiligheid van de samenleving is niet precies hetzelfde. PRIMAIR De primaire veiligheid mag niet uit het oog verloren worden en natuurlijk moeten wij streven naar een even wicht, opdat de veiligheid binnen de muren niet wordt opgeofferd aan het moderne gevangenisregiem. Maar evenmin mogen wij vervallen in het omgekeerde. En wanneer dus, onder de indruk van de recente ontspanningen, bij u en mij de behoefte aan de versterking van de veiligheid binnen de muren weer in kracht toeneemt laten wij ons dan in onze maatregelen hoeden voor een doorslaan naar de andere zijde. Dat zou betekenen het prijsge ven van de koers, die in de twintigste eeuw is gekozen, zo verklaarde de minister. Op een persconferentie heeft de mi nister nog verklaard, dat wat de be veiliging betreft de maatregelen in grijpend zullen zijn. Deze zijn afhan kelijk van het beschikbare personeel. BIJZONDER COMPLEX De minister merkte op, dat de Sche- veningse gevangenis een bijzonder complex vormt. Alle kwetsbaarheden zijn bij de ontsnapping van de „Zwar te Ruiter" niet naar voren gekomen. De binnenbewaking moet primair worden geacht. Bij de buitenbewa king is rijkspolitie ingeschakeld. Bovendien zijn nieuwe wachtposten ingesteld. Met nadruk werd gezegd, dat het gevangenispersoneel geen blaam treft. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Berkhouwer heeft de minister enkele vragen gesteld over de ont- -"->ning. lijk deel van de Sowjet-Unie en van Oost-Europa omvat. De Navoraad had tegen de voorstel len geen bezwaren geopperd. De subcommissie zal dinsdag weer vergaderen. Dulles is per vliegtuig naar Washington gereisd Veroordeling in proces Roehm Udo van Woyrsch, een vroegere ad judant van Himmler, is in Osnabruck tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld voor zijn aandeel in de 'nacht van de lange messen' (30 juli 1934), toen de S.A.-leider Roehm en een aan tal van diens volgelingen door de na zi's vermoord werden. Hij wordt medeplichtig geacht aan het vermoorden van acht mannen. Hij zal slechts twee-en-een-half jaar van zijn straf hoeven uit te zitten, de rest wordt afgetrokken wegens vroegere veroordelingen. Het driejarig dochtertje van de fa milie Bakker te Heerhugowaard is gis termiddag tijdens het spel van de steiger van de coöperatieve maalderij aan de Broekerhoek in het kanaal Alk- maar-Kolhorn geraakt en verdronken. (Van een onzer redacteuren) "De vroegtijdige verhoging van de suikerprijs met acht cent per kg. zou niet nodig geweest zijn als door het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening een verstandige in kooppolitiek was gevoerd. In handels kringen acht men het een grote fout, dat dit departement te lang na het Suezconflict invoervergunningen heeft V Bij de Nederlandse Dok- en scheepsbouw maatschappij te Am sterdam is een supertanker voor Noorwegen in aanbouw. We zien het schip hier op de helling; De tewaterlating van de „Rein" zo als het schip heet zal 9 augus tus a.s. plaats vinden. Jongen in Ven verdronken Omstreeks half zes gistermiddag is in het onbewaakte gedeelte van het Staalbergven te Oisterwijk verdron ken de U-jarige J. Hoe venaars uit Tilburg. Personeel van het nabijgele gen natuurbad „Staalbergven" slaag de er eerst na een uur in de jongen op het droge te brengen. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht toen echter niet meer baten. Jongetje van 6 jaar verdronken Gistermiddag is bij het spelen op de Aelbregtskade te Rotterdam het 6- jarig knaapje J. van der Wiele uit de van Heusdenstraat in het water van de Delfshavense Schie gevallen en verdronken. Gistermiddag is op de Maasbrug bij Hedel een ernstig verkeersongeval ge beurd, dat aan de Belgische mevrouw O. V.F. het leven heeft gekost. De bestuurder van een scooter uit België wilde op de brug een vracht auto en een personenauto inhalen op het moment dat van tegengestelde zij de een tractor naderde. De scooter kwam daardoor met de vrachtauto in aanraking. De bestuurder van de scooter werd ernstig gewond naar het groot ziekengasthuis te Den Bosch overgebracht. Zijn 21 jarige echtgeno te, die op de duozitting zat, werd zo zwaar gewond, dat zij in de loop van de avond in hetzelfde ziekenhuis is overleden. De regering van de Sowjet-Unie heeft verklaard, dat de jongste mede deling van de westelijke mogendheden over de Duitse kwestie de zaak van Duitslands hereniging niet bevordert. Gisteravond omstreeks half tien is op het landgoed Nederhemert bij Heusden brand uitgebroken in de in volle werking zijnde grasdrogerij in de nabijheid van de ruine van het kasteel. Doordat het eiland Nederhe- mert-Zuidzijde zeer afgelegen is duur de het geruime tijd eer de brandwe ren uit omliggende dorpen aanwezig waren. De gehele grasdrogerij met machinerieën is dan ook uitgebrand. De schade wordt geraamd op 150.000 a 200.000. De grasdrogerij was ver zekerd. De oorzaak is nog onbekend. (Ingezonden mededeling adv.) Geef Uw zenuwen óók ontspanning I Geef ze Niet verdovend, maar genezend I De politiek van de Westelijke mo gendheden berust, volgens de Russi sche verklaring op de verkeerde op vatting, dat de Duitse kwestie de oor zaak is van de huidige spanning. De reden van de spanning is te vinden in de politiek van de koude oorlóg. De Westelijke verklaring is bedoeld als een manoeuvre ter ondersteuning van Adenauer met het oog op de ver kiezingen in west-Duitsland. Het zou verstandiger zijn als de Westelijke amogendheden zelf hun politiek met betrekking tot Duitsland herzien. Het grove ingrijpen van de Westelijke mo gendheden in de Duitse verkiezingen zal nauwelijks succes hebben, aldus de Russische regering. Groot-Brittannie is bereid gegevens te verstrekken over bepaalde geleide wapens aan landen die lid zijn van de Westeuropese Unie, t.w. Frankrijk, west-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg. De Britse onderminister van buiten landse zaken, Ian Harvey verklaarde, dat de Britse regering heeft voorge steld om een werkgroep van vertegen woordigers van landen-leden van de Westeuropese Unie de luchtverdedi ging te laten bespreken, vooral met betrekking tot de luchtmacht, die aan vallen moet onderscheppen en geleide projectielen. Het lid van de Tweede Kamer de heer Vredeling, heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1) heeft de minister kennis genomen van het jaarverslag 1956 van het land- bouw-economisch instituut, waarin wordt vermeld: „De ontwikkeling op het gebied van de lonen was ondertussen ook zo ge worden, dat de boekhoudgegevens moesten worden gebruikt in plaats van de lonen, welke konden worden o.,ueend aan de collectieve arbeids overeenkomsten in de landbouw. Was het voordien zo, dat de werkelijke c.a.o.'s zijn opgenomen, later werd het noodzakelijk de werkelijk betaalde lo nen in de berekeningen op te nemen, daar de minima in vele gebieden werden overschreden, zonder dat men kon zeggen of, en in welke mate, de lonen zich bewogen tussen de in de c.a.o.'s opgenomen minima en maxi ma"? 2) acht de minister de mededeling van het L.E.I., dat men niet kan zeg gen „of, en in welke mate, de lonen zich bewegen tussen de in de c.a.o.'s opgenomen minima en maxima", niet in strijd met de mededeling, gedaan in de memorie van antwoord? 3) is de minister niet van oordeel, lonen in het algemeen op het niveau dat een indruk omtrent reële loon- lagen van de minima, welke in de hoogte in de landbouw en de verhou ding hiervan tot het loonpeil volgens c.a.o. verkregen kan worden uit de statistiek der verdiende lonen in de landbouw van het L. E. I., en indien deze vraag bevestigend wordt beant woord, is de minister dan bereid de verkregen indruk mede te delen, met name waar dit betreft de verhouding tussen de in genoemde statistiek voor komende begrippen „basisuurloon vlgs c.a.o." en „behaald basisuur loon"? 4) is de minister van mening, dat in de kostprijzen van landbouwproduc ten, die ten grondslag liggen aan het garantieprijsbeleid van de regering, de officieel toegestane lonen moeten worden ingecalculeerd, en mochten deze lonen voor de praktijk te laag liggen, is dan voor de betrokkenen niet de aangewezen weg via de offici ële loonbeleid voerende instanties een verbetering van de c.a.o.-lonen te ver krijgen? 5) kan de minister mededelen, wel ke stappen hij -heeft ondernomen om het onderhavige probleem nader te laten bestuderen? afgegeven. Het was het departement reeds voor de Suezkwestie bekend, dat nog ruim 100.000 ton suiker geïmpor teerd moest worden om aan de norma le binnenlandse vraag te kunnen vol doen. Door een verstandig vergunnings- beleid en daardoor een verstandig* inkooppolitiek zou ministens 15 mil joen gulden bespaard zijn. Dit be drag was ruim voldoende om de sui kerprijsverhoging niet voor 1 okto ber a.s. te doen ingaan, zoals oor spronkelijk in het voornemen lag. Zoals bekend is de suikerprijs ver hoging van acht cent per 1 okt. a.s. door de Tweede Kamer aanvaard. Zij was noodzakelijk door de herziening van de landbouwpolitiek. Het totale binnenlandse suikerver- bruik bedraagt ongeveer 450.000 ton. Uit deze eigen suikerbietenoogst werd in dit oogstjaar ongeveer 330.000 ton uit de totale behoefte gedekt. In het afgelopen oogstjaar moest ongeveer 130.000 ton suiker uit het buitenland worden ingevoerd. Het Suezconflict heeft de suikerprijs op de wereld markt met ongeveer 15 cent per kilo doen stijgen. Zou het departement dui tijdig, desnoods enige dagen na het uitbreken van het Suezconflict, ver gunningen hebben afgegeven door b.v. de invoer van 300.000 ton suiker, dan was dus daarmee 15 miljoen gul den gespaard. Juist door het afgeven van de ver gunningen bepaalde het departement van landbouw het tijdstip van de im port, dus ook van de prijs van de sui ker. .Deze gang van zaken vormt het bewijs hoe bezwaarlijk het kan zijn als de overheid de import van be paalde produkten in feite aan zich trekt. Men kan in het algemeen aannemen, dat de handel de inter nationale marktontwikkeling nauw lettender volgt dan de overheid, dia zich op dit gebied op glad ijs be geeft. In ieder geval ziet het er naar uit dat het departement van land bouw wat de inkooppolitiek van sui ker betreft volkomen heeft gefaald, Nu was de regering genoodzaakt, aoor de te hoge inkoopsprijs, de sui kerprijs twee maanden eerder te ver hogen, hetgeen ongeveer 5 miljoen be spaart. Deze 5 miljoen zijn voor de regering gezien de bestaande financiële moei lijkheden, een belangrijk bedrag. Al had dan in plaats van f 5 niet mmder dan 15 miljoen bespaard kun nen worden. Over deze zaak zal het laatste woord nog wel niet gesproken zijn. Tijdens een vakantiereis door Italia op geheimzinnige wijze een ver loofd paar uit Amsterdam verdwenen, De jongelui reisden per scooter achter de ouders van het meisje aan. Samen had men drie dagen geleden een kam peerterrein bij Savona verlaten met bestemming Sestri Levante, maar het verloofde paar is daar niet aangeko men. Nasporingen bleven. zijn vruchteloos ge- In noord-Libanon zijn gisteren ern stige ongeregeldheden voorgevallen. De^ commandant van een pantsergroep is s morgens door een jongeman op het hoofdplein van de stad doodge schoten. Korte tijd later arriveerden sterke eenheden van de militaire po- Iitie ter plaatse waarop een algemene schietpartij begon tussen de ordetroe pen en de bevolking, die volgens in lichtingen van het Libanese ministe rie van binnenlandse zaken des mid dags te drie uur nog voortduurde. In de loop van de middag is het le^en opgehouden. De militaire po litie is de toestand meester. Zij ver loor bij de gevechten een officier; aan de andere kant verloren twee burgers het leven. De toestand blijft evenwel zeer gespannen. De recente successen van de com munisten bij de regionale verkiezin gen in oost- en midden-Java worden thans gevolgd door krachtige aanval len van de nationalistische partij op de communisten. Zoals bekend, leden de nationalisten in deze verkiezingen de grootste nederlaag. Het socialistische dagblad „Pedo- man" meldde, dat de P.N.I. binnen kort de samenwerking met de com munisten zal verbreken. In Bandoeng verklaarde men dat de communisten alleen maar met de nationalisten heb ben samengewerkt om de P.N.I. van binnenuit te vernietigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1957 | | pagina 1